N71 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia N71
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia N71. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia N71 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test Nokia N71

Standardni paket:
Nokia N71
Nokia baterija BL-5C
Nokia punjač AC-3
Nokia kabl za povezivanje CA-53
Nokia Stereo Headset HS-23
Nokia Audio Adapter AD-15
128 MB miniSD memory card
CD-ROM (na njemu se nalazi Nokia PC Suite 6.7 i Adobe Photoshop Album Starter Edition)
Uputstvo, vodič za brzu upotrebu i vodič za dodavanje aplikacija

Dimenzije Nokia N71 iznose 98.6 x 51.2 x 23 mm, što su tipične dimenzije za Symbian uređaj ali ne i za prosečan telefon na preklop. S obzirom da aparat možete koristiti i UMTS mrežama možemo slobodno reći da dimenzije odgovaraju njegovim mogućnostima. Radi poređenje možemo reći da je ostavio sličan utisak kao kada smo držali Sony Ericsson W900i u ruci ili u džepu pantalona.

Kada se uzmu u obzir dimenzije aparata slobodno možemo reći da će korisnici ženskog pola biti samo 5-10 procenata kupaca ovog modela. Interesantno je da je test grupa korisnika ženskog pola ocenila ovaj aparat kao "tako lagan ali previše kabast", mada su isto to rekli i za Motorola V3x model.

Masa Nokia N71 aparata je 139 grama, što nije malo za telefon, ali po izgledu bi se reklo da bi trebalo da ima još veću masu. Verovatno je razlog za to braon boja maske sa nekoliko detalja srebrne boje, što daje utisak da se radi o masivnom proizvodu. Taj utisak pojačava i metalni okvir koji se nalazi oko spoljašnjeg ekrana.

Sa prednje strane, kada je aparat zatvoren, se nalaze sočivo kamere i blic. U pitanju je CMOS senzor rezolucije 2 Megapiksela, pa je po tome veoma slična kamera kao kod modela N70, samo bez autofokusa. Na aparatu nema spoljašnjih tastera za aktiviranje kamere pa je onda možete aktivirati samo iz menija.

Štaviše, na aparatu se nalaze samo tri spoljašnja tastera - taster za uključivanje/isključivanje sa gornje strane aparata (pomoću njega možete menjati i profile), jedan taster ispod spoljašnjeg ekrana pomoću koga možete pregledati sistemske poruke i listu poziva bez otvaranja aparata i najzad taster na levom boku pomoću koga pokrećete Push-To-Talk funkciju (nije predviđeno da postoje tasteri pomoću kojih možete menjati jačinu zvuka).

Spoljašnji ekran je STN tipa i može da prikaže do 65.536 boja, velikih je dimenzija ali prikaz slika nije toliko dobar zato što su pikseli velikih dimenzija. Ipak, tekst možete čitati bez problema, čak i na suncu, zbog velikih slova.

Ne možemo reći da je ovaj ekran dobar, već da je osrednjeg kvaliteta (pošto ostali proizvođači ugrađuju i kvalitetnije spoljašnje ekrane). Spoljašnji ekran Nokia N71 modela može da prikaže sliku rezolucije 96 x 68 piksela, dijagonale je 1.36 inča.

Standardni Pop-port interfejs se nalazi sa gornje a ne sa donje strane. U standardnom paketu se nalazi Audio adapter pomoću koga možete prikačiti standardne 3.5 mm slušalice. Ranije je bilo velikih zamerki na račun toga što nije bilo moguće koristiti standardne slušalice.

Blizu interfejsa se nalazi mali poklopac ispod koga je ležište za miniSD memorijske kartice (ne možete koristiti microSD kartice). U standardnom paketu se nalazi kartica kapaciteta 128 MB na kojoj su probne verzije programa. Na nekim tržištima uz ovaj model dolazi kartica manjeg kapaciteta.

Aparat možete otvoriti jednom šakom; što veću šaku imate to će Vam biti lakše otvaranje. Opruga nije čvrsta ali nije ni previše opuštena, tako da se stiče utisak da ništa neće zasmetati pri otvaranju.

Ovaj model je masivan i čvrst, što će se, da povučemo paralelu sa svetom automobila, dopasti ljubiteljima modela kompanije Mercedes-Benz (voženje ovih automobila slično je slično kao korišćenje Nokia N71).


Oko glavnog ekrana se nalazi metalni okvir, isto važi i za tastere na donjoj strani telefona. VGA kamera se nalazi ispod ekrana i služi za video razgovore ali možete sa njom i fotografisati (mada po kvalitetu te slike možete koristiti samo za kontakte u imeniku). Indikator svetla, pomoću koga se aktivira pozadinsko osvetljenje u mraku, se nalazi ispod kamere.

Nokia N71 ima ugrađen QVGA ekran rezolucije 240 x 320 piksela (dijagonala je 2.4"). U pitanju je TFT ekran koji može da prikaže do 262.144 boje ali se mogućnosti ekrana ne mogu ni naslutiti zbog samog interfejsa (preovlađuje plava boja i ikone su monotone). Ipak, slike prikazane na ekranu ovog modela izgledaju bolje nego iste slike prikazane na ekranu modela Sony Ericsson W900i.

Da ne bi bila povećana cena ovog aparata proizvođač nije ugradio ekran veće rezolucije. Ipak, ni ovaj ekran nije toliko loš, štaviše ne verujemo da će se bilo kod od kupaca buniti. Slika na ekranu je vidljiva bez problema čak i kada se telefon nađe na suncu i to pod raznim uglovima. Na ekranu može biti prikazano do 9 linija teksta i nekoliko statusnih linija (u zavisnosti od aplikacije, ali najveći mogući broj linija je 12).

Silikonski umetci se nalaze na donjem kraju telefona (pravougaonici na uglovima) i sprečavaju da tastatura naleže na ekran kada je aparat zatvoren. Iznad bloka sa glavnim tasterima nalazi se Multimedia taster; pomoću njega pokrećete MP3 plejer, radio ili neku drugu funkciju.

Kada pritisnete taster videćete meni na kome su prikazana četiri smera, pa pokretanjem navigacionog tastera u određenom smeru pristupate odgovorajućoj stavci. Možete birati koje funkcije pokrećete pomeranjem u neki od smerova.

Mišljenja smo da bi Multimedia taster trebalo integrisati u mnoge proizvode pošto pozivanje funkcija pomoću standardnih tastera postaje sve komplikovanije. Opet, ni Multimedia tastera ne rešava sve probleme, pošto se sa tim tasterom povećava broj tastera na telefonu.

Prošireni Meni može poslužiti kao alternativa Multimedialnom tasteru; čak i neki tek najavljeni Samsung modeli imaju taj meni. Navigacinim tasterom možete pokrenuti neku od funkcija tako što ćete pomeriti navigacioni taster u određenom smeru. Ovaj aparat podržava i drugi nivo skraćenica. To aktivirate tako što pritisnete taster pa će se sa donje strane ekrana pojaviti traka pa pritisnete neki drugi taster, na primer #, da bi pristupili funkciji (i tu možete birati kojim tasterom). U novijim aparatima će se verovatno koristiti sledeći način pristupanja funkcijama: ukucate određeni broj, pomerite džojstik i tako pristupite određenoj funkciji. Na primer, ako unesete datum u numeričkom formatu i pomerite navigacioni taster na desno (što u stvari poziva organajzer) biće Vam prikazan dan čiji ste datum otkucali. Ovo je veoma ugodno rešenje koje ne zahteva dodatne tastere već koriste one koji su ugrađeni u telefon.

Blok sa funkcijskim tasterima je odvojen od numeričke tastature. Tasteri su velikih dimenzija i ugodni su za korišćenje, dok je navigacioni taster prosečnih dimenzija i moraćete da se malo navikavate na njega. Mali OK taster nije uvek ugodan za korišćenje. Tasteri sa brojevima su takođe malih dimenzija. Ipak, to ne smeta pri unosu teksta, mada bi više voleli da su tasteri većih dimenzija. Pozadinsko osvetljenje tastature je bele boje i oznake na tasterima se dobro vide u svim uslovima osvetljenja.

Prorezi za dva zvučnika se nalaze ispod tastature. Dva zvučnika su postavljena da bi proizvodila stereo zvuk ali to je samo marketinški trik.

Baterija je istovremeno i poklopac sa zadnje strane telefona. Ipak, vremenom će se razlabaviti i počeće veoma malo da se pomera, ali neće biti nikakvih problema sa time. U pitanju je Li-Ion baterija kapaciteta 970 mAh i po podacima proizvođača telefon sa tom baterijom može da radi do 4 sata ako se koristi za razgovore i do 210 sati u mirovanju.

U našem testu telefon je radio oko 2 dana u toku kojih smo ga za razgovore koristili 40 minuta i oko sat vremena za ostale funkcije. Ne verujemo da će autonomija bilo kome biti duža od ova dva dana. Ako ga koristite više vremena za razgovore i uključujete dodatne funkcije onda ćete morati da punite bateriju skoro svaki dan. Ovo ne iznenađuje uopšte, čak je i tipično za ovu klasu telefona. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno je puniti je oko 2 sata.

Specifičnosti softvera, kamera

Nokia N71 koristi Symbian 9.1 (Series 60 platforma, Edition 3), što znači da koristi i novo jezgro EKA2. To znači da je sada moguće za ovaj aparat praviti aplikacije poput mrežnih VoIP aplikacija. EKA2 omogućava proizvođačima hardvera da koriste samo jedan čip umesto ranijih multiprocesorskih konfiguracija (što automatski smanjuje cenu smartphone aparata).

Aparat ima 10 MB memorije, što je izuzetno mala količina memorije po današnjim standardima. Kartica kapaciteta 128MB koja se nalazi u standardnom paketu u velikoj meri olakšava korišćenje aparata, mada će većina korisnika kupiti odmah i karticu većeg kapaciteta. Brzina rada ne opada u velikoj meri ako koristite memorijsku karticu za čuvanje podataka.

Kamera meni je napravljen iz početka i sada će se na ekranu prikazivati samo umanjene fotografije (tražilo će i dalje raditi) i kratki podaci o fotografiji. Dok fotografišete u tom delu ekrana će biti prikazani podaci o tome koji je režim fotografisanja trenutno aktivan, sva podešavanja možete promeniti veoma brzo. Broj podešavanja je sličan kao kod N70 modela, kvalitet kamere je na istom nivou, malo nedostaje pa da se dostigne nivo kamere Sony Ericsson K750 modela.


Ovo je kratka lista mogućih podešavanja:
Scena služi za podešavanje kadra koji fotografišete, podrazumevano je automatsko podešavanje koje funkcioniše veoma dobro pa nećete morati da ga ručno podešavate. Ipak, na raspolaganju Vam je i nekoliko predefinisanih podešavanja - Portret, Pejzaž, Korisnčki definisano, Sportski, Noćni. Broj podešavanja je skoro isti kao kod određenih digitalnih kamera i samo Sony Ericsson S700 i K750 modeli imaju slična podešavanja.
Blic može biti automatski ili u anti-red-eye režimu, a možete i samo uključiti ili isključiti. Po podacima dobijenim od proizvođača da je efektivna udaljenost za blic 1.5 metar. Najbolje rezultate smo dobili na udaljenosti od 1 metra. Kada smo objekat približili na manje od te udaljenosti bio je previše osvetljen. Konačni utisak je da je blic previše slab za CMOS kameru.
Balans bele boje je podrazumevano podešen automatski. Na raspolaganju Vam je nekoliko podešavanja - za sunčano vreme, oblačno, pod običnom sijalicom, fluorescentnom, tungsten. Poboljšanje u odnosu na stariji softver je što sada možete videti kako će se izabrano podešavanje odraziti na samu fotografiju.
Vrednost ekspozicije možete podešavati u rasponu od -2 do +2, u koracima od po 0.1. Takođe, efekte podešavanja možete odmah videti na ekranu.
Ton boje - nema puno podešavanja, možete birati i Crno-Beli režim, Negativ, Sepia. Ipak, ne vidimo potrebu za ovim efektima pošto ih možete primeniti i u kasnijim modifikacijama slika.

Treba pomenuti i sledeća podešavanja fotografija:
Biranje rezolucije između 1600 x 1200 piksela, 640 x 480 i 240 x 180 piksela. Poslednja rezolucija je označena kao "Print".

Režim fotografisanja - standardni, serije fotografija, tajmer.

Možete aktivirati 20x digitalni zoom pomeranjem džojstika dok fotografišete. Ne vidimo koja je poenta u korišćenju zoom opcije pošto možete koristiti integrisani program za manipulaciju slikama da bi uvećali deo sa slike koji Vas zanima a i kvalitet će tada biti bolji.

Treba da sami procenite kvalitet fotografija u različitim uslovima, po meni je kvalitet fotografija na nivou kamere Nokia N70 modela. Ovo je više nego prosečan kvalitet.

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG


(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG


(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

Uporedite kvalitet fotografija sa Nokia N71 i Sony Ericsson K750i kamera:

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

(+) povećaj, 1600x1200, JPEG

Video snimci će biti sačuvati u mpeg4 formatu, trajanje snimka je ograničeno samo slobodnom memorijom. Možete isključiti zvuk u toku snimanja i birati između rezolucija 352 x 288, 176 x 144, 128 x 96 pixels (15 slika u sekundi za bilo koju od ovih rezolucija). Video snimci su prihvatljivog kvaliteta i nije bilo nikakvih iznenađenja.

Primer video snimka (mpeg4, 1.61 MB)

Bluetooth je u verziji 1.2 što znači da možete povezati više uređaja bez problema, bolje su podržani handsfree dodaci za kola (možete prebacivati imenik i liste poziva bez problema).

Pozivanje i komandovanje glasom je unapređeno i sada ne zavisi od boje glasa (kao kod Nokia N90 modela), ugrađen je Open Source pretraživač za Internet, podržan je rad sa GPS prijemnikom i određene funkcije su unapređene.

Utisci

Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala. Glas sagovornika se uvek dobro čuo kao i naš. Podržane su 64-glasovne polifone melodije; možete koristiti MP3 melodije kao zvono, tako da polifone melodije i nisu toliko značajne. Vibracija je slabija nego što je to slučaj kod većine ostalih telefona, tako da se može desiti da propustite poziv. Prednost ovog modela je to što je on jedan od prvih aparata zasnovanih na novoj platformi (Series 60 3. edicija) i donosi sa sobom sve odgovarajuće izmene. Kamera se može porediti sa kamerom Nokia N70 modela i nema nikakvih prednosti. Ovaj aparat ne bi trebalo posmatrati kao modni telefona, već kao Nokia N70 na preklop, tako da možemo slobodno reći da je ovo jedan od najfunkcionalnijih modela na preklop. Nokia N71 nije aparat za one koji žele da se razlikuju od ostalih i da se hvale sa skupocenim telefonom. Nije na nivou N80 modela, tako da neće odgovarati onima koji žele što više najnovijih funkcija u jednom telefonu. Možemo slobodno reći da je Nokia N71 kompromis između N70 i N80 modela, ali u drugom obliku, pa će svakako privući publiku. Ne treba očekivati da ovaj model bude jedan od najbolje prodavanih, na kraju krajeva čak ni proizvođač to ne očekuje (najbolje prodavani modeli su oni čiji se indeks završava na 0 ili na 5, kao na primer Nokia N95).

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024