Smernice za postvljanje efikasnih pitanja

ne možete da se odlučite koji tačno model da kupite iz Vašeg užeg izbora?
Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Smernice za postvljanje efikasnih pitanja

Post od Wicker Man »

Kao dugogodišnji učesnik u radu ovog foruma, dobro sam upoznat sa dešavanjima i mogućim situacijama koje se odvijaju u okviru MS zajednice.
Pošto volim da učestvujem i pomognem ljudima u ovom delu, podforumu "Poređenje modela" i dosta postova ovde ostavljam, kroz nešto duži period zapazio sam jedan mali "problemčić" koji se iz dana u dan ponavlja.
O čemu se radi?
Novi članovi kada postuju svoje dileme, daju premalo informacija, nedorečeni su, kontradiktorni itd. Da bi se pomoglo, članovi veterani su bukvalno primorani da "čupaju" informacije iz njih da bi omogućili adekvatan odgovor i objektivno presudili u korist jednog od modela ili brenda koji su tema rasprave.
To po meni, predstavlja čisto rasipanje resursa, vremena itd.
Neko će reći: "Pa šta, to su samo reči". Istina, ali za pisanje više reči potrebno je više vremena, a ono je baš dragocen resurs. Ja sam uvek bio za efektivnost, pa makar i u priči.
Da se to ne bi ponavljalo, ja se drznuh i dadoh sebi za pravo da napišem par smernica budućim članovima kako da postave tačno pitanje i koje informacije da stave na raspolaganje, da bi dobili kvalitetan odgovor od starijih članova koji hoće da pomognu. Krenimo redom:

Budžet - Kao što se i zna, bez para nema ničega, koliko god mi imali želje i maštanja, ako nemamo novac one padaju u vodu. Tako i za telefone, prvo pružite info sa kojom sumom raspolažete pa onda sve ostalo, jer samo se u datim novčanim okvirima može razmišljati i delovati.

Namena - Telefoni više nisu samo sprave za komunikaciju već mnogo više, prema tome njihov rad pokriva i druge segmente. Ovde se mogu napraviti dve veće i možda treća kvazi podela:
- na multimedijalnu namenu - primarna upotreba kamere, slušanje muzike, gledanje videa, igranje igara, surf 'netom...
- poslovna namena - unos veće količine podataka, poslovne aplikacije, konstantna povezanost sa 'netom radi e-mail poruka, duži vek baterije...
- od svega po malo - ovo je u principu nemoguće, jer ni jedan model nije za sve namene i nije obdaren svim mogućnostima što je razmuljivo, ali opet većinom korisnik naginje više na jednu stranu pa je moguće naći neki kompromis.

Telefon sa touchscreen-om ili sa hardverskom tastaturom - Vrlo bitno, neko ne može da koristi telefon bez dugmića, a nekome to opet ne predstavlja veći problem, tako da nije na odmet postaviti lične preferencije u ovom segmentu, a svedoci smo da je broj iz obe podele veliki i teži ka daljoj progresiji.

Telefon sa OS-om ili bez - Da li želte telefon sa operativnim sistemom ili bez je takodje jako bitno. Postavljanje u isti "koš" ove dve podele je nezahvalno i treba pre postavljanja teme sam sa sobom raskrstiti da li želite telefon sa više mogućnosti, ali uz određeni napor koji je potreban za uhodavanje i učenje nečeg novog ili pak želite telefon bez ikakvih "peripetija" i većih podešavanja ("upali i vozi"). Sve ima svoje mane i prednosti, a tema na ovom forumu ima dosta o skoro svim modelima i informacije su lako dostupne, samo čekaju da se pročitaju. ;-)

Izbegavati pitanja Nokia vs SE vs Samsung vs HTC itd - Ovakva pitanja se obično pretvore u "rat" brendova jer svaki od njih ima svoje pristalice koji će podržavati jednu stranu, a blatiti drugu.
Ukoliko želite brz i kvalitetan odgovor to vam je najmanje potrebno. Takođe i privrženost jednoj firmi nije dobra jer danas skoro svi brendovi imaju sasvim razvijen i dobro postavljen portfolio koji omogućava da svako izabere za sebe nešto prema svojim mogućnostima. Zato ako ste pristalica jedne marke nemojte se slepo drzati iste, nego slobodno i bez ustručavanja "zavirite" i u suprotni tabor. Pogledajte njihove adute i saslušajte predloge članova koji vam preporučuju nešto drugo i za vas možda novo, što će vam obavljati sasvim dobro željene poslove. ;-)

Strpljenje - poslednje ali ne i manje važno jeste strpljenje koje treba da imate kada postavite temu. Svi članovi na ovom forumu imaju svoje druge obaveze, posao, fakultet, škola, žena, deca, ljubav,... ovaj ne ljubavnica. (nešto sam pobrkao :-) )
Čim članovi budu u mogućnosti i ako znaju oni će pomoći, dati svoj komentar, a obično se, pokazala je praksa, na tako nešto ne čeka dugo.

Nadam se da će ovih par smernica olakšati početnicima da pruže prave informacije u potrazi za svojim mobilnim ljubimcem, a članovima veteranima sigurno olakšati da daju iskrene, objektivne i kvalitetne odgovore.
Ukoliko se to desi, makar u jednom slučaju, ovaj tekst nešto vredi i ispunio je svoju "misiju".
Hvala ;-)
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Wicker Man, svaka cast!!! 8)
and justice for all...

Bekra
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 259
Pridružio se: Sre, 23. Avg 2006. 02:27
Lokacija: Novi Sad

Post od Bekra »

Ova tema da postane lepljiva, ili da bude kao obavestenje, vidljivo u svakom podforumu, kao tema "Pravila otvaranja tema i davanja odgovora"

Wicker Man, zaista dobro smisljena, i korisna tema. Posle vise godina pracenja ovog foruma, cudi me kako do sad nikom nije na pamet palo da napravi ovakvu temu.
Svaka cast na trudu!

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Dream Weaver, Bekra, Hvala momci.Meni nije puno oduzelo vremena da napisem,a verujem da ce pomoci. :wink:
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Wicker Man, neka si se drznuo, odličan tekst, a ja sam sebi dao za pravo da malo stilski uredim tvoje izlaganje sa po kojom kukicom tu i tamo... :wink:

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Wicker Man, lepo sroceno! 8)
Mislim da ce ova tema mnogo pomoci, onima koji su u dilemi, kako da na najefikasniji nacin iznesu svoje nedoumice, a da pri tome, dobiju prave odgovore. I naravno da na kraju kupe telefon koji ce im ispuniti ocekivanja. :)

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

ako moze da se podesi da ovaj tekst stigne na pp novim clanovima, iako je tema lepljiva ne verujem da ce neko da je trazi uostalom kao sto se i pravila ne citaju (ne samo ovde)
Wicker Man, lepo napisano

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Miškoni, Excellent!Ja inace nikako da pocnem pisati latinicom sa kvacicama,a moracu.
IDzO, Zligor, Thanks.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Dule87
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 324
Pridružio se: Pon, 20. Okt 2008. 01:47

Post od Dule87 »

Veoma dobra i korisna tema!Neko je odavno trebao ovako nesto da postavi,olaksace nama neodlucnijima! :wink:
Samsung Galaxy S3 I9300

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Treba da se uvede opcija 'like', da ne ponavljam reci hvale. :lol:
Samo nek se rolaju....sarme.

Odgovori