Z300 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Samsung Z300
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Samsung Z300. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Samsung Z300 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Samsung Z300

Samsung je požurio sa prezentovanjem UMTS modela, nekoliko novih modela koje su predstavili su veoma interesantni, među njima je i model Z300. Na prvi pogled telefon podseća na Samsung D600, mada ima jednostavnije karakteristike i drugačiji dizajn kućišta. Glavni cilj kompanije Samsung je da privuče široki spektar publike svojim 3G proizvodima, model Z300 će savršeno poslužiti za to. Ovaj model je prevashodno bio namenjen kao rival ranije predstavljenim Sony Ericsson V800/Z800 modelima.

Dimenzije telefona prevazilaze standardne dimenzije GSM telefona na preklop, ali su sasvim odgovarajuće za aparat koji pripada klasi 3G telefona i iznose 89.4 x 47.4 x 25.4 mm, dok je masa 115 grama. Striktan dizajn telefona će se dopasti poslovnim korisnicima i mlađim ljudima. Kućište telefona je napravljeno u kombinaciji sjajne i tamno-srebrne plastike. Ova kombinacija povećava dopadljivost telefona i interesovanje za ovaj model pošto tako izgleda elegantnije.

Kada je telefon zatvoren sa prednje strane se nalazi objektiv megapikselne kamere, ispod toga se nalazi blic. Spoljašnji ekran je OLED tipa i na njemu mogu biti prikazane do dve linije teksta u kojima će biti prikazano vreme, jačina signala, status baterije i oznaka da li je bilo propuštenih poziva, sms poruka, itd. Najveći deo ekrana će izbledeti kada se telefon u stanju mirovanja nađe na suncu, što će se malo poboljšati kada se telefon aktivira.

Rezolucija ovog ekrana je 80 x 64 piksela i na njemu može biti prikazano do 65.536 boja. Dijagonala je 1 inč, fizičke dimenzije su 19 x 21 mm. Možete postaviti skrinsejver po svom izboru. Informacije sa ekrana se teže čitaju kada se telefon nalazi na suncu nego kada ste unutar neke prostorije.

Na levom boku se nalazi miniUSB utičnica za slušalice (preko toga možete povezati samo originalne dodatke). Utičnica je poklopljena sa gumenim poklopcem koji je privezan za kućište i otvara se tako što ćete ga otvoriti sa strane. Ispod toga se nalazi taster za kontrolu jačine zvuka i infracrveni port. Sa gornje strane telefona nalazi se rupa za traku. Na desnom boku nalazi se taster za aktiviranje kamere i prorez za TransFlash memorijsku karticu koji je pokriven pomerajućim poklopcem. Telefon podržava izmenu memorijskih kartica "na živo". Najzad, standardna interfejs utičnica sa nalazi sa donje strane i pokrivena je poklopcem koji je povezan sa kućištem telefona.

Kada bolje pogledate telefon primetićete simetrično postavljene zvučnike na vrhu telefona. Telefon je opremljen stereo zvučnicima što polako postaje standard za Samsung telefone. Telefon lako možete otvoriti jednom šakom i tada ćete ugledati veliki glavni ekran dijagonale 2 inča. Glavni TFT ekran je rezolucije 176 x 220 piksela (fizičke dimenzije su 32 x 41 mm) i na njemu može biti prikazano do 262.144 boja. Ovo je jedan od najboljih ekrana ugrađenih u neki od 3G modela.

Ispod ekrana se nalazi kamera VGA rezolucije koja služi za video pozive u 3G mrežama.

Usled dimenzija telefona tastateri su velikih dimenzija i ugodni su za korišćenje. Primedbe imamo samo na raspored tastera za brzi pristup funkcijama u meniju i tastera za video razgovore pošto su zauzeli mesta programabilnih tastera dok su ti tasteri pomereni na gore. U toku korišćenja telefona dešavalo mi se da slučajno pritisnem jedan od dva navedena tastera umesto programabilnog tastera, što dosta neugodno i kvari celokupan utisak o telefonu pošto ćete morati da se skoncentrišete na raspored tastera kada budete želeli da pritisnete neki od programabilnih tastera. Taster za pokretanje MP3 plejera je izdvojen i nalazi se na vrhu.

Metalni četvorosmerni navigacioni taster ima ugrađen OK taster. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje pa se oznake na tasterima mogu videti bez problema u različitim uslovima osvetljenja.

Baterija je ujedno i poklopac sa zadnje strane telefona. Kada se postavi na svoje mesto poklopac se neće pomerati. Kapacitet ove Li-Ion baterije je 950 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 180 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio prosečno 3 dana u toku kojih je 40 minuta korišćen za razgovore i do 45 minuta za ostale funkcije. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 2 sata.

Meni

Što se menija tiče on nije mnogo menjan i veoma liči na meni Samsung D500 modela. U glavnom meniju ima 9 ikona koje su raspoređene u 3 reda. Podržana je brza navigacija pomoću brojeva. Svi podmeniji su prikazani kao liste, u drugom nivou podmenija možete se kretati u horizontalno. Navigacionom tasteru možete dodeliti funkcije iz liste. Raspored funkcija u meniju je logičan pa navigacija neće predstavljati problem.

Telefon ima ukupno 53 MB dinamički deljene memorije.

Imenik. Pritiskom na desni programabilni taster prikazaće Vam se lista kontakata u kojoj će biti prikazani brojevi sa SIM kartice i iz memorije telefona. Podrazumevano stanje je da je izabrano prvo ime u listi i broj koji je asociran sa tim imenom je prikazan u statusnoj liniji (brojevi sa SIM kartice su označeni posebnom ikonom). Omogućena je brza pretraga imena po prvim slovima. Pritiskom na OK taster kada je izabran neki kontakt prikazaće Vam se svi detalji tog kontakta. Ako ste kontaktu dodelili sliku, biće i ona prikazana. Jednom kontaktu možete dodeliti do pet različitih brojeva telefona (mobilni, posao, kućni, fax, itd.), pošto softver telefona neće dopustiti da unesete dva puta isti broj pod različitim imenom. SMS/MMS poruku možete poslati na bilo koji broj telefona u imeniku.

Kada je prikazan naziv kontakta, prvo se prikazuje ime, a potom prezime u nastavku. Dužina svakog od ovih polja je 20 simbola za bilo koji ponuđeni jezik. Kada unosite naziv kontakta, možete menjati i jezik na kojem ćete to raditi.

Kontakti koji čija ste imena kucali na ostalim jezicima, a ne na Engleskom, se sortiraju po pravilu da prvo idu imena koja su na lokalnom jeziku (to možete podesiti) pa potom su prikazana imena na Engleskom jeziku. Ovo je veoma zgodno i slično programima sa PC računara. Pošto i kada brzo preatražujete kontakte možete unositi slova na nekom drugom jeziku, sem na Engleskom, rad sa telefonom se neće usporiti.

Pored brojeva telefona kao detalje možete uneti e-mail adrese i malu belešku. Bilo koji muzički standardan ili MP3 fajl možete izabrati kao melodiju za kontakta. Kontakte možete razvrstati u tri grupe a ako Vam to nije dovoljno lako možete kreirati neophodan broj grupa i dodeliti im slike i melodije.

U imeniku možete sačuvati 1000 imena sa svim podacima koji se čuvaju u memoriji telefona. Čak i kad nisu sva polja popunjena, ukupan broj kontakata je isti. U okviru podešavanja možete namestiti gde želite da se novi brojevi čuvaju. Možete premeštati kontakte sa SIM kartice ali ne i obrnutom smeru. Prema podacima proizvođača PC računar je najbolje sredstvo za sinhronizaciju, pogotovo MS Outlook. Bilo koji fajl u obliku SMS/MMS i e-mail poruke možete poslati na drugi uređaj. Nije bilo problema sa isporukom i fajl je bez problema prikazan.

Nove kontakte možete unositi samo koristeći glavni meni pošto će pritiskom na desni programabilni taster biti prikazana samo lista kontakata. Imate mogućnost kreiranja sopstvene virtuelne vizit karte koja će biti sačuvana u obliku regularnog fajla za imenik.

U listi za brzo pozivanje može se naći do 8 brojeva telefona. Specifično je da se u toj listi mogu naći i dva broja jednog kontakta. U toku aktiviranja brzog pozivanja na ekran će biti prikazana imena koja ste podesili za brzo pozivanje kod za odgovarajuće tastere.

U poređenju sa ostalim imenicima, možemo napisati sledeće: telefon nije u potpunosti kompatibilan sa poljima MS Outlook programom, pošto ima manje polja. Shodno tome, telefon je lošiji od svih smartphone aparata (imenik je tamo mnogo bolji). U poređenju sa Alcatel i Siemens modelima ovaj imenik je lošiji ali se bez problema može porediti sa imenicima telefona ostalih proizvođača.

Kada Vas neko zove, prikazaće se slika ali ne preko celog ekrana (slika će zauzimati otprilike 120 x 140 piksela). Ovo možemo posmatrati kao manu telefona, koju će proizvođač sigurno popraviti u novijoj verziji softvera. Još jedna mana telefona je to što nema prepoznavanje glasa, što će zasmetati korisnicima koji koriste Bluetooth slušalice ili spikerfone u automobilima.

Liste poziva. Do 20 brojeva telefona se mogu naći u svakoj od listi. Postoji lista svih poziva gde su razni pozivi označeni različitim ikonama, po tipu. Pritiskom na navigacioni taster horizontalno možete se lako prebacivati između listi. Za svaki unos možete pogledati datum i vreme, ali ne i trajanje. Kao i uvek, u ovom meniju možete videti ukupno vreme provedeno u razgovorima kao i koliko su koštali.

Poruke. Omogućen je rad sa raznim tipovima poruka. Počećemo sa opisom kratkih poruka. Do 200 poruka možete sačuvati u memoriji telefona. Telefon podržava i EMS standard koji je kompatibilan sa Nokia Smart Messaging standardom. Podržani su razni načini enkodovanja poruka (GSM ili Unicode) pa možete videti i slova sa kvačicama. Jedinstvena mogućnost je što imate na raspolaganju "crnu listu" (do 10 brojeva telefona), pa se neće prikazivati poruke sa brojeva telefona koji se nalaze u toj listi. Podrška za T9 funkcioniše korektno.

MMS. Interfejs za multimedijalne poruke je veoma lep. Poruke možete sačuvati u nekoliko foldera odjednom. Ne možete primiti poruke koje su veće od 295 KB. Što se dodatnih servisa tiče, podržano je odbijanje reklamnih poruka i imate opciju za primanje poruka dok ste u roaming-u. Poruke se snimaju u glavnoj memoriji telefona.

E-mail program. Podržani su POP3 i SMTP protokoli. Sem što možete pogledati samo naslove poruka, telefonom možete skinuti i cele poruke. Što se tiče dodataka uz poruke, podržani su samo grafički fajlovi - GIF i JPEG. Kada šaljete poruku možete dodati sliku koju ste slikali ugrađenom digitalnom kamerom. U celini, program za rad sa e-mail porukama je dobar mada nema puno funkcija. Možete napraviti i svoje šablone.

Aplikacije. Prva stavka je Java World. Za razne programe Vam stoji na raspolaganju 4 MB memorije telefona. To je odvojeni prostor i služi samo za Java aplikacije. Telefon podržava MIDP 2.0 verziju pa možete pokretati igre koje obiluju grafikom, kao i igrati trodimenzinalne igre. U telefonu se nalaze tri igre: Bobby Carrot, Airship Racing, Freekick, and ArchAngel.

MP3 reprodukcija. Program za reprodukciju MP3 fajlova podržava ciklično ponavljanje pesama, reprodukciju po slučajnom izboru. MP3 fajlove možete prebaciti na telefon putem Bluetooth-a i preko programa za sinhronizaciju. Fajlovi mogu imati razna imena. Program može da reprodukuje fajlove bilo kog bit rate-a, odnosno kvaliteta. Naišli smo na problem kada smo probali da reprodukujemo fajlove koji su napravljeni koristeći VBR pošto je telefon prijavio grešku i prekinuo prenos. Ipak, nekoliko VBR MP3 fajlova smo ipak uspeli da prebacimo i da ih reprodukujemo bez problema.

Na ekranu će biti prikazano ime pesme koja se trenutno reprodukuje kao i ukupan broj pesama. Ekvilajzer je tu samo zbog zabave, pošto ne postoje detaljna podešavanja. Muziku možete slušati preko stereo slušalica ili preko zvučnika. Možete podesiti 10 nivoa jačine zvuka. Što se tiče listi, možete ih praviti i uređivati kako Vam je volja. Za MP3 fajlove na raspolaganju Vam je 90 MB memorije; u toj količini memorije možete sačuvati otprilike sat i po muzike pristojnog kvaliteta. Program za reprodukciju je jednostavan i ne razlikuje se od programa drugih modela.

Diktafon. Možete snimiti i nekoliko sati glasovnih beleški, dok je broj beleški neograničen. Vremenska ograničenja za beleške možete sami podešavati i mogu trajati od 30 sekundi pa do sat vremena. Svi fajlove se čuvaju u posebnom folderu u memoriji telefona. Diktafonom ne možete snimati razgovore, pošto ga možete pokrenuti samo kada je telefon u mirovanju. Ponuđena su dva tipa ekvilajzera u podešavanjima, jedan je namenjen bučnom okruženju. Diktafon možete koristiti tokom predavanja, konferencija i prezentacija, tada telefon može delimično da zameni digitalni rekorder.

Svetsko vreme je prikazano za dva izabrana grada. Sve je veoma jednostavno.

Kalkulator je veoma efikasan i jednostavan.

Sa konverterom jedinica možete prebacivati razne merne jedinici kao i valute.

Organajzer. Alarm. Telefon je opremljen sa tri alarma. Jedan je namenjen za buđenje i možete ga podesiti da se ponavlja u toku sedmice. Za svaki alarm možete izabrati jednu od 5 melodija, MP3 fajlove ne možete iskoristiti za alarm. Možete podesiti i da li će se telefon automatski uključivati u određeno vreme.

Kalendar. Do 400 unosa različitog tipa možete sačuvati u memoriji telefona (sastanak, godišnjica, itd.). Možete podesiti i datum i vreme za svaki unos. Takođe, možete podesiti i interval u toku kojeg će Vas telefon obavestiti o događaju. Podržani su i događaji koji se ponavljaju.

Kalendar možete pregledati po nedeljama i po mesecima; svaki tip unosa ima svoju boju.

Možete kreirati do 50 tekstualnih poruka sa po 100 simbola. Za ove unose ne možete podesiti da Vas telefon obavesti u određeno vreme.

WAP. U telefonu se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0, koji je sličan kao kod Nokia i SonyEricsson telefona. WAP pretraživač koristi i HTTP protokol, što znači da ćete morati da konsultujete operatera za određena podešavanja.

Podešavanja. Tradicionalno, možete menjati boju slova koja će biti prikazana kada je telefon u mirovanju, možete zaštiti bilo koji deo telefona sa lozinkom (poruke, kratke poruke, organajzer, itd.). Možete podesiti koliko će trajati pozadinsko osvetljenje i njegov intenzitet.

Telefon ne podržava teme, već možete menjati Skins, odnosno "kože". Na raspolaganju su Vam četiri, od kojih sa dva skins-a možete promeniti ne samo kombinaciju boja za menije već i naslovni deo na ekranu, pa on postaje zaobljeniji. Na neki način ovo je prototip za potpuno menjanje interfejsa, videćemo šta će telefoni u budućnosti doneti sa sobom.

Fajl Menadžer. Ovde se nalaze svi fajlovi, poput muzike, slika, video snimaka i zvukova. Svi prebačeni fajlovi na telefon će se takođe naći ovde. Mana je što ponekad fajlovi neće biti prikazani odmah po prebacivanju u ovoj listi pa ćete morati da izlazite u meni i da ponovo pokrećete ovu funkciju.

Kamera. Megapikselna kamera je slična kao kod Samsung E720 modela. Podržane su slećede rezolucije: 1152 x 864, 640 x 480, 320 x 240, 176 x 148, 160 x 120 piksela. Kvalitet kompresije može biti Super Fini, Fini, Normal, Ekonomski. Možete isključiti zvuk koji se čuje pri fotografisanju.

Slike će biti kvalitetnije ako budete slikali napolju i po sunčanom danu, mada su i fotografije napravljene po oblačnom vremenu podnošljivog kvaliteta iako se na njima može primetiti šum.

Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 221 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 213 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 213 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 273 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 264 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 259 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 165 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 243 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 182 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 236 KB

Kvalitet fotografija se primetno pogoršava kada su slikane unutar prostorije u mraki, što je i razumljivo pošto kamera koristi CMOS matricu.

Primer slike unutra, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 129 KB
Primer slike napolju, 1152 x 864, Super Fine, JPEG, 246 KB

Telefon podržava sledeće efekte: Crno bela slika, Negatvi, Sepia, Embos, Crtež, Antique, Mesečeva svetlost i Magla. Primeri efekata primenjenih na fotografije slikane unutar prostorije, ZIP arhiva, 1.31 MB.

Podržani su okviri za fotografije rezolucija 320 x 320 piksela, možete prebaciti nove ramove na telefon. Možete podesiti da se blic uključuje automatski ili manuelno. Tajmer možete podesiti na 3, 5 ili 10 sekundi.

Image mogućnosti i da slikate 6, 9 ili 15 fotografija u nizu, za svaki niz možete podesiti brzinu slikanja (normalna i brza). Telefon podržava i slikanje više slika na jednoj (2 x 2 ili 3 x 3 fotografije, kao za pasoš).

Iste efekte možete primeniti i kada snimate video snimke. Podržane su 4 rezolucije - 352 x 288, 320 x 240, 176 x 144, 128 x 96 piksela. Kvalitet možete podešavati kao kod fotografija (4 nivoa). Na ekranu telefona video snimci ne izgledaju loše, možete isključiti zvuk ako želite. Po pitanju dužine snimka ograničeni ste samo količinom slobodne memorije.

Primer video snimka, 352 x 288, Super Fine, ulica, 1.82 MB, mpeg4
Primer video snimka, 176 x 144, Super Fine, enterijer, 0.7 MB, mpeg4
Primer video snimka, 352 x 288, Super Fine, ulica, 2.43 MB
Primer video snimka, 352 x 288, Super Fine, ulica sa prozora automobila, 2.4 MB

Po prvi put je kvalitet video snimka prihvatljivog kvaliteta i kada je prikazan na ekranu mobilnog telefona i na ekranu PC računara, mada se slika trese u toku snimanja, pogotovo ako snimate u toku šetnje.

Sinhronizacija sa PC računarom. Sinhronizacija se vrši putem infracrvenog porta, Bluetooth-a ili preko kabla. Program Easy GPRS 2.0 se nalazi u standardnom paketu programa. Postoje mnoge izmene u odnosu na prvu verziju programa ali nećemo ih sada pominjati. Ovaj program je sličan programima za sinhronizaciju ostalih proizvođača ali ima i svojih specifičnosti.

Utisci

Kvalitet prijema signala je veoma dobar i nije bilo razloga za žalbu. Jačina zvuka 64-glasovnih polifonih melodija je maksimalna za današnje telefone i mogli smo da ih čujemo u raznim okruženjima. Jačina vibracije je prosečna ali je ipak malo jača nego što je to slučaj sa većinom telefona.

Prednosti Samsung Z300 su podrška za UMTS, stereo zvučnici, izmena memorijskih kartica "na živo", pa ga kao rezultat toga možete koristiti kao normalni MP3 plejer. Ovaj model se skoro po ničemu ne izdvaja pošto je u pitanju tipični proizvod sa osnovnom funkcionalnošću. Dizajn je prijatan. Samsung Z300 je veoma interesantan za države u kojima postoje 3G mreže, dok je tamo gde ne postoje takve mreže bolje koristiti Samsung E720/E730 modele. Kako konkurencija se mogu posmatrati Sony Ericsson Z800/V800 modeli, koji izgledaju primamljiviji uprkos većim dimenzijama. Opet, ovi telefoni pripadaju starijoj generaciji i biće lošiji od telefona koji će se pojaviti na jesen ili krajem tekuće godine.

Mane koje smo primetili su ponekad nestabilan rad Bluetooth modula, spontana promena profila u toku intenzivnijeg slušanja muzike. Bilo je i manjih problema sa korišćenjem memorijske kartice, pošto telefon neće moći da pročita neke kartice već smo morali da ih prvo formatiramo. Prve fotografije nakon uključivanja kamere dok je telefon bio u mirovanju ponekad imaju pogrešnu ekspoziciju što u velikoj meri utiče na kvalitet.

Primeri melodija (MP3, 308 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024