Kompanija Gugl je, u saradnji sa firmom "T-Mobil" predstavila svetu svoj telefon G1, koji će biti konkurencija Eplovom Ajfonu kao i uredjaju Blekberi, javlja Los Andjeles Tajms.

Radi se o prvom telefonu, koji će koristiti Guglov operativni sistem "Android", a internet gigant namerava da na tržište izbaci nekoliko modela. Guglova ambicija je da stvori otvoreni prostor koji će korisnicima mobilnih telefona dati pristup nizu aplikacija i mogućnost da koriste internet, dok bi sam Gugl profitirao zahvaljujući reklamama.
Telefon ima oblik sličan Ajfonu, ali i tastaturu koja se izvlači, poput modela "Sidekick" kompanije "T-Mobil". G1 će se u Americi prodavati od 22. oktobra.
http://www.voanews.com/serbian/2008-09-24-voa9.cfm
Ajfon je lepši, a džifon praktičniji
Izbacivanjem na tržište svog prvog telefona, simbolično nazvanog „džifon drim”, kompanija Gugl je direktno bacila rukavicu u lice Eplu i njegovom do sada neprikosnovenom mezimčetu „ajfonu”. Ko će izaći kao pobednik? Najjača strana ajfona je besprekoran izgled, što ga čini gotovo modnim detaljem, dok je džifon zamišljen kao praktičnija spravica...
24 Sata pre 1 dan
24 SataRAT - To vam je kao da poredite „mercedes” sa „ferarijem”. U svakom slučaju, i ajfon i džifon imaju svoju publiku - kaže Piter de Klajn iz mobilnog operatera „T-mobile UK”, na čijoj mreži u Engleskoj ekskluzivno radi prvi Guglov mobilni telefon.
De Klajn nije rekao ko je ovde „ferari” a ko „mercedes”, ali se to podrazumeva. Najjača strana ajfona je njegov besprekorni izgled, što ga čini gotovo modnim detaljem, dok je džifon u ovom društvu zamišljen kao „mercedes”, odnosno kao praktičnija spravica.
Zato džifon (gPhone), osim ekrana na dodir, ima i QWERTY tastaturu na izvlačenje, što olakšava kucanje poruka i podsetnika. Takođe, džifon ima „demokratskiji” operativni sistem, jer može da koristi sve aplikacije pisane za njega, dok ajfon (iPhone)može da koristi samo one programe koje je odobrio Epl.
- Džifon je bitan ne samo zato što je Guglov prvi potez na tržištu mobilnih telefona, već i zbog lansiranja „Androida”, koji je potpuno nov operativni sistem za mobilne telefone - kaže Ernest Doku, sa sajta Omio.com koji se bavi poređenjem mobilnih telefona.
Džifon Ajfon
Ekran 3,17 inča 3,5 inča
Boje Crna, bela, braon Crna
Aduti Tastatura na izvlačenje Ekran na dodir
Android operat. sistem
Šta radi Mobilni telefon Mobilni telefon
Internet/imejl Internet/Imejl
Muzika/Video Ajpod
Kamera 3,1 Mpx Kamera 2 Mpx
Cena u Srbiji ? 300 - 600 evra
dekod. 50-60 evra
U želji da ugrozi vodstvo popularnog iPhonea i prigrabi dominantnu poziciju u prelazu Interneta na mobilne mreže, Google je u saradnji s nemačkim mobilnim operaterom T-Mobileom lansirao na američko tržište svoj prvi mobilni telefon.
Novi uređaj, nazvan T-Mobile G1, funkcioniše u mreži treće generacije, a posebno je dizajniran za pružanje brzog pristupa popularnim Googleovim uslugama kao što je pretraživanje, Gmail, Google maps i You Tube.
G1 sadrži ekran osetljiv na dodir i klizni mehanizam tastature, karakteristike koje bi mu mogle osigurati prednost u odnosu na iPhone.
Takođe će sadržavati mobilnu verziju Amazonove MP3 trgovine, što će korisnicima omogućiti pretraživanje, skidanje, kupovanje i slušanje muzike direktno iz te popularne muzičke trgovine.
Podržavaće Android Market, mobilnu aplikaciju u kojoj spoljni programeri mogu nuditi dodatne programe za taj uređaj, kojega će proizvoditi tajvanski proizvođač elektronike HTC.
G1 će kao operativnu platformu koristiti Googleov Android operativni sistem kojeg su Googleovi inženjeri razvijali poslednje tri godine. Android je open source sistem, tzv. slobodni softver velike slobode distribucije, koji omogućava slobodnu doradu i široku upotrebu.
Google trenutno dominira tržištem internet oglašavanja, a želi da Android postane standardni operativni sistem za sve sofisticiranije mobilne telefone za koje stručnjaci veruju da će postati glavni izvor pristupa Internetu milijardama ljudi bez kompjutera.
U prodaju će G1 biti plasiran 22. oktobra po ceni od 179 USD, 20 dolara manje od iPhonea. Njegove podatkovne tarife takođe su znatno jeftinije od onih raspoloživih za iPhone u SAD-u.
Na policama trgovina Velike Britanije naći će se u novembru, a u ostatku Evrope u prvom tromesečju 2009. (Economy, 24. septembar)