Tutorijal: Kako flešovati Sony Ericsson W300i

Fabrički OS, Android, Symbian, Windows
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSSymbian OSSymbian (UIQ) OSWindows OS
RazbojNick
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 43
Pridružio se: Sre, 12. Apr 2006. 17:29
Kontakt:

Tutorijal: Kako flešovati Sony Ericsson W300i

Post od RazbojNick »

Unapred se ogradjujem od bilo kakve štete prouzrokovane praćenjem ovog uputstva. Sve je na vašu sopstvenu odgovornost. Ne pitajte me nizašta, ako imate problema. Za mene je ovaj postupak bio uspešan, iako ne iz prve, ali sam rešio da otkrijem u čemu je bio problem i uspeo sam. Rešenje izgleda upravo ovako.

--------------------------------------------------------------------------------------

Uvodni pojmovi:
(Ako znate osnovne SE pojmove, možete da preskočite ovaj deo)

CID. Ovaj broj definiše verziju zaštite na konkretnom telefonu. Nove verzije CIDa se koriste s vremena na vreme (svi znamo koliko Sony voli da čuva privatnost sopstvenih proizvoda kako niko ne bi „neovlašćeno“ mogao da pristupa njihovoj unutrašnjosti). CIDovi koji su u upotrebi su: 29, 36, 37, 49, 51, 52. U modelu W300i se koristi CID 49.

CDA. Definiše koju verziju odredjenog firmvera telefon treba da ima, npr. CDA102337/12.

„Boja“. Plava (BLUE), braon(BROWN) ili crvena (RED). Vaš će 99,9% biti crven (RED). To je boja za telefon u regularnoj prodaji, bilo nekodiran, iz radnje, bilo preko provajdera. Plavi i braon su, respektivno, direktno iz fabrike i telefoni za testiranje.

GDFS. SEova varijanta non-volatile rama, za čuvanje svih podešavanja telefona. Izmedju ostalog, ovde se čuva i IMEI. Na SE telefonima, IMEI se cuva na još jednom mestu, u OTP (One Time Programmable memory). GDFS normalno čita IMEI iz OTPa, ali ovo može da se izmeni, pa ne treba brinuti ako neki program prijavi da se IMEI ne slažu.

SEMC. Slično čipsetu u računarima. Ukratko, to je hardverska platforma uredjaja. DB2000 iliti Marita, DB2010/2012 – Marita compact (W300i je ova platforma) i DB2020. Oznake govore koja je platforma novija i koje odlike ima DB2000 i 2020 su GSM+3G (UMTS), DB201x je GSM-only.

Sve ove podatke, i još neke, možete da vidite ako na glavnom ekranu ukucate sledeće:
desno,*,levo,levo,*,levo,*

--------------------------------------------------------------------------------------

Flešovanje:
Firmver na SE telefonima ima dva dela:
1. Main: osnovni sistemski softver
2. FS (file system): sve drugo što ne čini osnovni softver – ikone, zvuci, podešavanja, jezici, itd.

Ovo ne mogu da naglasim dovoljno:
Obavezno je da se Main i FS fajl slažu, što znači da ne mogu da se mešaju npr. azijski Main i evropski FS fajl, ali ni svi Main i FS fajlovi iz iste zone! U suprotom, telefon neće moći da se koristi dok se ne flešuju dva fajla koji se slažu.


Postoji više programa preko kojih se može flešovati W300i, ja ću opisati postupak koji se obavlja programom XS++ 3.1.

Potrebno za postupak flešovanja:
• XS++ 3.1 (podržava CID 49)
• USB drajveri za W300i (signed)
• Odgovarajući Main flash fajl
• Odgovarajući FS fajl
• Najsvežiji Sony Ericsson Update Service sa podrškom za W300i
• Baterija telefona puna 100% (obavezno!)
• Izvadjene SIM i memorijska kartica iz telefona (za svaki slučaj)

Postupak:

1. Startujte XS++. Ugasite W300i. Držite C dugme i spojte ga na kabl. Ako računar zatraži drajvere, instalirajte potrebne drajvere od ranije pribavljenih (druga stavka potrebih stvari).

2. Otkačite telefon sa kabla i ne palite ga. Ponovo držite C dugme i spojite telefon sa računarom. Kliknite Connect dugme u XS++.

http://img247.imageshack.us/img247/3334/xs1gw7.jpg
3. Program će isčitati sve podatke. Opcija Flash je automatski odabrana. Prebacite na GDFS. Kliknite na GDFS Backup. Ovaj korak nije obavezan, ali može da zatreba. Posle ovoga, ponovite prethodni korak.

http://img247.imageshack.us/img247/8196/xs3gf3.jpg

4. Sada štiklirajte Flash Main firmware i Flash File System i preko „...“ pronadjite fajlove koje ste pribavili. Main ima ekstenziju .mbn ili .bin, FS .fbn. Pazite da ne obrnete fajlove. Kliknite Flash i sačekajte da se oba fajla prebace u telefon. Ja sam koristio MAIN_GENERIC_RED49 fajl ,zbog debrandinga (W300 sa TiM-ove mreže), i EUROPE_2_RED49 FS fajl, oba R9A036.

http://img247.imageshack.us/img247/5528/xs4nr8.jpg

5. Kad XS++ završi, obavesiće vas da možete da otkačite telefon. Vratite SIM karticu i upalite vaš W300i. Ako je sve proteklo kako treba, telefon će se upaliti kao da mu je prvi put da se upotrebljava.

6. Pokrenite Sony Ericsson Update Service i pratite uputstva. Morate biti povezani na Internet kako bi program mogao da odradi svoj deo posla. Najbolje da imate brzu vezu.

7. Kad SEUP završi, imaćete flešovan telefon sa najsvežijim softverom za odabrani region.

Više nego korisna adresa: forums.se-nse.com


Izmenio:gameforce:Slika van dozvoljenih dimenzija i kvari izgled foruma!