7200 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7200
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7200. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7200 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7200

Nokia je jedan od proizvođača koji je najkasnije počeo da proizvodi modele na preklop, prvi telefon sa ovakvim dizajnom je Nokia 7200. Serija 7xxx je uvek bila eksperimentalna pošto su modeli sa tim oznakama uvek bili moderni. Uzmite 7110 model na primer, ovaj telefon je pokupio sve najbolje iz ranijih modela. U slučaju prvog telefona na preklop, nije sve dvosmisleno, ovaj telefon je napravljen kao odgovor na ekspanziju Samsung telefona u Evropi. Kao i sve što je odgovor drugim proizvođačima, i u ovaj telefon su ugrađena skoro sve poznate funkcije, uključujući i poznatu Platformu 40.

Kompanija veruje da su telefoni na preklop moderni, pa je zato Nokia svrstava ovaj telefon kao moderno rešenje. Po mom mišljenju ovakav rezon je bio validan dok je telefon razvijan, ali sada više nije tako. Naravno da je udeo modernog u ovom telefonu i dalje veliki, ovo je jedini Nokia telefon na preklop i većina kupaca se već navikla da telefon ne biraju prema izgledu, nego i prema tome šta se nalazi u telefonu. Ovaj model je zato namenjen kao moderno rešenje, i ne pokušava da bude poslovni telefon.

Dizajn telefona je izvanredan, ne može se mnogo telefona pohvaliti kockastim oblikom, koji kao da se namerno ističe. Nedostatak eksterne antene se može smatrati za plus, pošto u ovom trenutku većina telefona na preklop ne može da se pohvali time, ali tendencija je ka tome da se takvi telefoni ne proizvode sa eksternom antenom.

Dimenzije, kao i masa telefona ne smetaju da dobro leži u šaci, iako je malo veći (86x50x26 mm, 115 grama). Telefon lepo staje u jednu šaku i možete ga otvoriti bez ikakvog dodatnog napora. Telefon je izuzetno prijatan na dodir, pošto koristi izmenjive maske koje imaju tekstil. Zapravo, postoje dva dela maske: jedna koji pokriva gornji deo telefona i drugi koji pokriva donji deo telefona. Nokia je prva počela sa eksperimentisanjem sa raznim materijalima u konstrukciji telefona, pa izgleda da će i ostali proizvođači probati to u budućnosti.

Osim dobrog utiska koji telefona ostavlja kada da držimo u šaci, ovakve maske sigurno imaju i svoje nedostatke. Prvi nedostatak i nije toliko ozbiljan; maska brzo sakupi prašinu, pa posle dva meseca korišćenja telefon uopšte ne izgleda atraktivno kao kada je kupljen. Ovo smo primetili moji prijatelji i ja koji su dobili ove telefone na poklon pre dva meseca. Rešenje ovog problema je jednostavno i neobično; potrebno samo staviti gornji i donji maske u veš mašinu i pažljivo ih oprati. Kada se osuše, izgledaće kao novi.

Osim maske koja se nalazi na telefonu, uz svaki telefon dolazi dodatna maska, što znači da ne morate da perete maske odmah posle dva meseca. Možete kupiti maske sa raznim crtežima, koje zaista menjaju izgled telefona, bukvalno ga pretvaraju u drugi aparat. Maske su lako izmenjive.

Drugi problem sa maskom je taj što posle određenog vremena platneni deo počinje da se haba. Još jednom ću pomenuti svoje prijatelje koji su to primetili, posle mesec i po dana tekstil na ivicama je nestao, pa je počela da se vidi plastika. Još jednom ću napomenuti da mere zaštite maski uopšte nisu primenjene, telefoni su standardno korišćeni, nošeni u džepovima i tašnama. U drugom slučaju tekstil je ranije počeo da se guli nego kada je telefon nošen u džepu.

Ležište za SIM karticu se nalazi ispod malog prednjeg dela maske, proizvođač je iz nepoznatg razloga odlučio da ga tu postavi. Ispod zadnjeg poklopca nalazi se baterija. Ovog puta to je Li-Ion baterija kapaciteta 760 mAh (BL-4C). Proizvođač tvrdi da telefon može raditi do 150 sati u mirovanju i do 2 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih je 45 minuta utrošeno na razgovore i do 20 minuta na ostale funkcije telefona. Potrebno je oko 1.5 sat da bi se baterija telefona u potpunosti napunila. Relativno malo radno vreme, kada se poredi sa ostalim telefonima Platforme 40, je prouzrokovano ekranom veće potrošnje. U ovom modelu rezolucija ekrana je 128x128 piksela (28x28 mm), može prikazati do 65.536 boja (TFT). Kao i kod Nokia 6230 modela radi se je o jednom od najboljih ekrana koje Nokia ugrađuje u svoje telefone. Sa druge strane, osvetljenost ekrana nije dobra, a ni podešavanja ne omogućavaju da se to podesi. Ako bi smo poredili ovaj ekran sa ekranima drugih proizvođača (Samsung, Motorola, Sony Ericsson) ekran Nokia telefona prikazuje ne tako žive boje. Sa druge strane, ovo je kompenzovano oštrim prikazom slike, koja izgleda zaista dobro. Želeli bi da istaknemo da Nokia 7200 ima najbolji prikaz slike od svih Nokia telefona, po ovom parametru telefon nema konkurenciju. Opet, ako poredimo ovaj ekran sa ekranima drugih proizvođača primetiće se određene slabosti rešenja kompanije Nokia.

Pozadinsko osvetljenje tastature u više boja pokazuje da je telefon više rešenje za ljude koji vole moderne telefone. Tastatura izgleda fenomenalno u mraku, višebojno osvetljenje ne ometa korisnika u korišćenju tastature, čak se možete veoma brzo navići na to. Tasteri su napravljeni od plastike, postavljeni su dosta plitko, ali pošto je njihova površina dosta velika nije bilo problema u korišćenju. Četvoro-pozicioni navigacioni taster okružuje OK taster, koji nije veliki, pa može prouzrokovati probleme nekim ljudima. U celini tastatura je ostavila dobar utisak.

Da se vratimo na izgled telefona. Na prednjem delu možete primetiti mali monohromatski ekran. Njegov glavni zadatak je da pokazuje trenutno vreme i minimalne informacije o trenutnom stanju telefona, da obavesti o pozivima ili drugim događajima. Prednost ovakvog rešenja je da se taj ekran dobro vidi čak i kada sunce pada direktno na njega, za razliku od glavnog ekrana. Pozadinsko osvetljenje spoljneg ekrana je blago ružičasto, može prikazati do dve linije teksta i njegova rezolucija je 96x36 piksela.

VGA kamera se nalazi ispod ekrana, slična je kamerama koji se koriste u modelima 6220, 6230, 6650, 7600. Kvalitet slike je prosečan, može se porediti sa fotografijama VGA kamera ostalih proizvođača. Nećemo opisivati detaljno kameru, ne zavređuje posebnu pažnju, pošto su njene funkcije standardne.

Tasteri za kontrolu jačine zvuka spojeni su u jedan. Nalazi se sa leve strane, napravljen je od plastike i veoma je debeo. Po mom mišljenju taster nije idealan, ponekad je teško kontrolisati zvuk pomoću njega i zahteva dodatni napor. Infracrveni port se nalazi sa desne strane, gde se takođe nalazi i taster za uključivanje/isključivanje, što je neočekivano i neobično. Ovaj taster je postavljen plitko namerno, da bi se izbeglo slučajno pritiskanje.

Pop-port konektor se nalazi sa donje strane telefona, kao i konektor za punjač. Ovde nema ničeg specijalnog. Jedino što još treba pomenuti je da je ugao otvaranja telefona veoma veliki, ali ne dostiže 180 stepeni. Ako držite telefon na stolu i gurnete ga prstom telefon će se nasloniti i gornjim delom na sto. Ovo pokazuje da je mehanizam telefona dobro urađen, pa se može porediti sa telefonima kompanije Samsung. Sa druge strane, sam mehanizam ne uliva toliko poverenja, napravljen je tako da bude malo slabiji, što može izazvati psihološke probleme. U stvarnosti nema problema sa mehanizmom, ali lakoća otvaranja telefona može izazvati ovakvu zabunu.

Meni

Meni može biti prikazan kao standardna lista ili u redovima ikona, drugi način je interesantniji i lakši za upotrebu. Podržana je brza navigacija pomoću brojeva. Kompanija ističe da ovaj model ima nov način prikaza ikona u meniju, što je tačno, i ikone izgledaju interesantnije, možda zbog promene boje menija, pa sve izgleda drugačije. Kada se koristi brza navigacija morate paziti koje boje birate, zato što ne mogu sve boje da se tako brzo prikazuju.

Korisnik može namestiti da se programabilnim tasterima pokreću razne funkcije, kao i da se pritiskom na njih pojavi meni sa najkorišćenijim funkcijama.

Memorija telefona je oko 4 MB, deljena je dinamički između svih aplikacija. Ovo nije ni nedostatak ni dobra osobina. Običnom korisniku će ova količina memorije sasvim odgovarati, pogotovo ako video snimke i slike čuva na PC računaru.

Imenik. Specifikacije imenika mogu se porediti sa imenicima modela 6610, 6100. Jedan kontakt može imati 3 broja telefona i jedno tekstualno polje. Memorija je deljena dinamički. Ovo znači da ako imate manje od 500 kontakata, svaki kontakt može imati do 5 brojeva telefona i 4 tekstualna polja. Možete razvrstati kontakte u grupe. Možete dodeliti pozivanje glasom za najviše 25 kontakata, samo pozivanje lepo radi. Svakom kontaktu možete dodeliti sliku, najpoželjnije su slike koje su slikane sa Portret podešavanjima, ali ako je slika veće rezolucije, biće smanjena i prebačena u odgovarajući folder, original će ostati neizmenjen. Pri dolazećem pozivu, slika će zauzeti 1/3 ekrana, što je svakako mana. Da bi ste saznali ko Vas zove kada je prikazana slika tako male rezolucije morate imati mnogo mašte. Možete dodeliti slike za maksimalno 100 kontakata.

Brojevi iz SIM kartice i iz memorije telefona su prikazani u jednoj listi. Postoji opcija da se iskopiraju kontakti sa SIM kartice u memoriju telefona i obrnuto. Još jedna specifičnost ovog modela je stavka Moje Prisustvo, koja omogućava slanje brzih poruka, nešto nalik na ICQ. Ovo nismo mogli da testiramo, pošto naš operater ne podržava taj servis.

Poruke. Telefon može da primi i šalje produžene poruke (do 859 karaktera), naravno podržana je i funkcija Nokia Smart Messaging. 10 sličica koje možete iskoristiti za poruke se nalazi u memoriji telefona. Postoje i šabloni. Kada kucate poruke, možete koristiti T9. Prisutna je i Chat funkcija.

Sa ovim telefonom možete kreirati i primati MMS poruke. Podržane su poruke sa više strana, jedino ograničenje je veličina poruka koja ne može preći 100 KB.

Podržani su i POP3/SMTP protokoli, možete koristiti postojeću aplikaciju da bi čitali Vaše e-mail poruke.

Do 150 običnih i 50 grafičkih poruka možete sačuvati u memoriji telefona.

Liste poziva. Ovde su prikazane standardne liste pozvanih/primljenih i propuštenih poziva sa datumom i vremenom za svaki od njih. Svaka lista može sadržati do 20 brojeva. Ovde možete saznati i koliko su Vas koštali pozivi kao i koliko su trajali.

Profili. Ništa neobično se ne ni ovde ne nalazi, možete podesiti da se određeni profil aktivira u određeno vreme, i možete personalizovati svaki od profila. Prisutna su i dva prazna profila.

Podešavanja. U ovom meniju možete podesiti pozadinu na ekranu, kontrast i kombinacije boja. Tu takođe možete podesiti liste skraćenica za programabilne tastere i automatsko zaključavanje tastature.

Kamera. U ovom modelu se nalazi ista kamera kao kod Nokia 7600, 6650 modela. Ugrađena kamera omogućava da slikate fotografije VGA rezolucije kao i koristeći Portret podešavanja (80x96 piksela). Kvalitet prikaza slika na ekranu nije baš dobar. Pošto prebacite fotografije na PC računar, slike izgledaju malo bolje, ali se opet ne može reći da su dobre. Podešavanja za kameru su siromašna, možete izabrati podešavanje za noćno slikanje, kao i tri nivoa kompresije slike. Format slika je JPEG.

Primer VGA slika u jednoj arhivi (ZIP, 981 KB)>>>

Snimanje video snimaka - kratki snimci (15 sekundi je limit) u 3GP formatu (rezolucija 128x96 piksela sa zvukom). Imate mogućnost da podesite maksimalno trajanje video snimka, pa tako snimak može trajati najviše 2.5 minuta. Kvalitet video snimka je prosečan, zvuk nije uvek sinhronizovan. Ovo je više zbog savremenosti telefona dodato, nije upotrebljivo u stvarnosti.

Primer video snimka (3GP, 94 KB)>>>

Još jedan primer (3GP, 94 KB)>>>

Organajzer. Ova funkcija je ista kao i u drugim modelima, npr. kao i kod Nokia 6610 modela. Možete uneti do 250 unosa, sve zavisi od njihove dužine, podržano je automatsko brisanje starih unosa (po datumu). Kalendar možete pregledati po nedeljama/mesecima. Traženi datum se veoma brzo nalazi.

U To-Do listi možete kreirati zadatke i definisati rokove za svaki, može biti najviše 30 unosa.

Beleške mogu sadržati do 3000 simbola. To je više nego dovoljno čak i za zahtevne korisnike. Ovo je dobra opcija, podseća na model 6800.

Alarm možete podesiti da se aktivira samo jedanput.

Aplikacije. Ovde se nalaze aplikacije kao što su Konvertor Jedinica i Svetsko Vreme.

Media. Ovaj telefon ima ugrađen FM-radio, možete ga slušati ili namestiti da se aktivira putem alarma, ali slušalice moraju biti povezane.

Diktafon omogućava da snimite snimak dužine 3 minuta, broj unosa nije ograničen. Diktafon možete uključiti i u toku razgovora.

Podešavanja ekvilajzera se takođe ovde nalaze, ona utiču na reprodukciju zvuka, pa tako utiče na radio i program za MP3 reprodukciju koji se takođe nalazi u ovom meniju.

Galerija sadrži slike, melodije i video snimke.

Povezivost. Ovde se nalaze podešavanja za GPRS i aktivacija infracrvenog porta. Telefon podržava EGDE (do 236.8 Kbit/s, klase 10, 4+1, 3+2), u većini mreža ovaj servis još nije dostupan, pa ova opcija nije toliko važna pri kupovini telefona.

Servisi. WAP pretraživač verzije 2.0 se nalazi u ovom meniju.

Utisci

Kvalitet prijema signala je dobar, telefon radi stabilno, kvalitet prenosa glasa je veoma dobar. Zvuk preko zvučnika je jasan, Nokia telefoni su oduvek bili poznati po tom kvalitetu. Nažalost, jačina zvuka polifonih melodija nije dovoljna za sve situacije, malo je slabija nego prosečna jačina. Još jedna specifičnost što se tiče melodija je da više nisu 4-glasne kao kod ostalih telefona Platforme 40, već su sada 16-glasovne, pa se telefon može po tome porediti sa Nokia 6230 modelom. Teoretski ovaj parametar zvuči dobro, ali kada se u praksi poredi sa ostalim telefonima, mogu reći samo da je bolji od prethodnih Nokia modela, ne i da je bolji od ostalih telefona. Sa druge strane, ovaj telefon se ni po jačini zvuka melodija niti po kvalitetu njihove reprodukcije ne može porediti sa telefonima namenjenim Koreanskom tržištu, čak ni sa nekim telefonima namenjenim Evropskom tržištu. Na primer Sony Ericsson K700 ima mnogo jači zvuk melodija, istp se može reći i Motorola V80 telefon. Kada ne bi bilo konkurencije, ovaj parametar bi bio prihvatljiv, ali pošto uzmemo ostale proizvode u obzir, moramo da kažemo da je ovo mana kompanije Nokia. Nokia 7200 je još jedan dokaz ove izjave.

Prednost ovog modela je novi interni ekran koji može prikazati do 65.536 boja i jedan je od najboljih ugrađenih u Nokia telefon. Ako posmatramo samo Nokia proizvode primetićemo da ovaj telefon ima mnogo novina koje ga izdvajaju. Dizajn, upotrebljivost kamere je ista kao kod Nokia 7600 modela sa mogućnošću snimanja video snimaka, dodeljivanja fotografija unosima iz imenika (ako su slike veoma male). Ovaj telefon treba posmatrati kao moderan telefon, pa funkcionalnost neće zamarati one ljude koji ga kupuju. Ako ovaj telefon posmatrate na taj način, onda on ima nekoliko dobrih osobina - jedinstveni dizajn, neobičnu masku sa tekstilom. Ova dva parametra čine telefon interesantnom kupovinom i automatsku obezbeđuju interes od strane kupaca. Ciljna grupa ovog telefona nije toliko velika, pošto je telefon veoma skup. Ovo znači da ako ocenjujemo samo funkcionalnost telefona da je on precenjen. Koje prednosti donose moderni dizajn i ostale moderne funkcije na samom kupcu je da to proceni.

Ciljna grupa ljudi za Nokia 7200 telefon sadrži 70% osoba ženskog pola, starosti između 24 i 35 godina. Druga grupa su mladi ljudi, ali ta grupa nije toliko značajna.

Ukratko, ako volite telefone na preklop, ili volite Nokia telefone i možete da platite ovakav telefon, onda pogledajte Nokia 7200 model. Ako niste ljubitelj nijednog proizvođača, onda vredi razmisliti o Samsung E700/E710 telefonima kao alternativi, kao i o Motorola V600 (rešenje za korisnike muškog pola) i Sony Ericsson Z600 telefonu. Može izgledati čudno, ali najbliži telefon po utiscima je Sony Ericsson Z200, što ističe činjenicu da je moderni deo Nokia 7200 telefona dominantan. To znači da potencijalni kupci ocenjuju više dizajn telefon, nego ono što se nalazi u samom telefonu. Ovaj deo tržišta nije tako veliki, pa kao rezultat toga proizvođači nude relativno mali broj modela. Zbog ove činjenice možemo reći da će Nokia 7200 imati zagarantovanu prodaju, ali pogrešno je reći da će količina prodatih aparata biti velika. Prisustvo FM radia biće interesantno ciljnoj grupi ljudi, ali nije to funkcija koja će biti presudna kada se radi u kupovini telefona.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024