Telenor pokrenuo akciju reciklaže starih mobilnih telefona

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
batancev
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 390
Pridružio se: Pon, 21. Maj 2007. 20:12

Telenor pokrenuo akciju reciklaže starih mobilnih telefona

Post od batancev »

Kompanija Telenor pokrenula je akciju reciklaže starih mobilnih telefona, sa ciljem da doprinese očuvanju životne sredine. Akcija će trajati do 22. juna.

Marketing menadžer Telenora Nenad Antić rekao je da se na taj način Telenor 'aktivno uključuje u rešavanje rastućeg problema elektronskog otpada i podizanja ekološke svesti u Srbiji'.

Akcija prikupljanja starih telefona odvijaće se u svim Telenorovim prodavnicama, koji će donosiocima starih aparata odobravati popust od 1.500 dinara za kupovinu novog, a biće organizovano i takmičenje za 'najduži' stari mobilni telefon.

Prema rečima marketing menadžera Telenora, to je pionirski posao u Srbiji, jer do sada nije bilo sličnih inicijativna.

On je naveo da većina korisnika mobilnih telefona kupuje nove aparate svake dve godine i jako puno njih završava na otpadu, pri čemu je, kako je rekao, čak 90 odsto starog materijala mobilnih telefona obnovljivo.

Antić je kazao da su posebno štetne po životnu okolinu baterije u mobilnim telefonima, čijim se bacanjem uništavaju kako vredni metali poput paladijuma i zlata, tako se oslobadjaju i teški toksici, poput litijuma i kadmijuma.

Koren
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 670
Pridružio se: Ned, 16. Apr 2006. 09:09
:: Samsung Note 2
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Koren »

Stvarno ql akcija, ima odmah da iskopam iz fioke neke krseve sto cuvam :)

PozZ

korki
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Sre, 12. Apr 2006. 12:29
Lokacija: Beograd

Post od korki »

Jel ovo za popust oni ti daju 1500 dinara u kesu, ili ti umane ako uzimas tel kod njih i vezu te 2 godine, ako je ovo prvo onda imam 3210 i 6150 to bi bilo 3000 dinara :blinky: :o
RENAULT F1 TEAM...............RENAULT F1 TEAM

Igoritza
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 319
Pridružio se: Pet, 23. Mar 2007. 00:52
Lokacija: BG

Post od Igoritza »

ako je ovo drugo, a moze da se sabira, onda cu da uzmem sebi jedan N73 :D imam brdo starih telefona, 9 komata, sa sve dva favorita za najduzi! (jedan je onaj moldeorv mobilni, a jedan je onaj prvi ericsson)
There is no knowledge that is not power

pantadv
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 55
Pridružio se: Sub, 10. Mar 2007. 13:14

Post od pantadv »

Napomene:

*
Korisnik može doneti i više telefona za reciklažu (koje ćemo takođe preuzeti) ali ostvaruje pravo samo na jedan popust.
*
Kod telefona koji imaju manju cenu od 1.500 din (ili tačno 1.500 din), popust će se obračunati do nivoa od 1 din. Npr. ukoliko se korisnik odluči da kupi telefon, koji uz izabrani tarifni plan, ima cenu od 1.000 din, korisnik će dobiti popust od 999 din ili ukoliko ima cenu od 500 din, ostvariće popust od 499 din.
NOKIA 6110 Navigator

Igoritza
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 319
Pridružio se: Pet, 23. Mar 2007. 00:52
Lokacija: BG

Post od Igoritza »

sad sam se smorio -

za takmicenje najduzeg fona, morash da uzmesh i tarifni plan, da bi vazilo

e sad, ja sam skoro siguran da cu da pobedim, jer je antena na ovom matorom mobilnom veca od 6310i, a kamoli cela sprava

a shta ako se zaje*em, pa moram da uzmem telefon po tarifi, i izduvam ga za N95? vec imam jedan prepaid, i dva postpaida!
There is no knowledge that is not power

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Post od snebivljiva azdaja »

Igoritza, mozda je bolje da ga stavis na eBay - ima fanaticnih kolekcionara koji bi dali vise od 1500 dindzi.

Igoritza
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 319
Pridružio se: Pet, 23. Mar 2007. 00:52
Lokacija: BG

Post od Igoritza »

znam matori, ali prva nagrada kod telenorovog takmicenja je - N95! mene cudi da to nema mnogo ljudi, jbt, to su koristili biznismeni u slobino vreme, na 061 mrezi - veliki glomazni fonovi, ovako izgledali -

Slika
There is no knowledge that is not power

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Post od snebivljiva azdaja »

Daa, pored njih nisu morali da se dizu tegovi. Secam se, moja bivsa sefovica je imala neki Ericsson na preklop, baterija je drzala par sati/nekoliko minuta razgovora, i koristio je veliku SIM karticu, koja je stravicno lako ispadala iz telefona.

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

znači ko donese najduži dobija nagradu.lepo.ok ko ima para da kupi qtek 9000??on je najveći, najduži a možda i najteži i pojede svu konkurenciju
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

Igoritza
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 319
Pridružio se: Pet, 23. Mar 2007. 00:52
Lokacija: BG

Post od Igoritza »

ne racuna se kad se otvori, al zato se racuna antena

ja covece imam skoro isti kao na slici koju sam okacio, ne mogu da ga uslikam, jer mi je u vikendici u podrumu, valjda cu da dobijem prajz!!! N95!!!

ajde ljudi, pomagajte, nadjite mi dal od ovog ima veci ??? googlajte ako boga znate!
There is no knowledge that is not power

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

nadji siemens s3 ili pak s2 ili pak s1 sa kojima možeš čoveka da ubiješ a možeš i kuću da izgradiš. eriksonova 316 je bio mali fon za njih
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

snebivljiva azdaja napisao:Igoritza, mozda je bolje da ga stavis na eBay - ima fanaticnih kolekcionara koji bi dali vise od 1500 dindzi.
po meni je ovo mudar ali odasve drugarski savet ,ako ima neki postupak ia ako se razumes u to Igoritza bilje ih ono ostavi i ti i drugi nekazem za neke modele ono ali ja da imam tako neke unikate a imam ja ih ostavljam a moju 3210 i DBjca nedam nikom em sto dedu jos itekako dobro sluzi em bre jednostavno nedam ga to je moja relikvija moj prvi fon ,za njega sam radio potrosio silne pare za o64 karticu pomogao mi u kojekakvim zabitima odradio toliko poslova jednostavno ga nedam, isto kosto cuvam comodore za koji znam da vec vredi citavo bogactvo tako da mislim da se i za njih moze dobiti uvwek vise itd, a treba razmisliti zasto jednom telenoru je to palo napamet da oni nesto nermuvaju s njima recimo sta mislis Igoritza da neko taj tvoj prvi telefoncic uzme neku kintu sa strane upravo preko eBay
mislim da njihova ponuda mozda jeste ekoloski sfesna ali nije to meni adekavtna zamena za neke unikate jednostavo eto mozda sam ja takav da se tesko od nekih fonova mogu razdvojiti a N nokiae ili vec sta nude ,ma boze moj i te nokije za do kraja godine ce izci jos npucaniji fon
eto mozda sam bio malo opsiran ,i emotivan alli eto :roll:

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

Igoritza napisao:ako je ovo drugo, a moze da se sabira, onda cu da uzmem sebi jedan N73 :D imam brdo starih telefona, 9 komata, sa sve dva favorita za najduzi! (jedan je onaj moldeorv mobilni, a jedan je onaj prvi ericsson)
To je ono o cemu pricam, ti bi telefon za jedan dinar, tj. za dz.... :) Iz pouzdanih izvora sam cuo da ce Mobilkom to ponuditi.

Pozdravljam i akciju Telenra, ali bilo bi lepse nesto tipa, ko donese stari telefon dobije mesec dana besplatnog telefoniranja ili kredit 1000 dinara a na drugoj strani u ponudu uvrste telefone za jedan dinar.

djuice
Banned
Postovi: 253
Pridružio se: Sre, 28. Mar 2007. 19:58

Post od djuice »

Telefone za 1 dinar mozes pronaci na: http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3640 , ove cene su u okviru akcije reciklaze, a mozda ce biti i nakon nje... :roll:
djuice user permanently deactivated.

snebivljiva azdaja
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 212
Pridružio se: Sre, 13. Dec 2006. 09:48
:: iPhone 14 Pro
Lokacija: DK

Post od snebivljiva azdaja »

Pre neki dan videh na danskoj televiziji reklamu za noviji SE mobilni, a reklama ja tipa "nekad i sad". Ono "nekad" je otprilike ovog tipa:

http://i48.photobucket.com/albums/f223/ ... CF9051.jpg

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

Izgleda Telenor namerava da se bavi izvozom za Nemacku :lol: :

Зарада на мобилном отпаду
Сваки човек у току живота искористи и баци чак три тоне разне електронске опреме

Ови уређаји садрже чак девет опасних материја, а годишње се на рециклажу у Европи утроши 1,5 милијарди долара

И поред тога што је ретко који мобилни телефон тежи од сто грама, а лаптоп од три, један од највећих проблема данашњице је њихово бацање у ђубре. Према најновијим проценама, наиме, човек у току свог живота „направи и остави за собом” чак три тоне овог отпада, затим сваке године у Европи се прикупи чак шест милиона тона таквог отпада, а на Старом континенту утроши милијарду и по долара на рециклирање тих производа. Поред мобилних телефона и компјутера, у ову групу спадају велики и мали кућни апарати, телевизори, видео-камере, уређаји за расвету и електрични алати, као и дечје играчке.

Колике су размере овог проблема види се по томе што је у свету 2004. године замењено 422 милиона телефона и да се очекује да ће наредне године власнике променити чак 891 милион ових апарата. Слично се може рећи и за компјутере. Само у Сједињеним Државама у протеклих 15 година „ван строја” избачено је 500 милиона компјутера.

Проблем, међутим, није само у количини овог отпада већ пре свега у опасностима по здравље људи и по природу. Харди Шлајниц, консултант за управљање отпадом електронске опреме који је недавно на ову тему одржао предавање у Привредној комори Србије, каже да се, рецимо, у једном персоналном рачунару налази чак девет опасних материја попут арсена, кобалта, кадмијума или антимона.

– Постоји гомила старе електронске опреме и нигде нема тачних података о њој. Треба знати да она садржи токсине који нису у потпуности истражени. Оваквих уређаја се годишње у Европи прикупи толико да би се напунила једна композиција дугачка од Београда до границе са Мађарском, отприлике око 180 километара – израчунао је Шлајниц.

Невоља је, при том, што је произвођаче тешко натерати да се обавежу на даљу прераду овог отпада, али и потрошаче да те производе шаљу на рециклажу. Искуство једног од пионира у овом послу Колина Армстронга, власника шкотске компаније „Гринет солушонс груп” која тренутно на тржишту вреди 50 милиона евра, пак, указује да у том послу може и – да се заради.

Армстронгова фирма је, рецимо, недавно постигла договор са „Моторолом” да се приликом куповине сваког новог апаратима у кутији нађе и „коверта-пакет” за повраћај старог. Рециклажу уређаја не плаћа „Моторола” већ „Гринет солушонс груп” којој се очигледно тај посао исплати. А да се исплати могу да потврде и ови подаци: у сто килограма бачених мобилних телефона 67 килограма је пластика, на бакар одлази 13,5 килограма а на алуминијум 8,8. Процењено је да се у тој количини налази и око 750 грама племенитих метала.

У Немачкој се, иначе, за тону рециклираних мобилних телефона добија 5.850 евра, за њихове пуњаче 650 евра, док је за тону рециклираних батерија потребно издвојити 780 евра. Најјефтиније су маске за мобилне, јер се за тону оваквих „рециклираних украса” плаћа 130 евра.

Сазнајемо и да један од три оператора мобилне телефоније у Србији намерава да од наредног месеца покрене акцију откупљивања старих телефона, па ће и то некима бити прилика за добру зараду. Наравно уколико претходно купе барем пола тоне ових апарата.
Дарко Кнежевић

http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=29178

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

OK, iz ekološkog ugla jako lepo i pozitivno. Realno nisu ni tako male pare koje se dobijaju za te stare modele, samo je malo bez veze što te pare moraju da se potroše ko njih, i to isključivo u postpejdu. Ali sam takođe ubeđen da će primerci u dobrom stanju završiti u nekim kolekcijama. Konkretno N95 koji nude za "najduži" (da, da, telefon :P ), je njima nikakav trošak, ali veoma poštena nadoknada za takve antikvitete.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

MB Maneken ... kakva glupost ...

http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3641

Šta ćete raditi sa telefonima koje vam donesem?
Recikliraćemo ih u kompaniji za reciklažu koja se zove Eko Metal. Na taj način čistimo Srbiju od ovakve vrste otpada, iz razloga što elektronski i električni otpad predstavlja rastući problem u našem okruženju.
Samsung Omnia HD 8GB

MB maneken
Banned
Postovi: 619
Pridružio se: Čet, 16. Jun 2005. 16:07

Post od MB maneken »

Njima se isplati da telefone izvoze za Nemacku i da za jednu tonu dobiju 5.850 evra. Jedan stari telefon tezi izmedju 150-250 grama, cetiri coveka po 250 grama to je vec kilo.

@Jorgovan
Ti si mnogo naivan, a sta ce taj EKOmetal da radi? Pa naravno da melje stare telefone, i tako samlevene telefone izvozi za nemacku :).

Odgovori