Javna rasprava o pravilniku za pružanje WIMAX usluga
Telefoniranje i brzi internet bežično za sve građane
Beograd - Bežični pristup brzom internetu i telefonskim uslugama uskoro će i u Srbiji biti dostupan preko WIMAX tehnologija. Nakon završetka javne rasprave o pravilniku za pružanje WIMAX usluga, koja je u toku, biće raspisan i konkurs za izdavanje tih licenci.
To bi, prema procenama Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo, moglo da ubrza primenu interneta u Srbiji. Trenutno, tek 26,3 odsto domaćinstava u Srbiji poseduje priključak na "svetsku mrežu". Od toga, veći deo je u urbanom delu zemlje, dok ruralni krajevi ostaju čak i bez pristupa fiksnoj telefonskoj mreži.
Šta je WIMAX
WIMAX je širokopojasna bežična tehnologija prenosa podataka, uključujući i govor. Bazirana je na paketskom prenosu podataka koji omogućava njihov efikasniji i jeftiniji prenos.
- Razvoj u oblasti mobilne telefonije za brzi paketski prenos podataka (HSDPA) pruža slične mogućnosti, tako da se postavlja pitanje koja tehnologija je efikasnija. Najbolje je prepustiti tržištu da o tome odluči. Preko WIMAXA su dostupne sve usluge koje se pružaju preko širokopojasnog pristupa: brzi pristup Internetu i ostale usluge, virtualne privatne mreže, prenos govora, u određenoj meri i video-signala - zaključuje Cvetinović.
- WIMAX će ubrzati i obezbeđivanje telefonskih usluga svim građanima, kao i rešavanje problema dvojnika. Ta tehnologija omogućava pristup na fiksnoj lokaciji, u kući ili na poslu, a nove generacije WIMAXA pružaju servis na proizvoljnoj lokaciji, tako da korisnik može da menja poziciju kada koristi laptop, ili slični uređaj. Ona koristi bežični pristup i zahteva manja ulaganja - objašnjava za Danas državni sekretar u Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo Milenko Cvetinović.
Predviđeno je izdavanje po tri licence na deset godina za svaki okrug u Srbiji, a samo jedna licenca za Beograd. Takođe, najavljeno je da će nacionalna licenca biti predviđena posebnim pravilnikom.
- Ministarstvo je predložilo da se podele regionalne licence po okruzima. To je u skladu sa politikom decentralizacije koja je u evropskom duhu, a omogućava i manjim firmama da konkurišu za licence. Prema nacrtu pravilnika, u svim okruzima će biti podeljene po tri licence, osim u Beogradu, gde će biti izdata samo jedna licenca, jer je veliki deo opsega već ranije bio dodeljen - ukazuje Cvetinović.
On kaže da su, pre stupanja na snagu važećeg Zakona o telekomunikacijama, na teritoriji Beograda i u manjoj meri još nekih mesta izdate dozvole za pojedinačne bazne stanice. Tako je, navodi Cvetinović, taj deo frekvencijskog spektra već "rasprodat". Pošto dozvole ne obuhvataju pružanje svih usluga niti kvalitetno pokrivanje čitave teritorije, prema njegovim rečima, rešavanje tog problema je neophodno da ne bi zadržavali ostale regione u razvoju.
- Ukoliko je neko zainteresovan za nacionalno pokrivanje može da konkuriše za sve regione. Tom licencom je omogućeno i manjim firmama da konkurišu za manja područja. Ako javna rasprava pokaže da postoji zainteresovanost za nacionalno pokrivanje, to će biti razmotreno - ističe Cvetinović.
Korisnik licence će biti dužan da korisnicima ponudi minimalan obim usluga, kao i pristup internetu s minimalnom brzinom po korisniku od 128 Kbps. Prema rečima našeg sagovornika, propisana je minimalna brzina kako bi se ograničio broj korisnika po baznoj stanici, a operator sprečio da pristup internetu učini sporim prevelikim brojem korisnika. Takođe, predviđeno je pružanje govorne usluge čime bi se omogućilo građanima koji nemaju fiksni telefonski priključak telefoniranje po cenama nižim od usluga mobilne telefonije.
Budući WIMAX operater dužan je i da korisnicima omogući rešavanje prigovora na kvalitet i cenu usluga. On će morati u roku od šest meseci od izdavanja licence da započne komercijalno pružanje usluga, za 24 meseca da obezbedi njihovu dostupnost za 25 odsto stanovništva, a za još 36 meseci i za 60 odsto stanovnika. Na teritoriji gde ne bude bila ostvarena ta pokrivenost, Republička agencija za telekomunikacije moći će da oduzme licencu i dodeli je drugom operateru kroz javni tender.
Izdavanje WIMAX licenci neće uticati na postojeće wireless provajdere jer će koristiti drugi frekvencijski opseg, ističe Cvetinović, ali se pojavom konkurencije očekuje pojeftinjenje pristupa Internetu preko mobilne mreže. Osim toga, očekuje se da će WIMAX uticati na povećanje internet korisnika, pre svega u područjima gde nema ponude preko fiksne mreže. Pravilnik predviđa slobodno formiranje tarifa za usluge.
- Cene u drugim zemljama u velikoj meri zavise od ponuđenog paketa usluga. Očekuje se da na se na početku one kreću od 30 do 50 evra sa tendencijom blagog pada vremenom, uz povećanje brzina prenosa - zaključuje Cvetinović.
Od zemalja u okruženju, WIMAX postoji u Hrvatskoj i Crnoj Gori, dok su u Makedoniji samo dodeljene licence. S. Stamenić
http://www.danas.co.yu/20080207/hronika1.html#7