N91 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia N91
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia N91. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia N91 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia N91

Standardni paket:
Nokia N91
Nokia Music Headset HS-28 (slušalice sa daljinskim upravljačem)
Nokia BL-5C baterija
Nokia punjač AC-4
Nokia DKE-2 USB kabl za povezivanje
Nokia CA-44 adapter za punjač
Nokia DT-10 kolevka
CD-ROM sa programima (PC Suite i ostale aplikacije)
Korisničko uputstvo, Brzi vodič, Vodič za aplikacije

Počev od Nokia 6680 modela ovaj proizvođač je počeo da predstavlja po dve verzije jednog uređaja - jedan je bio namenjen isključivo GSM mrežama dok je drugi pokrivao i UMTS. Iako je svuda najavljen model N91-1, po dokumentaciji se može pronaći zapis i o modelu N91-5, koji ne podržava UMTS niti WiFi. Ovaj podmodel nije najavljen zvanično pošto će on biti predstavljen na tržištu kada zainteresovanost za model N91-1 počne da opada. Razlika u ceni neće biti kritična za ovu kategoriju telefona. U budućnosti će ista strategija biti primenjena i na ostale smartphone aparate ovog proizvođača.

Aparat ćete odmah moći da prepoznate po dizajnu - u pitanju je jedan od uređaja čija je maska napravljena u potpunosti od metala, u našem testu se našao model sa čeličnom maskom. Metal ne pokriva samo zadnji deo telefona, odnosno okolinu kamere pošto se tu nalaze antene pa bi ih metal blokirao. Iako je kod Nokia 8800 upotrebljen poliran čelik kod ovog modela je mat. Tako telefon neće proizvoditi odsjaje na svetlosti i izgleda veoma čvrsto. Sa druge strane, kod ovakve maske će se veoma brzo pojaviti ogrebotine. Čak se može desiti da nakon duže upotrebe maska telefona se sama od sebe polira. Iako je maska veoma izdržljiva javlja se estetski problem.


Prvo su bile najavljene tri verzije - srebrna, crna i siva, ali to se odnosi samo na okvir ekrana i taster za pokretanje plejera, ostatak je isti kod svih primeraka.

Mogli ste da primetite da na fotografijama Noka N91 koji smo dobili na test nema senzora za svetlo, iako se na zvaničnim fotografijama on nalazi na aparatu. Zaključaj je da se ipak odustalo od ovog senzora, mada možemo reći slobodno da on nije ni potreban, pošto je tastatura pokrivena slajder poklopcem na čijoj gornjoj površini se nalaze muzički tasteri. Čim otvorite slajder pozadinsko svetlo će se uključiti, što je i dobro, pošto su tasteri malo udubljeni. Kada je tastatura poklopljena moći ćete da koristite samo muzičke tastere ali njima nije ni potrebno pozadinsko osvetljenje.

Dizajn dvostruke tastature je inovativan i može se primeniti na više stvari. Čak i Benq Mobile ima u ponudi model sa oznakom EF51 koji je okarakterisan kao muzički telefon ali nema tastaturu kao Nokia N91. I ostali proizvođači pripremaju slične proizvode:


Kada je poklopac zatvoren telefon skoro da nema proreza sa donje strane - ono malo što se vidi više je posledica dizajna. Poklopac sa muzičkim tasterima možete pomeriti koristeći samo jedan prst, veoma lako se pomera iako aparat ne poseduje mehanizam za automatsko završavanje. Lako se pomera zato što je veoma malih dimenzija i male mase. Ako imate male šake možete imati problema kada budete zatvarali telefon pošto je veoma teško raširiti dovoljno šaku (u potpunosti otvoren aparat ima dužinu od čak 14 cm).

Mehanizam otvaranja, video snimak (WMV, 9.09 MB)

Ako pogledate sa zadnje strane poklopca videćete plastičnu osnovu za muzičke tastere i nekoliko žica koje nisu pokrivene. Ovo je verovatno mera smanjivanja mase pošto je masa aparata značajna.

Ovaj model ima i nekoliko paradoksa, pošto kombinuje bazično rešenje tačno određenih dimenzija i hard disk, kome je potreban pouzdan metod zaštite od udaraca. Masa samog hard diska je samo 13 grama i on ne utiče značajnije na masu samog aparata, tu najviše utiče maska. Metalni delovi i ojačani šrafovi su morali biti primenjeni da bi se aparat zaštitio od šokova pri udarcima, padovima i vibracijama.

Ukupna masa aparata je 164 grama, što daleko prevazilazi standardnu masu od 110-125 grama. Sudeći po ovome aparat slobodno možemo okarakterisati kao namenjen korisnicima muškog pola. Ovolika masa se može opravdati samo velikim brojem funkcija koje telefon podržava.

Dimenzije Nokia N91 su 113.1 x 55.2 x 22 mm, pa on izgleda u velikoj meri veći od ostalih smartphone aparata ali su mu dimenzije ipak podnošljive. Donji deo aparata je debljine 18mm dok je kod kamere debljina oko 22 mm, što opet naglašava da je ovaj telefon namenjen korisnicima muškog pola.

Taster za zaključavanje tastature, video snimak (WMV, 4.32 MB)

Kvalitet sastavljanja je veoma dobar - nema očiglednih proreza između delova maske, mada su prototipovi imali takvih problema. Mada dizajna je taster za zaključavanje tastature koji se nalazi sa gornje strane koji posle određenog vremena počne da se mrda i što ćete i čuti kada pomerate telefon. Maska ni ne može da škriputa zato što je upotrebljen metal. Treba imati na umu da se delovi mogu razdvajati i do 1 mm, što je posledica upotrebljenog materijala a ne greška u sklapanju. Ipak, svakako savetujemo da isprobate i pregledate aparat pre kupovine.

Funkcijski taster su napravljeni u tradicionalnom stilu i veoma su ugodni. Petosmerni džojstik podseća na onaj kod Nokia 6820 modela i isto je toliko dobar. Kada otvorite poklopac za tastaturu ugledaćete alfanumeričku tastaturu koja ima plavo pozadinsko osvetljenje. Svi simboli su ugravirani i možete ih bez problema razaznati. Iako su tasteri kompaktni i postavljeni blizu jedan drugom nećete imati problema u korišćenju tastature. Jedino morate imati na umu da tastere treba da pritiskate vrhovima prstiju. U celini tastatura je ostavila veoma dobar utisak na nas.

SMS, video snimak (WMV, 8.58 MB)

TFT ekran ovog aprata može da prikaže sliku rezolucije 176 x 208 piksela (fizičke dimenzije ekrana su 35 x 41mm) i do 262.144 boje. Specifikacije su dobre za ekran standardnog telefona ali smo očekivali bolji ekran u ovom top modelu. Slika na ekranu neće izbledeti kada se telefon nađe na suncu i informacije možete pročitati bez problema.

Sa zadnje strane telefona nalazi se sočivo CMOS kamere rezolucije 2 Megapiksela, isto je kao i kod ostalih Nokia telefona. Karakteristike kamere su prosečne - ima malo bolji kvalitet fotografija nego što je to slučaj kod većine ostalih modela i to je to.

Na levom boku aparata nalazi se dvostruki taster za kontrolu jačine zvuka. Pored tog tastera se nalazi veoma glasan zvučnik, jači nego kod Nokia 3250 modela. Sa donje strane se nalazi USB konektor.

Na desnom boku se nalazi taster za pristup Meniju - ovo je veoma zgodna pozicija pošto ćete tada moći da koristite telefon sa jednom šakom i nema potrebe za numeričkom tastaturom. Ipak, da bi ste mogli da koristite telefon jednom šakom potrebno je da imate šake malo većih dimenzija.

Sa gornje strane se nalazi taster za uključivanje/isključivanje telefona, taster za zaključavanje tastature i standardna 3.5mm utičnica za slušalice.

Sa donje strane telefona, na poklopcu za tastaturu, se nalazi mikrofon (da nije postavljen na poklopac bio bi mnogo više udaljen od ustiju).

Poklopac sa zadnje strane lako možete otvoriti ako primenite jaču silu na pravi način. Ispod poklopca se nalazi Li-Ion baterija oznake BL-5C kapaciteta 970 mAh. Prema podacima proizvođača telefon može raditi do 190 sati u mirovanju i 3-4 sata ako se koristi za razgovore. Nećemo pominjati sve režime korišćenja telefona sada, to ćete pročitati dalje u tekstu. Treba napomenuti da je baterija izdržala oko jedan dan bez punjenja kada smo telefon koristili za sat vremena razgovora, razmenili 3-4 poruke, jedan sat slušali muziku i posetili nekoliko stranica na Internetu. Potrošnja struje za hard disk nije velika ali svakako utiče na autonomiju telefona kada ga koristite. U idealnim uslovima, kada ne slušate MP3 muziku i koristite telefon samo za razgovore autonomija će biti oko 2 dana. Kako većina korisnika neće na taj način upotrebljavati telefon mnogi će morati da ga pune skoro svaki dan. U standardnom paketu se nalazi i kolevka koja je ujedno i punjač za telefon tako da je ovaj proces olakšan, pa telefon uvek možete staviti u kolevku kada ste kod kuće. Još jedna od mana je što za ovaj telefon ne postoje baterije povećanog kapaciteta iako u telefonu fizički ima mesta za njih. Jedino objašenjenje je želja da aparat bude što lakši pa je kapacitet baterije smanjen. Da bi se telefon u potpunosti napunio potrebno je oko 2 sata.

Ideja sa kolevkom bi bila u potpunosti dobro realizovana da uz telefon dolazi i kabl za sinhronizaciju. Očigledno je da će korisnici N91 modela svakako imati bilo kakav PC računar sa kojeg će prebacivati makar muziku na telefon. Sem toga, odvojeni kabl za sinhronizaciju od kolevke ostavlja utisak nedorađenosti.

Hard disk

Nokia N91 je prvi telefon koji u sebi ima hard disk, u početku sa drugačijim specifikacijama. Prvo je bilo najavljeno da će se telefon isporučivati sa hard diskom kapaciteta 2 GB ali kako je u međuvremenu predstavljen Samsung I300 sa tolikom memorijom odlučeno je da se Nokia N91 isporučuje sa hard diskom kapaciteta 4 GB.

Hard disk je potpisao Hitachi, koji su otkupili odeljenje za hard diskove od kompanije IBM, koji su bili pioniri na polju umanjenih hard diskova. Proizvodi su imali i prikladno ime - Microdrive (Mikrodrajv). Nokia N91 u sebi sadrži Microdriver 3K4-4. Njegove karakteristike su veoma dobre i po njima se može porediti sa flash memorijama:
Keš bafer 128 kb
Brzina 3600 o/m
Prosečna brzina kašnjenja – 8.33 ms
Brzina čitanja podataka – 57.1 - 97.9 (max Mbit-a/s)
Brzina upisa podataka – 4.3 - 7.2 (Mb/s)
Brzina pretraživanja (čitanje) – 12 ms, traka na traku – 1 ms, puna traka – 22 ms
Ograničenje od 300000 ciklusa uključivanja/isključivanja

Ako volite da rasklapate telefone i da vidite šta se nalazi u njima, iznenadiće Vas dimenzije ovog hard diska od samo 32 x 24 mm, umesto standardnih 42 x 36 mm. Objašnjenje za ovo je u tome što većina proizvođača koristi CompactFlash II priključak ali Nokia koristi specijalan priključak kod modela N91 (on se nalazi između sočiva kamere i baterije). Hard disk se nalazi u specijalnom kućištu koje ne samo što drži hard disk već i amortizuje udarce. Sa gornje strane hard disk je zaštićen mekanim gumenim pokrivačem koji amortizuje udarce sa prednje strane i istovremeno smanjuje nivo buke. Ipak, hard ćete teško i moći da čujete sem ako ne držite telefon bez maske blizu uva. Priključak je, kao što smo već napisali, specijalno dizajniran za ovaj model radi smanjivanja fizičkih dimenzija hard diska.

Poklopac za hard disk ima senzor osetljiv na pritiske tako da će se hard disk automatski isključiti čim skinete poklopac za bateriju. Isključivanje hard diska traje do jedne sekunde. Još jedna mera predostrožnosti je senzor ubrzanja - ako aparat pada sa visine veće od 1 metra hard disk će se automatski isključiti da bi se sprečilo mehanička oštećenja. Ovo nismo testirali pošto bi takvi udarci sigurno oštetili i ekran.

U specifikaciji je navedeno da je radna temperatura za hard disk od 0 do 70 stepeni Celzijusa. Sa druge strane, u korisničkom uputstvu je navedeno da treba samo paziti na temperaturu inače će se hard disk isključiti, ali nisu navedeni brojevi. Da bi smo ovo testirali koristili smo frižider. Na temperaturi od -5 stepeni Celzijusa telefon je radio bez ikakvih problema koje smo mogli da vidimo - muzika je bila reprodukovana bez problema i telefon se nije isključivao. Na -10 sve je takođe izgledalo da je u redu, dok na -12 telefon nije mogao da radi sa hard diskom. U praksi ovo znači da telefon može izdržati zimske uslove ako ga nosite u džepu.

Svaki proizvođač navodi kapacitet memorije tako što navede otprilike broj pesama koje možete snimiti. Kod ovog telefona je navedeno da su ti proračuni zasnovani na prosečnom trajanju pesme. Zašto je to toliko iskomplikovano, nije nam jasno pošto je nama bilo dovoljno to što znamo koliko je prostora na raspolaganju korisniku. Sumnjam da neko može da zna koliko je prostora potrebno za određeni album pesama.

Potrošnja električne energije je veoma važan parametar za ovakav hard disk i što se tiče ovog modela ugrađenog u Nokia N91 možemo slobodno reći da nema nikakvih problema. Bilo je veoma lako proveriti koliko će telefon raditi sa uključenom mrežnom podrškom i stalnom reprodukcijom muzike. Na telefon smo prebacili oko 900 pesama u MP3 formatu, što je bilo oko 3.7 GB podataka, namestili da reprodukcija teče po slobodnom izboru (tako da se ne koristi keš bafer), uključili slušalice i podesili jačinu zvuka na sredinu. U ovim uslovima telefon je uspeo da izdrži oko 10 sati reprodukcije, što je veoma dobar rezultat čak i u odnosu na specijalizovane MP3 plejere (na primer, Creative MuVo2 sa 4GB memorije izdrži oko 11-12 sati neprekidne reprodukcije).

U meniju za hard disk se nalazi posebna stavka pomoću koje možete proveriti koliko Vam je slobodnog prostora preostalo. U dodatnim opcijama se imate mogućnost da promenite ime hard diska, uključite defragmentaciju, skeniranje grešaka (za poslednje dve opcije morate uključiti telefon na punjač). Skeniranje diska može da potraje i do 25 minuta. Među ostalim opcijama nalaze se potpuno formatiranje diska - podrazumevani fajl sistem je FAT16. Koristeći PC računar korisnik može promeniti ime ovog hard diska, ali to se ne isplati raditi pošto tako možete oštetiti podatke na njemu.

Komunikacija sa PC računarom, ostalim uređajima - Bluetooth, USB, WiFi, par reči o DRM

Po prvi put na nekom Nokia telefonu možemo videti standardni miniUSB priključak (B). Kada je telefon kablom povezan sa PC računarom na ekranu će Vam se ponuditi tri opcije:
Media Player
PC Suite
Mass Storage

Nijedna od ovih opcija neće aktivirati punjenje preko USB kabla. Ako imate PC računar sa Windows XP Service Pack 2 operativnim sistemom telefon će biti automatski prepoznat i nećete imati nikakvih problema da ga koristite kao Flash disk, pošto će drajveri biti automatski instalirani. Tada možete koristiti N91 kao bilo koji drugi USB Flash disk: možete pregledati njegov sadržaj, kopirati podatke, itd.

Po podacima dobijenim od proizvođača telefon podržava USB 2.0 protokol što znači da je podržana veća brzina prenosa podataka. Sudeći po parametrima hard diska brzina prenosa podataka bi trebalo da bude oko 5-6 MB/s. Nažalost, svi primerci koje smo imali prilike da vidimo su imali USB 1.1 priključke tako da je brzina prenosa bila ograničena na 0.7 MB/s.

Mrežna podrška u telefonu će se automatski isključiti kada se aktiviraju režimi Mass Storage i Media Player - tada će se aktivirati tzv. Offline profil. Trebalo bi da imate na umu da se ako ostavite uključen telefon a aktivira se ovaj režim može desiti da propustite važne pozive.

PC Suite režim rada je jednostavan, koristi se kada sinhronizujete podatke sa PC računarom. Memorija telefona će biti prikazana kao particija hard diska, pa podatke možete kopirati, premeštati, sinhronizovati organajzer i adresar sa MS Outlook-om i ostalim programima. U ovom slučaju se koristi OBEX preko USB protokola. Obično mogućnosti standardnog softvera nisu toliko velike pa morate da pristupate memoriji telefona. U ovom slučaju bolje je koristiti OBEX preko USB-a koji će raditi sa svim Nokia smartphone aparatima (svim modelima koji koriste DKE-2 kabl). Drajver možete pronaći na ovom linku.

Posle instalacije drajvera moći ćete da pristupite memoriji telefona iz standardnih programa, fajl menadžera i raditi sa podacima u memoriji kao preko PC Suite aplikacije, samo što Vam neće biti uopšte potreban PC Suite. Svakako Vam preporučujem da isprobate i ovaj način rada pošto je veoma ugodan za korišćenje.

Poslednji režim je Media Player koji se najviše koristi za sinhronizaciju sa Windows Media Player 11 ili novijim. Počev od Windows XP Service Pack 3 operativni sistem će podržavati Media Transport protokol. Ovaj protokol koristi USB 2.0 i predodređeno je da se zaštićeni sadržaj šalje sa PC računara na mobilni uređaj. Koncept ovog protokola podleže copyright sistemu kompanije Microsoft - Janus DRM.

DRM (Digital Rights Management). Što se prenosa muzike tiče stvari su malo komplikovane kod Nokia N91 modela. Proizvođač tvrdi da ovaj aparat podržava OMA DRM 2.0 kao i Windows DRM (Janus). Prvi tip je de-facto industrijski standard i podržavaju ga svi proizvođači dok drugi tip nije toliko jasan i razumljiv. Ovaj standard je razvila kompanija Microsoft da bi se suprotstavila rastućoj popularnosti Apple iTunes softvera, kao i drugih online prodavnica gde se prodaje legalna muzika u zaštićenom formatu. To znači da korisnici plaćaju određenu sumu za pojedinačnu pesmu i kasnije je može slušati kako, gde i koliko god puta želi. Isto važi i za Janus sa jednom izmenom - pesme se ne kupuju nego se iznajmljuju (na primer, na mesec dana). Pretplata je fiksna, plaćate mesečno i dobijate mogućnost da skinete određeni broj pesama (na primer 20 ili 25 sati ili čak neograničeno). Fajlovi koje ste skinuli su vezani za Vaš računar i ne možete ih jednostavno kopirati ili slušati preko nekog drugog uređaja. Sa druge strane možete izabrati i da želite da pesmu slušate određeni broj puta, na primer 10. U tom slučaju pesmu možete kopirati na neki uređaj koji podržava Windows DRM (Janus) ali tek pošto definišete koliko puta želite da slušate pesmu.

Predstavnici kompanije Nokia su najavili da će ovaj telefon podržavati Microsoft DRM kao i OMA DRM 2.0, mada je u stvarnosti veći prioritet stavljen na stranu realizacije OMA DRM, mada je i tu potrebno dosta radova i optimizacije za Symbian 9.1. Datumi predstavljanja velike većine uređaja koji koriste tu verziju operativnog sistema su pomereni da bi imali potpuno realizovanu verziju DRM-a. Što se Nokia N91 modela tiče nije bilo moguće više odlagati pa zato ima ograničenu podršku a OMA DRM 2.0 ali će se to verovatno popraviti u novijim primercima koji se budu pojavljivali na tržištu.

DRM podešavanja se nalaze i na samom telefonu, možete pogledati sertifikate, itd. Ipak, potrebna su dodatna podešavanja da bi mogli bez problema da kupujete pesme online.

Što se tiče podrške za Janus ona je prisutna kod Nokia N91 u eksperimentalnoj fazi. Čini se da Nokia pokušava da u model N91 ugradi sve moguće tehnologije koje podržavaju i Windows Mobile aparati da oni ne bi stekli taktičku prednost.

Razvoj sistema za zaštitu od kopiranja muzike je trajao preko godinu dana i sve je kod ovog aparata učinjeno da ne bi ste mogli da vidite sadržaj foldera sa muzikom. Na primer, kada povežete telefon sa PC računarom i koristite ga kao USB Mass Storage nećete videti video ili audio fajlove. Nije ni bitno gde se nalaze fajlovi.

Bluetooth kod ovog modela je realizovan u verziji 1.2 i telefon podržava sledeće profile:
BIP-ImagePush
Headset-AG
OBEX
OPP-Client
OPP-Server
SIM Access-Server
DUN-GW
FT-Server
HandsFree-AG (1.0)

Kao što možete primetiti nije podržan A2DP profil što znači da ćete moći da koristite bežične stereo Bluetooth slušalice. Iz nekog razloga Nokia pominje podršku za stereo slušalice HS-12W u određenim publikacijama ali to je greška. U praksi se pokazalo da slušalice mogu da rade samo u Mono režimu sa ovim telefonom i to ne mogu da se koriste za slušanje muzike. Sa druge strane ove slušalice imaju ugrađen FM radio pa preko njih možete pratiti radio programe, mada nema mnogo smisla u tome pošto i sam telefon Nokia N91 ima ugrađen radio. Ako želite da slušate muziku sa ovog telefona preko bežičnih slušalica potrebno da je koristite slušalice sa oznakom AD-42W Wireless Audio Gateway.

Bluetooth funkcioniše bez problema što je i tipično za Nokia aparate mada nisu sve Bluetooth slušalice radile korektno.

U hardverskom smislu Bluetooth je podržan putem BRF6150 čipseta koji je proizveo Texas Instruments.

WiFi. Telefon podržava Wireless mreže (IEEE 802.11g standard). Svi sigurnosti standardi su podržani (WEP, WPA, WPA2), podržana su sva podešavanja ali je opet sve veoma lako podesiti, kao Zero Configuration kod Windows Mobile. Ovo je prvi uređaj koji podržava Universal PnP (UPnP), naslednika PnP kod žičanog standarda. Putem WiFi konekcije možete prebaciti slajdove na Vaš TV aparat, muziku na stereo sistem, fotografije na štampač. UPnP deluje kao unapređenje infrastrukture (Wi-Fi je jedna od mogućih varijanti). Na CD-u koji dolazi uz telefon se nalazi Home Media Server softver koji se koristi za povezivanje telefona sa kućnom WiFi računarskom mrežom.

Muzičke komponente

Ovaj telefon zauzima ključnu poziciju u eXpressMusic seriji proizvoda. Srećom, Nokia inženjeri su u potpunosti izmenili muzički deo telefona Nokia 3250 kojeg smo ranije testirali pa je sada ovo zaista muzički telefon a ne samo jedna stavka među podržanim funkcijama, mada nije sve perfektno realizovano.

Utičnica za slušalice prečnika 3.5mm se nalazi sa gornje strane telefona, pored nje se nalazi utičnica za daljinski upravljač. Daljinski je napravljen tako da možete i u njega utaći slušalice ili direktno u telefon, kako god želite.

Telefon, video snimci (WMV, 11.5 MB)

Daljinski upravljač je isti kao kod Nokia 3250 modela, jedina razlika je u tome što taj model nema 3.5mm utičnicu na kućištu. Daljinski upravljač ima taster hold kojim blokirate slučajne pritiske na tastere. Spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka omogućavaju podešavanje jačine zvuka u 10 pozicija (prva pozicija je mute), ali iako proizvođač tvrdi da ima 20 pozicija mi nismo toliko izbrojali. Na navigacionom delu možete pritisnuti tastere Play, Pause, Skip i FF. FF, odnosno brzo premotavanje nije progresivno već će se zvuk zaustaviti dok traje premotavanje. Taster za glasovno pozivanje možete koristiti za javljanje na pozive. Izuzev ovog tastera na daljinskom upravljaču se nalaze i muzički tasteri, isto kao na telefonu. Tasteri na telefonu su velikih dimenzija, lepo su pozicionirani i bez problema ih možete koristiti. Jedna od mana je što nemaju pozadinsko osvetljenje pa je malo nezgodnije kada pokušavate da ih pritisnete dok ste u mraku. Na desnom boku se nalazi taster koji služi za aktiviranje plejera, ponovnim pritiskom na taj taster program će se skloniti u pozadinu.

Slušalice koje se nalaze u standardnom paketu su standardne bubice, plastične sa sunđerčićima koje možete skinuti. Dimenzija slušalica su velike, neće odgovarati svakome. Ipak, imaju iznenađujuće dobar kvalitet reprodukcije zvuka koji je bio kristalno jasan i sa njima možete sagledati pun potencijal ovog telefona. Za razliku od ostalih telefona koji dolaze sa slušalicama kod ovog modela ćete već na jačini 6-7 morati da smanjujete pošto će muzika biti veoma glasna.

Među raznim dodacima na Nokia sajtu možete pronaći i veliki broj originalnih slušalica raznih proizvođača, profesionalne i poluprofesionalne modele. Ovo je postalo moguće samo zahvaljujući tome što telefon ima 3.5mm utičnicu za slušalice, pošto uvek možete izabrati one slušalice koje se Vama najviše dopadaju.

Iako ne znači uvek da je najveće i najbolje, slušalice koje dolaze uz ovaj telefon su se pokazale veoma dobro, pa je zaključak da su optimizovane baš za Nokia N91 model telefona.

Audio komponente N91 modela su veoma lepo uparene. Reprodukcija zvuka teče bez problema, pokrivene su skoro sve frekvencije. Ovo je jedan od najvažnijih aspekata telefona pošto se Nokia N91 smatra konkurentnim modelu Sony Ericsson W950i. Moje mišljenje je da je zvuk bolji kod Nokia modela, iako u našoj test grupi rezultati nisu bili toliko jasni. Ovo pokazuje da je muzika veoma subjektivna stvar.

Ako bi pravili paralele sa uređajima specijalizovanim za reprodukciju muzike, slobodno možemo reći da se Nokia N91 može bez problema porediti sa iPod Nano, Mini i sličnim uređajima.

Što se samog softvera za reprodukciju tiče on podržava razne formate zvučnih fajlova - mp3, AAC, AAC+, eAAC+, Real, WAV, WMA, M4A, AMR-WB, True Tones, AMR-NB. Bitrate za MP3 fajlove ne mora da bude konstantan, sa tim nije bilo nikakvih problema. U telefonu možete sačuvati 900 - 1000 pesama različitih bitrate-ova (mi nismo prebacivali pesme manjeg bitrate-a od 192 kbit/s). Ovo je dovoljno za slušanje muzike skoro cela dva dana bez prestanka.

Po izgledu ovaj program podseća na programe za reprodukciju kod starijih Nokia telefona ali ima i neke svoje specifičnosti. Kada uđete u meni za muziku prikazaće Vam se lista sledećih stavki:
Sve pesme - biće Vam prikazana lista svih pesama iz muzičke biblioteke. Posle svake sinhronizacije sa PC računarom telefon će Vam ponuditi da osveži listu da bi dodao nove pesme u biblioteku. Bez ove operacije novi fajlovi neće biti vidljivi. Ovakav način osvežavanja liste koriste skoro svi moderni "muzički" telefon, kao na primer Motorola ROKR E2;
Liste pesama - lakše će Vam biti ako kreirate pesme na PC računaru i kasnije ih prebacite u memoriju aparata. Možete ih napraviti i na hard disku u odgovarajućem folderu. Mane listi pesama su što ne možete dodati nekoliko foldera odjednom, jedino možete dodati više pesama markiranjem. Ovo je veoma neugodno pogotovo kada shvatite koliko pesama možete prebaciti na telefon;
Umetnici - pesme sortirate po imenima umetnika, podaci se preuzimaju iz ID3 oznaka;
Albumi - isto sortiranje, samo po albumima;
Žanr - pesme su sortirane po žanru kojem pripadaju;
Kompozitori - sortiranje pesama po kompozitorima.

U ovim listama možete koristiti brzo pretraživanje, slično je kao i u imeniku gde jednostavno otkucate prvo slovo tražene stavke i prikazaće Vam se nazivi pesama koji sadrže to slovo kao prvo. U svakoj od nabrojanih listi pretražujete po kriterijumu liste (na primer, u listi albumi ćete pretraživati po albumima, ne po nazivima pesama). Pretraživanje funkcioniše veoma brzo kada imate kratke liste ali čim lista ima više od 300 stavki pretraživanje će se usporiti. Telefon će sporo reagovati na pritiske na tastere, performase će opasti (iako je ovo jedan od Nokia telefona sa najboljim performansama). Tada će pretraživanje postati pravi haos, pritiskaćete jedno slovo a na ekranu će biti prikazano neko drugo.

Pretraživanje pesama, video snimak (WMV, 8.22 MB)

Albumima ne možete dodeljivati slike, čak ni male ikone. Maksimalna integracija sa grafikom je kada se pesma iz nekog albuma reprodukuje na ekranu će biti prikazana ikona.

Prozor za reprodukciju je veoma jednostavan - na njemu će biti prikazano ime umetnika i naziv pesme, trenutni način reprodukcije (ponavljanje, izmešano) je posle toga. Program za reprodukciju može funkcionisati i ako je prebačen u pozadinu tada ćete videti naziv pesme i trenutno vreme reprodukcije kada telefon miruje.

Balans kanala možete podešavati, radi perfektno. Stereo proširenje smanjuje jačinu zvuka ali poboljšava kvalitet zvuka, mada ne previše primetno. Ovaj efekat je više tu da se ne kaže da ne postoji, isto važi i za Loudness efekat (pojačanje basa). Telefon podržava ekvilajzere za 8 frekvencija. Postojeća podešavanja za ekvilajzer su: Akustični zvuk, Bass Booster, Hip Hop, Pop, R&B, Rock. Možete sačuvati i svoja podešavanja za ekvilajzere. Nema prevelike potrebe za time pošto ekvilajzer ne utiče preterano na kvalitet zvuka. Primer za to je kada aktivirate ekvilajzere zvuk se neće čuti na nekim frekvencijama, što najviše utiče na bas. Nažalost ovo nije tipično samo za Nokia N91 već i za neke druge Nokia modele.

Stereo, loudness efekat, video snimak (WMV, 8.18 MB)

Reprodukcija muzike će biti prekinuta u slučaju kada Vas neko zove a kada završite razgovor reprodukcija će se nastaviti tamo gde je zaustavljena. Jednom prilikom sam slučajno pritisnuto taster Play na daljinskom upravljaču dok sam razgovara i na moje iznenađenje reprodukcija je nastavljena od mesta gde je zaustavljena, čak je i osoba sa kojom sam razgovarao čula muziku bez problema. O ovome nećete naći ništa u uputstvu ali mislim da to nije greška pošto tako možete da nekome pustite pesmu koja Vam se dopada, tim pre što je ovaj telefona namenjen razmenjivanju muzičkih ukusa sa prijateljima, pošto liste pesama možete bez problema slati preko Bluetooth-a ili putem MMS-a. Interesantno je da Nokia nije ograničila slanje pesama što znači da i njih možete poslati na druge uređaje (što ne važi i za zaštićene fajlove).

Kada sam pregledao strukturu foldera na hard disku pomislio da telefon neće prepoznati pesme koje budem držao u za to predviđene foldere. Srećom, to nije slučaj, tako da možete napraviti koje god foldere želite i koliko god ih želite i kada god osvežite biblioteku telefon će pronaći nove pesme.

Prodavnice muzike - ovo je još jedna inovacija kod Nokia N91 modela. Ukratko, preko te opcije možete podesiti profil za pristup sajtovima putem GPRS, EDGE ili WiFi mreže sa unapred navedenim korisničkim imenom i lozinkom. Kada ovo podesite aktiviraće se pretraživač i moći ćete da pregledate prodavnicu kojoj ste pristupili, skidate pesme i plaćate za to. Ovo nije izdvojeni servis već je samo dodatak koji olakšava određene stvari i poboljšava upotrebljivost. Istu operaciju možete izvršiti i direktno iz pretraživača.

Specifičnosti softvera, kamera Software specialties, camera

Ovaj telefon koristi Series 60 platformu u trećoj ediciji pa je zbog toga veoma sličan modelu Nokia N71, Nokia 3250 i E seriji.

Treba napomenuti da ovaj telefon nije kompatibilan sa svim programima koji se nalaze na tržištu, zbog nove verzije operativnog sistema. Samo softver koji je optimizovan za Series 60 platformu Treća edicija će funkcionisati bez problema. Postoje određena ograničenja i za Java aplikacije ali je tu kompatibilnost bolja.

Softver na koji je većina korisnika smartphone aparata navikla je standardni pretraživač. Ovaj telefon nema noviju verziju pretraživača koja je trebalo da dođe sa novim uređajima. Pretraživač svakako ima problema sa prikazivanjem stranica sa veliki brojem formatiranja slova.

Telefon ima 30 MB memorije, što je dovoljno za većinu korisnika, pogotovo zbog velikog kapaciteta hard diska. Nema razlike u odnosu na to gde snimate fajlove, brzina pristupa je skoro ista.

Ugrađenom kamerom možete fotografisati slike rezolucije do 2 Megapiksela, slično kao kod Nokia N70 modela. Opet je promenjen algoritam prikaza pa tako na ekranu telefona slike ne izgledaju tako lepo kao na ekranu PC računara. Ipak, povećana je brzina prikaza (kada pregledate fotografije).

Kada prebacite fotografije na PC računar šum se može videti na svim fotografijama, čak i kada su savršeni uslovi osvetljenja. Takođe, fotografije će često biti zamućene. Ovaj model je svakako lošiji od Sony Ericsson K750i modela što se kamere tiče zato što nema toliko podešavanja, autofokus, makro režim i kvalitet fotografija je na mnogo nižem nivou.

Primeri fotografija Sony Ericsson K750 - Nokia N91:

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

 (+)uvećaj, 1632 x 1224, JPEG

 (+)uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

Sledeća podešavanja možemo istaći:

Rezolucija fotografija – 1600 x 1200 piksela, 640 x 480 piksela. Kvalitet možete birati između Visoki, Normalni, Osnovni. Način fotografisanja - normalni, serije fotografija, tajmer (10, 20 ili 30 sekundi). Podržan je noćni režim rada kao i podešavanje balansa bele boje: Sunčano, Standardna sijalica, Fluorescentno osvetljenje. Podešavanja boja su standardna, mogu se tretirati kao efekti: Sepia, Crno-bela slika, Negativ. Telefon nema blic. Kada fotografišete možete koristiti Zoom putem džojstika. U pitanju je digitalni zoom tako da nema previše razloga da ga koristite pošto u ugrađenom programu za manipulaciju fotografija možete postići bolje rezultate uvećanjem određenog dela slike.

Snimanje video materijala takođe ima malo podešavanja, na raspolaganju su Vam rezolucije 352 x 288, 176 x 144 i 128 x 96 piksela, dok je broj slika u sekundi isti za rezolucije i iznosi 15. Video snimci će biti sačuvani u 3GP formatu, zvuk možete isključiti. Nema ograničenja što se tiče trajanja video snimka sem ako ste uključili MMS režim snimanja.

Primer video snimka (MP4, 2,22 MB)

Performanse

Ponekad proizvođači ne navode koje komponente ugrađuju u uređaje koje proizvode pošto su iste kao kod ostalih proizvođača. To pravi problema pri pozicioniranju telefona i određivanju kojim je korisnicima namenjen pošto je teško istaći dizajn i cenu softvera krajnjem korisniku. Kao rezultat dešava se da čak ni zaposleni kod tog proizvođača nemaju jasne informacije koji hardver se nalazi u tom telefonu a tehničko osoblje je skoro nemoguće kontaktirati. Ovo je tipično za sve proizvođače a Nokia se trudi čak i da sakrije imena dobavljača (neki prototipovi nemaju oznake na čipovima). Nekim komponentama se brišu i elektronske oznake tako da čak i kada im pristupite ne možete saznati ko je pravi proizvođač. Kao primer toga možemo uzeti hard disk kod Nokia N91 modela.

Drugostepeni keš za hard disk je oko 32 MB i on će se koristiti tek kada se podaci konzistentno čitaju sa njega - ako koristite shuffle u media plejeru keš se tada neće koristiti. Ipak, zbog samo prisustva keša telefon je interesantniji.

Prema podacima do kojih smo došli telefon ima 32 MB RAM memorije ali to nismo uspeli da verifikujemo.

Bilo je dosta glasina na internetu da procesor kod Nokia N91 modela radi na 314 MHz. U osnovi, trebalo bi da je ugrađen drugačiji procesor od Texas Instruments procesora koji su bili ugrađeni u starije modele. Ne postoji drugi način da se objasne ovako dobri rezultati testova.

Na primer, rezultatu SPJavaMark06 testa za Nokia N70 su oko 1150 poena, performanse u 2D igrama su oko 3 fps dok N91 ima 2449 poena.

Intrfejs, video snimak (WMV, 2.29 MB)

Standardna provera sa 4 paketa testova JBenchmark takođe pokazuje veliko povećanje performansi. Telefon nema 3D akcelerator tako da HD rezultate treba smatrati čisto informativnim. Rezultati 3D testova odgovaraju onima koje je postigao Nokia 6600 telefon, koji je bio Nokia lider na ovom polju.

Nokia N91
JBenchmark 1
5483
Detalji
Tekst
1425
2D Oblici
1349
3D Oblici
745
Brzina popunjavanja
495
Animacije
1469
Širina ekrana
176
Visina ekrana
144
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
Dvostruki bafer
podržava
Ukupna količina memorije
819200
Slobodna količina memorije
368252
CLDC - 1.1.1
Microedition Profile MIDP-1.0 MIDP-2.0
Nokia N91-1/1.0606.009.05

 

Nokia N91
JBenchmark 2
485
Detalji
Manipulacija slikama
335
Tekst
710
Sprajtovi
504
3d Transformacije
789
Korisnički interfejs
281
Širina ekrana
176
Visina ekrana
144
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
JPEG podrška
podržava
Transparentnost (alfa nivoa)
256
Ukupna memorija
819200
Slobodna količina memorije
361860
CLDC - 1.1
Microedition Profile MIDP-2.0
Microedition Platform: Nokia N91-1/1.0606.009.05
Microedition Encoding:ISO-8859-1

 

Nokia N91
JBenchmark 3D HQ
202
JBenchmark 3D LQ
333
Trouglova/s:
51904
kTeksela/s:
2191
Širina ekrana:
176
Visina ekrana:
208
3D podsistem
M3G Verzija:
1
Antialaising:
ne podržava
True color:
ne podržava
Dithering:
ne podržava
Mipmapping:
podržava
Korekcija perspektive:
podržava
Osvetljenje lokalne kamere:
ne podržava
Maksimalni broj svetala:
8
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
Maksimalne dimenzije teksture:
256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova:
256
Maksimalni broj transformacija po verteksu:
4
Broj jedinica teksture:
2
Ostala svojstva:
Kolor ekran
podržava
Broj boja
16777216
Transparentnost (alpha nivoa)
256
Dvostruki bafer
podržava
Ukupna količina memorije:
1024
Količina slobodne memorije:
1024
MicroEdition Configuration
CLDC-1.1
MicroEdition Profiles:
MIDP 2.0
Microedition Platform:
Nokia N91-1/1.0606.009.05
Microedition Encoding:
ISO-8859-1
Microedition Locale
en
Microedition Communication ports:
COM0, IR0, USB0, BT0-BT-63
Microedition Hostname:
localhost
3.1.0

 

Nokia N91
Kvalitet prikaza:
Bilinearno filtriranje:
Uspešno (99%)
Trilinearno filtriranje:
Neuspešno (80%)
Korekcija perspektive:
Neuspešno (85%)
Z-buffer dubina:
14 bit
Performanse
Glatkih trouglova:
71276
Teksturiranih trouglova:
61339
Brzina popunjavanja:
1247 kTexels
Igre:
146 (4.9 fps)
4.0.2

Utisci

Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, glas sagovornika smo čuli skoro savršeno. Jačina zvuka pri reprodukciji 64-glasovnih polifonih melodija je visoka ali pošto možete koristiti i MP3 melodije to više i nije toliko bitno. Vibracija je slabija nego što je to slučaj sa ostalim telefonima pa je ponekad teško možete osetiti.

Ovaj model je odlagan i po nekoliko puta, usput su menjane specifikacije i telefon je unapređivan, pa se zato na Nokia sajtu može naći i nekoliko ne toliko ozbiljnih propusta u navedenoj specifikaciji. Tu uključujemo i podešavanje pozadinskog osvetljenja tastature i ekrana, do 12.5 sati reprodukcije muzike.

Kada pozivate neki broj potrebno je da se pomerite na muzički deo da bi pristupili tastaturi. Ako poklopac pomerite gore posle kucanja broja ništa se neće desiti ali ako ga pomerite u toku razgovora, razgovore će se prekinuti. Nažalost, u menijima nismo uspeli da nađemo opcije za konfigurisanje slajdera.

Nokia N91 je prvi model ovog proizvođača koji ima ugrađen hard disk, realizacija nije loša. Jedna od prednosti telefona je veliki broj dodataka u standardnom paketu što je tipično za premium modele. U slučaju ovakvih telefona količina prodatih primeraka neće biti velika, dostići će možda 2% ukupnog udela na tržištu. Kada uzmemo u obzir i ime proizvođača, popularnost ovog proizvoda je zagarantovana. Jedna od očiglednih prednoti je kvalitet zvuka koji je izvrstan i lako se može porediti sa uređajima koji su baš namenjeni tome. Kamera je jedna od mana telefona, čini se da je tako namerno urađeno da ovaj telefon ne bi bio konkurencija Nokia aparatima sa dobrim kamerama. U ovom trenutku kamera koja je ugrađena u Nokia N91 je najgora kamera rezolucije 2 Megapiksela među Nokia aparatima. Još jedna mana su dimenzije i masa ovog aprata. Većina korisnika preferira MP3 plejere sa hard diskovima od po 30 GB ili više ako su spremni da koriste uređaj većih dimenzija. Kada se sve ovo razmotri, dolazimo do toga da je Nokia N91 konkurent i Nokia 8800 modelu. Telefon će biti popularan među kupcima koji cene tehnološke inovacije, što potvrđuje i uspeh Samsung i300 modela. Korisnici neće biti svesni kratkog trajanja baterije. Napomenuću da je Samsung model inferiorniji od Nokia N91 modela po mnogim parametrima i da nije korektno da ih poredimo pošto ne pripadaju istim klasama.

Što se poređenja sa Sony Ericsson W950i tiče, korisnici ih porede zato što su oba telefona opisano kao "muzički telefoni", imaju istu količinu memorije i smartphone aparati su. Ipak, ova dva telefona su različita, u to nema sumnje, i veoma je teško reći da su oba namenjena istoj grupi korisnika.

Eldar Murtazin
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024