9300 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 9300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 9300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 9300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 9300

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Baza
64 MB Memorijska kartica
Slušalica
Uputstvo

Kompanija Nokia se može smatrati prvim proizvođačem koji je predstavio uređaje koje danas nazivamo komunikatori. Mnogi moderni uređaji se nazivaju tim imenom ali je originalna zamisao bila da se tako zove običan telefon koji je opremljen QWERTY tastaturom i ima funkcionalnost ručnog kompjutera. Smartphone aparati ne potpadaju pod ovu klasu uređaja, a i sam nedostatak QWERTY tastature je uticao da oni budu klasa uređaja za sebe. Kada kažemo "klasa uređaja za sebe" ne mislimo da im je smanjena funkcionalnost, već da jednostavno uređaj ne izgleda isto kao komunikator. Mnogi proizvođači pokušavaju da u smartphone aparate ugrade male QWERTY tastature bez povećavanja dimenzija ali rezultati nisu toliko uspešni i očigledno su inferiorni u odnosu na aparate koji imaju tastature pune veličine.

Nokia 9300 je mlađi model od dva komunikatora koje je napravila kompanija. Nokia 9500 ima bateriju većeg kapaciteta, integrisanu kameru i podršku za Wi-Fi. Masa Nokia 9300 je 167 grama (nasuprot 222 grama za Nokia 9500 model) dok su dimenzije 132 x 51 x 21 mm (nasuprot 148 x 57 x 24 mm kod Nokia 9500). Komunikator možete nositi u džepu košulje ali to neće lepo izgledati. Najbolje je da ga nosite u posebnoj futroli oko struka ali to nekada može biti neudobno, pa je najbolje da ga držite u torbi. Ovakav uređaj nije ugodan za svakodnevnu upotrebu. Ovaj problem je postojao i ranije a sada je rešen upotrebom Bluetooth slušalice sa ekranom. To znači da ako uređaj držite u torbi a slušalicu montirate, i dalje možete videti broj telefona onoga ko Vas zove i tako prihvatiti ili odbiti poziv, a možete izvaditi komunikator iz torbe i tako razgovarati. Ovo ne možete uraditi sa originalnim slušalicama pa možete iskoristiti SonyEricsson slušalice i tada nećete razmišljati o dimenzijama telefona. U bliskoj budućnosti većina komunikatora će biti opremljena sa ovakvim slušalicama.

Pre nego što počnemo sa opisivanjem funkcija, želeo bih da napomenem da se ovaj uređaj razlikuje od svih smartphone uređaja po ideologiji po kojoj funkcioniše. Kod ovog uređaja telefon i komunikator su skoro fizički razdvojeni. "Kompjuterski" deo je uvek uključen i skoro da se ne može isključiti (možete to postići vađenjem baterije, ali to se može posmatrati kao reset). Uređaj se uključuje posebnim tasterom i funkcioniše kao odvojen modul (kontakti, poruke, liste poziva su isti za ceo uređaj). Kada pogledate uređaj, on izgleda kao veći mobilni telefon. Ali ako ga otvorite pred Vama će se naći mali ručni računar.

Sa procesom otvaranja nije bilo nikakvih problema. Centar mase uređaja je malo pomeren što je mali nedostatak pošto će u slučaju da je ugao otvaranja veći od 45 stepeni teži gornji deo povući donji deo. Zato ga morate pridržavati sa prstima dok unosite podatke i nećete moći da kucate kao na kompjuterskoj tastaturi. O svakom delu uređaja će biti reči, prvo ćemo početi sa telefonom.

Nokia 9300 kao telefon

Na prvi pogled shvatićete da je u pitanju Series 40 platforma sa svim svojim prednostima i nedostacima. Spoljašnji ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 128 piksela. Ekran je sličan kao kod Nokia 6230 modela. Kada se uređaj nađe na suncu, prikaz na ekranu će izbledeti što je povezano sa malim dimenzijama ekrana. Ipak, informacije će ostati čitljive.

Tastatura je napravljena od plastike, tasteri su postavljeni duboko u telu, što deluje kao prihvatljivo rešenje za smanjenje debljine uređaja. Tasteri su lako pristupačni zbog svoje veličine i u većini slučajeva uz pomoć njih ćete unositi samo brojeve (kucanje poruka pomoću tih tastera je nepotrebno kada postoji QWERTY tastatura). U toku nekoliko nedelja koliko smo koristili uređaj tasteri su se razlabavili i počeli su da "igraju". Objašnjenje leži u tome da je gornji deo telefona izmenjiv, ali neću ocenjivati koliko je to razložno za poslovni proizvod. Ovo je ili prilagođavanje modi ili ispunjavanje nečije želje. Navigacioni džojstik je veoma komforan i lak je za upotrebu. Pozadinsko osvetljenje je bele boje, nije jako ali se karakteri jasno vide.

Iznad ekrana se nalazi taster za uključivanje/isključivanje, dok se standardni Pop-port priključak i priključak za punjač nalaze sa donje strane. Infracrveni port se nalazi na desnom boku.

Na zadnjem delu se nalaze gumene nožice, pošto će u većini slučajeva uređaj biti postavljen na ravne površine. Poklopac je fiksiran jednom rezom pa će se posle određenog vremena javiti pomeranje poklopca. Nažalost, ne postoji prorez za memorijske kartice sa spoljne strane uređaja, pa ćete morati da skidate poklopac da bi menjali kartice (ipak, omogućena je promena kartica "na živo").

Baterija je Li-Ion tipa, kapaciteta 970 mAh, i prema podacima proizvođača uređaj sa ovom baterijom može raditi do 200 sati u mirovanu i do 4.5 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu uređaj je radio 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili oko 30 minuta i do 10 minuta za upotrebu ostalih funkcija (mogućnosti komunikatora skoro uopšte nismo koristili). Nokia 9300 sasvim očigledno nije namenjena za ovakav način rada pa će ako budete proveli još 30 minuta u razgovorima uređaj raditi samo jedan dan, tako da možete očekivati da ćete morati da punite uređaj skoro svako veče. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata.

Dok uređaj koristite kao telefon, možete koristiti i imenik. U pitanju je standardni imenik koji se viđa kod većine Nokia telefona i jedina razlika je u tome što ne postoje nikakva ograničenja po pitanju broja unosa.

Jednom kontaktu možete dodati do 5 brojeva telefona i izabrati tip za svaki broj (glavni, mobilni, kućni, kancelarija, fax). Prvi broj koji budete uneli će postati podrazumevani broj, što možete kasnije promeniti. Kada prvi put unosite podatke, možete uneti samo ime i glavni broj telefona, dok sve ostale podatke možete uneti kasnije. Nekima će ovo biti neugodono, dok će ostali koji drže jedan broj po kontaktu biti zadovoljni, i obe grupe korisnika će biti u pravu. S obzirom da se ovaj isti način unosa primenjuje i kod ostalih Nokia telefona, možemo reći da verovatno neće biti problema. E-mail adresu, URL, poštansku adresu i tekstualnu belešku možete snimiti kao dodatne informacije o kontaktu. Funkcija USER ID je jedna od novih i predstavlja identifikaciju korisnika za pristupni servis, što je slično kao ICQ (biće prikazani korisnici koji su u određenom trenutku na raspolaganju). Još uvek nije poznato koliko će ovaj servis biti interesantan.

Imenu možete dodeliti fotografiju ali nećete je videti kada pregledate informacije o nekom kontaktu već ćete morato da otvorite poseban meni. Sa druge strane, možete podesiti da pregledate imena i odgovarajuće slike u imeniku. U tom načinu prikaza videćete ikonu koja je u stvari umanjena slika. Ostali načini pregleda liste su tradicionalni - samo imena ili imena sa glavnim brojem telefona. U glavnoj listi mogu biti prikazani i kontakti iz glavne memorije i kontakti sa SIM kartice. Tradicionalno, možete podesiti brzo pozivanje brojeva preko tastera 2-9.

U toku poziva biće prikazan broj pozivaoca i njegova/njena fotografija. Slika je veća nego što je prikazana u listi ali je i dalje veoma mala, pa ćete morati da upotrebite malo mašte da bi shvatili ko se nalazi na slici, pošto pri uveličavanju dolazi do još više distorzije. Generalno, fotografija zauzima veoma mali deo ekrana. Ova funkcija je najlošije realizivana kod Nokia telefona, nadamo se da će se u budućnosti to promeniti.

U imeniku postoji samo 5 grupa korisnika što je tipično za Nokia telefone. Svakoj grupi možete dodeliti melodiju. Generalno, možemo reći da je imenik prosečan. Sa jedne strane možete popuniti dosta polja dok je sa druge strane unos podataka lakše uraditi preko PC računara nego koristeći telefon. Opet ću napomenuti da je imenik tipičan za Nokia telefone, nije bilo nikakvih izmena (unapređenja). Što se imenika tiče, Siemens telefoni su najbogatiji opcijama, zatim slede SonyEricsson telefoni a onda Nokia.

Poruke. Uređaj podržava Nokia Smart Messaging što omogućava razmenu melodija i običnih crno-belih slika sa kompatibilnim uređajima. Telefoni kompanija Samsung, LG i neki modeli kompanije Motorola takođe podržavaju ovaj standard. Do 10 grafičkih šablona se nalaze u telefonu za takve poruke. Nažalost, kompanija standardno ograničava korisnike, pošto je EMS standard široko rasprostranjen i omogućava ne samo razmenu melodija i slika već i formatiranje teksta u porukama. Ovaj standard je najviše zastupljen u Evropskim zemljama pa se činjenica da Nokia to ignoriše smatra nedostatkom.

Kompanija smatra da je MMS u potpunosti zameniti EMS standard. Realno, ova tehnologija je sve više zastupljena i koristeći tu tehnologiju možete kreirati zanimljivije poruke uz koje možete poslati fotografije, kolor slike i polifone melodije. Svaka poruka može biti do 100 KB veličine. Podrška za MMS je dobro realizovana i nije bilo nikakvih problema.

Uređaj ima integrisan e-mail program koji podržava rad sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog programa su veoma siromašne, pošto ne podržava dodatke uz poruke. Ovaj program možete koristiti samo kada nemate alternativa, ali se nadamo će se uskoro pojaviti Java-aplikacije sa više mogućnosti za Seris 40 platformu. Srećom, i ovo je Java program.

Liste poziva. U telefonu postoje tri liste poziva - dolazni, odlazni i propušteni. Broj unosa je neograničen u sve tri liste. Za svaki broj u listi navedeni su datum i vreme poziva. Listi pozvanih brojeva možete pristupiti i kada pritisnete taster za pozivanje kada je telefon u stanju mirovanja.

Profili se mogu aktivirati iz odgovarajućeg menija ili kratkim pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati za određeni vremenski period i posle isteka tog vremena telefon će se vratiti na podrazumevani profil. Za sve događaje možete podesiti zvučne signale. Melodije možete dodeliti i svakom kontaktu posebno. Što se profila tiče, Nokia telefoni imaju jednu od najboljih realizacija.

Podešavanja. Podešavanja ekrana obuhvataju biranje kombinacije boja, pozadine za ekran i skrin sejvera. Kao skrin sejver možete izabrati jednu od postojećih slika pošto su one bolje prikazane na ekranu nego slike u punom koloru. Možete podesiti vremenski period posle u kom će raditi skrin sejver, posle isteka tog perioda skrin sejver će biti zamenjen digitalnim satom.

Sada ćemo opisati sve ostale funkcije dok se uređaj koristi kao komunikator, što je glavni način rada.

Nokia 9300 kao komunikator

Ekran. Kada se aparat otvori horizontalno videćemo njegov unutrašnji ekran. U pitanju je TFT ekran koji može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 640 x 200 piksela. Ekrani Nokia 9300/Nokia 9500 modela su među najboljima među sličnim uređajima. Možete pregledati tekstualne fajlove i tabele korišćenjem vertikalnog pomeranja. Rezolucija ekrana se može smatrati prednošću telefona, pošto drugi proizvođači vrše razne kompromise i kao rezultat toga teško se mogu pregledati fajlovi koji nisu formatirani posebno za te uređaje.

Nažalost, komfor nije isti kada je u pitanju pregled grafike. Fotografije su obično uspravne, pa su prikazane smanjene da bi odgovarale visini ekrana Nokia 9300 modela (200 piksela) i rezultat ne ostavlja dobar utisak. Ikone dobro izgledaju, ali slike pune veličine su dosta lošije prikazane. Komunikator je najčešće namenjen radu sa tekstom, dok rad sa grafikom nije toliko bitan, što sugeriše i geometrija ekrana.

Kada se komunikator nađe na suncu, informacije sa ekrana se mogu lepo pročitati, bez problema.

Tastatura je ugodna i može se porediti samo sa sličnim Nokia proizvodima pošto ne postoje komunikatori sa sličnom tastaturom na tržištu (mislimo na veličinu tastature, ne na raspored tastera). Kada prvi put pogledate tastaturu, primetićete da se tasteri nalaze preblizu jedan drugom i da to može prouzrokovati probleme. Smanjen je hod tastera i kod ovog uređaja je minimalan. To znači da kada budete kucali nećete osetiti da ste pritisnuli taster. Što se mene tiče, navikao sam se na "mekane" tastere, kao kod notebook računara, pa mi je prelazak na tastaturu Nokia 9300 modela zadavao problema. Proces navikavanja ne traje dugo i posle toga nećete obraćati pažnju. Kada se poredi Nokia 9300 sa Nokia 9210i modelom, mogu reći da je proizvođač poboljšao ergonomiju uređaja i smanjio dimenzije.

Gornji red tastera služi za pokretanje najčešće korišćenih aplikacija (Radna površina, Telefon, Poruke, Web, Kontakti, Dokumenta, Kalendar, Moje skraćenice). Poslednji taster služi za pristup bilo kojoj aplikaciji koju mu dodelite, bilo da je ona već instalirana ili ste je Vi kasnije instalirali.

Red tastera koji imaju dvostruku funkcionalnost se razlikuje od ostalih tastera po plavoj boji. Kada pritisnete taster "Chr" u kombinaciji dodatnim tasterom možete povećavati ili smanjivati veličinu slova, podesiti nivo kontrasta (4 nivoa), uključiti infracrveni port, Bluetooth, pokrenuti sinhronizaciju.

Pošto ovaj komunikator nema ekran osetljiv na dodir, bilo je potrebno naći način za brzu navigaciju kada se pretražuje Internet, pa je zato u ovom modelu prisutan džojstik, koji se nalazi desno od tastature. U kontrastu sa Nokia 9210i modelom džojstik možete pomeriti u 9 pozicija, što znači da podržava dijagonalno pomeranje, pored pritiska. Džojstik je osrednje ugodan, pošto izaziva različita osećanja. Što se džojstika tiče, navikavanje na njega nije lako, kao što je to slučaj sa tastaturom. Ili ćete ga prihvatiti ili ga uopšte nećete koristiti.

Procesor, memorija. Ovaj uređaj koristi ARM9 procesor koji radi na 150 MHz. Takođe, ima na raspolaganju 80 MB ROM memorije, 64 MB RAM memorije i podršku za MMC memorijske kartice. Podržana je izmena kartica "na živo" ali je prorez za kartice sakriven iza poklopca sa zadnje strane. Pošto nismo imali na raspolaganju nijedan program kojim bi smo mogli da izmerimo produktivnost uređaja napisaćemo subjektivne utiske. Nokia 9300 nije šampion kada se radi o brzini rada, pošto se instalirane aplikacije ne pokreću odmah, već posle 1-2 sekunde. To nije previše, ali je opet pauza. Može se reći da uređaj "voli da promisli". U toku rada sa malim fajlovima nije bilo problema, ali poželite da uradite više stvari odjednom doći će do usporenja. Ipak, može se reći da je po brzini ovaj uređaj sličan modernim Pocket PC ručnim računarima i što se toga tiče zadovoljiće većinu kupaca.

Interfejs. Što se toga tiče, sve je veoma jednostavno i intuitivno, samo pokrenete aplikaciju i radite u njoj. Džojstik Vam omogućava da izaberete delove teksta, dok ćete kombinacijom tastera taj tekst kopirati a zatim ga "zalepiti" na potrebno mesto. Programabilni taster koji se nalaze na desnoj strani imaju različite funkcije u različitim slučajevima.

U svakom meniju komunikatora imate mogućnost da promenite trenutni profil. Drugi način je da profil promenite pritiskom na taster za uključivanje telefona. Meni takođe ima i svoje funkcije, koje su kopija onih koje možete pokrenuti sa tastature. Podrazumevano je da je na ekranu prikazana radna površina kao i skraćenice koje su povezane sa folderima i aplikacijama. Na desktopu možete čuvati i svoje fajlove. Ideologija je ista kao i kod običnog PC računara.

Razne aplikacije možete podeliti u grupe (oznake) što je pogodno ako koristite dodatne programe. Za određene stavke u grafičkom meniju možete izabrati ikone.

Aplikacije

Kontakti. Broj kontakata nije ograničen i praktično možete uneti onoliko kontakta koliko želite, dodatna polja će Vam biti na raspolaganju kasnije, kada menjate podatke o kontaktu. U spisku polja postoji i polje Slika. Sinhronizacija sa MS Outlook-om nije pravila nikakvih problema. Nećemo opisivati sve mogućnosti, pošto je sve dovedeno do maksimuma što se tiče ovog komunikatora.

Alarm. Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili određenim danima u nedelji. Možete podesiti više alarma koji će raditi istovremeno.

Kalendar. Podržana su sva moguća polja i podsetnici. Kalendar možete pregledati po mesecima, nedeljama ili danima. Za svaki unos možete podesiti period, alarm, tekstualnu belešku i period u kom će se aktivirati. Status unosa će biti označen različim bojama što pomaže u snalaženju.

Liste poziva. Tri standardne liste se nalaze u ovom meniju i ne postoje ograničenja što se tiče količine brojeva. Za svaki tip poziva (dolazni, odlazni i propušteni) postoje skraćenice i možete primeniti filtere na liste.

Fajl menadžer. Ovo je obična aplikacija koja omogućava upravljanje svim fajlovima u internoj memoriji i na MMC kartici.

Dokumenta, Tabele, Prezentacije. Možete kreirati fajlove koji će biti kompatibilni sa MS Word, Excel aplikacijama i možete primeniti formatiranje teksta bez korišćenja dodatnih programa. U meniju za prezentacije možete, kako i ime kaže, kreirati prezentacije ili pregledati one koje su učitane sa PC računara. Postoje ograničenja u veličini fajlova. Na prvi pogled, čini se da je program odličan za džepni računar.

Kalkulator. Možete birati da li ćete koristiti standardni ili naučni kalkulator, što se ovog dela tiče, sve je jednostavno.

Poruke. Uređaj podržava SMS, produžene poruke i Nokia Smart Messaging sistem. Sve je veoma jednostavno. Primenjena je ista organizacija kao kod standardnih Nokia telefona, ali je rad sa tekstom komforniji kod ovog uređaja zato što je prisutna tastatura.

MMS poruke lako možete kreirati i poslati, nije bilo nikakvih problema.

E-mail. Podržano je nekoliko načina prikaza teksta, tzv. kodiranja. Nije podržana automatska isporuka ali je podržana SMTP autorizacija.

Reprodukcija muzike. Preko ovog menija možete preslušati većinu standardnih fajlova i to u stereo tehnici. Mana je što možete raditi samo sa jednim izabranim folderom (ali je prisutna lista poslednje pregledanih foldera). Nokia 9300 možete koristiti kao MP3 plejer, ali ovaj uređaj nije namenjen za tako nešto.

Real Player. Ovaj program omogućava pregled većine multimedijalnih formata, ne možemo reći ništa posebno o njemu.

Opera. Ovo je pretraživač koji bukvalno nema rivala kod savremenih mobilnih telefona i de-facto predstavlja standard. Interesantno je kompanija Nokia odbila da koristi ovaj pretraživač kod standardnih smartphone aparata pa će tako Nokia 9700 koristiti drugi pretraživač.

Mogućnoti povezivanja. Na raspolaganju imate infracrveni port i Bluetooth (kao i sve moguće profile, ali nismo proverili one egzotične). Bilo koji fajlove možete razmenjivati sa PC računarom. Uređaj podržava EDGE.

Utisci

Kvalitet prijema signala je prosečan i isti je kao kod svih Nokia telefona. Jačina zvuka poneki put nije dovoljna i zbog dimenzija uređaja bolje je nositi ga u torbi nego u džepu. Mnogi korisnici smatraju da je Nokia 9300 oslabljena verzija modela Nokia 9500. Što se mene tiče, Nokia 9300 je po ergonomiji i mogućnostima bolja od modela Nokia 9500. Prednosti su dimenzije, manja cena i u osnovi iste karakteristike. Dimenzije modela Nokia 9300 su sasvim odgovarajuće što se tiče komfora, da su malo veće aparat bi se mogao posmatrati kao prenosni uređaj a ne kao mobilni aparat, što se desilo sa modelom Nokia 9500.

Na tržištu ne postoje konkurentski modeli koji su opremljeni QWERTY tastaturom (slični uređaji kao što je Treo imaju male tastere i vertikalnu orijentaciju ekrana). Dakle, Nokia 9300 model možemo preporučiti onima koji moraju da rade sa tekstom, elektronskim tablicama ali im nije potreban notebook računar. Ovaj aparat će sigurno odgovarati onima koji prave kratka putovanja često, pošto sa njim možete proveravati e-mail i odgovarati na pisma dok putujete. Ipak, nije veliki broj potencijalnih kupaca. Tokom više godina ovakvi uređaji imaju stabilnu prodaju ali publika ne raste. Nokia 9300 i 9500 modeli nisu vredni kupovine kada se razmotre cena i prestižni faktor, pošto ćete se umoriti od nošenja uređaja pa ćete poželeti da kupite nešto drugo. Nokia 9300 model ne treba kupiti ako nemate potrebu za velikom količinom unosa teksta pošto je glavna snaga ovog uređaja i to ga odvaja od drugih. Ako to nije slučaj, onda je možda bolje da razmotrite model Nokia 6630. Kompanija namerava da napravi liniju komunikator proizvoda tako da ćemo najzad videti ekrane osetljive na dodir u budućim uređajima (Nokia 9300 je mogao da ima takav ekran, ali je došlo do previše problema). Nokia 9300/9500 modeli će ostati glavne ponude kada se radi o komunikatorima.

P.S. Obožavaocima Psion računara sada može da bude drago pošto je Nokia 9300 direktni naslednik poslednjih modela. Ideologija je ista (usput, formati za Psion ručne računare su podržani), pa će to na neki način privući više kupaca.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024