6260 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6260
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6260. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6260 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6260

Standardni paket:
Telefon
Uputstvo
CD sa programima
Kartica 32 MB RS-MMC
Kaiš

Nokia je najavila nekoliko smartphone aparata i Nokia 6260 je jedini takav aparat na preklop. Šta više, ovaj model se uopšte ne razlikuje od ostalih smartphone aparata ove kompanije koji imaju Symbian 7.0s (Dodatni paket 1) operativni sistem, kao na primer Nokia 7610. Razlike u funkcionalnosti su više marketinške prirode. Tako u kompaniji smatraju da je dizajn na preklop atraktivan za korisnike i da time daje određeni status vlasnicima takvih telefona. Ovakvo razmišljanje je možda bilo tačno pre dve godine ali danas ima mnogo modela koji koriste ovaj dizajn pa samim tim više nije toliko atraktivan. U kompaniji Nokia su shvatili to pa su rešili da naprave model sa ekranom koji može da se rotira. Usput, sa ovakvim rešenjem ne postoji spoljašnji ekran koji je veoma potreban kada su u pitanju modeli na preklop.

Ekran koji može da se rotira je doneo mnoge inovacije i rešenja koja su neusklađena. Na primer, prorez za VGA kameri koji se nalazi sa leve strane aparata. Kada držite aparat u šaci često ćete dodirivati taj prorez i tako ga prljati.

Prvi model kod koga je ekran mogao da se rotira je LG G100. Ako je kod toga modela bilo neobično i neugodno da ekran rotira, onda se može reći da takvi problemi ne postoje kod Nokia 6260 modela. Kamera se automatski aktivira kada završite rotiranje ekrana. Samo slikanje se vrši pritiskom na taster za kameru koje se nalaze sa desne strane.

Push to Talk (PTT) funkcija je dodeljena istom tasteru; kada se aparat otvori na tradicionalan način i kada pritisnete taj taster aktiviraćete PTT funkciju a ne kameru. Dvostruka funkcionalnost ovog tastera Vas može ponekad zbuniti, pa se tako može desiti da uključite PTT umesto kamere. Opet, treba se navići na činjenicu da se kamera nalazi sa strane uređaja i da ekran morate da rotirate.

Ekran možete okrenuti u dva smera: da bi slikali sebe i da bi slikali ono što se nalazi ispred Vas. Ekran takođe možete rotirati i okrenuti da bi se našao na spoljnoj površini. Okretanje oko spoja se vrši lako uz mali napor. Ovo garantuje stabilnost mehanizma koji će se teško razlabaviti.

Dimenzije telefon su tipične za smartphone aparate ali neobične za aparate na preklop. Uređaj se ne može smatrati malim čak ni kada je zatvoren, pošto su mu onda dimenzije 102 x 49 x 23 mm. Ovo je tipičan aparat za muški deo populacije, dok će ga ženski deo populacije smatrati teškim za upotrebu pre svega zbog mase od 130 grama. Aparat je na raspolaganju u dve boje, srebrnoj i crnoj.

Neobična rešenja se ne nalaze samo na površini aparata. Tako se Pop-port ne nalazi sa donje strane, već je na gornjoj strani aparata. Pored se nalazi i priključak za punjač. Objašnjenje za ovo je da kada je telefon zatvoren i kada je ekran okrenut priključke je lakše koristiti kada su ovako raspoređeni. Sa donje strane telefona ne postoje priključci.

Priključak za slušalice nije pretrpeo nikakve izmene. Ovo je standardni priključak za Nokia telefone. Nezgodno je što nije fiksiran pa je previše izbačen. Ovakvi priključci se razlabave vremenom pogoto ako telefon nosite u džepu. Slušalice su stereo i obezbeđuju relativno dobar kvalitet zvuka sa FM radia. Ipak, reprodukcija MP3 fajlova je mono, što je hardversko ograničenje platforme.

Infracrveni port se nalazi ispod kamere što je prednost ovog modela nad Nokia 6670 i 7610 modelima. Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka nalazie se desne strane. Nažalost proizvođač se nije potrudio da zameni funkcije ovih tastera kada se telefon okrene, pa se tako dešava da umesto da pojačate zvuk pritiskom na gornji taster, Vi ga u stvari utišavate. Ovo je moglo lako da se reši, ali je verovatno u pitanju previd.

Statusni indikator koji se uključuje kada Vas neko zove, kada punite telefon i vezano za još neke događaje nalazi se sa spoljašnje strane. Pre nego što pređemo na kontrole pogledaćemo malo poklopac. Fiksiran je samo jednom bravicom i može pomerati u tom položaju (oko 1 mm). Kao rezultat toga aparat ima mali hod kada ga držite u šaci, iako se ne čuje škripanje. Potrebno je revidirati fiksiranje poklopca.

Kompanije je najavila da će RS-MMS kartice moći da se menjaju "na živo". Ovo je istina mada nećete naći konektor za memorijske kartice dok ne skinete zadnji poklopac. Tada ćete videti konektor za kartice koji možete otvoriti povlačenjem. Ovo je međurešenje i ne može se baš nazvati menjanjem "na živo".

SIM kartice je nemoguće promeniti na isti način, pošto se ležište nalazi ispod konektora za memorijske kartice. Karticu jednostavno gurnete u ležište; možete je izvući uz pomoć male drške. Ovo je veoma neugodan način, pošto je dosta neobičan. SIM karticu možete menjati samo ako izvadite i bateriju.

Baterija je Li-Ion, kapaciteta 760 mAh (model BL-4C). Prema podacima proizvođača telefon može raditi 2-4 sata ako se koristi za razgovore i 100-140 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 2 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore 35 minuta i do 25 minuta za isprobavanje ostalih funkcija. Autonomija smartphone aparata je manja nego sličnog običnog telefona što se može objasniti manjim kapacitetom baterije. Da bi se baterija u potpunosti napunila potreban je oko 1.5 sat.

Prema SPMartk 04 test programu baterija je ostvarila 1061 poen. Radno vreme je 4 sata i 51 minuta (ponavljanje svih testova sa uključenim pozadinskim osvetljenjem za polovinu njih), 91 ciklus je izvršen. Radi poređenja, model Nokia 6670 je radio jedan sat više i kod njega je bilo 122 ciklusa. Razlika u autonomiji je 15-20%.

Kada otvorite aparat videćete standardni ekran za Series 60 platformu (TFT tipa, može da prikaže do 65.536 boja). Rezolucija ekrana je 176 x 208 piksela (dimenzije su 35 x 41 mm). Može da prikaže do 8 linija teksta i jednu statusnu liniju. Kada ovaj ekran uporedimo sa sličnim ekranima možemo reći da nije loš. Slika na njemu izgleda živo, boje nisu previše svetle, čak su pomalo blede. Kada se uzme u obzir da je intefejs pravljen u skladu sa mogućnostima ekrana, ne javlja se osećaj da osvetljenje i kontrast slike nisu dobro podešeni. Ekran nije loš za ovaj segment tržišta ali ga ne treba porediti sa ekranima standardnih telfona. Informacije na ekranu se loše vide kada se nalazi na suncu, ali se ipak nešto može pročitati.

Taster za uključivanje/isključivanje se nalazi na gornjem desnom uglu iznad ekrana. Taster se nalazi suviše duboko u telefonu pa morate okrenuti telefon i tek onda možete da ga pritisnete. Kada je telefon u mirovanju preko tog tastera se vrši promena profila. Mogu se kladiti da većina korisnika neće koristiti taster u tu svrhu pošto je veoma nezgodno postavljen.

Sledeća inovacije je u podeli tastera u dva bloka: tasteri sa brojevima kao i tasteri za pozivanje/prekid veze se nalaze u donjem delu aparata, dok se u gornjem delu nalaze programabilni tasteri i navigacioni sa ugrađenim OK tasterom. Tasteri Edit, C i za pristup aplikacijama se takođe nalaze u gornjem delu. Ako ste bilo kada koristili Symbian smartphone aparate znate koliko je neophodno da morate da pritisnete programabilne tastere kao i da navigacija u potpunosti zavisi od komfornosti navigacionog tastera. Možete primetiti da je ergonomija tastature nepotrebno iskomplikovana. Prste morate da pomerate sa donjeg dela na gornji pod uglom od 45 stepeni. Da bi ste radili sa telefonom morate ga koristiti sa obe šake; dok ga držite jednom šakom i radite sa njim imaćete osećaj kao da hodate po kanapu. Rad sa telefonom bi bio mnogo lakši da je proizvođač postavio programabilne tastere u donjem delu telefona. Zamislite koliko bi bilo lakše da kucate SMS poruku i da je pošaljete bez potrebe da šetate prste u tolikoj meri preko tastature. Nažalost, prooizvođač nije razmatrao upotrebu telefona u običnim situacijama. Upotrebljivost tastature se narušava sa nedostacima koji su navedeni. Zanimljivo je da na donjem delu tastature ima mesta za tastere koji su se našli na gornjem delu. Čini mi se da će u sledećem modelu koji bude koristio sličan dizajn kontrolni tasteri biti postavljeni niže i da će biti upotrebljen veći ekran.

Pozadinsko osvetljenje je bele boje, karakteri nisu jasno vidljivi u svim uslovima osvetljenja. U većini slučajeva moći ćete bez problema da pročitate šta je ispisano.

Produktivnost

Nije iznenađenje da je ovaj model sličan Nokia 7610 i 6670 modelima po svojoj produktivnosti. Uzimajući u obzir da je ista platforma u pitanju ne treba očekivati velike razlike u funkcionalnosti i brzini rada.

SPMark 04 test smo koristili da bi izmerili produktivnost. Postignuti su rezultati koje smo poredili sa N-Gage QD i Nokia 7610 aparatom. Visoka radna frekvencija procesora dosta utiče na brzinu rada aparata koja je mnogo veća nego kod igračke konzole po svim parametrima.

Testirali smo produktivnost koristeći JBenchmark 2.0.2 i rezultati su sledeći:
Total score 158
Image manipulation 191
Text 349
Sprites 38
3D Transform 49
User interface 782

Starija verzija programa JBenchmark prikazala je sledeće rezultate:
Total score 2534
Text 611
2D Shapes 601
3D Shapes 378
Fill Rate 245
Animation 699

Rezultati koji su postignuti kod obe verzije JBenchmark programa su veoma visoki i pokazuju da će aparat raditi sa većinom aplikacija. Brzina rada ne bi trebalo uopšte da Vas brine.

Postojeći programi u Nokia 6260 aparatu

Uzimajući u obzir da je Nokia 6260 smartphone aparat proizvođač može lako da izabere programe u skladu sa uređajem. Lako je pogoditi po oznaci modela da je aparat namenjen poslovnim ljudima. Tako postoji VPN alatka za pristup mail sistemima kompanije u kojoj radite i drugim servisima. Ova funkcija nije interesantna za obične korisnike.

Sledeća aplikacija je Push to Talk. U principu, bilo koji Symbian smartphone aparat može imati slične mogućnosti rada sa PTT; na primer, ista aplikacija može da koristi i kod Nokia 6600 aparata.

QuickWord, QuickPoint su aplikacije za pregled MS Word, MS PowerPoint fajlova. Ne postoji podrška za menjanje fajlova, samo za njihov pregled. Aplikacije su veoma jednostavne za upotrebu. Prednost je u tome što se već nalaze u memoriji aparata pa korisnik ne mora da ih posebno učitava i instalira.

Igre - Bounce (poznat lavirint), CardDeck (pasijans, teško je igrati koristeći tastaturu), Snake Ex (čuvena zmija).

Šest aplikacija se nalaze na kartici i u pitanju su probne verzije. Svaki program možete pokrenuti samo tri puta i posle toga će odbijati da se pokrene. Ne možete koristiti više od jedne aplikacije u trenutku što je veliki nedostatak.

ActiveDesk program nije interesantan; postoji mnogo sličnih programa, većina korisnika se zabavi sa ovakvim programima par puta i onda zaboravi na njih.

MobileFax je program za razmenu fax-ova koristeći telefon. Bilo bi dobro za poslovni telefon da ima punu verziju ove aplikacije.

PDF+ je korisna alatka za čitanje PDF fjalova, limit je tri pokretanja.

PhotoBase jednostavan program za organizaciju fotografija, ali nema mnogo smisla da se on koristi.

RockitPinball je dobra verzija flipera ali poruka Try mode, tj. probni period, na ekranu veoma iritira.

WayFinder je servus za nalaženje rute između dve tačke; oslanja se na bazu podataka i učitava rute u Vaš smartphone aparat.

Inovacije koje se tiču Try & Buy aplikacija su veoma interesantne, ali je proizvođač trebalo da naglasi da određene aplikacije morate da kupite. U informacijama o telefonu navedeno je da može da čita PDF fajlove ali nije rečeno da to zahteva dodatne troškove.

Mane kontrukcije

Aparat koji smo testiral je komercijalna verzija proizvoda i uzet je slučajni primerak iz prodavnice. Test je pokazao koje probleme ima jedna trećina uređaja koji se koriste.

Prvo bih pomenuo da sam bio iznenađen veoma velikim okvirom ekrana. Okvir je toliko veliki da je čak u jednom od modela mogla da se vidi prašina iz fabrike. Kada posmatrate telefon u mraku sa uključenim pozadinskim osvetljenjem okvir se ne primećuje.

Druga stvar koja nas je iznenadila je pogrešno pozicioniranje ekrana; sam ekran ne naleže dobro na plastiku. Zarotiran je malo dijagonalno što se jasno vidi na slici.

Pošto sam naišao na takvu grešku, pažljivo sam zagledao aparat. Prorez za kameru je takođe dislociran, samo pogledajte sliku ispod i uporedite dva kruga (na kameri i na plastici). Greška nije kritičina i više je estetika u pitanju. Slične greške govore da proizvodna linija za ovaj model nije ispravna i da ima male greške. Greške koje smo našli najviše se tiču izgleda aparata.

Ako pogledate sočivo kamere u mraku (kada je aparat otvoren i isključeno je pozadinsko osvetljenje tastature) primetićete malu svetlu tačku (reflekcija tastera "1"). Priznajem da se ne sećam da je bilo sličnih nesavršenosti u ostalim Nokia modelima. Izgleda da je razlog u tome što u fabrici u Nemačkoj još nisu usavršili proizvodnju ovog modela.

Utisci

Što se kvaliteta prijema signala tiče, tu nema nikakvih problema, aparat radi dobro. Jačina zvuka polifonih melodija je prosečna i možete ih čuti kada ste u sobi, ali se problemi javljaju kada se nalazite na bučnoj ulici. Vibracija je takođe prosečne jačine.

Želeo bih da istaknem da je polifonija slaba tačka Nokia telefonna. Aparat je inferiorniji u poređenju sa modelima Koreanskih proizvođača i Siemens i Motorola modela. Jedini način da se to reši je da postavite MP3 melodiju kao zvono pošto sve ostale varijante ne rešavaju problem (kvalitet zvuka je prihvatljiv, ali ništa više od toga, pa je bolje postaviti MP3 melodiju). Mono zvuk se može okarakterisati kao minus, pošto sprečava da koristite aparat za reprodukciju MP3 fajlova, tako da njih možete koristiti samo za zvono.

Prema podacima proizvođača, aparat ima 48-glasovne polifone melodije što mora dobro da zvuči. Nedostaci zvona telefona su povezani najviše sa samom realizacijom i kvalitetom zvučnika.

Proizvođač je najavio FM radio i stereo zvuk za njega. Ovo je veoma čudno, pošto bi onda i reprodukcija MP3 fajlova morala da bude stereo (u pitanju je realizacija softvera), što nije slučaj. Nismo mogli da proverimo da li je zvuk sa radia stereo ili mono, pošto nismo mogli da smislimo odgovarajući test. Razlike između mono i stereo zvuka radia su skoro neprimetne.

Model je eksperimentan pa je mogao da dobije indeks 7 a ne 6. Aparat ne možemo nazvati poslovnim rešenjem već više modni uređaj (slično kao Nokia 7610 i Siemens SX1) pošto nije postignut komfor u radu sa većinom aplikacija. Prisutan je integrisani radio (što nije funkcija za poslovni telefon) i kartica od 32 MB (kod Nokia 7610 modela u standardnom paketu nalazi se kartica od 64 MB) što nagoveštava da telefon rešenje za poslovne korisnike.

Ovaj model ne donosi prednosti nad već postojećim rešenjima kompanije Nokia; tehnički, to je isti telefona kao na primer Nokia 6600, dok su Nokia 7610 i 6670 modeli bolji pošto imaju bolju kameru i bateriju.

Ergonomija ovog modela nas je čak i razočarala. Nije jasno ko je ciljna grupa za ovaj telefon. Dimenzije su prevelike da bi telefon bio modno rešenje ali je tastatura neugodna za svakodnevni rad. Na neki način ovaj model je rival Siemens SX1 aparatu. Oba telefona pripadaju istoj klasi, prerušeni u poslovne u stvari su modni aparati. Kada pogledamo prodaju Siemens SX1 modela možemo slobodno reći da će prodaja Nokia 6260 modela biti niska.

Primeri fotografije slikanih integrisanom kamerom (ZIP arhiva, 850 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024