Nokia vs iPhone

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?

Koji biste telefon pre uzeli i zašto?

Nokia N97
25
46%
iPhone 3GS
29
54%
 
Ukupno glasova: 54

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Nokia vs iPhone

Post od Radisa Rasa »

Molim sve ljubitelje mobilnih telefona da odgovore na ovu temu. Zamisilite da vam neko da na primer 1000 evra a da mozete da ih potrosite jedino na kupovinu mobilnog tel. Takodje vas najjljubaznije molim da zamislite da na svetu postoje samo ova dva modela mob.tel.(Nokia N97,Iphone). Dakle za koji bi se model odlucili,i zasto? Unapred hvala na odg!

Marko_NS
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 456
Pridružio se: Pet, 08. Maj 2009. 18:06

Post od Marko_NS »

Za n97 bez ikakvog daljeg razmisljanja.. ima sve sto je mom telefonu potrebno.
ZASTO? zato sto imam iPod Touch, a on postoji, jel, jer nije telefon :P
iPhone 4.

Godzilla
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 792
Pridružio se: Ned, 24. Maj 2009. 16:52

Post od Godzilla »

Radisa Rasa, ајфон 3гс 32гб бих узео без размишљања...
Marko_NS, ти да немаш ајпод веруј ми не би твој одговор био н97.
3гс шије н97 уздуж и попреко! :)
једино бих размислио о 3гс вс хд2. :wink:
Nokia 6220 Classic

jerkann
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1713
Pridružio se: Pon, 07. Jan 2008. 08:14
:: Samsung Galaxy S4
:: Nokia 808
Lokacija: Niš

Post od jerkann »

Godzilla, a po cemu to sije n97?
Ne vidim razlog zašto bi Marko_NS, lagao kada bi rekao tako nešto. I pored svih nedostataka koji poseduje ja bih uzeo n97 (pre svega mini jer mi je nekako lepša), jer da platim jednu jabuku toliko skupo nema smisla.

Godzilla
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 792
Pridružio se: Ned, 24. Maj 2009. 16:52

Post od Godzilla »

jerkann, првенствено по апликацијама...и нисам рекао да Марко лаже,него да би одговор био другачији да нема ајпод тач... :unsure:
Шије је и по тач скрину,мени је то такође важно...
Али ајфон систем вс симбијан,једноставно се не може поредити... :uhuh:
Nokia 6220 Classic

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Imala sam priliku da biram izmedju ova dva modela:) i izbor je pao na 97icu:) po meni je 97ica mnogo praktičnija i upotrebljivija:) iphone je zaista vrhunski u nekim stvarima: touch screen, grafika.. Ali kad ti trebaju neke praktične funkcije: mass storage, call recorder, dobar podsetnik tj. reminder, dobra kamera i jos dosta drugih stvari onda je nokia n97 bolji izbor. I pored svega mnogo više možeš da menjaš interface na 97ici (kad je hackovana) nego iphone (jailbraikovan).. Znači, za zezanje iphone, a ako ti treba i nešto više onda 97ica. Verujem da se mnogi i neće složiti sa ovim što sam napisala, i dosta zavisi i od individualnih afiniteta, ali iz mog ugla gledano, ni sad ne bih imala dilemu koji da izaberem. I još jednom da napomenem, imala sam jednu 97icu, i u isto vreme iphone, prodala sam 97icu i mislila da bi iphone mogao da je zameni, ali evo na kraju uzela sam ponovo 97icu (stari hackiv firmware) i nisam pogrešila :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Godzilla
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 792
Pridružio se: Ned, 24. Maj 2009. 16:52

Post od Godzilla »

Ninolina, слажем се скоро у потпуности са тобом...
А који си ајфон имала?ако имаш оба комбиинација ти је мрак. :P
Nokia 6220 Classic

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Post od Radisa Rasa »

Marko_NS, mi je poslao pm, u kojoj me pita koji iphone? To sam zaboravio da napomenem....3gs!!!Zanemarimo na trenutak funkcionalnost...i sl stvari, koji je po vama tel.lepsi?Nzm da li sam lepo objasnio u prethodnoj recenici...pokusacu ponovo:Da li kad vidite iphone,kazete wauuuu :blinky: ...ili kad vidite n97,ostanete bez texta :o .Mislim da cemo posle lako resiti koji je tel.bolji. Znaci cenim svcije misljenje.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Radisa Rasa, kod mene nijedan od ova dva aparata ne izaziva neko posebno odusevljenje. Niti "wauuu" niti "ostajanje bez teksta". Uzeo bih onaj koji bi mogao odmah da prodam za sto vece pare, od kojih bi kupio model koji zaista odgovara ;-).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Marko_NS
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 456
Pridružio se: Pet, 08. Maj 2009. 18:06

Post od Marko_NS »

Godzilla, Da nemam iPod, a imam u ovoj igri u kojoj postoje samo ta 2 telefona, uzeo bih iPhone 3Gs 32GB.
Ninolina je navela bitne razlike u korist n97, ali i iPhone ima prednosti nad n97 osim aplikacija.
Kapacitivni ekran, bolji web pretrazivac, superiorniji plejer, po meni dizajn... Znam da se web browser i plejer mogu naknadno instalirati na n97, ali se nisam susreo ni sa jednim takvim primerkom [za symbian, naravno] koji moze da parira.
Edit.
Marko_NS nije poslao PM u kojoj pita na koji iPhone Radisa Rasa misli, vec u kojoj je napravio sugestiju da u temi stavi na koji iPhone misli, u ovom slucaju 3Gs koji je jedini logcni konkurent N97. Ima razlike 8)
Poslednja izmena od Marko_NS u Pet, 22. Jan 2010. 21:21, izmenjeno 1 put ukupno.
iPhone 4.

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Post od Radisa Rasa »

tomas.hokenberi, razumem te...mene na primer oni odusevljavaju. Svako ima neki svoj ukus. Postavio sam anketu cisto da bih znao koliko je koji omiljen medju narodom, i koji bi se vise kupovao;a i da konacno skapiram koji je bolji i zasto. Naravno da cu kupiti jednog od ova dva, e sad da li ce to biti za 10 ili mesec dana ne znam, ali bih voleo da cujem i uzmem u razmatranje svacije misljenje. :wink:
U redu je Mare, sad smo se skapirali...ok? ;)

Joj opet nisam lepo objasnio...sry.mislio sam 10 dana ili mesec dana.
Poslednja izmena od Radisa Rasa u Pet, 22. Jan 2010. 21:37, izmenjeno 1 put ukupno.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Radisa Rasa, pa ako bude za 10 meseci, ko zna o cemu ces tada razmisljati. Mozda ce ti oba ispasti iz igre.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Ninolina napisao: I pored svega mnogo više možeš da menjaš interface na 97ici (kad je hackovana) nego iphone (jailbraikovan)..
Ja se sa ovim ne bi baš složio, mislim da iPhone može mnogo više da se moduje od N97.

Inače između ova dva bi izabrao iPhone, čisto zbog OS-a i capacitive ekrana.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

telep, ne znam jesi li to isprobao kad to kažeš? Oba sistema imaju neka ograničenja :( iskreno, mogla bih još da pišem o tome šta mi na 97ici prija više nego na iphoneu i obratno :) neke stvari koje po defaultu imaš na 97ici na iphoneu možeš uglavnom da dobiješ ukoliko se poigraš nekim dodatnim aplikacijama :) i opet važi i obrnuto :) ipak, 97ica već ima one najvažnije opcije i ono što modovanjem mogu da promenim meni daje veoma koristan aparat koji ono što radi, radi veoma dobro :) sa druge strane, iphone će imati savršen touch screen, savršenu grafiku, gomilu aplikacija za zezanje, ali meni, pored svih dodatnih aplikacija, kojih ima gomila, ipak i pored modovanja, ne omogućava sve ono što mi treba :) i opet smo se vratili na početak, tj. zavisi šta tražiš od tel i šta ti prija :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Ninolina, Nisam probao da modujem iPhone jer ga nemam, ali sam na macthemes video poprlično izmenjene menije, lockscreenove, muzičke plejere i druge stvari. A na N97 ne vidim šta bi moglo da se nešto posebno izmeni a što nije moglo i na prethodnim verzijama symbiana. E sada da ja kupujem telefon ne bi uzeo ni jedan od ova dva već HD2 ili Nexus, ili čak sačekao koji mesec da izađu neki novi HTC android telefoni. I ako kupuješ telefon zbog onog vauu efekta (pošto ga većina i onako kupuje zbog toga) uzmi beli iPhone i bićeš ultimativni fenser sa sve maksarama.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Pa ovde je tema upravo poredjenje ova dva modela :) i mene recimo oduševljava HD2 po izgledu, s tim što me WM uopšte ne privlači, ali me isto tako oduševljava i Nexus One po karakteristikama i OSu :) tako da će Nexus One verovatno biti sledeći na mom spisku :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Radisa Rasa, Ako mislis uzmati telefon tek u nekoj daljoj buducnosti (skoro godinu dana) onda je zaista tesko da se precizira i cenovno i uopste prema afinitetima, jer ti za taj vremenski period mozes dosta puta promeniti misljenje,a takodje ce izaci i noviji modeli koji ti se mogu dopasti i bice pristupacni, ako vec hoces da izdvojis tu sumu novca za telefon. (1000 evra!! :blinky: )
Inace ako bas hoces,da cujes misljenje...
Licno sebi ne bih uzeo ni jedan,ali ako bi bilo pod "moranje" onda bih ipak uzeo iPhone i pored prednosti N97 u hardverskoj tastaturi.
Takodje ako vec hoces da budes popularan i da izazivas taj "woooow!" efekat, onda idi na "jabuku",mnogo je kod nas popularno sve sto dolazi od "Steve"!
Inace predlozio bih ti da pogledas HTC HD2 koji je zaista neverovatan i mislim da on takodje izaziva zaista pozitivne reakcije i odusevljenje.Ako bih,na primer hteo,ili morao, da dajem dosta novca za phone, onda bi on bio moj definitivni izbor.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Godzilla
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 792
Pridružio se: Ned, 24. Maj 2009. 16:52

Post od Godzilla »

tomas.hokenberi,
Radisa Rasa napisao: Joj opet nisam lepo objasnio...sry.mislio sam 10 dana ili mesec dana.
Не читаш. :D
Преправио се после...Тако да није годину дана...

А сад кад гледам н97 и мало размислим и она је стварно кул телефон. ;)
Nokia 6220 Classic

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Radisa Rasa, dodao sam u temu i glasanje čisto da upotpuni priču. ;)

Pre nego što krenem da navodim mane i prednosti, pitao bih te koliko si uopšte zainteresovan i vešt da bilo kom od ova dva telefona "uđeš u dušu"? Ako nemaš takvih sklonosti, uzmi onaj koji ti se više sviđa i gotova priča. Jedina razlika će biti što ćeš na kraju mnogo lakše prodati 3GS nego N97. I složio bih se da ima drugih telefona koji vizuelno izazivaju mnogo veći "wooooow" efekat (kome god da je to bitno). :lol:

Ninolina je već navela najbitnije prednosti N97-ice, ja ću dodati još "mass storage" opciju koju iPhone može ima samo uz pomoć traljavog softvera koji predstavlja drndanje za korišćenje. Kamera je takođe bolja, doduše i na 3GS-u nisu loše slike i super je opcija "touch-to-focus" ali kvalitet video snimanja ne može da se poredi. 3GS u mračnom i bučnom okruženju pravi katrastofalno loše snimke.

Na 3GS-u još uvek ne može da se koristi BT za razmenu fajlova sa drugim uređajima (sem sa drugim Apple spravicama) ali je zato sve prebačeno na WiFi.

iTunes je najveće zlo koje postoji, srećom ima drugih rešenja za prebacivanje muzike, filmova, slika i ostalog ali je to u poređenju sa N97 toliko komplikovano za običnog korisnika da bi verovatno digao ruke i koristio iTunes.

Takođe je zakomplikovana zamena melodija za zvono, sms, itd. jer mora da se rovari po sistemu ili da se uz pomoć kojekakvih programa ubacuju prilično loše konvertovane melodije sa ograničenim trajanjem od 30 sekundi. Naravno, postoji mogućnost kupovine melodija i muzike preko iTunes-a i onda je sve lako i jednostavno.

iPhone dobija pravi smisao tek kada ima vezu sa Internetom (kao i Android) dok 97-ica nema toliku potrebu za istim. Kada je WiFi "pri ruci" to nije problem, ali ako ide preko GPRS/EDGE/3G mreže - račun će biti astronomski ako nemate net u paketu.

Ima još zvrčki kod aJfona ali da pređem malo na hvaljenje.

Hardverski je 3GS moćniji i brži u svakom smislu. Jedan od najboljih ekrana trenutno ali nije za ljude sa izrazito suvom i grubom kožom (na prstima, naravno) i one sa malo dužim noktima.

OS zasnovan na Unix platformi (kao i Linux, Maemo i ostali X-oliki sistemi), pruža ogromne mogućnosti u radu sa administracijom mreža, kompjutera, itd. Odlično optimizovanih 256MB DDR2 RAM-a, jako brza "storage" memorija (kopiranje 1GB fajla preko USB-a traje oko 65 sekundi). Ozbiljan Cortex A8 procesor sa L1 i L2 kešom, sjajna grafika - PowerVR SGX535 koja je u proračunima skoro duplo brža od SGX530/1 u N97-ici mada u samom radu to uopšte ne mora da bude toliko izraženo. Itd, itd, itd. Šta ovo predstavlja većini korisnika? Špansko selo. Ne, kinesko selo u nekoj brdovitoj zabiti. Bitan je izgled i koliko će dugačak biti "wooouououow" ili "šjeeeeee"... :lol: ;)

Ono što softverski daje prednost aJfonu je da svaki dan izlazi nešto novo. Stalno se nešto dešava. Tona raznih aplikacija, igrica, korisnog, ultra-beskorisnog, zanimljivog, aplikacija za koje se zapitate kako je to nekome uopšte moglo da padne na pamet. Skoro sve što se danas pravi - u većini slučajeva se prvo uradi za aJfon pa tek posle za ostale platforme. Sve ono što mu je nekad falilo i što mu trenutno u startu fali može da se doda, samo ako čovek ima vremena i volje da se tome posveti. I kad sve to instalirate i fino podesite - cvrc - puče sistem! :D

Da rezimiram: iPhone je pre svega moćan mali kompjuter i tek na kraju telefon. Zahteva dosta čačkanja i znanja da bi pružio sve ono što može. N97 će u startu raditi mnogo toga i većini prosečnih korisnika će to biti sasvim dovoljno.
Na kraju krajeva, kao što je mnogo puta dokazano - sve je stvar navike i subjektivnih afiniteta. Uvek čeznemo za onim što nemamo i hoćemo nešto jedinstveno što niko drugi nema. A iPhone i WM korisnici jure Android teme, Android i Nokia korisnici jure iPhone teme, proizvođači se međusobno dogovaraju šta će ko da pusti a šta da izostavi, i tako u krug. Dok se na leto ne pojavi iPhone 4G... :lol:

mare-ss
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 394
Pridružio se: Pet, 16. Okt 2009. 18:18

Post od mare-ss »

Uzmes lepo onaj bezgajtanski fiksni huawei iz telekoma, nosis ga u dzepu i u futrolici i wow faktor ti je zagarantovan :) Kad bih ja morao da bacim 1000 eura sacekao bih x10 i jos ti ostane kusur za neke dobre jordanke

Odgovori