C975 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Motorola C975
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Motorola C975. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Motorola C975 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Motorola C975

Standardni paket

Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Motorola C975 je jeftini telefon namenjen 3G mrežama (UMTS). Proizvođač je smanjio maksimalno broj funkcija koje telefon podržava pa tako on nema neke funkcije koje imaju najjeftiniji obični telefoni. Dimenzije telefona su 114 x 53.2 x 24.2 mm što je veće od većine standardnih telefona i njegova masa je 139 grama.

Uprkos dimenzijama telefon dobro leži u šaci mada tome može malo zasmetati njegova masa. Zbog dimenzija telefon neće stati u male džepove. Motorola C975 je napravljen od kvalitetne plastike, glatka je pri dodiru i sam telefon je sastavljen tako da nije bilo nikakvih problema sa kućištem.

Na desnom boku se nalazi taster za uključivanje kamere, ispod njega se nalazi utičnica za slušalice koja je pokrivena gumenim poklopcem. Na levom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuja. Na oba boka telefona nalazi se gravirani natpis "Motorola" pomoću koga se sprečava klizanje telefona iz šake. Sa gornje strane na sredini se nalazi rupa za traku dok se interfejs nalazi sa donje strane.

Otvor za zvučnik se nalazi pri vrhu telefona sa prednje strane, blizu njega je objektiv kamere CIF rezolucije koja služi za video razgovore. Ispod se nalazi TFT ekran rezolucije 176 x 220 piksela (30 x 37.5 mm) koji može da prikaže do 65.536 boja. Po kvalitetu ekran je lošiji nego ekrani V serije Motorola telefona. Kada se telefon nađe na suncu slika na njemu će izbledeti ali će informacije ipak ostati čitljive.

Tasteri su velikih dimenzija pa je zato tastatura veoma ugodna. Navigacioni blok se sastoji od 6 tastera - sem dva funkcijska tastera i tastera za ulazak u meni tu se nalaze tasteri za video razgovore i pokretanje pretraživača. Džojstik je petosmeran i ugodan za korišćenje; u početku Vam se može učiniti da je tvrd ali ćete se vremenom navići.

Tasteri sa brojevima su terasasto postavljeni i veoma su blizu jedan drugom. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje, jače je u sredini i njegov intenzitet opada ka krajevima tastatura, pa se oznake na ivičnim tasterima teško mogu pročitati u mraku.

Mikrofon se nalazi na prednjem delu telefona, desno od tastature. On je tako postavljen zbog lakšeg obavljanja video razgovora.

Objektiv VGA kamere se nalazi sa zadnje strane, pored nje je veoma jak blic. Šteta je što blic ne možete koristiti kao lampu (doduše, možete, ali morate prvo aktivirati kameru). Zvučnik preko koga se čuju melodije se nalazi odmah ispod kamere, koristi se i za razgovore preko spikerfona.

Ostali deo zadnjeg dela telefona je poklopac za bateriju. Nije idealno fiksiran i ima veoma veliki pomeraj. Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 850 mAh. U proseku, autonomija telefona je bila 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 20 minuta i do 20 minuta za ostale funkcije. Ako telefon budete koristili u 3G mrežama autonomija će se smanjiti na jedan dan. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 2 sata.

Sem interne memorije kapaciteta 4 MB možete koristiti i Transflash kartice, prorez za njih se nalazi odmah ispod baterije.

Meni

Glavni meni telefona je u potpunosti iskopiran sa starijih Motorola telefona. Možete postaviti da se meni prikazuje kao tri reda ikona sa po tri ikone u svakom redu ili kao lista stavki. Podmeniji su prikazani kao liste i ikone. Dok je telefon u mirovanju pomeranjem džojstika možete pokretati funkcije koje sami odredite. Možete promeniti i funkcije koje se pokreću pomoću programabilnih tastera. Meni Motorola telefona je veoma fleksibilan i možete ga urediti prema svom nahođenju.

Telefon podržava iTap sistem za predviđanje unetog teksta. Podržan je samo Engleski jezik.

Imenik.U memoriji telefona možete sačuvati do 1000 unosa, svakom kontaktu možete dodeliti nekoliko brojeva telefona (biranjem tipa), e-mail adresu, fotografiju i melodiju. Nedostatak je što ne možete obrisati sve podatke o kontaktu odjednom, već morate brisati stavku po stavku.

Imate na raspolaganju 4 grupe i možete kreirati sopstvenu. Ime grupe možete promeniti i dodeliti određenu melodiju. U listi kontakti mogu biti prikazani samo kao imena ili kao imena sa slikama; možete podesiti brzo pozivanje i pozivanje glasom. Kontakte možete pretraživati po prvom slovu ili po celom imenu.

Poruke. Telefon podržava EMS poruke pa se tako u njemu nalaze male slike, animacije i zvukovi. U levom uglu će biti prikazano koliko još slova možete otkucati u poruci (maksimum je 450). Podržani su šabloni i imate mogućnost slanja grupnih poruka.

Rad sa MMS porukama je jednostavan i sve je lako razumljivo. Slajdove možete lako kreirati. Maksimalna veličina za MMS poruku je 300 KB, trenutna veličina poruke je prikazana u gornjem desnom uglu. Možete koristiti predefinisane šablone ili kreirati sopstvene.

Telefon ima ugrađen program koji podržava POP3/IMAP4 protokole za elektronsku poštu, omogućen je pregled zaglavlja poruka i skidanje celih poruka. Što se slanja tiče, podržani su samo grafički formati fajlova koji ne prelaze određeni limit. Ako želite da sačuvate neku od poruka moraćete da za to koristite dinamičku memoriju, kao kod MMS poruka.

Liste poziva. Telefon ima listu primljenih poziva u kojoj će se nalaziti i propušteni. U ovom meniju možete videti listu pozvanih brojeva, kojoj možete pristupiti pritiskom na taster za pozivanje kada je telefon u mirovanju. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Svaka stavka u listi će imati podatke o datumu i vremenu kao i trajanju razgovora.

Liste poziva. U pitanju je standardna lista u kojoj će biti nabrojani dolazni, odlazni i propušteni pozivi (do 100 brojeva). Pozivi kao (ili od) jednom broju telefona neće biti sumirani već će svaki poziv biti prikazan posebno. Ovde se nalaze i brojači za pozive.

IM – Instant Poruke. Ovo je neka vrsta mobilnog ICQ programa.

Office aplikacije. Ovde se nalazi kalkulator sa konverterom valuta.

Alarm. Možete napraviti do 5 alarma i za svaki izabrati posebnu melodiju, jačinu zvuka i dodeliti malu belešku.

Kalendar. Možete pregledati ceo mesec ili sve unose. Svaki unos ima svoj naziv, vreme početka i kraja, trajanje, kategoriju (sastanak, odmor, posao, itd.), prioritet i status. Možete podesiti da se alarm oglasi u određeno vreme pre početka npr. sastanka.

WAP. Telefon ima instaliran WAP pretraživač verzije 2.0.

Igre i aplikacije. Telefon podržava Java tehnologiju, na kojoj su zasnovane sve aplikacije u ovom meniju. U zavisnosti od tržišta u telefonu će se nalaziti različite igre.

Multimedia. Telefon podržava teme pomoću kojih možete menjati skrin sejvere, boje menija, zvukove i melodije.

U meniju Sounds se nalaze svi zvučni fajlovi. Tu ih možete preslušati, program za reprodukciju je veoma jednostavan i može raditi u pozadini.

Video. Svi video snimci se nalaze ovde. Program za reprodukciju video zapisa je jednostavan, snimke možete pregledati preko celog ekrana i tada će slika biti zarotirana za 90 stepeni.

Slike. Sve slike se nalaze u ovom meniju. Možete ih pregledati u obliku liste (biće prikazano ime fajla, datum kreiranja i umanjena slika), umanjenih slika (biće prikazane četiri slike preko celog ekrana). Slike možete sortirati po kategorijama i tako olakšati pregledanje slika u budućnosti. Bilo koju sliku možete iskoristiti kao skrin sejver ili kao pozadinu za ekran.

Kamera. Telefon ima integrisanu VGA kameru. Podržane su High (640 x 480 piksela), Medium (320 x 240), MMS (160 x 120) rezolucije. Na raspolaganju Vam je i tri tipa kompresije (visoki, srednji, niski). Noćni režim je posebna stavka. Možete iskoristiti i digitalni zum (do 4x). Mana je što ćete pri svakom fotografisanju morati da potvrdite da želite da sačuvati fotografiju, to se ne može automatizovati.

Kvalitet fotografija je osrednji, što je i očekivano pošto je u pitanju VGA kamera.

Možete izabrati jedan od tri tipa kompresije video snimaka (dobar, bolji, najbolji), trajanje snimka je ograničeno slobodnom količinom memorije. Video snici su prosečnog kvaliteta.

Utisci

Kvalitet prijema signala je veoma dobar. Telefon je ostajao u mreži čak i tamo gde je bila slaba pokrivenost signalom. Jačina zvuka preko zvučnika i osetljivost mikrofona će biti dovoljni u bilo kojoj situaciji. Spikerfon je veoma dobar i ugodan za korišćenje zbog dodatnog zvučnika. Takođe, zbog tog zvučnika i melodije će se bolje čuti. Kao melodiju možete postaviti i bilo koju MP3 pesmu. Vibracija je slaba, nedovoljne je jačina za ovako veliki uređaj.

Mane telefona su nedostaci Bluetooth-a i Infracrvenog porta kao i velike dimenzije i kratka autonomija. Prednosti bi bile ugodna tastatura i navigacioni džojstik, podrška za memorijske kartice (mada nije podržana izmena "na živo"). Ako ne planirate da Motorola C975 koristite u 3G mrežama bolje se opredelite za neki drugi telefon pošto postoji dosta funkcionalnijih i jeftinijih telefona za GSM mreže.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024