Standardi mobilne telefonije

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Standardi mobilne telefonije

Post od Dexter »

Tabela predstavlja popis svih dosadašnjih standarda mobilne telefonije sa njihovim podgrupama.

0 G
*PTT
*MTS
*IMTS
*AMTS

0.5 G
*Autotel-PALM
*ARP

1 G
*NMT
*AMPS
*Hicap

2 G
*GSM
*iDEN
*D-AMPS
*cdma0ne
*PDC

2.5 G
*GPRS
*Widen

2.75 G
*CDMA2000 1xRTT
*EDGE

3 G
*WCDMA (UMTS,FOMA)
*CDMA200 1xEV
*TD-SCDMA

3.5 G
*HSDPA

3.75 G
*HSUPA

4 G

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Okej znam sta je 2.5 g i 2.75 g a i znam sta je 3 g, ali sta je ovo ostalo 3.5 3.75 i 4G :o :blinky: ?!! :o
and justice for all...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Da li se zna kada ce umesto baznih stanica kruziti sateliti oko zemlje? Jel' postoji to uopste? Znam da se pricalo i da su zapoceti razni projekti (npr. Iridium), ali sta je na kraju ispalo iz svega toga?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Mikele
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 392
Pridružio se: Pon, 08. Nov 2004. 22:49
Lokacija: Blok 61
Kontakt:

Post od Mikele »

ja mislim da sam negde cuo da u Japanu ispituju 4G ali nemam pojma sta je to......
to je verovatno nesto tipa - pomislis nesto, pogledas u svoj mobilni, i on mozdane talase pretvara u neku novu vrstu sms-a i onda to salje na drugi mobilni, a korisnik kome se to salje dobija tu poruku u audio formatu :lol: :lol: :D
Japanci su bas ludaci po pitanju tehnike :D
Ex Sir_Oliver

mica
Banned
Postovi: 101
Pridružio se: Uto, 21. Feb 2006. 11:01
Lokacija: Kac NS

Post od mica »

Daj bre [ b]Sir_Oliver[/b], sta bi to bilo ????!!! :lol: :lol: :lol: Ako to naprave svaka im cast ....
......Smej se smej,uvek se smej........

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

He he... ma da :) 4G ce omoguciti veci protok podataka i planira se tek posle 2010. Trenutno u laboratorijama su uspeli da uspostave protok od 2,5Gbps, mada se realno, u komercijalnoj primeni, ocekuje protok od 100Mbps-1Gbps u zavisnosti kojom se brzinom kreces. Veci protok ce omoguciti kvalitetniju video komunikaciju, kao i brze skidanje kvalitetnijeg sadrzaja (audio, video...)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Del Boy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 936
Pridružio se: Pet, 20. Jan 2006. 12:30
Lokacija: TUZLA , BiH
Kontakt:

Post od Del Boy »

pa taj 4g je bolji nego kod mene internet na compu , kod mene je 11.0 mbps , a on ce imati 100mbps-1gbps :wacko: 8) :wink: :) :D :lol:

Mikele
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 392
Pridružio se: Pon, 08. Nov 2004. 22:49
Lokacija: Blok 61
Kontakt:

Post od Mikele »

mica napisao:Daj bre [ b]Sir_Oliver[/b], sta bi to bilo ????!!! :lol: :lol: :lol: Ako to naprave svaka im cast ....
ma salim se ja, nego sam pretpostavio da ce taj 4G biti neka perverzija :lol:

mica
Banned
Postovi: 101
Pridružio se: Uto, 21. Feb 2006. 11:01
Lokacija: Kac NS

Post od mica »

Sir_Oliver napisao: ma salim se ja, nego sam pretpostavio da ce taj 4G biti neka perverzija :lol:
Ala si smesan!!!!!!! Mada sam za trenutak pomislio da ce to da prave.... japanci su za svasta sposobni....mada i nebi uspelo...
......Smej se smej,uvek se smej........

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

4 G ce biti slicno kao 3 G samo sto cete putem video razgovora imati mogucnost hologramske projekcije sagovornika :D :D :D Malo sale nije na odmet,hehe... :wink:

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

mislim da ce 4G imati i ugradjen teleport za putovanje izmedju kontinenata i kroz vreme tj. upotrebu aviona ce izbaciti zbog velikih troskova :wink: :D :lol:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Hehehe,Daniel,lik si...ali zaboravljas na jednu bitnu stvar: teleport ce biti moguc samo ako se dokupi poseban modul koji ima oznaku AMTS ili Advanced Mobile Teleportation System koji radi na prijemu nisko frekventnih talasa materijalizacije sa bazne stanice u okolini...
Avioni ce jos ipak da postoje,mada cete imati mogucnost izbora marke letelice kojom hocete negde da putujete.Telefon ce imati SuperNet Airliner Chooser aplikaciju,bice podrzani svi veci avioni tipa M9000-10 i D8770-23,u igri je naravno i domaci visokoletac SkySerb SS950-A9!SkySerb je inace,da podsetimo neupucene,firma nastala kupovinom Lockeed-Northrop korporacije iz Amerike,sa sedistem u Srpskom Vasingtonu! :D :D :D
Sad ce da bude kao komentari za onaj fake SonyE. od pre,hehehe... :D

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

HEHEHE :lol: :lol: green care to sam cekao 8) ja sam vec nabavio taj modul AMTS kod nekog aviomehanicara i samo cekam jos 20 godina da stigne kod nas 4G da bih mogao da koristim uslugu
:D :D
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

nevidljivi
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 293
Pridružio se: Sre, 18. Jan 2006. 03:18
:: LG Optimus L7 II
:: Samsung GT-C3322
Lokacija: Beograd

Post od nevidljivi »

Sve je to strava, samo kada li će kod nas da uvedu uslugu Video Call? Ima već dosta telefona sa dve kamere, pa mislim da to ne bi bilo loše da uvedu.
Ghost

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Napraviste sprdnju od ove teme a ja pokushao da budem ozbiljan... :P

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

sorry dexter :wink: ali nisam mogao da odolim masti kako ce izgledati tj. stici 4G kod nas :D inace koristio sam 3G u grckoj godinu dana tako da mi je to nebitno kada ce kod nas stici jer je prevazidjeno :P ali 4G i covek se zapita :uhuh:
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

NTT DoCoMo, Inc. announced that high-speed packet transmission with 1 Gbps data rate in the downlink was achieved successfully in a laboratory experiment using fourth-generation (4G) mobile communication radio access equipments on August 20, 2004, considering field experiments in the early next year.

The implemented 4G radio access equipments employ variable-spreading-factor spread orthogonal frequency division multiplexing (VSF-Spread OFDM) radio access method and multiple-input-multiple-output (MIMO) multiplexing technique using new signal detection algorithm in order to achieve 1Gbps data transmission with 100MHz bandwidth in the downlink.

DoCoMo achieved 100Mbps and 20Mbps data rate transmission in the downlink and uplink, respectively, in the outdoor environments with the moving speed of about 30 km/h in July 2003.

NTT DoCoMo is currently conducting indoor tests with various radio conditions as preparation for future field tests to develop a 4G global standard in coordination with the International Telecommunication Union Radiocommunication Sector. In Japan, the telecommunications council of the Ministry of Internal Affairs and Communications is overseeing efforts to develop technologies for 4G commercial services by 2010.

rocK
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 321
Pridružio se: Uto, 22. Feb 2005. 21:07

Post od rocK »

pa ovaj 4g je :blinky: :blinky: , ludilo , a kada ce u evropu doci , pitanje je????????????????????????????
rocK for ever

kroko035
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 201
Pridružio se: Pet, 14. Apr 2006. 19:51
Lokacija: Jagodina

Post od kroko035 »

Ma kakvi Japanci :wink: ,ma mi smo ti odavno izmislili i 4g i 5g i 6g i sve u g, samo smo skromni i necemo da se eksponiramo :lol: :lol: :lol: (izvini Dexter )nisam mogao da izdrzim a da ne prokomentarisem, inace je tema super! :roll: :D Daj nam Boze da docekamo 3g za sledecih 5 godina! :o :shock: :blinky:
Zasto da pisem kada je to neko vec napisao!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Ok ok,malo preterujem,al sto da se ne nasalimo malo na japanski racun,kod nas jos nema ni 3G,a oni testiraju 4.Pa kod njih je i inace sve ostalo drugacije,zar ne?Ne mora da budemo ozbiljni svo vreme... :) :) :) Nasa nacija je uvek bila za dobro zezanje :D :D

Odgovori