A920 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola A920
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola A920. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola A920 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola A920

Motorola A920 ima poseban dizajn, što je najmanje što možemo reći za ovaj telefon. Ovaj model nije malih dimenzija, kao što se može videti; u stvari, veoma je veliki i ima spoljašnju antenu. Ipak, telefon dobro leži u šaci baš zbog toga što je čvrst i težak. Kada ga stisnete neće se čuti škripanje ili krckanje plastike.

Na prednjoj strani telefona nalazi se veliki ekran (isti kao kod modela P800) pa telefon nema tastaturu, umesto koje ćete koristiti olovku za unos teksta i brojeva. Možete koristiti navigacioni taster i 6 ostalih tastera koji se nalaze na prednjoj strani telefona, dva od tih tastera služe samo za igre i nalaze se ispod ekrana.

Sa gornje strane telefona nalazi se kamera koju možete rotirati pa tako možete slikati fotografije na standardan način ili slikati autopotrete. Sočivo je dobro zaštićeno pošto ne viri van kućišta.

Sa zadnje strane telefona nalazi se priključak za GPS kao i otvori za zvučnik (koji se koristi za reprodukciju melodija, audio fajlova). Sa gornje strane se nalazi i ležište za olovku, kao kod SonyEricsson P900 modela.

Na desnom boku modela A920 nalazi se prozor za infracrveni port, mada on nije ugrađen u telefon.

Na levom boku nalazi se taster za aktiviranje zvučnika. Sa te strane se takođe nalaze i tasteri za kontrolu jačine zvuka, kao i taster za aktiviranje komandovanja glasom.

Ekran

Ekran Motorola A920 modela je osetljiv na dodir. Rezolucija ekrana je 320 x 208 piksela i izrađen je u TFT tehnologiji. Prikaz boja je svetao i informacije su dosta čitljive. Uprkos činjenici da ekran ovog modela može da prikaže 65.536 boja, samo boje izgledaju bledo. Ekran može da prikaže do 20 linija teksta odjedanput.

Funkcionalnost

Model A920 je baziran na Symbian OS7 operativnom sistemu, kao i model P800. Ekran je podeljen na tri dela: "desktop", odnosno radna površina, i dva kontrolna panela koja se nalaze na gornjem, odnosno donjem delu telefona. Gornji panel često nazivamo "quick launch", odnosno brzo pokretanje. Posebni meniji za podešavanje svakog dela telefona nalazi se malo niže niz i liče na standardne Windows menije. Statusna linija se nalazi u donjem delu telefona i prikazuje ikone za vreme, pristup virtuelnoj tastaturi, jačinu zvuka (uključen/isključen/vibra), uključivanje/isključivanje GPS-a, indikator mreže (3G, GPRS, GSM) kao i indikator statusa baterije. Svaki indikator je aktivan, odnosno možete ga izabrati i pokrenuti (ako pritisnete ikonu biće prikazane dodatne informacije ili podmeniji). Da bi se kretali kroz meni dovoljno je da blago pritisnete stavku koju želite olovkom. Motorola A920 takođe ima "Home screen" kao kod Pocket PC računara preko kojeg možete videti statistike za poruke, e-mail poruke, dolazne pozive i zadatke.

Kamera

Motorola A920 ima VGA kameru (640 x 480 piksela), slike možete sačuvati u JPEG formatu, sa slabom, srednjom i jakom kompresijom. Možete podesiti skraćenicu za aktiviranje kamere, ali se to ne preporučuje (kamera će se tada aktivirati svaki put kada zaključavate tastaturu), pa ćete morati kameru da aktivirate iz menija (mala ikona na vrhu ekrana). Kada je fotografija uslikana možete birati da li ćete je sačuvatu u internih 8 MB memorije ili direktno na SD/MMC memorijsku karticu. Sliku možete pregledati ili je menjati sa programima koji se nalaze u memoriji telefona. Program za pregled slika je lak za upotrebu, može prikazati umanjene slike (ili listu) koje uvećavate klikom na njih. Slike možete pregledati na dva načina - u veličini ekrana ili u punoj veličini. Na prvi način slike su umanjene tako da odgovaraju dimenzijama ekrana, dok su na drugi način prikazane u pravoj veličini (tada koristite olovku da bi pomerali ekran i pregledali celu sliku). Možete i menjati slike dodavanjem okvira i primenjivati druge efekte. Jedina mana je to što se program za pregled slika sporo osvežava. Ako imate mnogo slika biće potrebno neko vreme da bi se generisale umanjene verzije, tzv. thumbnail-ovi. Ovo usporenje se javlja i kada pregledate slike.

Slike uslikane kamerom modela A920 su veoma dobre, čak su bolje neko slike uslikane kamerom Nokia 3650 modela. Veoma su oštre i boje su živopisne. Najbolje slike su bile u srednjoj rezoluciji.

Primeri slika u visokoj rezoluciji (ZIP arhiva, 421 kb).

Motorola A920 podržava snimanje video snimaka trajanja do 60 sekundi; nisu toliko dobrog kvaliteta kao što sam očekivao, ali se mogu porediti po kvalitetu sa video snimcima Nokia 3650 modela. Možete snimati i video i audio. Snimke možete sačuvati u internoj memoriji ili direktno na SD/MMC memorijsku karticu u MPEG-4 formatu.

Poruke

Motorola A920 je više PDA uređaj nego mobilni telefon pa se tako može objasniti njegova masa i njegove dimenzije. Ovaj telefon podržava sve načine komuniciranja preko poruka. To su SMS, EMS, puna podrška za MMS sa video snimcima, kao i e-mail poruke (podržava POP3 i IMAP servere). Najviše razlike u odnosu na ostale modele ćete osetiti kada budete pisali poruke. To ćete moći da uradite na dva načina - koristeći virtualnu tastaturu ili sistem za prepoznavanje rukopisa.

Program za rad sa e-mail porukama je sličan kao običan program za PC računar za rad sa email porukama. Čak možete podesiti da se telefon drugačije oglasi za svaki nalog koji proverava, a možete podesiti i vremenske periode u kojima će telefon proveravati da li su Vam stigle poruke.

Virtualna tastatura je laka za upotrebu - pritisnete taster sa simbolom tastature na dnu ekrana i možete početi da unosite tekst koristeći olovku. Virtualni tasteri su veoma mali, ali sve funkcioniše veoma dobro. Drugi način za unos teksta je korišćenjem sistema za prepoznavanje rukopisa, što se i preporučuje da koristite. Kada izaberete ovaj način na ekranu će se prikazati malo polje (kao kod Palm uređaja). To polje je podeljeno na dva dela u kojima možete pisati. Pošto možete podesiti brzinu kojom ćete pisati, na ovakav način možete veoma brzo uneti tekst. Negativna strana ovoga je da je potrebno nekoliko sekundi da bi se pojavilo polje u kojem možete pisati tekst. Meni se više svideo način unosa teksta kod SonyEricsson P800 modela.

Imenik

U imeniku možete čuvati imena, prezimena, brojeve telefona (poslovni, kućni, mobilni), adrese (poslovne i kućne), brojeve fax-a, email adrese i adrese sajtova svakog kontakta. Svakom kontaktu možete dodeliti i posebnu melodiju i fotogtrafiju (biće prikazana na ekranu svaki put zajedno sa brojem telefona onoga ko Vas zove). Motorola A920 podržava i grupe. U imeniku su prikazane male ikone pored brojeva telefona i e-mail adresa. Pritiskom na te ikone možete brzo poslati SMS, MMS ili e-mail poruke.

Igre i aplikacije

Motorola A920 ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3 fajlova; muziku možete slušati preko zvučnika telefona ili preko stereo slušalica koje dolaze u standardnom paketu. Zvučnik je bolji nego onaj kod SonyEricsson P800 modela i zvuk je veoma glasan i čist, mada se preporučuje upotreba stereo slušalica, pošto je tada zvuk još čistiji i kvalitet zvuka je još bolji i može se porediti sa kvalitetom zvuka standardnih uređaja za reprodukciju MP3 pesama. Lako možete praviti liste pesama pošto model A920 ima sve osnovne funkcije. Telefon podržava WAV i MP3 fajlove, MIDI fajlove nismo probali.

Motorola A920 ima ugrađen i program za reprodukciju video snimaka MPEG-4 formata, koji radi veoma dobro i podržava pregled snimka preko celog ekrana. Kvalitet prikaza je veoma dobar, mada telefon "ispušta" neki put slike iz snimaka.

Ovaj telefon podržava Java tehnologiju, ali ne možete skinuti nove igre i aplikacije. Samo igre i aplikacije koje su verifikovane možete instalirati. Java je dobro implementirana, aplikacije i igre rade brzo, mnogo bolje nego na SonyEricsson T610 telefonu.

Povezivost

Ovaj telefon nema ni Bluetooth ni infracrveni port. Ima podršku za GPRS i OTA sinhronizaciju. Lako ga možete sinhronizovati sa PC računarom zato što se u standardnom paketu nalazi postolje koje možete povezati sa PC računarom preko USB kabla. Komunikacije radi dobro, ali je spora. Kada je telefon povezan preko postolja sa PC računarom, ispod postolja će se upaliti plavo svetlo; dok se telefon puni svetlucaće zeleno svetlo sa strane postolja. Na postolju se nalazi i dodatno mesto pa možete puniti još jednu bateriju. Ta dodatna baterija je veoma potrebna pošto Motorola A920 ima mali kapacitet baterija, pa ćete morati da punite telefon skoro svaki dan. Telefon može raditi oko 70 sati u mirovanju po specifikacijama proizvođača, ali ako ga budete koristili dosta, autonomija će iznositi manje od 20 sati.

Dodatne mogućnosti

Kao što smo ranije napisali ovo je više PDA uređaj nego mobilni telefon, pa zbog toga ima dobar organajzer sa detaljnim kalendarom koji podržava liste zadataka i nekoliko različitih alarma.

Možete koristiti ekran osetljiv na dodir kao beležnicu, poznatiju pod nazivom "Jotter", kao kod modela P800. Svaka beleška se sastoji iz dva dela - teksta i grafike. Ovo lepo funkcioniše i lako je za upotrebu. Samo nacrtajte sliku i dodajte neki tekst, pa možete sačuvati sve to. Ovo je idealno za crtanje mapa i druge beleške.

Ovo je 3G telefon i podržava video pozive. Nažalost, nismo uspeli da uspostavimo nijedan takav razgovor, ali koliko smo čuli ovaj telefon radi lepo kada se na takav način koristi, mada dolazi do malih zastoja u prenosu video snimka.

Koristeći ovaj telefon možete gledati video snimke vesti kao i muzičke spotove. Prenos podataka je veoma brz u 3G mrežama i nismo uopšte iskusili prekinute razgovore ili nemogućnost uspostavljanja poziva sa ovim telefonom.

Motorola A920 ima ugrađen Opera web pretraživač pa možete pregledati bilo koju stranicu na internetu. Ovaj pretraživač ima i podršku za Flash.

Utisci

Motorola A920 je veoma impresivan telefon. Veliki je i nezgodan za nošenje ali je takođe jedan od najboljih telefona po svojim karakteristima. Skoro da ne postoje granice šta možete uraditi sa njim.

Ovaj telefon pokreće Symbian OS verzija 7 i mogu reći da sam zadovoljan interfejsom. Mana je što su meniji ponekad spori, kao kod prvih primeraka modela T68. Ekran je izvanredan, kamera je izuzetno dobra. Sistem za prepoznavanje rukopisa dobro funkcioniše ali biće Vam potrebno malo vežbe da bi ste brže unosili tekst. Možete koristiti MP3 i WAV fajlove kao melodije kao i za obaveštenje o novim SMS/MMS/e-mail porukama. Svaki kontakt može imati svoju melodiju. Motorola A920 koristi i MMC i SD kartice i lako možete dokupiti memoriju, koja će Vam biti potrebna pošto telefon ima dobar program za reprodukciju MP3 fajlova kao i MPEG-4 video snimaka. Najveći nedostatak telefona pored dimenzija je baterija, koja je veoma loše realizovana. Ako se dosta igrate sa telefonom moraćete da ga punite svako veče. Zato se u standardnom paketu nalaze dve baterije i dva punjača.

U celini ovo je dobar telefon, iako je više PDA uređaj nego mobilni telefon.

Ovom telefonu bih dao 9 od 10 poena. Da ima manje dimenzije i bolju bateriju dobio bi 10 bez ikakvog razmišljanja.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024