E60 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia E60
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia E60. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia E60 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test WCDMA/GSM-telefona Nokia E60

Standardno pakovanje:

Smart telefon
USB-kabl
Mono-slušalice
Uputstvo za upotrebu
CD sa softverom

Prošle godine, 20-og oktobra, Nokia je zvanično predstavila novu liniju uređaja pod nazivom E-serija. U Londonu je ova kompanija sakupila nekoliko desetina novinara a sama prezentacija bila je stroga i kratka, poslovnog stila. U slučaju N-serije, kamera i multimedijalne karakteristike bile su glavni aduti za prodaju, dok su uređaji E-serije namenjeni za poslovne korisnike.

U početku E-serija je podrazumevala tri uređaja – Nokia E60, Nokia E61 i Nokia E70. Kasnije je pridodata i Nokia E50. Zvanično je i Nokia 9300i deo poslovnih rešenja ove korporacije. Svi uređaji mogu se podeliti u dve grupe – sa QWERTY tastaturom i bez nje. Korisnici mogu da biraju uređaj u zavisnosti od svojih potreba – u slučaju da želite samo da vršite pregled email poruka treba odabrati drugo rešenje, ali u slučaju da planirate da podržite aktivnu mobilnu korespondenciju, onda vam je uređaj sa QWERTY tastaturom neophodan. U pokušaju da malo izjednačimo stvari, naglasićemo mogućnost povezivanja eksterne QWERTY tastature preko Bluetooth-a, ali ovakvo rešenje nije najprikladnije za unos teksta a ni dovoljno veliko da bi se smatralo alternativom.

Dizajn, elementi kontrole

Slobodno možemo reći da dizajn modela Nokia E60 nije strog i poslovan kao što je to slučaj sa svim S60 baziranim uređajima. Celokupna dominantnost pravih linija, bez antene i okrugilh oblika, je verovatno želja dizajnera ili nešto slično. Čak i metalni umeci koji se nalaze sa desne strane i oko displeja i tastature, nikako ne predstavljaju smetnju eksternoj simetriji već samo ovom uređaju daju neku posebnost. U našem slučaju nismo primetili nikakav nedostatak odlika, smart telefon je lako prepoznatljiv i veoma je teško pomešati ga sa nekim drugim uređajima. Međutim, trebalo bi napomenuti da je omiljena tema za raspravu odmah nakon objavljivanja E60 bila upoređivanje izgleda Nokia E60 telefona sa aparatima Sony Ericsson T630, Nokia E61 i BlackBerry uređajima. Istina je da je ideja koja je osnovna za sve ove uređaje zajednička ali jednostavno nema direktnog kopiranja rešenja. Pomoću dizajna i proporcija (odnos visine i širine) novi Nokia-in proizvod zaokuplja pažnju onih korisnika koji ne prihvataju dizajnerski rad u smislu izgleda modela Nokia 7610, Nokia 6630, Nokia 6680 kao i drugih modela. Ukratko, Nokia N60 sličnija je običnim nego drugim Nokia smart telefonima.

Što se tiče veličine – ovaj model ne predstavlja najmanji Nokia smart telefon (na primer, Nokia E50 je vidljivo manja a da ne govorimo o Nokia-i 5500), iako veoma lepo staje u šaku, bilo mušku ili žensku. Za dimenzije se može reći da su blizu optimalnih; 115x49x16.9mm a težak je 117 grama.

Model je dostupan samo u jednoj boji – srebrna sa crnim umecima sa strane. Kvalitet plastike je veoma dobar, ali pri dodiru nećete steći utisak da je nešto drugo osim plastike, ne može se zameniti sa metalnom površinom ni po jednom osnovu. Kvalitet izrade izaziva dvostruke impresije. Sa jedne strane, nigde nema zazora čak ni kada telefon snažno stisnete. Sa druge strane, tu je poklopac baterije koji nije dovoljno pričvršćen za kućište koliko bi trebalo. Videćete međuprostore različitih veličina na detaljima kućišta ukoliko ga budete zagledali. Ako, kojim slučajem, jako držite do kvaliteta izrade preporučujemo vam da lično pregledate telefon pre kupovine, možda će vam ovih nekoliko manjih nedostatata izgledati nevažnim.

Tastatura ne nudi ništa što već nije viđeno – svi funkcionalni tasteri su postavljeni odmah ispod ekrana. Nezgrapni numerički tasteri kvadratnog oblika su veoma zgodni za upotrebu, povrh toga imaju izuzetno vreme odgovora. Senzor za osvetljavanje automatski osvetljava sve tastere, prema tome svi ugravirani simboli se veoma lako mogu prepoznati, iako je glavni fokus na centralnom okviru. Treba napomenuti da okviri nisu tu samo radi dekoracije već su pored toga namenjeni da spreče slučajne pritiske sa susedne tastere koji se nalaze u horizontalnoj liniji. Sve u svemu, ovoj tastaturi možemo dodeliti najveću moguću ocenu, međutim to se ne može reći i za džojstik, koji se jednostavno ne uklapa sa tasterima – čak iako je jednako prigodan za upotrebu, ne može se porediti sa onim koji se nalaze na modelima Nokia 6630/Nokia 6680.

Sa leve strane nalaze se dva tastera za regulisanje jačine zvuka i posebni taster za snimanje glasa (trajanje jednog snimka ne prelazi 1 minut). Ovde ćete pronaći i IrDA utičnicu. Sve u svemu, radi se o velikoj brizi za poslovne korisnike. Čisto poređenja radi, prisetimo se da Nokia 6680 nema niti tastere za regulisanje jačine zvuka niti poseban taster za snimanje glasa i IrDA (možda će zvučati čudno ali to je činjenica – poslovnim korisnicima i dalje je neophodan IrDA.)

Taster za uključivanje i otvori za provlačenje trake za nošenje oko vrata nalaze se sa gornje strane. Na desnoj strani ćete ugledati zvučnik kao i slot za DV RS-MMC kartice (MMC Mobile), pokriven poklopcem. Što se tiče zvučnika, slično kao i kod Nokia-e 3250, veoma je glasan te budite uvereni da sigurno nećete propustiti nijedan poziv čak i kada se nalazite na izuzetno bučnoj ulici. Možda izgleda čudno da smart telefon poseduje RS-MMC slot, naročito u svetlu velikog broja telefona koji poseduju microSD. Međutim, treba uzeti u obzir vreme razvoja E60 i sve postaje kristalno jasno. Ukoliko smatrate da ćete imati veliki broj problema da pronađete odgovarajući tip kartice, grešite, budući da su ove kartice svuda dostupne a pored toga njihova cena je drastično opala.

Utičnica za punjač kao i standardni Pop-pore (za priključivanje kabla ili slušalica) nalaze se sa donje strane. Bitno je naglasiti da standardna oprema podrazumeva samo mono-slušalice, prema tome ukoliko želite da slušate muziku morate kupiti nove slušalice.

Ekran

Kada je reč o ekranu koji poseduje model E60 sve bi se moglo reći samo jednom rečenicom – poseduje najbolji ekran od svih smart telefona, u smislu kvaliteta. Ekran rezolucije 352x416 piksela, odlični uglovi gledanja – nema inverzije boja, slika ostaje kristalno jasna čak i pri nultom uglu gledanja ali u tom slučaju ima promene boje. Test sa direktnim izlaganjem sunčevim zracima ovaj ekran prolazi sa najvišom ocenom – iako su malo bleđe, informacije su jasno čitljive. Šta više, više od 5 nivoa osvetljenosti postoji u telefonu. Imajući u vidu osrednje dijagonalne mere, 34x41mm, 2.1’’, možemo reći da je ovo jedini nedostatak ekrana – u suštini smart telefoni koji ne poseduju touch ekran obično imaju 2.2’’ displej. Ekran modela E60 veoma je sličan onome koji poseduje Nokia N80. Jedina stvar koja je različita jeste gama – prema tehničkim podacima Nokia-u N80 karakteriše mogućnost prikazivanja 262.144 boja, dok E60 može prikazati 16 miliona. Međutim, golim okom se teško mogu spaziti krucijalnte razlike između ovih telefona.

Nepostojanje kamere

Ovo je zapravo prvi smart telefon ove kompanije (ne uzimajući u obzir seriju 9000) koji ne poseduje ugrađenu kameru. Određenom broju korisnika kojima jednostavno ne odgovara kamera na mobilnim telefonima (na primer, vlasnici profesionalnih digitalnih aparata) sa oduševljenjem su dočekali izbacivanje na tržište modela E60. Ipak, namera kompanije nije bila da se dodvori manjem broju korisnika kada je odlučila da kamera ne bude jedna od karakteristika ovog modela.

Pravi razlog je taj da su u kompaniji konačno shvatili da bi dobar poslovni telefon u najmanju ruku trebalo da ima i varijantu bez kamere. Svakim danom sve više kompanija odustaje od ubacivanja kamere – ali zašto bi zabranili USB uređaje za skladištenje i kompakt diskove u cilju čuvanja internog ERP sistema komapnije bezbednim, kada se svaka željena informacija može snimiti (obračun, lični dohodak, ugovori, izveštaji o prihodu, detaljni izveštaji o isplati i ostalim transakcijama).

Kako kvalitet kamera koje se upotrebljavaju na mobilnim telefonima stalno raste proizvođač će imati sve više problema zbog odbijanja da ugradi kameru u ovaj model. Stoga bi za kompaniju Nokia bilo bolje da izda dve verzije ovog smart telefona sa i bez kamere slično kao što je učinio Tajvanski proizvođač HTC (glavna kompanija koja proizvodi uređaje bazirane na Windows Mobile). Za sada ipak Nokia E60 se isporučuje bez modula kamere.

Trajanje baterije

Baterija oynake BL-5C kapaciteta 970mAh trebala bi da obezbeđuje mnogo više mogućnosti nego ona kod modela Nokia N80 (820mAh). Prema tvrdnji proizvođača baterija može da obezbedi 12 dana rada u režimu mirovanja i 6 časova razgovora u GSM mreži i do 2.7 časova razgovora u WDCMA u VoIP režimu preko WiFi-a. Prilikom testiranja pri upotrebi koja je pokrivala oko 10 minuta razgovora, povremenu proveru elektronske pošte, čitanje vesti i minimalni nivo pozadinskog osvetljenja baterija je trajala dva dana. Ukoliko biste telefon koristili više onda morate imati na umu da bi zahtevao svakodnevno punjenje.

Performanse, memorija

Nokia se tradicionalno trudi da ne izlaže parametre komponenti telefona i njihove proizvođače, pa stoga ni centralni procesor nije izuzetak. Nokia E60 poseduje procesor kompanije Texas Instruments UMPA 1710 sa maksimalnom radnom frekvencijom od 220mHz. Ovaj procesor je instaliran u mnogim smart telefonima kompanije Nokia. Na žalost, trenutne sintetičke test aplikacije koje mere radnu brzinu Nokia S60 baziranih uređaja još nisu adaptirane na treće izdanje S60. Jedina stvar koja se trenutno može koristiti za testiranje je JavaBenchmark, koji daje samo približne rezultate o performansama smart telefona, subjektivno dokazujući prisustvo OMAP 1710 procesora.

Tokom dnevnog rada sa ovim smart telefonom njegove performanse se ispostavljaju dovoljno brze za izvršavanje većine zadataka. Kašnjenje tokom pozivanja aplikacija je prisutno, ali ono nije toliko kritično i nekog vremena ćete prestati da ga primećujete. Vreme pokretanja aplikacije traje od 1-2 sekunde. Ukoliko poredite objektivno brzinu rada modela Nokia E60 sa smart telefonima baziranim na Windows Mobile 5.0, doći ćete do zaključka da su Windows modeli neznatno brži. Mada, ponovo bih želeo da naglasim da je brzina modela Nokia E60 dovoljna u većini slučajeva. (ovde ne spadaju operacije kao što je reprodukcija video klipa u maksimalnoj rezoluciji, 3D igre i netipični zadaci za poslovne korisnike).

Veličina konstatne dostupne memorije tokom prvog pokretanja je 64.13Mb. Ova količina se koristi za skladištenje podataka korisnika, fajlove. Veličina dostupne radne memorije nakon prvog pokretanja sistema je 16Mb. Problemi sa upravljanjem memorijom (automatsko zatvaranje minimizovanih aplikacija) su prisutni pri punom opterećenju. Proizvođač operativnog sistema radi na rešenju ovog problema, tako da postoji šansa da će ovaj nedostatak biti popravljen kod dolazećih firmware-a za model Nokia N80.

Interfejsi

Kod modela Nokia E60 vidimo maksimalni dostupni set interfejsa. Ukoliko preferirate da birate trebalo bi da vam pomenemo nepostojanje četvrtog opsega za GSM, nedostatak GPS modula, ali bolje da to ne radimo. Nokia E60 podržava maksimalan broj interfejsa među modelima sa kojima se može porediti.

Mrežni standardi. Smart telefon podržava tri opsega GSM mreže (900/1800/1900), WCDMA WCDMA 2100 standard. Naravno podržani su i GPRS/EDGE (klase B, multi slot klase 10). Postoji i HSCSD standard za prenos podataka, ali on nije toliko interesantan zbog male brzine prenosa podataka i ekstremno niske dostupnosti opsega. Teoretski maksimalna brzina preuzimanja WCDMA konekcijiom je do 384kbit/s.

IrDA. Pre nekog vremena izgledalo je da je Nokia potpuno izbacila upotrebu ovog standarda. Ali za E seriju kompanija je odlučila da zadrži upotrebu ovog interfejsa i po našem mišljenju to je bila prava odluka iz nekoliko razloga. Prvo, IrDa često postane kod nekih korisnika najviše korišćen interfejs za prenos podataka. Prenos se vrši brže, veza između uređaja ne mora biti uspostavljena ranije (oni koji su povezali nekoliko uređaja i razmenjivali podatke preko Bluetootha će znati o čemu govorim). Drugo, ne ažuriraju svi poslovni korisnici svoje telefone redovno, tako da se ponekad dešava da njihov telefon jednostavno ne podržava Bluetooth, pa umesto njega morate da koristite IrDA. Na taj način se zaključuje da je IrDA prisutan zato što Bluetooth trenutno nije u mogućnosti da ga potpuno zameni. IrDA može da se koristi ne samo za prebacivanje kontakata, unosa u kalendar, već i za primanje i slanje podataka. Ukoliko povežete model Nokia E60 kao eksterni modem (sledeći standardi su podržani: IrCOMM, IrOBEX, IrTinyTP), ostvarićete maksimalnu brzinu prenosa podataka od 115kbit/s.

Bluetooth. Moderni telefoni se teško mogu zamisliti bez Bluetooth podrške. Nokia E60 poseduje Bluetooth modul verzije 1.2 kompanije Texas Instruments. Podržani su sledeći profili: Slušalice i Hands-Free (povezivanje Bluetooth slušalica), Dial-Up Networking (korišćenje smart telefona kao modema), “Guranje” objekata (prenos podataka i primanje objekata kao što su kontakti), OBEX FTP (možete upravljati fajlovima uskladištenim na telefonu preko računara), SIM acess (daljinski pristup podacima uskladištenim na SIM kartici - u slučaju da želite da koristite ovaj profil moraćete da kupite dodatni pribor), Basic Imaging (jednostavan profil za razmenu sličica između uređaja). Uz pomoć Bluetooth-a možete bežično sinhronizovati smart telefon i desktop. Želeo bih da napomenem da ovaj smart telefon ne poseduje podršku za A2DP profil koja omogućava bežični prenos stereo zvuka na kompatibilne slušalice. Omogućena je podrška za nekoliko istovremeno aktivnih konekcija. Tokom procesa testiranja nismo imali nikakvih problema sa Bluetooth-om.

Wi-Fi. Realizacija WiFi-ja izgleda sjajno na papiru, imate podršku za IEEE 802.11g sigurnosni standard. IEEE 802.11e podrška je važna za aplikacije koji koriste tokove podataka, uključujući IP-telefoniju (automatski režim čuvanja energije, podrška QoS). Kako sve ovo izgleda u stvarnosti? Nokia nije imala velikog iskustva u implementiranju WiFi-ja u telefone i za sada je sve na početnom nivou. Tokom Upotrebe WiFi-ja baterija se jako brzo prazni, mada je u celini baterija slaba tačka ovog uređaja. Ovde naravno govorimo o aktivnom režimu kada se podaci prenose. Druga stvar je da se telefon dosta zagreva prilikom prenosa podataka putem WiFi-ja. Takođe želeo bih da napomenem da kod modela Nokia E60 nema UpnP podrške, što je učinjeno da model E60 ne bi bio konkurencija modelu Nokia N80.

USB 2.0. Svi modeli serije E imaju tri režima za USB konekciju:

Standardna konekcija za sinhronizaciju sa Desktop računarom. Ništa specijalno nema vezano za ovu funkciju.
Režim prenosa podataka. Koristi se za povezivanje telefona kao uklonljivog disk drive-a. računar telefon prepoznaje kao obični flash drive, a tokom ovog režima vidite samo podatke koji su uskladišteni na memorijskoj kartici. Ovde smo pronašli dva nedostatka. Kao prvo, kada odaberete ovaj režim telefon se prebacuje u off-line režim koji nije naročito pogodan. Drugo, drive se prepoznaje kao eksterni drive i nije potrebno instalirati bilo kakve drivere, mada to ne uspeva iz prvog puta, već morate operaciju izvesti dva puta. Brzina rada memorijske kartice nije na nivou najboljih, već je dosta sporija nego brzina koju ostvarujemo kada koristimo USB 2.0 čitač kartica. U celini ideja je dobra, ali je realizacija pomalo nespretna, a nismo ni shvatili zašto se telefon prebacuje u offline režim rada.
Treći i poslednji režim – tranzitni prenos podataka. Ovaj režim omogućava pristup internetu korišćenjem kablovske konekcije (prenos preko WLAN konekcije nije omogućen) sa desktop računara. Ova konekcija se može koristiti za VoIP pozive na primer, kada niste u mogućnosti da pristupite WiFi mreži . U slučaju da koristite ovu karakteristiku potrebno je da instalirate aplikaciju “Nokia Network Brigade for PC”. Svi naši pokušaji da podesimo ovaj tip konekcije za Nokia E60 model na Windows XP operativnom sistemu nisu bili uspešni, dok kod modela Nokia 9300 nisu primećeni nikakvi problemi.

Takođe bismo želeli da napomenemo organizaciju APN-a. Ovo je relativno nova karakteristika za S60 (Nokia N80 na primer ne podržava ovu karakteristiku), ali je u UIQ 3.0 podrazumevana. Sve kreirane pristupne tačke (EDGE, Wi-Fi, WCDMA) mogu da se grupišu sa prioritetom. Na primer možete kreirati grupu od nekoliko WLAN mreža (posao, kuća) i EDGE konekciju. Kada primate e-mail, telefon će prvo pokušati da iskoristi Wi-Fi konekciju a kasnije u slučaju da ova prva bude neuspešna će koristiti EDGE kao tip konekcije. Teoretski u slučaju da specifikujete samo grupu APN-a, smart telefon će koristiti najoptimalniju konekciju u datom trenutku (ovo je navedeno u zvaničnom uputstvu za upotrebu ovog telefona). U teoriji ovo deluje privlačno ali u praksi je prilično razočaravajuće. U većini internih i aplikacija treće strane APN grupe se ne mogu odabrati. Zamislite: nalazite se kod kuće i proveravate e-mail korišćenjem WiFi konekcije, dok u slučaju da se nalazite van kuće moraćete da menjate podešavanja. A u slučaju da postoji nekoliko aplikacija koje koriste takav proces cela stvar se pretvara u parodiju, pri čemi mislim na prebacivanje između konekcija kada prelazite sa jedne mreže na drugu. Alternativni režim, koji je daleko od najboljeg bira APN tokom svake konekcije. Sve u svemu u pitanju je dobra ideja koja je ralizovana samo polovično. Nadamo se da će ovaj nedostatak u budućnosti biti rešen.

Internet telefonija

Jedna od osnovnih stvari koju svaki korporativni uređaj mora da ima je podrška za VoIP telefoniju (brz, jeftin način komunikacije unutar kompanije sa boljim kvalitetom, dostupan u prostorijama sa slabim signalom mobilne telefonije). Tako se dešava da je osnovna odlika cele E serije IP telefeonija.

SIP (Session Initiation Protocol) pretenduje da postane open standard za prenos glasa preko IP. Nema sumnje da postoji još nekoliko drugih projekata i sopstveni razvoji (kao Skype koji je samo-razvio karakteristiku inkompatibilnu sa SIP). Nokia E60 usvaja baš SIP protokol (u osnovi kao i svi telefoni E serije).

Uprkos tome što je SIP odobren standard i na tržištu dostupan u dosta kompatibilnih uređaja, Nokia garantuje potpunu kompatibilnost sa rešenjima kompanija Cisco Systems i Avaya. Ovo su brendovi koji si korišćeni za testiranje SIP-a na E seriji telefona. Prvi korisnici modela Nokia E60 su se suočili sa teškoćama podešavanja SIP protokola sa hardverom treće strane – zato se smatralo da SIP jednostavno neće raditi u paru sa rešenjima treće strane. Svaki pokušaj konektovanja bi propao bez nekog naročitog razloga ili propratne poruke. Na kraju je konačno nađen način podešavanja SIP protokola da bi cela stvar proradila. Ispod ćete naći vodič za podešavanja koji se može videti na SIPNET.ru (interesantna stvar je da na SIPNET-u tvrde da je Nokia E60 nekompatibila sa njihovom hardverskom osnovom).

Kao prvo se mora uspostaviti Wi-Fi pristupna tačka. Kada je ovaj korak izvršen, pređite na podešavanje konekcije (Tools/Settings/Connection/SIP settings). Sva podešavanja jezgra su prikazana na slikama ispod, tako da svoja izvršite oslanjajući se na njih. Sopstvena pristupna tačka, sedmocifreni SIP broj, ime profila je opcioni, UDP i TCP protokoli su dostupni za biranje.

Podešavanja pronađena u Proxy server tabulatoru:

Polja u Registar server-u se popunjavaju na isti način:

Upotreba podešavanja (Tools/Settings/Connection/Internet tel. settings) za kreiranje profila – odaberite SIP podešavanja podešena u odnosu na prethodni korak. Sve što je sada preostalo je da se konektujete (Connectivity/Settings/Connection/Internet tel. Settings/Registration status/pritisnite džojstik).

Ukoliko su sve radnje pravilno izvršene telefon će ostavriti konekciju sa mrežom i u gornjem desnom uglu ekrana će se pojaviti nova ikonica koja ukazuje na status konekcije. U jezgru SIP podešavanja sada možete promeniti vrednost parametra “Registration” na “Always On”, tako da telefon sa te tačke se automatski konektuje na SIP server dokle god je pokriven kućnom ili poslovnom Wi-Fi mrežom.

Ukoliko pozivate fiksni ili mobilni broj potrebno je da pritisnete 8 pre nego što uneste broj (npr. 84951234455) na početnom ekranu i zatim pritisnete levi programabilni taster (Call/Internet Call). Instant internet pozivi su podržani tako da u podešavanju telefona VoIP ima veći prioritet u odnosu na mobilnu mrežu.

Pozivanje SIP pokretanih telefona je takođe omogućeno – na početnom ekranu unosite broj na sledeći način: 1234567@servername.com (da biste počeli da unosite slova nakon brojeva, pritisnite i zadržite taster “#”). Isto važi i za telefonski imenik, da biste ostvarili poziv preko interneta, potrebno je da unesete “sip:” pre telefonskog broja.

Dolazni i odlazni internet pozivi se prikazuju na ekranu smart telefona na isti način kao i obični sa tom razlikom što se prikazuje i ikonica globusa ili katanca (otvorenog ili zatvorenog u zavisnosti da li je sigurnost uključena). Svi internet pozivi se beleže u listi poziva zajedno sa običnim pozivima – u suštini integracija VoIP servisa u telefon je prilična, pa će korisnik korisnik trebati da ukoliko vodi internet razgovor pritisne još možda jedan ili dva tastera. Kvalitet zvuka pri internet razgovorima je prilično dobar, a po pravilu signal kasni ali to kašnjenje ne prelazi jednu sekundu.

Uz pomoć VoIP telefonije koji obezbeđuje SIPNET možete obavljati besplatne pozive sa bilo kojim korisnikom na svetu, gde je internet dostupan; takođe se nude i besplatni pozivi na mobilne telefone. Ovo je naročito pogodno kada se nalazite na poslovnom putovanju i imate bežični internet servis pri ruci, a uz to ste u mogućnosti i da započente besplatan razgovor sa jednog mobilnog telefona na drugi preko WAP-a. Nema sumnje da će besplatni odlazni pozivi ka mobilnim telefonima biti odbijani u bliskoj budućnosti ali trenutno predstavljaju odlično rešenje.

Do sada smo opisivali samo slučaj Wi-Fi konekcije, mada postoje i neke druge alternative. Na primer pokušali smo da uspostavimo konekciju preko GPRS/EDGE. U teoriji upotreba kodeka G729 uvek ostaje unutar GPRS/EDGE talasnog opsega. U praksi nije sve tako savršeno – čak iako je moguće prepoznati brojne reči u razgovoru, uopšte nije preporučljivo da se prebacite na GPRS/EDGE za VoIP pozive jer kvalitet opada do jedva prihvatljivog nivoa. Ukoliko posedujete internet konekciju i dostupan notebook normalno je da koristite “Transit IP/IP Passthrough” tip konekcije koji je ranije opisan u tekstu. WCDMA testiranje nismo izvršili jer u roamaing zonama telefoniranje na ovaj način nije ekonomski isplativo.

Sada i nešto o nedostacima. Nakon 15-20 minuta razgovora preko VoIP servisa kućište telefona postaje toliko vruće da vam preti opasanost da ne opečete samo uvo već i dlan. Stoga su kratke pauze potrebne da se E60 ohladi neizbežne. Postoje dva moguća rešenja za ovaj problem – prvi je da manje razgovarate a drugi je da koristite slušalice. Ipak ovo drugo rešenje ne poništava jedan drugi problem – ukoliko razgovarate mnogo budite spremni da stalno punite bateriju, jer se može desiti da u tom slučaju baterija ne potraje ni do kraja radnog dana. Izveli smo mali test – povezali smo smart telefon sa SIP servisom preko Wi-Fi-a i to na mestu gde je signal operatera mobilne telefonije najjači a Bluetooth je bio uvek uključen. Važna napomena je da za vreme eksperimenta telefon je samo stajao na stolu, tj nije izvršen nijedan poziv ili bilo koja druga aktivnost. U ovom slučaju baterija telefona je trajala tačno 25 časova. Druga slaba tačka je rukovanje grupama pristupnih tačaka. U slučaju da putujete iz jedne Wi-Fi zone u drugu (na primer od posla do kuće) – budite uvereni da ćete promeniti podešavanja. I poslednja stvar koju bih želeo da napomenem je nestabilnost VoIP servisa, mada je činjenica da za model e60 nije redak slučaj da telefon jednostavno odbije da radi tokom poziva ili odbija da prihvati dolazni poziv. Kada se sve sabere, jasno je da je VoIP potencijal unet u E seriju enorman, mada je njegova implementacija još uvek daleko od željene. Uprkos svemu sa gore navedenim nedostacima se može izaći na kraj, tako da možete koristiti internet telefoniju i puniti uređaj u proseku svaki dan.

Sledeći korak koji će biti preduzet po pitanju integracije internet telefonije u mobilne mreže je implikacija upotrebe GAP standarda (Generic Acess Network, prethodno poznat kao UMA). Kod njega je poenta korišćenje objedinjenog broja (u slučaju SIP tehnologije potreban je dodatni broj pa prema tome treba da platite za uslugu SIP provajderu) za sve pozive, dok će telefon imati pristup jezgru operaterove mreže preko mreže mobilne telefonije ili alternativne konekcije velike brzine, tako da će telefon moći da se prebacuje između njih bez i da obaveštava korisnika.

Utisci i zaključak

Prijem modela E60 je veoma dobar. Jačina zvuka zvučnika je dovoljno jaka da budete sigurni da nećete propustiti poziv kada se nalazite na otvorenom, dok je recimo u tihoj sobi telefon sa maksimalno podešenom jačino zvuka previše glasan.

Dolazak modela Nokia E60 predstavlja preventivni udar na liniju Windows Mobile uređaja na tržištu korporativnih uređaja sa ciljem povećanja udela na RIM tržištu. Funkcionalno ovo je koji model više odgovara poslovnim korisnicima, i ne poseduje kameru, ali poseduje strogo dizajnirano kućište i nudi dugu listu omogućenih interfejsa. Internet telefonija je duboko integrisana u ostale mogućnosti telefona i stoga se Nokia E60 ističe u odnosu na smart telefone koje pokreće Windows Mobile. Paket office softverske opreme omogućava modelu Nokia E60 da bude iznad smart telefona baziranih na Windows Mobile smartphone sistemu, koji nemaju nijednu ovakvu prisutnu instaliranu aplikaciju (postoji nekoliko aplikacija treće strane za pregledanje office dokumenata, mada te aplikacije kojima se mogu editovati MS Office dokumenti imaju ekstremno siromašan interfejs). I poslednja ali ne i najmanje zanimljiva osobenost modela Nokia E60 je posedovanje velikog broja aplikacija treće strane za e-mail sinhronizaciju (uključujući Active Sync Push-mail). Sve ovo Nokia E seriju definitivno smešta ako ne ispred onda u liniju sa Windows Mobile uređajima kao efikasan alat za korporativne korisnike.

Prirodno model Nokia E60 zadržava brojne nedostake, jedna od glavnih je osrednje vreme trajanja baterije, mada ni slabe tačke Wi-Fi-a i zagrevanje kućišta nisu dobrodošle. Sve ostale slabe tačke su posledica instaliranog softvera i vremenom se mogu otkloniti.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024