5100 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 5100
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 5100. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 5100 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 5100

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Handsfree adapter (mono)

Nokia je odlučila da ujedini najbolje iz modela 6250 i 5210 u novom aparatu. Uzimajući u obzir dizajn telefona i raspoložive boje (Tamno siva i Zelena), aparat je očigledno namenjen mladim ljudima. Različite zone boja se mogu primetiti na kućištu telefona, pa ga možemo okarakterisati kao model namenjen ljudima koji se bave sportom.

Kada prvi put uhvatite Nokia 5100 telefon osetićete gumene zareze koji se nalaze na kućištu. Oni su neophodni da bi apsorbovali udarce. Konstrukcija telefona omogućava dodatne zaštite od vode, prašine i udaraca; interni modul nije čvrsto vezan za kućište, samo se na ivicama i sa strana dodiruju preko opruga. Ipak, ne preporučujemo da bacate telefon namerno, pošto postoji šansa da ga polomite. Ugrađeni mehanizam za zaštitu od udaraca je omogućava da telefon bude siguran. Od modernih telefona, Nokia 5100 je jedini koji je napravljen od takvog materijala. Stil telefona podseća na sportske modele diskmena koji koriste istu tehnologiju u konstrukciji.

Telefon je otporan na vodu. To znači da ga možete koristiti čak i kada kiša jako pada bez bojazni da ćete pokvasiti kontakte u telefonu. Zabranjeno je telefon bacati u vodu, kao na primer Nokia 6250 model. Sistem konektor je pokriven čepom ali on ne pokriva mikrofon. Na gornjem delu telefona se nalazi jedna rupa kao i rupa za zvučnik. Ipak, telefon ima mnogo više šansi da se ne pokvari ako upadne u, na primer, baru.

Tasteri takođe imaju specijalnu konstrukciju, nema velikog međuprostora između njih i kućišta. Sa jedne strane, tako se sprečava da vlaga prodre u kućište telefona, ali sa druge strane morate ih jako pritiskati. Alfanumerički tasteri su veoma veliki; u kontrastu sa njima, taster za uključivanje/isključivanje se nalazi na gornjem delu telefona i toliko je mali da ga nije lako pritisnuti. Tastere sa strane za kontrolu jačine zvuka je opet teško pritisnuti. To je specifičnost konstrukcije telefona. Tastatura je osvetljena specijalnim lampicama koji se nalaze sa strana tastera. Slova i cifre na tasterima nisu vidljivi u svim uslovima osvetljenja.

Sem standardnih boja, postoje četiri dodatne boje telefona (Crvena, Plava, Narandžasta i Tamno Zelena).

Ekran može da prikaže do 4096 boja i ima rezoluciju 128x129 piksela; može prikazati do 5 linija teksta i 1 statusnu liniju u većini menija. Kada kreirate SMS poruke, na ekranu se mogu videti do 2 statusne linije i 8 linija teksta usled skaliranja. Ovo je tipičan ekran za Platformu 40, na čijoj osnovi su napravljeni modeli kao Nokia 6610, 7210 i 6100. Pošto telefon ima debelo konveksno staklo slika na ekranu izgleda kao da je udubljena u telefon. Prikaz slike ne izgleda ni lošije ni bolje nego na sličnim ekranima.

Da se posvetimo konstrukciji telefona. Da bi skinuli masku telefona morate pritisnuti dva ulegnuća koja se nalaze sa obe strane telefona i onda povući gornji deo maske. Interni modul je takođe otporan an vodu. Guma je postavljena sa unutrašnje strane stakla. Tu se nalaze i ranije pomenute opruge sa strana koje su tu da apsorbuju udarce.

Baterija je pokrivena posebnim plastičnim umetkom koji morate povući da bi izvadili bateriju. Nokia 5100 je opremljena litijum-jonskom baterijom (BL-4) kapaciteta 720 mAh. Ovu bateriju smo prvi put videli u modelu 6100. Veoma je tanka i može se porediti sa litijum-polimerskom baterijom. Prema proizvođaču telefon može raditi do 150-300 sati u stanju mirovanja i 2.5-5 sati ako se koristi za razgovore. Interesantno je da su minimalne vrednosti ustvari polovine maksimalnih vremena. Ovo se može objasniti postojanjem mnogih dodatnih funkcija, kao, na primer, termometar, merač jačine zvuka i automatska kontrola jačine zvuka. U zavisnosti od toga koje se funkcije koriste, autonomija telefona će se menjati. Bilo nam je zanimljivo da testiramo telefon u raznim uslovima. Tako, u slučaju kada smo koristili sve mogućnosti telefona, razgovarali do 45 minuta i 25 minuta potrošili na navigaciju kroz meni i kreiranje MMS poruka, dok je telefon radio oko 5 dana. Testiranje na terenu je pokazalo da deaktivacijom automatske kontrole jačine zvuka, termometra i lampe možete povećati autonomiju telefona 8-9 sati.

U završnici opisivanja konstrukcije telefona napisaćemo par reči o lampi koja je ugrađena u ovaj telefon. Dve sijalice su integrisane u gornjem delu telefona. Da bi aktivirali lampu, držite pritisnut taster za pomeranje na gore. Ovo je veoma efikasno ako se nalazite u mraku. Specifičnost lampe je da kada se ona uključi, uključe se i ekran i pozadinsko osvetljenje.

Telefon ima masu od 104 grama i dimenzije 108.5 x 49.5 x 22 mm. Veoma dobro leži u šaci, kompaktne je veličine i zato ga možete nositi i u džepu košulje ili pantalona. Za one koji se boje da će izgubiti telefon postoje 4 rupe. Nalaze se na svakom ćošku telefona.

Meni

Telefon ima tradicionalni meni za Nokia telefone. Glavni meni izgleda kao lista ikona sa naslovima. Moguća je brza navigacija pomoću brojeva. Telefon je zasnovan na Platformi 40 pa je zato sličan sa modelom Nokia 7210. Nećemo pričati o svim funkcijama telefona u detaljima, samo ćemo opisati razlike između modela.

Igre. Postoje tri preinstalirane igre u telefonu: Bounce, Sky Diver, Triple Pop. Na raspolaganju Vam stoji 260 KB slobodne memorije za instalaciju Java aplikacija.

U meniju Aplikacije nalazi se tradicionalni Konvertor II.

Nove funkcije su skrivene pod menijem Dodaci. Na primer, možete pokrenuti brojač kalorija. Možete uneti svoj pol, masu i godine, pa onda izabrati aktivnost iz ponuđene liste (koja je veoma dugačka, istinu govoreći, i uključuje čak i vožnju kanuom) i onda uneti koliko se bavite tom aktivnošću. Posle toga će Vam biti prikazani podaci o kalorijama.

Termometar. On može da izmeri približne vrednosti temperature okoline telefona, sa greškom od par stepeni. Da bi videlu realnu temeperaturu mesta na kojem se nalazite, potrebno je na tom mestu provesti oko 20 minuta. U celini termometar je radio korektno iako se ne može koristiti u profesionalne svrhe. Temperatura se prikazuje na ekranu i u stanju mirovanja.

Poslednja jedinstvena funkcija je Merač jačine zvuka. Kada izaberete ovu stavku u meniju moći ćete da izmerite nivo buke Vašeg okruženja (u decibelima). Proizvođač je naveo da se ni ovi podaci ne mogu iskoristiti u profesionalne svrhe. Ova funkcija pomaže da se realizuje automatska kontrola jačine zvuka. Radila je bez problema. Na primer, na ulici možete odmah osetiti kako se jačina zvuka u zvučniku pojačava.

To je sve u čemu se ovaj telefon razlikuje. Ostale funkcije su iste kao kod Nokia 7210 modela.

Utisci

Kvalitet prijema signala je tipičan za sve telefone bazirane na Platformi 40 iz kompanije Nokia. Kada su melodije najglasnije postoji mala distorzija zvuka. Telefon možete čuti u svim okruženjima, 4-glasovna polifonija je ovde perfektno realizovana. Melodije su iste kao kod ostalih modela, ali razliku između Nokia 5100 i Nokia 6610 modela može čuti čak i onaj ko ih ne sluša sa pažnjom. Kao rezultat ovoga, sa ovim telefonom se jednostavnije može koristiti handsfree adapter.

Vibracija je prosečne jačine, pre svega zahvaljujući materijalu od koga je napravljen telefon. Sa jedne strane, on služi da apsorbuje udarce, ali sa druge strane on smanjuje jačinu vibracije.

Ovaj telefon je dobar izbor, pogotovo za ljude koji dosta vremena provode u sportskim aktivnostima (skijanje, klizanje, itd.). Nokia 5100 će takođe biti stilizovan dodatak za mlade ljude koji vole sportski stil u svakodnevnom životu.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024