T610 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson T610
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson T610. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson T610 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test SonyEricsson T610

Lansiranje Ericsson T68 modela izazvalo je pravu senzaciju pošto je telefon bio napredniji od ostalih modela za skoro godinu dana. Kao rezultat potražnja za ovim modelom je bila neverovatna. Po prvi put kompanija nije mogla da zadovolji sve kupce, pošto nisu imali toliko telefona. Potencijal modela T68 je u potpunosti realizovan u modelu T68i. On podržava MMS tehnologiju, koja nije realizovana ranije pošto mobilni operateri nisu podržavali taj servis. Bilo je moguće transformisati T68 u T68i prostom promenom firmware-a, pošto je hardver telefona isti. Kompanije je očekivala veliku potražnju za ovim modelom i napunila skladišta sa njim. Ako se gledaju ukupne prodaje modela T68 i T68i videće se da su bile blizu maksimuma za taj segment tržišta. Još jedna činjenica koja potvrđuje da je model T68 pionir u ovom polju je da su telefoni kao što su Siemens S55 i SL55 zasnovani na istoj platformi. Ne zaboravite da se ova dva modela smatraju modernijim telefonima i ne toliko davno Siemens S55 je smatran najnaprednijim telefonom na tržištu.

Situacija se promenila posle predstavljanja Sony Ericsson T610 modela. Još jednom kompanija je išla ispred vremena i postavila nove standarde za ovakav tipa aprata. T610 je baziran na istoj platformi kao T68; sve uočene greške su ispravljene. Osim toga, proizvođač je ugradio kameru i obnovio softver. Zvuči kao glupost da je kompanija napravila nov proizvod zasnovan na staroj platformi ali to je bilo moguće zahvaljujući fleksibilnosti te platforme. Sve inovacije su povezane sa izmenama postojećih funkcija koje su postale bogatije nego ranije.

Prvo što se primeti je da je telefon dizajniran tako da izgleda ozbiljno. Aparat izgleda veoma atraktivno i elegantno; po našem mišljenju u nekoj meri je napravljen u retro stilu. Obična i mat plastika (oko ekrana) i jonizirani aluminium su harmonično uklopljeni. Sa jedne strane plastični ram oko ekrana veoma lepo izgleda, ali sa druge strane posmatrano lako se prlja. Nažalost, otisci prstiju ostaju na plastici nakon upotrebe telefona. Ovo se ne vidi sa distance, ali kada se telefon približi lako se uočava.

Originalno, telefon je na raspolaganju u tri kombinacije boja - Zamagljeni Aluminijum, Abisalno Plava, Vulkanski Crvena. Okvir ekrana je ostao u istoj boji za sve modele telefona, samo se menjaju boje zadnjeg dela i delimično prednjeg (donji deo) dela. Na testu smo imali srebrni primerak. Po našem mišljenju ova i plava kombinacija su najatraktivnije za kupce. Prema kompaniji model T610 je primer industrijskog dizajna. Da ne zaboravimo, prvi put je poznato ime dizajnera telefone i to je Erik Ahlgren. Želeli bi smo da mu čestitamo na odličnom poslu koji je obavio. Telefon je veoma lep sa estetske tačke gledišta.

Dimenzije telefona su 102x44x19mm i mase je 95 grama. Telefon je veoma zgodan za držanje i prijatan na dodir. Postoji iluzija metalne površine. Taster za uključivanje/isključivanje se nalazi sa gornje strane telefona, što nije tipično za Sony Ericsson telefone. Ovaj taster ima samo jednu funkciju, za razliku od sličnog tastera kod Nokia telefona. Strane telefona su malo ulegnute, pa lako možete pritisnuti tastere za kontrolu jačine zvuka dok pričate. Kada ih pritisnete dok telefon miruje videćete trenutno izabrani profil, datum i vreme, ali nećete videti procenu vremena koliko je telefon radio, što možete videti kod telefona drugih proizvođača. Ova funkcija se nalazi na logičnom mestu i nadamo se da će se pojavljivati i u sledećim verzijama telefona.

Taster iznad pomenutih tastera služi za kontrolisanje kamere i takođe je lak za upotrebu. Kao kontrast, tasteru koji se nalazi na desnoj strani telefona se malo teže pristupa. Taj taster se koristi da bi se pokrenuo WAP pretraživač dok je telefon u mirovanju. Inžinjeri nisu dodelili ovom tasteru funkciju snimanja glasa. Možda će to uraditi kada se telefon bude našao u prodaji.

Standardni sistem konektor se nalazi sa donje strane telefona. Svi stariji dodaci su kompatibilni sa ovim telefonom, što je njegova velika prednost.

Sada nekoliko reči o ekranu. Poznato je da je ovaj telefon opremljen sa STN 65K ekranom, koji ima rezoluciju 128x60 piksela. Ekran okupira najveći deo telefona. Može prikazati do 6 linija teksta, 1 liniju sa ikonicama i 2 statusne linije. Korisnik može podesiti kontrast ekrana. Ekstremne vrednosti se puno razlikuju. Kada je telefon u stanju mirovanja, nikakve informacije se ne prikazuju na ekranu. Možete uključiti tradicionalni skrinsejver (sat). U tom slučaju potrošnja baterije će biti povećana. Kada je ekran isključen, izgleda kao se stapa sa crnim ramom. Kada pomerite džojstik ili pritisnete taster, ekran se uključuje i slika se pojavljuje. Slika na ekranu je visokog kvaliteta, ali po našem mišljenju STN ekran nije toliko dobar kao TFT. Jedan od argumenata za ovakvu izjavu je da se informacije na STN ekranu ne vide dobro kada je sunčan dan. Čak i u januaru je bilo teško pročitati bilo šta na ekranu, pa ćete razumeti da je na prolećnom suncu bilo nemoguće to raditi.

Kao što smo pomenuli kvalitet grafike veoma visok. Slike su prikazane bez artefakata, veličina piksela je minimalna. Generalno govoreći ovo je najbolji ekran u ovoj klasi telefona.

Nedostaci ekrana su povezani sa dimenzijama telefona. Ima malu dubinu, pa kada pristnete ekran videćete linije, tzv. moire efekat. Test polja su pokazala da to nije problem u svakodnevnoj upotrebi telefona. Telefon možete nositi u futroli ili držati u ruci.

U poređenju sa ekranima na Samsung aparatima, ovaj ekran izgleda bledo i teško je čitati informacije na suncu. Ipak, on nema rivala među analognim telefonima u Evropi.

Navigacioni džojstik, koji se nalazi ispod ekrana, možete pristisnuti, osećaj je veoma prijatan. Na njemu možete videti servisni indikator. On skoro nije primetan u mirovanju što je još jedna prednost telefona. Ne iritira svetlucanjem kada leži pored Vas na stolu. Svi tasteri su napravljeni od plastike. Prijatni su na dodir i telefon dobro reaguju kada ih prisnete. Karakteri su obeleženi tankim slovima, pa nisu vidljivi u svim svetlosnim okruženjima. Pozadinsko osvetljenje je pastelno plavo.

Kamera se nalazi sa zadnje strane telefona. Sočivo nije pokriveno, samo je utisnuto u telefon, što štiti sočivo od slučajnih ogrebotina ali ne i od prašine.

Zadnja strana telefona se lako skida uz manji napor. Konstrukcija je pouzdana i nema pomeranja plastike. Kako vreme prolazi, malo pomeranje plastike se može pojaviti (na primer, mi smo primetili malo pomeranje posle mesec dana aktivnog korišćenja telefona). Primer zadnjeg dela pokazuje kako je telefon formiran. Postoji niži nivo plastike - baza, koja je pokrivena joniziranim aluminijumom i debljine je oko 0,6-0,6 mm. Takva konstrukcija obezbeđuje dobru zaštita kada telefon padne. Još jedna zanimljivost je gumeni pokrivač koji se nalazi sa unutrašnje strane telefona i služi da učvrsti bateriju.

Nekoliko reči o bateriji. Telefon koristi litijum-polimersku bateriju kapaciteta 750 mAh. Prema proizvđaču može obezbediti do 14 sati razgovora i do 400 sati mirovanja. Telefon nema ovakvu autonomiju kada se koriste sve funkcije. Na primer, ako razgovarate 1.5 sat, koristite Bluetooth tokom jednog dana i ponekad aktivirate infracrveni port, telefon će raditi oko 4 dana. Na ostale aplikacije je potrošeno 20-25 minuta. Najduža autonomija u slučaju minimalnog korišćenja različitih aplikacija i 2 sata razgovora je oko 5 dana. Ovi rezultati se mogu porediti sa rezultatima Sony Ericsson T68i modela. Uzimajući u obzir napredne mogućnosti telefona i bolji ekran, ovo nije loš rezultat. Vreme potrebno da bi se telefon u potpunosti napunio iznosi 2-2.5 sati.

Postolje za SIM karticu se nalazi ispod baterije. Ovo je tipična konstrukcija za sve Sony Ericsson telefone.

Naredni deo testa će biti posvećen promenama u meniju i interfejsu telefona. Džojstik ja glavni navigacioni instrument. Funkcioniše izvrsno; ne možete ga slučajno pritisnuto ili pogrešiti. Ako pritisnete džojstik ulazite u glavni meni. Ako ga pomerite na neku od strana, pokrenućete aplikacije kao što su imenik, kreiranje SMS poruka, To-do lista i pretraživač Interneta. Sem toga, ako pritisnete desni programabilni taster videćete listu opcija koje se najčešće koriste, na primer aktivacija/deaktivacija infracrvenog porta i Bluetooth-a.

Kao i inače moguće je izabrati stavku u meniju pristikom na džojstik ili levim programabilnim tasterom. Možete se vratiti na prethodni meni ili u stanje mirovanja ako se pritisne taster ispod levog programabilnog tastera. Interesantno je da taster sa oznakom C ne igra nikakvu ulogu u ovom procesu, tako da će korisnici koji su navikli na telefone drugih proizvođača imati poteškoća u početku korišćenja T610 aparata.

Možete kreirati listu koja će Vam dati pristup najčešće korišćenim funkcijama telefona.

Svaka stavka u glavnom meniju i podmenijima je numerisana, što omogućava brzu navigaciju preko brojeva na tastaturi. Sada ćemo opisati glavni meni. Telefon ima novu strukturu menija, ikonice glavnog menija su poređane u 3 reda i 4 kolone (ukupno 12). Njihov raspored nije slučajan. Funkcije koje se najčešće koriste je najlakše izabrati. Na prvi pogled čini se da je navigacija otežana, u stvari nema nikakvih problema. Meni je dobro isplaniran, po našem mišljenju bilo koji korisnik će se navići na ovakav meni za manje od nedelju dana korišćenja. Za bilo koju operaciju su Vam potreba 2-3 koraka, čak i bez brze navigacije brojevima. Telefon je idealan za one koji će ga koristiti duže vreme. U tom slučaju zaista možete uživati u telefonu i meniju.

Druga bitna izmena je novi interfejs menija. Sada liči na one koje se upotrebljavaju u PC računarima. Inžinjeri su dodali peščani sat i obaveštenja o posledicama akcija. Na primer, ako izaberete najglasniji zvuk, telefon će Vas upozoriti da možete oštetiti sluh. Možda nisu neophodna, ali ovakva obaveštenja se nalaze u svakom meniju.

Udobnost pri unosu teksta je ostala na istom nivou. Ako pritisnete # prikazaće Vam se lista raspoloživih jezika, pa se možete prebacivati između njih dok kucate poruku.

Telefon ima mnogo načina za personalizaciju. Teme, koje smo viđali u telefonima ostalih proizvođača su razvijene i za ovaj aparat. One uključuju logoe, pozadine za ekran, tip kursora. Ukupno možete izabrati između 3 teme u modelu T610, koje su imenovane slično bojama telefona. Osim toga, na Sony Ericsson sajtu može se naći veliki izbor tema. Možete promeniti skoro sva podešavanja u jednoj temi, uključujući i tip slova i boju peščanog sata. Sve zavisi od Vaše mašte, pa telefon možete prilagoditi svojim ukusima.

Kada pričamo o ovim funkcijama, neophodno je dodati da se bilo koja slika koja je došla uz telefon može postaviti kao pozadina ili kao slika koja se pojavljuje kada se telefon uključuje. Kasnije u tekstu će biti reči i o kameri.

Kompanija je objavila je T610 prvi telefona koji podržava tehnologiju za brzu razmenu, tzv. QuickShare. To znači da korisnik može prebaciti bilo koji fajl ili belešku na drugi uređaj, poput PC računara, PDA uređaja ili mobilnog telefona. Prema proizvođaču jednostavnost u prenosu podataka će biti tipična za ovaj tip proizvoda. T610 je samo prototip budućih uređaja. Skoro bilo koji zapis se može prebaciti sa telefona putem infracrvenog porta, Bluetooth-a, integrisanog mail klijenta ili MMS-a. T610 je najbolji telefon što se tiče sinhronizacije podataka. Što se toga tiče najsličniji je smartphone aparatima.

Sada ćemo opisati glavne funkcije telefona.

Imenik. Ovaj imenik najviše liči na onaj u Sony Ericsson T68i modelu. Novi nema znatnih izmena. Nekoliko brojeva telefona, e-mail adresa i druge informacije možete dodeliti jednom unosu. Možete izabrati koja će se polja videti kada popunjavate unos. Možete sortirati unose po poljima, kao u T68i modelu, pa ih tako možete sortirati po imenu i prezimenu, iako postoji samo jedno polje za unos. Ovakav način sortiranja je važan samo kada prenosite podatke sa PC računara, inače je beskoristan. Svakom unosu možete dodeliti posebnu melodiju i sliku.

Ukupno možete za 49 unosa iz imenika podesiti biranje glasom. Svaki od brojeva telefona u jednom unosu (kućni, mobilni, kancelarija) može imati posebno biranje glasom. Tako da ako pokušavate da pozovete Jovana u kancelariji možete izgovoriti "Jovan kancelarija". Funkcija Magična Reč, tzv. Magic Word, je takođe na raspolaganju u ovom telefonu, što je veoma prijatano kada koristite telefon kao handsfree.

Kada unosite informacije videćete specijalne ikonice u svakom polju, koje u ranijim modelima nisu bile prikazivane. Jedinstvenost telefona je da se svi kontakti mogu poslati na drugi uređaj preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a. Ova funkcija radi korektno, testirali smo je sa Fujitsu Siemens Loox 600 uređajem i svi unosi su prepoznati bez greške.

Sony Ericsson nije dodao mogućnost da se vide telefonski brojevi iz SIM kartice i memorije telefona istovremeno. Da bi ste videli kontakte na SIM kartici morate ući u poseban meni. Kompanija nije dodala ovu mogućnost iz marketinških razloga. To je jedan od načina da privuče korisnike. Opet, logičnije je koristiti imenik u telefonu a ne na SIM kartici.

Na kraju bih želeo da ponovim da su mogućnosti imenika slične T68i modelu i da je najbogatiji opcijama.

Poruke. Možete izabrati specijalan zvuk za dolazeće poruke u maloj listi od 8 ne tako različitih zvukova. Nije nam jasno zašto u ovom meniju nije prikazana lista svih melodija.

Sve opcije koje se tiču poruka su standardne. Postoje šabloni i polja da kreirate svoje šablone. Obe memorije (na SIM kartici i u telefonu) se koriste za čuvanje poruka. Možete koristiti i Chat funkciju. E-mail klijent podržava primanje i slanje poruka; svi kodni rasporedi su podržani.

Opcija za MMS poruke se sada zove Poruke sa slikama, odnosno Picture Messaging, iako je svim folderima ostalo isto ime. Ne možete dodati više od jedne slike po poruci. Funkcionalnost je smanjena kada se poredi sa T68i modelom, verovatno pod pritiskom mobilnih operatera. Sa jedne strane sva podešavanja su jednostavna čak bi i dete moglo da šalje MMS poruke.

Poslednja stavka, na koju treba obratiti pažnju, je WAP Push. Nismo isprobali ovu opciju, zato što operateti ne podržavaju ovaj servis. Ipak, ova tehnologija je realizovana u telefonu.

Liste poziva. Do 30 poziva se nalazi u ukupnoj listi (sa datumom i vremenom svakog poziva). Pored svake stavke se nalazi ikonica koja govori koji je tip poziva (propušteni, primljeni, pozvani broj). Pored toga, možete videti da li se taj broj nalazi na SIM kartici, što je još jedna vrlina ovog telefona. Lista propuštenih poziva je prikazana posebno i sadrži do 10 stavki. Merači vremena i potrošenog novca za pozive se takođe nalaze u ovom meniju.

Multimedija. Preinstalirane slike, koje su prikazane kao ikonice mogu se naći u ovom meniju. Ovde možete pogledati i fotografije koje ste uslikali kamerom.

Izuzev slika, ovde možete preslušati i Vaše zvučne fajlove, uključujući i zapise sa diktafona. Preko ovog menija možete pristupiti opciji za snimanje glasovnih beleški.

Možete izabrati teme i skinuti sa Interneta nove. QuickShare opcija omogućava da dodate nove linkove ka resursima koji su povezani sa melodijama, slika i temama za telefon. Kasnije možete samo izabrati stavku u meniju i imati opciju da skinete mnogo fajlova.

U telefon je ugrađena aplikacija za komponovanje melodija. Možete menjati do 4 zasebna kanala i za svaki izabrati poseban instrument. Koristeći ovu aplikaciju možete kreirati originalne melodije.

Grafički editor se takođe nalazi u ovom telefonu. Ovde možete crtati jednostavne slike. Što se mene tiče, ova funkcija nije neopodna ali pomaže ako treba ubiti vreme.

Video-snimak demonstracije brzine menija (1.7 MB)

Prvo, želeli bi da odgovorimo na najčešće postavljena pitanja, koja se sastoje iz dva dela. Kao što se vidi na snimku, brzina menija T610 modela je veoma visoka. Najsporiji proces je skidanje teme, potrebnoje oko 15-20 sekundi da bi se nova tema postavila.

Kao što smo već napisali, svi meniji i podmeniji su numerisani da bi olakšali navigaciju, ali ti brojevi nisu prikazani na ekranu telefona. Možete videti koje su oznake menija u uputstvu, zapamtiti ih i koristi za brzu navigaciju.

Tip telefona (kućni, kancelarija, itd) je prikazan kao ikona. Fotografije uslikane kamerom možete postaviti kao te ikone. Uprkos dinamičkoj memoriji, ne možete imati više od 510 unosa. Isti broj unosa možete sačuvati i u ostalim aplikacijama.

Svi SMS zvuci su krajnje jednostavni, ali zbog polifonije zvuče lepo. Desno od kamere se nalazi priključak za spoljašnju antenu koji je pokriven gumenim čepićem. Malo ogledalo, koje može pokriti taj čepić dolazi uz standardan paket.

Da se posvetimo sada glavnom delu testa i da opišemo ostale funkcije.

Memorija. Telefon ima 2 MB memorije, što nije mnogo, ali je T68i ima pola od toga. U realnosti to je sasvim dovoljno za većinu korisnika. Korisnik ima na raspolaganju 1.5 MB, koji se mogu deliti između različitih podataka, aplikacija i fotografija. Kako je memorija dinamički alocirana, možete izabrati koje će aplikacije imati prioritet. Ne zaboravite da je ovo telefon, a ne kompjuter, koji ima veliku količinu memorije. Ovo nije čak ni smartphone aparat, pa je jasno zašto telefon nema slot za memorijske kartice. Usput, 1 MB je dovoljan da se snimi informacija o 1000 sastanaka, 100 telefonskih brojeva i 10 fotografija prosečne rezolucije. T610 ima upola manje memorije nego Nokia 7650 telefon, koji se smatra pravim smartphone aparatom.

Organajzer. Postoji nekoliko funkcija u organajzeru, prva je kalendar. Možete prikazati informacije na tri načina: nedeljni pregled, mesečni pregled i pregled današnjeg dana. U poslednjem slučaju možete videti listu svih beleški, dok u je prva dva slučaja prikazano samo vreme (nedeljni pregled) događaja ili datum (mesečni pregled). Brzo možete stići do željenog datuma (godina, mesec, dan). Kalendar kao i rokovnik se mogu popunjavati tradicionalno. Na primer, možete izabrati jedan od šest tipova događaja, uneti mesto, trajanje i podesiti podsetnik (pre događaja ili u vreme). Nažalost, u mom primerku nisam našao opciju za ponavljanje događaja. Za neke događaje možete dodati samo još jedno vreme/datum. Jedinstvenost telefona je da se profil automatski promeni kada dođe vreme za događaj, pa se posle toga vrati na stari profil. Ovo je slično Time Profile opciji u Nokia aparatima.

Telefon ima siromašnu To-Do listu, samo dva tipa događaja možete izabrati, zvono i podsetnik da budemo precizni. Sa druge strane, jednostavnost ima svojih prednosti.

Nad kalendarom možete raditi punu pretragu. Možete uneti reč ili deo reči i svi unosi koji sadrže to će biti prikazani na ekranu. Ovo funkcioniše brzo i korektno čak i ako imate više od 100 zapisa. Možete se brzo prebacivati na bilo koji događaj u listi rezultata pretrage.

Po prvi put moguće je slanje rasporeda drugim uređajima (preko infracrvenog porta ili Bluetooth-a) sa mobilnog telefona. Možete izabrati interval (dan, nedelja ili mesec) i poslati sve beleške. Uređaj koji prima podatke bi trebalo da ima PIM funkcije da bi pročitao i prikazao sve podatke. Na primer, možete poslati Vaš raspored na TV aparat preko infracrvenog porta ali ih on ne može prikazati. Ova funkcija daje određenu slobodu, pa tako ne morate imati kompjuter i gubiti vreme na menjanje podešavanja u programima za sinhronizaciju. U bližoj budućnosti skoro svi PIM uređaji će moći da šalju podatke kao T610, koji je još jednom pokazao da je ispred svog vremena.

Beleške. Možete pisati kratke tekstualne beleške u telefonu. Prva reč beleške je prikazana u listi, što nije zgodno. Zato treba počinjati beleške sa posebnim (glavnim) rečima da bi znali u kojoj ste belešci šta zapisali.

Alarm. Možete podesiti jednokratni i alarm koji se ponavlja. Druga vrsta se može aktivirati na poseban dan u nedelji. Obe vrste alarma funkcionišu i kada je telefon isključen.

Telefon ima tajmer i štopericu sa međurezultatima. Telefon ima podsetnik za kodove i upotrebljiv kalkulator.

Povezivost. Ovde možete podesiti sve komunikacione parametre telefona, na primer WAP, GPRS, Bluetooth i sinhronizaciju. Nećemo pričati o standardnim mogućnostima. Sve funkcije rade korektno. Ipak, platforma na kojoj je telefon pravljen omogućava interesantne kombinacije, pa tako možete ne samo sinhronizovati podatke koristeći Bluetooth već možete prebacivati slike između integrisane kamere i nekog drugog uređaja.

Podešavanja za udaljenu i lokalnu sinhronizaciju se takođe nalaze u ovom meniju.

WAP. Pretraživač ima posebnu stavku u meniju. T610 ima WAP pretraživač verzije 2.0. Podržava sigurne konekcije, što je veoma važno za elektronske transkacije. Moguće je skinuti nove pozadine, teme, melodije na telefon. Dobar komplet je na raspolaganju na originalnom sajtu proizvođača. Lako se može desiti da popunite memoriju za samo 1-2 sata. Animirani GIF fajlovi se ne prikazuju u pretraživaču, što je nedostatak telefona.

Inžinjeri su uspeli da delimično prevaziđu barijeru od 2 MB ponudili da se slike i e-mail poruke čuvaju na njihovom serveru. Možete se registrovati na serveru i tada će te imati mogućnost da skidate i postavljate slike. Nismo uspeli da saznamo koliko prostora će kompanija davati besplatno na korišćenje.

Linkovi ka originalnim stranicama se nalaze u meniju, pa odatle možete skidati nove sadržaje. Možete dodati i svoje linkove. Veoma je komforno koristiti linkove pošto ubrzavaju navigaciju.

Zabava. U ovom meniju postoje dva podmenija: igre i aplikacije. Uz telefon dolaze 3 igre. To su DeepAbyss, FiveStones, Minigolf. Vaša misija u prvoj igri je da skupite sve kristale koji se nalaze u lavirintu. Poslednja igra je slična onoj koja je bila u modelu T300, to je verzija golfa. Poslednje dve igre možete igrati sa drugim igračem ili sa kompjuterom. Mogućnost da se igre igraju preko infracrvenog porta ili preko Bluetooth su svakako zanimljivije.

Telefon podržava Mophun, tako da nema problema što se tiče skidanja novih igara. Danas je lista raspoloživih igara impresivna i uključuje više od 100 naslova. Neće biti teško preraditi ih za rezoluciju ekrana na T610 modelu.

Java je sakrivena pod stavkom Aplikacije. Mi smo mogli da isprobamo samo par aplikacija. Generalno govoreći, stekli smo samo pozitivne utuske posle korišćenja Java aplikacija u ovom telefonu. Aplikacije prosečne veličine se učitavaju sporije nego na Nokia telefonima, ali mnogo brže nego na Siemens telefonima. Verovatno zavisi od jačine integrisanog procesora. Nismo mogli da proučimo Java tehnologiju detaljno, pošto nismo imali aplikacije koje odgovaraju ovom modelu. Šest programa koji dolaze uz telefon su veoma jednostavni, pomoću ne bi smo otkrili probleme čak i da ih je bilo. Java tehnologiju je najbolje testirati učitavanjem velikih aplikacija koje imaju mnogo grafike, na primer igra Prince of Persia.

Podešavanja. Sva podešavanja, koja se tiču telefona i ekrana se nalaze u ovom meniju. Ona su ista kao kod ostalih modela i nećemo pričati o njima.

Kamera. Već smo rekli da je kamera samo dodatna zabava u telefonu. Ne može se porediti sa standardnim digitalnim kamerama. Cilj kamere u telefonu je da prikaže sliku pristojnog kvalitetata na malom ekranu telefona. Sa te tačke gledišta, T610 je dobra kamera i slike uslikanje njom su lepe. Slike se mogu slikati u dve rezolucije (288x352, 120x160 piksela); možete uključiti noćni mod, pa je u tom slučaju matrica osetljivija ali se pojavljuje više smetnji.

Postoje tri efekta koje možete primeniti: slika može biti transformisana u negativ dok slikate ili u crno-belu sliku; možete primeniti i efekat Sepia. Prosečna veličina fajla u najvećoj rezoluciji je oko 12-14 Kb. Obratite pažnju na to da ne možete uslikati više od 25 slika visoke rezolucije. Ne može se izabrati nivo kompresije ili format slike.

Ekran telefona služi kao tražilo. Veoma je udoban u uslovima veštačkog osvetljenja, ali pri sunčanom danu moraćete da slikate napamet, pošto se na ekranu ništa ne vidi. Blic, koji se povezuje na sistemski konektor, je na raspolaganju kao dodatak. Po mom mišljenju to je samo igračka, ništa više.

Možete proceniti kvalitet slika uslikanih ovom kamerom na slikama ispod. U ovom testu mogli ste videti kako izgledaju slike na ekranu telefona kao i ekranu PC računara.

Utisci

Kvalitet prijema signala je uporediv sa ostalim modernim telefonima. Telefon ima 32-glasne melodije i jak zvučnik, čiji je zvuk jači nego na Nokia telefonima, ali slabiji nego na većini Samsung telefona (na primer, A800 gubi od T610 na ovom polju). Ovde i ovde možete čuti kako zvuče melodije telefona. Telefon se čuje lepo na ulici, ali se može desiti da propustite poziv u glasnoj diskoteci ili kafiću. Vibracija je slaba, pa je potrebno da telefon držite što bliže sebi da bi ste je osetili.

Razočaralo nas je to što softver za sinhronizaciju sa PC računarom ne dolazi uz standardni paket. Ipak, telefon može slati podatke drugim uređajima, a podržan je i SyncML.

Nedostatak telefona je to što je ekran STN i veoma je teško raditi kada se koristi na suncu. Dobro je što mail klijent podržava slanje dodataka uz poruke, ali takve poruke ne možete da primate.

Na kraju možemo reći da T610 ima skoro sve funkcije koje moderan poslovni korisnik može zahtevati, osim spikerfona. Telefon je i namenjen toj grupi korisnika. Takođe, kompanija je delimično namenila ovaj telefon i onima koji vole moderne telefone. Sigurno, telefon ima nedostatke, ali svaki telefon ih ima. Po našem mišljenju T610 ima više prednosti nego mana. Glavni nedostatak je ekran. Svi drugi nedostaci nisu toliko važni. Usput, u našem primerku imali smo slučaj "curenja" memorije. Na primer, kada bi smo obrisali fotografije, količina slobodne memorije se nije povećavala iako fotografija nije bilo na listi. Bilo je neophodno da isključimo i uključimo telefon da bi podaci bili obrisani.

Pitanje brzine menija je veoma interesantno. Kada su zvuci isključeni, možete se brzo kretati kroz meni (brže nego na T68 modelu), ali kada su uključeno, ovaj proces je dosta sporiji. Kada se uzme u obzir da je T610 ista platforma kao T68, nismo očekivali značajna ubrzanja u produktivnosti. Verovatno bi programeri mogli da optimizuju kod u ovom telefonu.

Nekoliko reči o konkurentnim modelima. Nokia 7250 podržava manje tehnologija i ima veće dimenzije, mada se po ceni mogu porediti. Ostali telefoni gube trku kada se porede sa T610 modelom. Telefon je idealan za one koji su odlučili da zamene T68i ili neki drugi Sony Ericsson telefon i ne znaju šta da izaberu. Ovaj aparat će se svideti mnogim novim korisnicima zbog svojih naprednih mogućnosti.

T610 postavlja nove standarde u pogledu funkcionalnosti i izgleda mobilnog telefona.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024