Z520i 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Sony Ericsson Z520i
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Sony Ericsson Z520i. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Sony Ericsson Z520i vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Sony Ericsson Z520

Cilja grupa za model Z520 su korisnici ženskog pola, što se i napominje u reklamama za ovaj model. Ipak, telefon nije isključivo namenjen tim korisnicima, dizajneri su to postigli kombinovanjem boja i izmenjivih maski. Na primer, Sony Ericsson Z200 je takođe bio prevashodno namenjen korisnicima ženskog pola ali je privlačio i mlađe ljude, koji su bili sekundardna ciljna grupa. Za ovaj model nije planirana masovna količina prodatih primeraka, već je zamišljen kao dodatak postojećoj proizvodnoj liniji.

Proizvodi se u dve osnovne boje - Kreda Beloj i Pesak Sivoj, u paketu se nalaze i dodatne, tzv. Style Up maske. Reza za maske je promenjena u poređenju sa starijim modelima ali je i dalje čvrsta i pouzdana.

Dimenzije telefona su 83.2 x 45.7 x 24 mm (ako se uzme i antena u obzir onda je visina 93.5 mm) tako da ne možemo reći da ima male dimenzije, pošto po ovim merama svakako prelazi određene standarde za telefone namenjene korisnicima ženskog pola. Samsung A800 koji su masovno kupovali korisnici ženskog pola se može koristiti kao standard (ne poredimo funkcionalnost već samo dimenzije telefona). Masa telefona je 96 grama, što odgovara proseku.

Po mišljenju korisnika ženskog pola telefon je lak za korišćenje, dobro leži u šaci, ali neće svakome biti ugodno kada ga bude nosio oko vrata, zbog njegovih dimenzija, pa se zato preporučuje da ga nosite u torbi ako Vam smeta nošenje oko vrata.

U skladu sa modernim tendencijama spoljašnji ekran je u boji. U pitanju je ekran STN tipa na kome može biti prikazano do 4096 boja u rezoluciji 101 x 80 piksela. Slika na ekranu će izbledeti kada se telefon bude našao na suncu pa je nemoguće koristiti telefon. Kada se telefon nalazi unutar prostorije slika na ekranu je vidljiva ali se u velikoj meri razlikuje po kvalitetu od slike prikazane na glavnom ekranu. Jedna od prednosti je što je preko celog ekrana prikazana slika u toku dolaznog poziva.

Ispod spoljašnjeg ekrana nalazi se sočivo VGA kamere. Po mišljenju odgovornih u Sony Ericsson-u ovo je sasvim odgovarajuća kamera za ovaj model telefona; mnogim ljudima neće biti potrebna kamera veće rezolucije, pogotovo ako na Sony Ericsson Z520 prelaze sa telefona koji uopšte nije imao kameru.

Takozvane "loop" antene su postale tradicija kompanije Sony Ericsson za telefone namenjene prosečnom korisniku. Ono što treba zapamtiti kod ove antene je da ne koristite trake koje se vezuju za ovu antenu metalnim prstenovima da ne pogoršali kvalitet prijema signala.

Na levom boku se nalaze spojeni tasteri za kontrolu jačine zvuka i taster za uključivanje kamere (spoljašnji ekran može poslužiti kao tražilo kada je telefon zatvoren). Sa donje strane se nalazi Fast Port interfejs koji je sličan kao kod Sony Ericsson S600i i K750i modela. Utičnica je pokrivena plastičnim poklopcem koji uleže u žljebove. Veoma je mala verovatnoća da će sam ispasti, ali sa druge strane skidanje tog poklopca pri svakom punjenju može biti neugodno pa je možda bolje da uopšte ni ne koristite taj poklopac.

Jedna od specifičnosti telefona je jedinstvena funkcija osvetljenja ivice kada je telefon zatvoren. Tada ćete po ivici telefona moći da vidite svetlucanja. Ukupan broj šema za svetlucanje je 8 i svako od njih možete dodeliti nekom unosu u imeniku. Ovo je direktna asocijacija na Siemens CF62 koji takođe ima svetleću ivicu ali je kod Siemens modela ta funkcija mnogo bolje realizovana i interesantnija je. Efekte možete izabrati i za razne događaje a ne samo za kontakte iz imenika. U telefonu se nalazi i posebna aplikacija za kontrolu LE dioda pa tako možete sami kreirati svoje šeme i koristiti ih. Što se mene tiče, ova funkcija mi nije previše interesantna, više je namenjena mlađim korisnicima.

Kada otvorite telefon (što možete postići jednom šakom) ugledaćete glavni ekran. Prvi utisak o ekranu je da je veoma svetao i da su boje na njemu dobro zasićene, pa se po tome razlikuje od starijih modela. Ipak, utisak je pogrešan pošto je rezolucija ekrana 128 x 160 piksela, dok je rezolucija ekrana kod starijih modela 176 x 220 piksela. Ova razlika je najviše uočljiva u meniju pošto su ikone lošije prikazane. Utisak kvari i to što su sistemski fontovi preveliki pa ponekad ceo tekst neće biti prikazan na ekranu već ćete morati da pomerate prikaz teksta na dole. Kranji utisak je da je dizajn ekrana ostao nedovršen ali do toga možete doći tek ako poredite Sony Ericsson Z520 sa ostalim telefonima ove kompanije. Ako posmatrate bez poređenja nećete primetiti nikakve nedostatke u dizajnu telefona.

Glavni ekran je TFT tipa, slika na njemu će izbledeti kada se telefon bude našao na sunci i slika je veoma loše prikazana. Po pitanju kvaliteta prikaza slike kada je telefon na suncu ekran je lošiji od ekrana mnogih telefona iste klase.

Tastatura ima plavo pozadinsko osvetljenje pomoću kojih se oznake mogu videti u raznim situacijama. Tasteri su veoma veliki po dimenzijama i nalaze se veoma blizu jedan drugom, ali to ne prourokuje nikakve probleme. Tastatura je veoma ugodan za korišćenje. Navigacioni taster je četvorosmerni, u okviru njega se nalazi taster OK.

Ispod poklopca sa zadnje strane, koji se ne pomera kada je postavljen, nalazi se baterija. U pitanju je ista baterija koja se nalazi i u modelima K750i, S600i i K600i i to je Li-Pol baterija kapaciteta 900 mAh (oznaka baterije je BST-37). Prema podacima proizvođača telefona može raditi u do 200 sati u mirovanju i do 6 sati ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio 4 dana bez punjenja u toku kojih smo ga za razgovore koristili 45 minuta i 45 minuta smo ga koristili za ostale funkcije, po danu. Ako telefon budete manje od toga koristili možete očekivati da će autonomija iznositi oko 5 dana. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je oko 2 sata.

Sony Ericsson Z520 je hardverski sličan modelu K750i, ali je ipak noviji model.

Meni

Organizacija menija je ista kao kod starijih modela, K750i, S600i. Promenjena rezolucija je ostavila traga pa ikone drugačije izgledaju i lošije su prikazane mada su i dalje prijatne. Glavni meni je predstavljen u četiri reda ikona sa po tri ikone u svakom od redova. Možete koristiti i brzu navigaciju pomoću brojeva, pa će tada biti potrebno samo par sekundi da pokrenete određenu funkciju. Možete podesiti da pomeranjem navigacionog tastera pokrećete neke od funkcija.

Telefon ima 16 MB dinamički deljene memorije. Ovo je sasvim dovoljno za čuvanje sopstvenih melodija čak i u MP3 formatu (podržan je i AAC format). Što je najvažnije, funkcije su identične kao kod starijih modela pa je telefona zbog toga i privlačniji.

Imenik. Jedan unos može imati više telefonskih brojeva, e-mail adresu, i ostala polja, možete uneti podatke o 500 kontakata. Možete podesiti koja će polja biti vidljiva prilikom unosa, kao i način sortiranja kontakata po imenu, prezimenu, i slično ali je sortiranje ograničeno na samo jedno polje. Ovakvo sortiranje je važno samo pri prebacivanju podataka sa PC računara. Za nekoliko kontakata možete podesiti posebne melodije kao i sliku osobe koja Vas poziva.

Dok unosite informacije o kontaktu možete se kretati kroz horizontalne menije; prvi je za unos brojeva i njihovo sortiranje po tipovima. Na neki način ovo podseća na Microsoft Outlook, što je vrlo zgodno. Postoji mogućnost da se doda pozivanje na glas različitih brojeva u okviru istog unosa, a ukupan broj brojeva koje možete pozivati glasom je ograničen na 40.

Prilikom pregleda imenika možete gledati brojeve pomeranjem navigacionog tastera horizontalno, kao i ostale informacije u vezi tog unosa. Naravno, glavni broj za određen unos uvek možete podesiti.

Tradicionalno u kompaniji veruju da će SIM kartica biti korišćena u slučaju nužde, ali ne i za čuvanje kontakata koji se koriste u svakodnevici. Brojevi koji se nalaze na SIM kartici ne prikazuju se u imeniku telefona, njima je moguće pristupiti preko posebnog menija.

Poruke. Sve operacije sa porukama su standardne, postoje šabloni i možete kreirati i nekoliko svojih. Za čuvanje poruka koriste se memorija telefona kao i prostor na SIM kartici. Chat funkcija je podržana i realizovana je slično kao kod drugih telefona ove kompanije.

Realizacija MMS poruka je odlična, možete kreirati i video materijal. Telefon je izuzetan pošto postoje mnoga podešavanja i nije ih teško koristiti.

E-Mail klijent podržava slanje i primanje poruka sa svim mogućim kodnim rasporedima.

U ovom meniju prisutna je i opcija "Instant Messaging", što je slično kao ICQ.

Liste poziva.U običnoj listi može se naći do 30 brojeva, sa datumom i vremenom za svaki od brojeva. Pored svakog od brojeva nalazi se ikonica koja označava o kakvom tipu poziva se radi (propušteni, primljeni, pozvani). Osim toga, u listi se nalaze i dodatne ikonice koje pokazuju da li se broj telefona nalazi u memoriji telefona ili SIM kartice. Lista propuštenih poziva se može posebno pogledati i može da sadrži najviše 10 brojeva. U istoj opciji menija mogu se pročitati informacije o ceni i dužini poslednjeg i svih poziva. Možete se kretati kroz odvojene liste pomoću bookmark-ova što može uštedeti dosta vremena.

Zabava. U ovom meniju možete pristupit albumu slika i listi muzičkih fajlova. Funkcija MusicDJ je interesantna ali je njeno prisustvo izlišno i mnogi korisnici je neće koristiti. U ovom editor-u možete kreirati svoje melodije koje mogu imati do 4 kanala.

VideoDJ je napredna verzija funkcije MusicDJ. Pomoću te aplikacije možete menjati muzičke fajlove, dodavati slike i tekst i to sve snimiti kao 3GP fajl koji možete poslati preko MMS-a, kao e-mail poruku ili samo prebaciti na drugi telefon.

Program za crtanje je namenjen kreativnim ljudima za crtanje jednostavnih slika. Ponekad može pomoći da vreme brže prođe ali je uglavnom ova funkcija nepotrebna.

Organajzer. U organajzeru se nalazi mnogo funkcija. Prvo ćemo opisati kalendar. Postoje tri tipa pregleda, mesečni, nedeljni i dnevni. U poslednjem slučaju prikazana je lista svih podsetnika i "to do" unosa, dok će u preostala dva slučaja biti obeleženo vreme ili dan za koji postoje unosi. Prebacivanje na traženi datum se odvija veoma brzo. Sve je veoma jednostavno i tradicionalno. Pri dodavanju novog zapisa možete izabrati jednu od 6 ikonica koja će odgovarati tipu unosa, zatim možete uneti mesto gde će se događaj desiti, pa vreme trajanja i na kraju podešavate podsetnik (da li će se oglasiti pre ili u zadato vreme). Iz menija za izmenu unosa možete podesiti drugo vreme i datum i to je to. Podsetnici će se aktivirati čak i kad je telefon isključen ako uključite tu opciju u meniju za podešavanje.

Lista zadataka je prilično jednostavna. Postoje samo dva tipa unosa, poziv ili podsetnik. S druge strane, ovo je sasvim dovoljno, jednostavnost ima svojih prednosti.

Telefon ima veoma funkcionalno pretraživanje kalendara, gde možete samo otkucati reč (ili deo reči) i na ekranu će biti prikazani svi unosi koji sadrže traženi tekst. Pretraživanje radi veoma brzo čak i kada postoji više od 100 unosa. Preko liste rezultata možete brzo doći do određenog unosa.

Podatake možete poslati na različite uređaje (putem IrDA, Bluetooth-a). Samo treba podesiti interval (dan, sedmica ili mesec) i zatim poslati sve unose.

Beleške. Telefon podržava unos kratkih tekstualnih beleški. U listi beleški će prikazivati prvu reč kojom beleške počinju. Ovo nije zgodno pošto onda morate svaku belešku morate započeti sa karakterističnom reči, da bi znali šta se nalazi u tom unosu.

Alarm. Možete podesiti da alarm bude jednokratan ili da se ponavlja (određenim danima u sedmici). Alarm će se aktivirati čak i ako je telefon isključen.

Tajmer je standardan, kao i štoperica. Kalkulator je poboljšan a u memoriji telefona možete sačuvati podatke iz kalkulatora.

Povezivanje. Ovde možete podesiti sve parametre za komunikaciju, od WAP, GRPS pa sve do Bluetooth i opcija za sinhronizaciju. Standardno korišćenje nećemo razmatrati, pošto je veoma očigledno i sve funkcioniše. Treba pomenuti da prilikom sinhronizacije nije dolazilo do bilo kakvih problema, sinhronizacija sa različim uređajima je tekla bez problema, podržani su svi profili.

U istom meniju možete podesiti lokalnu i udaljenu sinhronizaciju, sve je standardno. Telefon podržava HID profile pa ga možete koristiti kao daljinski kontroler za kompjuter ili neki drugi uređaj.

Podržani su sledeći Bluetooth profili:
Dial-up networking profil
Generic Access profile (Profil za generički pristup)
Generic Object Exchange Profile (Profil za generičku razmenu objekata)
Object Push Profile (Profil za "guranje" objekata)
Serial Port Profile (Profil za komunikaciju preko serijskog porta)
Handsfree Profil
Headset Profile (Profil za slušalice)
Synchronization Profile (Profil za sinhronizaciju)
Basic Imaging Profile (Profil za osnovnu izmenu slika)
File Transfer Profile (Profil za transfer fajlova)
HID Profil
SyncML OBEX povezivanje
JSR-82 Java API

WAP. Pretraživač se pokreće preko izdvojenog menija. Verzija pretraživača je 2.0 i on podržava bezbedan prenos podataka, što je važno za elektronske transakcije. Preko pretraživača možete preuzeti nove pozadine za ekran, teme i melodije; sve se može naći na sajtu proizvođača.

Podešavanja. Sva podešavanja vezana za rad telefona se nalaze u ovom meniju, delom se nalaze i podešavanja prikaza na ekranu. Neću opisivati ovaj meni, pošto je sve što se nalazi u njemu prilično uobičajeno.

Reprodukcija muzike. Telefon ima ugrađenu podršku za reprodukciju MP3/AAC, kao i 3GP fajlova. Ovaj program predstavlja odličnu alatku za preslušavanje MP3 fajlova. Telefon možete koristiti i za prenos dva ili tri fajla dobrog kvaliteta. Jedino tako možete iskoristiti ovu mogućnost pošto telefon ne možete koristiti kao zamenu za MP3 plejer.

Možete birati nekoliko podešavanja za ekvilajzer (Bass, Srednji, Visoki), sa mogućnošću da kreirate svoja podešavanja. U zavisnosti od podešavanja ekvilajzera, zvuk će se zaista promeniti i to se vrlo lako primećuje.

Kamera. Telefon koristi isti modul za kameru kao model K700i. U pitanju je VGA kamera, koja poseduje 4x digitalni zoom. Prisustvo horizontalnih prečica je vrlo korisno u ovom modu, jer se vrlo brzo možete kretati između slikanja i snimanja video materijala. Telefon može da snima video u 3GP formatu sve zajedno sa zvukom. Video materijali tako snimljeni izgledaju odlično na ekranu ali su lošiji nego na telefonima sa megapikselnim kamerama.

Video 1 (3GP, 48Kb)
Video 2 (3GP, 112Kb)
Video 3 (3GP, 112Kb)
Video 4 (3GP, 80Kb)
Video 5 (3GP, 64Kb)
Video 6 (3GP, 168Kb)

Telefon podržava tri različite rezolucije, od kojih je najbolja VGA, i par nivoa kvaliteta kompresije (standardna JPEG kompresija). Telefon poseduje raznovrsne efekte i noćni mod snimanja. Od svih ostalih modova izdvajamo panoramske slike. U ovom modu slikanja prvo uslikate početnu sliku i videćete tu sliku na ekranu, deo slike koji ste uslikali se pokazuje na ekranu i vi pomeranjem telefona otprilike postavite telefon u sledeću poziciju. Kombinacijom dela prethodne slike i trenutne koja kamera treba da snimi, možete slikati vezane slike više puta. Kao rezultat dobijate kompleksne panoramske slike. Možete pogledati takve slike ovde, u rezoluciji 1648 x 438 piksela. Ne morate da uložite nikakav dodatni napor da biste dobili ovakvu fotografiju, jer recimo ovaj primer je uslikan u svega par sekundi. Ovo se dešava ukoliko ne uklopite pažljivo delove slike. Ovakve slike su eventualno interesantne umetnicima, ali bez obzira na to ovo će sigurno biti interesantna stvar mlađim korisnicima.

Snimljene slike se mogu koristiti kao pozadine za ekran, a takođe se mogu slati na bilo koji uređaj koji je u stanju da ih primi uz pomoć infracrvenog porta ili Bluetooth-a. Slike se vrlo lako mogu slati MMS porukom takođe, ili uz pomoć ugrađenog email klijenta.

Pregled slika je poput već viđenih rešenja, prikazanih kao umanjene slike.

Primer slike možete videti ovde, ovde, ovde, i ovde.

Utisci

Po pitanju kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema i telefon je stabilno radio u različitim uslovima. Podržane su 40-glasovne polifone melodije i veoma su glasne, glasnije nego kod Sony Ericsson K700i modela. Zvonjavu telefona ćete čuti u različitim uslovima, čak i kada ste na bučnoj ulici. Vibracija je prosečne jačine i nećete je osetiti ako telefon budete nosili u torbi.

Prednosti telefona su potpuno funkcionalan infracrveni port, Bluetooth, dovoljno memorije za čuvanje melodija i dobar dizajn. Radio nije prisutan da telefon ne bi predstavljao konkurentski proizvod modelu S600i. Prijatno iznenađenje je i bogat izbor igara što će se svakako dopasti ciljnoj grupi korisnika.

Sony Ericsson Z520 je odličan izbor za one kojima je namenjen, mada ne verujemo da će postati najbolje prodavani telefon. Najveća potražnja za ovim modelom će najverovatnije biti oko Nove godine, kada će cene biti minimalne pa će tada i odnos kvalitet/cena biti maksimalan.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024