E1000 2003
2003. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola E1000
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola E1000. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola E1000 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola E1000

Starndardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Sudeći po dimenzijama (114 x 52 x 23 mm) i velikom ekranu QVGA rezolucije može se pomisliti da je Motorola E1000 smartphone aparat, ali to nije slučaj. Dimenzije su tipične za 3G telefone ali su svakako veće nego kod običnih modernih telefona. Masa telefona je takođe nestandardna i iznosi celih 140 grama. Na 3G telefone manjih dimenzija će morati da se sačeka barem do jeseni 2005. godine kada su najavljeni.

Dizajn telefona je veoma striktan. Blizu zvučnika nalazi se otvor za VGA kameru koju možete koristiti za video razgovore. Ekran, koji zauzima veći deo telefona, je rezolucije 240 x 320 piksela (dimenzije su 36 x 46 mm) i može da prikaže do 262.144 boje. Prikazana slika na ekranu je veoma "živa", pa je po tome ekran veoma sličan ekranima čuvene Motorola trojke (V300, V500 i V600). Zahvaljujući velikim dimenzijama, visokoj rezoluciji i zaštitnom staklu ovaj TFT ekran možete bez problema gledati dok se telefon nalazi na suncu. Slova koja su prikazana na ekranu su veoma dobro dizajnirana i drugačija su u zavisnosti od toga da li se nalazite u meniju ili kucate neki tekst. Ekran je jedna od vrlina ovog telefona.

Oko ekrana su raspoređeni sistemski tasteri (podešavanje jačine zvuka, pozivanje, prekidanje poziva i pristup mreži), skoro da se nalaze sa strana. Ovakav raspored tastera nije pravio nikakve probleme, pa je rad sa telefonom u trajanju od nekoliko sati bio prijatan. Većina proizvođača primenjuje slična rešenja, što daje više prostora za deo tastature sa brojevima.

Deo tastature sa brojevima je veoma veliki po dimenzijama, tasteri su veoma ugodni za korišćenje usled njihovih dimenzija i dobrog oblika. Džojstik je veoma neuobičajeno postavljen između tastera 2 i 5, pa je bilo problema kada smo koristili taster 2. Petosmerni džojstik će više odgovarati korisnicima muškog pola zato što je veoma krut. Pozadinsko osvetljenje je bele boje i veoma dobro osvetljava ekran.

Na vrhu telefona nalaze se dva otvora za zvučnik, isto kao kod modela A1000. Zahvaljući tome i glavnom zvučniku melodije će biti veoma glasne, dok ćete sagovornika čuti bez problema. Ovoliki broj zvučnika predstavlja jedinstvenu karakteristiku.

Sa donje strane telefona nalazi se utičnica za interfejs koja je slična sa ostalim modelima. Objektiv megapikselne kamere se nalazi sa zadnje strane, dok se indikator koji služi i kao blic nalazi sa desne strane.

Poklopac sa zadnje strane pokriva bateriju i može se malo pomerati kada se postavi na svoju poziciju. Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 810 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 155 sati u mirovanju i do 2 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 3 dana u toku kojih smo ga 40 minuta koristili za razgovore i minimalno smo upotrebljavali ostale funkcije. Kada smo telefon koristili 45 minuta za razgovore, 20 minuta za kucanje poruka i 20 minuta za igranje igara autonomija je iznosila oko 2 dana. Kada se telefon aktivno koristi za reprodukciju MP3 muzike 5 sati i za razgovore oko 30 minuta, autonomija iznosi jedan dan (baterija se nije skroz potrošila, ali je bilo potrebno punjenje preko noći). Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti je oko 1.5 sat.

Ispod baterije se pored ležišta za SIM karticu nalazi i ležište za TransFlash memorijsku karticu. Konstrukcija telefona ne omogućava izmenu memorijskih kartica "na živo". Na desnom boku se nalazi standardna utičnica za slušalicu koja je pokrivena gumenim čepom.

Meni

U glavni meni možete ući pritiskom na taster Meni koji se nalazi ispod ekrana, tačno na sredini. Glavni meni je tradicionalno predstavljen sa 9 ikona, opis svake ikone će biti prikazan u informacionoj liniji. Možete promeniti prikaz glavnog menija i on će onda biti prikazan kao lista stavki. Polovina podmenija je predstavljena u obliku listi, dok je preostala polovina predstavljena kao ikone. Možete promeniti raspored ikona u glavnom meniju (ili raspored u okviru liste, ako je takav prikaz izabran). Meni ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva, ali možete podesiti skraćenice za skoro svaku stavku menija ili funkciju. Dva programabilna tastera takođe možete podesiti tako da pokreću neku od funkcija, a ne samo podrazumevane. Sa ovako fleksibilnim menijem skoro da se i ne primeti da telefon ne podržava brzu navigaciju pomoću brojeva.

Pre nego što opišemo glavne funkcije telefona, posvetićemo deo teksta opisivanju procedure unosa teksta. Ovaj telefon podržava predviđanje unosa teksta i iTap tehnologiju. To znači da će trenutna reč koju kucate i sve ostale moguće reči biti prikazane u donjoj statusnoj liniji kada unosite tekst. Ako isključite predviđanje unetog teksta u toj liniji će biti prikazani svi mogući simboli koje možete dobiti pritiskom na određeni taster. Ako SMS poruku budete kucali na dva jezija moći ćete da izaberete aktivni jezik iz posebnog menija. Možete podesiti i način unosa teksta za svaki jezik posebno, tj. da li će se predviđati reči ili ne. Ovo je interesantno rešenje koje omogućava da još više prilagodite telefon svojim potrebama.

Telefon ima 19 MB memorije, na početku je rezervisano samo 400 KB. Aplikacije mogu koristiti internu memoriju i memorijsku karticu.

Imenik. U memoriji telefona ima mesta za 1000 kontakata, ali kontakt može imati samo jedan broj telefona. Možete promeniti način prikazivanja imenika, pa će na taj način svi kontakti koji imaju isto ime biti prikazani kao jedan unos; to znači da najzad jedan unos može imati više od jednog broja telefona, e-mail adresu i to bez ograničenja. Prednost ovakvog pristupa je da svakom broju telefona možete dodeliti posebnu sliku i melodiju. Imenik podržava i grupisanje kontakata.

Dodatna polja omogućavaju unos velikog broja podataka o kontaktu - Nadimak (koristi se u programima za instant poruke), adresa (dva polja za ulicu, postoje i polja za državu, grad), rođendan (i dalje bez podsetnika).

Možete sami izabrati stil prikazivanja unosa u imeniku: imena sa dodeljenim slikama, samo imena. Možete podesiti i način sortiranja (po broju, imenu, e-mail adresi). Možete podesiti i pozivanje glasom, koje funkcioniše u raznim uslovima.

Imenik podseća na one u Samsung telefonima (neograničen broj polja po imenu, možete uneti koliko želite, možete dodeliti fotografije i melodije). U ovom trenutku Motorola je jedini proizvođač koji nudi takav imenik u svojim telefonima, dok ostali imaju ograničenja po pitanju nekih parametara (jedna fotografija po kontaktu, nemogućnost dodeljivanja melodija različitim brojevima).

Poruke. Telefon podržava rad sa EMS i standardnim porukama. Pri korišćenju MMS poruka nije bilo nikakvih problema, sve je veoma jednostavno i lako razumljivo. Porukama možete dodati slike koje ste slikali ugrađenom kamerom i zvučne fajlove. Obavezno proverite deset šablona koji Vam stoje na raspolaganju, odlični su.

Telefon ima ugrađen program za rad sa POP3/IMAP4 nalozima za elektronsku poštu. Možete pregledati zaglavlja poruka i skinuti cele poruke ako to želite. Što se slanja tiče, možete poslati uz poruku grafičke fajlove koji ne prelaze zadato ograničenje. U slučaju da želite da sačuvate e-mail poruke, moraćete da koristite dinamičku memoriju, kao što je to slučaj sa MMS porukama.

WAP. Telefon koristi WAP pretraživač verzije 2.0 sa standardnim mogućnostima. Podržan je GPRS klase 10, podešavanja su relativno jednostavna, potrebno je samo da pratite instrukcije operatera.

Lista poziva. U listi poziva će se nalaziti i propušteni pozivi. Možete pogledati i listu 10 poslednjih pozvanih brojeva, toj listi možete pristupiti i pritiskom na taster za pozivanje. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno, ništa posebno ne možemo istaći. Za svaki poziv možete pogledati vreme i datum kao i koliko je trajao.

IM – Instant poruke. Ovo je slično kao ICQ, mada mislim da ova funkcija trenutno nije popularna.

Kancelarijske aplikacije. U ovom meniju se nalaze aplikacije poput Kalkulatora. Ugodan je za rad, na ekranu je prikazana cela tastatura i perfektno oponaša pravu tastaturu telefona. U ovom meniju nalaze se konverter jedinica i mogućnost memorisanja rezultata kalkulatora.

Skraćenice se nalaze u istom meniju. Možete kreirati skraćenice ne samo za određene funkcije već i za WAP sajtove.

Alarm. Možete kreirati nekoliko alarma i za svaki odabrati melodiju, dati mu ime i odrediti jačinu zvuka, tip ponavljanja (dnevno ili jednokratno). Telefon je dizajniran za korisnike koji će ga koristiti bez prestanka pa je zato potrebno davati imena alarima. U početku nam je ova opcija delovala nepotrebno pa smo imena zadavali tako što smo nasumično pritiskali slova. Na kraju smo imali gomilu alarma za koje nismo znali koji šta radi, pa smo morali da ih obrišemo. Posle pravilnog zadavanja imena sve je bilo u redu. Konačna lista je izgledala ovako: jutarnji, radni dan, vikend, trening, intervju. Naravno, ovo smo mogli da unesemo i u organajzer ali meni se ne dopadaju označeni kvadrati na kalendaru, više mi se sviđa da važne sastanke koje ne mogu da postavim u "To Do" listu imam odvojeno. Alarmi su idealni ako imate ovakve potrebe - možete ih aktivirati jednim tasterom i obavestiće Vas kada je vreme za određeni sastanak, potrebno je da ih podesite samo jednom. Neko se ovo neće dopasti pošto alarme koriste samo za buđenje. Meni više odgovara ovakav način podsećanja, ali svako može izabrati onaj koji njemu najviše odgovara.

Organajzer. Kalendar možete pregledati po mesecima ili po sedmicama kada će biti prikazani sati za dane. Dok pregledate kalendar po sedmicama, videćete sastanke koji su povezani za određena vremena u toku dana, što je zgodno. Svakom unosu možete dodeliti naziv, vreme početka, trajanje (u satima, minimalno vreme trajanja je 30 minuta). Možete podesiti da Vas telefon unapred obavesti. Za svaki unos možete podesiti ponavljanje.

Podržan je SyncML, koji je napravljen za poslovne korisnike kojima je potrebno da imaju sinhronizovane podatke sa serverom (nešto slično sinhronizaciji sa PC računarom, samo što se sada koristi server koji je u mreži).

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java tehnologiju, pa su sve aplikacije koje se nalaze u ovom meniju napravljene u toj tehnologiji. U zavisnosti od toga na kom tržištu je telefon kupljen, biće Vam na raspolaganju različit broj igara i njihovi naslovi će se razlikovati.

Kada god radite sa Java aplikacijama primetićete ikonicu šolje. Dolazni pozivi neće prekidati igre, posle završenog razgovora moći ćete da nastavite igru tamo gde ste stali. Ovo je veoma interesantna opcija koja ne postoji u svakom telefonu.

Multimedia. Telefon podržava teme. U pitanju je kombinacija pozadina za ekran, boja za menije i melodija. Možete gotovo trenutno promeniti izgled telefon i to je veoma zabavno. Nove teme možete skinuto sa sajta kompanije Motorola.

MotoMixer – origanalna aplikacija za manipulaciju zvučnih fajlova. Možete sa njom igrati s vremena na vreme, rezultati mogu biti veoma dobri i neočekivani. Ipak, praksa je pokazala da ovo nije ništa više nego igračka za većinu korisnika, samo mali broj ljudi će ovu alatki shvatiti ozbiljno.

Zvuk – ovde se nalaze svi zvučni fajlovi u telefonu. Možete proveriti njihove veličine, informacije o njima i preslušati ih. Program za reprodukciju je sličan kao kod ostalih Motorola telefona, sve je jasno i lako za razumevanje.

Slike – u pitanju je lista svih slika koje se nalaze u telefonu. Pored svakog imena fajla nalazi se posebna ikona. Svaku sliku možete postaviti kao pozadinu za ekran ili kao skrinsejver. Slike možete sortirati po kategorijama, što će olakšati njihovo pretraživanje. Svakoj slici možete dodati okvire, promeniti boje i iskoristiti specijalne efekte uz pomoć posebne aplikacije. Posle igranja sa slikom možete je snimiti pod novim imenom, pa tako možete sačuvati original.

Diktafon. Možete snimati zvuk i kada je telefon u mirovanju i u toku razgovora, diktafon će snimati ono što se čuje na oba zvučnika. Ukupan broj snimaka je ograničen samo količinom slobodne dinamičke memorije.

Kamera. U telefon je ugrađena 1.2 Megapikselna kamera. Podržane su sledeće rezolucije - Visoka (1024 x 1280 piksela), Srednja (480 x 640), Niska (240 x 320) i Umanjena slika (160 x 120). Na raspolaganju su Vam i tri tipa kompresije - visoka, srednja i niska. Možete izabrati i režim rada (noćni, normalni, direktno sunce, fluorescentno su samo neki od mogućih). Možete koristiti i digitalni zum da bi uvećali sliku do 8x.

Kvalitet slika nije uvek na visokom nivou, kamera je prosečnog kvaliteta. Najbolje rezultate ćete postići ako budete fotografisali po jakom suncu, dok u svim ostalim slučajevima zasićenje boje nije dovoljno i slika izgleda bledo.

Primer slike napolju, Stoleshnikov, 1024x1280, High, 198 KB
Primer slike napolju, Ermes, 1024x1280, High, 118 KB
Primer slike napolju, crvena kola, 1024x1280, High, 182 KB
Primer slike napolju, znaci, 1024x1280, High, 000 KB
Primer slike napolju, saobraćajni znaci, 1024x1280, High, 134 KB
Primer slike napolju, crkva, 1024x1280, High, 160 KB
Primer slike napolju, crkva 2, 1024x1280, High, 143 KB
Primer slike napolju, reklama, 1024x1280, High, 100 KB
Primer slike napolju, Muller, 1024x1280, High, 123 KB
Primer slike napolju, banka, 1024x1280, High, 204 KB
Primer slike napolju, stanica i poster, 1024x1280, High, 178 KB
Primer slike unutar prostorije, magazini, 1024x1280, High, 194 KB
Primer slike unutar prostorije, telefoni na stolu, 1024x1280, High, 108 KB

Video snimke možete snimati u dve rezolucije - 128 x 96 ili 176 x 144 piksela i možete izabrati jedno od tri podešavanja kvaliteta. Video snimak je veoma loš, što je očekivano od kamere telefona.

Primer video snimka, 3GP, 274 KB

Utisci

Ovo je tipičan Motorola telefon po svim karakteristikama, dobrom kvalitetu prijema signala i jakim zvučnicima. Dodatni zvučnici pojačavaju zvuk melodija. Vibracija je prosečne jačine. Telefon svakako ima dobre karakteristike - dva zvučnika, podržava memorijske kartice (ali ne "na živo") i ima perfektan ekran. Motorola E1000 nije loš izbor za 3G mreže, pošto predstavlja kopiju modela Motorola E398. Model E1000 je svakako lošiji od Nokia 6630 aparata ali je i daleko jeftiniji. Ovaj aparat neće biti interesantan ljudima koji koriste samo GSM mreže, pošto ima veću masu zbog podrške za UMTS, ima kraću autonomiju od Motorola V635 modela, dok su ostale karakteristike veoma slične; samo korisnicima koji mogu da koriste 3G mreže preporučujem ovaj telefon. Funkcionalno, ovaj telefon se ne razlikuje od modela Motorola V635 i Motorola E398 (ako izuzmemo kameru).

Prema rezultatima testa JBenchmark produktivnost ovog modela je prosečna, nije bilo očiglednih grešaka ali nije postignut ni maksimum.

Primer melodije (MP3, 244 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024