SK65 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Siemens SK65
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Siemens SK65. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Siemens SK65 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Siemens SK65

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Uputstvo

Hronični nedostatak Siemens smartphone aparata postao je razlog zašto je kompanija predstavila model SK65, koji bi trebalo da zameni takve modele aparata i privuče pažnju poslovnih korisnika. Istorija smartphone uređaja kompanije Siemens traje nekoliko godina i počela je sa modelom Andromeda (ili Siemens SX45). Čak i kada je bio predstavljen ovaj model je već bio zastareo pošto je telefon na kome je bio zasnovan bio popularan samo u početku razvoja tog uređaja dok je kasnije zamenjen interesantnijim uređajima. Zatim je usledio dug period zatišja pre nego što je predstavljen Siemens SX1 koji je bio namenjen ne samo poslovnim korisnicima već je bio i modni telefon. U trci da stigne na dva cilja kompanija je izgubila poverenje poslovnih korisnika, pošto je kucanje teksta na tom modelu bilo veoma neugodno. Aparat je postao popularan među mlađim korisnicima, pa je zato usledio pad cene i on je tada bio jedan od najupotrebljivijih aparata u svojoj klasi, ali opet nije odgovarao korisnicima ciljne grupe. Poslovnim korisnicima je smetala loša ergonomija, ali je i korisnicima koji prate modu smetala niska cena. Kompanija je planirala da predstavi model SX2 krajem leta 2004. godine ali je došlo do problema sa hardverom koji nisu mogli biti rešeni. Predstavljanje nove verzije je odloženo do leta 2005. godine. Pošto nema nijedan aktuelan smartphone aparat, kompanija je odlučila da predstavi model SK65 koji je baziran na modelu Siemens S65 kao međurešenje. U odnosu na model S65 razlika je u tome što SK65 nema kameru i podršku za memorijske kartice i ima QWERTY tastaturu, pošto je kompanija mislila da će ovakva tastatura privući pažnju poslovnih korisnika.

Konkurentski telefon ostalih proizvođača su se pojavili ranije i nisu bili previše popularni među korisnicima. Setite se modela Nokia 6800 , Nokia 6820 i Motorola A630. Telefon nije interesantan ako ima QWERTY tastaturu a nema mogućnosti smartphone aparata. Kompanija Siemens nije to uzela u obzir i ponovo su računali na dizajn telefona.

Telefon koristi poseban mehanizam za otvaranje koji je nazvan x2type (cross to type, odnosno "ukrsti da bi kucao"). To je u stvari slajder mehanizam ali je primenjen na drugi način, pa je potrebno da rotirate zadnji deo telefona i tako telefon liči na krst. Tastatura će biti postavljena sa strana ekrana, čak će i ekran izgledati veći. Dimenzije telefona su 120 x 47 x 22 mm i masa je 144 grama. Radi poređenja, smartphone model Nokia 9300 ima masu od 167 grama i za 11 mm je duži.

Jasno je da je telefon neugodno nositi u džepu košulje stalno; možete ga nositi i u torbi ili okačiti o kaiš. Povećanje u masi objašnjeno je time što je prisutna metalna pločica koja štiti zadnji deo telefona.

Telefon je nemoguće otvoriti samo jednom rukom, pa ga morate držati sa obe ruke. Možete ga otvoriti samo ako ga rotirate u smeru suprotnom od kazaljke na satu, što je opet neobično. Pozadinsko osvetljenje je veoma svetlo i oznake na tasterima su dobro vidljive. Pozadinsko osvetljenje se automatski aktivira kada otvorite telefona ili pritiskom i držanjem Fn tastera. Možete promeniti u podešavanjima način kako će funkcionisati pozadinsko osvetljenje.

Tasteri su prosečne veličine i dodiruju se međusobno, ali nije bilo problema pri kucanju teksta. Bilo je problema sa tasterima koji su postavljeni blizu gornjeg dela pošto kada ih pritiskate dodirujete gornju ivicu što može smetati.

Pri testiranju brzine unosa teksta, došli smo do zaključka da ovaj telefon nema nikakvih prednosti u odnosu na ranije predstavljene modele. Brzina kucanja je ista kao kod modela Nokia 6800, 6820, Motorola A630.

Plastika od koje je izrađen telefon je sjajna i na njoj će ostajati otisci prstiju. Standardna tastatura je prihvatljivog kvaliteta. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje. Programabilni tasteri su iskombinovani sa tasterima za pozivanje/prekidanje poziva, pa se ponekad može desiti da slučajno pritisnete pogrešan kraj tastera. Navigacioni taster se može pomerati u 5 smerova i može služiti i kao OK taster.

Baterija se nalazi ispod poklopca sa zadnje strane. U pitanju je Li-Ion baterija kapaciteta 700 mAh. Prosečno radno vreme je oko 3 dana u toku kojih telefon možete koristiti 30-35 minuta za razgovore i do 20 minuta za ostale funkcije.

Telefon nudi 36 MB memorije na raspolaganju korisniku, ukupna količina memorije je 64 MB. Čak i ako obrišete aplikacije, slike i melodije nećete moći da imate svu memoriju na raspolaganju.

Pošto je telefon namenjen poslovnim korisnicima, u njemu se našlo nekoliko poslovnih Java aplikacija (one funkcionišu i na S65 i ostalim modelima). Prvo, DocViewer omogućava pregled (ali ne i menjanje) Microsoft Office dokumenata. PDF Viewer je aplikacija za pregled PDF fajlova, kao što ime kaže (pri učitavanju malih fajlova brzina će biti odgovarajuća ali čim budete pokušali da učitate fajl od nekoliko MB veličine, aplikacija će se usporiti). Golf Scorecard je igra namenjena ljubiteljima golfa.

Što se standardnih mogućnosti tiče, telefon je u potpunosti isti kao model S65 pa bih Vam preporučio da pročitate test tog telefona.

Utisci

Nije bilo nikakvih problema što se tiče kvaliteta prijema signala i tu je telefon sličan kao model S65. Ovo je zanimljiv telefon ali sa loše rešenom ergonomijom. Oni kojima je bio potreban takav telefon već su kupili Nokia 6800 ili Nokia 6820 model. Radi poređenja, Nokia 6820 je jeftiniji, ali ima lošiju funkcionalnost i zastareo ekran. Opet, mogućnosti pri kucanju teksta i za povezivanje se mogu porediti između ova dva telefona.

Što se mene tiče, Siemens SK65 je veoma slab model i nema smisla kupovati ga pošto se u prodaji nalazi Siemens S65 model.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024