5140 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 5140
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 5140. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 5140 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 5140

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo
Slušalice

Već duži niz godina kompanija Nokia je bila jedina koja je proizvodila pseudo-zaštićene telefone. Ovi telefoni su pripadali takozvanom "otvorenom" segmentu (druga reč za to je aktivnom). Ovi proizvodi su uvek bili umereno traženi. Nova Nokia 5140 nije izuzetak od ovog pravila; ovaj telefon nastavlja tradiciju koju su započeli Nokia 5210 i 5100 modeli. Nokia 5140 model je lako prepoznati, njegova sličnost sa starijim modelom je naglašena u dizajnu telefona. Tehnički pametno rešeno, ovaj telefon je zasnovan na Platformi 40; korisnik neće primetiti nikakve neobične funkcije u njemu. Tajna je u tome da ovaj model kompanije Nokia neće sam izaći na tržište; rival će mu biti Siemens M65. Nije šala kada se radi grupi koju predstavljaju o ova dva telefona, pošto se može desiti da ne bude dovoljno kupaca za oba telefona, što će dovesti do velikih izazova i konkurencije. Da sagledamo koji su razlozi za, a koji protiv Nokia 5140 modela i da procenimo kakav će biti njegov uspeh na tržištu.

Dizajn telefona naglašava da se radi o izdržljivom aparatu: slojevi gumirane plastike sa strana, poklopac koji pokriva interfejs konektor, zaštitni sloj oko baterije. Kada se sve sagleda zajedno dobija se utisak da je telefon u potpunosti zaštićen od bilo kakvog fizičkog oštećenja. Naravno, kada se poredi sa normalnim telefonom, nivo zaštite je veliki. Ne bih preporučio namerno udaranje telefonom o zid ili izbacivanje kroz prozor - telefon verovatno neće izdržati takvo maltretiranje. Zaranjanje telefona u kofu vode automatski znači da se možete oprostiti od telefona zauvek. Ne zaboravite da je telefon pseudo-zaštićen, što znači da telefon nije dizajniran za stil života u kojem se čovek puno bavi sportom. Zapravo, ima zaista malo telefona koji imaju realnu zaštitu; Nokia 6250 je bio jedini u seriji modela. Ipak, većini korisnika ovakva zaštita je dovoljna; ovi modeli se obično kupuju kada se ide na kampovanje preko leta, skijanje na planinama ili na neku drugu zabavu ovakve vrste. Zanimljivo je što u tim slučajevima ovakav telefon postaje sekundarni kod većine korisnika.

Normalno, telefon je opremljen sa lampom koja se nalazi sa gornje strane telefona; možete je aktivirati u mirovanju pritiskom na taster "#". Lampa se neće uključiti ako je tastatura zaključana. Nije sasvim jasno zašto je tako urađeno pa morate da otključavate tastaturu da bi koristili lampu. Taster za uključivanje/isljučivanje se takođe nalazi na gornjoj strani telefona; možete lako menjati aktivni profil u mirovanju pritiskom na taj taster. Ovaj taster se nalazi duboko i veoma je teško pritisnuti ga.

Telefon ima skoro iste dimenzije kao prethodni model (106.5 x 46.8 x 23.8 mm). Masa mu je 101 gram.

Na spoljnjem delu telefona možete primetiti mali okrugli prozor - to je libela. Ako stavite telefon na horizontalnu površinu, na primer na sto, biće vam prikazan koliki je nagib. Ovo je neophodno zbog integrisanog kompasa. Ova funkcija zahteva dodatne komentare, pa ću se na nju vratiti kasnije.

Ekran telefona je kao kod ostalih modela koji su bazirani na Platformi 40: matrica je STN tipa; može da prikaže do 4096 boja, refleksija boja je bleda. Ovakav ekran izgleda zastarelo prosečnom kupcu; ne može se ni porediti sa ekranima današnjih telefona. Pre dve godine, ovakav ekran je bio manje-više prihvatljiv, ali sada čak su i najjeftiniji telefoni opremljeni sa sličnim ili boljim ekranom. Ekran može prikazati do 5 linija teksta i 1 statusnu liniju.

Tehnološki posmatrano, pametno je što je telefon identičan modelu 5100. Dizajn telefona je takav da su svi ključni operativni elementi blizu jedan drugog. Sa jedne strane ovo povećava nivo otpornosti na vodu, dok sa druge strane zahteva jače pritiskanje tastera. Tasteri za kontrolu jačine zvuka sa strana i PTT (Push To Talk) dugme sa desne strane su kruti. Ovo treba smatrati kao poseban dodatak telefonu. Pozadinsko osvetljenje radi putem specijalnih LE dioda koje se nalaze sa strana samih tastera. Simboli na tasterima su lako prepoznatljivi u svim svetlosnim uslovima, što je svakako unapređenje u odnosu na prethodni model.

Da bi otvorili kućište telefona potrebno je da pritisnete dva ulegnuća koja se nalaze sa strana telefona i zatim da podignete gornji deo maske. Osnovni blok je skoro hermetički zatvoren, ali subjektivan utisak je da su okviri kod ovog modela lošije rešeni nego kod modela 5100. Ovo je delimično povezano sa nedostatkom metalnih opruga sa strana, koje su kod ovog telefona zamenjene plastičnim oprugama (ekonomičnije rešenje iako se povećava opasnost da vlaga prodre u telefon).

Tastatura je izmenjiva; lako se skida pošto je cela izrađena u jednom komadu. Tasteri prva dva horizontalna reda su dobro postavljeni za kucanje; nažalost, isto ne važi za tastere u donjim redovima. Skrol-taster je na dobroj poziciji i dobre je veličine, ali se prsti lako zamaraju kada ga dugo pritiskate pošto je izrađen od gume. Tastatura je dizajnirana na klasičan način i rekao bih da se može lako prilagoditi njenim nedostacima; nema primetnih karakteristika koje bi bile razlozi za ili protiv ove tastature.

Baterija je pokrivena specijalnim plastičnim pokrivačem; morate povući taj pokrivač da bi otvorili ležište za bateriju. Litijum-jonska baterija oznake BL-5B i kapaciteta 760 mAh se nalazi u ovom aparatu. Proizvođač tvrdi da telefon može raditi 150 do 300 sati u stanju mirovanja i 2.5 do pet sati ako se koristi za razgovor. Telefon je radio 5 dana bez prestanka u toku kojih smo ga koristili za razgovore u trajanju od 45 minuta, a 25 minuta je potrošeno na navigaciju kroz menije i rad sa SMS porukama. Kao što je sintetički test pokazao isključivanje funkcije prilagođavanja jačine zvona, termometra i lampe je povećalo radno vreme telefona za 8-9 sati sa istom količinom vremena potrošenom na ostale funkcije. Rezultati su slični kao kod Nokia 5100 modela, što je čudno pošto je baterija u modelu 5140 većeg kapaciteta.

Sa zadnje strane telefona možete videti VGA kameru koja je tehnološki ista kao u ranijim Nokia modelima.

Meni

Pošto je ovaj telefon tipičan za poslednje Nokia modele ponoviću tekst koji opisuje glavne funkcije, dok ću se detaljno posvetiti novim funkcijama telefona.

Interfejs ovog telefona je prošao kroz nekoliko promena pošto je on zasnovan na drugoj verziji Platforme 40. U svim listama postoji opcija se prikažu na drugačije načine. Standardno se prikazuju liste imena, ali meni možete prikazati i kao običnu listu dok se lista fajlove može prikazati putem simbola. Poslednja opcija je veoma interesantna; ona je prosto savršena za slike. Imena fajlova ovde nisu bitna koliko je bitno ono što se nalazi na slikama. Na neki način folderi sa slikama u ovom telefonu su slični takvim folderima na PC računaru.

Jedna od prednosti interfejsa je mogućnost da se prebacujete iz jedne ili druge funkcije u servise telefona. Na primer, kada birate pozadinu za ekran, možete proći kroz sve foldere i postaviti sliku (ili joj promeniti boje) izdvajajući je iz opcija menija koristeći levi programabilni taster. Sjajno je što su se pojavile nove opcije u telefonu; ipak bilo bi bolje da ne morate da potvrđujete svaku komandu i tako dodatno pritiskati tastere, što nije bilo neophodno ranije. Utisak je da je telefon kontraverzan - sa jedne strane, broj mogućnosti je povećan, dok je sa druge strane potrebo više vremena i truda da bi se one sprovele u delo; meniji nisu logično uređeni, što može prouzrokovati teškoće, pogotovo neiskusnim korisnicima. Moram da priznam da je mi je par puta sinula ideja o nedostatku Brzih ili kontekstnih menija (slično kao kod Sony Ericsson telefona).

U ovom telefonu Brzi meni bi bio krajnje neobičan za ljubitelje Nokia telefona. Izbor raznih funkcija se dodeljuje džojstiku ali ne i levom programabilnom tasteru. Ponekad pritisnete levi programabilni taster nesvesno, ali ništa nećete dobiti time, samo prazno polje. Kada se sagledaju razne funkcije koje telefon nudi, ne vidim zašto je meni prenatrpan dok je ovaj taster ostao neiskorišćen.

Možete pozvati meni pritiskom na centralni taster i tada će Vam se prikazati ikone glavnog menija. Do 9 ikona se može videti istovremeno na ekranu, ali ako ih ima više (na primer, u SIM meniju), možete pomerati prikaz ekrana. U slučaju Nokia 5140 modela programeri su se trudili da ikone odgovaraju stilu telefona, mada je utisak o ovom pokušaju podeljen. Sve ikone izgledaju slično i lako se možete izgubiti. Uvek postoji opcija da prebacite glavni meni u standarni prikaz kada su ikone poređane vertikalno, sa oznakom ispod svake.

Jedna od specifičnosti telefona je ta da se meni sklanja kada Vas neko zove (ako tada koristite meni) i ponovo se pojavljuje po završetku razgovora. Kada Vi zovete nekog, slika na pozadini ekrana polako bledi i prikazuje se samo bela boja. Ovo nije isto kao kod Nokia 6230 modela i prouzrokovalo je da tekst nekada nije bio čitljiv. Jedan od nedostataka interfejsa je da se indikator stanja baterija i jačine signala ne vide dobro. U zavisnosti od boje na ekranu može se desiti da se indikatori uopšte ne vide.

Digitalni sat - skrinsejver - se pojavljuje na ekranu kada se telefon ne koristi dugo vreme; zajedno sa satom se prikazuju ikone za propuštene pozive, što je svakako veoma zgodno.

Pomeranjem džojstika u bilo kom smeru možete aktivirati razne funkcije što definitivno olakšava rad sa telefonom. Možete odrediti koja će funkcija biti dodeljena desnom programabilnom tasteru (birate iz ponuđene liste); takođe možete napraviti listu najčešće korišćenih funkcija. Štaviše, možete odrediti glasovne komande za najviše deset funkcija; telefon prepoznaje komande veoma dobro. Pre priče o ostalim funkcijama, napomenuću da je kapacitet memorije telefona 4 MB.

Imenik. Maksimalni broj unosa koje možete sačuvati u imeniku je 1000. Toliki broj unosa može postojati u imeniku samo ako ne budete unosili sve podatke, nego samo dva ili tri polja. Ako unesete otprilike šest ili sedam polja za svako ime, nećete moći da imate više od 500 unosa. Sada je jasno da možete uneti do 5 brojeva telefona za svako ime i izabrati tip telefona (mobilni, poslovni, kućni, fax ili najčešće korišćeni). Prvi broj koji unesete za ime postaje najčešće korišćeni broj za to ime, što kasnije možete promeniti. Kada unosite prve podatke, unećete samo ime i glavni broj telefona; sve dalje operacije se sprovode kasnije uz pomoć menija za menjanje. Ovakav unos podataka možda neće izgledati zgodno nekima, dok će drugi reći da ionako unose samo jedan broj po imenu i obe strane će biti u pravu. Kada se uzme u obzir da se podaci unose slično u svim Nokia telefonima, možemo slobodno reći da takav način unosa ne stvara nikakve probleme.

Kao dodatne informacije za svako ime možete uneti e-mail adresu, adresu sajta, poštansku adresu i belešku. Jedna nova funkcija, Korisnički ID za servis prisutnosti je vredna pomena. Ovo je kao ICQ, pošto Vam funkcija sapštava kada je neko sa Vaše liste raspoloživ u tom trenutku. Još nije jasno koliko bi ova funkcija mogla biti interesantna.

Možete dodeliti sliku svakom unosu (dodeljuje se slika iz telefona ili fotografija koje se automatski koriguju na odgovarajuću veličinu). Kada gledate informacije o jednom unosu, slika se neće videti automatski; moraćete da pokrenete specijalnu funkciju za to. Opet, možete podesiti da se prikazuje ime i slika u glavnoj listi. U takvom prikazu ikona nije velika i ne daje Vam potpun utisak o slici. Ostali načini pregleda liste su standardni, mogu se prikazati samo imena ili imena sa brojevima telefona. U glavnoj listi se mogu prikazati istovremeno brojevi iz SIM kartice kao i iz memorije telefona. Možete dodeliti pozivanje glasom za najviše 25 brojeva.

U celini, možete dodeliti do 100 slika imenima. Pri dolazećem pozivu prikazaće se broj onoga ko Vas zove zajedno sa njegovom/njenom lsikom. Tada slika izgleda veća nego u imeniku, iako je manja nego što bi mogla da bude. Biće Vam potrebno dosta truda da razaznate ko je na slici, pošto slika iščezava i slika se transformiše. U celini, slika zauzima malo prostora na ekranu što je neobjašnjivo. Ova funkcija je loše sprovedena kada se ovaj telefon poredi sa telefonima drugih proizvođača koji imaju istu funkciju. Nadamo se da će ovo biti uskoro ispravljeno.

Postoji pet grupa u imeniku ovog telefona, što nije tipično za Nokia telefone. Možete dodeliti posebne melodije svakoj od ovih grupa.

Rekao bih da je celokupna organizacija imenika prosečna. Sa jedne strane, postoji mnogo polja po unosu, dok sa druge strane unos podataka je lakše obaviti na PC računaru, a ne preko samog telefona. Imenik je tipičan za Nokia telefone; nema većih izmena. Ako bi se telefoni rangirali po kvalitetima imenika, vodeću poziciju bih dodelio poslovnim Siemens telefonima, pa zatim slede Sony Ericsson i Nokia, pa ostali proizvođači.

Poruke. Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, što znači da možete razmenjivati poruke sa telefonima koji podržavaju isti standard, što isto važi i za poruke i crno-bele slike. Osim kompanije Nokia, ovaj standard podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola telefoni. Možete naći do 10 uzoraka slika u memoriji telefona za potrebe ove funkcije. Nažalost, standard kompanije je odredio limit na broj budućih korisnika, pošto je alternativni EMS standard veoma tražen i omogućava ne samo da razmenjujete melodije i slike, već i da menjate tekst. Popularnost EMS standarda u Evropi je velika, dok je nemarnost kompanije Nokia za ovaj standard veoma razočaravajuća. Verovatno je ovo vredno rasprave, ali nedostatak podrške za EMS u Nokia telefonima je svakako minus.

U kompaniji su pretpostavili da MMS može da zameni EMS. MMS tehnologija je postala svima dostupna, i omogućava da se kreiraju lepše poruke sa slikama, fotografijama, melodijama, itd. Svaka poruka može zauzimati najviše 100 KB. MMS je radio bez problema i sasvim korektno.

Telefon ima ugrađen mail klijent koji podržava POP3/SMTP protokole. Mogućnosti klijenta su veoma ograničene, pa tako on ne podržava dodatke uz poruke. Kada nema alternativa, možete biti zadovoljni sa ovim programom, ali nadamo se da će se pojaviti Java aplikacija za Platformu 40 koja će proširiti mogućnosti ovog klijenta i omogućiti mu dodatke, pogotovo zato što je opisani klijent i sam Java program.

Možete organizovati mailing liste za regularne poruke kada birate primaoce iz Vašeg imenika. Ovo je zaista zgodna funkcija naročito ako šaljete dosta istih poruka. Tradicionalno možete koristiti primere poruka, praviti svoje foldere i sortirati primljene/poslate poruke po tim folderima.

Liste poziva. Telefon može da prikaže tri liste za primljene, propuštene i odlazeće pozive. Svaka lista može sadržati do 20 brojeva. Za svaki poziv su prikazani datum i vreme. Kada je telefon u mirovanju, pritiskom na taster za zvanje možete videti listu pozvanih brojeva.

Podešavanja. U ovom meniju možete aktivirati profile, što isto možete uraditi i pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje. Svaki profil možete aktivirati privremeno, u zadatom intervalu vremena. Posle isteka tog vremena, profil će se automatski promeniti na podrazumevani. Za sve događaje možete izabrati odgovarajući zvuk; melodija za dolazeći poziv može važiti za sve pozive a možete podesiti melodije i za određene grupe iz Vašeg imenika. Realizacija profila u Nokia telefonima je jedna od najboljih na tržištu.

Podešavanja ekrana omogućavaju da izaberete kombinacije boja, pozadinu ekrana i skrinsejver. Skrinsejver je slika koja se prikazuje kada je telefon u mirovanju sa isključenim pozadinskim osvetljenjem. Lakše je izabrati neku od ponuđenih slika pošto su one bolje prikazane nego skinute slike u punom koloru. Možete podesiti interval vremena posle koga će skrin sejver zameniti digitalni sat.

U ovom meniju možete uključiti infracrveni port, a možete i podesiti GPRS.

Među ostalim podešavanjima, vredi pomenuti automatsku kontrolu jačine zvuka, kada će telefon automatski odabrati jačinu zvuka u zavisnosti od okruženja. Nećete primetiti razliku ako telefon upotrebljavate u stanu, dok ćete na ulici itekako osetiti razliku.

Telefon ima opciju automatskog zaključavanja tastature; možete podesiti i da telefon zatraži PIN broj tako da niko sem Vas ne može koristiti telefon. Od dodatnih opcija možete još podesiti da se određeni profil aktivira kada se telefon puni, što je interesantna funkcija. Telefon možete podesiti u skladu sa svojim željama i zahtevima.

Galerija. Folderi sa raznim fajlovima se nalaze ovde. Foldere možete pregledati kao listu, kao listu sa imenima ili kao ikone.

Media. Sva podešavanja koja se tiču multimedijalnih mogućnosti telefona se nalaze ovde. Da počnemo sa kamerom. Integrisana kamera omogućava da uslikate fotografije VGA rezolucije ili sa portret podešavanjima (80x96 pixels). Kvalitet slika na ekranu je prosečan. Pošto pošaljete slike na PC računar, na monitoru će izgledati lepše iako i dalje ima mesta za unapređenja. Podešavanja za kameru ima veoma malo; postoji podešavanje za slikanje noću, tri tipa kvaliteta i dimenzija. Format fajlova u kojima se nalaze slike je JPEG.

Originalna fotografija (VGA, JPEG, 26 KB)
Originalna fotografija (VGA, JPEG, 52 KB)
Originalna fotografija (VGA, JPEG, 37 KB)

Možete snimiti 15 sekundi video materijala u 3GP formatu (128x96 piksela sa zvukom u AMR formatu) sa ovim telefonom. Ovde ne možete odrediti koliko će maksimalno trajati snimanje video snimka, kao u ostalim telefonima. To ovde ograničava količina slobodne memorije.

Primer video snimka (3GP, 95 KB)
Isti video snimak na ekranu telefona (AVI, 3.4 MB)

Kvalitet video snimka na ekranu telefona nije zavidan; zvuk nije uvek sinhronizovan sa slikom, koja je turobna zbog ekrana. Ni na monitoru PC računara video snimci ne izgledaju dobro; ova funkcija je tu čisto zbog zabave i nije od nekog značaja.

Možete snimiti zvuk u trajanju do tri minuta; možete to uraditi i kada razgovarate telefonom. Jedini limit u broju snimaka je količina slobodne memorije telefona.

Radio. Telefon vam omogućava da programirate do 20 FM radio stanica i da im dodelite tekstualne opise. Ova funkcija je identična kao u ostalim Nokia telefonima; pritiskom na taster na slušalicama prebacujete se između programiranih radio stanica. Radio možete slušati i kada je spikerfon uključen, ali je ipak neophodno da priključite i slušalice pošto one služe kao antena. Radio signal možete iskoristiti i kao alarm, ali onda moraju i slušalice ostati priključene.

Organajzer. Možete uneti od 100 do 250 unosa u memoriju - sve zavisi od njihove dužine. Stari unosi se automatski brišu. Možete pregledati kalendar po mesecima ili po nedeljama (tada je podeljen i na časove); možete se brzo prebaciti na traženi datum. Možete uneti pet različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik i beleška); možete podesiti alarm za svaki događaj; događaji se mogu ponavljati.

To Do lista vam omogućava unesete događaje i da im dodelite prioritete (visoki, normalni, niski), kao i da odredite datum za svaki događaj.

Beleške. Svaka beleška može da sadrži do 3000 karaktera. Ovo je više nego dovoljno i za izbirljive korisnike. Kao kod poruka, možete birati između dva tipa slova.

Digitalni novčanik - ovde možete podesiti lozinku pomoću koje ćete čuvati bitne podatke u telefonu, kao na primer broj kreditne kartice. Ipak, ako izgubite telefon, onome koji ga nađe neće biti teško da dopre do tih informacija, pa bi zato bilo bolje da se držite standardnog i manje rizičnog načina čuvanja bitnih podataka.

Alarm se može podesiti da se aktivira samo jedanput.

Dodaci. Svi ponuđeni Java dodaci se nalaze u ovom meniju zajedno sa standardnim funkcijama kao što su kalkulator, tajmer i štoperica (sa međurezultatima). Telefon ima samo jednu igricu; to je Avanturistička trka, ekstremna vožnja bicikla preko raznih prepreka.

Kompas. Ovo je prvi put da je digitalni kompas integrisan u telefon. Da bi ga podesili, morate telefon da postavite horizontalni položaj i da ga rotirate. Ako ovo uradite prebrzo ili presporo, kompas neće biti dobro podešen. Zapravo biće teško podesiti kompas kada kampujete pošto je potrebna ravna horizontalna površina (tj. površina za koju libela pokazuje da je ravna).

Termometar. Ovaj termometar služi da bi se izmerila temperatura vazduha; greška može iznositi i do nekoliko stepeni. Kada uključite telefon po prvi put, moraćete da sačekate oko 20 minuta da bi se stvarne vrednosti temperature prikazale na ekranu. U celini, za termometar se može reći da je dovoljno precizan. Možete podesiti da se na ekranu telefona kada je u mirovanju prikazuje temperatura.

Poslednja jedinstvena funkcija telefona je Merač jačine zvuka. Kada izaberete ovu funkciju, možete meriti jačinu zvuka u decibelima. Ipak, proizvođač napominje da ova funkcija nije za profesionalnu upotrebu. Ovo je funkcija koja pomaže da se jačina zvuka prilagodi okruženju. Funkcija radi koreknto i zvuk iz zvučnika se dobro čuje, na njega ne utiče buka iz pozadine.

Fitnes trener. Ovaj dodatak služi da isplanirate svoje fizičke vežbe i da napravite raspored vežbanja. Veoma je važno da unesete lozinku za ovakve privatne informacije; programeri su dobro mislili kada su odlučili da takve informacije treba čuvati od pogleda drugih ljudi. Kako ga budete skidali, tako će Vas program upozoriti da ne garantuje nikakve rezultate - ovo mora da je posledica žalbi izbirljivih korisnika.

Push To Talk (PTT). Nokia 5140 je jedan od prvih modela koji podržava Push To Talk tehnologiju, pa je veoma zanimljivo videti kako sve to radi. Ova tehnologija je slična voki-toki aparatima i radi uz podršku mrežnog operatera, tako da Vam je potrebna pomoć tehničke podrške operatera i aktivacija ove funkcije ako postoji u telefonu.

Kada aktivirate PTT funkciju lako je definisati grupu ljudi iz imenika sa kojima ćete biti partneri u korišćenju ove nove tehnologije. Ova grupe mogu biti, na primer, Vaša porodica, kolege ili bilo ko drugi. Ova funkcija je dizajnirana da podrži nekoliko grupa, od kojih svaka može da sadrži određen broj ljudi. Telefon može da radi samo sa jednom grupom istovremeno. Čim jedan član grupe pritisne taster i počne da priča, možete ga čuti sa malo kašnjenja (preko spikerfona, pa ne morate da približavate telefon uvu). Ne mogu svi da pričaju istovremeno, pošto to nije voki-toki; ovo je samo jednostavan način da se jedan čovek obrati jednoj grupi ljudi.

Možete izabrati tete-a-tete podešavanje; kada ga izaberete niko iz grupe koju ste prethodno odabrali Vas neće čuti i obrnuto.

Kvalitet prenosa glasa je lošiji u PTT modu nego u običnom razgovoru, pošto se izgovorene reči mešaju sa zvukom iz pozadine i tada se tehničke greške u prenosu glasa veoma dobro čuju. Kada se porede različiti terminali, primetio sam da Nokia telefoni nemaju dovoljno jake zvučnike za PTT; zvuk je lošiji nego u modelima čiji su zvučnici dizajnirani specijalno za ovu namenu. Teško je proceniti praktičnu primenu PTT funkcije pošto će se prve mreže koje podržavaju taj servis pojaviti tek krajem 2004. godine.

Taster za aktivaciju PTT funkcije se nalazi na desnoj strani Nokia 5140 telefona.

Servisi. Telefon podržava potpuni prenos podataka klase 10 (4+2), dok je verzija WAP pretraživača 1.2.1 (podrška za xHTML ga čini delimično kompatibilnim sa verzijom 2). Podešavanja WAP pretraživača se ovde razlikuju od ostalih Nokia telefona, slična su podešavanjima u 6230 modelu.

Subjektivno govoreći, brzina skidanja stranica u pretraživaču nije visoka; dosta je vremena potrebno da se prikažu slike; prelaz između stranica dugo traje. Samsung telefoni koje smo koristili za probu su trošili manje vremena na skidanje istih stranica.

Produktivnost telefona.Telefon podržava Java MIDP 2.0 standard, tako da smo koristili JBenchmark 2.0 da bi ga istestirali. Rezultati su nas prilično iznenadili.

Ukupni bodovi 35

Manipulacija slikama 31

Tekst 58

Sprajtovi 133

3D Transformacije 4

Korisnički interfejs 51

128x96, prisutan kolor ekran, broj boja 4096

Ukupna memorija 524288

Slobodna memorija 220984

Microedition Configuration CLDC 1.1

Microedition Profiles MIDP 2.0

Microedition Platform Nokia 5140/3.06

Najadekvatnije bi bilo poređenje sa direktnim rivalom, Siemens M65 modelom. On ima više ukupnih bodova, 77. Kada se porede parametri testa, primetili smo da skoro i nije bilo razlike u radu sa sprajtovima i manipulacijama slika (Siemens je imao 144, odnosno 35 bodova, dok je Nokia 5140 imala 133, odnosno 31 bod). Sa druge strane, operacije sa interfejsom su kraće trajale na Siemens telefonu (79 bodova u odnosu na 51) i kada se posmatraju 3D transformacije, ispada da Nokia nije ni imala nikakve šanse (4 poena za Nokia 5140 telefon, dok je Siemens M65 zabeležio 53 boda). Moram da priznam da je veličina ekrana i broj boja koje mogu biti prikazane uzeto u obzir; 3D igre se ne koriste toliko na mobilnim telefonima, pa tako rezultat testa ne treba posmatrati kao negativan, telefon jednostavno nema tu funkciju. Brzina operacija sa interfejsom nije toliko sporija, pa ni nećete primetiti razliku kada radite sa telefonom.

Dodaci za Nokia 5140 ili GPS prijemnik

U kontrastu sa Nokia 5100 modelom, kompanija je odbila ideju izmenljivih maski za ovaj telefon pošto nisu bile tražene od strane korisnika. Ipak, GPS prijemnik je jedinstven dodatak koji se nalazi u telefonu. Ova funkcija je ugrađena u samo kućište telefona. GPS prijemnik se napaja iz baterije telefona (potrošnja struje iznosi od 30 do 85 mA) i to je prednost pošto ne zahteva nikakvo dodatno napajanje. Sa druge strane, kada je GPS prijemnik uključen, baterija koja je bila skroz napunjena neće izdržati duže od jednog dana. Kada se uzme u obzir da prijemnik radi svuda na planeti, čak i tamo gde nema GSM mreža ili priključaka za punjač, možete se susresti sa par problema. U tom slučaju, GPS prijemnik koji radi pomoću dve obične R6 (AA) baterije ili sa kompatibilnim punjačem je bolje rešenje. Naravno, možete koristiti potrošne punjače (mogu napuniti telefon 3-4 puta); oni su veoma skupi ali ne postoje alternative za njih.

Biće Vam potrebno 90 sekundi za "hladni" start prijemnika - to se dešava kada prvi put uključujete prijemnik ili kada ga uključujete posle dugog perioda u kome je telefon bio isključen. Za "topli" start potrebo je 50 sekundi ako je od poslednje upotrebe prijemnika prošlo manje od dva sata ili je GPS dodatak bio isključen. Vreme "vrućeg" starta iznosi 10 sekundi, što je savršeno.

Format primljenih informacija je WGS84, preciznost pozicioniranja je do 25 metara po horizontali (prijemnik ima 12 kanala, antena je unutrašnja). U memoriji telefona možete sačuvati do 30 kanala; maksimalni broj kanala je 100. Ovo je standardno za prijemnik najniže klase. Postoje funkcije pomoću kojih možete snimati kanale, vratiti se na početni kanal, sačuvati vrednost brzine kojom se krećete i pređenu distancu. Možete poslati kanale koje ste primili preko SMS poruka, što je interesantna opcija.

Možete nabaviti korisničke mape putem servisa "Vodič za putovanja"; godišnja pretplata na ovaj servis dolazi uz GPS prijemik. Na raspolaganju su Vam mape većine evropskih zemalja dok Vam dodatni servis omogućava da pronađete restorane, muzeje i adrese.

Za sada, nijedan drugi proizvođač nema telefon sa sličnim funkcijama. Razmislite: ako dodate ovu funkciju telefonu, dobićete proizvod analogan Benefon-ovom ESC! aparatu (više se ne nalazi u prodaji). Nedostatak ovog rešenja je mali ekran i nečitljivost na suncu, što automatski znači da ovaj telefon nije za profesionalnu upotrebu. Sa druge strane, za pseudo-ekstremni turizam i kampovanja vikendima ova funkcija je veoma zgodna; možete podeliti svoju mapu sa drugim ljudima (čak i sa onima koji nisu opremljeni istim telefonom, dovoljno je samo da imaju standardan GPS prijemnik).

Polar sat za profesionalce ili jednostavno za imućnije korisnike Nokia 5140 telefona.

Finska kompanija Polar je jedan od najvećih proizvođača profesionalne opreme za sportiste; ti proizvodi su kardio monitori, brzinomeri, monitori otkucaja srca, itd. Dva Polar proizvoda su od interesa za korisnike Nokia 5140 telefona - to su 625X i 725 ručni satovi. Da budemo iskreni, ove uređaje teško možemo nazvati satovima, pošto je to samo jedna od funkcija koje ti uređaji imaju. Prvi model je dizajniran za ljude koji se bave trčanjem - može da meri brzinu, nagib, opterećenje i otkucaje srca, čak ima i program koji će Vas posavetovati koji nivo vežbe Vam najviše odgovara. Ovaj model ima opciono senzore koji proširuju standardne mogućnosti. Port za X-zrake omogućava da pošaljete rezultate vežbi na PC računar ili na, kako ste verovatno već shvatili, Nokia 5140 telefon (zatim ih možete poslati kada god želite koristeći SMS). Model 725 se razlikuje u tome što je namenjen ljudima koji prevashodno voze bicikl.

Ekran telefona prikazuje dijagrame krvnog pritiska i otkucaja srca pa sumira rezultate vežbanja. Ovakvu vrstu analize nećete moći da uradite koristeći samo telefon. Ipak, uz programe kompanije Polar biće Vam omogućen pristup posebnom sajtu gde možete naći rasporede vežbi i pribaviti konsultacije, uz istovremeno čuvanje vaših informacije.

Polar sat prevazilazi sa svojim mogućnostima bilo koji proizvod trenutno na tržištu (ja nisam profesionalac na ovom polju, ali nisam uspeo da pronađem ništa slično). Može se pretpostaviti da usled visokih cena ovih uređaja neće biti velika potražnja za njima među sportistima amaterima, već će biti traženi od pravih profesionalaca. Naravno, biće ljudi koji jednostavno mogu sebi da priušte ovakvu igračku. Ipak, sat se još uvek nije našao na tržištu, što ostavlja mogućnost ostalim proizvođačima da prvi predstave svoje slične proizvode.

Pravi rival Siemens M65

Za sada ne postoje telefoni na tržišti u zaštićenom kućištu dizajniranom za ljude koji se aktivno bave sportovima. Još više iznenađuje činjenica da su ovakva dva modela na tržištu predstavljeno bukvalno istovremeno. Interesantno je porediti ove telefone za one koji razmatraju da kupe jedan od njih.

Dizajn i zaštita. Svako bira telefon prema svom ukusu, pa je savet ovde nepotreban. Ipak, mogu se porediti nivoi zaštite telefona. Što se Siemens M65 telefona tiče, sve je obloženo specijalnim vodo-otpornim vlaknima pomoću kojih vlaga isparava u slučaju da dospe unutar telefona. Model Nokia 5210 je bio opremljen sličnim ulošcima ali su oni kasnije izbačeni.

Siemens M65 je opremljen sa eksternim ramom koji izgleda kao metalni sloj i uklapa se u dizajn kućišta. Svi otvori izgledaju kao konektor za interfejs, kamera ima svoj pokrivač. Tako dolazimo do zaključka da je Siemens M65 malo bolje zaštićen, mada ova razlika ne bi trebalo da predstavlja odlučujući faktor.

Ekran. Pošto se do informacija sa telefona dolazi preko ekrana, on igra značajnu ulogu. Siemens M65 ima ekran rezolucije 132x176 piksela i može prikazati do 65.536 boja. Usled većeg ekrana, sam telefon je veći, što treba imati na umu. Kada se poredi sa rivalom, ekran Nokia 5140 modela sa rezolucijom 128x128 piksela i 4096 boja izgleda manje privlačno.

Memorija. Nokia 5140 ima kapacitet memorije od 4 MB, dok rival ima 11.5 MB. Pošto su oba telefona opremljena sa kamerama i Java podrškom, drugi telefon izgleda primamljivije.

Radno vreme. Ovde Siemens gubi, pošto je većem ekranu potrebno više energije pa telefon može raditi maksimalno dva dana. Nokia 5140 može raditi 4-5 dana pod istim uslovima (i sa istom količinom razgovora, itd.).

Polifonija. Nivo na kojem je urađena polifonija u modelu 5140 odgovara nivou od pre dve godine; od tada nije bilo izmena što se tiče modela 5140. Siemens M65 je bolji od Nokia 5140 modela kada se radi o polifonim melodijama.

Specijalne mogućnosti. Što se Nokia 5140 telefona tiče, u ovu listu između ostalih mogućnosti ulaze digitalni integrisani kompas, termometar i opciona kupovine dodataka (GPS prijemnik, na primer). Dodatak za Siemens koji bi najviše vredelo pomenuti je mali Bike-o-Meter za bicikliste.

Utisci

Kvalitet prijema signala je tipičan za Nokia 5140 model, pogotovo ako se uzme u obzir da je zasnovan na Platformi 40; u tom delu nema problema. Jačina vibracije je prosečna, možda čak i malo slabija (kada se poredi sa ostalim telefonima, jačina zvuka telefona koji su zasnovani na Platformi 40 je slabija). Polifone melodije uopšte nisu glasne, može se lako desiti da propustite poziv.

Jedna od prednosti Nokia 5140 telefona je dobro zaštićeno kućište; ima veoma malo sličnih telefona na tržištu. Još jedna prednost su jedinstvene funkcije kompasa i termometra. Ako sudimo po standardnim osobinama, onda možemo reći da telefon radi dovoljno dugo posle punjenja baterija. Naravno, GPS prijemnik izgleda sjajno. Najzad, kompanija je opremila telefon sa izuzetnim infracrvenim portom pomoću koga možete slati bilo koju melodiju, sliku ili video snimak iz memorije telefona na drugi uređaj; moguće je i primati takve fajlove.

Među nedostacima bih naveo osrednji kvalitet ekrana koji ne može da jasno prikaže fotografije uslikane ugrađenom kamerom. Snimanje video snimaka sa ovakvim ekranom je beskorisno. Tastatura će više odgovarati korisnicima muškog pola. Dame, ako želite da koristite ovaj telefon, zaboravite na manikir!

Nokia 5140 će biti privlačan telefon za ljude koji se bave skijanjem, vožnjom bicikla, rolera i aktivno se bave nekim sportom. Korisnici ovog telefona će prevashodno biti ljudi mlađih generacija (ako sudimo po dizajnu) kojima će ovo biti sekundarni telefon (ne možete ga nositi sa sobom kada se obučete lepo).

Interesantno je da je ovaj telefon probudio interesovanja korisnika za Nokia 5100 model. Taj telefon ima isti ekran kao Nokia 5140 ali manje memorije; sem toga, softver telefona je zastareo. Ipak, telefon ima termometar i automatsku kontrolu jačine zvuka, pa su ova dva telefona dosta slični. Sumnjam da će se nedostatak kompasa smatrati za veliku manu. Zbog lošeg kvaliteta ekrana, kamera kod modela 5140 nije značajna. PTT tehnologija može potencijalno dovesti telefon na vodeću poziciju; ipak, nedostatak podrške od strane operatera za ovaj servis smanjuje te šanse.

Siemens M65 i Nokia 5140 su dva velika rivala i imaće isti uspeh na tržištu iako Siemens telefon ima nekih prednosti (tu stupaju na snagu popularnost, malo tržište, itd.).

Vodo-otporna kućišta telefona mogu poslužiti za alternativne telefone od onih koje smo opisali; neki proizvođači prave ovakva kućišta za poznate kompanije. Velika prednost ovih kućišta je što su univerzalna i praktično bilo koji telefon može stati u njih. Ovo kućište možete držati u vodi (što nije moglo kod ranijih modela) i zaštitiće telefon od udaraca i ogrebotina. Ovo je dobra alternativa ako odlučite da promenite telefon; uvek možete sačuvati kućište u koje možete ubaciti nov telefon.

Na kraju priče o modelu Nokia 5140 želeo bih da istaknem da je model dobar pre sve zahvaljujući dodacima. Tako će buduće industrije i Nokia moći prvi da naglase svoje gledište. Zamislite telefon koji kada ga kupite ima samo osnovne funkcije, i samo ako kupite dodatke moći ćete da proširite mogućnosti telefona do maksimuma. Sa jedne strane, to olakšava proces izbora telefona i korisnik ima više opcija, dok sa druge strane proizvođač smanjuje troškove proizvodnje. Ovo znači da će proizvodnja osnovne verzije, ili Platforme ako tako više volite, biti lakša a inovacije će se primenjivati na malim dodacima. Sa takvim pristupom, osnovni blok će Vas služiti više godina, dok će promene uticati samo na eksterne delove telefona. Ipak, tu se radi o bliskoj budućnosti.

P.S. Verzija softvera je 3.06 i datirana je na 1. Maj 2004. Greška je primećena pri dodeljivanju standardne slike SMS poruci, pa se memorija telefona prepunila.

Primeri melodija (mp3, 190 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024