3250 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 3250
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 3250. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 3250 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 3250

Standardni paket:
Nokia 3250 telefon
Nokia baterija BP-6M
Nokia kabl za povezivanje CA-53
Nokia punjač AC-3*
Nokia adapter za punjač CA-44*
Nokia slušalice HS-20, AD-41
CD-ROM sa Nokia PC Suite softverom
Uputstvo
Memorijska kartica (Trans Flash 128-512MB, kapacitet zavisi od tržišta na kojem se prodaje primerak)
SD adapter za miniSD kartice

Dizajn Nokia 3250 modela je neobičan, pošto je ovo prvi put da se tastatura postavi na rotacioni deo telefona. U odnosu na model N90 ovo je velika razlika pošto je kod tog modela na rotacionom delu samo kamera. Očigledno je sa dizajnom Nokia 3250 modela pokušan eksperiment da bi se ustanovile njegove slabe tačke u toku eksploatisanja od strane korisnika.

Blok sa tastaturom se rotira oko jedne ose, čvrsto je povezan pa ne morate da imate bojazni da će se otkačiti. Kada ga rotirate dovoljno je da to uradite dok ne čujete "klik", tada će on biti pričvršćen. Telefon se neće sam otvoriti kada ga budete nosili u džepu, pošto neće biti dovoljno prostora za to. Isto važi i za torbe, sem ako ne odlučite da telefon bacite u torbu u kojoj se nalazi mnogo stvari i odlučite da sa tom torbom krenete na planinarenje.

Sa druge strane, pošto su tasteri postavljeni sa obe veće strane rotacionog bloka (tastatura sa prednje strane i tasteri za kontrolu reprodukcije sa zadnje strane) stvorena je velika verovatnoća da će oni biti slučajno pritisnuti. U slučaju da ne koristite zaključavanje tastature možete imati probleme. Poneki put nam se desilo da se pokrene reprodukcija poslednje slušane pesme iz liste (kada je bio izabran spikerfon režim rada). Iz tog razloga preporučujemo da koristite zaključavanje tastature, što možete samo postići pritiskom na taster za uključivanje/isključivanje i biranjem opcije u meniju. Telefon nema automatsko zaključavanje tastature, ali ćete sigurno moći da dodate ovu mogućnost preko dodatnog programa.

Pomenuti blok možete takođe rotirati za 90 i za 270 stepeni oko vertikalne ose, tako ćete automatski uključiti kameru. Ako rotirate blok za 90 stepeni kamera će biti standardno postavljena, kao kod ostalih primeraka mobilnih telefona, ekran će poslužiti kao optičko tražilo. Ovakav metod je prvi koristio za svoje digitalne fotoaparate Nikon i pokazalo se kao veoma uspešno. Rotacioni mehanizam kod Nokia 3250 modela nije savršen, ima nekoliko mana. Prvo, kada rotirate donji blok telefona, softver za kameru se neće odmah pokrenuti već će biti potrebno oko 2 sekunde da bi se slika pojavila na ekranu. Povodom ovoga ništa ne možete uraditi, to je specifičnost ovakvih modela. Drugo, ne postoje tasteri na bokovima tako da ćete morati da koristite džojstik kao okidač ali i za kretanje po menijima. Kako je džojstik udaljen samo 0.5 cm od rotacionog bloka pa će ljudi sa većim šakama imati problema pri kontrolisanju kamere ovog telefona. Najzgodnije je držati telefon desnom šakom pa će tako Vaš palac biti na džojstiku dok ćete ostalim prstima pridržavati telefon. Nažalost, tada će ostali prsti malo smetati pri fotografisanju. Naravno, postoje i drugi načini za držanje telefona ali meni nisu bili ugodni pošto su obično tada ili na sočivu ili na ekranu ostajali otisci prstiju. Kameru možete kontrolisati uz pomoć tastera koji kontrolišu reprodukciju. Tada ćete veći deo telefona držati jednom šakom dok ćete drugom šakom okidati, zumirati. Ako možete, bolje je koristiti obe šake.

Lakše je podesiti da deo sa kamerom držite levom šakom, iako će tada ekran biti malo pokriven ali nećete imati ostalih problema. Da bi fotografisali sebe potrebno je da donji blok rotirate za 270 stepeni.

Kada rotirate blok za 180 stepeni automatski će se pokrenuti aplikacija za reprodukciju multimedijalnih sadržaja i ispred Vas će se naći tasteri za kontrolu reprodukcije (premotavanje, stop, pauza, play, ukupno njih 4). Kao i kod kamere i ovde će biti potrebno oko 2 sekunde za aktiviranje ove aplikacije.

Rotiranje donjeg bloka telefona, video snimak (WMV, 9,2 MB)

Bez obzira u kojoj poziciji se nalazi donji blok, na pozive uvek možete odgovoriti. Takođe, i kada je kamera aktivna možete normalno razgovarati iako će to možda izgledati čudno i osoba sa kojom razgovarate će Vas čuti perfektno. Kameru možete koristiti i bez rotiranja donjeg dela, što će nekim korisnicima sigurno biti zanimljivo.

Zvučnik se nalazi u donjem delu, služi za reprodukciju muzike i melodija. Telefon nema nijedan drugi zvučnik, izuzev onog preko koga ćete čuti sagovornika u toku razgovora. Sve ovo znači da ćete morati da pripazite kako nosite telefon da ne bi ste blokirali zvučnik. Najbolje je zato koristiti originalnu futrolu.

Ovaj problem će doći do izražaja samo u slučaju da koristite futrolu ili da nosite telefon u džepu (tada možete uključiti vibraciju, pa ćete osetiti kada Vas neko zove). Ipak, zvuk se neće mnogo izmeniti ni kada telefon leži na stolu, svakako ćete čuti telefon kada zvoni, što je posledica nekoliko udubljenja na masci.

Rad sa zvukom, video snimak (WMV, 2 MB)

Trajnost mehanizma za rotiranje će svakako biti tema diskusija o ovom telefonu u prvih nekoliko meseci po njegovom predstavljanju. U našem slučaju nakon što je telefon pao sa 1 m visine na kožni kauč pojavila se mala pukotina blizu sočiva. Posle određenog vremena donji deo telefona se jednostavno otvorio dok mi je telefon bio u džepu, pošto maska nije dovoljno pričvršćena. Prema podacima dobijenim od Nokia inžinjera ne bi trebalo da dođe ni do kakvih problema ako se telefon normalno bude koristio. Ako Vam telefon stalno ispada, onda ipak treba imati na umu da nijedan telefon na tržištu nije 100% otporan na padove i udarce. Rotacioni blok je najslabija tačka Nokia 3250 modela. Nema razloga da se ovaj problem preuveličava ili čak smanjuje, samo treba imati na umu da je ovo specifično vezano za ovaj model telefona.

Interesantno je da su stranice telefona napravljene od metala koji je ofarban u boji ostatka maske telefona. Tako je glavni deo telefona zaštićen. Sa zadnje strane telefon je zaštićen poklopcem baterije i baterijom, dok je sa prednje strane ekran zaštićen providnom i zaštitnom plastikom.

Treba se zamisliti gde se nalazi ležište za microSD memorijske kartice, s obzirom da je podržano i menjanje kartica "na živo", bez isključivanja telefona. Ležište se nalazi na sledećem mestu: potrebno je da rotirate donji blok i da obratite pažnju na deo telefona koji Vam je tim postupkom postao vidljiv i ugledaćete oznaku za memorijske kartice na levoj strani. Tu ćete takođe primetiti i šrafove koji zatežu ovaj deo za glavni deo telefona. Ipak, ovo je mala varka pošto se na uglu nalazi mala šupljina preko koje možete otvoriti ležište za kartice. Kartice veoma lako možete menjati ali s obzirom na male dimenzije kartica i na to koje postupke morate ponoviti da bi ste promenili karticu taj postupak postaje zamoran. Svakako Vam savetujemo da ne pokušavate da promenite memorijsku karticu dok se nalazite u javnom prevozu ili na ulici, bolje je da sačekate i pronađete neko mirno mesto za ovako delikatan postupak.

Poklopac otvora morate da otvarate i zatvarate veoma pažljivo. Kako nema graničnike poklopac veoma lako možete polomiti, što se i desilo u našem slučaju. Kada se poklopac otvori on će malo viriti pa je zbog toga veoma osetljiv. Ako ne obraćate pažnju i šta radite budete veoma precizni dok otvarate poklopac ležišta za memorijske kartice veoma lako će se desiti da polomite poklopac.

Poklopac sa zadnje strane je napravljen od tanke polirane plastike, nije bilo nikakvih pomeranja kada je bio postavljen na svoje mesto, niti bilo kakvih škriputanja. Može se desiti na određenom primerku da se javi škriputanje ali to već zavisi od tog samog primerka. Poklopac koristi opruge za fiksiranje, malo je komplikovaniji za skidanje ali zauzvrat dobijate veoma pouzdan mehanizam za fiksiranje.

Ležište za SIM kartice se nalazi ispod baterije, koja se nalazi ispod malopre pomenutog poklopca.

Pregled telefona, poklopac, video snimak (WMV, 5,8 MB)

Telefon nema nikakve kontrolne tastere na bokovima, jedini taster koji treba pomenuti je onaj za uključivanje/isključivanje koji se koristi i za zaključavanje tastature kao i promenu profila. Utičnica za punjač se nalazi na desnom boku (koristi se novi standard), ispod se nalazi i utičnica za interfejs, tzv. Pop port. Za razliku od modela N91 Nokia 3250 nema 3.5 mm utičnicu za slušalice, već se ta utičnica nalazi na slušalicama. Kada se slušalice povežu na telefon širina će se povećati za čitav centimetar, pa ćete imati malih problema ako koristite originalnu futrolu. Kada sam koristio ovaj telefon stekao sam utisak da je futrola neophodna, prioritetna. Ako nosite sportske košulje, sa velikim džepovima nećete smatrati da je neophodno da nabavite futrolu ali ako to nije slučaj onda će Vam futrola svakako biti neophodna. Trenutno ne postoji zvanična futrola za Nokia 3250 model, dok univerzalna futrola za Nokia modele ne dozvoljava da u nju stavite telefon sa priključenim slušalicama.

Razlog za postavljanje utičnice za interfejs na sredinu je najverovatnije to što će biti predstavljeni prenosni zvučnici baš za ovaj model telefona. U standardnom paketu se nalazi plastični poklopac za utičnicu za interfejs ali je veoma lako možete izgubiti, što se nama i desilo.

Dizajn telefona se može okarakterisati da je namenjen mlađim ljudima, kockasto dizajniran sa živim bojama. Boje se mogu menjati za tastaturu i prednji deo telefona, ostatak je isti kod svih primeraka. U prodaji će se naći telefon u jednoj od četiri boje: crna, zelena, srebrna i pink. Raznolikost u bojama će zadovoljiti čak i najzahtevnije korisnike. Telefon ne podržava izmenjive maske.

Maska telefona se veoma brzo zaprlja pošto je napravljena od polirane mekane plastike. Izgled telefona je posvećen činjenici da je ovaj model namenjen mlađim ljudima koji kupuju prosečne telefone, plastika od koje je maska napravljena nema nikakvih prednosti nad ostalim telefonima.

Dimenzije telefona su 103.8 x 50 x 19.8 mm, masa je, po podacima proizvođača, 115 grama. Ipak, izmerili smo masu i po našim merenjima ona iznosi čak 130 grama, bez memorijske kartice. Dimenzije telefona su tipične za smartphone aparate bazirane na Series 60 platformi (Nokia N70 ima slične dimenzije). Zbog pravougaonog oblika Nokia 3250 odaje utisak da ima veću masu. Kada držite telefon u šaci imaćete osećaj da se radi o masivnoj "cigli".

Ekran telefon može da prikaže sliku rezolucije 176 x 206 piksela (34.8 x 41.1 mm) i može da prikaže do 262.144 boje (identičan je kao ekran modela N70). Međutim prvi utisak koji je ostavio ekran ovog modela je drugačiji nego kod modela N70. Operativni sistem je osvežen, upotrebljena su slova manjih dimenzija pa kao rezultat toga imamo manje prepoznatljive ikone koje bi trebalo da se koriste na telefonima koji imaju kvalitetne ekrane ali na ovom telefonu ne izgledaju tako dobro kao kod Nokia N70 modela. Sa druge strane s obzirom kom segmentu tržišta je telefon namenjen ekran nije tako loš, pošto se u toj klasi ne nalazi mnogo smartphone aparata sa ekranima QVGA rezolucije.

Nokia 3250 nasuprot Nokia N70, video snimak (WMV, 7,9Mb)

Veliki broj ljudi se na forumima na Internetu žalio na loš kvalitet prikaza slike na ekranu. Uz pomoć Nokia inžinjera uspeli smo da pronađemo uzrok tome. Posle osvežavanje firmware-a slova na ekranu su postala normalna i još neke mane su otklonjene. Ipak, i posle ove operacije u poređenju sa ekranom modela N70 ekran Nokia 3250 modela je ostavio lošiji utisak.

Kada je uključeno maksimalno osvetljenje ekran modela N70 ima oštriju sliku, boje izgledaju prirodnije, bela boja nema nijanse plave. Sa druge strane, razlike nisu toliko velike, može se desiti da su posledica preciznosti matrice određenog primerka.

Interesantno je porediti ekran ovog modela sa ekranima potencijalne konkurencije, na primer Motorola ROKR E2 koji takođe ima QVGA ekran ali je različitih dimenzija. Kod ROKR modela nije bilo izabrano maksimalno osvetljenje ali je slika ipak izgledala realističnije nego kod Nokia 3250 modela, slika je bila oštrija i nisu se videli pikseli. Ipak, ovo poređenje nije u potpunosti korektno zato što E2 ima jedan od najboljih ekrana koji se mogu naći na tržištu, dok je kod Nokia 3250 modela ekran osrednjeg kvaliteta.

U poređenju sa Sony Ericsson W900 ekranom primetićete da je slika kod W900 modela mekša ali se slike mogu porediti. Ne možemo reći da se razlikuju u velikoj meri.

U poređenju sa ekranom Nokia 6270 modela (QVGA rezolucija) dolazimo do zanimljih zaključaka a to je da je ekran modela 6270 kvalitetniji samo zbog veće rezolucije i verovatno malo boljeg osvetljenja.

Što se ekrana tiče, Nokia 3250 je dovoljno ugodan, bilo bi neočekivano da ovaj telefon ima bolji ekran. Performanse ekrana su zadovoljavajuće kada se telefon nalazi na otvorenom prostoru, mada bi slova mogla biti malo veća, pogotovo u stavkama menija pošto kada ste napolju nazivi stavki postaju nečitljivi.

Tastatura je napravljena od plastike, mada možete da steknete pogrešan utisak da su tasteri napravljeni od gume. Boja tastera nas je podsetila na boju tastera kod modela 5140i, pa je možda odatle proistekao utisak da su tasteri napravljeni od gume.

Tasteri sa brojevima su ugodni za korišćenje, prosečnih su dimenzija i ponekad se može desiti da, kada kucate brzo, se javi pomeranje bloka. Programabilni tasteri nisu toliko ugodni, kao ni tasteri C i Symbian edit pošto su veoma malih dimenzija i nalaze se sa desne strane. Programabilni tasteri su pomereni više ka centru i morate se koncentrisati da bi pritisnuli baš njih a ne neki drugi taster. Većina ljudi je navikla da pritisne taster koji se nalazi ispod oznake na ekranu.

Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje, oznake na tasterima se mogu videti u svim uslovima. Ako ne bi posmatrali programabilne tastere ergonomičnost tastature bi mogli da ocenimo sa 4 (od mogućih 5). Drago nam je što se više ne eksperimentiše sa okruglim tastaturama.

Baterija ovog modela je Li-Polimer, kapacitet je 1100 mAh (oznaka je BP-6M). Prema podacima proizvođača telefon sa ovom baterijom može raditi do 3 sata ako se koristi za razgovore, do 245 sati u mirovanju i do 10 sati ako se koristi za reprodukciju muzike. Kada smo isključili mrežu, uspeli smo da postignemo reprodukciju u trajanju od oko 11 sati preko slušalica. Sa uključenom mrežom ovo vreme se smanjilo za 30 minuta. U toku tog vremena nismo uopšte koristili telefon za razgovore.

U proseku telefon je bez punjenja radio oko jedan kada smo ga intenzivno koristili - jedan sat za razgovore, nekoliko poruka, do 20 minuta za pretraživanje interneta, korišćenje organajzera, alarm. Ako telefon ne koristite u tolikoj meri onda možete očekivati da ćete moći da ga koristite oko dva dana bez priključivanja na punjač. Ljudi koji koriste ovaj telefon za slušanje muzike će morati svakodnevno da ga pune. Punjenje baterije traje oko dva sata. Specifičnost ovog telefona je da kada god koristite telefon za razgovare više od 5 minuta kućište će se zagrejati.

Specifičnost softvera, kamera

Nokia 3250 je zasnovan na Series 60 platformi (treća edicija), pa je samim tim ovaj telefon povezan sa Nokia N71 modelom i modelima iz E serije.

Treba imati na umu da zbog osvežavanja operativnog sistema ovaj model nije kompatibilan sa aplikacijama koje su napisane za starije Series 60 verzije operativnog sistema. Samo posebne aplikacije čiji je kod optimizovan za Series 60 (treću ediciju) će raditi na Nokia 3250 modelu. Postoje određena ograničenja vezana i za Java aplikacije ali je kompatibilnost kod ovog modela odrađena na boljem nivou nego kod starijih modela.

Telefon ima samo 10 MB interne memorije, što je po modernim standardima veoma malo. Iako uz telefon dolazi memorijska kartica kapaciteta 128 MB verujemo da će većina korisnika odmah kupiti karticu još većeg kapaciteta. Nema razlike u odnosu na to gde instalirate aplikacije, da li u memoriju telefona ili na memorijsku karticu, pošto je brzina pristupa otprilike ista. Moraćete da koristite PC računar ako želite veće fajlove da prebacujete na telefon.

Interfejs za kameru nije pretrpeo nikakve izmene, isti je kao i kod prethodnih modela. Modul za kameru kod ovog modela je napravljen u CMOS tehnologiji i sa njime možete fotografisati slike rezolucije do 2 Megapiksela (u potpunosti je isti kao kod modela N70, na primer). Zbog drugačijeg algoritma za procesiranje slika fotografije izgledaju oštrije na ekranu, mada boje nisu u velikoj meri svetle, niti je prelaz između nijansi dobro rešen. Kada te iste fotografije pogledate na ekranu PC računara videćete da se na njima nalazi primetan šum, čak i na fotografijama koje ste napravili napolju u perfektnim uslovima osvetljenja. Ipak, u većini slučajeva fotografije koje ste napravili napolju će biti prihvatljivog, osrednjeg kvaliteta. Kamera koja je u ugrađena u Nokia 3250 nije ni prineti kameru Sony Ericsson K750i modela (ima više podešavanja, autofokus i makro režim rada, kvalitet fotografija je bolji). Ipak, kamera nije ono na šta je bačen akcenat kod ovog telefona. U poređenju kamera ova dva modela fotografije napravljene kamerom Nokia 3250 modela izgledaju svetlije, kontrastnije i oštrije, što je postignuto novim algoritmom prikaza. Ako se koncentrišete na sitne detalje, primetićete da ih na fotografijama slikanim kamerom ovog modela skoro i nema.

Primeri fotografija slikanih kamerom modela Nokia 3250 i Sony Ericsson K750i:

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1632 x 1224, JPEG

Kamera Nokia 3250 modela ima sledeća podešavanja:
Rezolucija fotografija – 1600 x 1200 piksela, 1152 x 864 i 640x480 piksela. Kvalitet fotografija može biti jedan od ova tri: Visoki, Normalni i Osnovni. Način fotografisanja može biti normalan ili serije fotografija. Možete uključiti i tajmer (10, 20 ili 30 sekundi). Na raspolaganju Vam je i Noćni režim. Balans bele boje može podesiti na tri načina: Sunčano, Osvetljenje sijalicom, Fluorescentno osvetljenje. Podešavanja za boje, odnosno efekti su sledeći: Sepia, Crno-Bela, Negativ. Telefon nema blic, tj. LE diodu za dodatno osvetljenje. Dok fotografišete možete uključiti digitalni zoom, mada nema potrebe koristiti pošto isti efekat možete postići i u programi za manipulisanje fotografijama uvećavanjem dela koji Vas zanima (čak će tako i kvalitet fotografija biti bolji).

Kvalitet video snimaka je osrednji, možete ih snimati u rezolucijama 176 x 144 i 128 x 96 piksela, pri 15 slika u sekundi. Format snimaka je 3GP, možete isključiti snimanje zvuka ako to želite. Nema limita što se tiče dužine trajanje snimaka, sem u slučaju da koristite MMS režim. Ova kamera podržava snimanje video snimaka u rezoluciji 352 x 288 piksela mada kvalitet neće biti preterano dobar.

Ograničavanjem mogućnosti kamere (isključivanjem opcija poput Scena i dodatnih podešavanja) Nokia je ovaj telefon pomerila u drugi segment tržišta i od njega napravila čist muzički telefon.

Muzički deo telefona nema nikakvih razlika u odnosu na ostale Nokia smartphone aparate, izuzev kontrolnih tastera. Ovaj telefon spada u seriju muzičkih aparata po tome što uz njega dolaze slušalice i ima posebne kontrolne tastere, a ne zbog drugačijeg kvaliteta zvuka ili dodatnih podešavanja. Aplikacija za reprodukciju muzike malo drugačije izgleda nego kod ostalih modela i malo više podseća na proizvode ostalih proizvođača nego na starije Nokia aplikacije za reprodukciju muzike.

Svi kontrolni elementi u programu su postavljeni vertikalno, možete se prebacivati između njih pomoću džojstika. Nokia 3250 podržava progresivno premotavanje (moraćete da koristite kontrolne tastere pošto pomeranjem džojstika na levo ili desno menjate jačinu zvuka).

Muzička biblioteka Vam omogućava da pregledate sve fajlove koji se nalaze bilo u internoj ili na eksternoj memoriji telefona. Fajlove možete sortirati po nazivu izvođača, žanru, albumu i kompozitoru. Podržano je i automatsko dodavanje novih fajlova u biblioteku. Nažalost, nije podržano pretraživanje, već ćete morati sami da listate i tako tražište određenu pesmu.

Posebna stavka u meniju pod nazivom Servis Vam omogućava skidanje novih pesama i demo snimaka sa Nokia sajta. Teško je prosuditi koliko će ovaj servis biti popularan, verujem da će većina korisnika koristiti svoje PC računare za prebacivanje pesama na telefon.

Podržani su sledeći muzički formati: eAAC+, AAC+, M4A, MPEG-4 ACC LC, LTP, MP3, AMR-NB, AMR-WB, 64-glasovne polifone MIDI melodije, RealAudio Voice, RealAudio7, RealAudio8, RealAudio10, WMA. Najinteresantniji iz ove liste su: MP3 (podržani su svi bitrate-ovi, uključujući i varijabilne), AAC u svim varijacijama (za ljubitelje iTunes pesama), kao i WMA, koji Microsoft promoviše. Da telefon ima ugrađen WiFi modul kao Nokia N91 onda bi RealAudio format bio velika prednost zbog internet radio stanica ali ovako taj format će teško steći veću popularnost među korisnicima Nokia 3250 modela.

Pesme možete preslušavati na sledeće načine: po slučajnom principu, slušanje samo jedne pesme ili ponavljanje pesama posle svih preslušanih. Na raspolaganju Vam je i nekoliko podešavanja za ekvilajzer a možete i sami napraviti svoja podešavanja. Uticaj ekvilajzera ćete teško primetiti sa standardnim podešavanjima, moraćete da koristite ekstremne vrednosti da bi ste ga primetili.

Imate mogućnost da menjate balans levog i desnog kanala, da uključite efekte (ulica, pod vodom, mala, srednja i velika soba, velika dvorana). Ovi efekti su digitalni i nisu perfektno realizovani. Ako ih koristite u toku preslušavanja pesama čuće se određeni piskutavi tonovi, više su tu zbog marketinškog efekta, pošto nemaju neku upotrebnu vrednost.

Stereo Proširenje – najjednostavniji efekat koji povećava kvalitet zvuka, koristi se kao osnova mnogih tehnologija, kao na primer SRS WOW. Ipak, realizacija ovog efekta nije perfektna. Čak su i obični korisnici primetili da njegovim korišćenjem ugrađene melodije bolje zvuče, ali istovremeno zvuk postaje suvlji i monotoniji. Na raspolaganju Vam je i Bass Boost, tj. možete ga samo uključiti ili isključiti. Kod mnogih pesama koje imaju dosta basa niske frekvencije su pojačavane umesto samo basa. Kao rezultat toga nivo zvuka je postajao izjednačen.

Program za reprodukciju možete minimizovati, pa će na ekranu biti prikazano trenutna pozicija u reprodukciji i naziv pesme. U toku testiranja telefona ova dva parametra su bila prikazivana jedan preko drugog, to će verovatno biti popravljeno u budućim verzijama firmware-a.

Što se glavnog ekrana tiče, tip slova i lokacija ispisivanja naziva pesme nije odgovarajuća (nalazi se na dnu ekrana), teško je čitljiva. Razumemo da je ovo sistemski font ali pošto je ovaj telefon najavljen kao muzički uređja, Nokia je mogla da napravi izuzetak za jednu aplikaciju. Čudno je što je interfejs ove aplikacije izgleda bolje na ekranu Nokia N70 aparata.

Stereo slušalice koje se nalaze u standardnom paketu podsećaju na one koje dolaze sa Walkman serijom telefona (štaviše, Sony je prva kompanija koja je predstavila ovakve slušalice), ali samo po izgledu, ne i po kvalitetu zvuka. Kvalitet zvuka preko ovih slušalica je prosečan, visoke frekvencije nisu dovoljno glasne, bas se loše čuje a kada pojačate zvuk čućete šum u pozadini (što se čuje i kada je muzika tiha). Preporučujemo Vam da u svakom slučaju kupite kvalitetnije slušalice, pošto će ove teško zadovoljiti i prosečnog korisnika. Još jedna mana je dužina kabla, pa ako na to dodate i dužinu kabla na kome se nalaze kontrole dobićete ekstremno dugačak kabl. Mikrofon za handsfree se nalazi na kontrolama, pa ako koristite maksimalnu dužinu kabla Vaš sagovornik će Vas teško čuti ako koristite handsfree opciju.

Uz telefon dolazi kabl na kome se nalaze kontrole kao i 3.5 mm utičnica za slušalice. Iako se na kraju tog kabla nalazi utikač za telefon koji sa obe strane ima Nokia logotip, on se na samo jedan način može priključiti na telefon, mada se ponekad u žurbi i ako ne gledate možete zbuniti. Preko kontrola na ovom kablu možete pauzirati reprodukciju da bi ste se javili na poziv, premotavati pesme, menjati jačinu zvuka.

Nokia 3250 je jedan od prvih Nokia modela koji koriste microSD memorijske kartice. Maksimalni podržani kapacitet ovih kartica je 1 GB, što je prema reklami dovoljno za čuvanje oko 750 pesama. Doduše, to je moguće ako koristite eAAC+ kodek i prosečna dužina pesme je 3.5 minuta. Većina korisnika će koristiti popularniji MP3 format, pa će tako na kartici biti manje pesama. microSD memorijske kartice nisu jeftine ali su opet jeftinije od Memory Stick memorijskih kartica (najveći najavljeni kapacitet je 8 GB, trenutno se već mogu kupiti kartice kapaciteta 2 GB).

Ovaj model podržava Bluetooth v 2.0 (podržava EDR), ali nema podršku za A2DP profil, što znači da nećete moći da koristite Bluetoot stereo slušalice. Za smartphone koji je predstavljen u toku 2006. godine i najavljen je kao muzički telefon ovo je veliku propust.

Pozivanje glasom je moguće i ne zavisi od glasa onog ko izgovara komandu, što važi i za glasovne komande koje aktivirate tako što ćete zadržati pritisak na Hold tasteru na daljinskom upravljaču, pa tako možete kontrolisati telefon bez potrebe da ga izvadite iz džepa. FM radio je standardan.

Performanse. Rezultati testova su standardni za Series 60 platformu (treća edicija), nema značajnijih izmena. Telefon postiđe dobre performanse u standardnim zadacima.

3250
ROKR E2
JBenchmark 1
5666
7177
Detalji
Tekst
1452
1835
2D Oblici
1356
1950
3D Oblici
794
1036
Brzina popunjavanja
535
621
Animacije
1529
1735
Širina ekrana
176
240
Visina ekrana
144
247
Kolor ekran
da
da
Broj boja
16777216
262144
Dvostruki bafer
da
da
Ukupna količina memorije
614400
1048576
Slobodna količina memorije
217420
439624
CLDC - 1.1.1
Mikroedicija Profil MIDP-1.0 MIDP-2.0
Mikroedicija Platforma Nokia3250/3.05
ISO-8859-1

 

3250
ROKR E2
JBenchmark 2
519
282
Detalji
Manipulacija slikama
352
353
Tekst
911
808
Sprajtovi
537
410
3d Transformacije
801
691
Korisnički interfejs
271
22
Širina ekrana
176
240
Visina ekrana
144
247
Kolor ekran
da
da
Broj boja
16777216
262144
JPEG podrška
da
da
Providnost (Alfa nivoa)
256
4
Ukupna količina memorije
614400
1048576
Slobodna količina memorije
156188
586676
CLDC - 1.1
Microedition Profile MIDP-2.0
Microedition Platform: Nokia3250/3.05
Microedition Encoding: ISO-8859-1

 

3250
ROKR E2
JBenchmark 3D HQ
202
2
JBenchmark 3D LQ
330
213
Trouglova u sekundi:
50459
24679
kTeksela u sekundi:
2176
1973
Širina ekrana:
176
240
Visina ekrana:
208
320
3D Podsistem
M3G Verzija:
1
1
Antialaising:
ne
ne
True color:
ne
ne
Dithering:
ne
ne
Mipmapping:
da
ne
Korekcija perspektive:
da
da
Lokalno osvetljenje kamere:
ne
ne
Maksimalni broj svetala:
8
256
Maksimalne dimenzije pogleda:
1024
1024
Maksimalne dimenzije teksture:
256
1024
Maksimalne dimenzije sprajtova:
256
1024
Maksimalan broj transformacija po verteksu:
4
2
Broj jedinica teksture:
2
2
Ostala svojstva:
Kolor ekran
da
da
Broj boja
16777216
262144
Providnost (alfa nivoi)
256
4
Dvostruki bafer
da
da
Ukupna količna memorije:
614400
1048576
Slobodna količina memorije:
202616
434300
Mikroedicija konfiguracija
CLDC-1.1
CLDC-1.1
Mikroedicija profili:
MIDP-2.0
MIDP-2.0
Mikroedicija platforma:
3250/3.05
j2me
Mikroedicija enkoding:
ISO-8859-1
ISO-8859-1
Mikroedicija lokalitet
en
en
Mickoedicija komunikacioni portovi:
COM0, USB0, BT0-BT63
USB1
Microedicija ime hosta:
localhost
null
3.1.0

 

3250
ROKR E2
Kvalitet prikaza:
Bilinearno filtriranje:
Uspešno (99%)
Neuspešno (61%)
Trilinearno filtriranje:
Neuspešno (80%)
Nije podržano
Korekcija perspektive:
Neuspešno (85%)
Neuspešno (64%)
Dubina Z-bafera:
14-bitna
16-bitna
Performanse:
Glatkih trouglova:
70524
52219
Teksturiranih trouglova:
61726
8456
Brzina popunjavanja:
1300 kTeksela
850 kTeksela
Igre:
149 (4.1 fps)
19 (0.6 fps)
4.0.3

Utisci

Nismo imali nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, glas sagovornika je uvek bio jasan, kao i naš glas sagovorniku. Podržane su 64-glasovne polifone melodije, ali kako su podržane i MP3 melodije, kvalitet polifonih melodija i nije toliko bitan. Vibtracija je slabija nego što je to slučaj kod većine ostalih telefona i može se desiti da je nekad ne osetite.

Ovaj model je interesantan pre svega zato što je smartphone i možete instalirati softver koji želite. Mada, biće potrebno oko 6 meseci prisustva ovog telefona na tržištu da bi se popravila situacija sa softverom pošto on koristi novu verziju operativnog sistema za koju još ne postoji veliki broj aplikacija. Nekompatibilnost sa starijim aplikacijama je jedna od najvećih mana ovog telefona koji je namenjen mlađim ljudima, pošto pre svega ta grupacija najviše voli da isprobava igrice i aplikacije nezavisnih proizvođača.

Jasno je zašto su osiromašena podešavanja za kameru, da to nije urađeno ovaj telefon bi bio konkurencija skupljim modelima. Nažalost, i muzički deo telefona je izjednačen sa kamerom. Kada pogledate broj podržanih formata ostaćete impresionirani ali u praksi se pokazalo da je muzički deo telefona loše realizovan. Kako je Nokia 3250 izuzetno jeftin telefon za ove mogućnosti, cilj kompanije Nokia je da on ne bude previše popularan. Što se muzičkog dela telefona tiče nema razlika u odnosu na ostale moderne Nokia smartphone aparate, izuzev daljinske kontrole (ovaj deo telefona ne možete koristiti sa drugim telefonima). Interesantno je da je kvalitet zvuka mnogo bolji kod modela Nokia N91 čak i kada se koriste slušalice iako ima isti softver kao Nokia 3250.

Što se tiče poređenja sa ostalim muzičkim telefonima, situacija je jasna. Sony Ericsson modeli možda imaju manje podešavanja što se tiče zvuka ali svakako imaju kvalitetnije rešenu reprodukciju zvuka. Kod Walkman serije telefona bas je stvarno i prisutan u toku slušanja pesama, ne postoji samo na papiru. Motorola ROKR E2 ima više podešavanja i koristi nekoliko ekskluzivnih tehnologija poput Spatial Audio pa je korišćenje ovog telefona za reprodukciju zvuka više nego prijatno.

Nokia 3250 je telefon namenjen mladima, koji vole da se hvale svojim telefonima ali ne haju mnogo za kvalitet ili specifikacije. Cilj je impresionirati sagovornike brojem podržanih formata, koristiti moderni termin "smartphone" i naglasiti da je ovo jedan od proizvoda lidera na tržištu mobilnih telefona.

Po našem mišljenju telefon je precenjen, ako se pogleda cena po kojoj se prodaje. Sony Ericsson W800i je jeftiniji, više dodataka dolazi uz sam telefon i što je najznačajnije - odličan je za reprodukciju muzike. Da sumiramo: Nokia 3250 neće postati najbolje prodavani telefon na tržištu, biće prodavana određena količina primeraka ovog telefona ali najviše zbog imena proizvođača i dobre marketinške kampanje. Ovo je mogao biti impresivan proizvod Series 60 platforme. Sa druge strane, nije ni zamišljeno da ovaj telefon bude najbolje prodavani primerak, već samo proizvod koji će zadovoljiti malu grupu korisnika.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024