Premijera: iPhone Xs, Xs Max i X R

Potpuno nova paleta modela izvedenih iz iPhone X modela

21:00 h - 12.09.2018
Apple je predstavio tri potpuno nova modela, koji donose mnogo noviteta koji do sada nisu viđeni na iPhone modelima. Prezentacija novih modela je održana u Cupertino, USA u novom Apple kampusu u sali Steve Jobs po prvi put. Kampus je ideja Steve Jobsa i ovo je za Apple vrlo bitan trenutak istorijski gledano.
Naslednici iPhone X modela se vizuelno ne razlikuju bitnije po spoljašnjem izgledu u odnosu na prethodnika, izuzev što je paleta boja i dostupna završna obrada bogatija nego ranije. Premijum Xs i Xs Max modeli imaju, pored Space Gray i Silver varijanti, i novu Gold boju koja izgleda fantastično u svojim blagim toplim tonovima, pa će biti vrlo popularna kolor varijanta.
Tri nova modela su raspoređeni u tri dijagonale. Najveći je iPhone Xs Max sa dijagonalom ekrana 6.5 inča u OLED tehnologiji, sledeći je jeftiniji model iPhone X R od 6.1 inča u staroj LCD tehnologiji i poslednji po veličini je iPhone Xs u 5.8 inča dijagonali u OLED tehnologiji. Ekrani u Xs modelima su sada zaštićeni novom tehnologijom, garantujući najviši stepen zaštite od grebanja i pucanja ekrana nego bilo koja tehnologija ranije viđenja u iPhone modelima. Apple iPhone Xs Max model ima novi Super Retina ekran sa većom rezolucijom nego ranije i to 1242x2688px u 458ppi gustini piksela. Običan iPhone Xs model ima rezoluciju istu kao iPhone X model i to 1125x2436 sa istom 458ppi gustinom prikaza. Apple je hteo da gustina piksela ostane ista na oba modela, pa je poveća rezoluciju na Max modelu da bi to postigao. Što se tiče jeftinijeg iPhone X R modela, on ima rezoluciju od 828x1792px u dosta slabijoj gustini piksela od svega 326ppi, dakle jeftiniji model je ima bitno lošiji ekran od premijum modela nove generacije ali je opet ekran na vrlo visokom nivou iako je LCD tehnologija u odnosu na konkurenciju na tržištu.
Svi ekrani imaju bolje dinamičke os obine i TrueTone podešavanje kolorita ekrana za što bolji prikaz. Svi modeli detektuju 120 u sekundi svaki dodir ekrana, što dozvojlava mnogo intuitivnije i preciznije korišćenje, a to će naročito doći dobro za one koji kucaju izuzetno brzo poruke, pa će odziv ekrana biti još brži. Prikaz na ekranu se osvežava 60 puta u sekundi, a ne 120 puta kao na iPad Pro modelima. Obzirom da nema Home tastara, sada se svi ekrani mogu probuditi jednostavnim dodirom ekrana kada je telefon u mirovanju. Novi iPhone Xs i Max modeli imaju još bolju zaštitu od vode i prašine i to u standardu IP68, prethodno IP67, što znači da moće da se potopi u dubinu do 2m na 30 minuta bez prodiranja vode u sam uređaj. Sada možete biti potpuno spokojni da novi iPhone Xs i Max model nikako ne može biti oštećen od tečnosti, a Apple je potvrdio da su sve testirali i sa napitcima kao što je pivo, vino i sokovi i da nije bilo nikakvog prodiranja vode u sam uređaj.
Senzori u usečenom delu prednjeg dela telefona, tzv. Notch, su gotovo identični kao na iPhone X modelu i nalaze se na svim modelima isto, nije bilo uklanjanja nekih mogućnosti na jeftinijem modelu. Ono što je bitna razlika jeste da je FaceID sada još brži i precizniji nego ranije, što ga dovodi u brzinu i funkcionalnost na tako veliku brzinu da će otključavanje biti trenutno.
Centralni deo nove generacije iPhone Xs, Max i R modela je svakako potpuno novi čipset A12 Bionic. Izrađen je u svega 7nm tehnologiji sa čak 6.9 miliona trazistora. Procesor i dalje ima 6 jezgara i to 2 snažnija i 4 efikasnija jezgra kao i do sada. Snažnija procesorska jezgra su 15% brži nego ranije, ali i čak 40% manjeg utroška energije nego ranije zbog nove 7nm tehnologije izrade pre svega što garantuje izuzetno dobre performanse baterije čak i kada je telefon opterećen sa zahtevnim aplikacijama ili video igricama. Ono što je novina jeste da grafički procesor sada ima 4 jezgra umesto 3, što uz novu tehnologiju daje 50% više performansi nego ranije.
U sam A12 Bionic je ugrađen i Neural Engine sa 8 jezgara koji sada procesira čak 5 milijardi operacija u sekundi, tj. 5.000.000.000 ako se napiše brojevima. Uz novi CoreML softver koji je čak 9x brži nego ranije sa svega 10% utroška energije nego ranije, i uz novi snažni Neural Engine dozvoljava aplikacijama pristup gotovo neograničenim mogućnostima veštačke inteligencije u realnom vremenu, tako da ćemo u budućnosti početi da vidimo veliki broj aplikacija koje će koristiti ove izuzetno velike potencijale novog Neural Enginea. Uz to, predstavljen je i novi ARKit2 za programare koji će dozvoliti nove Augemented reality primene, tipa detektovanje objekata u 3D prostoru i još preciznije merenje fizičkih objekata samo kamerom.
Glasovno komandovanje Siri je takođe dobila nove mogućnosti, pored bržeg izvršavanja, a to su izvršavanje kompleksnih zadataka definisani prečicama. Sada će Siri moći da radi malo komplikovanije zadatke nego ranije, što će je učiniti realno dosta korisnijom nego ranije. Siri se razvija sporo ali konstantno, pa očekujemo da će u narednim godinama sazreti u vrlo inteligentnog sagovornika koji će bez dodirivanja telefona moći da uradi veoma veliki broj funkcija.
Premijum modeli iPhone Xs i iPhone Xs Max imaju dve kamere, dok iPhone X R ima jednu kameru. Glavna kamera na zadnjoj strani je ista na svim modelima i radi se o 12MP f1.8 1.4 mikrometarskim pikselaima sa konstantnom optičkom stabilizacijom. Kod premijum Xs i Xs Max modela postoji i druga telephoto kamera koja dozvoljava 2x optički zoom. Ispod ove glavne kamere se nalazi novi jači i poboljšani blic koji sada proizvodi više svetla za još bolje fotografije.
Kamere iako bez prevelike rezolucije izgledaju nikada bolje, zahvaljujući čak 1 milijardi post-procesiranja svake fotografije u velikom broju koraka. Ono što je novina jeste da je procesor fotografija, tzv. ISP - image sensor processor, sada povezan direktno sa Neural Engine procesorom, koji u saradnji dozvoljavaju do sada neviđen nivo postprocesiranja snimljenih fotografija dajući slikama nivo kvaliteta koji trenutno mogu da postignu samo velike profesionalne kamere. Najbitnija mogućnost je Bokeh, tj. zamućenje pozadine kod portret fotografisanja, koja se može podešavati posle napravljenje fotografije i u nivou koji vama odgovara. Ono što je Apple uradio softverski jeste da je koprao nivo i izgled tog zamućenja direktno sa profesionalnih DSLR kamera, tako da pozadina sada izgleda filmski dobro zamućena stavljajući subjekat u još veći fokus. Ova mogućnost je dostupna kako na zadnjim tako i na prednjoj kameri. Novi Smart HDR će proizvesti još bolju fotografiju kada se fotografiše u slabom svetlu i senkama. Čak će i fotografisanje direktno u pravcu sunca biti lako, bez distorzije osvetljenosti slike. Treba napomenuti da sve mogućnosti postprocesiranja slike su dostupne u realnom vremenu i kada se snima i video. Novitet je i prisustvo 4 mikrofona koji sada snimaju pun stereo zvuk kod snimanja videa, konačno.
Baterije na novim modelima su iste ili veće, a uz novi čipset traju duže do par sati nego ranije, bez obzira na nove veće ekrane, tako d će autonomija sa novim iPhone Xs, Max i R modelima biti ista ili bolja nego ranije, a obzirom da su iPhone modeli poznati po odličnom trajanju baterija, sigurno je da neće biti zamerki u tom segmentu i na novoj generaciji iPhone modela.
Veliki broj kupaca se dosta bunio zbog nepostojanja Dual SIM iPhone modela. U novoj generaciji iPhone modela ovo će konačno biti moguće. U ovim modelima će postojati jedna fizička SIM kartica i jedna eSIM kartica koja će biti praktično dodeljivanje SIM broja bez fizičke kartice, ali je to mogućnost koju pre svega operateri moraju podržati. To je nova tehnologija koja će tek u narednim godinama biti prisutna na operaterima u širem smislu, tako da drugi SIM u vidu eSIMa nešto na šta ne treba računati. Interesantno je da na kineskom tržištu nije moguće koristiti eSIM, pa je Apple za kinesko tržište napravio poseban model koji će imati dve fizičke SIM kartice. Izgleda da oni koji baš žele da imaju 2 SIM kartice u iPhone modelu morati nekako da se dokopaju kineske verzije modela da bi imali pravi Dual SIM na svom iPhone modelu. Novi modeli podržavaju nove LTE gigabitne standarde i WiFi mreže, tako da što se tiče konektovanja neće biti zamerki takođe jer je tu tehnologija otišla daleko od potreba korisnika na dnevnom nivou.
Obzirom da će jeftiniji iPhone X R model biti vrlo tražen zbog čak oko $250 nižom cenom u sličnom pakovanju kao što je Xs i Xs Max model, pozabavićemo se malo ovim modelom detaljnije. Što se tiče boja ovde imamo potpuno drugačiju kolor paletu nego kod premijum modela: Crvenu, Žutu, Koralno belu, Crnu i Plavu. Zaštita nije IP68, već IP67 kao na iPhone X modelu. Model je izrađen od visokokvalitetno aluminijuma. Ono što je vrlo interesantno jeste da je A12 Bionic čip identičan kao na premijum modelima što nije očekivano. Interesantno je da ovaj model ima ekran veći od iPhone 8 Plus modela u gotovo identičnom kućištu. Interesatno je da ovaj jeftiniji model sem dvostruke kamere pozadi i LCD ekrana umesto OLED ekrana nije značajnije osakaćen u odnosu na premijum modele što će ga činiti vrlo atraktivnom opcijom dostupnoj malo široj populaciji nego premijum modeli.
Iz ponude se izbacuje iPhone X model potpuno i ostaje sledeća paleta: iPhone 7 koji startuje od $499, iPhone 8 koji startuje od $599, potom novi iPhone X R koji startuje od $749 sa 64GB i ima verzije od 128GB i 256GB, potom iPhone Xs koji startuje od $999 sa 64GB i ima i 256GB i čak 512GB verzijom i konačno iPhone Xs Max koji startuje od $1099 sa 64GB verzijom i isto sa 256GB i 512GB modelima. Prodaja startuje krajem septembra za iPhone Xs i Xs Max modele, a do kraja oktobra za jeftiniji iPhone X R model globalno.
Nema sumnje da je ovo najveće predstavljanje i najbolja paleta proizvoda koju je Apple ikada imao. Apple je ovime zadao vrlo snažan udarac konkuretima tako da će tržišna utakmica u narednom periodu biti vrlo dinamična.
Netflix je stigao u A1 u Srbiji
A1 Grupa je potpisala strateško partnerstvo sa Netflix-om, čime je A1 Srbija postao prvi mobilni operator na domaćem tržištu koji svojim korisnicima donosi ovaj servis. Korisnici koji odaberu NEO24&Netflix paket do kraja aprila dobijaju Netflix Standard plan bez dodatnih troškova do kraja 2024.
06.mar 2024
Eco Rating čuva životnu sredinu
Prosečan vek upotrebe mobilnih uređaja u Srbiji i svetu iznosi dve godine. Kao jedan od ključnih razloga za kupovinu novog mobilnog telefona se navode kvarovi i habanje, ali ova praksa direktno utiče na skraćivanje životnog veka uređaja. Dugovečnost mobilnog telefona zavisi od više faktora, izdržljivosti, mogućnosti popravke, kao i potrošnje energije prilikom punjenja, a njegova duža upotreba pre zamene za novi, direktno smanjuje emisiju CO2 i doprinosi očuvanju životne sredine.

Trajnost je samo jedan od aspekata u okviru životnog ciklusa uređaja koje Eco Rating, međunarodna metodologija koja procenjuje uticaj telefona na životnu sredinu, uzima u obzir prilikom ocenjivanja telefona. Maksimalan broj poena koji jedan uređaj može da dobije je 100, a što je rezultat veći, bolje su performanse uređaja u pogledu održivosti. Pored toga, Eco Rating pruža smernice u još četiri ključne oblasti: mogućnost popravke, mogućnost recikliranja, klimatska efikasnost i efikasnost resursa.

A1 je prva kompanija u Srbiji koja je uvela Eco Rating sa ciljem da motiviše i inspiriše korisnike da donose ekološke izbore, ali i celu industriju mobilnih telefona da ubrza svoju tranziciju ka modelu cirkularne ekonomije za mobilne telefone.

Više detalja i produženoj garanciji na 3 godine za odabrane modele pogledajte na sajtu A1 operatera.
31.avg 2023
Brži i lakši prenos broja
Početak avgusta obeležile su odlične vesti za sve korisnike mobilnih usluga u Srbiji. Novi propisi Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) stupili su na snagu i odmah duplo skratili proces prenosa broja iz jedne mreže u drugu sa četiri na samo dva dana.

Novi pravilnik smanjuje šansu da se zahtev za prenosom broja odbije zbog sitnih razlika u adresama ili nazivima pretplatnika. Sada je matični broj (JMBG za fizičko lice i matični broj za pravno lice) ključan faktor prilikom procene ispravnosti zahteva.

Nova legislativa donela je i promene u vezi sa ugovornim obavezama između korisnika i operatora davaoca broja, koje više ne mogu da budu osnova za odbijanje zahteva za prenos broja. Pored toga, definisan je i izuzetak od toga, čime se izbegavaju različita tumačenja i olakšava odlučivanje o ispravnosti zahteva.

Još jedna novina u pravilniku odnosi se i na sve korisnike mobilnih usluga koji zbog posla imaju veći broj telefonskih brojeva. Naime, operatori su dužni da korisnicima dostave podatke o svim njihovim telefonskim brojevima, uz podatke o ugovoru i datumu isticanja ugovora za svaki od brojeva.

Zahtev za prenos broja će moći da se podnese i elektronskim putem.Prenos broja moći će da se zakaže unapred sa tačno određenim datumom, a posebno je uređen i postupak prilikom prenosa velikih serija brojeva kod poslovnih korisnika.

Rokovi za proveru zahteva i izvršenje prenosa broja su skraćeni sa dva na jedan radni dan. Novi pravilnik propisuje da zahtev za prenos broja može da se podnese elektronskim putem i subotom, što do sada nije bio slučaj. Uz sve ove pogodnosti, polako se dolazi do cilja da se prenos broja završi u istom danu.
29.avg 2023
A1 preporuke kako izbeći kradju identiteta putem društvenih mreža
Krađa identiteta se dešava kada kriminalci koriste identitet žrtve da, na primer, kupuju stvari i plaćaju na rate. Ali da bi to uradili, prvo moraju da ukradu vaše lične podatke, kao što su vaše ime, broj telefona, datum rođenja, adresa i broj kreditne kartice.

Primer takve prevare desio se nedavno, kada je organizovana navodna nagradna igra za korisnike Dinakard platnih kartica putem lažne stranice Narodne banke Srbije na Fejsbuku. Mehanizam je podrazumevao da učestvovanjem u nagradnoj igri korisnik dobija priliku da udvostruči sredstva koja ima na platnom računu, a da bi to uspeo neophodno je da dostavi podatke o svojoj kartici i stanju na računu.

Cilj ovog napada bio je da od korisnika prikupi informacije o platnoj kartici, kao što su broj, datum važenja i slično, a kada napadač dođe do tih informacija, prosleđuje ih nekome ko može da ih zloupotrebi za obavljanje transakcija bez saglasnosti korisnika.

Pravilo broj jedan je da, ukoliko sami niste inicirali neko plaćanje, da zastanete i proverite par bitnih detalja. Prvo je da li se u imenu sajta na početku nalazi HTTPS, ovo poslednje slovo S označava Sigurnost, tj. da je veza izmedju vas i sajta enkriptovana i zaštićena tako da ako unesete broj kartice niko izmedju vas i sajta to neće moći da presretne.

Obratite pažnju na ime sajta, obično postoji neka slovna greška u imenu sajta, npr. napišu malo slovo L umesto broja 1 ili slično tako da vama isprva deluje kao ispravan domen. Lozinke, kartice, lične podatke nikada nemojte ukucati na nesigurnim sajtovima. Lozinku definišite tako da ima puno karaktera, sadrži više nepovezanih pojmova.

Nepažnja samo jednog zaposlenog i otvaranje sumnjivog priloga u emailu može skupo koštati kompaniju jer vrlo lako cela firma može biti meta phishinga, a šteta nemerljiva. Upravo ovo se desilo jednom velikom Youtube kanalu koji se bavi baš tehnologijama, neko ko je jako dobro tehnički obrazovan. Jedan zaposleni je otvorio pogrešan mail, hakeri su pokupili login podatke Youtube naloga tog korisnika i počeli da brišu video klipove sa kanala.

Za još informacija posetite stranicu A1 operatera.
26.jun 2023
A1 Kutak za bezbedan Net
U digitalnom okruženju korisnicima je potrebno više vremena da primete da su njihovi lični podaci ukradeni, za razliku od situacije u stvarnom svetu. Zbog toga je od izuzetne važnosti da obezbedimo sigurnost naših uređaja, jer na taj način obezbeđujemo i našu sopstvenu sigurnost.

Lozinke su prvi nivo zaštite i ne treba da sadrže jednostavne nizove brojeva, vama neke važne datume ili ime kućnog ljubimca, takve lozinke se lako mogu pogoditi. Umesto toga, osmislite jake i jedinstvene šifre sastavljene od mešavine malih, velikih slova i brojeva. Pored toga, trudite se da ih menjate i obnavljate na svakih mesec dana.

Elektronske i SMS poruke vas često mame hitnošću, što bi trebalo odmah da vam izazove sumnju. Najbolje što možete da uradite jeste da ne kliknete na određeni link i spasite sebe potencijalne krađe poverljivih informacija. Svaki podatak koji ukucate na sajtu kome adresa ne počinje sa "https://" praktično je lako vidljiva bilo kome ko može da presretne vaš upit.

Svako od nas je makar jednom u životu koristio otvorenu wireless mrežu, ali ono što možda niste znali jeste da tako postajete laka meta zlonamernom hakeru. Zato je savet da uvek koristite proverene i pouzdane mreže sa jakim pristupnim šiframa.

Znanje je moć i zato treba biti informisan i pratiti dešavanja. Platforma Kutak za bezbedan Net može biti sjajan saputnik u virtuelnom svetu. Upravo tu vas čekaju najnoviji trendovi, kursevi, uputstva i korisni saveti o korišćenju različitih alata za zaštitu na internetu. Za više informacija posetite A1 Kutak za bezbedan Net stranicu.
15.jun 2023
* maloprodajna cena sa uključenim PDV-om. Dinarske cene modela se dele sa prodajnim efektivnim kursom NBS koji se ažurira na svakih nekoliko dana. Plaćanje ISKLJUČIVO u dinarskoj protivvrednosti.
Uslovi korišćenja Mail: mobilnisvet.com@gmail.com - Sva prava rezervisana. © 2003-2024