X6 8GB, 256GB, 2x SIM2024
2024. godina
6.67" OLED 120Hz, 89.7% body
40% 7s Gen 2, Android 14
RAM 8 GB, INT 256GB, EXT nema
67W, 5100 mAh Neizmenjiva
3 kamere, max 64MP
Test mobilni telefon Poco X6 8GB, 256GB, 2x SIM
U nastavku pročitajte kompletan test mobilnog telefona Poco X6 8GB, 256GB, 2x SIM. U testu ćete pronaći detaljne informacije testiranog mobilnog telefona Poco X6 8GB, 256GB, 2x SIM vezano za izgled modela, performanse, kvalitet ekrana i kamera.
MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)

Situacija na tržištu mobilnih telefona

Svet telefona, ili čak i univerzum telefona, ako hoćete, bio je pomalo sumoran u poslednjih nekoliko godina. Naročito ako uzmemo srednji segment cena. Tržište telefona je u stalnoj krizi poslednjih nekoliko godina (obim je pao sa 1,5 milijardi na 1,2 milijarde jedinica), proizvođači štede novac minimalnim ažuriranjem telefona.

Čini se da sve kompanije sebe zamišljaju kao super brendove. Međutim, uz svo poštovanje, na tržištu telefona postoji samo jedan brend - Apple. Brend realno ima poslednju ulogu u procesu selekcije. Prvo, kvalitet kamere i sveukupne performanse, zatim tajming servisne podrške, dizajn, a na samom kraju, ako ostane snage, razmisliti i o imenu kompanije koja je proizvela telefon.

Ovim pristupom, POCO se razlikuje od svojih konkurenata na pozitivan način. POCO je trebalo da postane još jedan brend u portfelju Xiaomi. Kompanija već ima premium seriju Xiaomi, a postoje i jednostavniji telefoni pod brendom Redmi. POCO je trebalo da bude brend za mlade i pokušava da privuče pažnju davanjem dobrih karakteristika po nižoj ceni.

Korisnici koji se odluče za POCO X6 dobijaju:

  • Snapdragon 7s Gen 2, 8 GB RAM-a i 256 GB skladišnog prostora
  • AMOLED ekran sa 10-bitnom bojom, brzinom osvežavanja od 120 Hz i osvetljenošću od 1340 nita, zaštićen Corning Gorilla Glass Victus-om
  • Baterija od 5100 mAh i adapter od 67 W
  • Glavna kamera od 64 MP sa optičkom stabilizacijom
  • Stereo zvučnici, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.4, IP54 zaštita
  • Dugoročna podrška: 3 Android verzije i 4 godine bezbednosnih zakrpa

Šta je glavni problem sa POCO X6

Glavni problem sa POCO X6 je što postoji POCO X6 Pro. Nije velika razlika u ceni a za ovaj novac kupac će dobiti Wi-Fi 6 i skoro 1,4 miliona AnTuTu poena, pošto telefon koristi čipset Mediatek Dimensity 8300 Ultra i UFS 4.0 drajv. Ali umesto Gorilla Glass Victus-a biće Gorilla Glass 5. Postoji i opcija sa jarko žutom kožnom zadnjom pločom. Ovako:

Verovatno je da je kompanija razmišljala na ovaj način. POCO X6 Pro je za gejmere ili za oni koji jednostavno žele moćan telefon.

POCO X6 je za one koji neće aktivno da igraju igrice, već samo žele telefon sa dobrom kamerom. I njima preporučujemo da malo doplate i uzmu uređaj čije će performanse biti na nivou vodećih iz 2023. godine.

Specifikacije

  • Procesor: Snapdragon 7s Gen 2, Adreno 710 grafika
  • Operativni sistem: Android 13, HiperOS shell
  • Memorija: 8/12 GB / 256/512 GB UFS 2.2
  • Ekran: 6,67 inča, AMOLED, 68 milijardi boja, rezolucija 2712x1220 piksela, osvetljenost 1200 nita, HDR10+, Dolby Vision, 120 Hz, Corning Gorilla Glass Victus
  • Baterija: 5000 mAh, brzo punjenje 67 W
  • Glavna kamera:
    • 64 MP, f/1,7, 25 mm (širokougaoni), 0,7 µm, PDAF, OIS
    • 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultra-širokougao)
    • 2 MP, f/2.4, (makro)
    • Video snimanje 4K 30 fps
  • Prednjakamera: 16 MP, f/2.4, (širokougaona), 1/3.06″, 1.0µm
  • SIM kartica: 2 Nano-SIM
  • Mreža i prenos podataka: 2G, 3G, 4G LTE, 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, NFC, infracrveni, USB Tip-C 2.0
  • Navigacija: GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c)
  • Senzori: skener otiska prsta (ispod ekrana), akcelerometar, žiroskop, blizina, osvetljenje
  • Ostalo: nema 3,5 mm priključak, IP54 zaštita
  • Materijali: staklo i plastika
  • Dimenzije: 161,2 x 74,3 x 8 mm, težina 181 g

Izgled

Deluje da se POCO, uprkos tome što je izdao jarko žute telefone, ne zamara previše dizajnom. Obično se izvodi iz Redmi serije. Međutim, skoro svi POCO telefoni poslednjih godina imaju dosledan dizajn koji je postao prilično prepoznatljiv. Govorimo o širokoj podršci za kamere, koja je u ovom ili onom obliku prisutna od linije 2020 sa brojem 3 u nazivu (na primer, POCO M3). I POCO X6 nije bio izuzetak. Lokacija modula kamere je malo promenjena u odnosu na prethodnu generaciju, ali široka crna podloga je i dalje na mestu.

Sve u svemu, ovo je tipičan Xiaomi telefon iz poslednjih godina. Postoje moderne ravne ivice, dijagonala ekrana je uobičajenih 6,67 inča. Jedina inovacija je skener otiska prsta koji se preselio na ekran. U prethodnoj generaciji nalazio se na dugmetu za napajanje.

Na desnoj strani su kontrole jačine zvuka i dugme za napajanje. Na levoj strani nema kontrola.

Na gornjem kraju nalazi se 3,5 mm priključak za slušalice, zvučnik, IR port i mikrofon.

Na dnu se nalazi drugi zvučnik, mikrofon, USB Tip-C port i utor za 2 SIM kartice. Ali telefon ne podržava memorijske kartice.

Ekran ima minimalne okvire. S obzirom da postoji i svetao AMOLED ekran, telefon izgleda impresivno. Međutim, donji okvir je nešto veći od gornjeg. Ista priča kao na Samsung Galaxy A55. Ne razumemo baš zašto ne povećaju sve okvire za 0,25 mm. Uređaj će postati malo veći, ali će biti simetrije prijatne za oko.

Sjajna poleđina, koja brzo postaje prekrivena otiscima prstiju, odaje deo jeftine prirode telefona. Proizvođači su odavno naučili da prave premaze koji ili ne hvataju otiske prstiju ili su potpuno nevidljivi. Prašina se instant nakuplja oko sočiva fotoaparata.

Telefon dolazi sa maskom koja štiti telefon od otisaka prstiju. Maska ima dva nedostatka: 1. Područje oko kamera ostaje slobodno, pa će se oko sočiva nakupljati prašina. 2. Maska je potpuno crna, što skriva prelepo svetlucanje zadnje ploče.

Ekran

Ekrani i POCO X6 i starijeg modela POCO X6 Pro su identični. Ovo je AMOLED panel dijagonale 6,67 inča i rezolucije 1220 x 2712 piksela, odnosno gustine piksela od 446 ppi. Želeli bismo da vam skrenemo pažnju na ovu tačku. Dakle, u prethodnoj generaciji sa istom dijagonalom ekrana bila je rezolucija od 1080 x 2400 piksela i gustina piksela od 395 ppi. To jest, POCO X6 ima novi i bolji ekran.

Ekran podržava HDR10+, kao i Dolby Vision, a za zaštitu se koristi Gorilla Glass Victus. Inače, zanimljivo je da je stariji model dobio samo Glass 5.

Ekran ima frekvenciju treperenja pozadinskog osvetljenja od 1920 Hz, odnosno pri minimalnoj osvetljenosti ekran praktično neće umoriti vaše oči. Ovo je važna tačka, pošto je minimalna osvetljenost telefona samo 2 nita! Poređenja radi, ako podesim sličnu osvetljenost na svom Galaxy S23 Ultra, nakon 15 minuta će me oči početi da bole, pošto je Samsung-ov PVM 240 Hz.

Maksimalna osvetljenost može dostići do 1340 nita. Sa takvom osvetljenošću, ekran je savršeno čitljiv čak i na jakom suncu.

Telefon takođe ima uvek uključen ekran. Radi 10 sekundi, a zatim zaspi i budi se kada se dodirne.

Preporučujemo da prilikom kupovine obratite pažnju na ekran i da ne kupujete telefon sa ekranom koji vam se ne sviđa. Takođe preporučujemo da odete u podešavanja, skrolujete nadole po ekranu sa šemama boja, gde će biti ton boje. I proverite da li ima odstupanja.

Sva ostala podešavanja ekrana su standardna.

Iskreno, skok koji su ekrani telefona napravili 2024. je neverovatan. Pre samo 2 godine, ekran sa sličnim karakteristikama bi izgledao prikladno u bilo kom skupom vodećem telefonu. Telefon u ovom cenovnom rangu ima podršku za Dolby Vision! Jedini nedostatak je što su svi zapadni servisi za strimovanje koji podržavaju ovu tehnologiju otišli. Ostaje samo da gledate YouTube ili preuzimate filmove da biste 100% uživali u mogućnostima ekrana.

Performanse

Performanse telefona su vođene kombinacijom čipseta Snapdragon 7s Gen, 2 + 12 GB RAM-a (ali postoje i verzije od 8 GB) i UFS 2.2 drajva od 256 GB.

Za čipset možemo reći da je univerzalan. Ovo nije tako zamorno rešenje kao Helio G99, već opcija više klase, ali se takođe nalazi svuda.

Lepo je videti da 12 GB RAM-a postaje standard 2024. godine. I ovde se telefoni ponašaju bolje od računara. Dakle, za Windovs je već poželjno 32 GB memorije, pošto sistem postaje sve proždrljiviji. Dok Android i dalje brzo radi čak i na telefonima sa 4 GB memorije. A sa 12 GB, korisnik dobija čisto ubrzanje performansi.

Umesto tipičnih snimaka ekrana performansi, želeli smo da damo poređenje sa drugim modelima koji se suštinski razlikuju samo po ceni. Ovo je dobra ilustracija činjenice da je tržište telefona izgubilo svoju inovativnu agilnost. Cene se razlikuju, ali performanse su približno iste.

Performanse od više od 600 hiljada poena na AnTuTu v10 testu su više nego dovoljne za udobno igranje bilo koje igre, uključujući PUBG i Genshin Impact. Naravno, nećete moći da podesite grafičke postavke na maksimum, ali srednja podešavanja su u redu.

Koristili smo telefon prilično aktivno, utisci o performansama su bili izuzetno pozitivni. Brzo otvara sve aplikacije, brzo se prebacuje, dobar sistem hlađenja, prigušivanje (smanjenje performansi pod maksimalnim opterećenjem) je malo - samo 14%.

Možda je jedina zamerka što je, za razliku od starije verzije sa „Pro“ prefiksom, obični POCO X6 objavljen na Androidu 13, a ne na Androidu 14. Ali se očekuje da će dobiti ažuriranje. Nakon ažuriranja, grafik performansi POCO X6 bi trebao pokazati rezultat sličan realme 12 Pro+.

Uzgred, o politici ažuriranja. POCO X6 će dobiti 3 verzije Android-a i 4 godine bezbednosnih zakrpa.

Kamera

Sistem kamera se sastoji od 4 senzora:

  • 64 MP sa optičkom stabilizacijom je uobičajeni OmniVision OV64B 1/2″ modul.
  • 8 MP je ultraširokougaoni Sony IMX355 modul.
  • 2 MP je makro kamera.
  • 16 MP je prednja kamera sa fiksnim fokusom.

Uprkos činjenici da telefon radi na Android-u 13 i nije na HiperOS-u, ali ipak na MIUI 14, ima sopstvena rešenja za dizajn POCO-a. Na primer, odlučili su da prikažu režime snimanja u aplikaciji Kamera sa ikonama.

Naravno, kamere nisu najbolje moguće, ne postoje napredni algoritmi obrade ali bar postoji optička stabilizacija.

Osim toga, obratite pažnju na kvalitet snimanja sa povećanjem od 4k, poboljšano algoritmima.

Telefon ima 4 glavna režima – 0,6k – 1k – 2k -4k.

Procenite kvalitet zumiranja vaše fotografije.

Veoma solidan nivo fotografije

Telefon ima makro fotografiju. Ali ikona makroa je skrivena. Čini se da sam Xiaomi ne promoviše makro kameru.

Portretna fotografija sa selfi kamerom.

Na kraju, noćno fotografisanje. Dopadljivo. Taman za društvene mreže.

Trajanje baterije

Ovde ne mogu ni da hvalim ni da kritikujem. Apsolutno prosečni rezultati. U bliskoj budućnosti ću objaviti uporedni članak sa Galaxy A55, a Samsung je na PC Mark testu izdržao sat vremena duže od POCO, koji je izbacio 8,5 sati.

U igrama (testirano u PUBG) pri visokoj osvetljenosti ekrana, telefon će trajati 5 sati. Ovo je takođe prosečan rezultat.

Da budemo iskreni, rezultat je bio malo obeshrabrujući. Od nove generacije AMOLED ekrana i 4 nm čipseta, očekivali smo 9,5 – 10 sati, kao kod Galaxy A55 i Realme 12 Pro+. Ali generalno smo zadovoljni. Telefon je dobro funkcionisao kao navigator i muzički plejer. Punjenje traje oko 1,5 dana. Možda verzija Androida igra ulogu ovde. Galaxy i Realme su na Android-u 14, dok je POCO X6 i dalje na Android-u 13.

Komplet dolazi sa brzim punjenjem od 67 W. Za 15 minuta on puni telefon za 50%, a za pola sata - za 80%. Potpuno punjenje traje oko 55 minuta, jer se na kraju telefon puni minimalnom strujom kako bi se produžio vek baterije.

Komunikacije

Po ovom pitanju sve je u redu:

  • 5G, VoLTE, VoWiFi
  • WiFi 5
  • Bluetooth 5.2
  • NFC
  • Kompas

Virtuelni senzor blizine.

Zaključak

Prvo morate razmisliti o tome da platite malo više i kupite POCO X6 Pro, koji dobija 1,4 miliona poena, a pored dobre kamere, dobili ste i uređaj za igre.

Drugo, trebalo bi da odlučite gde ćete kupiti telefon. Naša ideja je da POCO treba kupiti tamo gde se prodaje jeftinije, jer je cela poenta ovog telefona da možete kupiti uređaj sa wow karakteristikama po veoma niskoj ceni.

MOBILNISVET.COM JE EKSKLUZIVNI ZASTUPNIK MOBILE-REVIEW.COM
(Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Severna Makedonija)
NAPOMENA
Prevod je ekskluzivno vlasništvo sajta Mobilnisvet.com, a kopiranje dela ili celog testa je strogo zabranjeno.
Tekst je pod zaštitom kako mobile-review.com tako i mobilnisvet.com sajta, zloupotrebe neće biti tolerisane.
Slike su vlasništvo sajta mobile-review.com, koje su u neobrađenom obliku na sajtu mobilnisvet.com.
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024