6101 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6101
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6101. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6101 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6101

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač
Adapter za stari tip punjača
Stereo slušalice
Uputstvo

Nokia veoma retko pravi modele na preklop, u većini slučajeva se drži monoblok telefona. Nokia 6101 je jedan od telefona na preklop sa eksternom antenom, dva kolor ekrana i VGA kamerom. Od dodatnih funkcija ovaj telefon ima EDGE, Push To Talk i FM radio.

Nokia 6101 je atipično dizajnirana u odnosu na ostale modele ove Finske kompanije. Na prvi pogled deluje kao da je u pitanju model nekog od Koreanskih proizvođača. Telefon je malo sužen pri dnu, ivice su zakošene a mala spoljašnja antena deluje kao produžetak telefona. Dimenzije su 85 x 45 x 24 mm, masa je 97 g. Za boje maske su izabrane srebrna i crna. Deo površine koji je crne boje će se lako zaprljati, otisci prstiju će se videti na njemu. Kvalitet sastavljanja je na visokom nivou, kao i same plastike od koje je napravljena maska.

Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka se nalaze na levom boku, Push To Talk taster je na desnom. Svi tasteri su tvrdi, kada ih pritisnete čuće se kliktanje. Ispod PTT tastera nalazi se infracrveni port.

Zvučnik preko koga se čuje melodija zvona se nalazi pri vrhu, sa donje strane telefona se nalazi standardni interfejs (Pop-Port) i utičnica za novu vrstu punjača. U standardnom paketu se nalazi i adapter koji omogućava da za punjenje ovog telefona iskoristite i stari tip punjača.

Sa donje strane se nalazi i rupa za traku; da bi ste je montirali moraćete da skinete poklopac sa zadnje strane.

Sa zadnje strane, kada se telefon otvori, pri vrhu se nalazi sočivo VGA kamere i po izgledu podseća na kamere LG F2300 i F2400 modela. Kao kod pomenutih modela i ovde je okvir kvadratnog oblika i ima srebrnu ivicu. Ispod kamere se nalazi CSTN ekran dimenzija 26 x 19 mm koji može da prikaže do 4096 boja u rezoluciji 96 x 65 piksela. Ekran je osrednjeg kvaliteta pa će kada se telefon nađe na suncu slika na njemu u potpunosti izbledeti i nećete moći da pročitate informacije sa njega. Spoljašnji i glavni ekran imaju posebna pozadinska osvetljenja što pozitivno utiče na autonomiju telefona.

Kada je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazan naziv mreže u kojoj ste trenutno, izabrani profil, sat, jačina signala i stanje baterije. Kada budete slušali radio na ekranu će biti prikazano ime radio stanice (ako ste sačuvali frekvenciju pod određenim imenom) i sama frekvencija. Pri dolazećem pozivu na ekranu će biti prikazano ili ime pozivaoca ili broj telefona. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana ali umanjena i na dnu ekrana. Da bi ste bilo šta razaznali sa te slike biće Vam potrebno dosta mašte.

Kada otvorite telefon ugledaćete TFT ekran dimenzija 28 x 35 mm koji može da prikaže do 65.536 boja u rezoluciji 128 x 160 piksela. Ekran je prosečan, slika na njemu će biti svetla i jasno prikazana. Ipak, ovo je lošiji ekran nego onaj koji se ugrađuje u novije Samsung i Motorola modele.

Tastatura telefona je napravljena od plastike, sastavni deo nje je navigacioni blok u okviru koga se nalazi i taster OK. Oko samog OK tastera nalaze se dva programabilna tastera, tasteri za pozivanje i prekidanje razgovora koji izgledaju kao da su povezani u jednu celinu. Ovakav raspored ne utiče na brzinu i ugodnost korišćenja tastature ali zbog njega tastatura izgleda neobično.

Tasteri sa brojevima su velikih dimenzija, podeljeni su u tri kolone. Ugodni su za korišćenje i kada ih pritiskate neće se desiti da slučajno pritisnete neželjen taster. Plavo pozadinsko osvetljenje nije podjednako raspoređeno pa je zato neke karaktere na tasterima teže pročitati.

Skoro ceo zadnji deo telefona zauzima poklopac. Čvrsto stoji na svom mestu, nema pomeranja, jedino na šta treba paziti je to što je od tanke plastike pa izgleda kao da će lako polomiti.

Telefon koristi Li-Ion bateriju kapaciteta 760 mAh i prema podacima proizvođača sa može raditi do 4 sata bez punjenja ako ga koristite za razgovore ili 350 sati u mirovanju. Kada smo ga testirali telefon je imao autonomiju od oko 2 dana u toku kojih smo ga koristili za razgovore oko 30 minuta po danu i do 30 minuta za ostale funkcije. Ako bi ste ga koristili više moraćete ga puniti svaki dan. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 1.5 sat.

Meni

Glavni meni je uređen kao vertikalna lista stavki, svaku stavku predstavlja jedna ikona. Prvi nivo podmenija je isto tako uređen dok su drugi nivoi predstavljeni samo kao liste stavki bez ikona. Omogućena je i brza navigacija pomoću brojeva mada možete i u posebnom meniju napraviti skraćenice do funkcija koje često koristite. Taster na levom boku služi za pristup tom meniju kada je telefon u mirovanju. Sem toga i navigacionom tasteru i desnom programabilnom tasteru možete dodeliti određene funkcije kojima možete pristupiti takođe dok je telefon u mirovanju. Ako Vam ni to nije dovoljno možete podesiti i pozivanje komandi telefona glasom.

Oko 3 MB memorije je dinamički deljeno između aplikacija.

Imenik. U memoriji telefona ima mesta za 500 kontakata, ali se taj broj smanjuje ako imate kontakte kojima su sva polja popunjena. Svakom kontaktu možete dodeliti 5 brojeva telefona i izabrati tipove tih brojeva (mobilni, posao, kućni, faks). Sem brojeva telefona svakom kontaktu možete dodati email adresu, poštansku adresu, PushToTalk informacije, WEB adresu ili tekstualnu belešku. Takođe možete dodeliti sliku ili fotografiju svakom kontaktu kao i oznaku za pozivanje glasom.

Kontakte možete rasporediti u grupama. Svakoj grupi možete dodeliti ime, melodiju i sliku. Brzo pozivanje možete podesiti preko za 8 brojeva telefona.

Kontakte možete pretraživati po početnim slovima. U listi će biti prikazani kontakti iz memorije telefona i sa SIM kartice ali možete izabrati da bude prikazan i samo jedan izvor.

Photo ID funkcija je isto realizovana kao i kod starijih modela. Na spoljašnjem ekranu će biti prikazana mala fotografija preko koje ćete teško prepoznati o kome se radi. Ako je telefon otvoren na glavnom ekranu će tada biti prikazana fotografija na skoro trećini ekrana.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke. Nažalost, standardi kompanije ograničavaju korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta. EMS je veoma raširen i nepostojanje podrške za ovaj standard u Nokia telefonima treba smatrati za veliku manu. Porukama možete dodati smajlije (na raspolaganju Vam je 17 smajlija) i iskoristiti jedan od 11 šablona. Flash poruke će se samo pojaviti na ekranu telefona primaoca ali neće ostati u memoriji. Možete koristiti i funkciju Chat pa će sve poruke tada prikazivati na jednom ekranu.

Editor MMS poruka je jednostavan i uprošćen. MMS poruke se mogu sastojati iz nekoliko slajdova.

Ako izaberete Zvučne poruke automatski će se pokrenuti Diktafon pomoću koga možete snimiti audio zapis.

Telefon ima ugrađen e-mail program koji radi sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog programa su siromašne, nisu podržani dodaci uz e-mail poruke. Pošto nemate izbora program može da se iskoristi.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za dolazne, propuštene i odlazne pozive. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva telefona. Ako imate više poziva ka/sa jednog broja telefona ti pozivi će se biti prikazani pod jednom stavkom a pored svake će biti prikazano vreme razgovora.

U ovom meniju će se naći i brojevi telefona na koje ste slali poruke. Takođe, tu možete pregledati i koliko ste vremena utrošili na razgovore kao i koju ste količinu podataka preneli.

Podešavanja. Na raspolaganju Vam je 6 profila koje možete podesiti po svom ukusu.

Teme. Tri teme se nalaze preinstalirane u telefonu. Pomoću njih možete promeniti izgled menija. Dodatne teme možete skinuti sa sajta proizvođača.

Za melodiju za dolazne pozive možete izabrati standardne zvučne signale, one koji se pojačavaju vremenom, možete izabrati da se telefon samo jedanput oglasi, da melodija kratko traje ili da telefon bude tih. Takođe u ovom meniju možete izabrati melodiju a možete i uključiti/isključiti vibraciju. Vibracija može raditi istovremeno sa melodijom.

Ekran. Pozadinu možete podesiti i za spoljašnji i za glavni ekran, kao i kombinacije boja za slova i menije.

Ovde se nalaze ostala podešavanja telefona.

Galerija.Ovo je jednostavan fajl menadžer, fajlovi su raspoređeni po folderima. Svi imaju odgovarajuće nazive. Uvek možete kreirati svoje foldere i tako sortirati fajlove.

Organajzer. Na raspolaganju Vam je jedan alarm, može se aktivirati svakodnevno ili samo odabranim danima. Možete izabrati melodiju za alarm kao i period ponavljanja.

Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Svi unosi mogu biti izlistani. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška) kao i tema (tekstualni opis, do 160 karaktera) i mesto događaja (tekst do 50 karaktera). Za svaki događaj možete podesiti kako će Vas i kada telefon obavestiti.

Zadaco. Možete uneti naziv zadatka (oko 160 karaktera), podesiti prioritet (visoki, standardni, niski), podesiti datum i vreme kao i uključiti da li će Vas telefon obavestiti i u koje vreme za taj zadatak.

Beleške. Ovde možete kreairati jednostavne tekstualne beleške. Maksimalni broj karatera je 3000 za svaku belešku.

Sinhronizacija. Telefon podržava rad sa Nokia PC Suite aplikacijom čak i preko infracrvenog porta.

Tu se nalazi i jednostavan kalkulator, štoperica sa međurezultatima i tajmer.

Aplikacije. Tri igre se nalaze ovde: Canal Control (logička igra), Golf Tour (ovde je sve jasno) i Pasijans (popularna igra kartama).

Reklamni video snimak za Nokia 6101 se nalazi u folderu "Kolekcija".

Možete instalirati sopstvene Java aplikacije i preko WAP-a i preko infracrvenog porta. Instalirane Java aplikacije ne mogu da pređu 125 KB. Interesantno je da samo fajlove koji su manji od 80 KB možete primiti preko infracrvenog porta.

PTT. Sve što se tiče funkcije Push To Talk se nalazi ovde.

Internet. Ovde se nalazi WAP 2.0 pretraživač.

Multimedia. Ovde se nalazi radio koji može funkcionisati kada je telefon i u stanju mirovanja. Aplikacija će automatski pretraživati radio stanice i možete sačuvati njihove frekvencije u memoriji telefona. Pritiskom na taster se možete lako prebacivati sa jedne frekvencije na drugu. Radio možete slušati samo kada su slušalice povezane ali izlaz možete preusmeriti i na zvučnik telefona.

Diktafon omogućava snimanje i dok je telefon u stanju mirovanja ali i u toku razgovora. Maksimalno možete snimiti do 5 minuta audio zapisa.

Kamera. Integrisanom kamerom možete slikati fotografije VGA rezolucije kao i rezolucije 80 x 96 piksela (portret). Kvalitet fotogtafija koje su prikazane na ekranu je osrednji. Na ekranu PC računara ne izgledaju loše ali ni tamo nisu previše dobrog kvaliteta. Podešavanja za kameru su siromašna. Na raspolaganju su Vam Noćni režim rada i tri tipa kompresije fotografija. Format fajlova pod kojima se čuvaju fotografije je JPEG.

Nokia 6101

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

(+) povećaj, 640 x 480, JPEG

Fotografije možete pregledati kao umanjene (tada će biti prikazane tri fotografije na ekranu) ili jednu po jednu.

Video snimke možete snimati u trajanju od 15 sekundi po snimku. Format video snimaka je 3GP (rezolucija je 128 x 96 piksela, sa AMR zvukom). Možete promeniti maksimalno trajanje video snimka na nekoliko minuta (snimak trajanja dva minuta zauzima 0.7 MB). Video snimci su osrednjeg kvaliteta, kvalitet zvuka dosta zavisi od toga koliko je glasan zvuk koji snimate. Na PC računaru video snimci izgledaju veoma loše, pa tako dolazimo do zaključka da je ovo samo još jedna funkcija telefona koja služi za zabavu.

Utisci

Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala. Jačina zvuka preko zvučnika i osetljivost mikrofona će u većini slučajeva zadovoljiti sve potrebe. Podržane su 40-glasovne polifone melodije; za melodije možete podesiti i MP3 fajlove. Spikerfon možete uključiti pritiskom na desni programabilni taster u toku razgovora - prosečnog je kvaliteta, jačina zvuka nije uvek odgovarajuća.

Nokia 6101 je po funkcijama koje podržava kopija Nokia 6170 telefona, samo što ima drugi oblik. Telefon nema nijednu posebnu funkciju. Push To Talk neće koristiti većina korisnika, jedino će EDGE biti interesantan ljudima koji će se odlučivati da kupe ovaj telefon. Telefon ima neobičan dizajn s obzirom da je proizvođač Nokia ali tek će se videti koliko će to uticati na količinu prodatih primeraka.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024