E800 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung E800
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung E800. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung E800 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung E800

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
Slušalice sa mikrofonom

Samsung je nedavno predstavio model D410 koji je prvi slajder telefon na GSM tržištu iz ove kompanije. Pre njega, takav dizajn je koristio samo Siemens SL55, modni telefon malih dimenzija i interesantnog dizajna. Ono što je najviše smetalo su bile dimenzije, proizvođači nisu uspevali da naprave telefon koji koristi ovaj dizajn sa dobrim ekranom. Sve ove nedostatke je ispravio Samsung koji je odlučio da predstavi nekoliko modela sličnih pomenutom modelu Siemens SL55, po pitanju dizajna i ciljnog tržišta. Želeo bih da istaknem da u trenutku kada se pojave ovi telefoni će biti konkurenti Siemens SL65 modelu, koji će imati slične specifikacije.

Razlika između modela Е800/E810/E820/E850 je u boji kućišta, tastature i konstrukciji kamere. U slučaju E810/E850 modela, kamera se može rotirati, kao što je to urađeno kod Samsung X600 modela. Svi ovi modeli imaju samo 6 MB memorije. Kod ostalih telefon kamera je ugrađena u zadnji deo telefona. Dimenzije ovih modela su skoro identične i iznose 87 x 44 x 23mm, telefon lepo leži u šaci i veoma je mali. Glavni razlog za to je izgled telefona, pošto su ove dimenzije tipične za telefone na preklop i ne zapanjuju previše. Ovde, zbog kućišta zaobljenih ivica, telefon izgleda još manji nego što jeste. Masa telefona je 86 grama, što je tipično za moderne telefone.

Ergonomija svakog od modela nije savršena pošto se tastatura nalazi na donjem delu, pa se gornji red tastera nalazi preblizu gornjeg dela koji se pomera. Kada pozivate neki broj najverovatnije ćete slučajno doticati drugi deo, ali je zapanjujuće mala šansa da omašite taster koji ste hteli da pritisnete. Nije bilo problema sa donjim redom tastera, iako su postavljeni preblizu jedan drugom. Nekima se ovo neće dopasti ili će smatrati da nije previše ugodno. Još jedna mana telefona je u vezi sa pomeranjem prstiju sa programabilnih tastera na tastaturu, pomeranje sa višeg područja na niže nije baš ugodno. U celini, redukcija dimenzija nije pozitivno uticala na ergonomiju telefona. Još jednom se srećemo sa istom situacijom kao kod Siemens SL55 telefona; usput, meni je bolja i ugodnija tastatura kod Siemens modela. Telefoni serije E8x0 se mogu smatrati ekstremnim minijaturizacijama. Sa druge strane imamo Samsung D410 kod koga je tastatura maksimalno ugodna, ali je telefon veoma veliki. U bliskoj budućnosti možemo očekivati najave za međurešenja kompanije Samsung (po pitanju veličine telefona), pošto je kompanija odlučila da naglasak stavi na izgled telefona, pošto veruju da ima veliku perspektivu na Evropskom tržištu.

Svi modeli serije E8x0 imaju mehanizam za automatsko otvaranje, kao Samsung D410. Potrebno je samo da krenete da otvarate telefon i mehanizam će sam završiti operaciju. Usled male visine telefona nemoguće je otkriti pun potencijal ove funkcije. Dešava se da kada krenete da otvarate telefon, moraćete sami da završite operaciju, pa mehanizam nije potreban. Zgodan dodatak je gumeni deo koji se nalazi ispod ekrana. Palac bukvalno naleže na to, pa je uz njegovu pomoć lako otvoriti telefon. Kod Siemens SL55 modela ovaj dodatak nije bio prisutan, pa ste morali da stavite prst na ekran što je uvek dovodilo do prljanja samog ekrana.

Najinteresantniji deo modernog mobilnog telefona je ekran, od njegovog kvaliteta zavisi koliko komforno ćete koristiti mobilni telefon. Izgledalo je da su telefoni serije E8x0 korak unazad za Samsung pošto su ekrani napravljeni koristeći TFT tehnologiju i mogu da prikažu samo 65.536 boja. Skoro isti ekran kod modela D410 je fizićki veći i može da prikaže do 262.144 boja. Objašnjenje za ovo nalazi se u okviru fizičkih dimenzija ekrana - u kompaniji Samsung veruju da ekrani tog tipa treba da prikazuju do 65.536 boja, ne više. Realizacija takvih ekrana bi trebalo da bude drugačija od onog što je trenutno ponuđeno na tržištu, trebalo bi da bude bolja. Po mom mišljenju ekrani telefona serije E8x0 se mogu klasifikovati kao najbolji na tržištu. Slika izgleda živo, boje su svetle i dobro zasićene. Čak su i Sharp ekrani ugrađeni u Motorola telefone lošiji od ovih.

Rezolucija ekrana je 128 x 160 piksela, što omogućava prikaz do 5 linija teksta i 3 statusne linije. Veličina slova je standardna za Samsung telefone, slova su prilično velika i dobro čitljiva.

Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka nalaze sa leve strane, sa desne strane se nalazi poseban taster za kontrolu kamere i malo iznad njega konektor za slušalice (novi tip konektora), koji je pokriven plastičnim čepom. Interfejs konektor se nalazi sa donje strane telefona, isti je kao kod prethodnih modela.

Možete raditi sa telefonom čak i kada je zatvoren, potrebno je samo da otključate tastaturu. Možete pokušati i da razgovarate dok je telefon zatvoren, ali Vas sagovornik neće čuti, pošto je mikrofon nalazi na zadnjem delu telefona, koji je pokriven prednjim delom. Morate da otvorite telefon da bi mogli da razgovarate. Zgodno je što možete pregledati liste poziva i čitati SMS poruke dok je telefon zatvoren.

Kamera u našem primerku modela E820 se nalazi sa zadnje strane, blizu nje se nalazi blic (može poslužiti i kao lampa). Ugrađena kamera je VGA rezolucije, nema drugih razlika u odnosu na ostale modele, svi imaju iste kamere i ista podešavanja za kameru.

Baterija služi i kao deo zadnjeg dela telefona, nema pomeranja kada se postavi na svoje mesto. Kapacitet Li-ion baterije je 700 mAh i prema podacima proizvođača telefon može raditi do 160 sati u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2.5 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore oko 40 minuta dnevno. Možete očekivati da će telefon raditi 2-3 dana, što su standardne performanse Samsung telefona. Potrebno je malo više od 1.5 sata da bi se baterija napunila.

Ležište za SIM karticu je standardno.

Meni

Struktura menija je kopija ostalih Samsung telefona, jedini izuzetak je da je interfejs značajno izmenjen, postao je interesantniji, ikone su lepše. Glavni meni je indeksiran, što znači da je omogućena brza navigacija pomoću brojeva. Korisnik može izabrati jedan od tri načina prikazivanja menija: velike ikone sa oznakama, lista stavki ili lista ikona koje su postavljenje u tri reda. Svi podmeniji su predstavljeni kao liste.

Telefon ima oko 20 MB memorije, što možete iskoristiti za čuvanje Vaših podataka: fotografija, MMS poruka, melodija i igara. Pošto telefon ne podržava MP3 fajlove, imaćete više slobodnog prostora, ali po mom mišljenju to nije previše korisno za telefon te klase.

Imenik. Imeniku možete pristupiti pritiskom na levi programabilni taster kada je telefon u mirovanju. Odmah će Vam biti prikazana lista stavki, prva stavka je "Pretraga". Telefon može da prikaže istovremeno brojeve telefona sa SIM kartice i iz memorije telefona. Kada unosite nove kontakte u memoriju telefona možete dodeliti nekoliko brojeva kontaktu (mobilni, kuća, kancelarija, fax, dodatni), kao i e-mail adresu i URL. Možete definisati i grupe. Telefon podržava do 10 grupa. Možete promeniti imena grupama, dodeliti im posebne tonove za SMS poruke i posebne slike. U memoriji telefona možete sačuvati do 1000 unosa.

Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu sliku, bilo postojeću sliku iz memorije telefona ili fotografiju koju ste uslikali. Naravno, svakom kontaktu možete dodeliti i posebnu melodiju.

U celini, organizacija pregleda kontakata je drugačija od standardnih Samsung telefona, ovde je potencirano kretanje kroz imenik u "horizontalnom" smeru. Ovo je slično realizaciji imenika kod LG telefona.

Poruke. Ovaj telefon podržava EMS i produžene poruke (do 918 simbola). Iz tog razloga na raspolaganju su Vam 22 male slike i 24 animacije, kao i melodije koje možete poslati sa porukama. U memoriji telefona možete sačuvati do 200 poruka, pored prostora na SIM kartici.

Možete pristupiti podmeniju da bi promenili jezik kojim unosite SMS poruke. Rečnici za T9 postoje za svaki jezik koji možete izabrati za meni telefona.

MMS. Multimedijalne poruke se nalaze kao izdvojena stavka u glavnom meniju. Možete kreirati poruke od nekoliko slajdova, limit za poruke koje kreirate je 100 KB, dok je za dolazne 45 KB. Možete sačuvati do 150 MMS poruka, pa teoretski možete iskoristiti celu memoriju telefona za ove potrebe.

Liste poziva. Ovde je sve tradicionalno; prikazane su liste dolazni, odlaznih i propuštenih poziva, sa datumom i vremenom za svaki poziv. Svaka lista može imati do 20 brojeva. Nedostaje prikaz ukupnog vremena provedenog u razgovorima, iako postoje odvojeni prikazi za dolazne i odlazne pozive.

Zvuk. Telefon podržava 64-glasne polifone melodije, koje veoma dobro zvuče. Postoji nekoliko načina da Vas telefon obavesti, uključujući samo melodiju, samo vibraciju i vibraciju posle koje ide melodija. Ostala podešavanja su standardna, možete birati melodiju za SMS, MMS poruke, podesiti obaveštenje o proteklim minutima u toku razgovora, namestiti da telefon bude "tih" (samo vibracija ili nikakvo obaveštenje).

Podešavanja. Ovaj meni Vam omogućava da podesite pozdravnu poruku; ipak, podešavanja ekrana zaslužuju više pažnje. Na primer, možete postaviti animaciju kao pozadinu ekrana (uz telefon dolazi 5 animacija). Možete menjati tip slova koji će se prikazivati dok je telefon u mirovanju.

Interesantno je da možete podesiti trajanje pozadinskog osvetljenja (od 15 sekundi do 10 minuta). Maksimalno vreme je tu zbog ljudi koji vole da igraju igre pa nije potrebno da pritiskaju bilo kakav taster u toku tih nekoliko minuta.

Organajzer Beleške možete odmah uneti. Maskimalna dužina za jednu belešku je 40 simbola. Ne postoje posebne kategorije za unose. Samo unesete belešku za određeni dan i to je to. Možete postaviti nekoliko sastanaka u jednom danu. Prisutan je brzi pristup željenom datumu. U kalendaru je prikazan trenutni mesec.

Telefon ima funkciju svetsko vreme koja nema ništa posebno. Isto se može reći za kalkulator i za konverter jedinica.

Alarm možete podesiti da se aktivira određenim danima u nedelji. Možete aktivirati i specijalnu funkciju, zahvaljujući kojoj će alarm biti aktivan čak i ako je telefon isključen.

Diktafon. Možete sačuvati pet snimaka, maksimalna dužina po snimku je 30 sekundi.

Telefon dozvoljava snimanje razgovora, da bi to uradili morate u meni i pokrenuti Diktafon. Nije baš zgodno, ali to je jedini način da ga aktivirate.

Zabava. WAP pretraživač verzije 2.0 Vam omogućava da pregledate kolor slike. Telefon podržava GPRS (4+2) što olakšava pretraživanje Interneta.

Zvuci, slike i fotografije se nalaze u okviru foldera Zvuci i Slike, respektivno.

Uz telefon dolaze dve igre: Bubble Smile kao i Grudvanje. Ove igre ne možete izbrisati iz memorije telefona.

Kamera. Telefon ima ugrađenu VGA kameru; glavne funkcije kamere Vam stoje na raspolaganju kada slikate sliku (na ekranu je prikazano ono što će biti uslikano). Možete podesiti nivo kontrasta, zumirati sliku (8x digitalni zum) ili promeniti rezoluciju. Standardne funkcije su tajmer, ramovi (veliki izbor, neki su veoma lepi), efekti (negativ, sepia, crno-bela slika, poster). Ovaj telefon podržava Multishot funkciju, tj. možete slikati više slika velikom brzinom, pa možete birati dve brzine: normalno i brzo. Kada koristite ovu funkciju možete slikati 6, 9 ili 15 slika.

Kamera podržava sledeće rezolucije - VGA (640x480), QVGA (320x240), QQVGA (160x120), Mobilni (176x120). Prisutna su četiri tipa kompresije fajlova (Ekonomična, Normalna, Fina, Super fina). Za slike je odvojeno 18 MB memorije telefona, prosečna veličina slike visoke rezolucije i prosečnog kvaliteta je 30-40 KB. Kamera je praktično identična kameri modela E700. Možete snimati i kratke video snimke (MJPEG), mada ništa specijalno ne možemo reći o toj funkciji.

Utisci

Kvalitet prijema signala se može porediti sa bilo kojim Samsung telefonom, i što je tipično, nije bilo problema. Polifone 64-glasovne melodije su veoma glasne, pa ćete telefon čuti čak i kada ste na bučnoj ulici. Vibracija je prosečne jačine.

Jedna od prednosti telefona je ugrađen spikerfon, Samsung nije iskoristio to u svojim telefonima do sada. Zvuk je dosta glasan i jasan u skoro svim uslovima. Tokom razgovora možete čuti sagovornika, ali dolazi do pojave šuma iz pozadine, što je tipično za Samsung mobilne telefone.

Nedostaci telefona su njegova ergonomija, tastatura nije ugodna pri upotrebi. Ostalo su samo prednosti: dobar ekran, lepo prezentovan interfejs, velika količina slobodne memorije. Glavni konkurent ovim modelima će biti Siemens SL65, koji koristi isti način otvaranja. Nedostaci tog telefona su lošiji ekran i lošije polifone melodije.

Primeri melodija (MP3, 345Kb)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024