M65 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens M65
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens M65. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens M65 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan Test Siemens CX65 / M65

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Kompanija Siemens je nedavno napravila isti model telefona u dva različita, jednostavna i zaštićena dizajna. Poseban deo ovog testa će biti posvećen sigurnosnim mogućnostima Siemens M65 modela; sve ostale karakteristike su iste. Da počnemo sa opisom CX65 modela pa ćemo onda nastaviti sa njegovim blizancem koji je namenjen ljudima koji se bave sportom.

Serija 65 od koje se mnogo očekivalo je bila veoma očekivana od strane ljubitelja Siemens brenda. Prošlo je dosta vremena od kako je Siemens predstavio modele C55 i S55 i kompanija dugo vremena nije imala u ponudi modele koji bi se mogli nositi sa konkurencijom. Predstavljanjem CX65 modela situacija se radikalno promenila i telefon je postao ozbiljan rival mnogim modelima drugih proizvođača, posebno Nokia modelima.

Dizajn telefona je klasičan stil kompanije Siemens i slične osobine Siemens telefona u različitim generacijama se lako nalaze. Siemens CX65 nema tastere sa strane što ga automatski svrstava u srednju klasu telefona. Kada se poredi sa prethodnim modelima, telefon izgleda neobično pošto nije direktan naslednik Siemens C55 modela nego je bolje pozicioniran. Ovaj model je predstavljen zato što je došlo do velikog rasta tržišta telefona namenjenih mladim ljudima. Verovatno je zato Siemens CX65 dizajniran da zadovolji dve grupe potrošača. U celini, dizajn bi se mogao okarakterisati kao uzdržan, bez izlišnih šljaštećih dodataka.

Ekran zauzima najveći deo prednjeg dela telefona pa nije ostalo mnogo mesta za tastaturu. Dimenzije telefona su malo veće nego što je to standard za tu klasu telefona; ipak, telefon ne izgleda kabasto. Masa telefona je tipična za ovaj deo tržišta.

Ekran je rezolucije 132x176 piksela (28 x 42 mm) što mu omogućava da prikaže do osam linija teksta i dve statusne linije. Ekran je veoma interesantan po svojim mogućnostima; može da prikaže do 65.536 boja (TFT) i prikazuje veoma kvalitetnu sliku, pa se može porediti sa Evropskim modelima (na primer sa Sony Ericsson F500/K500; bukvalno ne postoje razlike sem u rezoluciji ekrana). Zbog veličine ekrana, prikaz slike izgleda veoma dobro iako nije toliko svetao kada se koristi unutar prostorije kao što je to slučaj kod Samsung ili Motorola telefona. Na prvi pogled, može se reći da Siemens gubi kada se poredi sa ova dva telefona, ali nije sve tako lako. Ekran Siemens CX65 modela je opremljen sa specijalnim reflektujućim slojem zbog koga prikaz slike izgleda mutan kada se telefon koristi unutar prostoije. Ipak, kada je telefon napolju i na suncu, prikaz slike izgleda bolje od mnogih telefona drugih proizvođača. Tako, po sučanom danu ne morate da gledate u desni ugao da bi pročitali informacije sa ekrana ili da zaklanjate telefon šakom. Ovo je svakako prednost ovog telefona; Samsung je još jedan od proizvođača koji je uspeo da napravi ekran koji će se dobro "ponašati" na suncu iako se slika i dalje ne vidi dobro. Moram da napomenem da je u svim prethodnim testovima rečeno da se prikaz na ekranima ne vidi kada se nalaze na suncu i da nema razlike u modelima raznih proizvođača. Siemens CX65 je izuzetak od tog pravila.

Tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje (M65 ima narandžasto da bi se slagalo sa elementima na kućištu); oznake na tasterima su napisane malim slovima pa se ne vide lepo u svim uslovima. Tasteri su veoma mali u odnosu na njihovu osnovu, ali odgovaraju po veličini. Cela tastatura je napravljena iz jednog dela pa nije ugodno raditi sa njom. Rešenje ovog problema je manji hod tastera i veći tasteri u srednjoj koloni; nije lako otkucati broj ili napisati poruku.

Džojstik telefona je sjajan; podržava proces pozivanja. Ne postoji slučajno pozicioniranje i ne možete omašiti kada ga pritiskate. Problem nastaje kada potvrđujete komandu. Na primer, kada pokušate da izaberete neku opciju iz menija, ona se neće pokrenuti iako džojstik proizvede odgovarajući mehanički klik. Problem nije u mehanici. Ovo je više "svemišljenost" softvera telefona - on uspori pre prihvatanja primljene komande.

Na levoj strani telefona se nalazi infracrveni port. Ovo je velika prednost u odnosu na telefone Koreanskih proizvođača. Na primer, možete slati velike količine fajlove sa Vašeg telefona (ne samo slika, sve što izaberete); jednostavno treba da ih izaberete iz menija.

Rupica za kaiš se nalazi sa gornje strane telefona; na zadnjoj strani se nalazi sočivo VGA kamere koje nije zaštićeno. Tradicionalno, sa zadnje strane se nalazi i konektor za eksternu antenu.

Poklopac sa zadnje strane pokriva bateriju, koja originalno ima malo horizontalno pomeranje. Ovo možete rešiti tako što ćete postaviti parče tkanine između baterije i poklopca. Nije sasvim jasno zašto se proizvođač nije pobrinuo za to kao u ostalim modelima. Zapravo pomeranje nije toliko veliko i verovatno nećete obraćati pažnju na to. Ako jako stisnete telefon, počeće da krcka, što je u redu. Između zadnjeg i prednjeg dela telefona postoji malo odstojanje širine pola milimetra. Zbog toga telefon deluje neuredno. Ipak, to ne utiče na kvalitet kućišta. Sa time nema problema kao ni sa menjanjem maski. Ovo je još jedna razlika u odnosu na Siemens M65 model. Taj model naravno nema izmenjive maske.

Interfejs konektor se nalazi sa donje strane telefona. Kao kod serije 55, kompatibilan je sa dodacima prethodnih modela.

Telefon se napaja iz litijum-jonske baterije kapaciteta 750 mAh. Po specifikacijama proizvođača može da radi do 200 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. Telefon je u našem testu radio približno dva dana u toku kojih je 30 minuta potrošeno na razgovore i 35-40 minuta na ostale funkcije. Ako ne koristite telefon toliko, možete ga puniti jednom u tri dana. Ovo nije nikakva senzacija, već veoma tipično ponašanje za telefon sa velikim ekranom u boji. Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi malo više od 1.5 sata.

Meni

Interfejs telefona je u tradicionalnom Siemens stilu, što prvo implicira logiku menija i lokacije funkcija u meniju. Programabilnim tasterima možete dodeliti funkcije koje želite; podrazumevano stanje je da sa programabilnim tasterima pokrećete imenik i glavni meni. Pošto funkcije možete dodeliti i džojstiku, bilo bi verovatno razumno preraspodeliti te funkcije na programabilne tastere. U glavni meni ulazite ako jednom pritisnete džojstik; kada ga pomerite na dole - otvara se imenik; kada ga pomerite na levo pristupate kameri; pomeranjem na desno otvarate folder Inbox i najzad, kada ga pomerite na gore možete menjati profile. Možete koristiti i brzu navigaciju pomoću brojeva.

Glavni meni je predstavljen putem devet ikona koje su raspoređene u tri reda sa po tri ikone u svakom redu. Ikone su napravljene u istom stilu kao i sve ikone u modernim Siemens telefonima - uglavnom su namenjene mlađim ljudima. Neki ljudi kažu da uopšte ne mogu razlikuju ikone i da ne izgledaju tako svetlo kao kod Koreanskih proizvođača. Razlog za takvu reakciju je da ikone izgledaju jednostavno i da su napravljene kao dečji crteži.

Podmeniji su uređeni kao liste, što je tradicionalno. Možete se pomerati po meniju koristeći brzu navigaciju pomoću brojeva. U celini, za navigaciju po meniju imate maksimalan broj opcija, što je odlično.

Unos podataka nije problem; telefon podržava T9 rečnike; lako se možete prebacivati između jezika za T9 dok kucate.

Interfej ovog modela je prošao kroz logične izmene - mnoge funkcije su dobile svoje ikone i novu organizaciju što svakako rešava stare probleme. Sada je telefon opremljen dnevnikom događaja, kao Alcatel telefoni, gde se čuvaju informacije o propuštenim pozivima, porukama, propuštenim sastancima a tu se nalazi i alarm. U nekom smislu ovo je jednostavnije za korisnika. Kada pritisnete levi programabilni taster, videćete listu svih događaja ponaosob pogotovo zato što su svi obeleženi u skladu sa tipom događaja (poziv, alarm, poruka zauzimaju prvi red, broj telefona, početak poruke, vreme alarma drugi, itd.).

Da bi uporedili ovaj način beleženja i standardni meni sa propuštenim pozivima, posvetiću se Nokia telefonima (mogao bih da izaberem i drugog proizvođača, ali pošto je Nokia direktan rival kompaniji Siemens, posvetiću se Nokia telefonima). Propušteni pozivi su prioritet i oni će biti prikazani na ekranu. Kada pogledate informacije o pozivima i kada uđete u mirovanje, videćete informacije o primljenim porukama. Pošto ih pregledate, videćete informacije o propuštenim sastancima, itd. Kao što vidite, organizacija u vidu liste je više nego opravdana.

Po meni, razvoj interfejsa je krenuo pravim putem - ikone su dodeljene mnogim funkcijama u telefonu, što je moguće zahvaljujući velikom ekranu. Da se sada posvetimo funkcijama telefona.

Imenik. Memorija telefona je dinamički deljena između svih aplikacija iako u imeniku postoji limit od 1000 kontakata. Svakom kontaktu možete uneti ime, prezime, glavni broj telefona, broj telefona u kancelariji, broj mobilnog, dva broja za fax, dve poštanske adrese, fusnotu, ime kompanije i njenu adresu (grad, ulica, poštanski broj, država). Osim ovih polja, možete podesiiti i datum rođendana i namestiti alarm za to. Svakom kontantu možete dodeliti fotografiju ili samo sliku.

U glavnoj listi, prikazane su ikone za ona polja koja su popunjena (u jednoj ili dve linije) za sve kontakte. Fotografija nije prikazana u listi; da bi je videli, morate da izaberete kontakt iz liste.

U telefonu postoji devet grupa za kontakte. Možete preimenovati grupe i izabrati sliku za svaku. Svakoj grupi možete dodeliti i melodiju iako opciju za to nećete naći u meniju za imenik; to podešavanje se nalazi u meniju za melodije. Ovo možda ne izgleda logično ali se možete lako navići.

Pri dolazećem pozivu, slika pozivaoca nije prikazana preko celog ekrana, iako je dovoljno velika. Još jedan nedostatak je da je broj prikazan samo prvih par sekundi i onda se zamenjuje fotografijom ako postoji za pozivaoca. Tip broja telefona nije prikazan, samo je ime prikazano. Čak i kada pozivate nekog, morate izabrati ime iz liste, pa zatim broj i tek onda pozvati. Ikona je ista za sve brojeve telefona. Ne možete promeniti imena polja, tako da ako kontakt ima dva mobilna telefona, morate drugi broja staviti kao glavni broj telefona ili kao broj telefona u kancelariji. Ovo ne izaziva probleme mada se možete izgubiti povremeno pogotovo ako imate mnogo kontakata koji imaju više mobilnih telefona.

Poruke. Možete sačuvati do 100 poruka u memoriji telefona. Opet, memorija je dinamički deljena i to morate imati na umu. Prikazane su poruke i iz memorije telefona i sa SIM kartice. Poseban simbol označava poruke sa SIM kartice. Možete kreirati šablone za poruke i posebne foldere. Sa ovim telefonom možete razmenjivati MMS poruke; podešavanja su jednostavna i prateći uputtstva operatera možete ih podesiti za 3-4 minuta. Naravno, bolje je uključiti GPRS za slanje/primanje multimedijalnih poruka, pošto je jeftinije.

Interfejs za kreiranje poruka je odličan. Možete se brzo kretati između stranica bez pozivanja dodatnog menija. Upozorenje o veličini poruke je prijatno iznenađenje; upozorenje je prikazano kada šaljete poruke. Takođe morate podesiti vreme za koje će poruka biti isporučena (može se protezati od jednog sata do beskonačnosti). Ako poruke plaćate po veličini, ova funkcija je veoma korisna. Možete primati MMS poruke automatski ili manuelno; ako odaberete da primate poruke automatski, to možete raditi samo kada ste u dometu Vaše mreže, ne i kada ste u roaming-u. Interesantno je da Vas telefon ljubazno upozori kada izaberete automatsko primanje poruka da Vas to može koštati.

Limit za veličinu MMS poruke je 100 KB, što je tipično za većinu novijih modela mobilnih telefona.

Program za e-mail je po mogućnostima sličan programima u ostalim Siemens telefonima.

Možete kreirati svoje šablone za poruke i ako želite možete kreirati šablone za sve prilike. Telefon je jedan od najbolje rangiranih kada je u pitanju kreiranje poruka. Još jedno poboljšanje je mogućnost da izaberet veličinu slova dok čitate poruke (veličina može biti standardna, velika i mala). Imate veliku slobodu izbora.

Liste poziva. Informacije o poslednjih 100 pozvanih, primljenih i propuštenih poziva se čuvaju u memoriji telefona, zajedno sa vremenom, datumom i trajanjem razgovora za svaki poziv. Ovo je prvi put da se srećemo sa tako velikom listom poziva u običnom telefonu, a da nije smartphone u pitanju.

Za telefonski broj koji imate u imeniku nije prikazano kog je tipa (glavni, mobilni, itd.) iako je sam broj prikazan.

Profili. Kao i uvek, možete izabrati kako telefon funkcioniše u različitim situacijama (vibracija, melodije, itd.). Sada možete kopirati sva podešavanja iz jednog profila u drugi, što je odlično rešenje ako želite da promenite samo par podešavanja u jednom profilu bez menjanja samog profila.

Teme. U zavisnosti od odabrane teme, prikaz menija se menja kao i spektar boja i pozadina ekrana. Biće Vam potrebno između 15 i 30 sekundi da postavite jednu temu. Ovde je nedostatak u tome što ne postoji pregled teme koju želite da postavite, već je morate postaviti da bi videli kako će izgledati.

Dinamičko osvetljenje. Ova funkcija je postala ono što razlikuje Siemens telefone od ostalih; svetlosni indikator možete postaviti za različite događaje. Ovi indikatori su locirani na gornjem delu ekrana kod modela CX65 i imaju belo pozadinsko osvetljenje. Dinamičko osvetljenje je u početku isključeno u ovom modelu; proizvođač je zamislio ovo kao funkciju koju će koristiti mladi ljudi i ne bi odgovarala drugoj kategoriji korisnika. Na Vama je da procenite koliko je korisna ova funkcija. Po mom mišljenju, ovo je samo moderni detalj i ne pristaje ovom telefonu.

Melodije. Ovde možete podesiti melodije i zvuke za razne događaje.

Ekran. Ovde možete podesiti pozadinu ekrana i animacije koje se pojavljuju kada uključujete/isključujete telefon. Ovde možete podesiti i veličinu slova.

Organajzer. Kalendar je veoma tradicionalno organizovan; možete ga pregledati po mesecima, možete se prebaciti na dnevni raspored ili na nedelji pregled. Neke od funkcija u ovom meniju Vam omogućavaju da pregledate događaje istog tipa, npr. sastanke, beleške, itd. U celini, možete sačuvati do 1000 unosa u memoriji telefona.

Unosi mogu biti jednokratni ili se ponavljati; jedno od podešavanja prikazuje sva ili samo neka polja kada izaberete koji je tip unosa. Možete iskoristiti komandovanje glasom za alarm.

Postoji posebna lista zadataka gde možete pored datuma podesiti i alarm. Možete podesiti jačinu zvuka alarma u pet koraka.

Beleške. Ovo je savršen način da otkucate kratku SMS poruku. Beleška može biti privatna i ako podesite da je takva, morate uneti PIN kod da bi mogli da je pročitate.

Još jedna funkcija u meniju organajzera Vam omogućava da proverite koje je vreme u gradovima sveta. Ovde se nalazi i diktafon. Trajanje i količina snimljenog materijala zavisi od slobodne memorije telefona. Podrazumevano je da je to oko 140 minuta. Nažalost, nismo uspeli da aktiviramo ovu funkciju u toku razgovora; u našem slučaju telefon bi se resetovao i morali smo da ga isključujemo i uključujemo.

Moje stvari. U folderima "Moje stvari" nalaze se programi i fajlovi. Sve je dobro organizovano i razumljivo. Folderi mogu biti prikazani kao liste ili kao male ikone. Druga varijanta je bolja zbog sličica. Nažalost, svi standardni folderi izgledaju isto kada su prikazani kao ikone, što može prouzrokovati haos i morate da čitate njihove nazive iznad.

Memorija telefona je približno 11 MB; korisniku je na raspolaganju oko 8-9 MB (u zavisnosti od ponuđenih aplikacija).

Dodaci. Ovde se nalazi alarm za koga jedino možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji.

Snimanje zvuka je ista funkcija kao diktafon sa tom razlikom što ovde možete izabrati da snimite melodiju za telefon.

Kalkulator. Sem standardnih funkcija, kalkulator možete sada zapamtiti međurezultate (kao memorija kod standardnih kalkulatora). Kalkulator je veoma upotrebljiv.

Ovde se nalazi i dobar konverter različitih mernih jedinica.

Možete kreirati do dve kontrolne tačke za štopericu i sačuvati ih u poseban fajl. Ovde Vam je na raspolaganju i tajmer.

Fajl sistem. Ovo je alatka za pregled sadržaja fleš memorije u kojoj se čuvaju korisnički podaci. Možete kreirati svoje foldere i premeštati sadržaje postojećih foldera, menjati način prikaza informacija (lista ili ikone). Lako možete koristiti telefon za čuvanje informacija; samo bi trebalo da u telefon pošaljete fajl u bilo kom formatu.

Zabava & Surf. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Podešavanja za pretraživač se malo razlikuju od standardnih. Bez većeg napora možete dodati nove omiljene sajtove; veliki ekran omogućava da lako pronađete funkcije koje su Vam potrebne.

Igre. Telefon dolazi sa novom verzijom Stack Attack Advance igre, koja je postala trodimenzionalna. Ipak, igra je takođe postala i prekomplikovana, stara verzija je izgubila svoj šmek. Kao posledica toga, igra je postala manje zabavna.

Turrican 2004 je standardna svemirsko-arkadna igra.

Armageddon Agents je avanturistička igra pristojnog kvaliteta. Ipak, da bi ste igralu punu verziju igre, morate je kupiti, pošto se u telefonu nalazi samo demonstraciona verzija.

Aplikacije. Ovde ću samo napisati da je Photo editor alatka za editovanje fajlova. Ne postoji mnogo opcija, možete dodati okvir ili ikonu, malo izmeniti sliku i to je otprilike sve.

Kamera. Telefon je opremljen VGA kamerom. Proizvođač je odlučio da ne napiše kolika je rezolucija slika kada birate kvalitet, pa je sve što možete videti Premium (640 x 480 piksela), Visoki, Srednji, Pozadina za ekran. Među ostalim podešavanjima možete podesiti kako će se generisati ime fajla; može sadržati trenutni datum i vreme (to je postojeći primer). Balans bele boje možete podesiti na automatski ili na ručno podešavanje (kada birate između podešavanja za ulicu ili za unutrašnjost prostorije).

Ekran se koristi kao tražilo i slika ostaje čista čak i kada se telefon pomera. Fotografije izgledaju odlično na ekranu i to se može računati kao još jedna prednost telefona. Postoji tajmer za auto-portrete.

Možete menjati podešavanja za osvetljenje jednim potezom i možete koristiti digitalni zoom. Video snimci sa zvukom mogu trajati najduže 11 sekundi. Prikaz video snimaka na ekranu je zadovoljavajući.

Sa fotografijama koje ste uslikali možete raditi šta želite; takođe ih možete poslati na druge uređaje koristeći infracrveni port.

Kada se nalazite u slabo osvetljenim prostorijama (kao na primer u liftu), osetljivost matrice nije dovoljna (čak ni ostala podešavanja ne pomažu). Rezultat toga je da je na fotografiji prikazan samo mračni detalji sa velikom količinom šuma.

Pošto je zoom funkcija digitalna, možda nećete želeti da je upotrebite; kvalitet ne zadovoljava kao što se može videti na slikama.

Isti poster možete videti uslikan u VGA rezoluciji ovde

Primer fotografije u VGA rezoluciji (napolju) #1
Primer fotografije u VGA rezoluciji (napolju) #2
Primer fotografije u VGA rezoluciji (napolju) #3
Primer fotografije u VGA rezoluciji (napolju) #4

Produktivnost telefona. Pošto telefon podržava Java MIDP 2.0 tehnologiju, sproveli smo niz testova. Pre nego što predstavimo rezultate, napomenućemo da svi Siemens telefoni imaju jedan zajednički problem - potrebno je dosta vremena da se aplikacija skine sa Interneta u memoriju telefona. Postoji određeni progres u poređenju sa starijim modelima, ali je ipak brzina skidanja veoma mala. Na primer, potrebno je oko 30 sekundi da se skine program za manipulisanje slikama; igre se skidaju malo brže. Siemens telefoni koje smo testirali imaju najniži nivo produktivnosti u ovoj klasi telefona i čudno je što se čak i jedan od drugog razlikuju.

Siemens CX65
Ukupna ocena – 87
Manipulacija slikama – 37
Tekst – 143
Sprajtovi, igre – 161
3D Transformacije – 75
Korisnički interfejs - 78

Siemens M65
Ukupna ocena – 77
Manipulacija slikama – 35
Tekst – 124
Sprajtovi, igre – 144
3D Transformacije – 53
Korisnički interfejs – 79

Kao što su testovi pokazali, rad sa slikama i 3D operacijama je slaba tačka telefona. Kada smo poredili rezultate sa rivalom, telefonom Sony Ericsson K500 došli smo do zanimljivih rezultata.

Sony Ericsson K500
Ukupna ocena – 103
Manipulacija slikama – 155
Tekst – 267
Sprajtovi, igre – 108
3D Transformacije – 127
Korisnički interfejs – 20

Zbog bržeg procesora i veće količine memorije (čak je uzet u obzir i veća rezolucija ekrana), Sony Ericsson telefon preovladava nad konkurencijom. Brzina interfejsa koja je izmerena kao 20 poena izgleda čudno. Ovo su sintetički teskoi i nagovešteno je da se interfejs svakog telefona bazira na standardnim blokovima. To nije slučaj sa Sony Ericsson K500 telefonom pošto je njegov interfejs prerpeo znatne promene.

Pošto smo sve analizirali, mislimo da je odgovarajuće da poredimo ove telefone u korisničkom testu koji bi poslužio kao dobar primer. Jedini parametar tokom poređenja je bio vreme pristupa. Prvo idu rezultati Siemens CX65 telefona; rezultati Sony Ericsson K500 telefona slede posle crte.

Skidanje liste imena iz imenika (200 polja popunjenih maksimalno u oba slučaja) - 9/11 sekundi
Pretraga za kontaktom na 151. poziciji i brzo pozivane (pretraga po slovoma u imenu kontakta) - 6/4 sekundi
Skidanje SMS poruka iz memorije telefona (prebacivanje iz mirovanja) - 7/7 sekundi
Pozivanje propuštenih poziva - 9/4 sekundi

U celini, ove informacije su dovoljne da bi razumeli da su mogućnosti brzine interfejsa slične u ova dva modela moblinih telefona. Razlike se vide u rasporedu interfejsa - neke funkcije se brže pozivaju kod Siemens CX65 modela, druge kod Sony Ericsson K500 modela. Ne može se zaključiti da bilo koji od ova dva modela ubedljivo prednjači u odnosu na drugi što se tiče brzine interfejsa.

Siemens M65 - sigurnosne funkcije i pojedinosti

Razlika između M65 i CX65 modela leži u sigurnosnim funkcijama kućišta; M65 je dizajniran kao vodeći model za ljude koji se aktivno bave sportom. Po prvi put telefon izgleda kao Lego model - dodatni okvir izgleda kao metalni kostur oko kućišta.

Okvir služi da zaštiti telefon pri padovima; on usporava vibracije pri padu i smanjuje efekat udara. To je postignuto zahvaljujući razmaku između kućišta telefona i metalnog okvira koji vibrira pri padu. Okvir je deo kućišta telefona, telefon ne možete koristiti bez njega pošto on pridržava kućište telefona.

Gornji plastični deo kućipta ima posebne žljebove za ivice metalnog okvira; na donjem delu, rotacijom plastičnog ključa fiksira se konstrukcija telefona. Ključ se nalazi sa zadnje strane telefona.

Poklopac ispod koga se nalazi baterija ima posebno dugačke žljebove pa je telefon i po tome različit od modela CX65. Između poklopca i kućišta telefona možete postaviti gumeni okvir koji dolazi u standardnom paketu. Dva kompleta čepića za interfejs konektor, priključak za eksternu antenu i kameru se takođe nalaze u paketu. U paketu se nalaze i prsten (ne postoji praktičan način da se iskoristi) za kameru i rotacioni taster za blokiranje.

Na stranama telefona se nalaze gumeni umetci pomoću kojih telefon ne klizi čak ni iz vlažne šake. Indikatori svetla su integrisani u te gumene umetke i nalaze se sa gornje strane. Pozadinsko osvetljenje je jasno i narandžaste je boje. Funkcija dimaničkog osvetljenja je odmah uključena, ovde više pristaje nego CX65 modelu.

Dimenzije kućišta modela M65 se očigledno razlikuju od modela CX65 (109 x 49 x 19 mm u poređenju sa 108 x 46 x 18 mm). Izgleda da 3 milimetra ne prave toliku razliku. Ipak, M65 izgleda veći. Vizuelna razlika u veličini potiče i od narandžaste boje (usput, nandžasti okvir je trenutno jedinstve i ne postoje dodatne maske).

Ekran je malo više udubljen u kućište kod modela M65 što utiče na osvetljenje boja pogotovo kada se poredi sa Siemens CX65 modelom. Ipak, razlike nisu presudne.

Tasteri u sredjnoj koloni su napravljeni id plastike, dok su svi ostali tasteri napravljeni od gume. Ovo može prouzrokovati određene probleme pri kucanju teksta mada se pozivanje broja može obaviti bez problema. Pozadinsko osvetljenje tastatuje je narandžasto.

Kada sagledavamo sigurnosne mogućnosti telefona, možemo reći da je dizajniran za ljude koji kampuju preko vikenda ili za one koji se aktivno bave sportom (biciklizmom, vožnjom rolera, itd.) ali ne i ekstremnim sportovima. Usled malog broja modela mobilnih telefona namenjenih ovom sektoru, Siemens M65 izgleda više nego pristojno. Nokia 5140 je jedini direktni rival ovom modelu; možete pročitati koje su razlike u nastavku testa.

Jedinstveni dodatak Siemens M65 modela je merač vožnje bicikla, tzv. Bike-O-Meter. On je fiksiran za ram bicikla i telefon treba staviti u njega. Tako možete meriti brzinu kojom se krećete, proveravati kolika je prosečna brzina - to je najjednostavniji računar te vrste. Telefon ima program za ovaj dodataka; možete ga pogledati bez kupovine Bike-O-Meter dodatka pošto program možete pokrenuti da Vam demonstrira mogućnosti. Ovaj dodataka je namenjen prevashodno amaterima; profesionalci koriste mnogo moćnije računare (specijalizivane). Interesantno je da ovaj dodatak ističe grupu potencijalnih kupaca Siemens M65 modela - to bi bili amateri koji uživaju u sportovima na otvorenom.

Bike-O-Meter je kompatibilan samo sa modelom M65. Možete skinuti program i u CX65 model i postaviti funkcije, ali je kolevka namenjena isključivo modelu M65 i ostali modeli ne mogu da stanu unutar kolevke.

Direktni rival Nokia 5140

Za sada nema mnogo telefona na tržištu koji imaju zaštitno kućište dizajnirano za ljude koji se aktivno bave sportovima. Još više iznenađuje da su se oba modela telefona pojavila na tržištu istovremeno. Za one koji razmišljaju o kupovini interesantno je porediti ova dva telefona.

Dizajn i zaštita. Svako bira telefon po svom ukusu, savet ovde ne vredi mnogo. Ipak, nivoe sigurnosti možemo porediti. Što se Siemens M65 modela tiče, svi elektronski delovi koji su izloženi su opremljeni posebnim vodo-otpornim platnima sa kojih nestaje vlaga ako dospe unutar kućišta. Nokia 5210 je imala iste dodatke koji su kasnije izbačeni.

Siemens M65 je opremljen okvirom koji izgleda kao od metala i postaje deo kućišta telefona. Kao dodatak tome, sve rupe na telefonu, kao što su interfejs konektor i kamera, imaju svoje gumene čepiće. Dok ste u gradu nema potrebe da stavljate čepiće ali ako putujete poželjno je da ih postavite. Tako, Siemens M65 je bolje zaštićen, iako ta razlika ne treba da predstavlja faktor koji će odlučiti.

Ekran. Pošto informacije iz telefona dobijamo preko ekrana, on igra važnu ulogu. Siemens M65 ima ekran rezolucije 132 x 176 piksela koji može da prikaže do 65.536 boja. Usled velikog ekrana, sam telefon je veći - to je nešto što treba imati na umu. Kada se poredi sa rivalima, Nokia 5140 ekranom rezolucije 128 x 128 piksela koji može da prikaže do 4096 boja ne izgleda toliko privlačno.

Memorija. Nokia 5140 ima na raspolaganju 4 MB memorija, dok rival ima 11.5 MB. Pošto oba telefona imaju kamere i podršku za Java tehnologiju, drugi telefon izgleda privlačnije.

Radno vreme. Ovde je Siemens M65 slabiji u odnosu na Nokia 5140 model pošto je velikom ekranu potrebno više energije i telefon radi približno dva dana. Nokia 5140 može da radi 4-5 dana ako se koristi na isti način (i sa istom količinom razgovora, itd.).

Polifonija. Nivo na kojem je polifonija Nokia 5140 telefona podseća na tehnološki nivo pre dve godine; nikakva poboljšanja nisu primenjena kod Nokia telefona. Siemens M65 je bolji od Nokia 5140 modela u ovom pogledu.

Posebne mogućnosti. Među te mogućnosti spadaju digitalni kompas, termometar i opciona kupovina dodataka (GPS prijemnik na primer) su na listi kod Nokia 5140 telefona. Dodatak koji najviše vredi pomenuti kod Siemens telefona bi bio mali Bike-o-Meter za bicikliste.

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, Siemens modeli nemaju nikakvih problema; glas se jasno čuje i dobro se prenosi. Jačina zvuka polifonih melodija je malo veća nego u prethodnoj seriji i bolje se čuje. Vibracija je prosečne jačine i zadovoljava u većini slučajeva.

Veliki kapacitet memorije i veliki ekrani su dobri kvaliteti (da ne pominjemo "ponašanje" ekrana na suncu) i svakako su prednosti telefona. Interfejs je promenjen i postao je bolji. Još jedan plus što se tiče prednosti ovih modela je velika lista poziva iako mnogi smatraju da to nije toliko važan detalj. Imenik i organajzer su priznati zbog velikog broja mogućnosti, što je tipično za Siemens telefone.

Sa druge strane, potrebno je dosta vremena da se skinu Java dodaci; tastatura je osrednja po svojoj upotrebljivosti. Fiksiranje prednjeg i zadnjeg dela telefona je osrednje. Radno vreme ovih modela je manje nego radno vreme sličnih telefona drugih proizvođača. Ovde neću pominjati nedostatke ovih telefona; oni su pomenuti u testu iznad.

Za sličnu količinu novca možete kupiti Sony Ericsson T630 (uzmite u obzir veliki kvalitet kućišta i Bluetooth koji dolazi u standardnom paketu, mada telefon ima manje memorije, manji ekran i lošiju kameru). Sony Ericsson T610 bi čak bio jeftinije rešenje. U stvarnosti, Sony Ericsson K500 je jedini rival Siemens CX65 telefonu; mogućnosti ovih telefona su veoma slične. Prednost Siemens telefona je u tome što je već na tržištu dok će se Sony Ericsson model naći u prodaji tek krajem Septembra 2004. godine. Interesantno je da se konkurencija povećava što može biti samo dobro po kupce.

Za ljubitelje telefona kompanije Siemens, model CX65 će biti dobra kupovina, pogotovo ako je zamena za C55, C60, C62, ST55 ili ST60 modele (zamena se ne isplati za poslednja dva modela, pošto je njihova cena još uvek visoka). Možemo slobodno reći da mladi ljudi koji imaju Siemens S55 i nemaju potrebe za Bluetooth dodatkom slobodno mogu zameniti svoj telefon sa Siemens CX65 modelom.

Da zaključimo - mislim da će Siemens CX65 biti veoma uspešan model i da će posle pada cena biti veoma tražen.

Siemens M65 može delimično da zameni ME45 model mada novi model pripada nižoj klasi (na primer, nema diktafon). U celini, ovaj model zadovoljava specifične zahteve i mogu slobodno reći da nije za svačiji ukus.

Nedostaci softvera

Tokom nekoliko nedelja korišćenja telefona, otkrili smo veliku količinu grešaka u softveru. One će verovatni biti otklonjene u bliskoj budućnosti i zato im posvećujemo posebnu pažnju. Prva greška je nedostatak rezervne baterije pomoću koje bi se čuvali podaci o datumu i vremenu. Kada promenite bateriju, svi podaci (jedino ako te uradite veoma brzo) nestaju (samo je poslednja vrednost sačuvana) i morate ih ponovo unositi. Kada ponovo uključite telefon, morate unositi datum i vreme. Bez obzira šta izaberete, moraćete da unosite datum i vreme.

Liste poziva su takođe razočarale; posle desetak poziva, nismo mogli da ih pronađemo u listi primljenih poziva. Dalji eksperimenti su pokazali da se lista zamrzava na 56. pozivu i da ne reaguje ni na kakve akcije. Isključivanje/uključivanje nije pomoglo, pa smo morali da izbrišemo listu ručno da bi rešili problem. Ovaj problem se više nije pojavljivao i lista se korektno popunjavala.

Možete izabrati diktafon iz menija tokom razgovora iako je u mom slučaju to dovodilo do resetovanja telefona i njegovog isključivanja i ponovnog uključivanja. Naravno, razgovor uopšte nije sniman.

Već sam pomenuo da nezgodu sa imenikom i njegovo "tretiranje" posebnih telefonskih brojeva (kada ikone nisu prikazane i kada se broj vidi samo na kratko ako postoji slika). Među nedostacima telefona treba pomenuti da se teme ne mogu pregledati, već ih morate izabrati da bi videli kako izgledaju, i da je potrebno dosta vremena da se skinu sa interneta. Takođe, potrebno je dosta vremena i za skidanje Java aplikacija.

Ako ne možete da pristupite GPRS konekciji, telefon verovatno zove podrazumevani broj i nažalost ne možete rešiti to.

Da završimo priču o nedostacima softvera. Uzeću u obzir da postoji nekoliko manjih grešaka i neke funkcije koje loše rade. O njima se dosta priča u kompaniji Siemens, pa ih neću pominjati pošto je rečeno da će biti popravljeno u sledećoj verziji softvera. Za sada, softver telefona je prosečan i ostavljena nam je samo nada će ove greške biti otklonjene.

Primeri melodija (MP3, 300 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024