6230 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6230
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6230. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6230 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6230

Standardni paket:
Aparat
Punjač
Uputstvo za korišćenje
CD sa programima
Stereo slušalice
32 Mb MMC memorijska kartica

-----

Slučaj sa najvećim brojem modela 3 najveća proizvođača je taj što su isčekivani od velikog broja ljudi, koji pokazuju svoje interesovanje za njih iako oni ne sadrže nijednu novu funkciju, a njihova razlika od prethodnog modela je samo u dizajnu. Nokia 6220 je isčekivan na isti način, dizajn telefona nije bio senzacionalan, diskusije oko ovog modela su utihnule a prodaja nije bila naročito velika. Potrošačka psihologija je veoma jednostavna i vrlo poznata proizvođačima, što oni i koriste predstavljajući tržištu svoje rešenje za potrošačevim željama. Na sreću potrošača Nokia 6230 je stvarno telefon nove generacije bazirane na Series 40 platformi, tako da ima ugrađeno dosta naprednih funkcija. Sam model predstavlja inovaciju, poseduje jedan broj zanimljivih rešenja, ali ipak nisu sve upotrebljive u svakodnevnom životu. Ali ipak jedno je izvesno, Nokia je postala prva kompanija u svetu koja je pokrenula proizvodnju telefona sa izmenljivim memorijskim karticama. Konkurentski proizvodi će se pojaviti na tržištu tek na leto, što automatski garantuje dobru prodaju modela Nokia 6230, i njegov uspeh na tržištu. Sada ćemo detaljnije razmotriti <> za ovaj model i uporedićemo ga sa konkurentskim proizvodima.

Telefon je preuzeo izgled od modela serije 6000, možete da primetite evoluciju u izgledu – prvo je to bila Nokia 6610, a onda je preneseno na Nokia 6220. Veličina telefona je tipična za ovu seriju (103x44x20 mm), nije ni mali ni veliki. Težina telefona iz fabričkog pakovanja bez memorijske kartice iznosi 95 grama (proizvođač tvrdi da je 97 grama), međutim kada se instalira memorijska kartica telefon teži tačno 97 grama. Telefonu ne možemo dati epitet lagan, jer je njegova težina skoncentrisana na malim dimenzijama, što se oseća kada ga uzmete u ruku. Ovo je možda posledica činjenica da težina nije ravnomerno raspoređena, u vrhu telefona gde se nalazi zvučnik je poluprazno, dok se od zvučnika nadole težina povećava.

Telefon se proizvodi u nekoliko standardnih boja (Grafit, Perla Bela), uklopljenih u srevbrnu boju koja se standardno nalazi u svim varijantama. U svakom slučaju ivica tastature, ivica telefona i gornji deo su uvek u srebrnoj boji. Na zadnjem delu telefona je boja identična boji plastike kamere, da bi se kamera manje videla.

Telefon podržava izmenljive maske, ova opcija je postala standard u svim Nokia modelima, polazeći od najjeftinijh pa sve do poslovnih modeli. Uz pomoć izmenljivih maski možete dobiti još 4 nova izgleda modela Nokia 6230 (boje dodatnih maski: Zelena, Crvena, Smeđa, Kalaj Siva).

Zadnja maska telefona se skida preko male poluge koja se nalazi u donjem delu telefona. Specifičnost ovog poklopca je ta da se ona skida pomeranjem na gore, dok bi većina korisnika mislila de se skida pomeranjem na dole. Posle par otvaranja maska već neće čvrsto stajati na svom mestu već će se dobiti određen manji hod, koji će se tokom vremena povećavati. Poluga koja drži zadnju masku na svom mestu je sigurna, tako da će se telefon spontano otvoriti samo ukoliko vam ispadne, ali ćete uvek imati neprijatan osećaj zbog pomeranja zadnje maske telefona.

Telefon nije precizno izrađen, što se može primetiti na više mesta. Zbog konstrukcije telefona koja je napregnuta, neretko ćete čuti krckanje prilikom pritiskanja tastera čak iako niste stegnuli telefon prilikom držanja u ruci. Da bismo se uverili da je ovo samo pitanje telefona sa felerom, odlučili smo da isprobamo više modela iz različitih pošiljki koje su namenjene kako ruskom tako i za ostala tržišta. Na svim modelima smo primetili pomeranje zadnje maske, krckanje prilikom pritiskanja tastera ili čvrstog držanja rukom. Naravno da se pomeranje zadnje maske nije moglo odmah uočiti, ali je izvesno da se pojavi posle par nedelja korišćenja. Nažalost proizvođač nije uspeo da adekvatno reši fiksiranje maski, tako da je ovo mana ovog modela.

Na desnom boku možete videti rupicu iza koje se nalazi zvučnik, koji se koristi za reprodukciju melodija, spikerfon i slušanje muzike. S'obzirom da se ovaj zvučnik koristi kao podrška glavnom, cela priča deluje vrlo interesantno. Pored ostalog, to je zvučnik koji daje izuzetnu jačinu melodijama, predstavlja jedan od najglasnijih Nokia po tom pitanju. Telefon ima 24 glasovnu polifoniju, ali zbog predefinisanih četvorokanalnih melodija niste u mogućnosti da čujete najbolji kvalitet melodija dok sami ne ubacite melodiju. Potpun kvalitet ovog zvučnika možete čuti ukoliko u telefon snimite Vašu omiljenu MP3 muziku, čiji zvuk dobro poznajete. Nemojte očekivati čudo, ali ono što budete čuli će Vas prijatno iznenaditi.

Problem ovog modela je u predefinisanim melodijama i slikama koje je proizvođač ubacio na telefon. One ne mogu da pokažu ni trećinu hardverskih mogućnosti ovog modela, kako kažu propisani minimum. Analiziraćemo ovu izjavu na primeru ekrana. Na papiru specifikacija telefona izgleda odlično, može prikazati 65.536 boja, rezolucije 128x128 piksela (27.3x27.3mm), u TFT tehnologiji. Kada sam se prvi put susreo sa ovim modelom u Novembru, tada sam primetio da ekran nije dovoljno svetao, da slike izgledaju bledunjavo, neinteresantno. U tom trenutku sam mislio da je ovo greška jer je u pitanju samo uzorci i potom zaboravio na to. Bio sam veoma iznenađen kada sam istu stvar primetio na modelu koji je pušten u prodaju, ekran je bio identičan. Odlučio sam da samostalno utvrdim u čemu je problem, prvo sam probao da prebacim slike sa drugih telefona i PC računara na Nokia 6230. Bili biste iznenađeni, ali su prva iskustva pokazala da je ekran u stanju da prikaže slike sa odličnim kontrastom, da pokaže prave boje. Možete videti pozadinsku sliku sa tematikom golfa, koju koristim na svim svojim modelima. Ali samo na Nokia 6230 su boje dovoljno zasićene i verne. Naredni eksperimenti su samo potvrdili moju teoriju, tek posle izvesnog vremena sam pronašao objašnjenje za ovaj čudan potez proizvođača - Nokia. Ali na to ćemo se vratiti kasnije, za sada ćemo ostaviti ovu priču po strani.

Rezolucija od 128x128 piksela se ne može nazvati maksimalnom za telefone te klase, ali ovo je i očekivano od Nokia telefona. U isto vreme, konkurencija koristi rezolucije kao što su 128x160 ili pak 176x220 piksela za njihove ekrane. Do 6 linija teksta mogu biti prikazani na ekranu, a jedna od njih se koristi za prikaz opcija. U nekim modovima rada veličina fonta može biti samnjena, tako da ekran može prikazati i do 8 linija teksta odjednom na ekranu, ovo možete proveriti u Notes meniju. Promena veličine slova se ne može primeniti na Ruski font, a mislim da se ovo odnosi na sva nestandardna slova.

Kada telefon koristite na direktnom suncu a pozadinsko osvetljenje je isključeno ekran je skoro potpuno nečitljiv. Kada uključite osvetljenje ovaj problem će delimično biti rešen, jer će ekran moguće pročitati ali morate da gledate pod tačno određenim uglom da bi se sadržaj na ekranu solidno video. Ne mogu da tvrdim da sunce u proleće ima istu jačinu kao i letnje sunce. Ukupan utisak je sledeći, možete da radite sa telefonom dok ste napolju, ali ćete morati da se dodatno potrudite da biste ga komforno koristili. Na primer, Samsung-ovi ekrani, kao i najnoviji SonyEricsson-ovi, Motorola-ini se bolje vide napolju. Ako poredimo sa ekranom Siemens-a S65, ekran Nokia 6230 izgleda bolje.

Promena standardnih pozadinskih slika dovodi do neočekivanih promena u interfejsu telefona. Tekst koji opisuje funkciju tzv. soft-key tastera se ne vidi ukoliko je pozadinska slika tamna, znači ne možete promeniti tu boju niti lokaciju. U praksi korisnik mora da traži slike koje imaju svetlu pozadinu ili svetle delove na mestima na kojima stoji tekst. Ali to nije sve, kada okrećete neki broj boja slova ostaje crna što se vrlo teško vidi na slikama sa zasićenim bojama. Naišli smo na paradoksalnu situaciju, na jednoj strani imate ekran koji je u stanju da vrlo korektno prikazuje slike ali ste sa druge strane limitirani na izbledele slike da biste mogli da vidite šta piše na ekranu. Ovo je razlog zašto su ovakve slike ubačene kao predefinisane slike u telefon. Nažalost zbog malog ekrana, proizvođač nije u mogućnosti da napravi poseban deo za brojeve, znakove i opis soft-key finkcija. Sa druge strane veliki broj telefona koriste pop-up meni za zvanje telefona a one imaju bele pozadine, koje se prikažu preko pozadinske slike. Ovo rešenje je prisutno na Nokia 6230, jer na primeru propuštenih poziva se brojevi ispisuju u posebnom prozoru sa belom pozadinom.

Još jedna od mana ekrana se odnosi na prikaz boja. Korisnik može da bira neke od predefinisanih kolor tema, a elementi koji se menjaju su sledeći: indikatori aktivnosti mreže, napunjenost baterije. Ali se ne vide dobro u svim temama, obično se ne vide zbog pozadinske slike koju koristite. Ovi problemi se mogu rešiti i bez izmene samog ekrana, već sa samo par programskih prepravki. Ali zbog nekih nepoznatih razloga ovo nije urađeno, a kao rezultat je napravljeno mesta za kreativnost korisnika. Korisnik mora da traži sliku koja neće da pogorša vidljivost elemenata interfejsa, a da pritom pozadinska slika bude življih boja.

Moram napomenuti opet da je ekran Nokia 6230 među najboljima koji je ovaj proizvođač ikada napravio. Izaziva pomešana osećanja zbog propusta u korisničkom interfejsu, a kao druga mana se ističe loša rezolucija.

Ovo je slika modela Nokia 6230 koja se nalazi pored modela Nokia 6820, da biste mogli da uporedite ove ekrane. Drugi telefon ima identičnu veličinu ekrana, ali prikazuje samo 4096 boja (SNT). Možemo primetiti žućkastu boju na ekranu modela Nokia 6820, koje se ne možete rešiti.

Kao screensaver možete izabrati digitalni sat, što je vrlo interesantno. Napravljena je u analogiji sa Nokia 6600 modelom, nove ikone su predstavljene koje pokazuju kada je telefon zaključan, ili da li je bilo propuštenih poziva. Ovo je vrlo zgodno pošto ste na prethodnim modelima bili prinuđeni da aktivirate ekran da biste videli ove informacije - pod tim podrazumevam barem pritiskanje tastera.

Iako čudno zvuči, blede slike imaju još jedan motiv svog postojanja a izprva izgleda kao potpuno nebitna sitnica. Sa korišćenjem svetlijih slika kao pozadine baterija u mirovanju traje od 5-10% kraće u odnosu na standardnu sliku. Proveravali smo ovu teoriju na većem broju telefona već par puta, i rezultati su skoro uvek bili 100% identični. Ispostavilo se da svetlije slike troše više energije, možda je ovo razlog zašto su se proizođači odlučili da u novi telefon stave takve slike?!

Kada sam već spomenuo trajanje baterije, trebalo bi da se zakratko zaustavim i objasnim detaljnije ovaj parametar. Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 850mAh (BL-C5). Po izjavi proizvođača, telefon može raditi do 4.5 sata prilikom razgovora i do 200 sati u mirovanju. Testirali smo tvrdnje proizvođača u Moskvi, naš operater je MTS, i dobili smo vrlo interesantne rezultate.

Samo razgovor, sa minimalnim korišćenjem ostalih funkcija. Ako korisnik razgovara do oko 15-20 minuta dnevno i ne koristi ostale funkcije telefona baterija će trajati oko 3,5 dana. Ovo je odličan rezultat za svoju klasu, jer ipak ekran je poprilično veliki potrošač. Ako dnevno pričate oko 35-40 minuta, baterija će trajati oko 2,5 dana a isprazniće se potpuno do jutra 3 dana.

Razgovor, igre i organajzer. Ako razgovarate oko 20 minuta dnevno, a koristite ostale funkcije oko 25 minuta dnevno telefon će raditi oko 2 dana bez punenja. U funkcije ne ubrajamo spikerfon, radio i mp3 reprodukciju.

Muzika. Ako koristite radio oko 2 sata dnevno, oko 20 minuta u razgovoru, sa minimalnim korišćenjem ostalih funkcija telefon će raditi do 2 dana, što je izuzetno dobro. Ukoliko umesto radija slušate MP3 muziku u istom intenzitetu baterija će trajati par sati kraće.

Bluetooth. Ukoliko je Bluetooth konstantno uključen ukupno trajanje baterije se smanjuje za oko 10% u proseku. Ovo znači da ako telefon normalno radi oko 48 sati, da će sa uključenim Bluetooth-om raditi 43-44 sati.

Sledeće podatke uzimajte sa rezervom. U većini slučajeva možete računati da će telefon biti u potpunosti funkcionalan puna 2 dana, bez obzira koje fukncije budete koristili. Ovo podrazumeva relativno aktivne korisnike, koji koriste otprilike jednu trećinu funkcija koje telefon podržava u bilo kojoj kombinaciji. Za aktivne korisnike, koji pričaju, igraju se i dosta vremena slušaju muziku radno vreme telefona će iznositi otprilike 1 dan. Za ostale korisnike radno vreme će otprilike biti 3 dana, više se od ovog telefona ne može očekivati. To znači da za ovaj telefon imamo radno vreme u rasponu od 1 do 3 dana. U osnovi, ovo je tipično radno vreme za mobilni telefon koji pripada ovoj klasi. Potrebno je 1.5 sat da bi se baterija u potpunosti napunila.

Treba obratiti pažnju na indikator stanja baterije, pošto se ne popunjava ravnomerno. Početni deo skale će se "potrošiti" za jedan dan, dok će se kasniji deo skale brže "trošiti". Ovo treba uzeti u obzir, pošto zahteva se naviknete na ovakav indikator.

Da se vratimo na ergonomiju telefona, može se porediti sa modelom Nokia 6220, bez nekih posebnih problema, tasteri su prosečne veličine, nalaze se relativno blizu jedan drugom. Dugmići malo puckaju kada ih pritisnete, ovo je još jedna mana u konstrukciji telefona. Pozadinsko osvetljenje tastatuje je belo, nisu svi dugmići lepo osvetljeni, centralni horizontalni red je slabije osvetljen.

Nekoliko reči o navigacionom tasteru, on ne dozvoljava samo navigaciju u četiri smera, već može biti pritisnut. Taster ima udubljenje i veoma dobro je postavljen u svoju rupu. Nekim ljudima će biti potrebno vremena dok se ne naviknu, ali će kasnije sve biti u redu.

Možete primetiti spojene tastere za regulaciju jačine zvuka na levoj strani. Na gornjoj strani se nalazi taster on/off, sa njim takođe možete birate koji profil ćete koristiti. Na desnoj strani možete videti rupu kaišić. Na donjoj strani se nalazi Pop-port konektor, jedna od mnogih stvari koje se mogu prikačiti preko njega je stereo slušalice sa mikrofonom. Mana telefona je u tome što ove slušalice imaju veoma veliki deo na mestu gde se povezuju sa telefonom, standardne slušalice sa normalnim konektorom bi izgledale mnogo bolje.

Pošto pričamo o tehničkom delu ovog uređaja, ne možemo da zaboravimo da pomenemo slot za MMC kartice. Nalazi se ispod baterije, što znači da zamena bez isključivanja aparata nije moguća. Za one koji nameravaju da koriste svoj telefon kao MP3 plejer ovo uopšte nije dobra vest. Postoje samo dva načina da se reši ovaj problem - ili kupovinom memorijske kartice velikog kapaciteta i konstantnog brisanja i snimanja pesama na nju, ili isključivanje telefona i menjanje kartica. Oba načina imaju nekih nedostataka. U prvom slučaju morate potrošiti više novca na kupovinu memorijske kartice, po mom mišljenju kupovina kartice od 256 MB bi bilo najbolje rešenje. Ali morate imati na umu da telefon ne radi sa memorijskim karticama svih proizvođača, ponekad uopšte ne može da ih prepozna. U našem slučaju kartice velikog kapaciteta jednostavno su bile ignorisane. Možete ignorisati upozorenje da telefon podržava kartice kapaciteta do samo 128 MB, koje se nalazi u uputstvu, što nije istina.

Prenos podataka sa PC računara u memorijsku karticu preko IrDA ili Blutetooth-a nije veliki, 100 MB je prebačeno za 30-40 minuta u zavisnosti od količine fajlova. Uz pomoć USB kabla proces je trajao kraće, ali je ipak trajao 25 minuta. Univerzalni čitač kartica može mnogo da pomogne u smanjenju vremena prenosa, otprilike 2 puta. Cena čitača u Moskvi je 7-9 dolara. Ovde uočavamo činjenicu da je ovo još jedan razlog za isključivanje telefona da bi izvadili karticu, takva procedura dovodi do toga da zadnja maska telefona s vremenom dobije mali hod. Neka vrsta začaranog kruga, ali se meni lično više sviđa prvi način, kada se telefon uveče ostavi da se fajlovi prebace na računar, ne morate da pazite na svoj telefon, zar ne?

Držač SIM kartice je tipičan kao kod ostalih modela, nije bilo problema u korišćenju.

Meni

Interfejs ovog modela ima par novina, pošto je u pitanju poboljšana Series 40 platforma. Možete izabrati više načina prikaza listinga. Standardna je klasična lista sa sličicom sa leve strane, ali takođe možete namestiti da prikazujete fajlove kao ikonice. Poslednji mod je najintersantniji, i idealan je za pregled fotografija. Imena fajlova se ne vide za razliku a umesto njih vidite umanjene verzije slika. Direktorijumi sa sličicama veoma podsećaju na organizaciju primenjenu na standardnim PC računarima.

Preporučujem Vam da primenite poslednji mod za gledanje galerija slika, ali imajte na umu da se imena fajlova i njihove prečice ispisuju u samom vrhu ekrana, u prvoj liniji. Nema baš puno mesta u prvoj liniji, što automatski znači da ne možete da vidite kompletan naziv tog fajla. Ispada da je maltene nemoguće se snaći koji video ili audio fajl je u pitanju, pogotovo ako se nalazi na memorijskoj kartici. Generalno gledano, smatramo da je ovo mali propust u interfejsu telefona.

Jedna od prednosti interfejsa je kombinovanje funkcija. Na primer - ako želite da postavite neku sliku kao wallpaper, možete nesmetano odatle listati sve direktorijume i onda izabrati u dodatnim opcijama pritiskom na levi soft-key i podesiti kontrast na toj slici. Lepo je videti dodatne opcije, ali nije lepo da morate da pritiskate gomilu tastera da biste došli do određene opcije svaki put kada je koristite, što je bilo moguće na nekim ranijim modelima. Osećaj je pomešan, jer sa jedne strane imate poboljšanja određenih delova interfejsa, a sa druge brzina rada se nije poboljšala, i nisu svi delovi menija napravljeni logično što može predstavljati ponekad teškoće u korišćenju, posebno za korisnike koji nisu navikli da koriste napredne mogućnosti telefona. Često sam razmišljao o nedostatku Context menija, nešto slično korišćeno na Sony Ericsson modelima.

Da skratimo priču o interfejsu, voleo bih da istaknem da sam pod utiskom da je kompanija pripremala ovaj interfejs za veće ekrane, ali de se slučajno našao u ovom modelu, što je izazvalo kašnjenje nekih novih modela. Uzimajući sve u obzir, postoji dosta nelogičnosti, koje su pre svega uzrokovane malom rezolucijom ekrana. To je razlog koji nam daje prostora da pričamo o neizbalansiranosti ovog modela - sa jedne strane funkcionalnost telefona je prebogata, a sa druge te mogućnosti nisu dorađene do kraja. Slična je priča i za ostale funkcije telefona, ali ćemo o njima nešto kasnije.

Meniju se pristupa pritiskom na cental navigacionog tastera, u kojem ćete videti više redova ikonica. Do 9 ikonica je prikazano na ekranu u isto vreme, tako da ćete ostatak videti pomeranjem na dole preko navigacionog tastera, izvan limita prvih 9 ikonica.

Džojstik se pomera u svim pravcima što dozvoljava brzo kretanje kroz meni telefona, što se bitno odrazilo na lakoću korišćenja ovog modela. Na levi softkey se može dodeliti prečica po želji (bira se iz predefinisane liste prečica), a takođe možete dodeliti neku od Vaših omiljenih funkcija. Konačno, čak do 10 unosa koje možete pozivati na glas, koje telefon odlično prepoznaje. Pre nego što obradimo svaku funkciju posbno, trebalo bi reći nešto i o memoriji telefona. Telefon ima 11.5MB interne memorije. Ovoliko memorije se nalazi stvarno u telefonu ali je raspoređena fiksnom veličine na određene funkcije, tako da ćete u realnosti naići na striktna ograničenja za svaku funkciju. Na primer, ako pogledate koliko ima slobodne memorije za igrice dobićete podatak da je maksimalni kapacitet 2,4MB. Naravno da nećete moći koristiti više memorije. Memorijska kartica je samo podrška, tu možete snimiti sve sadržaje. Prvi modeli sa izmenljivim memorijskim karticama marke Nokia su mogli da snimaju kopije bitnih podataka na samu karticu, što ovde nije slučaj. Na primer, nećete moći da snimite imenik na memorijsku karticu, moraćete da koristite PC računar za ove potrebe. Po mom mišljenju, ovo je urađeno namerno da bi se ograničile mogućnosti telefona. Sa druge strane ovakve opcije nisu bitne za najveći broj korisnika, pošto se ovaj telefon inače koristi u kombinaciji sa PC računarom u slučaju usnimavanja muzike u sam telefon. Ali ajde da se vratimo na funkcije telefona.

Adresar. Memorija telefona može primiti do 1000 unosa, koliki je limit. Ovo se jedino može postići ako za svaki unos postoje najosnovnije informacije, sa jednim ili dva polja koja su popunjena. Sa prosečnom popunom unosa (6-7 polja) teško da će te moći da popunite više od 500 unosa. Za svaki unos možete ubaciti do pet brojeva telefona i odrediti tip svakog broja (glavni, mobilni, kuća, kancelarija, fax). Prvi broj koji unesete će postati podrazumevani broj za taj unos; ipak, podrazumevani broj možete kasnije promeniti. U toku popunjavanja novog unosa možete uneti samo ime i prvi, glavni broj. Ostale akcije će biti dostupne kada završite unos. Nekima će ovo smetati, dok će drugi odobravati ovakav način unosa. S obzirom da je sličan način unosa prisutan u svim Nokia telefonima, ne verujemo da će to predstavljati problem.

Takođe možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i mali zapis kao dodatnu informaciju. Jedna od novih funkcija je USER ID, što je identifikator prisustva. U suštini ovo je analogija ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno na raspolaganju. Još uvek nismo sigurno koliko će ovo biti interesantno i korisno.

Svakom broju se može dodeliti fotografija (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada unosite informacije za određeni unos nećete videti sliku, da bi je videli morate otvoriti odgovarajuću stavku menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza su standardni: samo imena, imena sa glavnim brojem. Oba unosa iz imenika telefona i SIM kartice mogu biti prikazana istovremeno. Možete kreirati do 25 unosa za glasovno biranje i dodeliti ih odgovarajućim brojevima telefona.

Unosima možete dodeliti ukupno do 100 slika. Kada primate poziv na ekranu telefona će te videti broj onoga ko Vas i zove i sliku koju ste podesili. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku telefona. Moraćete malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Izgleda da je ova funkcija boljka Nokia telefona, pošto je prikaz slike najlošiji od svih proizvođača. Nadamo se da će ovo biti ispravljeno u budućnosti.

Postoji samo 5 grupa za kontakte. Ovo nije tipično za Nokia telefona, posebno zato što je ovo poslovni telefon. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju, ali ne možete iskoristiti melodije iz memorije telefona. Optimalni način da se ovo prevaziđe je kopiranje melodije iz memorije telefona na memorijsku karticu. Ovakva parcijalna rešenja samo pokazuju da je Nokia htela da što pre predstavi na tržištu - tu pre svega mislimo na platformu Series 40 v2. Podsećamo Vas da je problem sa grupama za kontakte postojao i u prethodnoj verziji ove platforme. U toku dolazećeg poziva, u slučaju da se pozivalac nalazi u jednoj od grupa, pozadinsko osvetljenje se ne bi uključivalo. Bilo je potrebno 6 meseci da bi Nokia rešila ovaj problem. Više od dva modela su imala isti problem, ali su ipak bili prodavani. Uzimajući u obzir pomenute činjenice verujemo da ovaj problem koji ima Nokia 6230 neće biti brzo rešen, sigurno ne u roku od dva-tri meseca.

Gledajući upotrebljivost imenika, rekao bih da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji da se radi na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao za bilo koji Nokia telefon, nema velikih promena ili unapređenja. Imenici sa najviše funkcija se nalaze samo u Siemens telefonima, zatim sledi Sony Ericsson dok Nokia zauzima ovaj put treće mesto.

Poruke. Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung i novi Motorola modeli iz LG-a. Za takve poruke postoji 10 grafičkih šablona u memoriji telefona. Nažalost, stil kompanije je ograničavanje korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. Na Evropskom tržištu EMS je veoma raširen i nepostojanje podrške za ovaj standard u Nokia telefonima treba smatrati za veliku manu. Samo par ruskih operatera mobilne telefonije podržava EMS, dok je podržanost takvih funkcija od malog značaja korisnicima koji žive van velikih gradova. Možda je rešenje diskutabilno, ali u svakom slučaju nedostatak podrške za EMS predstavlja manu Nokia telefona.

U kompaniji veruju da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ovo je veoma blizu istini, pošto ova tehnologija postoje sve više popularna i uz pomoć te tehnologije možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije itd. Svaka poruka može zauzimati do 100kb. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni.

Telefon ima ugrađen e-mail klijet koji radi sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog klijenta su neverovatno siromašne, dodaci uz e-mail poruke nisu podržani. U slučaju da nemate izbora - može da se iskoristi, ali ostaje nada da će Serija 40 imati Java e-mail klijent koji će imati više finkcija. Ova je takođe Java aplikacija.

Možete koristiti liste da bi ste slali sms obaveštenja. U te liste možete dodati kontakte iz imenika telefona, što je zgodno ako šaljete jednu istu poruku Vašim prijateljima ili kolegama. Standardni šabloni su pristutni, takođe možete praviti svoje omotnice i čuvati poruke u njima.

Pozivne liste. Telefon ima tri liste - za primljene, propuštene i pozvane brojeve. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva. Datum i vreme su takođe prikazani u listi, što je veoma zgodna osobina. Možete pritisnuti dugme za poziv na početnom ekranu da bi videli listu pozvanih brojeva.

Podešavanja. Profili se mogu aktivirati iz ovog menija ili pristikanjem Power ON/OFF dugmeta. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili određenu grupu. Profili na Nokia telefonima su jedno od najboljih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana omogućavaju se izabere sopstvena tema, pozadina i screensaver. Screensaver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu u toku "stand by" moda, kada nema aktivnosti na ekranu. Preporučujemo da iskoristite jednu od instaliranih slika za to, posto se one bolje vide dok je telefon u ovom modu od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period u toku kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto skrisejvera pojaviti digitalni sat.

Takođe se može aktivirati infracrveni port iz menija za podešavanje, kao i GRPS prenos podataka. Bluetooth treba spomenuti odvojeno. Podešavanja za Bluetooth su jednostavna, telefon podržava sve postojeće profile. Tvrdnje da telefon ne radi sa nekim džepnim računarima (uključujući HP iPAQ) su prouzrokovane verzijom drajvera za Bluetooth na tim uređajima. Uglavnom, to nije problem Nokia telefona. Rad sa slušalicama sa mikrofonom od drugih proizvođača nisu baš toliko savršene. Kada se povežu, verovatno nećete naići na probleme, telefon radi sa skoro svim proizvodima. U pitanju je to što slušalice iz Sony Ericsson-a često gube kontakt sa telefonom i ne povezuju se automatski, iako je opcija za to prisutna, ipak se mora aktivirati ručno. S obzirom da su slušalice iz Sony Ericsson-a jedne od najkvalitetnijih na tržištu, prava je šteta da se ovako nešto dešava.

Bluetooth je idealan za povezivanje sa PC računarom. Nikakve probleme nismo imali.

Treba istaći i automatsku kontrolu jačine zvuka. Telefon će automatski podesiti jačinu zvuka u odnosu na šum i smetnje okoline. Nećete primetiti razliku u zvuku kada se nalazite u nekoj prostoriji dok se na ulici ova funkcija može pokazati veoma korisnom.

Telefon automatski zaključava tastaturu, može se i zadati dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer - izaberite profil koji će biti aktiviran čim povežete slušalive ili punjač. Interesantna opcija koja omogućava da prilagodite telefon sebi.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Oni imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati u prikazu za listanje, liste sa imenima ili ikonicama. Takođe možete pristupiti memorijskoj kartici iz menija galerije. Kada izaberete Options biće Vam ponuđena lista opcija uključujući formatiranje i postavljanje lozinke za karticu. Uvek možete kreirati svoje foldere i sortirati fajlove. Mogućnosti galerije nisu preterano velike, ne može da zameni jednostavni "file manager", koji bi dobrodošao u ovakvim situacijama.

Multimedia. Ova sekcija sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne osobine ovog modela. Da počnemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u VGA rezoluciji i portret modu (80x96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija je prosečan. Pošto se prebace na PC, kvalitet se značajno poboljšava, ali se ipak ne mogu nazvati dobrim. Podešavanja za kameru su tipična, moguće je snimati noćne snimke, bira se između tri tipa kvaliteta i kompresija slike. Format usnimljenih slika je JPEG.

Primeri fotografija (630 Kb, ZIP)

Možete snimiti video snimak u trajanju od 15 sekundi u 3GP formatu (rezolucije 128x96 piksela sa zvukom AMR kvaliteta). Možete postaviti maksimalnu dužinu video zapisa, tako će snimak trajati 4 minuta (1.5 MB). Kvalitet je prosečan, zvuk ne odgovara uvek ljudima koji su izgovorili tu rečenicu. Ni na PC računaru snimci ne izgledaju bolje. Možete definisati "Storage Card" kao podrazumevano mesto za snimanje. U tom slučaju možete snimiti video snimke u dužem trajanju ali odluka ipak ostaje na Vama da li će te koristiti ovu funkciju ili ne.

Video primer 1 (68 Kb, 3GP)

Video primer 2 (108 Kb, 3GP)

Video primer 3 (180 Kb, 3GP)

Video primer 4 (200 Kb, 3GP)

Media player – veoma pojednostavljen program za reprodukciju multimedijalnih fajlova. Ovo znači da kada otvorite fajl možete ga preslušati putem slušalica ili spikerfona. Ne postoji lista pesama, podešavanja za ekvilajzer se nalaze pod drugom opcijom i sva podešavanja se odnose na sve muzičke aplikacije. Nedostatak ovog programa je što ne prikazuje pune informacije o MP3 fajlovima.

Music Player – ova aplikacija može puštati muziku, podržava liste pesama, mada je bolje urediti liste na PC računaru. Podržava čitanje zaglavlja mp3 fajlova, ali tada se mp3 fajlovi moraju nalaziti u "Music" folderu, inače aplikacija neće moći da ih učita. Music player podržava MP3 fajlove različitog kvaliteta (bitrate), uključujući i one sa najvišim. Kvalitet reprodukcije je iznenađujuće visok, nema distorzija čak i kada se slušaju pesme preko zvučnika. Treba istaći kvalitet zvučnika. Reprodukcija MP3 fajlova zvuči lepo dok polifone melodije ne zvuče toliko interesantno (ovo se odnosi na melodije koje su fabrički usnimljene u telefon).

Diktafon omogućava snimanje do 3 minuta govora čak i u toku razgovora. Broj zapisa je limitiran jedino slobodnom memorijom. Razlog zašto Diktafon ne omogućava snimanje velikih fajlova je zato što je softver univerzalan i nije napravljen samo za telefone koji podržavaju memorijske kartice. Kod Siemens SL45 modela na primer, mogao se iskoristiti sav slobodan prostor za snimanje govora, pa je bilo moguće snimiti i par sati govora. Isti način organizacije je prisutan i u SonyEricsson modelima, sve je limitirano samo količinom slobodnog prostora. Način na koji je diktafon rešen u Nokia telefonima je primitivnije rešenje, mada će većina biti zadovoljna sa 3 minuta koliko im je na raspolaganju za snimanje govora.

Radio. U telefonu možete zapamtiti do 20 frekvencija FM radio stanica i dodeliti im nazive. Ova funkcija je ista kao u ostalim Nokia telefonima, memorisane radio stanice možete menjati pristiskom na dugme na tastaturi telefona. Radio se može slušati i preko zvučnika, ali slušalica mora ostati prikačena na telefon, pošto služi kao antena. Radio može služiti i kao alarm, ali opet morate ostaviti slušalice povezane sa telefonom. Ne postoji mogućnost da se snimi radio sadržaj u memoriji telefona, iako se ova funkcija nalazila u modelu 3300, pa je čudno što se ne nalazi i u ovom modelu, verovatno su smatrali da ova funkcija nije neophodna u poslovnoj klasi telefona.

Organajzer. Možete upisati od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Telefon može automatski brisati starije unose (po datumu), ako tako podesite. Kalendar možete pregledati nedeljno (sa satima) ili mesečno. Podržano je brzo biranje određenog datuma. 5 različitih tipova događaja je podržano (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, zabeleška), svakom događaju možete dodeliti upozorenje, a događaji se mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa dodeljivanjem prioriteta (važan, normalan, manje važan) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Svaka beleška može da sadrži do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da se raspišu. Kao i kod poruka, moguće je birati između dve veličine slova.

Elektronski novčanik – deo telefona u kome možete snimati svoje podatke i zaštiti ih lozinkom. Ovde slobodno možete upisati broj svoje kreditne kartice, na primer. Sa druge strane, pre nego što upišete važne informacije, morate imati na umu da ako izgubite telefon, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani.

Alarm može biti podešen da radi jednokratno ili svakodnevno.

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon, kao i standardne funkcije kao kalkulator, tajmer, štoperica (podržani su i među-rezultati). Konvertor valuta i svetski časovnik su podrazumevane aplikacije. Od igara tu su Golf, Reli i Šah.

Verzija WAP pretraživača je 2.0, omogućava pregled xHTML stranica. Ništa specijalno ne treba dodati u vezi pretraživača.

Softver za PC sinhronizaciju je od skora univerzalan za celu liniju Nokia telefona. Sada ne morate paziti da koristite određenu verziju Nokia Suite-a da bi mogli da radite sa ostalim modelima. Predstavljen je novi izgled ali je funkcionalnost ostala na istom nivou.

Utisci

Telefon nema problema sa kvalitetom prijema signala, u različitim uslovima prijem je bio veoma kvalitetan. Melodije su veoma glasne, pogotovo ako se za melodiju postavi mp3 fajl. Snaga vibracije je prosečna.

Na jednoj strani ovo je najbolji Series 40 telefon, barem zbog količine funkcija koje podržava. Opet, sa druge strane, mnoge funkcije su realizovane sa velikim ograničenjima, što je uzrokovano ciljnim tržištem (nedostatak mogućnosti snimanja radio programa, maksimalna dužina snimanja govora) ili nedostatkom vremena za testiranje (problem sa grupama u kontaktima).

Telefon ima i defekte koji neće biti popravljeni s vremenom, jedan od njih su škriputava plastika i opšta neusklađenost maske. Ovo nije kritično, ali veoma škodi reputaciji ovog modela i telefon gubi bitku na ovom polju sa ostalim Nokia modelima. Poboljšani ekran može se posmatrati kao prednost, pošto je najbolji od svih Nokia modela. Ponašanje ekrana na suncu je takođe bolje nego na ostalim Nokia telefonima. Na istim ekranima kod drugih proizvođača nemoguće je videti bilo šta kada sunčeva svetlost ide direktno u ekran.

Problem sa interfejsom neće biti skoro rešen, tako da imate ovo na umu kada budete razmišljali o kupovini ovog modela. Još jedan nedostatak je mala brzina snimanja podataka na MMC memorijsku karticu.

S obzirom da je ovaj model predstavnik telefona sa ugrađenim podnožjem za memorijske kartice, može se računati na garantovani uspeh na tržištu, pogotovo kod korisnika koji obožavaju da iskoriste funkcije svojih aparata do maksimuma. Ovaj telefon se ne može smatrati potpuno funkcionalnim poslovnim telefonom, pošto ima dosta defekata, a jedan od većih je prosečno radno vreme. U slučaju da smatrate da je ovo moderni telefon sa velikom cenom - onda je on idealno rešenje za Vas. Kada se potražnja za ovim telefonom poveća i cena smanji, telefon će kupovati mlađi ljudi koji će najviše koristiti reprodukciju mp3 fajlova. U osnovi, ovaj model će imati dve odvojene grupe korisnika.

Pošto je glavni konkurent ovom modelu Siemens S65, poslovni korisnici će biti primorani da izaberu jedna od njih, dok će mlađi ljudi najverovatnije izabrati model Motorola E398 koji ima ugrađen mp3 plejer, za razliku od Siemens S65 telefona. Na kraju dolazimo do zaključka da je Nokia odlučila da predstavi na tržištu nezavršen proizvod, ali je tako kompanija dobila zagarantovanu zastupljenost na tržištu, ne preveliku ali prilično stabilnu. U ovom trenutku Nokia 6230 je predvodnik Nokia linije telefona. S obzirom na ovu činjenicu možete se zapitati da li su Vam stvarno potrebne sve ove funkcije po takvoj ceni.

SAR vrednost za ovaj model je 0.59 Watt / kg .

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024