7370 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7370
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7370. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7370 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7370

Standardni paket:
Telefon
Baterija
Punjač AC-3
Stereo slušalice HS-31
Torbica i traka za nošenje
Uputstvo

Nokia 7370 zauzima središnju poziciju u kolekciji L'Amour. Sa jedne strane ovaj telefon je kompleksniji od modela 7360 ali opet nije toliko ekskluzivan kao Nokia 7380. Po prvi put je Nokia napravila telefon koji se otvara rotiranje (tzv. svivel mehanizam) što znači da je ovo način otvaranja koji će biti veoma popularan za modne telefone. Još jedan od mogućih razloga zašto je ovaj telefon predstavljen široj javnosti je priprema za takmičenja sa Sony Ericsson aparatima u budućnosti.

Kao i model 7360 Nokia 7370 se takođe nalazi u prodaji u dve kombinacije boja i obe izgledaju veoma interesantno. Ovalni oblik sa donje strane i sasvim drugačiji profil sa gornje strane čine veoma zanimljivu kombinaciju. Telefon izgleda atraktivno i veoma dobro leži i šaci. Masa i dimenzije su odgovarajući (106 grama i 88 x 43 x 23 mm) pa tako ovaj telefon možete nositi bilo u džepu ili okačenog o traku oko vrata (verujemo da će korisnici ženskog pola preferirati ovaj drugi način).

Kada je telefon zatvoren ekran i tastatura će biti u "naopakom" položaju; tek kada u potpunosti otvorite telefon zauzeće normalne položaje. Ovako se ponaša i Sony Ericsson W900i. Takođe, mehanizam će automatski završiti otvaranje, dovoljno je da malo odvojite gornji i donji deo telefona. Ipak, ovaj mehanizam nije lako pokrenuti kao što je to slučaj kod Motorola V80 modela, osetićete izvestan otpor na početku otvaranja. Kada se uzme u obzir i fizička veličina telefona to je i normalno ponašanje. Ovaj mehanizam svakako zaslužuje pohvale pošto je realizacija veoma dobra. Telefon možete otvoriti u bilo kom smeru, a što se zatvaranja tiče to morate uraditi u suprotnom smeru od onoga na koji ste otvorili telefon. Zbog malih dimenzija ovaj telefon bez problema možete koristiti sa jednom šakom.

Kao što možete videti na prednjoj strani telefona se ne nalaze kontrolni elementi pa tako ni ne možete čitati poruke niti bilo šta drugo raditi dok ne otvorite telefon. Što se razgovaranja tiče to možete raditi samo dok je telefon otvoren pošto se inače zvučnik nalazi sa donje strane. Slično kao kod slajder telefona kada otvorite aparat automatski ćete prihvatiti poziv.

Konstrukcija je neobična pa tako kada je telefon otvoren na prednjem delu ćete primetiti dva zvučnika koji su pokriveni metalnom žicom. Oni se skoro ni ne vide zato što ih gornji deo telefona skoro cele pokriva ali kada gledate sa strane možete ih videti. Pošto su ovi zvučnici obrazuju stereo sistem preko njih možete slušati MP3 muziku dok je telefon u mirovanju i melodije iz igrica. Preko ovih zvučnika se neće reprodukovati melodije već će one biti reprodukovane preko zvučnika koji se obavlja za razgovore.

Sa zadnje strane gornjeg dela telefona nalazi se metalni umetak koji štiti ekran dok je telefon otvoren. Ovaj materijal je interesantan i sa dizajnerske strane pogotovo pošto Nokia uspešno kombinuje različite materijale. Tako je ceo zadnji deo urađen od plastike koja podseća na kožu. Labela koja se nalazi sa strane dodaje šarm ovom modelu telefona. Traka za nošenje je dizajnirana tako da podseća na kićanku što će se verovatno dopasti korisnicima ženskog pola.

Stilizovan srebrni umetak okružuje telefon i dodatno povećava utisak luksuza. Što se tiče tastera na masci telefona se mogu videti samo taster za aktiviranje kamere (tako da ne mroate da otvarate telefon da bi fotografisali) i taster za uključivanje/isključivanje telefona. Pomoću ovog drugog tastera možete menjati profile dok je telefon u mirovanju (i opet ne morate da otvarate telefon). Standardni Pop-port interfejs se nalazi sa donje strane (ako je telefon zatvoren nalaziće se sa gornje strane), pored njega se nalazi uzana utičnica za punjač. Sa zadnje strane telefona nalaze se ogledalo i objektiv 1.3 Megapikselne kamere.

Ekran svakako zaslužuje pohvale pošto su Nokia telefoni inače poznati po tome što imaju malo lošije ekrane nego aparati ostalih proizvođača. Ova nova linija telefona će svakako približiti Nokia telefone ostalima. Nokia 7370 je jedan od prvih modela sa novim ekranom. U pitanju je TFT ekran koji može da prikaže do 262.144 boje i sliku rezolucije 240 x 320 piksela (31 x 40 mm). Fizičke dimenzije ekrana su iste kao kod Samsung D600 modela, ali što se kvaliteta prikaza tiče utisak je da je slika prikazana na ekranu Nokia modela bogatija bojama i izgleda prirodnije. Mali elementi su veoma dobro prikazani na oba ekrana ali Nokia model ima toplije boje pa ostaje utisak da je slika na modelu 7370 bolja. Slobodno možemo reći da je ovo jedan od najboljih ekrana i da je bolji od ekrana sličnih telefona.

Na ekranu može biti prikazano do 10 linija teksta, statusna linija i oznake programabilnih tastera. Kod nekih funkcija možete uključiti zoom pa možete birati između tri veličine slova. Čak i kada izaberete najveća slova ona neće izgledati gigantsko, čak će i dalje izgledati delikatno. Veća rezolucija je omogućila prikazivanje više informacija na ekranu i nove ikone. Slika na ekranu će ostati vidljiva i kada se telefon nađe na suncu.

Tastatura je prosečnih dimenzija, tasteri su postavljeni blizu jedan drugom. Tasteri su različitih visina, malo su izdignuti kako idete ka centru, dok su oko tastera 5 nalazi malo udubljeni. Navigacioni taster je četvorosmerni, u okviru njega se nalazi taster OK. Belo pozadinsko osvetljenje je dobro raspoređeno i sve oznake na tasterima se vide bez problema.

Baterija je kapaciteta 840 mAh i u pitanju je Li-Ion baterija (oznaka je BL-4B). Po podacima dobijenim od proizvođača telefon sa ovom baterijom može raditi do 270 sati u mirovanju i oko 4 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana bez punjenja u toku kojih smo ga koristili sat vremena za razgovore i do sat vremena za ostale funkcije. Ako budete manje razgovarali ovim telefonom autonomija će biti oko 3-4 dana, što je veoma dobar rezultat za model sa ovolikom funkcionalnošću. Da bi se baterija napunila u potpunosti potrebno je puniti telefon oko 1.5 sat.

Meni

Ovaj model je zasnovan na ažuriranoj verziji platforme 40 i ima istu funkcionalnost kao Nokia 6270 i Nokia 6280 modeli. Kapacitet memorije je samo 10 MB što nije dovoljno za veću količinu muzike već je samo dovoljno za melodije. Čak i ako koristite samo kameru veoma brzo ćete popuniti memoriju. Proizvođač je pravio ovaj telefon sa namerom da podržava veliki broj funkcija iako se neće koristiti, pa tako mogućnost sinhronizacije sa PC računarom deluje kao da ne pripada ovom telefonu.

Kada uključitete telefon na ekranu će automatski biti prikazana kratka animacija preko koje možete saznati kako da koristite glavne kontrolne elemente i mogućnosti telefona. Ova animacija se nalazi u memoriji telefona i možete isključiti njeno prikazivanje pri uključivanje ili je jednostavno obrisati. Meni je standardan, od starijih modela razlikuje se jedino po ikonama za jačinu signala i stanje baterije (sada su malo bolje nacrtane) pošto je povećana rezolucija ekrana. Slično kao Symbian telefoni i ovaj model ima opciju Active Standby, što je u stvari kopija Today ekrana kod Windows Mobile smartphone aparata. Dok je telefon u mirovanju na ekranu će biti prikazana linija sa ikonama aplikacija, možete sami podesiti koje će aplikacije biti pokretane. Posebna ikonica signalizira da li je uključen radio i tada će biti prikazan broj stanice koju slušate, ime koje ste joj dodelili i status. Ispod toga se nalaze podaci vezani za današnji dan, ako ih ima u organajzeru. Ispod toga se nalazi linija za tekst ili belešku. Bez problema se možete kretati po ovim sekcijama, izabrati bilo koju belešku.

Za sada ne postoji kopija Active Standby opcije kod standardnih telefona. Ipak, Meni Aktivnosti kod Sony Ericsson telefona se može smatrati sličnom opcijom, mada se ideologija razlikuje. Interfejs Nokia telefona se pokazao kao superiorniji i razložniji.

Možete izabrati pozadine za ekran koje će biti prikazane dok je telefon u mirovanju; možete podesiti i boju slova. Kod nekih slika možete izabrati boju teksta tako da se on naglasi u odnosu na pozadinu. Tradicionalno možete podesiti koje funkcije pokrećete pomeranjem navigacionog tastera dok je telefon u mirovanju. Možete podesiti da li će ikone biti prikazane na ekranu ili će biti skrivene (ako je Active Standby aktivan onda ikone menija neće biti prikazane pa ih ni ne možete koristiti).

Fleksibilnost izmena zaslužuje pohvale, pošto je ovo jedan od najboljih interfejsa za sada. Možete izabrati Active Standby prikaz, tradicionali sa mogućnošću brzog pristupa funkcijama preko navigacionog tastera i Go-To funkciju (levi programabilni taster).

Glavni meni može biti prikazan na čak četiri načina - kao lista (biće prikazano 5 stavki), matrica (12 ikona), matrica sa oznakama (9 ikona) i tzv. bookmark način prikazivanja (preko tabulatora, kao lista, tabela, tabela sa oznakama). Prva tri načina prikazivanja su poznati sa starijih modela dok je poslednji način veoma interesantan. Ako izaberete takav način na ekranu će biti prikazana horizontalna linija sa ikonama za stavke menija i odgovarajuća oznaka. Možete koristiti horizontalno pomeranje navigacionog tastera da bi se ste se kretali po menijima dok će stavke tih menija biti prikazane u vertikalnim listama. Ovako je navigacija postala još lakša pošto ćete odmah videti koje stavke sadrži koji meni. Ovakva organizacija menija već postoji kod Samsung telefona.

Svi meniji sadrže horizontalne liste, pored naziva stavke nalazi se i mala ikona. Slova su manja nego inače pa tako može biti prikazano više linija teksta. Dizajn menija izgleda veoma privlačno zbog samih ikona; sam meni je veoma jasno uređen.

Možete podesiti posebno veličinu slova za Poruke, Kontakte i Web (mala, normalna i velika). Na prvi pogled izgleda kao da se veličina slova uopšte ne menja ali ipak više linija može biti prikazano. Čak i kada izaberete najveća slova ona neće biti masna već će i dalje biti normalna samo uvećana.

Da bi ubrzali navigaciju možete koristiti glasovne komande i brojeve na tastaturi za kretanje po meniju. Prepoznavanje glasa je na raspolaganju samo za osnovne funkcije i za njih ne treba posebno treniranje. Dovoljno je da samo izgovorite naziv stavke i telefon će je prepoznati (da bi ste je aktivirali pritisnite taster Name). Generalno, prepoznavanje glasa funkcioniše bez obzira kakav je glas onoga ko izgovara komande, isto važi i za imenik. Pitanje je kako prepoznavanje glasa funkcioniše za, na primer, našim imenima. Nije bilo nikakvih problema sa standardnim Engleskim imenima, ona su prepoznavana bez problema. Sigurno će Vas preslušavanje snimljenih oznaka za imena (onako kako ih je telefon prepoznao) nasmejati pošto telefon na čudan načim izmeni imena.

Imenik. Do 1000 kontakata, što je maksimalni broj, možete sačuvati u memoriji telefona. Ako Vam svaki kontakt bude imao samo ime i jedan broj telefona veoma brzo ćete ispuniti tu memoriju. Sa prosečnom količinom podataka (oko 6-7 polja po kontaktu je popunjeno) moći ćete u memoriji da sačuvate podatke za oko 300 kontakata, ne više. Svakom kontaktu možete dodeliti do pet brojeva telefona (glavni, mobilni, kućni, posao, fax). Prvi broj koji unesete za neki kontakt postaje podrazumevani ali to kasnije možete promeniti. Kada unosite podatke prvi put možete uneti samo jedan broj telefona, ostale unosite kasnije iz menija za menjanje unosa. Nekima će ovo smetati, dok će drugi odobravati ovakav način unosa. S obzirom da je sličan način unosa prisutan u svim Nokia telefonima, ne verujemo da će to predstavljati problem.

Takođe možete dodati e-mail, web, poštansku adresu kao i mali zapis kao dodatnu informaciju. Jedna od novih funkcija je USER ID, što je identifikator prisustva. U suštini ovo je analogno ICQ servisu, koji Vas obaveštava da li je neko od korisnika sa Vaše liste trenutno raspoloživ.

Svakom broju se može dodeliti fotografija (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada unosite informacije za određeni unos nećete videti sliku, da bi je videli morate otvoriti odgovarajuću stavku menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza su standardni: samo imena, imena sa glavnim brojem. Oba unosa iz imenika telefona i SIM kartice mogu biti prikazana istovremeno.

Tradicionalno možete koristiti tastere 2-9 za brzo pozivanje.

Kontaktima možete dodeliti ukupno do 100 slika. Kada primate poziv na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili. Fotografija zauzima veći deo ekrana i bez problema možete prepoznati ko je u pitanju. Iznad slike će biti prikazano ime onoga ko Vas zove i tip broja telefona (označen je ikonicom). Kontaktu iz imenika možete dodeliti i video snimak umesto slike. Ako video snimak ima i zvuk i on će biti reprodukovan. Video snimak ima veći prioritet u odnosu na fotografiju, pa tako ako dodelite nekom kontaktu i snimak i fotografiju biće prikazan samo video snimak.

Možete kreirati do 25 grupa, one će biti prikazane u listi sa imenima. Svakoj grupi možete dodeliti melodiju po izboru, sliku (ako je slika dodeljena i nekom kontaktu koji se nalazi u grupi, ta slika će biti prikazana). Jedan kontakt se može nalaziti u više grupa.

Kontaktu možete dodeliti melodiju koja će biti samo za njega ako je samo taj u kontakt u grupi. Najzad su grupe dobro organizovane. Dodatno iznenađenje se krije u listi imena. I ovde su prikazane grupe ali su označene posebnim simbolom. Pretraga po imenima funkciniše i za nazive grupa. Ovo se može učiniti kao nelagodno prvi put ali ćete vremenom shvatiti koliko komfora ovo donosi pošto ne morate da ulazite u poseban meni da bi pristupili grupama.

Pretraživanje po listi funkcioniše tako što otkucate nekoliko slova i biće Vam prikazan odgovarajuće ime iz imenika.

Sinhronizacija sa MS Outlook-om i dalje ne funkcioniše kako bi trebalo pošto se neka polja se pomešaju (npr. Ime i Prezime zamene podatke).

Poruke. Slično kao kod Nokia 6230i modela i ovde se nalazi nova verzija T9 sistema. Ovaj put sistem stvarno pogađa koje reči želite da unesete, slično kao Motorola ITAP softver. Ovo funkciniše tako što sistem ponudi reči koje je prepoznao i zapamti koje ste reči izabrali.

Pri unosu teksta u bilo kom meniju možete se bez problema prebaciti na neki drugi jezik, slično kao kod Nokia Smartphone aparata, što je veoma ugodno.

Telefon podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung i novi Motorola modeli iz LG-a. Za takve poruke postoji 10 grafičkih šablona u memoriji telefona. Nažalost, stav proizvođača je da ne podržava EMS standard iako je on dosta raširen tako da možemo reći da je ovo jedan od mana telefona. Ostatak karakteristika što se tiče poruka je da u telefonu možete sačuvati do 150 poruka, podržani su emotikoni i produžene poruke. Imate na raspolaganju opciju da se stare poruke automatski brišu iz foldera Poslate ako nestane mesta u memoriji.

Flash poruke su kratke poruke koje će biti prikazane samo na ekranu onoga ko prima poruku i neće biti sačuvane u memoriji telefona.

U kompaniji smatraju da će MMS u potpunosti zameniti EMS. Ovo je veoma blizu istini, pošto ova tehnologija postoje sve više popularna i uz pomoć te tehnologije možete kreirati zanimljive poruke koje sadrže slike, melodije itd. Svaka poruka može zauzimati do 300 KB. Realizacija MMS podrške je dobra, nikakvi problemi nisu uočeni. Fotografije koje ste napravili sa integrisanom kamerom će biti smanjene na manje od 300 KB da bi mogle da budu poslate u okviru poruke.

Kada snimate glasovne poruke za MMS one će biti ograničene na 3 minuta i 6 sekundi po snimku i tada ih možete odmah poslati. Ovo je pojednostavljena verzija MMS poruka za masovnu upotrebu.

Telefon ima ugrađen e-mail klijet koji podržava rad sa APOP/POP3/SMTP/IMAP4 protokolima. Mogućnosti ovog klijenta su poboljšane i sada on podržava 3GP, MP3, PPT, DOC, XLS i PDF fajlove. U odnosu na model 6230i poboljšanja su vidljiva ali je ovaj program i dalje daleko od idealnog.

Liste poziva. Telefon ima tri liste - za primljene, propuštene i pozvane brojeve. Svaka lista može da sadrži do 20 brojeva. Datum i vreme su takođe prikazani u listi, što je veoma zgodna osobina. Pritiskom na dugme za pozivanje kada je telefon u mirovanju možete videti listu pozvanih brojeva. Ovo je neugodno pošto se kod većine ostalih telefona odmah prikazuju sve liste, dok ovde morate da zapamtite u kojoj listi se nalazio koji broj telefona.

Podešavanja. Profili se mogu aktivirati iz ovog menija ili pristikanjem tastera za uključivanje/isključivanje. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili određenu grupu. Profili na Nokia telefonima su jedno od najboljih rešenja na tržištu. Takođe, možete odrediti da se čuje određeni zvuk kada otvarate/zatvarate telefon.

Telefon automatski zaključava tastaturu, može se i zadati dodatni kod za otključavanje tastera, da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer - izaberite profil koji će biti aktiviran čim povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja omogućava da prilagodite telefon sebi.

Funkcija poboljšanja Audio signala spada u nestandardne opcije. Ovo je neka vrsta ekvilajzera koji se prilagođava spoljašnjim zvucima i tako poboljšava kvalitet razgovora. Ako je ova funkcija aktivna biće prikazana ikona na levom delu ekrana koja se veoma jasno vidi. Teško je razaznati koliko je kvalitet razgovora time unapređen, ali funkcija svakako ne smeta. Slično rešenje promoviše kompaniju Samsung, samo što su ga oni nazvali Jasnoća glasa (Voice Clarity).

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove i svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati u prikazu za listanje, liste sa imenima ili ikonicama. Uvek možete kreirate nove foldere i sortirati fajlove. Bilo koji grafički fajl, uključujući tu i video snimke, možete pregledati preko celog ekrana.

Media. Ova sekcija sadrži sva podešavanja vezna za multimedijalne osobine ovog modela. Počećemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u VGA rezoluciji i u portret režimu (80 x 96 piksela). Kvalitet prikaza fotografija na ekranu je prosečan. Pošto se prebace na PC, kvalitet se značajno poboljšava, ali se ipak ne mogu nazvati odličnim. Podešavanja za kameru su veoma jednostavna, možete izabrati noćni režim, tri tipa kvaliteta i kompresije slika. Fajlovi će biti sačuvani u JPEG formatu.

Nokia 7370

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

(+) povećaj, 1280 x 960, JPEG

Media player je muzička aplikacija (slična se nalazi i u Nokia 6230i modelu). Podržava MP3 fajlove razniz bitrate-ova. Kvalitet reprodukcije je na visokom nivou, čak i za ovu klasu telefona. Pesme će biti reprodukovane bez ikakvih šumova (mada niski tonovi neće biti primetni). Zvučnika je interesantan, pošto se preko njega MP3 pesme čuju bez ikakvih problema ali MIDI melodije zvuče siromašno. U toku reprodukcije MP3 fajlove pesme možete premotavati (i unapred i unazad). Ipak, ova aplikacija i nije toliko potrebna kod Nokia 7370 modela zbog toga što on ne podržava memorijske kartice.

Stereo Proširenje. Možete uključiti reprodukciju muzike preko oba zvučnika pa ćete tako dobiti neku vrstu stereo efekta (kvalitet zvuka se poboljšava ali to ipak nije stereo).

Pomoću diktafona možete snimiti do 3 minuta zvuka. Možete ga koristiti i u toku razgovora.

Radio. U telefonu možete zapamtiti do 20 frekvencija FM radio stanica i dodeliti im nazive. Ova funkcija je ista kao u ostalim Nokia telefonima, memorisane radio stanice možete menjati pristiskom na dugme na tastaturi telefona. Radio se može slušati i preko zvučnika, ali slušalica mora ostati prikačena na telefon, pošto služi kao antena. Radio može služiti i kao alarm, ali opet morate ostaviti slušalice povezane sa telefonom. Ne postoji mogućnost da se snimi radio sadržaj u memoriji telefona. Podržan je i Visual Radio, još jedna od odlika Nokia telefona.

Organajzer. Možete uneti od 100 do 250 unosa u memoriju telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Telefon može automatski brisati starije unose (po datumu), ako tako podesite. Kalendar možete pregledati nedeljno (sa satima) ili mesečno. Podržano je brzo biranje određenog datuma. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, zabeleška), svakom događaju možete dodeliti upozorenje i možete podesiti se događaji ponavljaju. Kada pregledate kalendar po mesecima u donjoj liniji će biti prikazane do tri stavke iz podsetnika.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa dodeljivanjem prioriteta (važan, normalan, manje važan) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške - svaka beleška može da sadrži do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da se raspišu. Možete birati između dve veličine slova.

Alarm može biti podešen da radi jednokratno ili svakodnevno, gde možete izabrati kojim danima će se aktivirati. Bilo koja melodija ili radio stanica (prvo uključite slušalice) može poslužiti za alarm. Možete podesiti i posle kog vremena će se alarm isključiti (funkcija Snooze).

U organajzeru se nalaze tajmer i štoperica sa međurezultatima.

Aplikacije. Samo jedna igra se nalazi u ovom telefonu - Phantom Spider Evolution, 3D pucačina.

Kalculator. Naučni kalkulator je kompleksnija verzija kalkulatora koja će zadovoljiti čak i najzahtevnije korisnike.

Converter II - pomoću njega možete konvertovati različite merne jedinice, čak i valute.

Senzor omogućava traženje telefona sa istim programom putem Bluetooth veze a zatim razmenu fajlova. Ovo je odličan program za mlade ljude, pošto može služiti za upoznavanje.

Konverter veličina Vam omogućava da proverite koje se veličine koriste za odeću u raznim delovima sveta, što je odlična stvar za ljude koji često putuju.

Svetsko vreme prikazuje koliko je sati u različitim gradovima širom sveta, može biti prikazano više gradova odjednom.

Java aplikacije možete skinuti samo preko GPRS-a i EDGE-a (ne možete preko kabla), maksimalna podržana veličina je 125 KB.

WEB. Pretraživač verzije 2.0 Vam omogućava pregled xHTML stranica. Ništa posebno ne možemo reću u vezi njega.

Povezivanje. Telefon možete koristiti kao mode, podržan je i GPRS (klase 10) i EDGE (klase 10). Telefon možete povezati sa PC računarom na razne načine - preko infracrvenog porta, Bluetooth bežične mreže ili preko kabla. Nedostatak je što ne postoji nikakva indikacija brzine veze, najavljeno je da će u budućnosti to biti rešeno preko odgovarajuće ikone (ikona za EDGE ništa ne govori).

Telefon podržava sledeće Bluetooth profile: povezivanje na internet (Dial-Up Networking), Slušalice, Handsfree, Obex Object Push, Voice Gateway, profil za prenos fajlova (File Transfer Profile). Bluetooth je verzije 1.1.

Korišćenjem profila za transfer fajlova mogli smo da pregledamo internu memoriju. Bilo je potrebno da potvrdimo bilo koji pokušaj pregleda novog foldera na telefonu, tako je iz sigurnosnih razloga. Ljudima koji ovo koriste svakodnevno preporučujemo da isključe zahteve za potvrdu.

Na telefon možete prebaciti fajlove bilo kog formata, oni će biti snimljeni pa tako telefon možete iskoristiti za prenos fajlova. Kao što smo već napisali, nemoguće je prebaciti Java aplikaciju na Nokia 6230i bez korišćenja Content manager aplikacije.

Picsel Browser. Možete pregledati MS Office fajlove (Word, Excel, Powerpoint) i Adobe Acrobat (PDF) na telefonu pomoću ove aplikacije. Ova funkcija je ista kao kod Samsung D600 modela, samo nemate opciju za prikaz slike na ekranu TV aparata pošto telefon nema TV izlaz. Napomenućemo da Nokia nije objavila zvanične informacije da će koristiti Picsel Browser.

Sinhronizacija sa PC računarom. U paketu sa telefonom dolazi Nokia PC Suite softver. Ovo je kompletan softver koji omogućava ne samo sinhronizaciju organajzera i imenika sa MS Outlook, Lotus aplikacijama već i prenos melodija, logoa, pozadina za ekran i igara na telefon. Prenos igara je moguć samo preko ovog softvera ili preko WAP-a. Prenos igara preko Bluetooth-a ili infracrvenog porta je nemoguć. Program za sinhronizaciju je tradicionalan.

Produktivnost. Da bi izmerili produktivnost koristili smo tri JBenchmark programa (za MIDP 1.0, 2.0 kao i 3D paket). Produktivnost koju smo izmerili sa prve dve verzije odgovarala je većini sličnih telefona, dok je 3D paket pokazao da se ovaj telefon nalazi visoko na lestvici, u rangu telefona sa 3D akceleratorima (na primer, rezultat nije mnogo lošiji od rezultata Sony Ericsson W900i modela). Izgleda kao da Nokia 7370 koristi 3D akcelerator ali nismo u mogućnosti da to dokažemo ili opovrgnemo.

K750i
7370
JBenchmark 1
3845
1296
Detalji
Tekt
1000
303
2D Oblici
951
309
3D Oblici
650
245
Brzina popunjavanja
377
128
Animacije
867
311
1.1.1

K750i
7370
Jbenchmark 2
321
204
Detalji
Manipulacija slikama
194
162
Tekst
611
194
Sprajtovi
295
311
3D Transformacije
336
223
Korisnički interfejs
289
162
2.1.1

K750i
7370
Jbenchmark 3D
Detalji
Jbenchmark3D Visoki Kvalitet:
75
131
Jbenchmark3D Niski Kvalitet:
129
256
Trouglova/s:
17583
30677
kTeksela/s:
819
1312
3.1.0

Utisci

Podržane su 64-glasovne polifone melodije, a pošto su podržani i MP3, AAC, AAC+ i MP4 formati fajlova onda skoro da nisu ni potrebni MIDI fajlovi. Zvuk melodija se veoma dobro čuje, dok je vibracija prosečne jačine. Što se tiče kvaliteta prijema signala nije bilo nikakvih problema, sagovornike smo uvek bez problema čuli, kao i oni nas.

Neke od zamerki prethodnoj verziji telefona što se tiče interfejsa su ispravljene, pa je sada prikazana velika ikona u toku pozivanja i možete dodeliti video snimke kontaktima. Kada kucate broj telefona, on će biti okružen ramom. Kada nekog zovete biće prikazana umanjena slika koju ste dodelili tom kontaktu.

Takođe, treba pomenuti i brzinu rada telefona. Ni u jednom trenutku se nije desilo da se telefon zaglavi ili uspori. Aplikacije su funkcionisale perfektno, što možete videti i iz rezultata test paketa.

Najveća mana telefona je mala količina memorije, dok sve ostale funkcije prednosti. Telefon pruža maksimalne mogućnosti za moderan telefon, podržan je veliki broj funkcija, sam izgled telefona odgovara ciljnoj grupi korisnika. Kada razmotrimo broj podržanih funkcija slobodno možemo reći da je on veoma blizu ostalim telefonima Series 40 platforme (Nokia 6270, Nokia 6280). Nokia 7370 će biti veoma uspešan telefon u modnom delu tržišta. Ako budu predstavili slične telefone za ostale segmente tržišta Nokia će zadati težak udarac ostalim proizvođačima, najviše kompaniji Samsung. Što se samog modela Nokia 7370 tiče ovaj telefon kombinuje modnu komponentu sa najboljim Samsung telefonima i tehnološki je najbiliži Sony Ericsson telefonima. Smatramo da je ovaj model najbolje izbalansiran iz cele L'Amour kolekcije. Ovo je idealan telefon za ljude koji ne koriste dodatne funkcije poput kamere konstantno ali je potrebno da obavljaju razgovore i komuniciraju na druge načine bez problema. Nokia se sa ovim telefonom vraća na mesto pionira na polju dizajna i primene tehnologija.

Video snimci - primeri rada telefona:
Mehanizam za otvaranje (2.34 MB)
Brzina rada u meniju (3.59 MB)

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024