EF81 2006
2006. godina
"
EXT nema
mAh
Test mobilni telefon BenQ-Siemens EF81
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona BenQ-Siemens EF81. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona BenQ-Siemens EF81 vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Kompletan test BenQ Siemens EF81

Standardni paket:
EF81 telefon
Li-ion 950mAh baterija sa punjačem
Stereo slušalice HHS-150
Data kabl USB DCA-140
Korisničko uputstvo, CD-ROM sa programima za sinhronizaciju

Po pitanju dizajna Benq Siemens EF81 ne podseća na Motorola modele iako je zamišljeno da on bude predstavljen kao konkurentni model Motorola RAZR telefonu pa je čak i zasnovan na sličnom konceptu. Izgled telefona je veoma svež ali opet ne izgleda tanko kao što je to slučaj sa RAZR modelom, mada to nije ni slučaj sa novijim Motorola V3x telefonom. Benq Siemens EF81 ima veliku prednju površinu i zakošene glatke uglove pa izgleda tanji nego što stvarno jeste. Prednji deo maske ovog telefona je napravljen od poliranog metala čija se tekstura lako uočava ali ipak ostaje prijatan osećaj kada dodirujete tu površinu, pošto je utisak da je ona ravna a ne izbrazdana. Po ovome Benq Siemens podseća na Nokia 8800 model. Najveći deo maske je srebrne boje dok je zadnji deo crne boje. Ovo je neobična kontrastna kombinacija boja. Zadnji deo telefona je takođe napravljen od metala, u pitanju je aluminijum koji je posebno obrađen tako da štiti unutrašnjost telefona od spoljašnjeg elektriciteta. Materijal koji je upotrebljen odaje utisak da je dobrog kvaliteta. Svi delovi maske su dobro uklopljeni, nema razmaka, ivice su odlično obrađene i maska zaslužuje sve pohvale.

Poklopac za bateriju je još jedna potvrda da su sve dobre ideje veoma vredne - dizajn je istovetan kao kod RAZR modela. Jedina razlika u odnosu na Motorola model je u težini postavljanja poklopca, pošto je sve zategnutije nego na RAZR modelu pa Vam neće prijati da baš svaki dan skidate ovaj poklopac.

Video snimak 1

Dimenzije telefona su 94 x 51 x 16 mm, bez problema ga možete nositi gde god želite - u džepu pantalona, košulje ili u futroli. Masa telefona je 110 grama što odgovara standardima za ovaj tip proizvoda.

Video snimak 2

Prvo što nas je zbunilo kod ovog telefona je što on nema kameru sa prednje strane namenjenu video razgovorima, pošto je Benq Siemens EF81 UMTS telefon. Ipak, nedostatak prednje kamere nadoknađuje glavna kamera rezolucije 2 Megapiksela koja će se rotirati kada otvorite telefon i tada možete fotografisati sebe.

Spoljašnji ekran telefona je napravljen u TFT tehnologiji i može da prikaže sliku rezolucije 128 x 160 piksela u 262.144 boje. Dijagonala ekrana je 1.25 inča a njegove dimenzije se 20 x 22 mm. Kada se telefon nađe na suncu slika na ekranu neće izbledeti ali će se javljati odbljesak od stakla koje štiti ekran pa zbog toga nećete moći da pročitate sve informacije sa ekrana. Staklo je napravljeno od kvarca, što je samo po sebi garancija da neće dolaziti do ogrebotina. Na ekranu se stalno mogu pročitati informacije o stanju baterije, jačini mrežnog signala, podsetnici i digitalni sat. Posle određenog vremena neaktivnosti isključiće se pozadinsko osvetljenje i tada ćete informacije sa ekrana moći da pročitate samo ako se nalazite u veoma osvetljenoj prostiriji. Iz ovog razloga možete podesiti da se prikazuje skrinsejver u obliku analognog sata koji veoma lepo izgleda.

Ispod ekrana se nalaze tri tastera koje možete koristiti za pokretanje raznih funkcija kada je telefon zatvoren. Tasteri su dobro postavljeni, neće se pomerati u svojim ležištima i možete ih koristiti bez problema. Ostali spoljašnji tasteri, poput tastera sa strane za podešavanje jačine zvuka, se lako uočavaju pošto su izdignuti od površine telefona. Najzad, sa donje strane prednjeg dela se nalazi zvučnik preko koga se reprodukuju melodije i glas sagovornika kada uključite spikerfon. Ovaj deo telefona je veoma kvalitetno realizovan, pošto zvučnik bez problema može reprodukuje muziku, mada će se javiti određena pucketanja kada su melodije pojačane na maksimum.

Sa obe strane telefona se nalaze udubljenja pomoću kojih možete otvoriti telefon jednom šakom. Moj utisak je da pozicija ovih udubljenja nije dobro odmerena pošto sam imao problema pri otvaranju telefona. Moguće je da su problemi proistekli i iz toga što masa telefona nije podjednako raspoređena izmeđi njegovih delova.

Kada otvorite telefon ugledaćete veoma kvalitetan glavni ekran za koji slobodno možemo reći da je jedan od najboljih ekrana koji su ugrađeni u mobilne telefone. Po kvalitetu se može porediti sa liderom, ekranom Motorola V3x modela. Ekran može da prikaže sliku rezolucije 240 x 320 piksela (QVGA), dimenzije su mu 34 x 45 mm, dijagonala je 2.2 inča. Maksimalni broj boja koje ovaj ekran može da prikaže je 262.144. Usled obnovljenog interfejsa i novih ikona utisak o kvalitetu ekrana se još više pojačava. Najzad su poslušali zahteve većine korisnika i unajmili profesionalnog crtača koji je promenio koncept dečjih ikona.

Što se tastature tiče, uvek je lakše prekopirati već postojeće rešenje nego smišljati svoje. Tako je tastatura ovog modela veoma slična tastaturi Motorola RAZR modela, možda čak više Motorola V3x modela pošto se između tastera nalaze gumeni umetci koji olakšavaju korišćenje tastature bez gledanja. Navigacioni taster je postavljen višlje nego tastatura pa je malo otežano njegovo korišćenje. Ispod tastature se nalazi nekoliko gumenim odbojnika koji sprečavaju da ekran nalegne na tastere mada će okviri tastera ostavljati tragove po ekranu.

Video snimak 3

Pozadinsko osvetljenje tastature je, kao što možete pogoditi, plave boje (ista boja se koristi i kod RAZR modela). Mikrofon se nalazi ispod tastature, na desnoj strani. Sa donje strane telefon nećete pronaći nijednu utičnicu. Interfejs je promenjen i sada je zaista tanak. Kako je interfejs promenjen, dodaci koje ste koristili sa starijim modelima će sada postati neupotrebljivi.

Kada sklonite poklopac sa zadnje strane ugledaćete Li-Ion bateriju kapaciteta 950 mAh. Prema podacima proizvođača telefon sa tom baterijmo može izdržati do 300 sati u mirovanju i do 4.5 sata provedenih u razgovoru bez punjenja. Kada korisite telefon oko sat vremena za razgovore i ostale funkcije koristite oko 40 minuta možete očekivati da će baterija izdržati oko 2 dana. Da bi se baterija telefona u potpunosti napunila potebno je puniti telefon oko 2 sata.

Ispod baterije se nalaze dva ležišta - jedan za SIM karticu, drugi za microSD memorijsku karticu. Kao što možete zaključiti, nije moguće menjati memorijske kartice "na živo", što je jedna od mana telefona. SIM karticu je potrebno da gurate dok se ne čuke klik, a ako želite da je izvadite potrebno je da je prvo pritisnete.

Meni

Ovo je jedan od prvih modela čiji je interfejs napravljen tako da telefon možete u potpunosti koristiti i kada je otvoren i kada je zatvoren. Jasno je da ako želite da fotografišete nešto drugo sem sebe morate da zatvorite telefon. Da bi mogli da fotografišete morate prvo pritisnuti levi taster koji se nalazi ispod ekrana pa će se na ekranu pojaviti navigacioni meni. Prva stavka je Kamera, druga je Snimanje video snimaka a zatim sledi sekcija posvećena reprodukciji multimedijalnih sadržaja (Media Player). Desni taster ima funkciju tastera za zaključavanje, što ponekad može biti zgodno. Kada izaberete Kamera režim biće Vam prvo prikazana animirana slika pa tu možete birati da li želite da telefon koristite horizontalno i sa jednom šakom u ovom režimu. Potrebno je zatim oko 3-4 sekunde da bi se na ekranu prikazala slika koju "vidi" sočivo kamere. Ako izaberete reprodukciju multimedijalnih sadržaja na spoljašnjem ekranu će se prikazati lista pesama, što je veoma zgodno pošto ne morate da otvarate telefon da bi ste izabrali omiljenu pesmu. Kada je telefon u režimu za reprodukciju pomoću srednjeg tastera možete podešavati jačinu zvuka. U celini, rad sa zatvorenim telefonom je ostavio veoma dobar utisak.

Interfejs je osvežen pre svega zahvaljujući novim ikonama koje se nalaze u glavnom meniju, dobro podešenoj osvetljenosti ekrana i slikama koje više ne izgledaju detinjasto. Glavni meni se sastoji od 3 x 4 ikone raspoređene u matricu, omogućena je brza navigacija pomoću brojeva. Sledeći tradiciju na raspolaganju vam je opcija da napravite Moj Meni u kojem će se nalaziti funkcije kojima najviše pristupate. Možete koristiti i tabulatore horizontalnim pomeranjem džojstika da bi se pomerali po menijima.

Video snimak 4

Po pitanju softvera ovaj model je isti kao Siemens SXG75. Sva je isto, sem što meni drugačije izgleda, teme su malo različite, kao i melodije. Telefon ima 64MB integrisane memorije.

Imenik. U imeniku ima mesta za otprilike 500 unosa. Možete uneti do 4 broja telefona, dva broja za fax, četiri email adrese, dva URL-a, ime kompanije, itd. Brojevi telefona će biti prikazani u jednom prozoru dok će brojevi fax-eva biti prikazani pod drugom karticom. Svakom kontaktu možete dodeliti i alias, nadimak.

Svakom kontaktu možete dodeliti posebnu melodiju, sliku, odrediti da je u nekoj od grupa i odrediti kada je rođendan. Kontakte koje držite na SIM kartici možete pogledati ako izaberete određenu stavku u meniju. Na raspolaganju su Vam 4 grupe za kontakte, možete napraviti neograničen broj novih grupa. Svakoj grupi možete dodeliti posebnu melodiju i sliku.

Kontakte možete sortirati po email adresama, URL-ovima, datumima rođendana i ti sortirani podaci će biti prikazani u novom prozoru. Možete podesiti pozivanje glasom, oko 100 unosa možete sačuvati u memoriji telefona. Kada držite gornji deo navigacionog tastera pritisnut dok je telefon u mirovanju aktiviraćete funkciju za prepoznavanje glasa. Interesantno je da kada pregledate grupe biće prikazan samo poslednji filter koji ste koristili, ne možete koristiti više filtera.

Lista poziva.U zapisniku se nalazi oko 100 unosa za svaki tip poziva - dolazni, odlazni i propušteni. Svi zapisi će takođe biti prikazani u glavnoj listi, pored njih će biti prikazana i odgovarajuća ikona. Detalji o pozivima Vam obezbeđuju da saznate datum i vreme kada je obavljen poziv. Tradicionalno možete ograničiti pozive na osnovu trajanja i toga koliko je kredita potrošeno, ove dve funkcije zahtevaju da znate PIN kod.

Internet. Pretraživač koji se nalazi u telefonu podržava HTML protokol. Stranice koje sadrže samo engleski jezik će biti prikazane bez većih problema, ali ćete zato sigurno biti razočarani sa stranicama koje su napravljene u ćirilici.

Kamera. Telefon je opremljen CMOS kamerom rezolucije 2 Megapiksela sa kojom možete napraviti fotografije najviše rezolucije 1600 x 1200 piksela (ostale podržane rezolucije su 1280 x 960, 640 x 480 i 320 x 240 piksela). Takođe možete podešavati balans bele boje (automatski, unutar prostorije, napolju), brzinu osvežavanja ekrana (50 i 60 Hz), putanju fajlova (za snimanje). Kamera ne podržava autofokus.

Specifičnost ove kamere je rotacioni mehanizam. Svoju okolinu ćete moći da fotografišete samo kada je telefon zatvoren. Kada otvorite telefon moći ćete da uslikate sebe. Ovo možda ne izgleda zgodno ali pošto telefon ima spoljašnji ekran visoke rezolucije pri korišćenju kamere nećete imati problema. Ideja je bila da se što više primeni minimalizam - ugledate nešto što želite da fotografišete, pritisnete taster i fotografije je gotova.

Video snimak 5 - demonstracija rotacionog mehanizma kamere

Kada slikate nešto što je loše osvetljeno šum će biti veoma izražen i pojaviće se određeni artefakti ali pozadinski osvetljeni objekti na noćnim fotografijama izgledaju veoma dobro. Specifično za digitalni zum je da slika gubi na kontrastu kada je izabran maksimalni zum. Skoro je neverovatno koliko loše fotografije mogu da izgledaju pri veštačkom osvetljenju kada je uključen maksimalnu zum. Kamera ne podržava makro režim fotografisanja.

Da bi fotografija bila sačuvana u memoriji potrebno je 3-4 sekunde što je zaista mnogo. Ne možete isključiti zvuk pri fotografisanju bez obzira koji profil odaberete. Kada je telefon otvoren možete podesiti balans bele boje (automatski, unutra, spolja) i nivo osvetljenja (od -3 do +3).

BenQ Siemens EF81

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

(+) uvećaj, 1600 x 1200, JPEG

Kamerom možete snimati video snimke rezolucije 176 x 144, 128 x 96 i 96 x 80 piksela. Možete birati da li će video snimci biti snimani sa 7 ili 15 slika u sekundi, maksimalno trajanje jednog snimka je 5 minuta. Kada snimate za MMS poruke bićete ograničeni na 10 sekundi. U toku snimanja video snimka neće raditi digitalni zum.

Kvalitet video snimaka nije visok. Ako pregledate video snimak u njegovoj prirodnoj rezoluciji slika će izgledati lepo ali kada je budete zumirali izbledeće. Može se desiti da broj slika u sekundi opadne ako se objekat koji snimate brzo pomera.

Utisci o ovoj kameru su veoma predvidljivi. Ne možemo reći da su fotografije napravljene ovom kamerom posebne po nečemu, koloritet je pomeren ka plavoj boji pa slika zbog toga izgleda hladnija. Kada koristite digitalni zum možete videti nedostatke kamere. Ipak, za ovakav telefon kamera nije nešto što je najvažnije. Po pitanju kvaliteta kamera je identična kao kod Siemens SXG75 modela.

Poruke. Tri tipa poruka su Vam na raspolaganju - SMS, MMS i Email. Produžene SMS poruke mogu sadržati do 755 karaktera ako koristite latinicu ili 330 karaktera ako koristite ćirilicu. U poruke možete ubaciti tekstualni šablon i broj telefona iz imenika. Podržan je T9 ali reči neće biti automatski umetane. Možete dodavati reči u bazu, da bi bile prepoznate kada kasnije kucate tekst. Kada unosite tekst u standardnom režimu pojaviće Vam se tradicionalna linija za unos teksta.

MMS porukama možete dodavati slike, tekst, video snimke, zvučne zapise i brojeve kontakata iz imenika. Iz menija za MMS poruke možete direktno napraviti fotografije, video snimke, snimiti zvučne zapise. Maksimalna veličina za MMS poruku je 195 KB, možete i sami podesiti ograničenje na 95KB pošto mnogi operateri ograničavaju MMS poruke na 100 KB. Možete izabrati i opciju "Ograničenje mreže" pa će telefon sam ograničiti veličinu poruke na podatke dobijene od operatera.

Kada kreirate email poruku morate prvo napraviti profil inače se meni za kreiranje poruke neće ni otvoriti. Email klijent podržava SMTP, POP3 i IMAP4 protokole. Email porukama možete dodati i fajlove koje telefon ne prepoznaje, maksimalna veličina za email poruku je 10 MB. Jedino ograničenje za email poruke je količina raspoložive memorije pošto memorijsku karticu ne možete koristiti za čuvanje email poruka.

Telefon nema šablona za email poruke, ali možete ih sami kreirati. Te šablone kasnije možete iskoristiti kao zaglavlje ili kao potpis u poruci. U ovom meniju možete podesiti i glasovne poruke.

Organajzer. Tu se nalaze kalendar, glasovni podsetnici, podešavanja za vremenske zone i sinhronizacija. Kalendar je veoma dobro realizovan kod ovog modela. Bilo koji novi unos u kalendar na početku neće imati definisan tip. Svakom unosu možete odrediti datum i vreme početka, datum i vreme kraja, vreme kada će Vas obavestiti (ako je potrebno). Podešavanja ponavljanja događaja je moguće (dnevno, nedeljno, mesečno, godišnje, samo jedanput). Ovakav način formiranja podsetnika podseća na alarm sa proširenim mogućnostima. Jedina zamerka je što u kalendaru ne postoje vikendi ali to lako možete rešiti tako što ćete kreirati podsetnik za subotu i nedelju i podesiti da se ponavlja svakih nedelju dana. Broj unosa je ograničen samo slobodnom memorijom.

Diktafonom možete snimati glasovne poruke. Broj unosa je ograničen tako da ukupno vreme koje zauzimaju ne može preći 150 sati. Ovo je više nego dovoljno ako se uzme u obzir trajanje baterije. Diktafon možete koristiti u toku razgovora.

Vremenska zona je standardna funkcija. Možete videti vremensku razliku između dva izabrana grada.

Sinhronizacija. Ovde možete izabrati sinhronizaciju "preko vazduha", odabrati koje aplikacije želite da sinhronizujete, izabrati profil i tip razmene podataka. Poruke i kontakte možete kopirati na eksterne servere (SyncML protokol).

Igre. U telefonu se nalaze 5 igara. U pitanju su "Sea Battle", "GemJam Fever", "Super Bomberman", "Star Wars" i "Space Stack Attack". Pri pokretanju i korišćenju igara nije bilo primetnih usporenja, jedino je bilo potrebno 10-15 sekundi za samo pokretanje igara. Ako Vas neko pozove dok je igra aktivna ona će biti minimizovana i možete nastaviti sa igranjem kada završite razgovor. Isto važi i za Java aplikacije.

Program za reprodukcijuOvaj program se nalazi u posebnom meniju i ima sopstvenu ikonu. Kao i kod modela S75 i ovaj telefon ima ugrađen ATI procesor Imageon 2182. Sa ovim telefonom možete bez problema pregledati Real Media 8/9 multimedijalne fajlove pored standardnih (melodija, aac, mp3, 3gp fajlova, grafičkih fajlova). Multimedijalne fajlove možete pregledati i preko celog ekrana. Liste pesama mogu sadržati do 25 fajlova, podržana je reprodukcija u pozadini. Pri pregledanju slika možete uključiti slajd šou.

Jedna od mana ovog programa je što ne možete izabrati ceo folder za preslušavanje. Takođe, nije podržana ni tako jednostavna funkcija kao što je Shuffle. U toku dolaznog poziva trenutna pesma će biti pauzirana pa ćete kasnije morati sami da nastavite reprodukciju ili da je zaustavite. Ovo je veoma nezgodno i ne postoji neko logičko objašenjene za tako nešto. Nisu podržani ekvilajzeri. Što se tiče jačine zvuka imate na raspolaganju 10 nivoa i slučaju da koristite slušalice najugodnije će biti ako zvuk držite na 7 ili 8 poziciji. Kao što smo rekli ranije, plejer možete prebaciti u drugi plan (minimizovati) i raditi sa ostalim funkcijama telefona.

Ako kupujete telefon sa namerom da preko njega slušate muziku preporučujemo da zaobiđete Siemens modele pošto imaju veoma siromašnu podršku za reprodukciju muzike.

Dodaci

Alarm. Alarm kod ovog telefona možete podesiti da se ponavlja svaki dan u nedelji. Da bi napravili dodatne alarme možete iskoristiti unose za organajzer.

Kalkulator. Kalkulator ima prošireni režim gde možete računati stepene, kvadratni koren i recipročne vrednosti. Veoma lako kalkulator možete prebaciti u konverter. Ipak, konverter možete pokrenuti i iz menija.

Snimanje zvuka je u stvari diktafon koji smo opisali ranije.

Štoperica omogućava da merite vreme i podržava međurezultate (do 100).

Unit Converter – omogućava konverziju mernih jedinica.

Moji fajlovi Ovo je standardni Siemens fajl menadžer. Foldere sa igrama i aplikacijama možete pregledati, pored onih sa grafičkim fajlovima, video snimcima, temama i zvukovima. Aplikacije se neće prikazati u ostalim menijima.

Među instaliranim aplikacijama su "Photo Editor" i "Rescue Dictionary".

"Photo Editor" je moćna alatka za obradu fotografija na mobilnom telefonu, ali će Vam biti potrebna velika količina vremena. Lakše je fotografiju prebaciti na PC računar i tada je obraditi. Rečnik će svakako biti najpopularnija aplikacija, pošto možete veoma brzo saznati najkorišćenije fraze na šest jezika. Međutim, moraćete da unesete fraze i njihovo značenje na ostalim jezicima, pošto rečnik ne može automatski da ih prevodi.

Podešavanja. Nisam primetio nikakve razlike između ovog i Siemens S75 ili SXG75 modela. Jedina razlika je možda u vibraciji, pošto su tu profili sa raznim tipovima vibracije. Možete podesiti da je memorijska kartica odredište za primljene fajlove preko Bluetooth-a. U telefonu se nalazi samo pet tema ali su veoma interesantne.

Performanse. Po performansama ovaj telefon je isti kao Siemens SXG75, jedino se javlja mala razlika u rezultatima ali to je posledica firmware-a. Za razliku od Siemens S75 i ostalih telefona x75 serije Benq-Siemens EF81 radi primetno brže od njih.

Utisci

Nije bilo nikakvih problema sa kvalitetom prijema signala, melodije su se jasno čule u raznim uslovima; polifone melodije nisu više toliko bitne pošto su podržane MP3 melodije. Može se desiti da čujete šum i krčanje kada izaberete neodgovarajuću melodiju i kada se telefon nalazi unutar prostorije.

Za razliku od modela SXG75 ovaj telefon nema Radio i nema ugrađen GPS prijemnik. Nije podržan ni EDGE prenos podataka.

Prednost telefona je u kvalitetu maske, odnosno materijala koji su korišćeni da bi se ona napravila. Još jedna prednost telefona je veoma kvalitetan interni ekran, jedan od najboljih u ovoj klasi. Unapređenje interfejsa je takođe još jedna od pozitivnih osobina ovog telefona. Benq-Siemens EF81 je interesantan ljudima koji su hteli da kupe Motorola V3x model ali im se nije dopalo plastično kućište tog modela. Možemo reći da je Benq-Siemens EF81 veoma uspešan telefon i da može da ponudi ono što nedostaje konkurentnim modelima. Ako poredite ovaj telefon sa ostalim na tržištu treba istaći da on ima prosečnu kameru (koja će biti sasvim dovoljna prosečnim korisnicima), jednostavnu realizaciju reprodukcije MP3 fajlova. Ako bude imao cenu po kojoj će moći da konkuriše Motorola V3x modelu onda ćemo imati veoma zanimljiv telefon na tržištu. Nažalost, po proceni Benq-Siemens proizvođača ovaj telefon treba da ima veću cenu zbog upotrebljenih materijala, koja je skoro dva puta veća od cene pomenutog Motorola modela. Svakako model EF81 treba da pogledate detaljno pre kupovine. Telefon će najverovatnije biti popularan kod lojalnih Siemens korisnika, pošto je ovo poslednja prilika da kupite pravi Siemens model, pošto su oni napustili tržište. U svakom slučaju, kada pogledate telefon uvek će biti prisutan utisak da ste već videli ranije, pošto je on kreiran kao imitacija Motorolinih proizvoda.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024