6233 2005
2005. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon Nokia 6233
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Nokia 6233. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Nokia 6233 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test GSM telefona Nokia 6233

Prvi uređaj koji pripada seriji 6000 a koji je stigao na vrh svih top lista, bila je Nokia 6210. Veoma je važno znati da je i pre toga bila veoma velika potražnja za Nokia telefonima, ali najveći rast na GSM tržištu zabeležen je datumom izdanja 6210. Ovaj model je prvi put javno prikazan u martu 2000-e godine a nešto kasnije, u septembru, ovaj model se našao u maloprodaji. U suštini 6210 nije imala nijednog konkurenta osim ranije objavljenog Siemens S35i. Do tog momenta S35i je već postigao značajnu cifru prodatih uređaja a na nekim tržištima sve se svelo na rivalstvo između Nokia 6210 i Siemens S35i modela. Ono što je važno jeste činjenica da nije bilo alternativne na tržištu u to vreme – Ericsson telefoni su već bili na samom kraju svog postojanja.

Model Nokia 6233 je namenjen za jačanje Nokia-ine nadmoći na tržištu poslovnih telefona – u osnovi to je odlično zamišljen telefon za borbu protiv Sony Ericsson-a i delimično Samsung-a. Inovacije su uvek bile nešto što se ne može primeniti na klasične serije Nokia telefona – najčešće su najbolje karakteristike svih drugih bile unošene u liniju. Samim tim uvek su obezbeđivali najbolji kvalitet ali i cene. Sa pojavom Nokia 6233, čini se da je stari koncept počeo da bledi, budući da se pojavila potpuno nova ideja o inovacijama za klasičnu seriju.

Prva i istovremeno najznačajnija promena u pristupu kreiranja poslovnog rešenja bila je promena koncepta samog dizajna. Model je inspirisan idejama nekadašnjeg direktora odeljenja za dizajn, Frank Nuovo-a, koji svoju slavu uglavnom duguje tome što je veliki zaljubljenik u pomodne mobilne telefone i korišćenjem metalnih delova ili površina sa sličnim izgledom – prošla i trenutna serija 8000 (na primer, Nokia 8810, Nokia 8800) će vam dati uvid u to.

U suštini, to što je klasični koncept serije 6000 narušen modelom Nokia 6233 nije slučajno. Jedna od motivacija bila je želja da se načini takvo poravnanje gde telefoni neće imati samo zajedničku oznaku ili uopšte brend, već takođe i izgled. Takvi proizvodi će biti namenjeni sličnim korisnicima ali će još više proširiti tržište. Ostaje nam da vidimo kako će to ići kada su u pitanju Nokia 8800 i Nokia 6233. Sličnost ovih modela je naglašena nerđajućim okvirom na najnovijim proizvodima, međutim to je uticalo na trostruko povećanje cene. Ipak, ova dva modela nikada neće uticati jedan na drugi budući da je malo verovatno da će osoba koja je kupila 8800 zameniti svoj uređaj modelom 6233. Ono što je važno je pozitivna slika modela Nokia 8800 kao luksuznog proizvoda. Ovaj potez je veoma jednostavan i istovremeno veoma efikasan – modeli sa više funkcija su ranije objavljenji i počeli su da grade ime za druge telefone koji imaju donekle sličan dizajn. U slučaju telefona Nokia 6233, negativni efekat koji je prouzrokovan time što se model razlikuje od ostalih uređaja serije je sveden na minimun.

Štaviše, ovaj eksperiment sa sličnim dizajnom privlači mlađu populaciju, budući da im uređaj više ne izgleda dosadno. Fenomen bilo kog poslovnog telefona bez obzira na proizvođača je to da trećinu kupovine načini mlađa populacija. Tako da je kompanija Nokia odlučila da ne propusti tu šansu i da pokuša da se oduži i ovom delu svojih korisnika.

6230
6230i
6233

Postoje dve verzije modela, klasična crna i srebrna. Srebrno-crni završni sjaj u neku ruku podseća na prethodni model – aparat ne izgleda napadno i ostavlja utisak uređaja koji pripada smirenoj i adekvatnoj osobi. Istovremeno, crna verzija daje suprotne utiske od onih koji su upravo navedeni – ivice načinjene od nerđajućeg čelika i hromiranog okvira koji se nalazi između tastera čine da telefon izgleda strogo i elegantno.

6233
6233

Materijal koji je upotrebljen za izradu zadnjeg dela je specijalan, naime, radi se o tzv. plastici mekoj na dodir koja pruža izvanredan osećaj pri dodiru. Pored toga što je dodir prijatan, ovakva kombinacija delova od mekane plastike i metalnog okvira je nešto sasvim novo. Pored toga, da bi se okvir načinio još sjajnijim, tastatura je načinjena od svetlucave plastike. Sve u svemu, za ovo nema primedbi a telefon čini još više luksuznim.

Dimenzije telefona su 108x46x18mm a težina mu je 112 grama (sa ubačenom memorijskom karticom, zvanično objavljena težina mu je 110 grama). Model 6233 pristaje u bilo koji džep ili tašnu. Iako je malo teži od današnjih telefona, Nokia 6233 je jednaka po ovom parametru sa konkurentksim rešenjima. U celini nikakvi nedostaci ne mogu se pronaći – model je veoma prijatan za rad, dobrim delom zahvaljujući svojoj tastaturi. Oni koji se nalaze u krajnjim redovima blago su izdignuti. Svi tasteri su veoma mekani i mogao bih reći da je ovo jedna od najboljih ikad napravljenih tastatura. Četvorosmerni navigacioni i „OK“ taster nalaze se unutar tastature i veoma su lagani za upotrebu. Pozadinsko osvetljenje tastature je nežno plave boje a oznake su jasne.

Video klip, upoređenje dimenzija telefona sa modelom Nokia 6131, tastatura modela 6233 (wmv, 1.8 Mb) >>>

Jedinstvena karakteristika telefona Nokia 6233 jeste prisustvo bočnih stereo zvučnika, čije su rešetke postavljene više ka gornjoj ivici uređaja. Ovi nije prvi model kojeg karakterišu ugrađeni stereo zvučnici, prvi put je to urađeno na uređajima koji su bazirani na S40, na primer, Nokia 7370. Međutim, 6233 je prvi telefon koji poseduje tako velike zvučnike (11x15mm). Za sada nijedan prozvođač ne može ponuditi ni približno rešenje – za proteklih nekoliko meseci samo su Motorola E398 i Motorola E1 ponudile nešto slično. Zvučnici na Motorola-inim proizvodima su poprilično glomazni i obezbeđuju veoma impresivan i dubok zvuk, mada Nokia 6233 i dalje ima keca u rukavu – kada se radi o reprodukciji muzike u zatvorenom (ne na ulici), 6233 ima odlične kapaciteta i nudi sve ono što je potrebno. Međutim, ovaj telefon ima malo slabiju jačinu zvona u poređenju sa jačinom ostalih koja je prisutna kod najnovijih Nokia telefona kao što je 6131. Melodije mnogo bolje zvuče, jasnije su i čistije ali tiše. Razlika nije velika, barem ne u tolikoj meri da bi to bilo primećeno, sigurno nećete propustiti nijedan poziv. Nokia 6233 lagano upravlja melodijama koje se nalaze na uređajima koji su bazirani na Vertu brendiranim telefonima, što je veoma retko ovih dana. U suštini, zvuče slično tako da se ponekad teško može razaznati koji telefon zvoni (Vertu nudi glasnije melodije, međutim kada se telefon nalazi u džepu nećete ga čuti).

Video klip, muzičke mogućnosti telefona (wmv, 5 Mb)>>>

Ekran 6233 modela je QVGA, opremljen TFT tehnologijom (262.144 boja koje su jasne i živopisne), rezolucije 240x320 piksela (dijagonala 2 inča, 31x41mm). Proizvođač nije omogućio nijedan tip pozadinskog osvetljenja (intenzitet, trajanje), ekran je uvek jednako osvetljen, što omogućava manju uštedu. Ipak, korisnik može da odabere zaštitnik ekrana za režim mirovanja i režim pozadinskog osvetljenja (on/off) – u slučaju ovog poslednjeg, ukoliko je pozadinsko osvetljenje isključeno, informacije će u zatvorenom prostoru biti vidljive ali samo pod određenim uglovima. Pored toga, možete u potpunosti isključiti ekran, tako da će on pocrneti i neće prikazivati nikakve informacije. Budući da ekran poseduje okvir od ogledala, svi podaci su i dalje vidljivi i pri direktnim sunčevim zracima.

Dijagonala i kvalitet slike ekrana koji se nalaze na 6233 potiču od Nokia 6131 ali i dalje su vrhunski u svojoj klasi. Sve u svemu, ekran je odličan, ne postoje nikakvi nedostaci.

Na gornjoj ivici se nalazi taster za uključivanje, koji ima i funkciju promene profila kada se uređaj nalazi u režimu mirovanja. Sa leve strane nalazi se Push to Talk taster, koji ne može služiti kao prečica ni za jednu drugu funkciju i to predstavlja veliki nedostatak, budući da je ovaj servis beskoristan velikom broju korisnika.

Tu se takođe nalazi i microSD slot koji podržava zamenu kartice bez isključenja telefona. Okretanjem uređaja na desnu stranu ugledaćete taster za jačinu zvuka kao i taster za kameru. Infrared prozor se nalazi takođe sa desne strane.

Sa donje strane nalazi se konektor za standardni interfejs Pop Port pored priključnice za punjač koja se nalazi sa odmah sa desne strane. Otvor za traku za nošenje telefona oko vrata je takođe ovde smešten.

Video klip, izgled telefona (wmv, 1.9 Mb)>>>

Zadnja strana bi bila potpuno neiskorišćena da se sočiva kamere i maleno ogledalo ne nalaze na tom mestu. Kamera je 2 megapikselni CMOS, koja je veoma uobičajena za ovu kompaniju. Srebrne ivice oko sočiva su načinjene od plastike i podložne habanju, drugim rečima, vremenom se izgrebe i brzo isprlja. Sjajni okvir je takođe podložan raznim ogrebotinama i drugim vrstama mehaničkih oštećenja.

Baterija je Li-Pol, BP-6M kapaciteta 1100 mAh. Poklopac baterije je veoma dobro izrađen i čvrsto stoji na svojoj poziciji. Kompanija Nokia tvrdi da je baterija u stanju da podrži 340 sati rada u režimu mirovanja i do 4 sata razgovora. Pri prosečnom opterećenju, baterija nas je poslužila dva dana (2-3 sata reprodukcije muzičkih sadržaja, malo WAP pretrage, korišćenje kalendara, do 20 minuta igrica i 1 sat poziva). Ukoliko manje koristite telefon za pozive i muziku, baterija će vas poslužiti skoro tri dana, međutim, većini aktivnih korisnika baterija će trajati samo jedan dan.

Pri pokušaju slušanja muzike uz punu jačinu zvuka (preko slušalica), 6233 je omougućio 9.5 sati rada –isto vreme rada bi bilo i za upotrebu radija. Za potpuno punjenje baterije neophodno je približno 2.5 sata. Uzimajući u obzir tehničke podatke ovog uređaja i upoređujući dobijene rezultate sa konkurentskim, može se utvrditi da je standardno vreme rada koje baterija može da pruži dva dana. Ekran nema veliku potrošnju, tako da će vam isključivanje ekrana u najboljem slučaju pružiti uštedu od 5-6 procenata.

Karakteristike softvera telefona Nokia 6233

Uređaj se isporučuje zajedno sa 64Mb-nom memorijskom karticom, za koju proizvođač tvrdi da zaista ima skladišni kapacitet od 70Mb, a sve što treba da uradite je da ubacite karticu unutra. Međutim, tu se krije nekoliko potencijalnih problema – za neka tržišta ovakve kartice već sadrže neki unapred instaliran sadržaj, na primer igrice ili neke korisne aplikacije, dok za neka tržišta je potpuno prazna. Instaliranje osnovnih funkcija koje se nalaze na memorijskoj kartici i nije neka stavka ukoliko imate pristup internetu. Sve u svemu, imate na raspologanju 6Mb memorije, što je nedovoljno za moderne uređaje.

Za razliku od prethodnih modela, podaci primljeni preko Bluetooth-a i Infrared-a skladište se na mestu gde ima više slobodne memorije, a svi oni veliki fajlovi koji zauzimaju više memorije nego što telefon poseduje se smeštaju u direktorijum „Primljeno“ na memorijskoj kartici.

Bluetooth. Sve što je navedeno u vezi sa modelom Nokia 6131 važi i za 6233 – nema podrške za A2DP profil, tako da ne postoji način da iskoristite bežične slušalice iako se monofoni zvuci mogu prebaciti na njih. Proizvođač je objavio da su sledeći profili podržani za dati model:

slušalice;
Dial Up Networking;
"Guranje" objekata;
Transfer fajlova;
Hands-Free v1.5;
SIM pristup.

Trebalo bi napomenuti da iako je implementacija Bluetooth-a daleko od savršene, tokom testiranja naišao sam na odbijanje sinhronizacije sa računarom i u toku nekoliko daljih pokušaja povezivanja računara i aktiviranja auto-povezivanja naišao sam na slične probleme više puta. Navešću da će kod velike većine korisnika ovi nedostaci ostati neprimećeni ili će se dešavati veoma retko. U svakom slučaju, sudeći po ovom parametru, Nokia 6233 je daleko inferiornija u odnosu na uređaje kompanije Sony Ericsson, koji imaju bolju kompatibilnost sa različitim eksternim uređajima.

Uređaj poseduje Bluetooth 2.0 verziju sa podrškom za EDR.

Softverske karakteristike trećeg izdanja S40

Ovim delom su pokrivene sve softverske funkcije za koje je neophodan detaljan pregled, ali koje pripadaju samo osnovnoj funkcionalnosti. Kompletan opis funkcionalnosti može se pronaći u sledećoj sekciji ovog testa, koja će biti posvećena samo pojedinostima softvera bez posebnog osvrtanja na prednosti i nedostatke. Standardizacija softvera je dostigla S40 platformu zbog čega je materijal i podeljen na ovaj način.

Demo-režim. Dozvoljava pokretanje uređaja bez umetnute SIM-kartice, pristup je dozvoljen većem broju funkcija. Ovakva karakteristika je veoma retka na običnim uređajima.

Režim letenja. Mreža se može isključiti kada se nalazite u avionu ili na bilo kojem mestu gde su mobilni telefoni zabranjeni.

Java-aplikacije. Kao i na uređajima koji su zasnovani na S40, ovaj telefon nema mogućnost minimizovanja aplikacija, drugim rečima ukoliko pozovete određenu aplikaciju, možete ili da radite sa njom ili da je zatvorite (radio i muzika su jedini izuzeci). U poređenju sa najnovijom generacijom SonyEricsson uređaja kod kojih korisnici mogu ne samo čuvati aplikacije u pozadinskom režimu, već i pokrenuti do tri programa plus medija plejer, ovakvo rešenje koje je u najmanju ruku arhaično. Veličina aplikacija je ograničena na 1Mb (JAR).

Preuzimanje aplikacija i DRM. Ukoliko preuzmete aplikaciju preko WAP-a ili preko računara, bićete iznenađeni da nakon instalacije gubite svaku kontrolu nad njima (ova kategorija aplikacija uključuje nezaštićene test korisne funkcije). Pokušaj da takvu aplikaciju pošaljemo na drugi uređaj preko Bluetooth-a ne bi dao rezultate budući da nemate pravo da tako nešto uradite. Ovo može biti frustrirajuće ukoliko ne znate kako da se oslobodite ove zaštite. Odgovor na pitanje zašto je ovo zaštićeno nije mi poznat.

Liste poziva. Pritiskanjem tastera za poziv možete videti samo listu biranih brojeva. Međutim, sam proces komunikacije ne zahteva samo biranje već i primanje poziva. Oni korisnici koji imaju potrebu da pozovu osobe od kojih imaju propušten poziv moraju pregledati listu propuštenih poziva. Da bi pristupili objedinjenoj listi, morate izvršiti najmanje 3-4 akcije, što nije baš zgodno.

Dolazeće poruke. Ekran ne pruža informacije o pošiljaocu – već samo broj poruka (npr. imate jednu nepročitanu poruku), a to tako ne bi trebalo da bude. Kod pregleda, ime se uzima iz telefonskog imenika.  

Pretraga za BT-uređajima. Telefon je uvek u potrazi za novim uređajima koji se nalaze u blizini; ne možete odabrati uređaj koji se nalazi na listi već uparenih, a to za rezultat daje više potrošenog vremena.

Telefonski imenik. Za razliku od modela Nokia 6131 i sličnosti sa Nokia 6280, imenik ima mogućnost ubacivanja 500 unosa, dok je uobičajeno rešenje za sva poslovna rešenja kompanije Nokia 1000 unosa. Objašnjenje za ovo leži u problemu stare platforme koja je korišćena kao osnova 6233 modela, pa nema dovoljno interne memorije a i firmware 3G telefona zahteva više prostora. Na taj način je dobijeno nelogično rešenje koje je postalo ograničavajuće za neke korisnike, prepreka preko koje ne žele da pređu (jedan deo korisnika smatra da im 500 mesta za unos u imenik nije dovoljno).

Email klijent. Email klijent koji je instaliran u ovaj uređaj je napredniji u poređenju sa prethodnim, tako da bi trebalo da bude posebno opisan. Ovo nije idealno rešenje, štaviše, većini poslovnih korisnika neće odgovarati ali sam softver je veliki korak napred.

Glasovno pozivanje. Tagovi se automaski dodeljuju kontaktima u imeniku, bez prethodne probe. Jedini nedostatak je pouzdanost kada se radi o pretraživanju izmešanog telefonskog imenika (npr. koji sadrži unose na dva jezika) ili veliki broj komplikovanih prezimena sa sličnim izgovorom (telefon postaje nefunkcionalan i nudi potpuno različita imena). Imajući u vidu činjenicu da veliki deo ciljne grupe korisnika ne skladišti toliko unosa verovatno neće ni dolaziti do ovakvih problema.

Teme. Postoji nekoliko unapred instaliranih tema, sve su standardne i ne nude nikakvu mogućnost prilagođavanja ikona menija, sve je učinjeno da bi se uštedela memorija. Nove teme se mogu preuzeti na jednostavan način, i one su mnogo zanimljivije i živopisnije od standardnih.

Nemogućnost kopiranja fajlova – možete samo pomerati fajlove sa jednog na drugo mesto, ne postoji mogućnost kopiranja što je veliki nedostatak.

Prethodno instalirane aplikacije

Aplikacije se mogu razlikovatu u zavisnosti od zemlje u koju se uređaji isporučuju ali su veoma slične za većinu tržišta. Tu je igra Sudoku kao i klasična Nokia-ina igra – Snake III (3d izdanje).

Što se tiče funkcionalnih aplikacija – tu je konvertor valuta II, Translator (jednostavan rečnik sa pretragom reči) kao i funkcija svetsko vreme.

Na memorijskoj kartici nalaze se Soccer 3D, Rally 3D, Nokia Sensor i Nokia Wireless Presenter.

Ne postoje aplikacije koje bi vam pomogle da otvorite Office fajlove ili PDF, ali ne postoji ni mogućnost da ih instalirane (osim za softver za čitanje knjiga).

Performanse telefona

Interfejs modela je prihvatljiv po pitanju brzine, te oko toga nismo imali nikakvih problema. Koristili smo Benchmark testove da bismo verifikovali performanse uređaja, prema čijim rezultatima ovaj model je neznatno iznad proseka za svoj segment, i dalje pokazujući dobre rezultate iako je model prethodne generacije. U poređenju sa modelom Sony Ericsson W800 možemo primetiti da je model Nokia 6233 inferioran ali u pitanju su ipak dve različite klase telefona (ako ni po čemu drugom onda po pitanju Java-e).

Jbenchmark 1

Datum 17.06.2006
Model Nokia 6233
Verzija Firmware-a

Jbenchmark 1 1.1.1

Verzija

Ukupni rezultat: 1889

Detalji:
Tekst 434
2D oblici 445
3D oblici 316
Brzina popunjavanja 240
Animacija 454

Širina ekrana 240
Visina ekrana 250
Kolor ekran podržava
Broj boja 16777216
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije 2097152
Slobodna memorija 1878256

MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP-2.0
Microedition Platform: 3,5
Microedition Encoding: ISO-8859-1
Microedition Locale ru-RU

Jbenchmark 2

Verzija 2.1.1

Ukupni rezultat: 243

Detalji:
Manipulacija slikama 189
Tekst 220
Sprajtovi 423
3D Transformacije 302
Korisnički interfejs 158

Širina ekrana 240
Visina ekrana 250
Kolor ekran podržava
Broj boja 16777216
JPEG podrška podržava
Transparentnost (Alfa nivo) 256
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije 2097152
Slobodna memorija 1281700

MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP 2.0
Microedition Platform: 3,5
Microedition Encoding: ISO-8859-1
Microedition Locale ru-RU

Jbenchmark 3D

Perfomanse
Jbenchmark3D HQ: 133
Jbenchmark3D LQ: 262
Trouglova/s: 34713
kTeksela/s: 1351

Verzija: 3.1.0

Širina ekrana: 240
Visina ekrana: 320

3D Podsistem:
M3G Verzija: 1,1
Antialaising: ne podržava
True color: ne podržava
Dithering: ne podržava
Mipmapping: podržava
Korekcija perspektive: podržava
Osvetljenje lokalne kamere: ne podržava
Maksimalni broj svetala: 8
Maksimalne dimenzije pogleda: 1024
Maksimalne dimenzije teksture: 256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova: 1024
Maksimalni broj transformacija po verteksu: 4
Broj jedinica teksture: 2

Ostale karakteristike
Kolor ekran podržava
Broj boja 16777216
Transparentnost (alfa nivo) 256
Dvostruki buffer podržava
Ukupna količina memorije: 2097152
Slobodna memorija: 398212

MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP 2.0
Microedition Platform: 3,5
Microedition Encoding: ISO-8859-1
Microedition Locale ru-RU
Microedition Communication ports: COM0
Microedition Hostname: null

Jbenchmark HD

Verzija 4.0.3

Kvalitet prikazivanja
Bilinearno filtriranje: 99%
Trilinearno filtriranje: Neuspešno (80%)
Perspective correction: Neuspešno (85%)
Z-buffer dubina: 14 bita ili viša

Perfomanse
Glatkih trouglova: 65232
Teksturiranih trouglova: 53942
Brzina popunjavanja: 1620 kTexels
Igre: 116 (3.9 fps)

3D Podsistem:
M3G Verzija: 1,1
Antialaising: ne podržava
True color: ne podržava
Dithering: ne podržava
Mipmapping: podržava
Korekcija perspektive: podržava
Osvetljenje lokalne kamere: ne podržava
Maksimalni broj svetala: 8
Maksimalne dimenzije pogleda: 1024
Maksimalne dimenzije teksture: 256
Maksimalne dimenzije sečenja sprajtova: 1024
Maksimalni broj transformacija po verteksu: 4
Broj jedinica teksture: 2

Ostale karakteristike
Microedition Platform: 3,5
Broj boja 16777216
Transparentnost (alpha nivoa) 256
Dvostruki buffer podržava

MicroEdition Configuration CLDC-1.1
MicroEdition Profiles: MIDP 2.0
CLDC (JSR 30, 139) 1,1
Encoding: ISO-8859-1
Locale ru-RU
Ukupna količina memorije: 2097152
Slobodna memorija: 1014240
MIDP (JSR 37, 118, 271) 2
Širina forme: 222
Visina forme: 250
Širina slike: 240
Visina slike: 250
Kompletna širina slike: 240
Kompletna visina slike: 320
Dvostruki buffer slike: podržava
Boje: podržava
Boja: 16777216
Alfa nivoi: 256

FC (JSR 75) 1
PIM (JSR 75) 1

Bluetooth (JSR 82) 1
Zahtevanje konekcije: podržava
Skeniranje zahtevanih konekcija: podržava
Povezane strane: podržava
Skeniranje povezanih strana: podržava
Glavno prebacivanje: ne podržava
Skeniranje zahtevanih konekcija: podržava

OBEX (JSR 82)
WMA (JSR 120, 205) 2
Smsc N/A

MMAPI (JSR 135) 1,1
Enkodiranje fotografija: encoding=jpeg
Video klipovi: podržava
Video enkodovanje: encoding=3gp
Usmeravanje sadržaja: ne
Miksovanje: ne podržava
Snimanje: podržava
Audio enkodovanje: amr, amr-nb
Audio klipovi: podržava

Web Parser (JSR 172): 1
WEB RPC (JSR 172): ne
SATSA (JSR 177): ne
Lokacija (JSR 179) ne
SIP (JSR 180): ne

JTWI (JSR 185) 1
CHAPI (JSR 211): ne
SVG (JSR 226): 1
AMMS (JSR 234): ne
Globalno (JSR 234): ne

Kamera. Ovaj telefon poseduje 2 Megapiskelnu kameru (CMOS) koja nije baš u skladu sa današnjim standardima, ali je prilično dobra za model srednje klase. Nokia je odlučila da na kameru ne polaže mnogo tako da je ona ovde više kao opciona karakteristika. Ovo je razlog zašto je modul kamere odabran za model Nokia 6233 jedan od najjeftinijih i obezbeđuje prosečan kvalitet, da ne kažemo loš. U situacijama sa malo osvetljenosti kamera ne radi normalno, vreme ekspozicije raste i svaki i najmanji pomeraj koji vaša ruka načini dovodi do zamućene slike. Stanja sa malo svetlosti se podrazumevaju čak i po letnjim danima na mestima gde nema dovoljno svetlosti. Stanje je još gore ukoliko fotografišete u zatvorenim prostorijama. Ukoliko kameru smatrate nominalnim rešenjem - ona je prilično dobra, ali istovremeno telefon ne može da dostigne nivo recimo jednog Sony Ericsson K750i modela.

Sledeće rezolucije su podržane:

1600x1200;
1280x960;
640x480;
320x240;
160x120. 

Zvuk pri fotografisanju može da se isključi, a kamera poseduje i 8x zum, ali nema razloga da ga koristite. Fotografije možete sačuvati u internoj memoriji ili na memorijskoj kartici.  

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 800x600, JPEG

Neki efekti se mogu primeniti na već napravljene fotografije a na vama je da odlučite. Dostupni su efekti poput gradacije sive, crveno smeđe nijanse i negativa.

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

Za one koji vole da slikaju mnoštvo fotografija odjedanput, postoji odgovarajući režim za njih – kamera može da napravi do 3 snimka u vrlo kratkom vremenu, sva podešavanja ostaju slična onima koja su odabrana za pojedinačne snimke uključujući rezoluciju. Postoji i automatski tajmer za slikanje samog sebe.

Na sledećim slikama su prikazani snimci snimljeni u različitim uslovima za koje verujem da će vam pomoći da steknete sopstveno mišljenje o njihovom kvalitetu (maksimalna rezolucija, najbolji kvalitet). Radi poređenja prikazali smo vam i slike napravljene modelima Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson K800i u maksimalnoj rezoluciji i kvalitetu. Podsetio bih vas da model Sony Ericsson K800i poseduje kameru rezolucije 3.2 megapiskela i obezbeđuje de-facto bolji kvalitet slika.

  6233 (+)uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K800 (+) uvećaj, 2048x1536, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K800 (+) uvećaj, 2048x1536, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K800 (+) uvećaj, 2048x1536, JPEG

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K800 (+) uvećaj, 2048x1536, JPEG

 

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 

  6233 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 K800 (+) uvećaj, 2048x1536, JPEG

 

 K750 (+) uvećaj, 1600x1200, JPEG

 

Video. Telefon omogućava snimanje video klipova u 3GP formatu a dostupne su rezolucije 128x96 piskela ili 176x144, 352x288 i 640x480 piksela. Kvalitet snimka zavisi od tri parametra. Dužinu snimka možete ograničiti ali isto tako ona može biti i neograničena, dokle god ima slobodne memorije. Efekti koji se mogu primeniti na video klipove su isti kao i oni koji se mogu primeniti na fotografije. Kvalitet video snimka izgleda prihvatljivo kada ga gledate na telefonu, uključujući maksimalnu rezoluciju. Ipak kada taj klip budete gledali na računaru primetićete da je kvalitet mnogo slabiji, mada se i dalje može gledati što je veliki korak napred. U slučaju korišćenja rezolucije 352x288 piksela video klipovi napravljeni modelom Nokia 6233 kada se uporede sa klipovima napravljenim Samsung telefonima, izgledaju bolji i prikazane boje su prirodnije. Zahvaljujući činjenici da snimanje video klipova nije jedna od najzahtevnijih funkcija većine korisnika, možemo reći da je ova funkcija dobro odrađena.

Video klipovi - visok kvalitet, 640x480 piksela:

Video klip 1 (3GP, 4.4 Mb)>>>

Video klip 2 (3GP, 5.2 Mb)>>>

Video klip 3 (3GP, 5.5 Mb)>>>

Utisci

Jačina tona 64-tonskih polifonih melodija je dovoljna za gotovo svaku situaciju. Prijem signala je takođe veoma dobar i jednak je kvalitetu ostalih modela trenutne generacije. Vibracija je prosečne jačine i može da se oseti kada se telefon nalazi na primer u džepu.

Model Nokia 6233 je svoje pojavljivanje doživela u julu 2006-te. Ekvivalentan model kada je u pitanju linija teleofona iz kompanije Nokia je 6131, mada smo kod modela 6233 videli da je za izradu kućišta korišćen bolji materijal, ekran sa više boja i da je u pitanju telefon na preklapanje. Sa obzirom da su cene ova dva modela slične, na koji će se potencijalni kupci odlučiti zavisiće od forme koju preferiraju a ne od funkcionalnosti.

U trenutku kada je S40 treće edicije uključena u sve forme i govoreći o sličnostima pomenućemo ne samo Nokia 6233 i Nokia 6131 modele već i Nokia 6280. Razlika između Nokia 6131 modela leži u činjenici da je u pitanju GSM rešenje i da telefon poseduje više memorije za osnovne funkcije kao što je telefonski imenik (ovo ga čini sličnim modelu Nokia 6270 slider). Nedostatak memorije sperečio je inženjere da naprave širi set tema za model Nokia 6233 kao što je recimo Stereo Widening funkcija.

Muzičko rešenje je kada je model 6233 u pitanju veoma prihvatljivo, mada je slabije od Walkman rešenja po pitanju pogodnosti interfejsa, detaljnim podešavanjima. Ipak po pitanju kvaliteta zvuka ovaj model, odnosno njegovo muzičko rešenje je na istom nivou kao Walkman modeli, a kada govorimo o režimu rada zvučnika – ovaj model nema konkurenciju na tržištu (u ovome najveću ulogu igraju stereo zvučnici).

Dizajn je prijatan, numerička tastatura još prijatnija i zaista je zadovoljstvo raditi sa njom. Uzimajući u obzir ove parametre kao najvažnije ovaj model je uspešan. Nema veliki ekran kao prethodni modeli – poseduje mali ekran ali sa relativno visokom rezolucijom. Kao zamena za modele Nokia 6230/6230i ovaj model izgleda kao prilično dobar izbor, tako da ukoliko nemate alternativa ne treba da se ustručavate.

Istovremeno pozicija modela Nokia 6233 na tržištu nije usmaljena, direktan konkurent je Sony Ericsson K800i, koji poseduje u odnosu na Nokia-u neke jasne prednosti ali i jasne nedostatke. Još želim da napomenem da kod modela Sony Ericsson K800i je korišćena nova platforma, dok je Nokia 6233 izrađena na staroj platformi koja je iskorišćena do krajnjih granica. Dolazeći modeli će imati serije načelnih izmena. Što se tiče modernih funkcija Nokia 6233 ne poseduje podršku za A2DP profil za bluetooth (nije tako važna većini korisnika), Java aplikacije ne mogu raditi u pozadinskom režimu a postoje i ograničenja po pitanju njihove veličine. Nedostatak kamere za video pozive se teško može smatrati nedostatkom jer ova funkcija nije tako popularna za većinu. Slab odabir dodatnog pribora koji vam dolazi sa telefonom nateraće vas da kupite veću memorijsku karticu i USB kabl.

Ipak sve gore navedene mane nisu tako važne, jer postoji veliki broj fanova serija 6000x za koje će ovaj telefon biti veoma pogodan. Ovo je interesantno i dostojno rešenje, jedan od najboljih telefona u svojoj klasi. Zbog adekvatne cene model će biti popularan ali će njegov životni ciklus biti oko godinu dana. U budućnosti će biti zamenjen sa modelima indeksiranim slovom “T”, koji bi trebali da konačno budu u mogućnosti da preteknu glavne konkurente po nekim parameterima. Ipak ni konkurencija neće sedeti skrštenih ruku tako da će i budućnost doneti interesantna nadmetanja.

Kao kratak rezime reći ću da će Nokia 6233 postati najbolje prodavani model na tržištu. Najviše zbog lojalnosti korisnika brendu Nokia i izuzetnoj percepciji kompanije. Ovim modelom kompanija Nokia je bila u mogućnosti da ponovo kreira estetiku modela Nokia 6210 ali na modernom nivou. Po mom mišljenju Nokia 6230/Nokia6230i se izdvajaju u odnosu na ovaj model kao poslovna rešenja sa nebalansiranim setom funkcija i prihvatljivom cenom.

SAR faktor za ovaj model je 0.8 watt-a/kg

P.S. Firmware 3.70 stvara male probleme uključujući grešku koja se manifestuje pri pregledu liste poziva (objedinjene liste), sa više od 58 unosa.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024