6800 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6800
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6800. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6800 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6800

Standardni paket:
Telefon
Baterija (1000 mAh)
Punjač
Uputstvo
Handsfree
CD sa programima za sinhronizaciju sa PC računarom

Nokia je prvi put realizovala ideju pune tastature u telefonu srednje klase, Nokia 5510 modelu. Ovaj aparat je bio namenjen mladim ljudima. Izuzev mogućnosti da se brzo kucaju SMS poruke, telefon podržava FM radio i MP3 reprodukciju. Velike dimenzije i visoka cena su bili presudni pošto telefon nije bio uspešan na tržištu. Ipak, Nokia je odlučila da pokuša još jednom, uzimajući u obzir greške koje su napravili.

Pomoću Nokia 6800 telefona možete ne samo da kreirate SMS poruke, već i da šaljete i primate e-mail poruke. Do neke granice ovaj telefon je namenjen i poslovnim korisnicima. Dizajneri su se trudili da oblik telefona ostane klasičan, barem dok je telefon zatvoren. Sa jedne strane telefon ima velike dimenzije (119 x 55 x 23 mm), dok sa druge ima punu QWERTY tastaturu. Debljina i širina Nokia 6800 modela se ne razlikuju od drugih telefona u velikoj meri, ali je visina dosta veća. Ovaj aparat ima veliku masu, čak 122 grama. Mislimo da će korisnici muškog pola biti zadovoljni ovim telefonom, više nego korisnici ženskog pola. Nalaženje futrole za ovaj telefon nije problem, pošto može stati u sve univerzalne futrole.

Na prvi pogled, ne vidi se da Nokia 6800 ima punu QWERTY tastaturu. Telefon ima običan oblik. Programabilni tasteri se nalaze ispod ekrana, kao i 4-smerni navigacioni džojstik (ne može se pritisnuti). Alfanumerički tasteri su napravljeni od plastike; svi tasteri su plitki, iako je tastatura ugodna i laka za korišćenje. Ipak, dosta drugih telefona poput Nokia 6610 modela imaju ugodnije tastature. Jedna od specifičnosti Nokia 6800 modela je da se taster za uključivanje/isključivanje nalazi iznad ekrana, na prednjem delu telefona, što nije tipično za Nokia telefone. Na gornjoj strani telefona vide se kontakti velike tastature. Da bi otvorili telefon, potrebno povući na dole donji deo telefona i zarotirati ga za 180 stepeni. Usput, potrebno je malo snage da bi se ovo uradilo. Korisnici koji se prvi put sreću sa ovim telefonom osećaju se neugodno, ali posle malo prakse nemaju nikakvih problema. Verovatno je ovakva konstrukcija jedan od razloga za pouzdanost ovog telefona. Kada je telefon otvoren, dosta je širi i ekran je rotiran za 90 stepeni. Da bi se tastatura zaključala i otključala koristitli smo standardnu kombinaciju tastera (taster za Meni, pa zatim "*") u našem primerku. Ako otvorite telefon i zaboravite da pre toga otključate tastaturu, ne možete je otključati uopšte, pošto na velikoj tastaturi ne postoji taster "*", pa morate da zatvorite telefon, otključate tastaturu i ponovo otvorite telefon. Ovo nije logično, zar ne?

Kada je telefon otvoren, vidi se velika tastatura, podeljena po sredini ekranom. Tekst možete unositi tako što ćete držati tastaturu sa obe šake i tastere pritiskati palčevima. Raspored tastera je standardan, lako ćete se navići; veličina tastera je optimalna. Neophodno je reći da možete uneti nekoliko dugačkih poruka (više od 450 karaktera) u toku 2 minuta; nećete se zamoriti od toga. Džojstik je manje udoban, pogotovo kada je telefon zatvoren. U celini, tastatura je prihvatljiva i omogućava brz unos teksta. Pozadinsko osvetljenje velike tastature je u početku isključeno, verovatno da bi se uštedela baterija. Da bi ste ga uključili dovoljno je pritisnuti levi taster u prvom redu. Ako ne koristite telefon duže vreme, pozadinsko osvetljenje se automatski isključuje.

Telefon ima standardni ekran za Platformu 40. To je TFT ekran rezolucije 128x128 piksela koji može prikazati do 8 linija teksta i 2 statusne linije. U normalnom prikazu (kada se ne unose SMS ili e-mail poruke) može prikazati do 5 linija teksta, sa većim slovima. Ekran može prikazati do 4096 boja i može se porediti sa ekranima Nokia 7210/6610/6100 modela.

Taster za kontrolu jačine zvuka nalaze se sa leve strane telefona, infracrveni port se nalazi sa desne strane. Tradicionalno, sistem konektor se nalazi sa donje strane telefona.

Kada pogledamo zadnji deo telefona, vidi se poklopac za bateriju. On ima malo pomeranje, pošto je fiksiran samo sa jednom bravicom na sa donje strane. Telefon je opremljen litijum-jonskom baterijom (BLC-2) kapaciteta 1000 mAh. Prema proizvođaču baterija obezbeđuje da telefon radi oko 150-320 sati u mirovanju i 2-6 sati ako se koristi za razgovor. Baterija većeg kapaciteta nego ona u Nokia 7210 modelu je zaista neophodna ako više volite da razgovarate nego da pišete SMS poruke. U tom slučaju telefon radi 1 dan duže nego model 7210. Korišćenje QWERTY tastature smanjuje autonomiju telefona kada se radi o vremenu za razgovore. Na primer, naš primerak je radio otprilike 4 dana u toku kojih je 50 minuta iskorišćeno za razgovore, 30 minuta za slušanje radia i 1 sat je iskorišćen za ostale aplikacije. Telefon ima dobru autonomiju. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi oko 2 sata.

Meni

Struktura menija i mogućnosti telefona su tipični za Nokia telefone. Tehničke karakteristike su skoro iste kao kod Nokia 7210 modela.

Beleške. Sada u memoriji telefona možete sačuvati do 20 beleški (do 3000 karaktera svaka). Kada je telefon zatvoren možete koristiti predviđanje unetog teksta (T9), dok se to automatski isključuje kada otvorite telefon, što je logično.

Veličina teksta na tasterima nije prevelika; svi karakteri su dobro vidljivi. Ako se naviknete na slepo kucanje, oznake na tasterima ne igraju veliku ulogu onda.

E-mail.Ovo je jedna od najvažnijih aplikacija telefona. Zahvaljujući tastaturi možete pisati zaista dugačke e-mail poruke. Trebalo bi pomenuti da telefon koji smo imali na testu nije imao finalnu verziju e-mail programa, pa nekoliko funkcija nije bilo dostupno. Telefon podržava IMAP4/POP3/SMTP protokole, ali ne može da primi dodatke uz poruke. Prema kompaniji Nokia telefon je optimizovan za tekstualnu korespondenciju i limit po e-mail poruci iznosi 30 KB.

Igre i Java. Ova dva menija nisu sjedinjena u telefonu, ali je nama lakše da ih opišemo zajedno. Dve igre dolaze uz telefon, Bounce i Triple Pop. Konverter II i Portfolio Menadžer se nalaze kao primeri Java aplikacija. Telefon ima i funkciju Novčanik, koja povećava mogućnosti telefona u poslovnom segmentu.

Ovo su glavni razlike između ovog telefona i modela 7210. Usput, još jedna novost: Nokia 6800 ima proširenu memoriju, pa tako možete čuvati više dužih beleški, više aplikacija i MMS poruka. Veoma zgodno, zar ne?

Utisci

U pogledu kvaliteta prijema signala, jačine zvuka zvučnika Nokia 6800 je tipičan predstavnik nove generacije telefona. Ne postoje velike razlike ili specifičnosti ovde. Ima slabu vibraciju, koju nije lako osetiti. Mehanizam za otvaranje se teško otvara i nagoveštava da će Vas telefon dugo služiti i da će svi tasteri biti ispravni. Telefon je idealan za pisanje SMS i e-mail poruka. Može zameniti dva uređaja (PDA i telefon) a ponekad i notebook računar (na kratkim putovanjima, ne dužim od dan-dva). Zgodno je što aparat možete koristiti i kao običan telefon kada je zatvoren. Nedostatak Nokia 6800 telefona je u velikim dimenzijama, mada neki ljudi ovo mogu smatrati pozitivnom osobinom.

Uprkos ugrađenom e-mail programu, Nokia 6800 je više ozbiljan telefon za mlade, nego što je namenjen poslovnim ljudima, pošto nema snimanje glasa, pozivanje glasom i neke druge funkcije. Mislimo da je ovo lep aparat, namenjen posebnim kupcima, iako je po kompaniji Nokia model 6800 poslovni telefon.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024