7610 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7610
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7610. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7610 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7610

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
CD sa programima
RS-MMC memorijska kartica 64 MB
Kaiš
Kabl za sinhronizaciju

Novi Nokia smartphone aparat podigao je talas diskusija zato što je to prvi uređaj sa megapikselnom kamerom koji se našao u masovnoj proizvodnji. Osim kamere tu je lista unapređenja u odnosu na druge Nokia modele (pričamo o smartphone aparatima) o kojima javnost ne zna ništa. Opisaćemo sve mogućnosti telefona uključujući one poznate kao i nove.

Dizajn Nokia 7610 aparata je veoma elegantan i koristi ideje koje su primenjene na drugim modelima, pa aparat izgleda veoma atraktivno. Uzimajući u obzir zaobljene uglove čini se da je dizajn Nokia 7600 telefona imao uticaja, dok ispolirana plastika potvrđuje da je ovo još jedan moderni telefon iz ove kompanije.

Telefon se proizvodi u dve boje (mlečno bela, crvena) i obe izgledaju interesantno. Dizajn ta dva modela se malo razlikuje. Nemoguće je reći koja boja je namenjena kom polu korisnika, pa se može reći da je aparat uniseks. Dizajneri su predvideli izmenjive maske i po prvi put moderni aparat poseduje ovu mogućnost. Ovakva mogućnost je očigledna prednost, pošto možete obnoviti izgled aparata ili se vratiti na originalni izgled posle pada telefona ili duge upotrebe. Maska telefon je dobro pričvršćena, nema pomeranja.

Tastatura je dizajnirana u skladu sa oblikom ovog modela i kao rezultat toga malo je narušena njena funkcionalnost. Zbog ove tastature mnoga pitanja se postavljaju od strane ljudi koji poseduju aparat kao i od strane onih koji tek planiraju da ga kupe. Što se mene tiče, ne mogu reći da je tastatura neudobna, to je stvar navike. Ako poredimo Nokia 3650 i Siemens SX1 telefone, tastatura je ugodnija. Ako poredimo sa Nokia 6600 aparatom, ona je ipak dosta lošija. Glavni nedostatak je u gornjem desnom delu, gde su tasteri mali i njihov hod je mali. Neugodnost se javlja kada korisnik pritiska tastere i pri unosu velike količine teksta.

Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje i u lokalizovanim verzijama telefona (sa dva pisma na tasterima) karakteri nisu vidljivi u svim svetlosnim uslovima, pa se slova sekundarnog pisma veoma slabo vide.

Ekran ovog modela je potpuno isti kao kod Nokia 6600 modela (TFT, 65.536 boja). Rezolucija ekrana je 176 x 208 piksela (35 x 41 mm) i može da prikaže do 8 linija teksta i 1 statusnu liniju. Ekran ovog aparata se može porediti sa ekranima sličnih aparata i nije uopšte loš. Prikaz slike je živopisan, boje nisu svetle, malo su zamućene. Ako se uzme obzir činjenica da je interfejs napravljen u skladu sa mogućnostima ekrana neće biti osećaja da nedostaje kontrast ili osvetljenje. Ekran nije loš u svom segmentu, ali nekorektno je porediti ga sa ekranima u običnim telefonima. Prikaz na ekranu nestaje kada se gleda na suncu ali su informacije ostaju čitljive.

Taster za usključivanje/isključivanje telefona se nalazi sa gornje strane aparata, mali je i napravljen je od gume, pa je malo teže pritisnuti ga. Sa jedne strane to sprečava da se slučajno pritisne, dok sa druge strane otežava rad sa telefonom. Prvo, konstrukcija tastera ne omogućava da se iskoristi zaključavanje tastature (šta god da je rečeno, ova mogućnost ne postoji, ovaj problem se može rešiti uz pomoć dodatnog programa). Drugo, promena profila postaje dosta otežano.

Sa donje strane telefona postoji interfejs konektor (Pop-port) i zaseban konektor za punjač pored njega. Ne postoji stereo izlaz za slušalice pa ćete morati da se zadovoljite mono zvukom putem standardnog konektora. Ovo je pricipejelna odluka kompanije pošto pokušava da ovaj aparat prilagodi raznim tržištima.

Otvor za kameru se nalazi sa zadnje strane, nema zatvarača i sočivo je otvoreno. Ovo je nedostatak uređaja pošto kada se ne obraća pažnja pri upotrebi (u većini slučajeva) sočivo se isprlja i ogrebe. Takođe, zadnji deo maske ima malo ogledalo i na neki način govori da je namenjen ženskoj populaciji.

Kada se pogledaju dimenzije aparata, on se ne može nazvati velikim, dovoljno je elegantan iako je malo duži (108.6 x 53 x 18.7 mm). Aparat izgleda kompaktno usled standardne (za ovaj oblik) širine i isti osećaj postoji dok se telefon koristi. Isto se može reći i za masu telefona (118 grama), smartphone nije pretežak za šaku. Aerodinamičnost oblika psihološki smanjuje masu telefona. Na primer, Nokia 6600 ne izgleda tako "lagano" pa to priprema korisnika na veliku masu.

Baterija se nalazi ispod zadnjeg dela telefona, u pitanju BL-5C model kapaciteta 900 mAh. Prema proizvođaču može raditi 250 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovor. U našem testu aparat je radio oko 2 dana u toku kojih je 30 minuta utrošeno na razgovore i do jedan sat za korišćenje ostalih funkcija (pretraživač, e-mail, organajzer). Vreme potrebno da se baterija telefona u potpunosti napuni iznosi 1.5 sat. Model nije šampion kada je radno vreme u pitanju ali se može porediti sa ostalim telefonima te klase.

SPMark 04 test paket je pokazao sledeće rezultate za bateriju: ukupan skor je 2707, kada su procesirani svi testovi (12 sati i 9 minuta, 122 ciklusa). Kada bi se gledao samo 3D test sa igrom, radno vreme sa maksimalnim korišćenjem pozadinskog osvetljenja je 7 sati. Rezultati se mogu porediti sa ostalim smartphone aparatima kompanije Nokia.

Ležišta za SIM i RS-MMC karticu se nalaze ispod baterije. Kartica sa 64 MB je uključena u standardni paket i dovoljna je za većinu korisnika. Nokia 7610 je jedan od prvih uređaja koji podržava RS-MMC kartice. Razlika između ove i obične MMC kartice je u tome što je RS-MMC kartica izgleda kao prepolovljena MMC kartica, dok je obezbeđena potpuna kompatibilnost sa karticama standardne veličine. Uz pomoć adaptera koji se nalazi u standardnom paketu RS-MMC kartica se može koristi kao ona standardne veličine.

U teoriji nije teško omogućiti rad sa običnim MMC karticama, ali tada možete izgubiti garanciju. Generalno uputstvo da bi u uređaju koristili standardne MMC kartice sledi. Vođice za RS-MMC karticu se okrenu, dok se ležište za SIM karticu ukloni. Sada se može staviti obična MMC kartica ispod baterija, ali nema ležišta za SIM karticu. Da bi stavili SIM karticu, morate izvaditi čip iz plastičnog dela (biće Vam potrebni skalper, pinceta i dosta sreće). Generalno ovo zvuči veoma teško i izgleda kao hrabar eksperiment koji rezultuje gubitkom garancije za aparat. Ova operacija nema smisla pošto se na tržištu nalaze RS-MMC kartice različitih kapaciteta i cena.

Aparat ima 8 MB interne memorije što nije dovoljno za današnje aplikacije. Zato se preporučuje da se sve aplikacije i fajlovi drže na memorijskoj kartici i ako koristite karticu bolje da imate jednu stalnu. Verovatno nećete moći da koristite aparat za MP3 reprodukciju pa onda nećete morati da menjate kartice.

Platforma 60, verzija 2, prva servisna zakrpa

Uređaji bazirani na Platformi 60 pokreću se sa Symbian 7.0 i imaju balansiranu listu funkcija i Nokia je pokušala da produži životni ciklus platforme do maksimuma. U tu svrhu pripremljeno je više verzija softvera koje se zovu izdanja. Počevši sa drugim izdanjem razni softverski i hardverski dodaci su se pojavili, tzv. Feature Pack (kompleti funkcija). Postoje samo tri dodatka za drugo izdanje - Feature Pack 1, 2 i 3. Ova izdanja su uglavnom namenjena programerima i donose nove mogućnosti korisnicima. Nokia 6620, 7610, 6260 su prvi modeli sa instaliranim Feature Pack 1 kompletom.

Neophodno je shvatiti da se sve što je najavljeno u Feature Pack 1 ne mora biti relizovano u određenom aparatu. Realizacije raznih funkcija je ostavljena proizvođaču, njegovom pozicioniranju aparata i dodavanju funkcionalnosti. Na primer, Nokia 6620 nema megapikselnu kameru, iako postoji podrška za nju u okviru Feature Pack 1 funkcija.

Sada ćemo opisati generalne parametre Feature Pack 1 funkcija i podršku za nove tehnologije.

EDGE. Ovo proširenje GPRS standarda je nesumnjivo unapređenje. Trenutno ne postoji mnogo mreža koje podržavaju EDGE ali njihov broj će se povećati u budućnosti.

Lokacija. Sa pojavom mogućnosti da se locira terminal u mreži proizvođači su počeli da instaliraju aplikacije koje podešavaju ponašanje telefona (dozvola za lokaciju, dozvola za zahtev lokacije, itd). Pojava ove funkcije uglavnom olakšava život programerima i obezbeđujem osnovnu funkcionalnost za smartphone uređaje.

Profili. Mogućnost kreiranja profila iz početka i podešavanje aplikacije za instant poruke (koristeći mogućnost prisustva) izgledaju kao poboljšanja.

Megapikselna kamera. Softver za megapikselnu kameru (1152x864 piksela).

Java. U novom modelu podržana je JSR-135 verzije 1.1. Specifikacije utvrđuju tzv. Mobile Media API koji omogućava kreiranje aplikacija koje rade sa zvukom, video snimcima i slikama. Nezavisni programeri dobijaju mogućnost da naprave multimedijalne aplikacije.

Pretraživač. Obnovljeni pretraživač predstavlja sada ozbiljnu aplikaciju, sa podrškom za HTML 4.01 (mogućnost da se pregledaju obični sajtovi, koji nisu optimizovani za mobilne telefone) i unaprađenom funkcionalnošću. Pretraživač ima punu podršku za WAP 2.0.

Što se tiče unapređenja interfejsa, trebalo bi da istaknemo pojavu horizontalnih i vertikalnih skrol linija, prebacivanje u prikaz preko celog ekrana, statusnu liniju i funkciju popunjavanja adresa (adrese koje su ranije unešene se mogu izabrati iz liste).

Poruke. Omogućeno je povezivanje na portove 995 i 993 za zaštićene korporativne sisteme (Microsoft Exchange Server). OMA MMS 1.2 preporuke su u potpunosti realizovane za MMS, što omogućava punu kompatibilnost sa ostalim uređajima.

Instant Poruke, Prisutnost. Feature Pack 1 uključuje podršku za OMA Instant Poruke i Servis Prisutnosti (tzv. IMPS) verzije 1.1. Nećemo opisivati sve mogućnosti ove tehnologije, oni koji su zainteresovani za to mogu zatražiti dokumentaciju od proizvođača.

Multimedia. Podrška za plejliste (MP3 and MP4 fajlova) postoji u programu. Format fajla za plejliste je M3U. Dodata je podrška za dva nova kodeka - MP3 and AAC.

Za sada nema informacija šta će Feature Pack 2 sadržati, možemo očekivati da će se pojaviti u Novembru. S obzirom na period izdavanja obnova, možemo reći da će Platforma 60 ostati ista barem sledeće 2.5 godine. Nije neophodno reći da će uređaji koji imaju Feature Pack 1 ili neku drugu verziju možda imati druge funkcije (hardverske i softverske) koje nisu opisane u ovim specifikacijama. Na primer, ako neki proizvođač koji licencira Platformu 60 bude hteo da integriše potpuno funkcionalni 12-kanalni GPS prijemnik moći će to da uradi. Ta funkcija neće uticati na Nokia speficikacije platforme, neće biti standardno rešenje treće kompanije.

Lokalizacija, programi ostalih kompanija, kompatibilnost

Nažalost većina proizvođača smartphone aparata nisu naučili kako da lokalizuju dobro svoje proizvode. Ako koristite Engleski meni nećete imati problema, svi termini su jasni i nema skraćenica. Ako se prebacite na, na primer, Ruski jezik, zapitaćete se da li uopšte koristite smartphone. Izgleda da, pošto nema ograničenja po veličini ekrana i memorije, postoji mogućnost kreiranja sopstvenih tipova slova. Ali skraćenice će Vas odvesti skoro svuda i nisu uvek izabrane najbolje i najjasnije.

Ne postoji jedinstvenost skraćenica i to kvari kompletan utisak o aparatu. U Engleskom postoje skraćenice kao što su Manager, File mngr, Dev. mgr. Što se mene tiče nema uniformnosti i to je očigledan nedostatak aparata.

Velika prednost ovog modela je mogućnost da se izabere jezik za meni odvojeno od jezika za unos. Na primer, možete koristiti Engleski meni ali možete unositi podatke na Ruskom jeziju. Čak ako dugo pritiskate taster, doći ćete do slova drugog jezika.

Nekoliko programa koje nije napravila Nokia se nalaze u telefonu. Hteo bih da pomenem Set-up pomoćnika koji pomaže da se podese WAP, GPRS i MMS za Vašeg operatera. Program već ima bazu podataka o operaterima koja ne zauzima veliki deo programa, pa pri pokretanju pokušava da utvrdi koja je mreža u pitanju i koja su podešavanja. Ovo je veoma koristan program, koji stvarno olakšava život.

Program koji je nazvan Dobrodošli, tj. Welcome, je neka vrsta demonstracionog video snimka koji prikazuje mogućnosti telefona. Što se mene tiče, obrisao sam ga posle prvog pregleda.

Tipično je da se korisnik koji nije upoznat sa smartphone aparatima i principima njihovog rada može uplašiti od upozorenja koja se javljaju kada se pokreću programi koje nisu napisali Nokia programeri. Po pravilu, pri prvom pokretanju takvog programa pojaviće Vam se upozorenje da taj program nije ni u kakvoj vezi sa kompanijom Nokia i da se može desiti da ne redi korektno. Ovo upozorenje zavređuje pažnju kao mera sigurnosti ali bi bilo bolje da je napravljen izuzetak za već instalirane program i da se ne prikazuje ovo upozorenje. Iskusni korisnik će ignorisati ovo upozorenje pošto zna da je program sasvim legalan, dok će se početnik zbuniti i pokušati da nađe nešto o tome u uputstvu, mada tamo nema ničega. Zato mislim da ova upozorenja treba skloniti kada govorimo o ne-Nokia programima koji su uključeni u standardni paket.

U osvnoi sve ovo navedeno se može smatrati da je sitno i da nije vredno pažnje. Važnije je da su promene u interfejsu operativnog sistema uticale na kompatibilnost sa programima koji su ranije napisani. Podsetiću da Nokia 7610 koristi Symbian 7.0 s, isti operativni sistem koji je instaliran i u Nokia 6600 aparatu. Može izgledati da program koji radi na Nokia 6600 mora da radi i na Nokia 7610 aparatu. U praksi nije tako. Mnogi programi koji rade na Nokia 6600 modelu neće raditi na Nokia 7610 aparatu. Nismo uspeli da pronađemo neko pravilo ali iskustvo govori da većina sistemskih alata, fajl menadžera itd radi dobro na Nokia 7610 modelu. Istovremeno, programi koji rade sa grafikom ne rade uvek korektno. Ovo nepredvidljivo ponašanje može prouzrokovati greške dok programi rade ili odbijanje njihove instalacije.

Neki proizvođači programa su već najavili da će predstaviti nove verzije svojih programa za Nokia 7610 i sledeće smartphone aparate. U isto vreme mnogi programi neće biti obnovljeni i to je veliki minuts. Za korisnike sve ovo što smo naveli znači dodatne nevolje u potrazi za programima, gubljenje vremena u instalacij i proveri efikasnosti.

Produktivnost

Paket za testiranje SPMark 04 je korišten da bi se izmerila produktivnost. Sledeći podaci su dobijeni, koristićemo podatke za N-Gage QD aparat da bi ih uporedili. Veća frekvenicija procesora ide u prilog operativnoj brzini, pa je uređaj mnogo brži u svim parametrima ako se poredi sa konzolom za igranje.

Testirali smo produktivnost koristeći JBenchmark 2.0.2, rezultati su sledeći:

Ukupni skor 158
Manipulacija slikama 191
Tekst 349
Sprajtovi 38
3D Transformacije 49
Korisnički interfejs 782

Prva verzija JBenchmark programa dala je sledeće rezultate:
Ukupan skor 2534
Tekst 611
2D Oblici 601
3D Oblici 378
Fill Rate 245
Animacije 699

Rezultati koji su dobije pute JBenchmark programa (obe verzije) su veoma visoki i pokazuju da će uređaj raditi prihvatljivo sa većinom aplikacija. Ne morate brinuti da će brzina procesora biti niska.

Utisci

Kvalitet konekcije ne zahteva nikakvu kritiku, telefon radi dobro. Zvuk polifonih melodija je srednje jačine i može se čuti u sobi, ali na glasnoj ulici može se desiti da propustite poziv. Vibracija je prosečne jačine.

Želeo bih da istaknem da je polifonija ostala slaba tačka Nokia telefona, po ovom parametru aparat se ne može porediti sa Koreanskim telefonima i Siemens i Motorola modelima. Jedino se može rešiti postavljanjem MP3 melodije kao signala za poziva, sve ostalo ne izgleda odgovarajuće (kvalitet zvuka je prihvatljiv, ali ne više od toga, MP3 je bolji). Još jedna slaba tačka uređaja je mono izlaz što znači da je nemoguće koristiti ga za reprodukciju MP3 fajlova. Ti fajlovi se mogu koristiti samo za signalizaciju poziva.

U isto vreme prema navodima proizvođača telefon podržava 48-glasovne polifone melodije koje moraju dobro da zvuče. Nedostaci su najviše vezani za realizaciju i kvalitet zvučnika.

Ikone koje prikazuju jačinu signala i nivo baterije su slabost Nokia 7610 telefona. One će se uklopiti sa pozadinom ekrana (u svim temama) pa će biti nečitljive. Očigledna prednost elefona jesu informacije koje se pojavljuju kada je skrinsejver (pokretni digitalni sat) uključen; ikone prikazuju da li je bilo propuštenih poziva, događaja ili poruka.

Kao prednost treba istaći prisutnost megapikselne kamere sa minimalnim podešavanjima, slot za RS-MMC kartice (kartica kapaciteta 64 MB se nalazi u standardnom paketu). Činjenica da je ovo smartphone aparat ne znači mnogo korisnicima. Nokia je pokušala da napravi uređaj normalnog izgleda sa megapikselnom kamerom i minimumom dodatnih mogućnosti. Kamera se smatra pojedinošću telefona i naglašena je od strane kompanije. Možemo vidimo pokušaj da se aparat pomeri iz segmenta poslovnoih telefona u segment modernih telefona, da bi se smartphone preusmerio na drugu grupu korisnika. Pokušaj je uspešan u neku ruku, pošto je Nokia 7610 prvi uređaj sa megapikselnom kamerom koji je široko dostupan. Sa druge strane kao Symbian smartphone aparatom nije lako upravljati i malo je sporiji od ostalih telefona. Njegove mogućnosti su velike kad se instaliraju dodatni programi, mada većina korisnika neće to raditi (mladi se ne računaju).
Zato se korisnici razmišljaju. Nokia 6600 se može zameniti modelom 7610 ako Vam je potrebna megapikselna kamera, dodatna funkcionalnost, kompatibilnost sa ne-Nokia programima koje već koristite. Čekanje modela 6630 se čini razumnim, uređaj je planiran za istu grupu korisnika kao Nokia 6600 (problem sa kompatibilnošću će ipak ostati).

Za većinu korisnika Nokia 7610 je prvi smartphone i odatle sve ostalo dolazi. Kompanija ne najavljuje telefon kao rešenje za poslovne korisnike, već kao moderni telefon. Sa druge strane, prisutnost Symbian OS obezbeđuje veliku funkcionalnost i mogućnost da se proširuje.

Da sumiramo: želeo bih da kažem da telefon nije loš kao moderno rešenje, stvarno privlači pažnju. Na ovom polju glavni rival mu je Siemens SX1. Dvosmislena reakcija u vezi Siemens SX1 aparta je vezana za činjenicu da su mnogi ljudi pokušavali da ga procenjuju kao smartphone aparat, a ne igru, uređaj za zabavu sa Symbian OS-om inutra. Siemens SX1 ima prednosti poput stereo izlaza, MP3 reprodukcije, FM radia ali nema megapikselnu kameru i interfejs sporije radi.

Nokia 7610 se može koristiti kao radna alatka, ali sa rezervisano; glavni nedostatak je što ekran nije osetljiv na dodir, što je besmisleno za aparat koji ima integrisan program za e-mail. Za poslovne korisnike sa minimalnim zahtevima Nokia 6600 ostaje najbolji izbor, a za one sa maksimalnim to su Sony Ericsson P900, P910.

Ako Vam je cilj megapikselna kamera i smartphone, onda je kupovina ovog modela razumljiva pogotovo ako je budžet ograničen. Ako tip uređaja ne igra ulogu, onda će se uskoro pojaviti Siemens S65 (krajem jeseni će i cene biti ujednačene). Ponoviću da ovaj smartphone treba birati kao moderno rešenje sa svim posledicama.

Obožavaoci kompanije Nokia koji nisu zadovoljni sa svim navedenim aparatima bi trebalo da sačekaju da se pojavi Nokia 6670. On će imati osnovu funkcionalnost kao Nokia 7610, koristiće Platformu 60 verzije 2.0 i umereniji dizajn. Očekuje se da će kompanija najaviti taj uređaj u Septembru.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024