Nokia vs iPhone

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?

Koji biste telefon pre uzeli i zašto?

Nokia N97
25
46%
iPhone 3GS
29
54%
 
Ukupno glasova: 54

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Hahahahhaha Miškoni, odavno se nisam ovako slatko nasmejao. Elem, generalno se slazem sa stvarima koje su ovde recene, ali kao vlasnik iPhoneta, glasam naravno za Apple. Evo i moje liste razloga:
-manje rasprostranjen - meni je jako vazno da se razlikujem od mase, a kako Nokiu ima svakak susa... (ne bih da se vlasnici Nokia nadju uvredjeni, jer ne mislim nista loshe, isticem samo potrebu za posebnoscu)
-ekran i hardver koji je neprikosnoven u svetu mobilnih telefona (Nokia tu jednostavno nema sta da trazi)
-mogucnost modovanja i tona aplikacija za sve i svasta (vise od Nokia-e, to potpisujem)
-naravno WOW efekat gde god se pojavis... (osim mozda u "klubu ljubitelja Nokia-e a mrzitelja Apple-a")
Naravno, svaka pricha, pa zacudo i ova ima dve strane medalje. Kontra od ovoga svega bi bila sto je cenjeni Miškoni spomenuo:
-nefunkcionalan BT (iskreno iPhone imam godinu dana, a oko 2.5 god, sto ce reci dok sam imao jos nezaboravni E61, nisam prebacio nesto na ovaj nacin), ja za tim nemam neku potrebu.
-nedostatak mass storage-a nije nedostatak u klasicnom smislu. Tu moram da se nadovezem na spomenuti iTunes koji je najimbecilnije parche softvera u istoriji najimbecilnijih gluposti koje neciji mozak moze da smisli. Mislim da su neandertalci mogli da naprave nesto bolje, bez ikakvog prethodnog znanja. Nasa navika da razmisljamo po principu HDD-a, i mass storage-a sa kompa je preneta kao takva na vecinu telefona, osim na Apple-ovo chedo. Razlog - pa hteli su sto je moguce vishe da zastite telefon od eventualnog pokusaja korisnika da ga prilagodjavaju sami sebi.
-pucanje sistema - da, desava se, pogotovu ako se stavljaju aplikacije koje nisu odobrene od strane Steve Jobs-a (citaj Cydia/Icy/Rock).
Ninolina, sta to imas na N97, a da nemas na iPhone-u (ne mislim na out-of-the-box stanje)?
Meni se licno ne svidja samo jako teska promena tonova pre svega za kalendar i podsetnik jer mi to treba da budi iz mrtvih. Sve ostalo mi nije toliko bitno.
Toliko od mene, a naravno, otvoren sam za svacije misljenje i ukuse. Nekome se svidja 1110, nekome HTC Shift :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

miodrage, za početak, iphone je trenutno mnogo rasprostranjeniji nego 97ica :) i to potpisujem :)

A ono što dobijam na 97ici u odnosu na iphone u ne "out of the box" izdanju, pa spisak je podugačak :) Navešću sad samo neke i to bez reda, onako kako mi padaju na pamet :) upotrebljivi BT, Mass Storage, kamera, bolji programi i aplikacije za reminder i kalendar, mogućnost dodeljivanja razlicitih SMS tonova za svaki kontakt posbno, mogucnost snimanja razgovora sto na iphoneu nikako nije moguce, editovanje office fajlova preuzetih sa maila, Opera koja omogucava mobile view i bar za mene je to najbolji browser i kroz mobile view je na tel mnogo lakše surfovati internetom.. a izmedju ostalog i lepši izgled (doduše, to je individualno, ali ja mislim da je 97ica, posebno bela, lepši uredjaj :))

E sad, ovo što sam navela, su meni ključne stvari koje želim da funkcionišu bez greške :) nije mi problem da se, ako treba i namučim da bi nešto radilo, ali ovo gorenavedeno mora da funkcioniše :) zato i mislim o ovim modelima ono što sam napisala :)i opet da napomenem, zavisi sta coveku treba.. Ne sporim da je u nekim drugim stvarima iphone mnogo bolji, ali ovo sto je Miskoni naveo kao prednosti iphonea meni nisu vazne, ne zato sto nisam zahtevan korisnik ili ne zelim ili ne znam da se snadjem sa uredjajem, vec zato sto ne administriram mreze, ne interesuje me tacna brzina wifija, niti radim sa nekim mreznim protokolima (ili kako se to već zove i kaže).. A za te stvari iphone je zakon.. Za stvari koje su meni bitne, on to nije..:)

I opet se priča vrti u krug :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Koren
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 670
Pridružio se: Ned, 16. Apr 2006. 09:09
:: Samsung Note 2
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Koren »

Ninolina napisao:editovanje office fajlova preuzetih sa maila
Ovo se vec drugi put pominje a bas i nije tacno :) Jer za iPhone postoji (izmedju ostalih) aplikacija quickoffice, od iste firme koja je pravi i za simbian telefone. Tako da imaju identicne office editing mogucnosti ;)

Vecina ljudi do sada je u pravu za svojim za i protiv argumentima za oba telefona, ali mi nekako Miskonijev post deluje najsveobuhvatniji i najobjektivniji.

Ja bih izabrao iPhone, jer koristim iPod touch i kad god mi se desilo da se smorim, jer otkrijem da nema neku opciju/aplikaciju koja mi bas treba, na primer osnovna copy/paste opcija, za dan dva izadje neka aplikacija ili update koja to omogucava. Telefon je svakog dana sve kompletniji. Mogucnosti za prilagodjavanje softvera licnom ukusu su stvarno ogromne.

Za kraj bih samo dodao detalj sa sajta n97 fanatics . kom koji je jelte posvecen ljubiteljima ovog telefona:

Slika

Na naslovnoj strani, kao izdvojena tema je prilagodite svoj n97 da izgleda kao iPhone :) Jos nisam video da neko pokusava da prilagodi svoj iphone da izgleda kao nokia ;)

PozZ

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Koren, ja sam striktno napomenula da se to odnosi na fajlove preuzete sa maila :) naravno da postoji Office za iphone i to veoma pregledan ali ovo je nešto što ne može da uradi :)
I naravno da je Miskoni u svom postu dao detaljan opis onoga šta Iphone izdvaja iz mase drugih tel, al kao što je takodje već rečeno, kome to zaista treba i koliko ljudi će zaista koristiti te prednosti Iphonea :) a to da je Iphone postao prestiž, takodje stoji, i 95% korisnika na njemu ne koristi ni 95% funkcija :)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Koren
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 670
Pridružio se: Ned, 16. Apr 2006. 09:09
:: Samsung Note 2
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Koren »

I dalje mi onda nije jasno u cemu je razlika? Postoji download plugin za safari, tako da dokumenti mogu da se preuzmu sa maila, i quickoffice da se edituju...

Ovo za koricenje se potpuno slazem, vidjam ljude koji imaju 7, 8 "ekrana" prepuna aplikacija i igrica a od toga koriste desetak u realnom radu. Stim sto to nije boljka samo iPhona, vec svih telefona/korisnika kod nas. Drugarica ima Blackbarry bold a koristi samo pozive, sms, kameru i povremeno mail. Mislim da taj telefon moze mnogo vise da ponudi od toga ;)

PozZ

PS da ne bude da sam je napisao zato sto je zensko, drugar ima N96 i isti slucaj samo bez maila, pozivi, sms i kamera. Wifi cak ni ne pali...

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Post od Radisa Rasa »

E ja napisao pre 2 sata poruku a ona nije objavljena :dry: Sad me mrzi da se ponavljam al u ostalom reko sam da mi se iskljucivo ova dva telefona dopadaju.Za sad je u prednosti n97, bas zbog toga sto ga nemaju sire narodne mase, znam sada cete vi reci pa nemaju ni iphone, ali u krugovima u kojima se krecem postoje dosta ljudi koji koriste iphone. E sad po meni nokia n97 je namenjena ili mladim ljudima koji ulaze u ozbiljan biznis(pa nemaju vremena da se bakcu sa tim dodatnim opcijama,instaliraj gomilu stvari), i ljudima koji su pri kraju karijere a traze siguran lep pouvzdan tel.kao sto je nokia,koja ima i vise nego sto im treba. Slazete li se? Sa druge strane prednost iphoneaiskljucivo za mene je sto mi drug drzi servis namenjen njima.Slazemo li se da je N97 takodje sposoban da izazove taj famozni wauu efekat(mozda jaci i od iphoneovog)?Znaci li da je n97 pobednik?

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Radisa Rasa napisao:Slazemo li se da je N97 takodje sposoban da izazove taj famozni wauu efekat(mozda jaci i od iphoneovog)?Znaci li da je n97 pobednik?
Ne!To je zaista mnogo subjektivno i sve zavisi od licnosti do licnosti.Neko ce pred N97 da "slini",a neko ga nece ni pogledati 2. put.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Marko_NS
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 456
Pridružio se: Pet, 08. Maj 2009. 18:06

Post od Marko_NS »

Ja sam duze vreme "slinio za N97. I onda sam svatio da je to samo hir.
Uglavnom, nemam potrebu za n97 ni u kom slucaju.
Imam ova 3 telefona [mogli bismo da izuzmemo Heroa jer se ne moze naci u ovoj prici] i npr moju e71 ne bih menjao za n97. Sta ce mi rezistivni ekran kada imam kapacitivni? Sta ce mi OS koji je,, iskreno, trom i star pored iPhone OSa? Sta ce mi Mass Sorage? Sta ce mi alarm ili Ringtone kada mi je fon na silentu uvek?
Za moje potrebe, da moram samo 1 mob da imam, iPhone 3Gs bi bio najbolji izbor. Ubedljivo.
Ali svakako mislim da je neki qwerty lep telefoncic i iPod touch najbolja svakodnevna kombinacija. ne sto ja imam, al je stvarno prakticno. Best of Both Worlds :D
iPhone 4.

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

Radisa Rasa, ma kakvi biznis korisnici, n97 je napravljen samo za facebook, tako je i reklamiran uostalom http://www.youtube.com/watch?v=2KyjFRGkz2Y . ja da biram izabrao bi n97 samo zbog qwerty tastature.

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Ja bih uzeo Iphone 3GS 32gb bez razmisljanja.Ipak capacitive ekran,milina da se cacka.... :) Ekstra brz,tone aplikacija.....
Telenor Nokia E72

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa FB jako lepo radi na iPhonetu, ja sam konkretno odusevljen istim. Meni se Nokia od E71 pa naovamo ni najmanje ne svidja. Uopste, retko koji telefon sam i pogledao nakon iPhoneta... A koliko sam ga pljuvao svojevremeno... Telefon je zaista odlichan.
Ninolina, to sto si ti navela kao adute, slazem se, tebi su potrebni, meni i jos nekima nisu. upotrebljivi BT - za ovo se slazem da je mana
Mass Storage - moguc preko T-Pot plugina za Total Commander, nema otvaranja fileova na telefonu. Ima jos iFile sa kojim ima neki limitirani mass storage
kamera - pravi sasvim pristojne fotke
bolji programi i aplikacije za reminder i kalendar - ima fenomenalnih aplikacija, ne znam sta bi vishe... i na Nokiji i na iPhonu koristim native aplikacije
mogućnost dodeljivanja razlicitih SMS tonova za svaki kontakt posbno - ovo naravno da ima
mogucnost snimanja razgovora sto na iphoneu nikako nije moguce - slazem se
editovanje office fajlova preuzetih sa maila - ima plugin, i ima quickoffice
Opera koja omogucava mobile view i bar za mene je to najbolji browser i kroz mobile view je na tel mnogo lakše surfovati internetom.. - bolji mobile browser od Safari-a? Muhahahahha ajde da i to vidim. A Operu sam prestao da koristim pre par godina jer je sr... postala, presao na FF, i od pre 6 meseci sam na Chrome-u
a izmedju ostalog i lepši izgled (doduše, to je individualno, ali ja mislim da je 97ica, posebno bela, lepši uredjaj ) - meni je iPhone lepshi, ali o ukusima i bojama ne vredi raspravljati!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

kapoerista90
Expert
Expert
Postovi: 2411
Pridružio se: Sre, 24. Okt 2007. 05:49

Post od kapoerista90 »

Meni je Iphone ruzan. A onda, N97 je jos ruzniji! I ni jedan, ni drugi, nisu retki. Seta ih svako, 93% ne znaju ni sta ti telefoni mogu, a platili su ih papreno.
Ja bih iskreno sve ovo zaje*ao, i lepo uzeo Omniu HD!
Najbolje od oba sveta :) Super ekran, lep, velik, multimedija extra, i out-of-the-box ima vise nego ova 2 :)
A u ostalom, ako hoces WAU efekat, lepo uzmi Nokiu 8800 Arte gold ili carbon, i ne mozes da ne izazes neki efekat. :)
Nokia E71... Elegant, but deadly

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

miodrage, a koja aplikacija se koristi za dodeljivanje tonova za SMS za svaki kontakt posebno, kako se zove? Ja sam bas tražila i nisam uspela nista slično da nadjem :(
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Ninolina, ako se dobro secam, davno sam citao, postoji program koji se zove Message Tone 1.0 S60 3rd.
Ako ti nije mrsko tako nesto potrazi pa javni da li radi. ;)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

IDzO, mislim da je Ninolina mislila na program za Iphone a ne za N97... :wink:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Post od Radisa Rasa »

kapoerista90, razumem ja tebe...ali razumi i ti mene...za mene su ta dva telefona :o Svako ima svoj ukus, tako bi ti uzeo Omniu, a ja se razmisljam izmedju ova modela. Najbolje bi bilo da uzmem oba, sto ce se na kraju verovatno i desiti...ovako se samo vrtimo u krug.Nokia n97=Iphone 3gs?! :|

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Radisa Rasa, Ja stvarno ne vidim svrhu ovakvih tema, ti sada nama kažeš da imaš 1000 eura za telefon i onda očekuješ da ti mi kažemo koji je od ova dva bolji. Mislim za hiljadu eura kupi oba pa ih menjaj svaki dan i bićeš baja i imaćeš :o efekat. Stvarno više smaraju ovakve teme.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Marko_NS
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 456
Pridružio se: Pet, 08. Maj 2009. 18:06

Post od Marko_NS »

iPhone 4.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

miodrage napisao:mogućnost dodeljivanja razlicitih SMS tonova za svaki kontakt posbno - ovo naravno da ima
Pretpostavljam da si mislio na N97 pošto za iPhone još uvek ne postoji, bar ja nisam uspeo da pronađem a prilično sam uporan. I ovo što je Marko_NS postavio odnosi se samo na zamenu već postojećih semplova ali ne omogućava dodelu različitih bilo kom kontaktu već je jedan za sve.

Radisa Rasa, da li znaš šta je SSH i kako se koristi?

Radisa Rasa
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 15. Nov 2008. 23:14
Lokacija: Kragujevac

Post od Radisa Rasa »

Miškoni, ne razumem tvoje pitanje? To je kao neka provokacija, il sta?
Naravno da znam sta je...bice mali problem da objasnim al ko razume shvatice :D
Ssh(secure shall literary) omogucuje pristup sistemskim fajlovima Iphona,kad je iphone jailbrejkovan...preko windows maca(znam kako se koristi)---mada to nikad nisam radio.tako da nisam bas siguran oko postupka)...pozzz
telep, ako ti se ne svidjaju ovakve teme, a ti jednostavno ne moras da ih otvaras, citas, komentarises. Nadam se da nema ljutnje? 8) pozzz

Odgovori