K700i 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson K700i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson K700i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson K700i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson K700

Standardni paket:
Aparat
Punjač
Uputstvo za korišćenje
Stereo slušalice

-----

Sony Ericsson je napravio pravu revoluciju posle predstavljanja modela T610 pre godinu dana, a do današnjeg dana je postao najprodavaniji telefon ikad. I dalje je veoma popularan, to je i razlog zašto proizvođač nema dovoljno motiva da izbacuje nove modele.

S'obzirom da je Sony Ericsson dao sebi godinu dana da predstavi novi model – K700, koji je namenjen mladima, koji bi trebalo da postigne isti uspeh, kao što je to postigao T610 u svoje vreme. Moramo istaći da ovaj telefon nije naslednik modela T610/T630, iako je vrlo sličan po funkcijama i izgledu. Sa marketinške tačke model je namenjen drugom segmentu tržišta, dizajn namenjen mlađim kupcima ovo i dokazuje. Dizajn ipak ostaje poprilično ozbiljan i stilizovan. Tehničke mogućnosti su preuzete delom sa telefona treće generacije - Z1010, što potvrđuje software koji je ubačen u ovaj model. Postojeći software ima opciju videocall iako K700 poseduje samo jednu kameru. Pošto je K700 prvi model K serije igraće veoma bitnu ulogu, s'obzirom da nema sličnih modela kod drugih proizvođača. Jedini konkurent u tom segmentu mu je Siemens CX65, ali u realnosti se ne može porediti sa K700, kako i ceni tako i u funkcionalnosti.

Dizajn telefona je precizan, biće dostupan u dve boje - siva i plavosiva. U oba slučaja, veći deo telefona je u jednoj boji, jedino se razlikuju boje po ivici aparata. Dizajneri su odlučili da zadrže oblik pređašnjih modela, uz dodavanje nekih novih elemenata. Ono sto je ostalo od njegovih predhodnika su dimenzije - 99x46.5x19.5 mm. Ako uporedite ovaj model sa T610/T630, primetićete da je smanjen za 3 mm, takođe je i par mm uži od svojih prethodnika. Dimenzije su neznatno promenjene sto ne utiče na "udobnost" i lakoću njegovog korišćenja. Težina ovog modela je 93 grama, što je približno težini njegovih prethodnika.

Tastatura je napravljena od poluprovidne plastike u beloj boji. Oblik i položaj tastera je vrlo sličan modelu T630, što su dizajneri namerno i uradili. Pozadinsko osvetljenje tastature je belo, a simboli na tasterima se odlično vide u skoro svim uslovima. Ergonomija telefona zaslužuje samo pohvale, veoma je lak za korišćenje i nikakvih problema tu nema. Veličina tastera i korišćenje istih je odlično.

Slično se može reći za džojstik, koji je dovoljno precizan i dovoljno velik. Džojstik reaguje na pritisak, ali se retko dešava da ga slučajno pritisnete što je velika prednost. U poređenju sa T610 veličina džojstika je povećana, što je i razlog što je lak za korišćenje.

Polukrug koji se nalazi ispod dela tastature je element dizajna, i vrlo se dobro vidi po mraku. Krug je simetričan krugu koji se nalazi oko kamere, koja je locirana na zadnjoj strani telefona. Iako cela priča sa krugom deluje naivno na prvi pogled, to je veoma atraktivan dizajnerski element.

Ekran je jedna od najinteresantnijih stavki na novom modelu. Napravljen je u TFT tehnologiji i prikazuje 65.536 boja. Ekran ima rezoluciju od 176x220 piksela, što dozvoljava prikaz do 7 linija teksta i do 3 linije za servisne informacije telefona. Kvalitet ekrana je odličan, slika je živahnih boja i veoma je oštra. Ako poredite ovaj ekran sa modelima Sony Ericsson Z600, T630 odmah će Vam biti jasno da je K700 mnogo bolji po ovom pitanju. Ovaj parametar je u praksi bolji od svih Sony Ericsson modela, i mnogo bolji od dosta Nokia i Siemens modela. Ipak ekran je nešto lošiji od ekrana u najnovijim isporukama V-serije iz fabrike Motorola (v300, v500, v600, v80, v400), jer nije dovoljno svetao kao navedeni modeli. Sa druge strane ekran je jedan od najboljih na tržištu, jer je konkurencija na tom polju vrlo skromna.

Ekran postaje pomalo bledunjav ukoliko ga gledate na direktnom suncu, ali slika ipak ostaje sasvim čista i vidljiva čak i po najjačem suncu.

Taster za kontrolu jačine zvuka se nalazi na levom boku telefona, odmah iznad specijalnog tastera kojim startujete kameru. Na desnom boku se nalazi specijalni taster za brz pristup internetu. Na gornjoj strani telefona se nalazi dugme za paljenje/gašenje telefona i infracrveni port skriven iza plastike. Na donjem delu se nalazi konektor, koji je u potpunosti kompatibilan sa prethodnim modelima. Po prvi put su se odlučili da zatvore pristup konektoru gumenim poklopcem koji vrlo dobro pasuje. Oni koji jednostavno ne vole to rešenje će morati da ga ručno odstrane. Ovo ćete morati da uradite ako koristite punjač sa postoljem. Naravno da možete da gumeni poklopac povijete u pravu stranu svaki put kada biste želeli da tako nešto uradite, ali njegovo uklanjanje je definitivo bolje rešenje. Gumeni poklopac se vrlo dobro vraćao na svoje mesto čak i posle višenedeljnog korišćenja.

VGA kamera je locirana na zadnjoj strani telefona, sa minijaturnim ogledalom odmah ispod, dok se sa leve strane nalazi blic. Ovaj blic je vrlo slabe jačine, tako da se realno može koristiti u uslovima potpunog mraka. Realno ćete moći iskoristiti blic za slikanje objekata koji se nalaze vrlo blizu aparata, do 30 cm daljine.

Prorez koji možete videti iznad kamere je trebalo da se koristi za fizičko zatvaranje kamere. U poslednjem trenutku se odustalo od tog rešenja jer je primetno pogoršalo kvalitet reprodukcije spikerfona, tj. uticalo je na njegovu jačinu.

Zadnja maska pokriva deo gde je smeštena baterija. Model koristi Lithium Polymer bateriju BST-30, koja se nalazi u modelima kao što su Sony Ericsson T230, Z200. Modeli T610/T630 koriste bateriju BST-25, koja ima neznatno veći kapacitet. U ovom slučaju baterija ima 670mAh kapaciteta. Proizvođač tvrdi da može da izdrži i do 7 sati razgovora i oko 300 sati u mirovanju pre ponovnog punjenja.

Odlučili smo da napravimo test na kom ćemo ispitati trajanje baterije u odnosu na T630, a uz identično korišćenje oba modela. Uz 45 minuta razgovora i do 1 sata korišćenja Bluetooth-a, 20 minuta u koripćenju ostalih funkcija (igrice, organajzer, uz pozadinsko osvetljenje) oba telefona su imali gotovo identičnu autonomiju od oko 2 dana. K700 je radio oko 10-15 % kraće od T630. Razlog kraćeg trajanja se nalazi u različitim baterijama koje koriste, jer baterija K700 manja od one u modelu T630. Izgleda da je kompanija želela da smanji težinu modela i da je istakne kao model za mlade, a time ga i izdvoji od biznis korisnika.

Još interesantnije stvari koje je trebalo testirati su korišćenje radio prijemnika, spikerfona, kratko korišćenje infracrvenog i Bluetooth porta za razmenu podataka. Sa oko 3-4 sata slušanja radija preko slušalica, oko 30 minuta razgovora i oko 25 minuta korišćenja ostalih funkcija telefona telefon je radio u proseku 2 dana. U suštini koristili smo 100% mogućnosti telefona, nije bilo ikakve štednje energije. Sa ne tako dobrom autonomijom, ovaj model će ipak zadovoljiti najveći broj prosečnih korisnika. Punjenje telefona traje oko 90 minuta.

S'obzirom na kvalitet ekrana i prisustvo spikerfona možemo zaključiti da je u pitanju autonomija koja je karakteristična i kod konkurencije. Uopšteno gledano, telefon smatramo vrlo korektnim što se tiče ovog parametra.

Držač SIM kartice je standardni, nema nikakvih mehanizama za zaključavanje jer je korišćen pasivni mehanizam. Obratite na deo koji je obeležen crvenom strelicom, u novim modelima T serije će biti korišćen za dodatnu memorijsku karticu (MemoryStick Duo).

Pre nego što pređemo na opis interfejsa, trebalo bi reći par rečenica o stereo slušalicama koje dolaze u standardnom pakovanju. Nažalost, proizvođači su se odlučili da ne naprave poseban slot za slušalice tako da je džek poprilično veliki i vremenom ne stoji na svom mestu čvrsto. Ova situacija je tipična za modele koji imaju sličnu konstrukciju. Nedostatak posebnog porta se može smatrati nedostatkom, posebno ako na to dodamo da morate da uklonite i gumeni poklopac koji prekriva prilaz donjoj strani telefona.

Slušalice su vrlo praktične i imaju specijali taster za pozivanje glasom, odbijanje poziva.

Meni

Promene u interfejsu su primetne po samom uključivanju telefona po prvi put. Bićete upoznati sa ličnim pomoćnikom, koji će Vam pomoći da podesite telefon. U nekoliko koraka ćete biti upoznati sve u vezi sa specijalnim tasterima, omogućeno če Vam biti da namestite tačan datum i vreme, da kopirate kontakte sa SIM kartice. Na samom početku Vam je ponuđeno da izaberete jezik, što nije prisutno kod ostalih modela prilikom prvog startovanja. Veoma zgodna funkcija, ali je prvi put primenjena na modelu K700. U osnovi to je vrlo bitna pomoć koji prvi put koriste Sony Ericsson telefon. Ova funkcija se može isključiti tako da se više nikada ne pojavljuje, a naravno može se i ponovo uključiti po potrebi.

Dobro, ajde da zamislimo da je telefon uključen i da vidite početni ekran. Ajde da pokušamo da gurnemo džojstik u nekom smeru da vidimo šta će se dogoditi. Telefon signalizira da ne postoji definisana prečica i nudi Vam da je sada dodelite. U sledećih par minuta ćete definisati najkorišćenije opcije telefona i moćićete da ih isprobate. Interesantan podatak je da je meni za definisanje ikona predstavljeno kao kretanje po glavnom meniju.

Glavni meni je predstavljen u 4 reda ikonica. U odnosu na prethodne, izgledaju veoma dobro, kvalitetnije su nacrtane. Veoma je verovatno da je i ekran odigrao svoj ulogu u izgledu ikonice. U glavnom meniju proizvođač je odlučio da doda animaciju prilikom prelaza sa jedne ikonice na drugu u vidu belog kruga da obeleži na koju ikonicu prelazite. Animacija je vrlo prijatna i uopšte ne iritira, čak i kada dugo koristite telefon. Brzina kretanja po meniju zahteva još jednu pohvalu, nema zastajkivanja, usporenja i sličnog, sve radi izneneđujuće brzo. Korisnik može pritiskom na broj tastera koji označava redni broj opcije da brže pristupi, a na ovaj način je potrebno 3 sekunde da se operacije izvrši.

Unos teksta je ostao na istom nivou, pritiskom na # taster pristupate listi u kojoj birate način unosa teksta.

Video zapis koji demonstrira kretanje po meniju (AVI, 8Mb)

To je otprilike sve što se može reći o promenama u interfejsu. Proizvođač je odlučio da se pobrine za dodatne opcije poređane u horizontali u vrhu ekrana koje su slične izabranoj, tako da ukoliko gledate listu brojeva koje ste pozivali, a kojoj pristupate pritiskom na taster na koji se javljate, videćete ne samo tu listu već ćete horzontalnim pomeranjem lako doći i do propuštenih/primljenih poziva. Ovakav način organizacije je primenjen svuda gde je to bilo moguće što izuzetno olakšava korišćenje ovog modela, tako da je ergonimija na izuzetno visokom nivou. Treba istaći da je horizontalna postavka sličnih funkcija zastupljena i u imeniku, podešavanjima telefona i na par drugih mesta.

Kamera. Telefon ima VGA kameru, koja poseduje 4x digitalni zoom. Proizvođač ističe činjenicu da je dizajn telefona dvostruki, sa jedne strane to je tipični mobilni telefon a sa druge to je nešto slično digitalnoj kameri. S'obzirom da se slikanje ne radi samo sa jednom rukom, već sa dve. Tasteri kojima se regluliše jačina melodija je u kamera modu u funkciji zumiranja, a poseban taster se koristi za samo slikanje. Slika koju slikate se pojavljuje na ekranu, tako da je ekran u funkciji tzv. "viewfinder"-a.

Slike koje uslikate se automatski rotiraju u pravilan položaj što Vas lišava muke oko njihove rotacije kasnije. Oni koji nisu navikli na fotografisanje na taj način mogu da koriste telefon na uobičajen način. Interfejs je postavljen horizontalno tako da je to praktično standardni mod za slikanje.

Prisustvo horizontalnih prečica je vrlo korisno u ovom modu, jer se vrlo brzo možete kretati između slikanja i snimanja video materijala. Telefon može da snima video u 3GP formatu sve zajedno sa zvukom. Video materijali tako snimljeni izgledaju odlično na ekranu, ali je to pre svega posledica kvalitetnog ekrana. Izgledaju bolje nego video usnimljen na na modelu Nokia 6230. Video zapis prebačen sa modela Sony Ericsson K700 na model Nokia 6230 je pokazao da Nokia ima lošiji ekran, tako da je taj video bio prikazan lošije, a kvalitet slike nije bio na očekivanom nivou. S'druge strane video snimljen mobilnim telefonom je daleko od kvalitetnog, jer se to od njih i ne očekuje. Specifičnost modela K700 je vrlo osetljiv mikrofon, tako da je zvuk na snimljenim video materijalima veoma glasan. Video materijal koji može da se snimi sa fabričkim sotware-om je 30 sekundi, ali će to u narednim verzijama verovatno biti uklonjeno i vreme ukupnog snimanja će biti limitirano isključivo raspoloživom memorijom.

Video zapis 1 (3GP, 48Kb)
Video zapis 2 (3GP, 112Kb)
Video zapis 3 (3GP, 112Kb)
Video zapis 4 (3GP, 80Kb)
Video zapis 5 (3GP, 64Kb)
Video zapis 6 (3GP, 168Kb)

Kamera telefon podržava različite rezolucije, od kojih je najbolja VGA, i par nivoa kvaliteta kompresije (standardna JPEG kompresija). Telefon poseduje raznovrsne efekte i noćni mod snimanja. Od svih ostalih modova izdvajamo panoramske slike. U ovom modu slikanja prvo uslikate početnu sliku i videćete tu sliku na ekranu, deo slike koji ste uslikali se pokazuje na ekranu i vi pomeranjem telefona otprilike postavite telefon u sledeću poziciju. Kombinacijom dela prethodne slike i trenutne koja kamera treba da snimi, možete slikati vezane slike više puta. Kao rezultat dobijate kompleksne panoramske slike. Možete pogledati takve slike ovde, u rezoluciji 1648x438 piksela. Ne morate da uložite nikakav dodatni napor da biste dobili ovakvu fotografiju, jer recimo ovaj primer je uslikan u svega par sekundi. Ovo se dešava ukoliko ne uklopite pažljivo delove slike. Ovakve slike su eventualno interesantne umetnicima, ali bez obzira na to ovo će sigurno biti interesantna stvar za veliki broj mlađih korisnika.

Snimljene slike se mogu koristiti kao "wallpaper", a takođe se mogu slati na bilo koji uređaj koji je u stanju da ih primi uz pomoć infracrvenog porta ili Bluetooth-a. Slike se vrlo lako mogu slati MMS porukom takođe, ili uz pomoć ugrađenog email klijenta.

Pregled slika je poput već viđenih rešenja, prikazanih kao "thumb"-ovi.

Ove možete videti primer, još jedan, kao i ovaj, i kao poslednji ovaj.

Radio. Telefon ima ugrađen FM radio prijemnik, koji predstavlja prvi takav telefon iz firme SonyEricsson. U memoriji telefona možete pamtiti do 20 radio stanica, dok će stereo slušalice koje se dobijaju u paketu ujedno biti i antena za prijem signala. Ukoliko koristite automatsko traženje stanica, telefon će naći samo stanice sa najjačim signalom (barem je tako uradio u Moskvi) i memorisati ih u memoriji. Stanice koje imaju lošiji signal ali se opet mogu korektno slušati će biti preskočene. Takve stanice možete sami dodati. Ovaj parametar je identičan na Nokia modelima, na kojima se javlja identičan problem.

Reprodukcija radio signala je vrlo kvalitetna, dozvoljava biranje jačine dok kad je telefon do kraja pojačan dobijate u slušalicama neverovatno glasan zvuk od koga sigurno nećete čuti ništa što se dešava oko Vas. Korisnik može da sluša radio u spikerfon modu tako da i ljudi u njegovoj blizini mogu uzivati u muzici.

Nažalost sve kontrole se nalaze na tasterima telefona koji se nalaze sa prednje strane telefona. Promena kanala se vrši vertikalnim pomeranjem džojstika. Kontrola glasnosti se reguliše bočnim tasterima. U slučaju da hoćete da pređete na drugu opciju menija moraćete da minimizujete radio na način na koji to radite na klasičnom računaru. Da biste promenili kanal, morate da ponovo odete u opciju radio. Kada je radio minimizovan, odgovarajuća ikonica će se pojaviti na ekranu.

Kratke impresije u vezi sa radio prijemnikom su pozitivne, interesantna mogućnost koja je dovedena na odličan nivo kvaliteta. Radio kvalitet nije nimalo lošiji od Nokia modela, i po nekim stvarima je i za nijansu bolja. Treba napomenuti da radio možete slušati u stereo modu.

File manager,količina memorije. Proizvođač je odlučio da objavi činjenicu da telefon ima 32MB interne memorije iako Vam je dostupno 42 MB slobodnog prostora gde možete snimati različite fajlove (slike, video materijale, aplikacije). Ostatak memorije je zauzet preinstaliranim aplikacijama, koje ne možete obrisati. Deo memorije telefona se koristi za imenik, liste poziva i slično.

U telefonu se nalazi jednostavan "file manager", uz čiju pomoć ste u mogućnosti da sortirate fajlove u direktorijume, pravite nove direktorijume i da snimate potom u njuh fajlove. Korišćenje telefona za snimanje fajlova koje telefon ne podržava nije moguće jer je telefon odbijao da na sebe snimi fajl nepoznate ekstenzije. Ali ukoliko fajl koji treba da prenesete reimenujete u telefonu poznatu ekstenziju, vrlo ćete ga lako snimiti u memoriju telefona. Ukoliko pokušate da taj fajl otvorite dobićete grešku, ali se telefon nije blokirao kada smo ovo pokušali i nastavio je najnormalnije da radi. U budućnosti ćemo biti u mogućnosti da šaljemo fajlove preko infracrvenog porta ili pak preko Bluetooth-a. U suštini, telefon će biti mesto gde će se čuvati čuvanje vrlo važnih fajlova.

Prisustvo "file manager" značajno olakšava korišćenje telefona, sa kojim možete da organizujete vrlo lako velike koliline slika, time ih spremajući za eventualni prenos na klasičan kompjuter. Telefon i dalje pati od problema koje su imali i T610 i T630 – slike zauzimaju duplo više memorije kada se nalaze na telefonu nego kada ih presnimite na kompjuter. Ovo je verovatno zbog lošije urađenog "file system"-a. Interesantna činjenica je da ukoliko budete pogledali detalje određene slike, moći ćete da vidite ispravnu informaciju u veličini koju taj fajl zauzima, ali ako pogledate u veličinu slobodne memorije, ona će se umanjiti duplo više nego što uslikana fotografija zauzima mesta. S'obzirom da aparat poseduje i više nego dovoljno memorije, ovaj problem je irrelevantan.

Reprodukcija muzike. Telefon u sebi ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3, kao i 3GP fajlova. Ova funkcija je preuzeta sa modela SonyEricsson Z1010, koji ima podršku za izmenljive memorijske kartice u čijem je slučaju ova opcija opravdana. Na ovom modelu memorija je dovoljna za čuvanje do 20 minuta MP3 muzike lošeg kvaliteta, tako da pravljenje liste pesama za slušanje nema većeg smisla. U isto vreme sam program koji pušta muziku je vrlo zgodan za preslušavanje muzike. A s'obzirom da na telefon može stati samo 2 MP3 pesme u većem kvalitetu, namena telefona se svodi na čuvanje nekih audio zapisa pre nego za slušanje MP3 muzike.

Ekvalajzer je prisutan pored ostalog (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvalajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Imenik. Funkcionalnost imenika je vrlo slična modelu Sony Ericsson T610, ali je sam interfejs doživeo promene. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala kontakt polja. Možete podesiti koja su polja prilikom unosa obavezna, kao i način sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično s'tim što je sortiranje ograničeno na samo jedno polje. Za svaki unos možete dodati posebnu melodiju kao i sliku osobe koja Vas poziva.

Dok kreirate novi unos, možete se kretati kroz horizontalne menije, prvi je za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Ustvati, ceo koncept neodoljivo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno da se brzo snađete. Mogućnost da se doda pozivanje na glas različitih brojeva u okviru istog unosa je prvi put predstavljeno u ovom modelu, a ukupan broj brojeva koje možete pozivati glasom je ograničen na 40 brojeva. Ukoliko se setite da su prvi telefoni imali samo po 1 ime koje je moguće dodeliti jednom unosu, tako da je ovo iskorak unapred.

Prilikom pregleda imenika možete gledati brojeve pomeranjem džojstika horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog unosa. Naravno, glavni broj za određen unos može biti podešen bez obzira kada je unet i na kom je mestu.

Tradicionalno kompanija veruje da će SIM kartica biti korišćena u slučaju nužde, ali ne i za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici. Pregled brojeva koji se nalaze na SIM kartici je moguće izvršiti nezavisno od imenika koji se nalazi u memoriji telefona, i ne prikazuju se u imeniku telefona.

Poruke. Sve funkcije za poruke su osnovne, možete kreirati svoje predefinisane poruke. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i SIM kartica. Chat funkcija je podržana, u celini mogu reći da su mogućnosti prilično uobičajene kao kod drugih telefona. Treba pomenuti "emoticons"-e koji su kvalitetnije napravljeni i približavaju telefon mladim ljudima.

Realizacija MMS dela zaslužuje da bude pomenuta. Možete kreirati pokretne slike, postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti, zaista jedinstven kvalitet koji nedostaje ostalim telefonima.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", slično kao ICQ. Ova tehnologija postaje sve popularnija i u vreme dok se K700 nađe u prodaji mnogi korisnici će zahtevati ovu opciju.

Lista poziva. U običnoj listi može se naći do 30 brojeva, sa datumom i vremenom dodeljenim svakom od brojeva. Pored svakog od brojeva ikonica označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Pored ovih u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Kretanje kroz odvojene liste može se ostvariti pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. Ovaj meni sadrži opcije za pristup albumu slika i listi muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna ali je njeno prisustvo izlišno i mnogi korisnici je neće koristiti. U ovom editor-u možete kreirati svoje melodije koje mogu imati do 4 kanala.

U slučaju da ste kreativna osoba možete iskoristiti grafički editor i nacrtati jednostavne slike. Poneki put Vam može pomoći da vreme brže prođe, ali je ovaj funkcija uglavnom beskorisna.

Organajzer. U početnom meniju organajzera postavljeno je mnogo funkcija. Da prvo pogledamo kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno, kao i dodavanje novog zapisa u planer. Na početku možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim unosite mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Nisam mogao da pronađem opciju u kojoj se podešava u kom periodu se događaji ponavljaju, u mojim primerima ova mogućnost uopšte nije prisutna. Iz menija za izmenu unosa možete izabrati drugo vreme i datum. Podsetnici se uključuju čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje. Zgodna mogućnost ovog modela je da se može podesiti da li će se određeni profil uključiti/isključiti u određeno vreme. Na primer kada je zapisano da počinje sastanak telefon može automatski izabrati profil u kojem je utišano zvono, a kada prođe vreme u kojem se sastanak završava, telefon se sam vraća u profil koji je prethodno bio izabran. Ovo je analogno funkciji "Time Profile" koja se nalazi u Nokia telefonima.

"To do" lista je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i posle par sekundi na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa.

Telefon standardno podržava slanje podataka različitim uređajima (putem IrDA, Bluetooth). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i poslati sve unose. Želeo bih da istaknem da uređaj koji prima podatke mora podržati PIM funkciju da bi mogao da primi i prikaže ove podatke korektno. Planer možete razmeniti sa Vašim PC računarom bez ikakvog dodatnog softvera za sinhronizaciju.

Kratke beleške. Telefon podržava snimanje kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Telefon može jednom da aktivira alarm ili da ga više puta u pravilnim vremenskim razmacima (svaki dan). Alarm će raditi čak i ako je telefon isključen.

Štoperica. Ovde je sve jednostavno, isto kao kod timer-a. Štoperica podržava intervale. Telefon ima standardni kalkulator.

Opcije za povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom korišćenja Bluetooth nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, a podržani su i profili.

Isti meni omogućava podešavanje lokalne i eksterne sinhronizacije, sve je veoma jednostavno.

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno. Treba pomenuti nove teme, pošto ulepšavaju izgled menija.

Java. Telefon podržava Java tehnologiju (MIDP 2.0), kao i "3D-engine", koji omogućava pokretanje pravih trodimenzionalih igara. Ove igre su veoma interesantne i pokreću se brzo. Subjektivni utisak je da se iste igre i Java aplikacije koje se nalaze i na modelu T610 brže pokreću na K700.

Utisci

Prijem signala je na zavidnom nivou, sve radi veoma stabilno. Jačina zvuka je bila pojačana, što je sasvim dovoljno za većinu uslova, ali ne i za noćne klubove. Prvi put Sony Ericsson je u ovakav telefon ugradio spikerfon. Još jedna prednost je velika količina slobodne memorije u ovom modelu, pa je moguće slušati mp3 muziku, snimati video snimke sa zvukom i slikati panoramske slike. Ekran je savršen.

Jačina vibracije je prosečna, bez ikakvih promena u odnosu na prethodne modele. Interesantno je da telefon podržava 40-glasne polifone melodije umesto 32-glasnih koliko podržavaju T610/T630. Nemoguće je reći da melodije na ovom modelu zvuče bolje, osim ako se ne uporede sa istim melodijama na modelu T610, od kojih zvuče malo lepše. Bez takvog poređenja nemoguće je istaći razliku, može se primetiti samo pri slušanju par melodija. U celini, kada se polifonija K700 poredi sa proizvodima Koreanskih proizvođača koji podržavaju 40-glasne melodije došao sam do zaključka da na ovom modelu melodije zvuče bolje, u pogledu samih melodija i kvaliteta zvuka. Bolje od telefona koje nude Nokia, Siemens i Motorola.

Ovaj telefon podržava skoro sve moguće tehnologije, sem izmenjive memorijske kartice (što bi nesumnjivo dovelo do mnogo veće cene telefona), U realnosti cena koju je odredio proizvođač jasno pokazuje da je ovaj telefon namenjen mladima. S obzirom na sve što telefon podržava slobodno mogu reći da telefon neće imati direktne konkurente. Iako bi Siemens CX65 mogao da konkuriše K700 sa sličnom cenom, tom aparatu nedostaje Bluetooth, ima lošiji ekran, manje memorije, i još mnogo toga.

Želeo bih da istaknem da je ovaj model veoma važan, pošto postavlja nove standarde za kvalitet, ovaj put za telefone za mlade ljude.

U Septembru će izaći nova T-serija, koja će imati identičnu platformu kao i K700. Poboljšanja će se završiti na dodatku izmenljivih memorijskih kartica (brzo menjanje memorijske kartice bez otvaranja telefona će biti moguće), kamera će imati 1,3 MegaPiksela. Proizvođač će verovatno tvrditi da ovaj model ima 64MB interne memorije.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024