D500 2004
2004. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung D500
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung D500. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung D500 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung SGH-D500

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Uputstvo
Stereo slušalice
SoundMate (opciono)

Dugo se nije desilo da zaboravim sve i da se "igram" sa telefonom koji me je oduševio na prvi pogled. Skoro nijedan drugi telefon koji se pojavio ovde godine na tržištu ne može se porediti sa Samsung D500 modelom. Što se mene tiče, idealan telefon ne postoji, pa tako ni model D500 nije izuzetak od toga. Međutim, ovaj model je nabliži idealnom telefonu a da nije u pitanju smartphone.

Glavni zadatak inženjera je bio da obezdede punu funkcionalnost svih integrisanih aplikacija i načina komunikacije (infracrveni port, Bluetooth). SonyEricsson aparati su služili kao tajne reference. Samsung inženjeri su upoređivali realizacije funkcija, lakoću njihove upotrebe i ponudili su svoja rešenja. Kada se pojavio na tržištu ovaj telefon se pokazao veoma uspešnim.

Za ovaj telefon izabran je dizajn kod koga se gornji deo telefona pomera, tzv. slajder, dizajn koji je sve više popularan, pa tako kompanija ne prisiljava korisnike da koriste telefon klasičnog dizajna. Ovo je drugačiji pristup u odnosu na Evropske proizvođače mobilnih telefona. Modni slajder telefon Siemens SL65 se razlikuje u odnosu na model S65 po tome što ima lošiji ekran, lošiju kameru i nema Bluetooth. To znači da najveći deo cene modnog aparata ide na stil u funkcije koje donosi. U slučaju Samsung D500 telefona, pristup je sasvim drugačiji, pošto se u telefonu nalaze najnovije mogućnosti u najpopularnijem obliku. Skepticima mogu reći da ovaj telefon ne izgleda kao poslovni, čemu se teško može suprotstaviti, ali svako ima pravo na svoje mišljenje. Što se mene tiče, video sam poslovne ljude koji koriste telefone na preklop; ono što je tim korisnicima bitno je funkcionalnost, marka telefona i dizajn.

Proizvođač je model D500 predstavio u dve boje, srebrnoj i crnoj. Oba rešenja izgledaju strogo, mada telefon u crnoj boji deluje malo ozbiljnije i stilizovanije, pa se bolje uklapa sa odećom.

Po svom izgledu Samsung D500 je sličan modelima E800/E820 ali ima malo veće dimenzije koje su 93.5 x 45.7 x 23.5 mm. Po tim dimenzijama možemo zaključiti da je telefon više namenjen korisnicima muškog pola. Opet, ova razlika je vidljiva samo kada se telefoni nalaze jedan pored drugog - Samsung D500 ne izgleda neobično u rukama korisnika ženskog pola. Dimenzije i masa od 99 grama su tipične za klasu poslovnih telefona.

Promena u dimenzijama je omogućila da se telefon lakše otvara nego što je bio slučaj sa modelom E800. Na prednjem delu telefona nalazi se gumeni deo na koji treba da postavite prst kada otvarate telefon. Telefon možete koristiti za razgovore i kada je zatvoren i kada je otvoren. Možete podesiti i da se operacije prekidaju kada zatvorite telefon. Ako to ne podesite, onda nećete prekinuti razgovor kada zatvorite telefon. Takav način rada najviše odgovara ljudima koji koriste razne funkcije dok razgovaraju telefonom (organajzer, beležnica). Još jedna prednost takvog načina rada (bez prekidanja) je da će se na telefonu zadržati meni koji ste izabrali kada zatvorite telefon.

Telefon podržava automatsko zaključavanje tastature, koje se aktivira kada zatvorite telefon (to možete isključiti). Većina funkcija Vam je na raspolaganju kada koristite funkcijske tastere, pa nema potrebe da otvarate telefon. Otvaranje telefona biće neophodno samo ako telefon koji pozivate morate da otkucate na tastaturi.

Ekran može da prikaže 262.144 boja u rezoluciji od 176 x 220 piksela. Samsung telefoni su se razlikovali od telefona ostalih proizvođača po kvalitetu ekrana i uvek su bili bolji. Boje su svetle i žive, ekran je mnogo bolji od ekrana ostalih proizvođača (jedini izuzetak je Sharp i Motorola modeli opremljeni ekranima tog proizvođača). Ekran po svom kvalitetu daleko premašuje ostale telefone iste klase, čak se i od Siemens SL65 modela razlikuje u velikoj meri. Kada se poredi sa Motorola V620 modelom nema nikakve razlike u pogledu boja i njihovog intenziteta. Prikaz na ovom TFT ekranu je dobro vidljiv kada se telefon nađe na suncu. Kada je telefon u mirovanju, na njemu je prikazan digitalni sat, što je i neka vrsta skrinsejvera.

Navigacioni taster je četvoro-smerni; okviru njega se nalazi taster OK koji služi i za pokretanje WAP pretraživača kada se telefon nalazi u stanju mirovanja. Taster OK se nalazio i u starijim modelima ali nije bio označen, što je očigledno zbunjivalo korisnike. Funkcijski tasteri su ugodni i dobro su raspoređeni.

Numerička tastatura je takođe ugodna, pozadinsko osvetljenje je bele boje pa se oznake na karakterima mogu videti u raznim uslovima osvetljenja. Za razliku od starijih modela, kod Samsung D500 telefona nije bilo problema u upotrebi gornjeg reda tastera numeričke tastature. Gornji deo je malo izdignut ali to neće smetati.

Na levom boku telefona nalazi se spojeni taster za kontrolu jačine zvuka; ispod njega se nalazi infracrveni port. Po prvi je u neki Samsung telefon ugrađen potpuno funkcionalan infracrveni port preko koga možete razmenjivati fajlove između telefona i PC računara. Nije Vam potreban nikakav program za to, a možete razmenjivati podatke i sa drugim telefonima. Podržani su svi formati koje teleofon može da "razume". Ako bi neki fajl preimenovali u JPEG, telefon će ga primiti bez problema, pa tako telefon možete iskoristiti za prenos fajlova između računara.

Na desnom boku se nalazi taster za uključivanje kamere i priključak za slušalice sa mikrofonom malo iznad tastera. U pitanju je miniUSB priključak, slušalice se nalaze u standardnom paketu. Slušalice su srebrne boje pa su u kontrastu sa crnim telefonom.

Dodatak SoundMate se nalazi u standardnom paketu (ali ne u svim zemljama). Ovaj dodatak liči na malu piramidu koja odgovara izgledu telefona. Možete je fiksirati na telefon koristeći traku. Funkcija SoundMate dodatka je jednostavna, u pitanju je spoljašnji zvučnik. SoundMate proširuje mogućnosti zvučnika koji je ugrađen u telefon. Subjektivan utisak je da je zvuk dvostruko jači, pa nema potrebe da se podešava intenzitet zvuka. Zvučnik je dovoljni priključiti i on će biti operativan. Korišćenjem ovog dodatka i kada puštate MP3 melodije telefon ćete pretvoriti u pravi muzički centar. Jedini nedostatak je što će se tada baterija više trošiti. Ako telefon koristite dva sata za reprodukciju MP3 muzike, baterija će se isprazniti za dva sata. Ako telefon koristite budete koristili samo za za razgovore, tada će autonomija telefona iznositi oko dva i po sata.

Ovaj dodatak će odgovarati svim Samsung modelima koji su opremljeni miniUSB priključkom (na primer, Samsung E630).

Baterija ovog modela služi i kao poklopac sa zadnje strane i ovo je prvi put da je kompanija Samsung iskoristila drugi način za fiksiranje baterije. Mehanizam za fiksiranje se nalazi sa gornje strane, dovoljno je pritisnuti ga i moći ćete da izvadite bateriju. Baterija je litijum-polimer i kapaciteta 850 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 220 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore.

Kada smo ga testirali telefon je sa ovom baterijom radio 3 dana u toku kojih smo ga 50 minuta koristili za razgovore i oko 20 minuta za ostale funkcije (alarm, kamera, organajzer). Ako je Bluetooth stalno uključen, autonomija telefona će biti jedan dan (moći ćete da razgovarate ovim telefonom 30 minuta i 25 minuta za ostale funkcije). Da bi se baterija potrošila za jedan dan potrebno je dosta upotrebe telefona, pa će čak i oni koji mnogo razgovaraju telefonom i koriste mnogo funkcija biti zadovoljni. Može se reći da je prosečno radno vreme ovog telefona 2-3 dana. Da bi se baterija ovog telefon u potpunosti napunila biće potrebno oko 2 sata.

Sa donje strane se nalazi priključak za interfejs, koje sličan prethodnim modelima.

Meni

Interfejs telefona je pretrpeo značajne izmene. Tako je glavni meni preuređen i sada je predstavljen u redovima ikona. Sve ikone su redizajnirane i izgledaju veoma stilizovano. Omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Svi podmeniji su predstavljeni u obliku listi kroz koje možete horizontalno da se krećete. Neke funkcije iz menija možete dodeliti tasteru za skrolovanje. U celini, uređenje menija je dobro rešeno i nije bilo problema u navigaciji.

Promene u interfejsu nisu uticale samo na uređenje menija, već su i značajnije stvari izmenjene. U starijim modelima T9 je uvek bio uključen, pa ste morali da ga sami isključujete. Kod modela D500 ne postoji taj problem - telefon će zapamtiti kako ste poslednji put namestili podršku za T9. Štaviše, dok kucate tekst imate opciju da se brzo prebacite na Engleski jezik.

Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena po prvom slovu. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.), pošto softver telefona neće dopustiti da unesete dva puta isti broj pod različitim imenom.

Kada je prikazan naziv kontakta, prvo se prikazuje ime, a potom prezime u nastavku. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi.

Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo pretražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.

Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Kontakte možete razvrstati u tri grupe i jednu grupu za one koje ne pripadaju nijednoj od ponuđenih 3. Svakoj od grupa možete lako dodeliti slike i melodije.

U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl u obliku SMS/MMS i e-mail poruke možete poslati na drugi uređaj. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.

Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata.

U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta.

U poređenju sa ostalim imenicima, možemo napisati sledeće: telefon nije u potpunosti kompatibilan sa poljima MS Outlook programom, pošto ima manje polja. Shodno tome, telefon je lošiji od svih smartphone aparata (imenik je tamo mnogo bolji).

Kada Vas neko zove, prikazaće se slika ali ne preko celog ekrana. Ovo možemo posmatrati kao manu telefona, koju će proizvođač sigurno popraviti u novijoj verziji softvera. Pošto imamo iskustva sa kompanijom Samsung, možemo reći da se taj novi softver neće skoro pojaviti, već će biti sačuvan za neki novi telefon.

Još jedan nedostatak telefon je to što nema prepoznavanje glasa. Korisnici Bluetooth slušalica sa mikrofonom i spikerfonom su posebno zainteresovani za takvu funkciju. Neobično je što telefon te klase nema prepoznavanje glasa ali je veoma savestan potez. Iako korisnici modnih telefona ne mare previše zbog nemogućnosti prepoznavanja glasa, poslovnim korisnicima koju su to koristili će veoma smetati nedostatak iste.

Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.

Aplikacije. Prva stavka je Java World. Za razne programe Vam stoji na raspolaganju 4 MB memorije telefona. To je odvojeni prostor i služi samo za Java aplikacije. Telefon podržava MIDP 2.0 verziju pa možete pokretati igre koje obiluju grafikom, kao i igrati trodimenzinalne igre. U telefonu se nalaze tri igre: Forgotten Warrior, Freekick, and ArchAngel. U prvoj igri krećete se kroz lavirint, skupljate razne predmete i borite se sa čuvarima. Druga igra je fudbal, cilj je jednostavan, treba samo dati gol. Treća igra je tipična arkadna u kojoj morate da uništite sve neprijateljske avione i izbegavati njihovu pucnjavu.

MP3 reprodukcija. Program za reprodukciju MP3 fajlova podržava i ponavljanje pesama. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem Bluetooth-a ili preko programa za sinhronizaciju. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta. Naišli smo na problem kada smo probali da reprodukujemo fajlove koji su napravljeni koristeći VBR pošto je telefon prijavio grešku i prekinuo prenos. Ipak, nekoliko VBE MP3 fajlova smo ipak uspeli da prebacimo i da ih reprodukujemo bez problema.

Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja. Muziku možete slušati preko slušalica ili preko zvučnika. Možete podesiti 10 nivoa jačine zvuka. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Za MP3 fajlove na raspolaganju Vam je 94 MB memorije; u toj količini memorije možete sačuvati otprilike sat i po muzike pristojnog kvaliteta. Program za reprodukciju je jednostavan i ne razlikuje se od programa drugih modela.

Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške sami podešavati i mogu trajati od 30 sekundi pa sat vremena. Svi fajlove se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafonom ne možete snimati razgovore, pošto ga možete pokrenuti samo kada je telefon u mirovanu. Ponuđena su dva tipa ekvilajzera u podešavanjima, jedan je namenjen bučnom okruženju. Diktafon možete koristiti tokom predavanja, konferencija i prezentacija, tada telefon može delimično da zameni digitalni rekorder.

Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Alarm. Telefon je opremljen sa tri alarma. Jedan je namenjen za buđenje i možete ga podesiti da se ponavlja u toku sedmice. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove ne možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.

Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa koverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinici kao i valute.

Tajmer. Vreme može biti prikazano i u satim i u minutima. Možete ga iskoristiti kao pozadinu na ekranu.

Kod štoperice možete uključivati i među rezultate.

Zabava. Svi "zabavni" fajlovi, poput muzike, slika, video materijala i zvučnih fajlova se nalaze ovde. Jedina mana je da se neki fajl ponekad ne prikazuje u listi, pa morate da izađete iz menija i da ponovo otvorite listu.

Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podržani su razni načini enkodovanja poruka (GSM ili Unicode) pa možete videti i slova sa kvačicama. Jedinstvena mogućnost je što imate na raspolaganju "crnu listu", pa se neće prikazivati brojevi telefona koji se nalaze u toj listi. Podrška za T9 funkcioniše korektno.

MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka, opcija za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.

E-mail program. Podržani su POP3 i SMTP protokoli. Sem što možete pogledati samo naslove poruka, telefonom možete skinuti i cele poruke. Što se tiče dodataka uz poruke, podržani su samo grafički fajlovi - GIF i JPEG. Kada šaljete poruku možete dodati sliku koju ste slikali ugrađenom digitalnom kamerom. U celini, program za rad sa e-mail porukama je dobar mada nema puno funkcija. Možete napraviti i svoje šablone.

Organajzer. Do 400 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, godišnjica, itd.). Možete podesiti i datum i vreme za svaki unos. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju.

Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.

Možete kreirati do 50 tekstualnih poruka sa po 100 simbola. Za ove unose ne možete podesiti da Vas telefon obavesti u određeno vreme.

Telefon ne podržava teme, već možete menjati Skins, odnosno "kože". Na raspolaganju su Vam četiri, od kojih sa dva skins-a možete promeniti ne samo kombinaciju boja za menije već i naslovni deo na ekranu, pa on postaje zaobljeniji. Na neki način ovo je prototip za potpuno menjanje interfejsa, videćemo šta će telefoni u budućnosti doneti sa sobom.

Tradicionalno, možete menjati boju slova koja će biti prikazana kada je telefon u mirovanju, možete zaštiti bilo koji deo telefona sa lozinkom (poruke, kratke poruke, organajzer, itd.). Možete podesiti koliko će trajati pozadinsko osvetljenje i njegov intenzitet. Takođe, možete isključiti i podršku za GSM1900 ako ne koristite tu frekvenciju pa će tako telefon raditi malo duže.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol, što znači da ćete morati da konsultujete operatera za određena podešavanja.

Memorija. Pitanja o količini memorije u telefonima su uvek postavljana, pa ćemo sad razmotriti količinu memoriju u Samsung D500 modelu. Za imenik, organajzer i beleške se koristi fiksna memorija. Dinamički deo memorije je deljen između svih ostalih aplikacija i MMS poruka. Ukupna veličina memorije je 92 MB, 4 MB su odvojena za Java aplikacije. Telefon ipak prikazuje da je na raspolaganju 80 MB, iako melodije i slike koje se nalaze u telefonu zauzimaju oko 5 MB.

Bluetooth. Ovo je prvi Samsung telefon koji podržava Bluetooth i očekivali smo određene probleme pogotovo ako se poredi sa nekim Evropskim proizvođačima. U praksi se pokazalo da telefon nema očiglednih problema sa ovom funkcijom. Svi postojeći protokoli su podržani i rade kako treba. Bilo koje informacije možete razmenjivati koristeći Bluetooth.

Koristili smo Samsung D500 za pristup internetu sa notebook računara, probali smo razne slušalice sa mikrofonom, povezivali smo ga sa modelima drugih proizvođača. Samsung D500 je radio bez problema u svim slučajevima.

Treba posebno pomenuti realizaciju sigurnosnih podešavanja, pošto je potreban kod kada uspostavljate vezu između uređaja prvi put. Kada uspostavljate vezu drugi put, neće od Vas biti tražen kod ako se uređaj sa kojim se povezujete nalazi u listi. Ovakva realizacija je logična i ne verujem da će izazivati žalbe.

Brzina prenosa podataka preko Bluetooth veze je oko 30-35 KBps, pa je za prebacivanje 15 MB podataka potrebno oko 10 minuta. Nažalost, mala brzina prenosa podataka je karakteristika svih telefona i ne omogućava učitavanje velikog broja informacija odjednom. Većina modela ostalih proizvođača takođe ima ovaj problem.

Testirali smo i slušalicu sa mikrofonom koja dolaze uz Samsung D500. Nije bilo problema u povezivanju i sve je funkcionisalo bez problema. Kada se koriti Bluetooth slušalica, indikator za Bluetooth će neprekidno svetleti. Slušalica je malih dimenzija pa je možete nositi bilo na levoj strani, bilo na desnoj. Zvučnik je obložen silikonom pa je nošenje slušalice komfornije.

Na slušalici se nalaze tasteri za pozivanje i prekid poziva, kao i spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka. Priključak za punjač je pokriven klizajućim poklopcem i sličan je punjaču telefona.

Slušalica je radio oko 2 dana u toku kojih smo je koristili 2 sata za razgovore; rezultat nije loš. Ovo je sličan rezultat koji ima SonyEricsson HBH65 slušalica, koje na neku način liči na Samsung slušalicu. Kvalitet prenosa zvuka je dobar, kada se nalazite na vetru, čuće se šumovi. Slušalica se ne razlikuje od slušalica ostalih proizvođača, tipična je za ovaj tip proizvoda. Dizajn slušalice je bez sumnje njena prednost.

Čistoća zvuka. Poslednji Samsung telefoni omogućavaju da podesite čistinu zvuka i to možete aktivirati iz menija u toku razgovora. U uputstvu je objašnjeno da koristeći ovu funkciju možete poboljšati kvalitet zvuka. Kada aktivirate ovu funkciju dok se sagovornik dobro čuje, razočaraćete se, pošto nikakvih promena neće biti. Ovo je namenjeno da aktivirate na mestima gde je pokrivenost loša i kada se čuju razni zvuci u toku razgovora. Realizacije je jednostavna, možete izabrati i već podešene ekvilajzere.

Telefoni ostalih proizvođača takođe imaju neke algoritme za poboljšanje kvaliteta zvuka koji se aktiviraju bez intervenicije korisinka. Kod ovog telefona korisnik može birati da će uključiti ili ne tu funkciju. To ima određenih prednosti, pogotovo pošto je standardna optimizacija zvuka već prisutna u ovom telefonu.

Sinhronizacija sa PC računarom. Sinhronizacija se vrši putem infracrvenog porta, Bluetooth-a ili preko kabla. Program Easy GPRS 2.0 se nalazi u standardnom paketu programa. Postoje mnoge izmene u odnosu na prvu verziju programa ali nećemo ih sada pominjati. Ovaj program je sličan programima za sinhronizaciju ostalih proizvođača ali ima i svojih specifičnosti.

PIM menadžer omogućava prebacivanje svih kontakata, poruka, unosa u organajzer, listi poziva na i sa PC računara. U ovom programu možete kucati novu poruku na PC računari i onda je poslati koristeći povezan telefon. Program ima dosta mogućnosti koje će odgovarati većini korisnika. Nažalost, ne postoji sinhronizacija sa programom MS Outlook pa ga zato dosta ljudi neće koristiti. Ipak, u paketu programa se nalazi poseban program za sinhronizaciju između MS Outlook-a i telefona; on radi korektno i bez problema, svi podaci su korektno prebacivani.

Programi za manipulaciju slikama i melodijama su odvojeni. U njima možete kreirati šta god želite i to prebaciti na telefon. U paketu se nalazi program za manipulaciju fajlovima; sa njim možete pregledati koliko je prostora ostalo u memoriji telefona i prebacivati fajlove sa PC računara na telefon i obrnuto. Možete prebaciti bilo koji fajl sa bilo kojojm ekstenzijom.

Čak i ako nemate ove programe na raspolaganju, povezivanje Samsung D500 telefona sa PC računarom neće biti problem, pošto svaki Windows operativni sistem ima standardnu podršku za infracrveni port i mogućnosti za pregled fajlova na telefonu (samo fajlova koji se nalaze u dinamičkoj memoriji).

Nedostaci telefona

Nema mnogo nedostataka, ali su neki ipak prisutni, pa zbog toga ovo nije idealan telefon. Najveći nedostatak je nemogućnost glasovnog pozivanja, dok je korišćenje Bluetooth slušalice u kolima veoma teško. Razočaralo nas je i što diktafon ne može da se aktivira u toku razgovora.

Interesantno je da ako se na primer prebacite na Ruski jezik, moći ćete da unesete manje simbola u polje. Na primer, ako u polje možete uneti 20 karaktera, prebacivanjem na Ruski moći ćete da unesete 17 (a 20 simbola je već uneto). U kompaniji Samsung znaju za ovaj problem i obećali su da će ga popraviti u sledećoj reviziji.

Ne možete aktivirati blic bez pokretanja kamere, što je opet mali nedostatak. Blic bi onda mogli da iskoristite kao lampu u mraku. U drugim modelim blic se nalazi na spoljnoj površini, ali kod ovog modela morate prvo da otvorite telefon; sigurno je zbog toga otpala mogućnost da se blic koristi kao lampa.

Takođe, ne možete izabrati bilo koje zvuke za SMS poruke, unose iz organajzera i alarm, već možete birati samo između onih koji su ponuđeni. Ovo nije ozbiljan nedostatak ali ipak postoji. Pošto je ovo realizovano u okviru imenika, nadamo se da će se u sledećoj verziji softvera to popraviti.

U svemu ostalom telefon funkcioniše iznenađujuće dobro. Stvarno smo se trudili da pronađemo još neke greške ali nismo uspeli. Nesumnjivo u telefonu se mogu primetiti mali nedostaci ako ga koristite iz dana u dan, ali nema većih nedostataka, što nije karakteristika svih telefona ove klase i veoma nas je prijatno iznenadilo.

Utisci

Kvalitet prijema signala je veoma dobar i nije bilo razloga za žalbu. Jačina zvuka 64-glasovnih polifonih melodija je maksimalna za današnje telefone i mogli smo da ih čujemo u raznim okruženjima. Jačina vibracije je prosečna ali je ipak malo jača nego što je to slučaj sa većinom telefona.

Primeri melodija (MP3, 364 KB)

Posle nekoliko nedelja korišćenja telefona došao sam do zaključka. Samsung D500 nije najbolji telefon u svojoj klasi, ali je svakako najinteresantniji telefon na tržištu. Po svojoj funkcionalnosti i izgledu nema rivala. Po meni, Nokia 6230 i Siemens S65 su ili inferiorniji ili čak izgledaju slično kao Samsung D500 ali nikako nisu bolji od njega.

Samsung D500 neće odgovarati ljudima kojima je potrebna potpuna sinhronizacija sa programom MS Outlook, njima je bolje da kupe neki smartphone aparat. Takođe, oni koji razmatraju Koreanske telefone niskog kvaliteta ne treba da razmatraju i ovaj telefon. Svim ostalima preporučujem da obrate pažnju na ovaj telefon, pošto je u pitanju jedan od najboljih telefona u svojoj klasi.

Kompanija Samsung će predstaviti modifikovani model D500 koji će koristiti mehanizam na preklop. Ova verzija telefona će imati poboljšanu reprodukciju MP3 fajlova zahvaljujući konstruktivnim rešenjima. Razlike će još biti u kameri, većoj količini memorije, izmenjenom softveru i boljim karakteristikama (biće poboljšano više funkcija). Verzija D500E će imati podršku i za EDGE, ali to neće biti neophodno za većinu korisnika.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024