Na prvi pogled: Alcatel OT Fire

Alcatel One Touch Fire je prvi Firefox OS telefon u Srbiji

12:28 h - 4.12.2013
Na tržištu operativnih sistema za pametne telefone se retko dešavaju bitne promene. Trenutno Android, iOS, Windows i Blackberry OS jesu glavni igrači, svi ostali su skrajnuti na margine. U ovom svetu se vrlo retko dešava da se pojavi novi operativni sistem koji je tako brzo predstavljen i zapravo i stigao na tržište. Iako je razvoj započetk u 2011. godini, zvanično ime Firefox OS umesto radnog imena Boot 2 Gecko dobija u julu 2012. godine da bi se prve fotografije novog operativnog sistema pojavile već u avgustu 2012. godine.
Već u februaru 2013. godine Mozilla najavljuje komercijalizaciju Firefox OS operativnog sistema. Ono što je donekle ekskluziva za Srbiju jeste da se našla u prvom talasu zemalja koje će dobiti prve Firefox OS mobilne telefone, a tu su i Brazil, Kolumbija, Mađarska, Meksiko, Crna Gora, Poljska, Španija i Venezuela. U Srbiju je Alcatel One Touch Fire dobio priliku da bude prvi model koji će se pojaviti i to isključivo kod operatera Telenor. Dostupan je u dve boje, narandžasta i bela a tiče se zadnjeg dela telefona i same ivice što se tiče izbora boje, dok je prednji deo telefona beo.
Ključni faktor koji će Alcatel One Touch Fire plasirati uspešno na tržište je pre svega njegove mogućnosti koje u velikoj meri uspešno savladavaju najčešće operacije koje jedan pametan telefon može da uradi sa vrlo niskom cenom. Firefox OS namenjen da radi na izuzetno slabom hardveru i to čini proizvodnju ovog modela izuzetno jeftinim, čime se cenovno približava kupcima.
Alcatel One Touch Fire ima zaista skromnu radnu memoriju od svega 256MB, što je duplo manje nego što je potrebno najnovijim Android 4.4 telefonima. Sa druge strane u njemu se nalazi Qualcomm MSM7227A čipset, na kome je procesor Cortex-A5 sa radnim taktom od 1.0GHz koji predstavlja najslabiji procesor u Cortex-A seriji procesora, dakle i sam procesor je najjeftiniji mogući. Ono što je bitno da je Cortex-A5 u potpunosti isti procesor po mogućnostima i instrukcijama koje su u njega ugrađene, samo je jednostavno sporiji od svoje veće i skuplje braće.
Grafički podsistem je Qualcomm Adreno 200 Enhanced, a podržava sve moderne API-je za renderovanje, tako da je u potpunosti sposoban da potera grafički sistem na brzinu dovoljnu za korisnike Alcatel One Touch Fire telefona, tačnije vrlo skromnog po hardverskim zahtevima Firefox OS operativnog sistema. Što se tiče procesora i grafičkog sistema, kao i čipseta Alcatel One Touch Fire je identičan sa Samsung Galaxy Ace Plus ali Android traži 512MB RAM memorije što Ace ima. Zapravo, Fire je vrlo sličan sa Ace Plus modelom, kako po dimenzijama, tako i po težini, a i po ekranu u rezoluciji od 320x480 piksela, čak su im i baterije vrlo slične. Firefox OS ima tri nivoa, prvi se zove Gonk i sastoji se od Linux kernela, samog temelja operativnog sistema na kome je i Android baziran, tako da je stabilnost sistema u ovom nivou ekstremno kvalitetna i time se najveći deo dečijih bolesti u ovom nivou u startu vrlo ozbiljno rešava. Drugi nivo Gecko koji je baziran upravo na Firefox HTML endžinu, a pored HTML renderovanja uz pomoć WEB API standarda dozvoljava da se vrši aktivacija i hardvera, kao što je kamera, mikrofon, senzori, baterija, GPS, pozivač i slično. Treći nivo je Gaia koji predstavlja korisnički interfejs i sistem koji definiše stvari koje pripadaju samom operativnom sistemu, a i on je u potpunosti zasnovan na HTML/CSS/Javascript. Ono što je vrlo interesantno je da je kompletan korisnički interfejs urađen u HTML/CSS/Javascript tehnologiji, a to je upravo tehnologija koja se koristi za kreiranje internet sajtova.
Jednostavnije rečeno, Firefox OS implementira minimalni Linux kao osnovu sistema i na to dodaje sve što Firefox kao pretraživač na klasičnom kompjuteru poseduje od pozadinskih tehnologija. Ovo dozvoljava relativno brzo i fantastično precizno iscrtavanje i najkompleksnijih sajtova, sa izuzetkom da ne podržava Flash tehnologiju i čak je i grafički interfejs samog operativnog sistema urađen u istoj tehnologiji kojom se vrlo jednostavno kreiraju internet sajtovi. Najveći nedostatak Firefox OS operativnog je nepostojanje "native" aplikacija koje daju Android sistemima vrlo visok nivo softisticiranosti i mogućnost da se izrađuju vrlo kompleksne aplikacije koje će komunicirati sa kompletnim hardverom vrlo brzo i efikasno. Sa druge strane Firefox OS te mogućnosti telefona može iskoristiti preko otvorenih standarda koje koristi, ali to nikada neće biti na identičnom nivou kao što to radi na Android telefonima.
Prednost Firefox OS je svakako njegova jednostavnost što je kritična funkcija za početnike, jednostavno nemate šta gde da poremetite i sve je prilagođeno preuzimanju sadržaja sa intereneta putem internet sajtova koje su, ako su optimizovane za telefone, dobijaju status aplikacije u sistemu Firefox OS i tako se i prikazuju na telefonu, kao ikonice prema aplikacijama. Firefox OS ima odličan pretraživač u koji možete ukucati sve što vas interesuje i on će vam pronaći sajtove koje možete definisati kao aplikacije i tu se dešava interesantna stvar. Naime, kada definišete neki sajt kao aplikaciju i kada uđete preko ikonice u tu "aplikaciju" gubi se na vrhu mogućnost kucanja internet adrese sajta na kome se nalazite već je ekran maksimiziran tako da na dnu imate malu skrivenu lajsnu na kojoj se nalazi samo strelica za kretanje napred i nazad, osveženje strane, kao i mogućnost da određenu podstranicu dodate kao posebnu aplikaciju.
Takođe, postoji i zasebna aplikacija "Marketplace"marketplace.firefox.com/ adresu. Indikativno je da su igrice dominantnije u ovom trenutku u odnosu na sve aplikacije na marketu. Trenutno na marketu ima skromnih 2507 aplikacija, što je u odnosu na Android i slične njemu zaista neuporedivo malo.
Telefon se podiže za 39 sekundi, tako da ćete ga brzo startovati ako ga budete resetovali ili telefon blokira eventualno. Korisnički interfejs je vrlo jednostavan i vrlo upotrebljiv. Na gornjem delu se nalazi lajsna sa satom, mrežama i notifikacijama, ispod se nalazi sistem, dok na prvoj strani vidite samo pozadinu, pretragu aplikacija i najčešće aplikacije, već na drugom ekranu kada povučete udesno dobijate kompletan listing aplikacija. Da bi instalira aplikaciju to radite iz pretrage na početnom ekranu telefona, ili pak iz pretraživača tako što kliknete na zvezdicu da bi dodali kao omiljenu stranu i onda birate da vam ikonicu stavi i u vidu aplikacije. Zatvaranje aplikacije je vrlo jednostavno rešeno, stavite prst na krug ispod ekrana i povučete prstom nagore preko ekrana i to je informacija sistemu da aktivnu aplikaciju ugasi i to vrlo intuitivno i brzo radi. Takođe postoji mogućnost da se prebacujete između aktivnih aplikacija tako što ćete držati prst na krugu ispod ekrana sekundu i time se startuje listing aktivnih aplikacija koje možete birati bočnim skrolovanjem. U meniju konfiguracije telefona, kome pristupate tako što povučete prstom odozgo nadole da otvorite notifikacije i u donjem desnom uglu imate zupčanik koji vas vodi u opcije. U samim opcijama se nalazi i opcija deljenje interneta, što nismo očekivali zaista, a dozvoljava vam kao i na Android i iOS i sličnim pametnim telefonima da kreirate WiFi mrežu na koju možete kačiti druge uređaje, a oni će koristiti mrežu mobilnog operatera da bi se povezali na internet.
Što se tiče Google servisa, sve funkcioniše, ali su interfejsi vrlo skromni i ni nalik na onima koje dobijate na Android uređajima. Generalno, sama konzumacija sadržaja koja se nalazi na internetu funkcioniše dosta dobro, ali sve napredne funkcije će u velikoj meri zavisiti od samih sajtova i njihove investicije u kreiranje aplikacije koja će na Firefox OS sistemu raditi bolje i dati više mogućnosti. Problem je u tome što je potrebno da prođe još mnogo vremena i da se proda veliki broj telefona da bi Firefox OS bio shvaćen znatno ozbiljnije i time doveo Firefox OS u žižu koja mu je potrebna da bi aplikacije dobile svoje adekvatne forme. Surfovanje po internetu radi nešto brže nego što smo očekivali. Stranice se precizno prikazuju i tom smislu je Mozilla izuzetno dobro odradila posao što dozvoljava da pristupite i kompleksnijim sajtovima bez ikakvih problma da nešto neće funkcionisati. Zapravo, tu je upravo ključ prednosti koje Firefox OS ima, standardizovano i dobro razrađeno što je iskustvo i znanje koje su preko Firefox pretraživača uspešno godinama razvijali. Dakle, ako ne koristite napredne aplikacije već ste isključivo bazirani na pregledavanju sadržaja Firefox OS može biti interesantan za vas. Sa akcentom na pregledavanju sadržaja, što je sa druge strane nijansu problematično na ekranu od 3.5 inča.
U specifikaciji telefona se nalaze poprilično očekivane stvari i sve je na dovoljno visokom nivou da se može smatrati modernim hardverski telefonom kome ne fale bitni delovi specifikacije. Aparat ima 512MB interne memorije i 256MB RAM memorije, a u paketu dolazi i memorijska kartica MicroSD od 2GB koju možete proširiti do 32GB. Prenos podataka je obezbeđen preko HSPA 3G sistema koji dozovljava teorijski do 7.2Mbps, a takođe možete povezivati telefon i na bežične preže u b/g/n standardu.
Kamera je vrlo skromnih mogućnosti, ima svega 3.15 megapiksela u rezoluciji 2048x1536 piksela, a što se tiče video zapisa može zabeležiti svega 640x480px u 30 slika u sekundi što nije nimalo impresivno. Nema fleša koji bi osvetlio slike u mraku, tako da slikanje u slabim svetlosnim uslovima možete zaboraviti. Prednja kamera ne postoji, a obzirom da niti jedna aplikacija ne postoji koja bi je iskoristila tako da nije ni potrebna dok se Firefox OS ne razvije dodatno. Kvalitet fotografija je vrlo skroman, kompresija je vrlo visoka i rezultati su dosta obeshrabrujući, a još gora je situacija kada se aktivira snimanje video materijala gde sama kompresija izuzetno mnogo šteti finalnom snimku koji i sam nije impresivan u samom startuj, a kada ga još kompresija dokrajči onda zaista deluje sve vrlo smešno u praksi.
Sam interfejs telefona ima nijansu usporen rad, sa minimalnim ali primetnim seckanjem prilikom pregleda aplikacija ili tokom surfovanja. Sve deluje izuzetno stabilno ali postoji izvesno minimalno kašnjenje što generalno nama nije smetalo u korišćenju pod uslovom da se niste razmazili na nekom od modernijih Android mašina. Telefon je izrađen od vrlo prijatne na dodir plastike i ne deluje jeftino što se tiče samih materijala. Obzirom da je u pitanju polirana plastika, otisci se izuzetno lako lepe na telefon i brzo će vam telefon delovati vrlo musavo. Samo kućište je vrlo rigidno i kompaktno, nema krckanja niti uvijanja same konstrukcije. Na levom boku se nalazi dva tastera za pojačavanje i utišavanje muzike, na vrhu se nalazi taster za paljenje telefona i aktiviranje iz stanja mirovanja, dok sa drugih strana nema tastera. Na desnom boku i dole nema ničega, dok je na vrhu priključak za 3.5mm audio slušalice.
telenor.rs sajtu.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024