6021 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6021
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6021. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6021 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 6021

Standardni paket:
Telefon
Punjač
Uputstvo

Nokia je istovremeno predstavila dva modela - Nokia 6020 i Nokia 6021. Model 6021 se od starijeg modela (zvuči čudno, ali Nokia 6020 jeste stariji) razlikuje po tome što nema integrisanu kameru, što će pozdraviti većina korisnika koji smatraju da je nepotrebno ugrađivati kameru u telefon. Ipak, nedostatak kamere nije u velikoj meri uticao na smanjenje cene telefona, pošto telefon podržava Bluetooth. Po ostalim funkcijama i dizajnu Nokia 6021 je sličan starijem modelu, bez značajnijih razlika. Poklopac sa zadnje strane je izbrazdan i liči na kožu, ali na dodir se oseti da je u pitanju plastika (nije kao kod Motorola telefona).

Masa telefona je 88 grama, dimenzije su 106 x 44 x 20 mm. Telefon možete nositi kako želite pošto su dimenzije standardne. Maske možete menjati ali je proizvođač ponudio samo standardne boje. Možemo očekivati da će se pojaviti maske nezavisnih proizvođača ali nižeg kvaliteta.

Na levom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka, nije krut i možete ga koristiti bez problema. Sa druge strane se nalazi taster odgovoran za funkciju Push to Talk. Taster za uključivanje/isključivanje se tradicionalno nalazi sa gornje strane i služi i za prebacivanje profila dok je telefon u mirovanju. Taster je napravljen od plastike i pozicioniran je tako da je lak za upotrebu a zahvaljujući njegovim dimenzijama isključeni su slučajni pritisci. Utičnica za punjač se nalazi sa donje strane gde se nalazi i Pop-port. Potpuno funkcionalni infracrveni port se nalazi sa strane.

Ekran je TFT tipa i može da prikaže do 65.536 boja; sličan je kao kod Nokia 6230 modela. Rezolucija ekrana je 128 x 128 piksela (27.5 x 27.5 mm su dimenzije). Prave mogućnosti ekrana možete videti tek kada prebacite u telefon svoje slike. Kada se telefon nađe na suncu prikaz slike na ekranu će izbledeti ali će zahvaljujući njegovoj veličini većina informacija biti čitljiva.

Ekran Nokia 6021 modela izgleda kao da je slab za tu klasu telefona; kada se poredi sa ekranom modela SonyEricsson T630 on je inferiorniji po pitanju rezolucije i broju linija teksta koje može da prikaže, prikazu boje kada se telefon nalazi u nekoj prostoriji i standradnim bojama u menijima. Telefoni namenjeni prosečnim kupcima već imaju ekrane većih rezolucija pa je ekran slaba tačka modela Nokia 6021.

Tastatura je napravljena od plastike. Tasteri su veliki po dimenzijama i postavljeni su blizu jedan drugom. Hod je veliki i kada ih pritisnete čućete blagi "klik". Tastatura je ugodnija nego kod starijih modela što je veliki korak za kompaniju Nokia. Pozadinsko osvetljenje je plave boje i karakteri na tasterima se su vidljivi u skoro svim uslovima osvetljenja. Džojstik je veliki i ugodan je za korišćenje.

Poklopac sa zadnje strane se neće pomerati kada ga postavite na njegovo mesto. Ispod njega se nalazi Li-Ion baterija kapaciteta 760 mAh (model BL-5B). Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 3 sata ako se koristi za razgovore i do 260 sati u mirovanju. U našem testu telefon je radio 4 dana u toku kojih smo ga koristili 30 minuta za razgovore i do 10 minuta za ostale funkcije. Kada smo telefon aktivnije koristili autonomija je smanjena na 3 dana (uz jedan sat razgovora i do 30 minuta za ostale funkcije). Da bi se baterija u potpunosti napunila potebno je puniti telefon oko 1.5 sat. Za ovaj model proizvođač nema u ponudi baterije većeg kapaciteta.

Meni

Ovaj telefon je zasnovan na Series 40 platformi sa svim promenama koje su karakteristične za novije modele. Levim programabilnim tasterom pristupate listi najkorišćenijih funkcija. Desnom programabilnom tasteru možete dodeliti samo jednu funkciju, na početku mu je dodeljen imenik.

Meni možete pozvati pritiskom na džojstik i tada će Vam se prikazati redovi ikona glavnog menija. Na ekranu možete videti najviše devet ikona istovremeno; ako postoji više ikona (na primer, meni SIM kartice) možete koristiti traku za skrolovanje. Drugi način za prikazivanje menija je klasičan, tada će biti prikazana po jedna velika ikona na ekranu sa imenom. Podmeniji su prikazani kao vertikalno uređene liste. U svim menijima možete koristiti brzu navigaciju pomoću brojeva.

Kada je telefon u mirovanju pomeranjem džojstika u raznim smerovima možete pozvati određene funkcije telefona pa je rad sa telefonom lakši.

Pre nego što opišemo funkcije hteo bih da Vam skrenem pažnju na raspodelu memorije. Ukupan memorijski prostor telefona je 2.3 MB. Limit za aplikaciju je 128 KB.

Imenik. Memorija telefona može primiti do 1000 unosa što je maksimalni broj unosa. Ovo se jedino može postići ako za svaki popunjeno jedno ili dva polja. Sa prosečnom popunom unosa (6-7 polja) nećete moći da imate više od 500 unosa. Za svaki unos možete ubaciti do pet brojeva telefona i odrediti tip svakog broja (glavni, mobilni, kuća, kancelarija, fax). Prvi broj koji unesete će postati podrazumevani broj za taj unos koji možete kasnije da promenite. U toku popunjavanja novog unosa možete uneti samo ime i glavni broj; ostale podatke ćete moći da unesete kada završite unos. Nekima će ovo smetati, dok će drugi odobravati ovakav način unosa. S obzirom da je sličan način unosa prisutan u svim Nokia telefonima, ne verujemo da će to predstavljati problem.

Svakom kontaktu možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i malu belešku. Jedna od novih funkcija je USER ID, koji služi za indikator prisustva. Ovo je analogija ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno na raspolaganju. Još uvek nije jasno koliko će ovo biti interesantno.

Svakom kontaktu se može dodeliti fotografiju (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada pregledate informacije za određeni unos nećete videti sliku; da bi je videli morate izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza liste su tradicionalni: samo imena i imena sa glavnim brojem. U glavnoj listi prikazani su unosi iz imenika telefona i sa SIM kartice.

Možete podesiti glasovno biranje za najviše 10 brojeva telefona iz imenika. Ova funkcija radi dobro čak i kada se nalazite na ulici. Tradicionalno, možete podesiti brzo biranje za određene brojeve telefona i dodeliti ih tasterima od 2 do 9.

Unosima iz imenika možete dodeliti ukupno do 100 slika. Tokom dolazećeg poziva na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili za taj broj telefona. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku, pa ćete morati malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Fotografija zauzima veoma mali deo ekrana što i nije logično. Nokia trenutno zaostaje za ostalim proizvođačima kada se radi o ovog funkciji; nadamo se da će se ovo popraviti u budućnosti.

U telefonu postoji samo 5 grupa što nije tipično za Nokia telefone. Za svaku grupu možete podesiti posebnu melodiju.

Posmatrajući komfornost imenika može se reći da je prosečan. Na jednoj strani imamo puno polja za svaki unos, dok je unos podataka pogodniji ako to radite na PC računaru, a ne na telefonu. Želeo bih da istaknem da je imenik tipičan kao kod bilo kog Nokia telefona - nema velikih promena ili unapređenja. Najfunkcionalniji imenici se nalaze samo u Siemens telefonima, slede SonyEricsson telefoni pa tek zatim Nokia.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke. Nažalost, standardi kompanije ograničavaju korisnika, pa ovaj telefon ne podržava alternativni standard - EMS, koji je prisutniji i omogućava slanje ne samo melodija i slika, već i formatiranje teksta.

Kompanija smatra da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ova tehnologija postaje sve više popularna i uz pomoć nje možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije, itd. Svaka poruka može zauzimati do 100kb. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni.

Telefon ima ugrađen e-mail program koji radi sa POP3/SMTP protokolima. Mogućnosti ovog programa su siromašne, nisu podržani dodaci uz e-mail poruke.

Podržana je opcija Flash kada šaljete poruke, tj. poslata poruka će se odmah pojaviti na ekranu telefona primaoca ali neće biti sačuvana u memoriji njegovog aparata. Istu funkciju možete uključiti kod drugih telefona korišćenjem specijalnih kodova, dok je ovde realizovana u samom delu softvera za kucanje poruka.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za dolazne, propuštene i odlazne pozive. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva telefona. Veoma je zgodna osobina što su datum i vreme takođe prikazani u listi. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju videćete listu pozvanih brojeva.

Podešavanja. Profile možete aktivirati u ovom meniju ili kratkim pritiskom na dugme za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili dodeliti određenoj grupi u imeniku. Profili Nokia telefona su jedni od najbolje realizovanih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana Vam omogućavaju da izaberete kombinaciju boja, pozadinu i skrinsejver. Skrinsejver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju. Slika koje su došle uz telefon su najbolje za to, posto se one bolje vide od onih koje imaju pun koloritet. Takođe se može podesiti i period posle kojeg će se skrinsejver aktivirati, kasnije će se umesto njega pojaviti digitalni sat.

Od ostalih podešavanja treba pomenuti i automatsku kontrolu jačine zvuka. Telefon će automatski podesiti jačinu zvuka u odnosu na trenutne uslove. Nećete primetiti razliku u zvuku kada se nalazite u nekoj prostoriji dok će na ulici ova funkcija biti veoma korisna.

Tastatura se automatski zaključava; možete podesiti i dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer, možete izaberite koji će se profil aktivirati kada povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja Vam omogućava da prilagodite telefon.

Galerija.Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati kao liste, liste sa imenima ili ikonice. Uvek možete kreirati svoje foldere i tako sortirati fajlove.

Organajzer. Možete sačuvati od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Stariji unosi (po datumu) se automatski brišu. Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Možete se brzo prebaciti na određeni datum. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška); za svaki događaj možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti, dok se sami događaji mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa tri prioriteta (visoki, normalan, niski) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške. Svaka beleška može imati do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da pišu mnogo. Možete birati između dve veličine slova, kao i kod poruka.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili da se ponavlja.

Diktafon omogućava snimanje do 5 minuta govora i može da radi čak i u toku razgovora. Broj zapisa je limitiran jedino količinom slobodne memorije.

Push to Talk. Ovo je standardna funkcija za Nokia telefone. Gornji desni taster se koristi za uključivanje te funkcije; ništa posebno ne možemo napisati.

Aplikacije. Ovde se nalaze sve Java-aplikacije koje dolaze uz telefon, kao i standardne funkcije kao što su kalkulator, tajmer, štoperica (sa među-rezultatima).

Elektronski novčanik je deo telefona u kome možete čuvati svoje važne informacije i zaštiti ih lozinkom.Na primer, možete upisati broj svoje kreditne kartice. Sa druge strane, podaci koje ste uneli mogu biti lako pročitani ako izgubite telefona pa je bolje tu držite informacije samo ako je neophodno.

U telefonu postoji 4 igre - Backgammon II, Puzzle (igra memorije), Bowling (kuglanje), Beach Rally (vožnja automobila).

Tu se nalazi i konverter jedinica.

Servisi. Ovde se nalazi WAP pretraživač verzije 2.0. Tu se takođe nalazi deo sa linkovima ka igrama, slikama i melodijama.

Sinhronizacija sa PC računarom. Aparat može raditi sa standardnim Nokia paketom programa. Aparat podržava EDGE tehnologiju što nije neophodno ali će većina ljudi to smatrati prednošću telefona.

Produktivnost. Prema programu JBenchmark 2.0 telefon je na testu ostvario 35 poena. Ovaj rezultat se može porediti sa rezultatom modela Nokia 3220 (maksimalno je ostvario 41 poen, prosečno 34). U poređenju sa ostalim telefonima Nokia 6020 je najlošiji, tako da možemo reći da je produktivnost ovog modela veoma niska. Interesatno je da se rezultati testa MIDP 1.0 podrške Nokia 6021 modela mogu porediti sa rezultatima modela SonyEricsson T630, čak su i malo bolji rezultati nego kod tog telefona.

Utisci

Što se tiče kvaliteta prijema signala, ovaj model je tipičan predstavnik Nokia telefona, nije bilo nikakvih problema. Zvuk 16-glasovnih polifonih melodija je jak pa zvono možete čuti u skoro bilo kojoj situaciji. Melodije su tipične i tu nema poboljšanja; polifonija je inferiorna u odnosu na većinu aparata drugih proizvođača. Ne postoji podrška za reprodukciju MP3 fajlova ali možete postaviti zvuk koji ste snimili diktafonom (AMR format) za zvono. Vibracija je prosečne jačine pa se može desiti i da je lako osetite ali i da lako propustite poziv.

Telefon nema integrisanu kameru ali zato podržava Bluetooth pa će biti interesantan onima koji traže jednostavan telefon sa minimalnim brojem funkcija. Možemo reći da je telefon veoma jednostavan i skroman sa dobrim imenikom, organajzerom, sinhronizacijom sa PC računarom i mogućnošću da koristite bežične slušalice. Potencijal ovog modela je veliki s obzirom da podržava i EDGE tako da možemo slobodno reći da će veoma dugo biti prisutan na tržištu i predstavlja dobru ponudu. Direktni rival ovom modelu je Motorola C930 koji tek treba da bude predstavljen. On se razlikuje od modela C380 po tome što će podržavati Bluetooth i imaće drugačiju boju maske, a u paketu sa telefonom će dolaziti i Bluetooth slušalice. Ipak, Motorola C390 ne podržava EDGE, ima lošiji imenik i organajzer, ali će imati nižu cenu. Cena Nokia 6021 je previsoka pogotovo kada se sagledaju cene ostalih telefona i biće interesantan za prosečne korisnike koji se opredeljuju isključivo za Nokia telefone sa minimalnim brojem funkcija.

Primeri polifonih melodija (mp3, 371 KB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024