Z1010 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z1010
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z1010. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z1010 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson Z1010

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
32 MB memorijska kartica
Uputstvo

Po dimenzijama ovaj telefon teško da možemo nazvati malim pošto one iznose 98 x 48 x 28 mm; ako je telefon otvoren, onda je dužina celih 180 mm. Naš utisak je da je telefon debeo dok ostale dimenzije nisu toliko kritične. Kada telefon stavite u džep košulje shvatićete da Vam je džep premali za tako nešto. Masa odgovara dimenzijama i iznosi 143 grama. Da to nije velika masa pokazuju korisnici Sony Ericsson P900 modela. Masa je raspoređena po celom telefonu pa se čak ponekad stiče utisak da je Z1010 laganiji nego što bi trebalo da bude.

Kompanija Sony Ericsson je ovaj model predstavila u nekoliko boja maski. Najsvetlije su plava i crvena dok srebrna izgleda nezanimljivo. Telefon lepo leži u šaci ali ćete ga teško otvoriti jednom šakom pa je bolje to raditi sa obe.

Na spoljašnjem delu telefona nalazi se ekran sa plavim pozadinskim osvetljenjem koji može da prikaže 4 nijanse sive boje. Ekran je veoma kvalitetan dok slika na njemu izgleda kao da je zamrznuta. Naravno ovaj ekran se perfektno ponaša kada se telefon nađe na suncu pošto ne prikazuje sliku u bojama i sve informacije su čitljive. Rezolucija tog ekrana je 101 x 80 piksela i na njemu može biti prikazano do 3 linije teksta i jedna statusna linija.

Na levom boku telefona nalaze se spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka i prorez za MS Duo memorijsku karticu. Na denom boku se nalaze taster za uključivanje kamere i utičnica za slušalice. Utičnica je zatvorena čepom koji je privezan na kućište telefona; sličan čep je upotrebljen za zatvaranje utičnice za USB kabl koji se nalazi sa donje strane telefona. Standardna utičnica se takođe nalazi sa donje strane telefona; uz ovaj telefon možete koristiti sve standardne dodatke za Sony Ericsson telefone.

Sa zadnje strane telefona nalaze se ogledalo i sočivo objektiva. Kamerom možete slikati slike VGA rezolucije.

Poklopac koji poklapa bateriju se neće pomerati kada ga postavite na njegovo mesto, mada se pomeranja mogu pojaviti u kasnijoj upotrebi telefona. Telefon koristi Li-Pol bateriju kapaciteta 1000 mAh (model BST-15). Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 200 sati u mirovanju i do 6 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili oko 40 minuta i 40 minuta za ostale funkcije. Prosečna autonomija telefona je 3 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 2 sata.

Ležište za SIM karticu je standardno.

Druga kamera se nalazi ispod glavnog ekrana i neophodna je za video razgovore.

Kada otvorite telefon prvo ćete ugledati tastaturu. Tasteri su dobro raspoređeni, prosečnih su dimenzija i ugodni su za rad. Pozadinsko osvetljenje je bele boje i oznake na tasterima se mogu videti u različitim uslovima osvetljenja.

Glavni ekran je TFD tipa i može da prikaže sliku rezolucije 176 x 220 piksela u 65.536 boja. Na njemu može biti prikazano do 8 linija teksta i dve statusne linije. Ovaj ekran se može porediti sa sličnim ekranima Nokia telefona ali je lošiji od ekrana Sony Ericsson K700 modela po osvetljenosti boja. Slika na ekranu je veoma precizna ali je saturacija boja lošija od proseka. Ekran nije loš ako se koristi za prikazivanje teksta ali nije za prikazivanje slika. U poređenju sa ekranima telefona drugih proizvođača možemo reći da ekran ovog modela zauzima mesto u sredini - nije ni među najboljima ni među najgorima.

Kada se telefon nađe na suncu prikaz slike na ekranu će izbledeti pa ćete morati da pronađete ugao pod kojim ćete ga gledati ili da držite telefon blizu svojih očiju. U poređenju sa ekranima modela ostalih proizvođača po ovom pitanju možemo reći da nema većih razlika pošto prikaz slike na svim kolor ekranima izbledi kada se nađu na suncu i nijedan od telefona ne prikazuje u potpunosti čitljivu sliku.

Glavni meni je predstavljen u 4 reda ikonica, po tri ikonice u svakom redu. Ikonice izgledaju veoma dobro, kvalitetno su nacrtane. Veoma je verovatno da je i ekran odigrao svoj ulogu u izgledu ikonice. U glavnom meniju ne postoji animacija kao kod modela K700 pa telefon ne izgleda toliko interesantno. Možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva pa je na taj način potrebno 3 sekunde da se operacije izvrši. Ugodnost pri kucanju je ostala ista pa tako pritiskom na taster "#" možete prikazati listu raspoloživih jezika i možete se lako prebacivati između njih dok unosite neki tekst.

Proizvođač je odlučio da se pobrine za dodatne opcije poređane u horizontali u vrhu ekrana koje su slične izabranoj, tako da ukoliko gledate listu brojeva koje ste pozivali, a kojoj pristupate pritiskom na taster na koji se javljate, videćete ne samo tu listu već ćete horzontalnim pomeranjem lako doći i do propuštenih/primljenih poziva. Ovakav način organizacije je primenjen svuda gde je to bilo moguće što izuzetno olakšava korišćenje ovog modela, tako da je ergonimija na izuzetno visokom nivou. Treba istaći da je horizontalna postavka sličnih funkcija zastupljena i u imeniku, podešavanjima telefona i na par drugih mesta.

Kamere. Pošto u ovom telefonu postoje dve kamere opisaćemo prvo standardnu spoljašnju kameru. Kameru možete upotrebiti samo dok je telefon otvoren što je i logično pošto se kamera nalazi sa zadnje strane telefona pored ogledala.

Prisustvo horizontalnih prečica je vrlo korisno u ovom modu, jer se vrlo brzo možete kretati između slikanja i snimanja video materijala. Istovremeno proces snimanja se obavlja u prirodnom položaju pa ne morate da okrećete aparat.

Telefon može da snima video u 3GP formatu zajedno sa zvukom. Video materijali tako snimljeni izgledaju odlično na ekranu, ali je to pre svega posledica kvalitetnog ekrana. Ti isti video snimci prebačeni na PC računar izgledaju loše. Vreme ukupnog snimanja je limitirano isključivo raspoloživom memorijom.

Primer video snimka 1 (216 KB, 3GP)
Primer video snimka 2 (71 KB, 3GP)
Primer video snimka 3 (51 KB, 3GP)
Reprodukcija video snimka na telefonu (MOV, 4,4 MB)

Kamera telefon podržava različite rezolucije, od kojih je najbolja VGA, i par nivoa kvaliteta kompresije (standardna JPEG kompresija). Telefon poseduje raznovrsne efekte i noćni mod snimanja. Ne postoji panoramski način slikanja; ostali efekti su jednostavni. Ramove je bolje dodavati posle slikanja fotografije a ne pre. Tako ćete uvek imati i originalnu fotografiju sačuvanu.

Snimljene slike se mogu koristiti kao pozadina za ekran; takođe se mogu slati na bilo koji uređaj koji je u stanju da ih primi uz pomoć infracrvenog porta ili Bluetooth-a. Slike se vrlo lako mogu slati MMS porukom takođe, ili uz pomoć ugrađenog email klijenta.

Pregled slika možete obaviti iz Albuma, biće prikazane kao umanjene slike, sve operacije su standardne.

Primer slike, još jedan primer, kao i ovaj, i na kraju poslednji.

Sve slike u ZIP arhivi (ZIP , 473 KB)

Druga kamera se nalazi ispod glavnog ekrana i služi za snimanje Vaših pokreta u toku video razgovora u 3G mrežama. Ovu funkciju nismo mogli da testiramo pošto nijedan operater ne podržava takve funkcije. Proizvođač je zato u telefon ugradio demo način rada u kom će Vam telefon prikazati psa koji razgovara sa Vama i vašu sliku u donjem uglu ekrana. Ova kamera nema velike mogućnosti i sliku možete samo invertovati po horizontalnoj liniji.

Snimak videocall funkcije (kamera umesto lica) – (MOV, 2,3 MB)

Ovo je originalan snimak a ovo je snimljen ekran na kome je prikazan taj snimak. (MOV 4,3 MB)

Fajl menadžer, količina memorije. Vama je na raspolaganju 32 MB interne memorije i tu možete koristiti 28 MB u koje možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet preinstaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Deo memorije se koristi za imenik, listu poziva, itd.

Pošto telefon podržava Memory Stick Duo memorijske kartice nećete imati problema sa malom količinom interne memorije. Glavne informacije možete čuvati na memorijskoj kartici pa tako telefon možete koristiti za reprodukciju MP3 muzike.

U telefonu se nalazi jednostavan fajl menadžer, pomoću koga možete da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njih fajlove. Internu memoriju ovog telefona ne možete koristiti za čuvanje fajlova, telefon je odbijao da prihvati fajlove sa nepoznatnom ekstenzijom. Ali ukoliko fajl koji treba da prenesete preimenujete (njegovu ekstenziju) u telefonu poznatu ekstenziju, vrlo ćete ga lako snimiti u memoriju telefona. Ukoliko pokušate da taj fajl otvorite dobićete grešku, ali se telefon nije blokirao kada smo ovo pokušali i nastavio je najnormalnije da radi. U budućnosti ćemo biti u mogućnosti da šaljemo fajlove preko infracrvenog porta ili preko Bluetooth-a. U suštini, telefon će biti mesto gde će se čuvati vrlo važni podaci.

Korišćenjem standardnih programa možete prebaciti bilo koji fajl na memorijsku karticu i preneti ih na drugi PC računar.

Zahvaljujući fajl menadžeru rad sa fajlovima je značajno lakši, možete da organizujete vrlo lako velike količine slika i tako ih spremiti za prenos na PC računar. Telefon ima probleme koje su imali i T610 i T630 – slike zauzimaju duplo više memorije kada se nalaze na telefonu nego kada ih presnimite na kompjuter. Ovo je verovatno zbog specifičnog fajl sistema. Interesantna činjenica je da ukoliko budete pogledali detalje određene slike, moći ćete da vidite ispravnu informaciju u veličini koju taj fajl zauzima, ali ako pogledate veličinu slobodne memorije, ona će biti smanjena duplo više nego što uslikana fotografija zauzima mesta. Pošto telefon poseduje i više nego dovoljno memorije, na ovaj problem ne treba obraćati pažnju.

Reprodukcija muzike. SonyEricsson Z1010 ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova a telefon možete iskoristiti za prenos muzike visokog kvaliteta ako imate dovoljno mesta na kartici.

Možete birati nekoliko podešavanja za ekvilajzer (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Imenik. Imenik je vrlo sličan imeniku SonyEricsson T610 modela ali je interfejs redizajniran. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala kontakt polja. Možete podesiti koja su polja prilikom unosa obavezna. Omogućeno je sortiranja kontakata po imenu, prezimenu i slično ali je ograničeno na samo jedno polje. Sortiranje je važno samo pri prenosu podataka sa PC računara, dok je za upotrebu u telefonu praktično beskorisno. Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju kao i sliku.

Dok kreirate novi unos, možete se kretati kroz horizontalne menije, prvi služi za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Ceo koncept neodoljivo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Možete podesiti pozivanje glasom za 40 kontakata. Kod starijih modela pozivanje glasom ste mogli da dodelite samo jednom broju telefona i morali ste da koristite posebne oznake za pozivanje glasom za svaki telefona ako je kontakt imao više brojeva.

Dok pregledate imenik možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog kontakta. Naravno, podrazumevani broj za određeni kontakt možete sami podesiti.

Kompanija tradicionalno smatra da SIM kartica ne treba da se koristi za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici, već samo u hitnim slučajevima. Pregled brojeva koji se nalaze na SIM kartici možete izvršiti preko posebnog menija, ti brojevi neće biti prikazani u imeniku telefona.

Razlika koju Z1010 ima u odnosu na ostale Sony Ericsson modele je u tome što postoji stavka Videocall u imeniku i to je jedna od najvažnijih inovacija.

Poruke. Sve funkcije za poruke su osnovne, možete kreirati svoje šablone za poruke. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i SIM kartica. Podržana je chat funkcija. Treba pomenuti "emoticons"-e koji su visokog kvaliteta i približavaju telefon mladim ljudima.

Realizacija MMS dela je odlično urađena, možete kreirati pokretne slike. Postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti pa Z1010 ima veliku prednost nad ostalim telefonima.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično je kao ICQ servis.

Liste poziva. U običnoj listi biće prikazano do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki broj. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili je sa SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju se nalaze album slika, lista muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna, mada je većina korisnika neće koristiti. U ovom programi možete kreirati sopstvene melodije koje mogu imati najviše 4 kanala.

U slučaju da ste kreativna osoba možete iskoristiti grafički editor i nacrtati jednostavne slike. Poneki put Vam može pomoći da vreme brže prođe, ali je ova funkcija uglavnom beskorisna.

U telefonu se nalaze dve igre. U prvoj igri skačete sa kamena na kamen i tako ih označavate dok je drugoj potrebno ofarbati teren za igru. Obe igre su napravljene u 3D maniru i veoma su interesantne.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, moj primerik nije imao ovu mogućnost. Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.

ToDo lista je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. Sa druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Telefon standardno podržava slanje podataka različitim uređajima (putem IrDA, Bluetooth). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i poslati sve unose. Želeo bih da istaknem da uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Tako smo probe radi uperili infrcrveni port telefona u televizor i on je primio podatke mada nije mogao da ih prikaže. Podatke iz planera možete razmeniti sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardan, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan a u memoriji telefona možete sačuvati podatke iz kalkulatora.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom sinhronizacije nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili. U ovom telefonu se nalazi Bluetooth Klase 1 koji može komunicirati sa drugim uređajem koji udaljen do 100 m. Kada smo nabavili potrebni adapter probali smo da povežemo notebook računar sa telefonom. Efektivna udaljenost između uređaja je 25 m u sobi i oko 50 m na ulici što smo eksperimentalno utvrdili. Sasvim je moguće da bi smo dobili drugačije rezultate da smo koristili adapter drugog proizvođača ali nismo uspeli da tako nešto testiramo. Potrošnja energije će porasti pogotovo kada je udaljenost maksimalna pa će se baterija zagrevati. Takođe treba pomenuti da će mali broj ljudi koristiti Bluetooth na toj razdaljini.

Isti meni omogućava podešavanje lokalne i eksterne sinhronizacije, sve je veoma jednostavno.

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Java. Telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0). Ponoviću da su igre veoma interesantne i da telefon radi veoma brzo.

Utisci

Telefon funkcioniše i u GSM (900/1800) i u UMTS mrežama. Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, skoro uvek je bio na visokom nivou. Zvuk preko zvučnika je dovoljne jačine ali je spikerfon prosečan i dobro funkcioniše samo u prostoriji ali ne na ulici. Polifone melodije dobro zvuče a možete postaviti i MP3 fajl kao melodiju. Vibracija je prosečne jačine.

Neću se ponavljati i pisati o mogućnostima telefona, samo ću napisati da ako planirate da koristite telefon u UMTS mrežama svakako je vredan kupovine. Takođe trebalo bi da uporedite modele Z1010, Motorola A835 i Nec e606. Sony Ericsson Z1010 nije loš kao 3G telefona i njegove dimenzije ovde ne igraju negativnu ulogu. Sa druge strane ovaj model nije interesantan kao GSM telefon. Ovaj model je bio interesantan po predstavljanju ali to više nije slučaj. Ciljna grupa su ljudi koji vole da se razlikuju od ostalih pomoću neobičnih uređaja. U tom slučaju precenjivanje vrednosti nije nikakav problem. Sony Ericsson Z1010 treba smatrati prethodnicom novih telefona koji će se uskoro pojaviti, a tu pre svega mislimo na GSM telefon koji će imati iste karakteristike i funkcionalnost kao Z1010 samo kućištu manjih dimenzija.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024