V300 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola V300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola V300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola V300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola V300, V500 i V600

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo
CD sa programima (sem v300)

Ovaj test je neobičan zato što je testirano tri telefona koji su zasnovani na istoj platformi, pa su samim tim i razlike između ova tri modela teško primetne. Bolji modeli imaju podršku za Bluetooth i ostale funkcije. Ako ove razlike pretvorimo u procente, rekao bih da su ova tri telefona 85-90% identična. Zato smo rešili da sva tri telefona predstavimo u jednom testu. Motorola V500 je uzet kao glavni model, zato što je bio jedini telefon na testu koji je imao finalnu verziju firmware-a. Još jedan važan faktor je promena snadbevača ekranima; od sada je to Sharp. Novi ekrani su svetliji i više zasićeni bojama; kvalitet prikaza slike je takođe poboljšan u poređenju sa prototipovima V-serije i prvim primercima serijskih modela (Motorola V300, V500, V525, V600). Ova činjenica se ne može podceniti zato što je dobar ekran jedna od najvažnijih karakteristika modernog mobilnog telefona. Pre nego što pređemo na sam test, želeli bi istaknemo još jednu razliku, a to je svaki telefon ima svoj set instaliranih slika i melodija. Oko 70% istih melodija i slika se nalazi u svim telefonima ali je ostatak različit za svaki telefon. U redu, sada možemo da počnemo sa testom modela V500.

Ovaj telefon je prilično veliki i masivan; slobodno ga možemo zvati debelim. Kada ga opet pogledamo, telefon ne deluje preuveličan, već sasvim propocionalan. Ako ovaj model poredimo sa njegovim glavnim konkurentima, dolazimo do zaključka da se ovaj telefon nalazi u zlatnoj sredini između Panasonic X70 modela (koji je manji i elegantniji) and Sony Ericsson Z600 modela (koji izgleda manje elegantan bez obzira na nedostatk eksterne antene). Izbor dizajna je previše subjektivan parametar da bi se razmatrao, samo ćemo reći je veličina svakog od ranije pomenutih telefona odgovarajuća i da nije bilo problema u upotrebi. Telefoni su veoma slični.

Ako pričamo o težini telefona, Motorola sasvim sigurno gubi na ovom polju. Težina Motorola v600 modela je velika pošto ima mnogo metalnih delova (120 grama sa standardnom baterijom) i promenljive maske, ali šta onda reći za starije modele? V500 i V300 imaju preveliku masu za segment tržišta kojem su namenjeni. Ovaj nedostatak će veoma brzo smanjiti broj potencijalnih kupaca i nameniti telefon muškom polu, dok će se mali broj ženske populacije odlučiti za njega. Svi telefoni iz V-serije imaju značajnu masu ali je nemoguće reći da li je njihova upotreba nekomforna čak i posle dosta vremena (87x47x23 mm, 95 grama).

Odnos veličina/težina stvara psihološko uverenje da su telefoni izdržljivi. Postoji određena kategorija ljudi kojima će se definitivno dopasti ovakav osećaj.

Eksterni ekran se vidi dok je telefon zatvoren. Može prikazati statusne ikonice i trenutno vreme. Kad god se nešto desi prikazaće se odgovarajuća tekstualna poruka. Ekran je invertovan, tj. prikazuje se beli tekst na crnoj podlozi. Pozadinsko osvetljenje je plavo i veoma je svetlo.

Malo ogledalo i sočivo se nalaze iznad ekrana. Kod V500 modela nalazi se podešavanje za boju spoljašnjeg ekrana (ne možete sami birati boju, već samo ponuđene). Ostali deo kućišta je srebrne boje.

Rupice za zvučnik se nalaze u gornjem delu telefona kada je zatvoren. One su tu da bi melodije glasnije zvučale. S obzirom da se zvučnik nalazi na zadnjoj strani sve ovo utiče da telefon ima impresivnu jačinu zvuka.

Handsfree konektor se nalazi na vrhu, kao i rupica za kaiš. Interfejs konektor se nalazi sa donje strane telefona, preko njega se može prikačiti data kabl u slučaju da vam Bluetooth nije dovoljan.

Dugme za kontrolu jačine zvuka u obliku klackalice se nalazi na levoj strani telefona. Malo ispod njega se nalazi taster smart-key. On omogućava promenu profila dok telefon ne koristite za razgovor. Još jedan soft-key taster se nalazi sa desne strane i služi za glasovne funkcije telefona i snimanje unosa za Diktafon tokom razgovora (treba ga samo držati).

Kada otvorite telefon, vidi se interni ekran. Kao što smo pomenuli ranije, Motorola je odlučila da promeni snabdevača ekranima, pa tako od ovi modeli imaju najbolje ekrane koji postoje na tržištu. Ekran je rezolucije 176x220 piksela i može da prikaže do 8 linija teksta u kombinaciji sa tri statusne linije. Veličina slova je prosečna i sasvim čitljiva.

TFT ekran može prikazati do 65536 boja. Provera kako se ekran ponaša pri sunčevoj svetlostvo je bila stvar koju sam morao da obavim. Informacije na ekranu su bile čitljive i nije bilo problema na zimskom suncu. Ipak, slika je ponekad bila bleda, ali to je prirodno. Čak bih se usudio da kažem da će prikaz na ekranu tokom leta biti isti kao na ekranima konkurenata.

Nismo mogli da odolimo a da ne uporedimo ekran ovog telefona sa ekranima na telefonima konkurencije. Ekran V500 modela smo uporedili sa Samsung E700, P510, E600, Panasonic X70, Sony Ericsson Z600, Nokia 7200 modelima. Mene je iznenadilo da je prikaz na ekranu V500 modela izuzetno dobar i definitivno bolji od ekrana na Sony Ericsson Z600, Nokia 7200 modelima. Ekran V500 modela je malo bolji nego ekrani Samsung telefona (bolja oštrina slike, lepši prelazi između boja i nema moire efekta). U poređenju sa Panasonic X70 nismo mogli da odaberemo pobednika. Oba ekrana su dobra po nekim karakteristikama. Na primer, slika izgleda sočnija i zasićenija uz lepše prelaze između boja na ekranu V500, dok ekran X70 prikazuje sliku sa boljim kontrastom i oštrinom ali je prelaz između boja lošiji. Slike izgledaju izuzetno u oba slučaja, samo do proizvođača je da odluče na koji način će doći do toga. Prva stvar koja mi je pala na pamet je da uporedim prikaz na ekranima telefona sa prikazom slike na TV ekranu. TV aparati u Aziji prikazuju jače boje, dok se u Evropi preferiraju prirodnije boje. Dok kod obe vrste TV aparata možemo da podesimo prikaz slike kako nam odgovara, kod telefona to još nije moguće, ali biće jednog dana.

Rešenje ovog problema se ne nalazi u podešavanjima za kontrast i osvetljenost slike, ta podešavanja se nalaze u oba telefona. Za ovakve interfejse je najkorektnije reći da su pravljeni za određene ekrane. Zato je nemoguće reći koji set ikonica je bolji a koji lošiji. Sve je stvar ukusa. Ipak, ekran Motorola v500 modela nekako podseća na ekran Samsung D410 modela. Prelaz između boja je takođe gladak i kvalitet slike je izuzetan. Međutim, kada direktno uporedimo ekrane na ova dva telefona, Samsung D410 definitivno izlazi kao pobednik. Ipak je u pitanju viša klasa ekrana (262k boja protiv 65k).

Da razjasnimo, u ovom trenutku ekrani na V500 i V600 su jedni od najboljih koji se mogu naći na tržištu.

Original

Sa donje strane telefona možete primetiti dodatke od gume, koji štite ekran kada je telefon zatvoren i koji se veoma ističu od ostatka kućišta. To ne utiče na komfornost pri upotrebi telefona. Tastatura je napravljena od plastike; tasteri su veliki i dobro pozicionirani. Pozadinsko osvetljenje tastature je plavo; tastatura se veoma jasno vidi čak i kada se telefon koristi u potpunom mraku i u enterijerima, međutim, pri jakom suncu može se desiti da se simboli na tasterima ne vide dobro.

OK taster se nalazi u okviru navigacionog tastera, umesto Menija. Ovo čini da je navigacija komfornija i lakša. Ne morate potezati za programabilnim tasterima ili pomerati prst. U celini, tastatura je dobro odrađena, zahvaljujući veličini telefona.

Ostalo je još stvari o kojima treba reći par reči, a jedna od njih je i baterija. Ovaj model može koristiti ili tanke ili standardne Li-Ion baterije kapaciteta 550 ili 700 mAh, respektivno. U slučaju baterije manjeg kapaciteta telefon će raditi oko dva dana (tako je bilo tokom testiranja), dok će sa standardnim baterijom raditi puna tri dana. Motorola tvrdi da telefon može raditi 170 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovor (sve to ako se koristi standardna baterija). Telefon smo testirali u Moskvi i radio je 3 dana, u toku kojih je 40 minuta potrošeno za razgovor i 30 minuta za ostale aktivnosti (uglavnom igrice) na dnevnoj osnovi.

Izmerili smo koliko je telefon radio sa uključenim pozadinskim osvetljenjem u mirovanju zahvaljujući igrici Monopol koja se nalazila u telefonu. Radio je 6-6.5 sati. To su veoma dobre performanse za telefon sa ovakvim ekranom. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je sat vremena i 45 minuta.

Meni

Glavnom meniju možete pristupiti koristeći taster Menu koji se nalazi ispod ekrana, tačno u sredini. U glavnom meniju se tradicionalno nalaze 9 ikonica, za svaku se koristi i tekstualni opis u vrhu ekrana. Izgled glavnog menija se može prebaciti iz grafičkog u tekstualni izgled. Tada će sve biti predstavljeno putem listi. Polovina menija je predstavljena putem listi a druga polovina ikonicama (ako se odabere odgovarajući izgled menija). Korisnik može preurediti raspored ikonica u glavnom meniju (ili redosled opcija u okviru tekstualnog prikaza). Meni ne podržava brzu navigaciju putem cifara, ali možete napraviti skraćenice za skoro svaku opciju u meniju. Navigacionom tasteru možete dodeliti razne funkcije tokom korišćenja u mirovanju. To nije sve, takođe možete skloniti natpise koji stoje iznad programabilnih tastera na ekranu, ako Vas nerviraju, pa će se natpisi pojaviti kada pritisnete jedan od programabilnih tastera. Tim tasterima možete dodeliti razne funkcije, osim podrazumevanih. Sa takvom fleksibilnom mogućnošću personalizacije menija nedostatak brze navigacije putem cifara se i ne primećuje.

Pre nego što pogledamo glavne funkcije telefona, opisaćemo sistem za unos teksta. Ne iznenađuje činjenica da ovaj model podržava predviđanje unesenog teksta i iTap tehnologiju. Trenutna reč i ostale moguće reči će biti prikazane u donjem tekstualnom delu ekrana kada unosite tekst. Kada je isključeno predviđanje otkucanog teksta, primetićete da svi simboli odgovaraju redosledu pritisnutih tastera. Sve je lepo urađeno i može se porediti sa Siemens telefonima, koji imaju sličnu opciju. Interesantno je da se Motorola i Siemens telefoni u velikoj meri razlikuju po spoljašnjem izgledu, dok njihov softver ima mnogih zajedničkih tačaka.

U slučaju da koristite dva jezika kada kucate SMS poruke, možete birati jezik iz specijalnog menija. To nije sve, takođe možete podesiti da li će za taj jezik biti korišćena opcija predviđanja unetog teksta. Interesantna solucija koja omogućava do još više podesite svoj telefon. Međutim, većina ljudi koji koriste mobilne aparate ne koristi više od jednog jezika dok kuca poruke, tako da je ovo interesantna opcija samo malog grupi korisnika mobilnig telefona.

Imenik. U memoriju telefona moguće je uneti 1000 unosa, ali se samo jedan telefonski broj može dodeliti jednom unosu. Možete promeniti izgled imenika, pa tako u slučaju da da je ime isto u dva unosa, oni će biti sačuvani kao jedan unos. To znači da je najzad moguće u okviru jednog unosa imati više telefona, e-mail adresa, itd. Još jedna interesantna novina dolazi do izražaja kada promenite prikaz imenika, a to je da svakom telefonskom broju (ne unosu) možete dodeliti posebnu melodiju. Imenik podržava pravljenje grupa unosa.

Primetio sam i jednu manu - pri brisanju unosa iz imenika morate obrisati svaki broj koji mu je dodeljen posebno. Nemoguće je obrisati sve telefonske brojeve jednog unosa odjednom.

Možete birati način prikaza unosa telefonskog imenika: imena sa dodeljenim slikama ili samo imena; možete promeniti način sortiranja unosa (broj za brzo pozivanje, ime, e-mail adresa). Možete podesiti i glasovno biranje, koje radi normalno u raznim okolnostima.

Imenik podseća na imenik koji se koristi u Samsung telefonima (neograničen broj polja za jedno ime, možete uneti koliko želite podataka), ali ipak ima nekih očiglednih prednosti (dodeljivanje slika i melodija). U ovom trenutku Motorola je jedini proizvođač koji nudi ovakav imenik, dok imenici ostalih proizvođača imaju određene ograničenja (jedna slika za svako ime, nemogućnost da se povežu sa različitim brojevima, isto važi i za melodije).

Poruke. Prva stvar koja me je skoro šokirala je da nema dodatne memorije za SMS, možete iskoristit samo memoriju SIM kartice i to je to. Izgleda da Motorola misli da je MMS standard budućnosti i odlučila je ide u tom pravcu. Telefon podržava EMS, ali važe ista ograničenja kao kod SMS poruka.

Operater može zatražiti od Motorole da poveća kapacitet SMS poruka u telefonu na 40 (u slučaju da se planira neki specijalni model). 20 poruka će biti sačuvano u memoriji telefona, a ostalih 20 na SIM kartici.

Nismo imali nikakvih problema u korišćenju MMS-a; sve je jednostavno i lako razumljivo. Porukama možete pridodati slike, koje možete uslikati ugrađenom kamerom. i zvučne zapise. Deset predefinisanih šablona su veoma korisni, obavezno ih proverite.

Telefon ima ugrađen POP3/IMAP4 e-mail klijent, koji omogućava pregled zaglavlja dolazećih e-mail poruka kao i skidanje njihogov sadržaja. Mogu se slati grafički fajlovi, samo ako ne prekoračuju određeni limit u veličini. U slučaju da želite da sačuvate neke e-mail poruke, morate koristi dinamičku memoriju, kao u slučaju MMS-a.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije v2.0 čije su mogućnosti standardne pa ništa specijalno ne možemo reći. Prisutan je GPRS (klase 10), podešavanja su veoma jednostavna, samo pratite instrukcije od operatera i sve ćete podesiti u roku od par minuta. Postoji par ugrađenih podešavanja za državu u kojoj je kupljen telefon. Ipak, MMS nije lako podesiti kao GPRS, neka podešavanja nije lako razumeti pa samim tim neiskusnim korisnicima će biti teško da se snađu. Evo mog saveta - uđite u postojeći profil, preimenujte ga i podesite ga u skladu sa podešavanjima koje Vam je dao operater. Ovo je najlakši način koji Vaš oslobađanja listanja uputstva za telefon, u kome je detaljan opis ove funkcije telefona.

U slučaju da volite izazove evo još jednog načina za podešavanje MMS-a. Pozovite svog operatera i zamolite ih da Vam izdiktiraju podešavanja za Vaš telefon. Meni je bilo potrebno oko četiri sata da bih shvatio da je to prilično beskorisno; zahvaljujući spikerfonu nisam morao sve vreme da držim telefon pored svog uva. Na kraju sam odlučio da pogledam web sajt mog operatera. Našao sam par podešavanja za prethodne modele i posle njihovog kombinovanja i par eksperimenata najzad sam naterao MMS da proradi. Čvrsto preporučujem da ne zovete tehničku podršku i da postupite kao i ja u prvom primeru. Sa druge strane, 6 meseci posle početka prodaje ovog modela, kada veliki broj ljudi budeo zvao i tražio istu stvar problem će veovatno biti rešen.

Pozivi. Telefon ima listu primljenih poziva koja uključuje i propuštene. Možete videti i listu poslednjih 10 pozvanih brojeva, možete joj pristupiti pritiskom na Call taster. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno, ništa posebno. Svaki poziv u listi ima datum i vreme kao i dužinu trajanja.

IM - Instant Poruke. Analogija ICQ servisa, možete ga podesiti i koristi, mada smatram da ova opcija nije popularna sada. Jedan evropski operater planira da iskoristi V300 model da bi propagirao Instant Poruke na svojoj mreži. Baš me zanima kako će se ovaj potez odraziti na prodaju.

Office aplikacije. U ovom meniju se nalazi veliki broj office aplikacija kao što su Kalkulator. Zgodan je za upotrebu, cela tastatura je prikazana na ekranu, prikazuje pritiske na pravoj tastaturi perfektno. U ovom meniju se nalaze opcije za memoriju i konvertor mernih jedinica.

Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete praviti skraćenice kako za razne opcije menija, tako i za WAP sajtove.

Alarm. Možete podesiti više alarma i odabrato melodiju za svaki, kao i ime, jačinu zvuka, ponavljanje (dnevno, jednokratno). Telefon je dizajniran za neprekidne, pa se zato moraju uneti ime i naslov za svaki alarm. Ova opcija mi je izgledala rđavo prvi put, pa sam alarmima davao imena pristikajući slova nasumično, npr. A, G, J, R, M itd. Na kraju sam imao gomilu alarma pa sam bio primoran da ostavim samo jedan od njih. Sve je postalo jasno i upotrebljivo posle sortiranja naslova. Moja konačna lista je izgledala ovako: ujutru, radni dan, vikend, trening, intervju za radio. Naravno, mogao sam napraviti podsetnike u organajzeru, ali mi se ne sviđaju obojeni kvadrati na kalendaru, više mi se sviđa da vidim važne sastanke i poslove, za koje ne odgovara To Do lista, odvojeno. Alarmi su idealne solucije za takve potrebe, mogu se aktivirati pritiskom na jedan taster i upozoriće Vas na sastanak. Morate ih samo jednom podesiti. Nekome se neće ovo svideti i tvrdiće da su alarmi suviše jednostavni i nisu potrebni ni za šta više sem za buđenje ujutru. Mogu reći samo: "Koliko ljudi, toliko ćudi", ali ja sam veoma zauzet i ponekad mi se može desiti da zaboravim na važne sastanke, pa me alarmi spašavaju pre takvih situacija.

Diktafon. Možete snimati govor u toku mirovanja kao i u toku razgovora. Diktafon može snimiti ceo dijalog. Maksimalna dužina za svaki unos je 20 sekundi. Vaš sagovornik će čuti zvuke (prvo zoomer, pa zatim kratke signalne zvukove u kontinualnom intervalu). Ukupan broj snimaka je jedino ograničen raspoloživom memorijom.

Jedna važna osobina: kada se pređe vremensko ograničenje prvo ćete čuti zvučni signal, zatim morate otpustiti taster za snimanje pa ga ponovo pritisnuti, pošto proces snimanja ne nastavlja uvek sa radom. Nisam mogao da odredim razlog ovako čudnom ponašanju. Verovatno će ova greška biti popravljena u sledećoj verziji softvera.

Organajzer. Možete ga pregledati po mesecima ili po nedeljama, sa presekom na sate. Videćete da se Vaši sastanci vezuju za određeno vreme dana ako organajzer pregledate po nedeljama, što je zgodno rešenje. Svakom unosu možete dodeliti naziv, početno vreme, trajanje (mereno u satima, minilano 30 minuta). Možete podesiti da Vas telefon upozori unapred. Možete podesiti da se svaki unos ponavlja u određenom periodu, što je veliki plus.

Preporučujem da podesite Bluetooth sinhronizaciju za starije modele. U tom slučaju moći ćete da preuzimate podatke iz MS Outlook-a, što je mnogo lakše nego da ih ručno unosite. Što se V300 modela tiče, moraćete da kupite data kabl da bi bili u mogućnosti da sinhronizujete podatke sa PC računarom, pošto ne postoji drugi način da se to uradi (ne postoji IrDA port).

Telefon podržava SyncML, koji je tu zbog poslovnih korisnika koji imaju veliku potrebu za sinhronizacijom sa serverom sa podacima (slično kao sinhronizacija sa udaljenim PC računarom, samo što se server mora nalaziti u mreži).

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java tehnologiju, sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju su bazirane na njoj. Količina i naziv igara zavisi od toga gde je telefon kupljen. Motorola V500 ima igru StuntMan, trkačka igra. Može biti zabavna mlađim ljudima, ali meni je bila dosadna. Druga igra je mnogo bolja - dobri stari Monopol. Oni koji su igrali stono izdanje neće moći da odole elektronskoj verziji. Kada sam je probao prvi put, spremao sam se da idem na spavanje, međutim, u zaspao pred sam izlazak sunca. Programeri su uspeli da očuvaju originalni duh igre, koja je neverovatna. Ova igra je glavni razlog zašto se telefon nalazi u džepu moje jakne više od mesec dana.

Kada god je pokrenuta neka Java aplikacija videćete simbol šolje za kafu u listi ikona i isti simbol je prikazan na spoljašnjem ekranu. Pošto sam provodio dosta vremena u svetu Monopola, to mi je omogućilo da testiram telefon u različitim uslovima. Dolazni pozivi ne prekidaju igru; slobodni ste da nastavite igru tamo gde ste stali kada Vas je prekinuo poziv, a možete i pokrenuti igru iz početka. Veoma interesantna opcija koja nije prisutna u svakom telefonu.

Nisam naišao ni na kakve probleme dok sam prebacivao nove igre u telefon; sve je prošlo glatko i veoma lako. Molim vas da mi ne šaljete e-mail poruke sa pitanjima tipa "Gde mogu da nađem Java igre?", za takvo nešto imamo forum.

Multimedija. Telefon podržava teme. To je komplet koji se sastoji iz pozadine za ekran, kombinacije boja za meni, zvukova i melodija. Možete izmeniti izgled svog telefona gotovo trenutno što može biti veoma zabavno. Nove teme možete naći na sajtu kompanije Motorola.

MotoMixer, originalni editor zvučnih fajlova koji omogućava da miksujete razne zvukove. Možete se igrati sa ovim programom s vremena na vreme; rezultati mogu biti veoma neočekivani i lepi. Mada, kako je praksa pokazala, ovi editori zvuka su ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo malo broj korisnika će ovakve programe shvatiti ozbiljno.

Zvučna informacija o svim zvučnim fajlovima u memoriji telefona se nalazi ovde. Možete proveriti veličinu fajlova, informacije o njima, možete ih čak i preslušati. Plejer je sličan kao u ostalim Motorola telefonima, sve je jasno i lako za razumevanje.

Slike. Lista svih slika koje se nalaze u memoriji telefona je ovde prikazana. Pored svakog imena fajla nalazi se specijalna ikonica. Svaka slika se može postaviti kao pozadina na ekranu ili kao screensaver. Slike mogu biti sortirane po kategorijama, što može olakšati pretraživanje. Poseban editor za slike se nalazi ovde; on omogućava da postavite okvir na sliku, promenite šemu boja ili da primenite specijalne efekte. Veoma je pogodno što posle igranja sa slikom možete svoj rad snimiti pod novim imenom. To znači da će Vam i original i nova slika biti na raspolaganju. Ova opcija je veoma korisna ako želite da izmenite sliku, a da ne uništite originalnu sliku.

Kamera. Ekran će se ponašati kao optičko tražilo. Kada pomerate telefon, ekran će se ponašati normalno, prikazivaće promenu slike u realnom vremenu. Ovo je zapanjujuća i veoma dobra vest. Idealna udaljenost za slikanje kvalitetnih slika ljudskih lica je 30-50 centimetara. Kamera je VGA rezolucije; ovo omogućava slikate slike rezolucije do 640x480 piksela. Ovo nije sve, takođe možete izabrati MMS rezoluciju (160x120) ili prosečnu (320x240). Nedostaje opcija da se rezolucija slike bira tokom slikanja, ali zato njen nedostatak pojednostavljuje sam proces, limitirajući slobodu korisnika i ne ostavljajući alternativu. Zvuk koji se čuje prilikom slikanja možete isključiti.

Ekspozicija se može podesiti (od -2 do +2), kao i osvetljenje (podrazumevana vrednos je da se automatika kamere odlučuje o ovom parametru). Postoji pet različitih već podešenih vrednosti za osvetljenje, koje zaista mogu uticati na kvalitet slike.

Prikaz slike je veoma kvalitetan, što je jedna od zasluga odličnog ekrana. Slike izgledaju kao obične slike sa mobilnih telefona na ekranu PC računara. Niti su bolje niti lošije. Slike su slikane kamerom na V500 modelu u raznim svetlosnim uslovima.

Slike se mogu prebaciti na PC računar ili na bilo koji drugi telefon preko Bluetooth-a; samo izaberite slike iz liste (pritisnite 0 da bi izabrali više slika odjednom) i izaberite opciju Send. Bluetooth će se aktivirati automatski i telefon će u istom trenutku početi da traži srodan uređaj.

Bluetooth. V500 i v600 su prvi Motorola telefoni koji su široko dostupni i imaju podršku za Bluetooth. Prethodni modeli koji su podržavali Bluetooth su bili samo 3G modeli. Nikakvih promena nije bilo od onda, Bluetooth i dalje radi stabilno i pouzdano. Ove telefoni krasi odlična kompatibilnost sa raznim dodacima, uključujući i one koji nisu iz kompanije Motorola. V500 smo testirali mesec dana sa raznim handsfree dodacima i svi su radili savršeno. Kvalitet konekcije je bio pouzdan, jedini slučaj kada je veza prekinuta je bilo kada sam slučajno napustio sobu gde je bio telefon i otišao u drugu (bilo je 7m zida između). Problema nije bilo ni prilikom sinhronizacije preko PCMCIA karticom u PC računaru. Uspeo sam da prenesem podatke na PC računar, uključujući slike i melodije.

Ono što čudi je da ne postoji specijalna ikonica za Bluetooth u statusnoj liniji. Kada je Java aktivna, ikonica se pojavi, zašto nisu to uradili i za Bluetooth? Jedini način da proverite da li je Bluetooth aktivan je da čekate dok telefon miruje. Ovo nije ugodno kada ne želite da izađete iz menija da bi videli da li je Bluetooth uključen.

Potrošnja struje se povećava kada se koristi Bluetooth. Kapacitet baterije će se smanjiti za 35-40 procenata ako ste od onih koji vole da telefoniraju. Tako umesto tri dana, na raspolaganju imate samo jedan ili dva, ali ovo je u redu i može se porediti sa telefonima drugih proizvođača. Moram da se ogradim da sve ovo važi kada su sa telefonom konstantno povezane eksterne slušalice sa mikrofonom.

Još jedan interesantan detalj je da se Motorola V600 na nekim tržištima prodaje sa eksternim slušalicama i mikrofonom, dok na nekima paket ne sadrži ovaj dodatak.

Podešavanja. Ovde možete podesiti sve u vezi prikaza uključujući i kombinacije boja.

Melodiju i način obaveštavanja (pomešani način, kada vibracija istovremeno radi kada se melodija čuje u toku dolazećeg poziva) takođe možete ovde podesiti.

Mislim da nema potrebe opisivati podešavanja vezana za mrežu i zaštitu telefona, pošto su slična kao u bilo kom drugom telefonu.

Memorija telefona je 6 MB, od toga je više od 5MB na raspolaganju korisnicima. Ovo je sasvim dovoljno za većinu aplikacija, slika i melodija.

Utisci

Kvalitet prijema signala je dobar kod svih modela V-serije. Svaki od njih omogućava prisutnost na mreži gde god je to moguće. Zvučnik je veoma glasan, ponekad i preglasan. Zvuk je sintetizovan u obliku mekih tonova i veoma je prijatan. Vaš sagovornik će Vas čuti jasno, nisam nailazio na bilo kakve probleme dok sam bio na ulici (mislim na probleme vezane za konstrukciju telefona; jasno je da je buka uticala, ali se razgovor mogao neometano obaviti). Jačina zvuka melodije je iznad proseka, polifone melodije su prijatne za slušanje. Ovaj telefon se može porediti sa ostalim modelima namenjenim evropskom tržištu, nije glasan kao koreanski telefoni, zvuči dosta melodičnije. Ovde se opet radi o podešavanjima, neki ljudi vole blage melodije koje su malo tiše, dok neki vole glasne melodije koje zvuče grublje.

Ako pričamo o starijim modelima, očigledno da su ovo dobro napravljeni telefoni, međutim, Motorola ih je odlagala a to je sigurno uticalo na prodaju. Uzimajući u obzir smanjenje cena Motorola telefona moguće je predviteti da će kompanija ciljati na kupce koji kupuju telefone sa cenama iznad proseka i skupe telefone, i da će sigurno zauzeti deo tržišta.

Kada se sagledaju kompletne karakteristike Motorola aparati prevazilaze njihove konkurente (Sony Ericsson Z600 jedinu prednosti ima u tome što podržava IrDA). Jedini pravi konkurent za Motorola v500 i v600 modele će biti Panasonic X70. Ako govorimo o korisnicima koji ne preferiraju određenog proizvođača, onda će se Motorola takmičiti sa koreanskim mobilnim telefonima. Još nije jasno ko će izaći kao pobednik, ali verujem da Motorola ima sve šanse za pobedu. Ovo nije telefon za masovnu proizvodnju, više je telefon koji će predstavljati imidž male ciljne grupe.

Kada sumiramo sve što je napisano, dolazimo do zaključka da je Motorola uspela da napravi veoma dobre telefone. Njihova jedina mana je veličina i težina, mada će biti onih kojima će se svideti i te karakteristike.

Motorola R880 će biti predstavljen na jesen 2004. godine, novi telefon koji ima istu ciljnu grupu kao V600 model. I ostali telefoni iz V serije će dobiti svoje naslednike.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024