7380 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 7380
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 7380. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 7380 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia 7380

Nokia 7380 je najskuplji model iz L'Amore kolekcije i zadržava istu ideju kao njegov prethodnik. Neobičan dizajn izuzetno malog kućišta i fokusiranje na korisnike ženskog pola su razlozi zašto je ovaj telefona izuzetno neuobičajen i jedinstven. Ipak, proizvođač naglašava da je model namenjen korisnicima oba pola ali jednostavno ne mogu da zamislim koji će korisnik muškog pola koristiti telefon ovakvog dizajna. Sigurno će biti nekog ko će probati ali mislim da će 99 procenata korisnika ovog telefona biti ženskog pola.

Dizajn telefona je veoma neuobičajen - izgleda kao mala pravougaona šipka. Prednji deo telefona je napravljen od sjajnog materijala koji podseća na staklo pa ga možete koristiti kao ogledalo. Stariji model je imao samo ekran prekriven ovim materijalom, dok je kod novog modela skoro ceo prednji deo telefona pokriven njime. Time je znatno olakšano korišćenje prednjeg dela kao ogledala ali je otežano njegovo brisanje od otisaka prstiju ili obraza. Ova površina se veoma lako zaprlja - čak i posle samo jednog korišćenja telefona za razgovor morali smo pažljivo da obrišemo prednji deo telefona sa krpicom. Posle boravka od 5 minuta u ženskoj torbi na prednjem delu telefona smo mogli da vidimo prašinu, deliće materijala čudnog porekla i masne mrlje. Kada gledate ovaj telefon u izlogu prodavnice njegova prednja površina izgleda fenomenalno ali se to menja kada telefon treba da ga koristite. U neku ruku ovo što se dešava sa prednjim delom kvari utisak o telefonu.

Još jedna inovacija je crtež koji se nalazi na ovoj površini, to nije bilo ranije primenjivano. U bliskoj budućnosti možemo očekivati slična rešenja za Nokia modele.

Kućište je bronzane boje, sa zadnje strane se nalazi kožni umetak iste boja kao i sama zadnja strana. Bočne strane su napravljene od plastike boje slonovače i takođe su pokrivene zlatnom metalnom trakom koja ima narandžaste umetke. Zahvaljujući ovoj kombinaciji boja telefon izgleda veoma svetlo. Ovo je unikatna kombinacija boja, specijalno osmišljena za ovaj telefon. Telefon se može naći u kombinaciji crne boje i crvenih indikatora.

Svetlnosni indikator je pomeren sa donje strane i sada se nalazi u centru navigacionog točkića, kao taster OK. Ako ste uključili svetlosne efekte taster će treperiti narandžastom bojom. U toku razgovora oko navigacionog točkića će se pojaviti nekoliko tračica pastelnih boja što doprinosi harmoničnom izgledu telefona.

Oko navigacionog točkića se nalazi gumeni okvir čime je olakšano njegovo korišćenje. Lukovi iznad navigacionog točkića su takođe napravljeni od gume; to su u tasteri za pozivanje i prekidanje veze. Telefon nema tastaturu - sve operacije možete izvoditi samo uz pomoć Navigacionog tastera.

Nokia 7380 koristi isti ekran kao i njegov prethodnik, model 7280. Rezolucija TFT ekrana je 104 x 208 piksela (16 x 30 mm) i on može da prikaže do 65.536 boja. Na ekranu mogu biti prikazana 4 reda SMS poruke i statusna linija (naslov poruke). Zbog pozicije ekrana sve oznake za programabilne tastere se nalaze u desnoj vertikalnoj liniji. Kvalitet ekrana nije loš, boje koje su prikazane na njemu su svetle i "žive". Slike koje se nalaze u telefonu su dobrog kvaliteta i služe da prikažu mogućnosti ekrana. Opisani ekran je odgovarajući za telefon koji je ovako neobično dizajniran.

Na bokovima telefona se ne nalaze nikakvi upravljački elementi - kao što smo napisali za sve operacije ćete koristiti navigacioni točkić. Sa donje strane se nalazi držač u obliku zlatne školjke pomoću koga možete privezati traku za nošenje (držač je napravljen od metala). Tu se nalazi i standardna utičnica za punjač kao i utičnica za utičnica za slušalice.

Sa zadnje strane telefona se nalazi sočivo kamere rezolucije 2 Megapiksela i blic. Podsetićemo Vas da je Nokia 7280 imala kameru VGA rezolucije i da je kamera tamo bila skrivena pošto je telefon bio slajder. Kod Nokia 7380 nema pokretnih delova koji su potencijalno problematični, tako da su dimenzije ostale skoro iste kao kod prethodnika i sada iznose 114 x 30 x 20 mm. Masa telefona je 80 grama, pa ćete telefon svakako osetiti u šaci.

Na levom boku se nalazi ležište za SIM kartice kome pristupate preko poklopca (kod Nokia 7280 modela ležište se izvačilo u potpunosti) tako što ga pritisnete i on će se otvoriti. Ovo je veoma jednostavno, zgodno i elegantno rešenje. Ako pokušate da zamenite karticu dok je telefon uključen on će se automatski isključiti kada otvorite poklopac pa ćete morati sami da ga uključejete.

Telefon ima samo Bluetooth, infracrveni port se ne nalazi više u telefonu, što je sasvim dovoljno s obzirom na sve veću popularnost Bluetooth-a.

Korisnik ne može da priđe bateriji koja je integrisana u telefon. U pitanju je baterija kapaciteta 700 mAh, oznake BL-8N. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može raditi do 240 sati u mirovanju i do 3 sata ako se koristi za razgovore. U našem testu telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga koristili 90 minuta za razgovore i minimalno koristili ostale funkcije. Veća autonomija se postiže ako telefon koristite za razgovore do 60 minuta i tada ona iznosi oko 3 dana. Korišćenje Bluetooth-a skoro da ne utiče na autonomiju telefona. Ako bi Bluetooth bio uključen preko noći autonomija bi iznosila oko 2 dana. U poređenju sa standardnim Nokia telefonima stekao sam utisak da je baterija manjeg kapaciteta pošto nije bilo očiglednih razloga za tako veliku potrošnju energije. Ako bi isključili LE diode autonomija će se povećati za oko 3 sata, što nije kritično. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti telefon oko 1 sat i 10 minuta.

Meni

Da bi koristili telefon morate ga držati horizontalno. Na ekranu će biti prikazano ime operatera i tri oznake za tastere (dve za programabilne tastere i jedna u sredini za Ok taster koji se nalazi u okviru navigacionog točkića) će biti prikazane vertikalno, sa desne strane.

U meni možete ući pritiskom na OK taster; GoTo meni je izdvojen i sadrži funkcije koje najviše koristite, njega možete podešavati kako želite.

Ako držite pritisnut taster OK telefon će početi da bira broj telefona. Na ovom primeru ćemo Vam pokazati kako telefon funkcioniše. U liniji na dnu ekrana će biti prikazani brojevi i karakteri koje možete koristiti kada zovete nekog. Pomeranjem navigacionog točkića i pritiskanjem tastera OK birate cifru koji želite i ona će se pojaviti na ekranu. Ovu operaciju morate ponoviti za svaku preostalu cifru broja telefona i zatim pritisnete taster za pozivanje, pa tako počinje pozivanje. Kroz listu brojeva se možete kretati u oba smera. Možete isključiti neprestani krug pa ćete tako morati da se vraćate unazad kroz listu kada stignete do njenog kraja. Ovako isto unosite i slova.

Unošenje brojeva telefona kod Nokia 7380 modela je veoma dugotrajan proces i traje najmanje dva-tri puta duže nego kod običnih telefona. Po ovom pitanju telefon uopšte nije ergonomičan. Preporučujem svima koji razmišljaju da li da kupe ovaj telefon da prvo prebace sve brojeve telefona i kontakte na SIM karticu koristeći PC računar, pošto pretraživanje ne traje toliko dugo. Liste poziva su ostale standardne, u svakoj od listi se može naći do 20 unosa sa datumom i vremenom za svaki poziv. Kada pritisnete taster za pozivanje dok je telefon u mirovanju na ekranu će se prikazali lista pozvanih brojeva telefona.

Meni izgleda standardno (biće prikazana animirana ikona za svaku stavku, ispod će biti oznaka) ali je zanimljivo što je za svaku stavku prikazan broj, što je posledica toga što je meni zasnovan na standardnoj platformi. Kod običnog telefona mogu se koristiti brojevi na tastaturi da bi se ubrzala navigacija dok je kod ovog telefona to besmisleno.

Tekst se unosi na sličan način kako se unose i brojevi telefona, jedina razlika je u tome što birate između slova. Nokia je u ovaj telefon ugradila sistem za prepoznavanje reči, što je slično kao T9. Kada izaberete prvo slovo biće Vam ponuđene sve reči koje počinju na to slovo, itd. Ovo malo olakšava upotrebu telefona. Ako pogrešite moraćete da se prebacite u režim modifikovanja (prikazan je kursor) i da se vratite pritiskom na taster OK. U poređenju sa standardnim telefonima ovo je spor način za unos teksta. Da bi otkucali SMS poruku od 70 karaktera bilo nam je potrebno nekoliko minuta, što je previše.

Proizvođač je naveo da ovaj telefon podržava glasovne komande, što znači da u telefonu već postoje predefinisane glasovne komande za razne funkcije. Dovoljno je da izgovorite komandu i biće pokrenuta određena funkcija ili će biti pozvan određeni broj telefona. Neke od neobičnih funkcija su glasovne komande za stanje baterija i jačinu signala (ranije smo viđali ovo kod Nokia 6230i modela i bilo je fantastično). Takođe, možete izgovarati broj telefona cifru po cifru - prepoznavanje glasa tada funkcioniše perfektno.

Imenik. U pitanju je standardni imenik Series 40 platforme. Podatke o 1000 kontakata možete sačuvati u memoriji telefona (u slučaju da nisu popunjena sva polja, pošto je memorija dinamički deljena). Jednom kontaktu možete dodeliti do 5 brojeva telefona, izabrati tip broja (glavni, mobilni, kućni, posao i fax). Prvi broj koji unesete za neki kontakt će postati podrazumevani za taj kontakt ali ćete kasnije moći da ga promenite. Kada unosite podatke o nekom kontaktu prvi put moći ćete da unesete samo ime i jedan broj telefona, ostale brojeve telefona moći ćete da dodate kasnije kada budete menjali podatke o kontaktu. Nekima se ovo neće dopasti, dok će drugi reći da ionako imaju samo jedan broj telefona po kontaktu; obe grupe će biti u pravu. Ipak, pošto je ovaj način unosa isti kao kod svih ostalih Nokia telefona svakako možemo reći da su se korisnici već navikli.

Kao dodatne informacije o kontaktu možete uneti e-mail adrese, URL, poštansku adresu i tekstualnu belešku.

Svakom broju se može dodeliti fotografiju (samo portret ili automatski promenjena slika na potrebnu veličinu). Kada pregledate informacije za određeni unos nećete videti sliku; da bi je videli morate izabrati odgovarajuću stavku iz menija. Sa druge strane, u običnoj listi možete podesiti ime i odgovarajući prikaz slika. U ovakvom prikazu ikone koje predstavljaju slike nisu velike, pa samim tim nemate dovoljno informacija o slici. Ostali načini prikaza liste su tradicionalni: samo imena i imena sa glavnim brojem. U glavnoj listi prikazani su unosi iz imenika telefona i sa SIM kartice.

Glasovne oznake za kontakte u imeniku se automatski kreiraju i odgovaraće spelovanju imena na engleskom jeziku. Svaku oznaku možete čuti iz odgovarajućeg menija. Prepoznavanje glasa ne funkcioniše dobro pa softver veoma često ne prepozna koje ste ime izgovorili, pogotovo kada izgovarate kratka imena (poželjno je da za ime kontakta stavite 5 ili više karaktera). Bilo kako bilo, pozivanje glasom koje je nezavisno od načina izgovora i boje glasa je dobar znak. Kada se ova funkcija unapredi to će svakako predstavljati povećanje funkcionalnosti uređaja.

Unosima iz imenika možete dodeliti ukupno do 100 slika. Tokom dolazećeg poziva na ekranu telefona ćete videti broj onoga ko Vas zove i sliku koju ste podesili za taj broj telefona. Slika je malo veća od one koja je prikazana u imeniku, pa ćete morati malo da se potrudite da bi ste videli sliku pozivaoca. Fotografija zauzima veoma mali deo ekrana što i nije logično. Nokia trenutno zaostaje za ostalim proizvođačima kada se radi o ovog funkciji; nadamo se da će se ovo popraviti u budućnosti.

U imeniku možete kreirati do 25 grupa, kontakti se mogu nalaziti u više grupa. Za svaku grupu možete podesiti različitu melodiju i sliku. Grupe su vidljive u listi kontaktata i posebno su označene.

Poruke. Aparat podržava Nokia Smart Messaging standard, koji omogućava slanje i primanje melodija i jednostavnih crno-belih slika između kompatibilnih telefona. Pored Nokia telefona ovo podržavaju Samsung, LG i noviji Motorola modeli. U memoriji telefona postoji 10 grafičkih šablona za takve poruke.

Podržano je kreiranje MMS poruka; Audio poruke su podvrsta MMS poruka - iste su kao MMS poruke ali sadrže samo audio zapis.

Podešavanja. Profile možete aktivirati u ovom meniju. Svaki profil se može privremeno aktivirati u određenom vremenskom intervalu, a po isteku tog intervala izabrani profil će biti zamenjen podrazumevanim. Zvučni signali se mogu podesiti za svaku akciju, dolazni poziv ili dodeliti određenoj grupi u imeniku. Profili Nokia telefona su jedni od najbolje realizovanih rešenja na tržištu.

Podešavanja izgleda ekrana Vam omogućavaju da izaberete kombinaciju boja, pozadinu i skrinsejver. Skrinsejver je u stvari slika koja će biti prikazana na ekranu kada je telefon u mirovanju. Slika koje su došle uz telefon su najbolje za to, posto se one bolje vide od onih koje imaju pun koloritet.

Možete iskoristiti teme uz čiju pomoć ćete promeniti sva podešavanja veoma brzo. Iz ovog menija možete pogledati koliko je memorije slobodno (može biti slobodno do 52.4 MB).

Treba pomenuti mogućnost uključivanja poboljšanja zvuka u toku razgovora. U pitanju je neka vrsta ekvilajzera pomoću koga možete promeniti zvuk kada se nalazite na bučnim mestima. Slična funkcija postoji i kod Samsung telefona, tamo je nazvana Čistoća glasa, odnosno Voice Clarity.

Tastatura se automatski zaključava (mada to stvarno nije potrebno kod ovog telefona); možete postaviti i dodatni kod da bi se onemogućilo korišćenje telefona bez Vaše dozvole. Dodaci za telefon omogućavaju da promeni podrazumevano ponašanje telefona. Na primer, možete izaberite koji će se profil aktivirati kada povežete slušalice ili punjač. Ovo je interesantna opcija koja Vam omogućava da prilagodite telefon.

Galerija. Ovde se nalaze svi folderi koji sadrže fajlove. Svi imaju odgovarajuće nazive. Foldere možete pogledati kao liste, liste sa imenima ili ikonice. Uvek možete kreirati svoje foldere, sortirati fajlove.

Media. Ovaj deo telefona sadrži sva podešavanja vezana za multimedijalne funkcije ovog modela. Da počnemo od kamere. Kamera koja se nalazi u modelu omogućava slikanje slika u rezoluciji 2 Megapiksela (u pitanju je CMOS senzor). Možete slikati fotografije u sledećim rezolucijama: 1600 x 1200, 1152 x 864, 800 x 600 i 320 x 240 piksela. Na raspolaganju su Vam tri tipa kompresije fajlova: niski, normalni i osnovni. Možete podešavati još i ponašanje blica i da li ćete koristiti tajmer. Digitalni zoom omogućava da uveličate fotografiju do 4 puta. U podešavanjima možete uključiti i noćni režim.

Nokia 7380

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

  (+) povećaj, 1600 x 1200, JPEG

Video snimke možete snimati u dve rezolucije - visokoj (176 x 144) ili niskoj (160 x 120). Možete ograničiti video snimke da bi mogli da ih pošaljete uz MMS poruku.

Primer video snimka 1 (3GP, 95 KB)

Primer video snimka 2 (3GP, 130 KB)

Primer video snimka 3 (3GP, 270 KB)

Primer video snimka 4 (3GP, 145 KB)

Kamera rezolucije 2 Megapiksela se nalazi čisto da bi se zadovoljili zahtevi pretencioznih kupaca, pošto ćete slike uglavnom prebacivati na PC računar i tamo ih pregledati, pošto se na ekranu telefona teško šta može razaznati kada otvorite fotografije.

Media player je pojednostavljen program za reprodukciju muzičkih fajlova. Te fajlove možete preslušavati preko slušalica ili preko zvučnika telefona. Ne postoje liste pesama, podešavanja za ekvilajzer se nalaze u posebnom meniju i primenjuju se na sve muzičke aplikacije. Pri reprodukciji MP3 pesama neće biti prikazana imena tih fajlova što je nedostatak ovog programa. Ovaj telefon je nemoguće koristiti za reprodukciju MP3 fajlova pošto ne podržava memorijske kartice, dok je 50 MB interne memorije namenjeno za melodije i fotografije. Ovaj model podržava i Bluetooth profil za reprodukciju stereo zvuka. Transfer audio signala MP3 fajlova na Samsung SBH-100 slušalice nije pravio nikakvih problema ali kada bi telefon imao više memorije njegova upotrebljivost bi se povećala.

Radio. Možete sačuvati frekvencije za najviše 20 FM radio stanica i možete svaku imenovati kako želite. Ova funkcija je slična kao kod ostalih Nokia telefona. Nažalost, ne možete birati između sačuvanih radio stanica preko tastera na slušalicama. Radio možete slušati preko zvučnika ali je neophodno da prikačite slušalice pošto one služe kao antena. Radio možete iskoristiti i za alarm ali je opet neophodno da budu prikačene slušalice. U standardnom paketu se nalaze stereo slušalice.

Music Player – ova aplikacija može reprodukovati muziku, podržava liste pesama, mada je bolje urediti liste na PC računaru. Podržava čitanje zaglavlja mp3 fajlova, ali tada se mp3 fajlovi moraju nalaziti u "Music" folderu, inače aplikacija neće moći da ih učita. Music player podržava MP3 fajlove različitog kvaliteta (bitrate), uključujući i one sa najvišim. Kvalitet reprodukcije je iznenađujuće visok, nema distorzija čak i kada se slušaju pesme preko zvučnika. Aplikaciju možete prebaciti u pozadinu i nastaviti da radite sa telefon, dok će aplikacija nastaviti da reprodukuje pesme po zadatoj listi. Dok je telefon u mirovanju biće prikazana linija u kojoj ćete moći da vidite koja se pesma trenutno reprodukuje. Ako budete koristili neku funkciju koja koristi zvuk reprodukcija će se zaustaviti, ali će se nastaviti od tog mesta čim se za to ukaže prilika.

Diktafonom možete sačuvati do 60 minuta audio zapisa, možete ga koristiti i dok razgovarate. Broj zapisa je ograničen samo slobodnom memorijom.

Organajzer. Možete sačuvati od 100 do 250 unosa u memoriji telefona, u zavisnosti od njihove dužine. Stariji unosi (po datumu) se automatski brišu. Kalendar možete pregledati po nedeljama (sa satima) ili po mesecima. Možete se brzo prebaciti na određeni datum. Podržano je 5 različitih tipova događaja (sastanak, poziv, rođendan, podsetnik, beleška); za svaki događaj možete podesiti kako će Vas telefon obavestiti, dok se sami događaji mogu ponavljati.

To-Do lista omogućava kreiranje događaja sa tri prioriteta (visoki, normalan, niski) i postavljanje datuma za bilo koji događaj.

Beleške. Svaka beleška može imati do 3000 simbola. Ovo je više nego dovoljno čak i za korisnike koji vole da pišu mnogo. Možete birati između dve veličine slova, kao i kod poruka.

Alarm možete podesiti da se aktivira jedanput ili da se ponavlja.

Sinhronizacija. Ovde se nalaze podešavanja za SyncML.

Internet. U pitanju je WAP pretraživač verzije 2 koji omogućava pregled xHTML stranica. Ništa posebno ne možemo napisati o njemu.

Sinhronizacija sa PC računarom. CD sa programima je posebno dizajniran da bi se uklopio sa dizajnom telefona.

Za sinhronizaciju se koristi standardni Nokia PC Suite komplet programa. Ne možemo ništa posebno napisati o ovom programu. Omogućena je kompletna sinhronizacija sa programom MS Outlook i sa ostalim popularnim programima.

Utisci

Isto kao što su kod Nokia 7280 sve funkcije bile nasleđene od Nokia 6230 modela, koji je tada bio vodeći model, Nokia 7380 je većinu funkciju nasledila od Nokia 6230i modela. Podrška za rad sa muzičkim fajlovima, imenici i ostalo su realizovani slično kao kod nabrojanih modela. Jedinstvenost izgleda koju ima ovaj model, koji je još potpisala Nokia će svakako privući određeni broj korisnika ženskog pola. Telefon nema nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, 64-glasovne polifone melodije su veoma glasne. MP3 i AAC fajlove možete koristiti kao melodije. Vibracija je prosečne jačine, pa se može desiti da je ne osetite.

Nažalost, ovaj model nema stilizovanu kožnu futrolu, kao Nokia 7280. Umesto toga u standardnom paketu se nalazi standardna kesica, kao i kod ostalih modela ove serije. Prednosti ovog modela su: u potpunosti realizovano pozivanje glasom bez prethodnog treninga (ne funkcioniše u svim uslovima, ali je svakako prednost), veoma dobra kamera i postojanje funkcija sa starijeg modela. Dizajn ovog modela je ekstreman ali ga je ipak zasenio dizajn modela 7360. Pri kreiranju ovog modela proizvođač je ima želju da naglasi tehničke komponente telefona umesto samog izgleda. Po mom mišljenju Nokia 7280 se može smatrati primerom ovakvog tipa uređaja. Nokia 7380 je najviše namenjen onima koji traže kompromis između novih tehnologija, mogućnosti da se istaknu u društvu i dizajna. Model definitivno nije namenjen većem tržištu, kao Nokia 7280, već je fokusiran na malu grupu korisnika i biće veoma uspešan na tom delu tržišta.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024