4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

acamatic napisao:Kolege, jel to znači da samo određeni paketi će imati mogućnost 4G mreže, dok drugi neće imati ili ja to nisam lepo razumeo??
m@c|-|oR napisao:acamatic, ja mislim upravo tako. Mislim da će odvojiti LTE pakete od "običnih".
Moguće je čak da u početku naplaćuju naknadu za korišćenje nove mreže.
psyhound napisao:paketi koje mi obicni smrtici u ovoj drzavi mozemo uzeti su sramotno jadni, a i ovi veci su osiromaseni i preskupi za to sto nude, ali sve u svemu na malim paketima nece ni biti 4G uopcija tako da ne vredi ni razmisljati o tome.

m@c|-|oR, psyhound, ne znam bas odakle vam to. Ono sto je moguce je jedino da nece svi paketi dobiti max lte brzine, ali pokrivenost lte signalom hoce, gotovo sam siguran u to.
Takodje ne verujem u posebne lte pakete, vec sam gotovo siguran da ce dobijeni mb u paketu moci da se potrose na svakoj dostupnoj mrezi - 2g, 3g, 4g... samo ce zavisiti po kojoj brzini.
Sto se tice pretplate na 4g, mislim da je taj model zarade prevazidjen jos pre 10 godina, mnogo je verovatnija "pretplata" na dodatne megabajte po full 4G brzini, odnosno kupovina dodataka.
miodrage napisao:ne zaboravi gde zivimo, ovo je Srbija, tu NISTA ne ide na vreme. Ja cu biti presrecan ako komercijalne usluge pruzanja 4g usluge pocnu od 01.06. I mislim da je to najrealnija opcija. April je previse blizu da bi se operatori pripremili za dranje korisnika, i sisanje ovaca.
Avaj, s obzirom na moju prvu recenicu, nije nemoguce da blagodeti 4g osetimo tek na jesen...
miodrage, ja razumem odakle pesimizam, ali neke stvari odavno ne funkcionisu onako kako neki ovde pricaju.
Operateri jedva cekaju da krenu sa naplacivanjem svojih usluga, ako neko uvek koci to je drzava, koja je i ovaj put dodelila frekvencije tek 2015, jedna od poslednjih u svetu maltene. Ali eto, dosao je i taj dan, dodela je prosla, operateri bi trebalo u narednih 10-ak dana da daju tolike pare, ne znam ko je lud onda da ceka tek jesen da vrati ulozen novac ako ne mora da ceka toliko.


Sve u svemu, previse pesimistickih dezinformacija u ovoj temi. :roll:
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od miodrage »

Ja sam optimista, ali sa podebelim iskustvom. Videcemo. Ja bih najvise voleo od sutra da krenu, volim napredak vise od svega. Samo znam kao smo prolazili do sada.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Nenad-77
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 292
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:51
Lokacija: Lazarevac

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Nenad-77 »

Kazete 4G mreza kod nas u srbiji.Znate li da nekih 50km od beograda okolna mesta oko opstine sopot nemaju 3g mrezu mts,telenor,vipa ovamo pricamo o 4g mrezi.Nekad se pojavi telenor i to je jadno i bedno sto se tice brzine.Operateri prvo trebaju da pokriju celu teritoriju srbije 3g mrezom i to da bude jak signal da svaki gradjanin koristi normalno bez obzira dali je stanovnik beograda ili nekog sela u srbiji koji je 300km udaljeno od beograda pa tek onda mogu da pricaju o 4g mrezi i reklamama o LTE.Dok se nesredi ovo stanje sa 3g mrezom ja cu koristiti uredjaje koji podrzavaju 3g jer kod nas kako stvari stoje 4g mreza ce poceti da funkcionise tek za nekih 2 godine a dotle ce nam operateri prodavati maglu i bajke o 4g mrezi i nuditi telefone koji podrzavaju 4g i skuplje ih naplacivati.Ovako je slicno bilo i sa televizijom prelazak sa analognog na digitalni prijem signala,prvo su pricali na veliki glas o dvb-t tjunerima pa kad je narod poceo da kupuje te tv aparate koji podrzavaju dvb-t nadajuci se svakom momentu pustanju digitalnog signala jos 2008 ili 2009g a to ce biti tek polovinom 2015g i sad nemoze dvb t vec mora dvb t2.Tako je kod nas dok ceo svet sada ide digitalni signal televizije preko interneta pa tako mozete gledati gde god se nalazite tv na vasim mobilnim uredjajima a mi cemo dotle samo da sanjamo.

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od m@c|-|oR »

Lobachewsky, samo pretpostavljam - nemam nikakve informacije osim "gut feeling" :)
Nenad-77, poslovna strategija je u ovom slučaju malo drugačija - pokrijemo BG, NS, možda i NI i KG, gde živi 60% korisnika i sa malom investicijom u opremu pravimo pare. A onda, kao i sa 3G - širimo se ka drugim krajevima. Prosto je tako. Ta sela koje pominješ imaju recimo po 400-500 do 1000 korisnika (pitanje je koliko njih koristi internet saobraćaj), a investicija za njihovo pokrivanje se ne menja - čak raste. Mora da se kupi i postavi bazna stanica, da se proširi kapacitet u centrali/serveru, da se sve to posle održava...
I ja ću koristiti uređaje sa 3g još neko vreme, jer je za moje navika i ta brzina dovoljna, samo ti predstavljam i drugo viđenje stvari ;)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

Nenad-77 napisao:Kazete 4G mreza kod nas u srbiji.Znate li da nekih 50km od beograda okolna mesta oko opstine sopot nemaju 3g mrezu mts,telenor,vipa ovamo pricamo o 4g mrezi.
...
Operateri prvo trebaju da pokriju celu teritoriju srbije 3g mrezom i to da bude jak signal da svaki gradjanin koristi normalno bez obzira dali je stanovnik beograda ili nekog sela u srbiji koji je 300km udaljeno od beograda pa tek onda mogu da pricaju o 4g mrezi i reklamama o LTE.
Zasto to svi pricaju, kao nemaju svuda ni 3G, a uvode 4G... :wacko: Pre ce 4G stici do tog sela o kome pricas nego 3G, i bolje ce raditi.

Vec je pisano u ovoj temi - krajem ove godine najavljuju jos jedan tender za prodavanje dela spektra oko 800 mhz, koji je tri puta skuplji od ovog sada prodatog - a 800 mhz nije namenjen za beograd vec za pokrivanje ruralnih oblasti, odnosno velikih prostranstava, pa vi pricajte o 3G.
Niko nije lud da da tolike pare za par megaherca, ako ne planira da ih maksimalno iskoristi za njihovu primarnu namenu.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

evolution
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 523
Pridružio se: Sre, 04. Jun 2008. 16:37
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od evolution »

Slažem se sa Lobachewsky.

Prema licenci, operateri će pokriti 50% stanovništva do septembra 2015. godina. Pokrivenost stanovništva naravno nije isto što i pokrivenost teritorije, koja će u najboljem slučaju biti do 30%. To je LTE 1800 MHz.

Od uslova licence za LTE 800 MHz zavisi kako će operateri pokrivati područja. Nove bazne stanice za LTE na 800 MHZ se generalno neće postavljati, već će se koristiti lokacije postojećih. Mišljenja sam da to neće ići tako brzo kao što očekujemo, i da će trajati godinama, jer taj ciklus investicija trenutno nije isplativ za operatere s obzirom da tržište nije spremno. Ali, uvek postoji mogućnost da Ratel iznenadi.

S obzirom da je rad LTE 800 MHz mreže niže frekvencije nego GSM (900 MHz), LTE će dopirati do oblasti koje do sada nisu adekvatno pokrivene GSM mrežom.

Neizbežan korak koji će operateri jednom u budućnosti povući, a iniciran je prirodom LTE mreža, jeste gašenje GSM mreže. Kada se to dogodi, sve GSM bazne stanice unaprede se na LTE, LTE će imati veću pokrivenost nego što je danas slučaj sa GSM-om.
iPhone 6 Plus

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

evolution, zar po licenci nije 50% teritorije, a ne stanovnistva? Tako je bar stajalo na ratelovom sajtu.

50% stanovnistva je 20% teritorije, to nije nikakav specijalan uslov.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

evolution
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 523
Pridružio se: Sre, 04. Jun 2008. 16:37
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od evolution »

Da, moja greška.

"Ималац појединачне дозволе дужан је да у року од шест месеци од дана издавања
појединачне дозволе обезбеди покривеност сигналом на 50% територије Републике Србије, непрекидно 24 часа дневно, седам дана у недељи."
iPhone 6 Plus

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od m@c|-|oR »

Pa dobro, taj odnos teritorija/stanovništvo se kod nas svodi na Partijev dijagram - 50% teritorije je recimo 75-80% populacije. I tu dolazimo do onoga što si rekao gore da je pokrivanje ostalih 50% zarad dobitka 25-30% korisnika glavna muka :(
Srećom 800MHz mogu da olakšau ovaj posao 8)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

Vip je kod sirenja 3G mreze pronasao savrsen odnos (na nasu zalost) - 30% teritorije za 70% stanovnistva i evo godinama ne mrda. Jer da bi povecao pokrivenost stanovnika za samo 10% morao bi da duplira pokrivenost teritorije, bukvalno, znaci na 60%.
Stici do tog procenta je najzeznutije ali i najvaznije (jer pod njega spadaju i saobracajnice, turisticka mesta) a posle, kao sto kaze m@c|-|oR, tu je 800 Mhz da pokrije ostatak (da ne kazem vuko'ebine :D ).

Sad me jako zanima sta ce na jesen pisati u uslovima za dodelu banda 800. Koji su rokovi i slicno. I da li ce ga uopste svi kupiti.

Da ne idemo toliko daleko, neka ostvare prvo uslove iz ove licence na 1800 mhz u predvidjenom roku (meni oni sami po sebi deluju neverovatno). Dosta izgubljenog vremena bismo tako nadoknadili.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od miodrage »

Problem sa pokrivanjem teritorije, predstavlja i aktivan otpor ljudi koji ne zele da im "neka tamo antena zraci decu, stoku i njih same". I onda operator ima problem, ne moze da postavi opremu na najbolju mogucu lokaciju itd.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Drakenzen »

Hoces da kazes da antene ne zrace?

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od m@c|-|oR »

miodrage, ma infrastruktura je već tu, malo šta ima da se doda. Stubovi su postavljeni, samo se na njih kače antene.
Drakenzen, naravno da zrače, ali je to zračenje obrnuto proporcionalno kvadratu rastojanja od izvora zračenja, koliko se ja sećam. Mislim da tomas.hokenberi može to da potvrdi, on ima bolje pamćenje.
Da samo znaš koliko je zračenje starih CRT TV-a i monitora, naježio bi se.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od miodrage »

To nisam rekao, ali daleko od onog sto je uvrezeno u narodu da ce nekome otpasti jaja i slicno.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Drakenzen »

Koliko su se ona cuda greja to nije normalno, kao da imas grejalicu u sobi kad oni rade. To sto se tice naroda i toga kako ne daju za odredjenu sumu bi i majku prodali svoju a kamoli da dozvole da im antena bude na parceli

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od miodrage »

Drakenzen, pa ni operatori nisu ovce za sisanje. Ali je problem kad postavljaju na nicijoj zemlji, pa se onda mnogi bune i sl.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

VIP jedan je od prvih u svetu koji je uspešno testirao i demonstrirao uslugu poziva preko LTE tehnologije (VoLTE) u virtualizovanoj mreži (NFV)

Donedavno, 4G/LTE mreže omogućavale su veliku brzinu prenosa podataka tokom kojih su pozivi automatski prebacivani na 2G ili 3G mreže operatera. Zahvaljujući VoLTE usluzi, razgovori se obavljaju preko 4G mreže, uz mnogo bolji HD kvalitet zvuka glasa i video-sadržaja i kraće vreme uspostavljanja poziva. Dodatno, korisnici mogu da obavljaju razgovore dok istovremeno pretražuju internet, pa čak i pregledaju video-sadržaj u HD i ultra HD kvalitetu.
izovr: novosti.rs

Znaci podrzavace i VoLTE. Sve full daklem.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Lobachewsky »

Evo ako nekoga zanima kada mozemo ocekivati da 800 mhz pokrije celu teritoriju Srbije. Ovako glase uslovi za 800 mhz u Gruziji i Litvaniji.
Under the terms of the concession, Mobitel is required to provide 4G coverage to 30% of settlements with a population of less than 5,000 by 1 February 2016, with this condition rising to 50% by 1 February 2017, 70% twelve months after that and finally 90% of all settlements with less than 5,000 inhabitants by 1 February 2020.
The regulator said that it has attached a coverage obligation to one auction lot, under which the winner will have to provide high speed broadband services to at least 95% of rural households by 2020.
Znaci u LTE-u definitivno vide 'sledecu veliku stvar' (jos od GSM-a) cim su svi resili da u roku od 5 godina od njega naprave novi GSM, bez previse odugovlacenja. Naravno za one koji budu imali LTE telefon ili modem.
Svi znamo da je sa 3G mrezom tako nesto bilo potpuno nezamislivo - 2G je sluzio da svima obezbedi najosnovniju dostupnost. Ispada sada da je 3G za ovih 10 godina bio samo prelazo resenje, pa kako se koji operator snasao, posto ni u zapadnoj evropi on nije sluzio da obezbedi signal na celoj teritoriji, vec primarno mobilni internet po gradovima.
Nama ostaje jos da sacekamo da 4G konacno krene i kod nas. Ja vec znam gde cu ga koristiti :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Kopte3 Again
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 165
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 23:33
:: Lumia 1020
Lokacija: bgd

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Kopte3 Again »

mts napisao:Matematika i fizika kažu da se teorijske brzine na downlinku mogu kretati do fantastičnih 300 Mbps, a na uplinku do čak 75 Mbps. U realnim korisničkim uslovima brzine su niže od ovih, najčešće do 100 Mbps za download, što je i dalje superiorno u odnosu na 3G brzine.
Vise na http://blog.telekom.rs/tehnologija/usko ... m-gradu-2/
I'd explain it to you, but your brain would explode.

Kopte3 Again
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 165
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 23:33
:: Lumia 1020
Lokacija: bgd

Re: 4G LTE konacno stize u Srbiju 2015.

Post od Kopte3 Again »

http://www.ratel.rs/upload/documents/Re ... ovanje.pdf

Ako se ovi novi rokovi odnose i na 4G frekvence onda je miodrage bio u pravu.
I'd explain it to you, but your brain would explode.

Odgovori