Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Deltex »

Video sam na netu da u najrazvijenijim zemljama Zapada se planira gasenje 2g mreza vec 2017.Da li ce to znaciti da ce gomila 2g telefona postati neupotrebljivi? Ili ipak 3G i 4g mreze sadrze u sebi spektar frekvencija i 2g mreza?

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Green »

Telefoni sa 2G ce i dalje raditi, samo nece biti u mogucnosti skidati podatke izlaskom na internet, osim ako ne podrzavaju i 3G. Valjda je tako, neka me neko ispravi ako gresim...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Lobachewsky »

Amerika je razvijenije telekomunikaciono trziste nego evropa, nece se to desiti kod nas sigurno ni posle 2020-te godine. Evropa zapravo, verovali ili ne, vec kasni za svetom u razvoju mobilnog broadbanda, a zakazala je, pretpostavljate, u birokratiji - kao mnogo je drzava i sve treba da se usklade i dogovore kada ce, dal ce i kako ce da oslobode 800Mhz i kada ce da puste LTE na toj "zlatnoj frekvenciji" u etar. Dok se to ne desi, u evropi ce se 4G razvijati poprilicno stidljivo, kao sto uostalom vidite. Kao probali su da ubrzaju da se to desi u januaru ove 2013. godine, ali na kraju od toga nije bilo nista. Najavljuju za sledecu godinu. Sve u svemu, dok amerika i oni "kinezi" po koreji uveliko razvijaju svoju nacionalnu 4G mrezu, evropa jos nije ni pocela, osim par najvecih gradova u svakoj drzavi. A treba pokriti celu teritoriju. GSM je za sada jedini pokriva u potpunosti. Prema tome, nema gasenja 2G mreze do daljnjeg.

Inace, iako bi mnogima bilo zao da se nasa prva ljubav GSM ugasi zauvek, ne cudi uopste tako brza odluka americkih operatera da se gsm sto pre ugasi, ako uzmemo u obzir predvidjanja da ce se do 2017. kolicina mobilnog broadband saobracaja povecati cak 20 puta! Ludilo.

Trenutni kapaciteti definitivno nece biti dovoljni, pa je potrebno osloboditi frekvencije i njima povecati kapacitete za, u buducnosti, sve optereceniju 3G i 4G mrezu. Takodje, uskoro u americi pustaju VoLTE (HD voice preko LTE), tako da ce u principu LTE (4G) raditi sve isto kao GSM (2G), samo bolje, i jos mnogo toga - a sve to sa istom ili boljom pokrivenoscu jer je predvidjen da radi na nizim frekvencijama nego GSM. Isto tako i HSPA (3G) radi sve isto sto i GSM (2G) moze. Dupliranje istih funkcija ce biti definitivno luksuz jer su radio frekvencije ograniceni prirodni resurs, pa se stalno moraju vesto i efikasno raspodeljivati. Sto i sami osecamo na svojoj kozi jer nema slobodnih frekvencija za LTE 800 dok se digitalizacijom televizije ne oslobodi digitalna dividenda.
Da li ce to znaciti da ce gomila 2g telefona postati neupotrebljivi?
Vec sada je tesko naci telefon koji podrzava iskljucivo GSM, osim onih najjeftinijih nokia od 30 evra. Nece se GSM ugasiti preko noci tek tako, morace prvo trziste da preplave 3G i 4G telefoni, kao i da 3G i/ili 4G prekriju celu teritoriju, koju danas prekriva samo GSM (2G). A dok se to ne desi, tvoja Nokia 3310 ce do tada verovatno crci. Ustvari 3310 tesko, evo npr. neki samsung E1070. :lol:
Od najave pa do gasenja promenice se sigurno 2-3 generacije telefona, danas ionako telefoni ne traju duze od 2-3 godine. Svi cemo uveliko setati 3G/4G telefone tada i imacemo pokrivenost svuda (ja vec sada imam obicaj da telefon drzim na WCDMA only, da mi ne pada na 2G mrezu), tako da nam nece tesko pasti da se 2G mreza ugasi, osim iz nostalgicnih razloga.

Na kraju krajeva, da li je neko primetio da je pejdzing sistem srbije ugasen i da je njegov pejdzer postao neupotrebljiv?
Ili ipak 3G i 4g mreze sadrze u sebi spektar frekvencija i 2g mreza?
Pa to i jeste krajnji cilj, da se spektar frekvencija 2G mreza dodeli trecoj i cetvrtoj generaciji. Ali to ne znaci da 3G i 4G u sebi imaju 2G (da podrzavaju GSM), vec ce jednostavno te novododeljene frekvencije (koje su uzete od GSM-a iskoristiti za povecavanje sopstvenih 3G (HSPA) i 4G (LTE) kapaciteta.

Eto, nadam se da je sada bar malo jasnije. :wink:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od miodrage »

Ja na sve ovo mogu samo da kazem, ebala ih birokratija, nikom nikad nista dobro donela nije, a svi se skrivaju iza iste. FUJ!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Deltex »

Lobachevski hvala na iscrpnijoj analizi.Uglavnom se u 99% onoga sto si rekao slazem sem u tome da su 2g telefoni i danas vec proslost,zivi fosili kojih ima u par aktuelnih crnobelih modela nokie za penzionere i par samsunga ne preklop za starije dame.Elem dobar deo savremenih philips telefona su 2g a deo njih cak i samo dualband.Ipak je on iz zapadne Evrope i velika marka.Takodje i vecina Sazema ali oni i nisu toliko popularni.Verujem da ih ima i u dobrom delu maraka sa spiska telefona iz gsm arene koji opet ne obuhvata sve proizvodjace

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Lobachewsky »

Ovde mozes videti koliko se 3G mreza u Srbiji prosirila za samo dve godine (2010-2012):

Slika

Prema tome, ocekuj sve jeftinije 3G telefone jer treba tu mrezu neko i da koristi.
Ne sire to nasi operateri mrezu na svoju ruku. To su svetski trendovi, vodecih svetskih operatera, u dogovoru sa proizvodjacima telefona. Na kraju krajeva, ne zaboravi da se sve vise telefona prodaje preko operatera (koji sami sastavljaju svoju ponudu modela), pa ce i proizvodjaci morati da se uklope u trendove (tacnije da ih diktiraju, praveci sve bolje telefone) jer zasto napraviti neki model koji niko vise ne zeli da kupi (niti ga neki operater zeli staviti u svoju ponudu uopste).

Veruj mi, koliko god sad ti pricao o Philipsu ili Sagemu, stvari ce se promeniti za samo 5 godina. A onda da prodje jos 5 da i ti preostali malobrojni GSM only telefoni pocrkaju i eto - to je 2024. godina. Pravo vreme za gasenje GSM mreze :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

DukeofSerbia
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 135
Pridružio se: Pon, 15. Okt 2007. 19:32
:: ZTE V987
Lokacija: Sombor

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od DukeofSerbia »

@Lobachewsky

Amerika je razvijenije telekomunikaciono trziste nego evropa
---

Ovo nije tačno, osim ako ne strpaš sve evropske države u jedan koš što to je potpuna budalaština.

Pravo stanje:

WORLD'S MOST ADVANCED COUNTRIES RANKED BY THE MATURITY OF THEIR MOBILE INDUSTRY
1 (1) - Japan
2 (3) - Singapore
3 (2) - South Korea
4 (5) - Finland
5 (6 tie) - Taiwan
6 (6 tie) - Sweden
7 (4) - Italy
8 (9) - Hong Kong
9 (8) - Austria
10 tie (13 tie) - Denmark
10 tie (12) - UK
12 (10) - Australia
Source: TomiAhonen Almanac 2013
This data may be freely shared

And yes, the USA is gaining on that chart, and has moved up from its rank last year of 17th to its current ranking of tied for 15th with the Netherlands, just ahead of UAE, and just behind Israel and Norway.

Ostatak ovde:
http://communities-dominate.blogs.com/b ... oment.html
ZTE V987 Grand X Quad + SanDisk Ultra microSD 8 GB

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Lobachewsky »

DukeofSerbia, pogledaj kontekst malo bolje, pa me onda zanima sta ces da kazes... Pritom, jedino ne mislim na Skandinaviju, ali to se nekako i podrazumeva, ipak su oni druga planeta.
Sto se kaze, omasio si temu. :roll:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Deltex
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 85
Pridružio se: Sub, 07. Mar 2009. 03:52

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Deltex »

Opet ja :D Sta me najnovije zanima. Ja sam do skora koristio obican 2g 3band telefon,radio normalno.Testirao i 3g nokiju e5, nije mogao u delovima Beograda da uhvati 3g (UMTS) mrezu,sto govori koliko je jos uvek sve to nerazvijeno i po mom misljenju,velikom broju ljudi nepotrebno.E sad uzeo sam jedan 3g telefon sa UMTSom,ali i podrskom za HSDPA.Nema ni govora o LTE.Vidim u Sloveniji vec pustena 4G mreza.E sad, citao sam opet da su 2g i 3G CDMA (tj. ta UMTS) mreza u Americi u okviru mreze Verizon na zalasku,znaci cak gase i 3G mrezu.Pogledao sam pretragom na glavnoj strani sajta na nasem trzistu pored toga sto su skupi i nema vece ponude LTE telefona.Koliko neko ko kupi 3G telefon danas moze da bude siguran da ce biti funkcionalan (teoretski da pazi na telefon,da nece da ga menja na duge duge staze)...Podseca me na ovu pricu sa televizijom,ljudi kupuju televizor, nemaju pojma dal je samo analogni ili ima podrsku za digitalni, i sutradan samo sec i pola drzave ostane bez signala.Misljenje :roll:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: Sta ce znaciti gasenje 2G mreza?

Post od Lobachewsky »

Deltex napisao:Elem dobar deo savremenih philips telefona su 2g a deo njih cak i samo dualband.Ipak je on iz zapadne Evrope i velika marka.Takodje i vecina Sazema ali oni i nisu toliko popularni.
Precenjujes njihov znacaj, ova dva proizvodjaca u zbiru nemaju 1% trzista, a njihovi GSM only telefoni na trzistu su u rangu statisticke greske. Danas GSM only telefona imas samo u najnizoj klasi. Njihov uticaj je svake godine sve manji.
Deltex napisao:E sad, citao sam opet da su 2g i 3G CDMA (tj. ta UMTS) mreza u Americi u okviru mreze Verizon na zalasku,znaci cak gase i 3G mrezu.Pogledao sam pretragom na glavnoj strani sajta na nasem trzistu pored toga sto su skupi i nema vece ponude LTE telefona.Koliko neko ko kupi 3G telefon danas moze da bude siguran da ce biti funkcionalan (teoretski da pazi na telefon,da nece da ga menja na duge duge staze)...Podseca me na ovu pricu sa televizijom,ljudi kupuju televizor, nemaju pojma dal je samo analogni ili ima podrsku za digitalni, i sutradan samo sec i pola drzave ostane bez signala.Misljenje :roll:
Deltex, ne znam kako zamisljas da se to desi preko noci kada danas jos uvek nemas LTE telefon ispod 200 evra! :?
Nema razloga da se toliko tripujes.
Treba neko tu novu mrezu i koristiti. Kada novih LTE telefona bude bilo za 50 evra i kada ih svi budu koristili, tada ce sigurno da ugase 2G da oslobode frekvencije za prosirenje kapaciteta 4G mreze. Ali to se nece desiti bar jos 10 godina!

3G telefon koji kupis danas, budi siguran da ce raditi bar jos 20 godina (!!!), ako se tada uopste budes secao tog telefona :D
Dok za 2G GSM bas i ne mogu da ti obecam da ce ga docekati tvoji unuci. Tako da ako si planirao da ga i oni koriste (?!) gledaj da bude bar 3G (o cemu mi pricamo, jbt! :blinky: )

Pusti ti ameriku i verizon, oni gase CDMA mrezu (CDMA nije UMTS!!!) jer je sa njenim razvojem gotovo - nema naslednika u cetvrtoj generaciji kao sto GSM ima LTE. Da je verizon odmah izabrao GSM (umesto CDMA), verovatno bi se gasenje desavalo spontano kao i u ostatku sveta - medjutim posto je CDMA na zalasku, a LTE sa njom nema nikakvih dodirnih tacaka, skontali su da je to prilika da smanje ulaganja u tu mrezu, povecaju ulaganja u 4G mrezu, skrate proces tranzicije i odmah predju na stvar. Ali cak i kod njih se to nece desiti preko noci. Pre toga cela amerika mora biti pokrivena LTE signalom. A fazon ako to urade mogu pravo u 22. vek da se teleportuju. :)


Sve u svemu gasenje mreza u evropi ce vise liciti na gasenje mobtelove 1G NMT mobilne mreze kod nas, nego na gasenje analognog tv signala i digitalizaciju sledece godine - ako si uopste primetio da je NMT mreza umedjuvremenu ugasena :roll:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Odgovori