Postpaid vs. Prepaid

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori

Koristim:

Prepaid
32
16%
Prepaid ali razmišljam o postpaidu
18
9%
Postpaid
147
75%
 
Ukupno glasova: 197

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Веома су ретки ти који уплаћују по 150дин дневно, ја сам до скоро био на при-пејду али сам месечно уплаћивао око 500дин, некад више некад и мање. Сад сам на контроли трошкова која је при-пејд стим што си у обавези да плаћаш на крају месеца 500дин а ако останеш без кредита опет иде трафика и допуна. Знам доста људи који месечно уплаћују свега 200дин а из неких разговора (после ме било срамота због неких ствари које сам рекао) знам да има и људи који 200син развлаче на бар два месеца. Можда је теби то мизерно мало али ти људи нису луди, једноставно немају. Мени је много да месечно дам 1758дин тачно да ми дају све неограничено.

mp3mp3
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 664
Pridružio se: Sre, 25. Jun 2008. 17:16

Post od mp3mp3 »

LittlePrince, slazem se sa tobom i nervira me kada ljudi ne uocavaju da ako oni imaju ne mora da znaci da imaju svi. Znam dosta ljudi koji trose malo na prepaidu.

I sam trosim 200-300 din, saljem samo sms a koristim tarifne dodatke.




Inace kad vec volite statistike po statistici radjenoj od VIP-a, u Srbiji ima 66% prepaid i ostalo postpaid korisnika.

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

Ninolina, pazi ovako, znam da ovde ima ljudi razlicitog zivotnog doba, npr ja imam 20 godina i ja se nalazim u takvom okruzenju gde smo svi mladjeg zivotnog doba. Znaci 18-22 otprilike. Ja polazim od sebe prvo i znam koliko sam para trosio na kredit. Cale me je uvek ubedjivao da predjem na postpaid a ja nikad nisam hteo, fazon ma daj pravicu racune itd. U januaru 2010 cale svaku moju dopunu napise i na kraju meseca saopsti mi cifru. Ni manje ni vise nego 3300dinara. Ja reko daj jel si lud gde sam toliki kredit potrosio kaze evo ti sa sve datumima i iznosima sto sam ti uplacivao. 11.02.2010 ja otisao na postpaid. Poceo sa paketom prenesi 325, i tacno je da su mi nekad racuni bili po 3000, po 5000 i jednostavno cale ode i prebaci me na vecu tarifu i prekoracenja vise nije bilo. Ja znam da u ovoj zemlji vlada nemastina i da mi svi uglavnom jako lose zivimo, opet pocinjem od sebe naravno, ja nemam stalna mesecna primanja, cale nema stalna mesecna primanja jer se vec godinama ceka resenje za invalidsku penziju, tuzio ih 5x sud nalagao da za mesec dana rese oni nista (eto kakva nam je drzava) a ni keva mi nema nesto veliku platu. Snalazimo se kako umemo, kad cale ima plati on, kad ja imam platim ja, ili keva. Ja ne kukam da nemam, i ne volim kad ljudi kukaju da nemaju. Ja imam zato sto primam drzavnu stipendiju, zato sto drzim privatne casove i mrzim kad neko ko zavrsi npr srednju drvnu skolu sa 19-20 god pocne da kuka da nema pare ovo ono. Pa zemljace idi radi nesto, nemoj da sedis i da igras kladionicu i da cekas kad ces da ubodes 5 soma dinara za ulog 50din. Ja sam sa 14 godina poceo da oblacim sam sebe, od srednjoskolske stipendije. Sa 14 godina sam prvi put radio u kaficu. I dan danas kad me vidis, sve sto je na meni, pocevsi od patika od 16 soma, duxeva od 3 soma, farki od po 3,4 soma SVE TO JE OD PARA KOJE SAM JA ZARADIO i KOJE JA ZARADJUJEM. Svi bi u ovoj drzavi da zavrse srednju skolu i da sede u kancelariji 8 sati dnevno i da imaju plate po 80 soma. Pa ne ide to tako. Posla uvek ima za one koji hoce da rade!

LittlePrince, tacno je druze da mi svi imamo razlicite potrebe i to prvenstveno zavisi od zivotnog doba. Veoma retki? Ne bih se slozio. Npr kad pogledam sve moje ex ribe i sve moje ortake koji su jos uvek na prepaidu pa definitivno uplacuju svaki dan kr. Znaci necu ja da se poredim sa mojom babom koja mesecno uplati 200din i pozove 3x nekog od nas za te pare a ostalo je mi zovemo. Npr ja imam devojku na koju svaki dan potrosim po 20-30 poruka. A bilo je devojaka koje nisu imale FB i ostale socijalne moderne mreze pa se slalo i po 50-60 poruka. Za drustvo takodje potrosim po 10tak poruka dnevno, za kolege sa faxa potrosim oko 10tak poruka dnevno. U poslednje vreme me mrzelo da kucam pa kad god mi i stigne poruka od nekog ja pozovem.

mp3mp3Ja ne vidim da ja vozim Astru GTC 2008 god pa da moze da se zakljuci da ja imam, u smislu da ono super zivim, idem na letovanje u spaniju itd.

A i ovo malo sto imam, imam zato sto zaradjujem. Znaci ja ne pravim pitanje kako cu da zaradim (ne mislim na nista protiv zakonito). Znaci kad ima ispita i kolokvijuma drzim casove, kad je leto ja radim bilo gde, kafic, obezbedjenje, gradjevina, kopam kanale.

Izmenila Ninolina:: nemoj pisati poruke jednu za drugom.. koristi opciju Izmeni.. I nemoj da citiras cele poruke.. Obavezno procitaj pravila foruma..

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

MikiBre, svaka tebi cast, ali ne rade svi tako, i ne mogu da rade svi tako. Ima i onih koji imaju redovan posao, i rade bukvalno od jutra do mraka, pa zarade jedva 40k od cega treba izdrzavati i porodicu. Zamisli da imas nezaposlenu zenu i dvoje male dece...
Sa druge strane, ja se apsolutno slazem da se postpaid vise isplati nego prepaid, i sam sam na postpaidu 3 godine, a pre toga nisam hteo da cujem za isti. Medjutim, veruj mi da barem 50% ljudi od tih 68% pretplatnika koji su na prepaidu, koristi jedva 200 din mesecno. A znam mnoge primere.
Evo jedan kolega ima prakticno jos uvek sada vec nepostojecu tarifu mobi junior, na kojoj za 100 din ima 100 poruka i 10 min razgovora. I jos i tih 10 min ne iskoristi. Kaze - ne treba mu. A ima i boljih primera. Moj komsija vec oko 2 godine u outgoing calls ima 0.00
Takvo je stanje. I svako radi kako moze. Najbolje bi bilo da svi imamo sve, da nema nemastine i gladi, ali to nece jos sledecih 50 godina, a onda mozda, ako se dotle ne poubijamo medjusobno!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

MikiBre, Ти све то имаш зато што живиш на туђ рачун, можда то не примећујеш али јесте тако. Када би ти плаћао стан, храну, струју, воду и остале дажбине питао бих те да ли би ти куповао патике од 16 000дин. Немој само да ми кажеш да и то плаћш од стипендије :lol:
Лепо је теби, одржиш неки приватан час, од стипендије капне кинта и одеш купиш крпице. Ћале ти уплаћивао 3000 месечно, па ти касније рачуни били и по 5000... Не вуче мени то на особу која нема. Или се твоји стежу да би се ти расипао или имаш али ти је мало :dry:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

LittlePrince, apsolutno tacno. Postpisujem sve sto si rekao.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od skar »

Ja se pridruzujem,kad imas fixne obaveze od nekih 150+e,onda mora da se odradi odlicna kalkulacija...

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Nisam "gladni student", zaposlen sam plata mi je oko 85KDin, ali tu su i troskovi (sto infostan, sto struja, sto telekomunikacije razne, a treba i jesti i obuci se ;-) ), pa mi je malkice smesno kada se neko cudi kako to da neko mora da stedi na mobilnom.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

LittlePrince, A jos ovo da cujes :) Moji su razvedeni, od 2003, svako otisao na svoju stranu :) Ja bio kod babe i dede dok nisam krenuo na fax, tad lepo otisao u studentski dom posto sa babom i dedom ne mogu :) Tako da imam i troskove sto se tice hrane, smestaja itd :)

tomas.hokenberi, Sa 85k se u Bg-u u svom stanu jakoooo komotno zivi :) Sem ako ti mozda ne ide rata za kredit za stan itd... Slazem se ja sa tobom da je infostan 7k da je struja 2k, da se hranis jako lepo mozes za 200e mesecno, ali bas jako lepo :) To je 300e :) Ostalo ti je jos 550 :) Ali u tih 550 spada i odrzavanje verovatno nekog solidnog automobila i tankanje ljubljenog cetvorotockasa itd :)

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

MikiBre, kažeš da radiš sve i svašta... Pozdravljam ja to i svaka čast. Ali evo ti jednog primera koji će te odvesti u drugu krajnost: Moja sestra je završila arhitekturu u Novom Sadu + master. Sve u roku sa visokim ocenama. Nakon diplomiranja tražila je posao u Novom Sadu, Beogradu, Nišu... Slala je CV na sve oglase... I ništa. Nema posla. Čak niko neće da je primi ni kao pripravnika. Vratila se kući i sedi besposlena već godinu dana. I šta sada, takva devojka treba da ode da kopa kanale ili kukuruz za nadnicu da bi sebe finansirala? E pa neće makar trpela gladna jer to nije normalno a i ne zna te poslove da radi. Imaš takvih ljudi u ovoj propaloj zemlji koliko hoćeš, sa diplomama raznih fakulteta. I sada neko treba da se ruga svima njima i da kaže: "pa kako je moguće da nemaju više od 200 dinara za dopunu"? Kako je to moguće? E pa tako...
Izvinjavam se što sam skrenuo s teme ali morao sam da odgovorim.

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

Aleksaboy, Pazi ja nista nisam rekao sto ljudi trose 200din kr mesecno, vec sam u svom prvom postu na ovu temu stavio pitanje onih koji svaki dan uplacuju po 100din kr, a veruj mi da mnoge moje ortakinje i ortaci bas to rade. Znam da je stanje u zemlji uzasno i da mnogi visokoobrazovani ljudi nisu zaposleni. A sto se slucaja tvoje sestre tice, mislim da trazenje posla ipak nije samo slanje CV-a. Slozices se sa mnom da prodaja stanova u nasoj zemlji i dalje jako dobro ide i da ima registrovanih na stotine hiljada gradjevinskih preduzimaca i da se na svakom mogucem cosku zidaju zgrade. Svako od tih preduzimaca mora da ima bar jednog arhitektu koji radi planove i nacrte tako da trazenje posla nije lose ni na stari dobar nacin tipa tata njene drugarice neke je gradjevisnki preduzimac, daj da ga pitamo jel mu treba arhitekta, da je zaposli itd :)

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

MikiBre, daleko od toga da se njeno traženje posla svelo samo na slanje CV-ja. Obišla je ona Srbiju uzduž i popreko. Ali nećemo o tome...
Poenta onoga što sam hteo reći je da se nikada nikome ne treba rugati i postavljati pitanja tipa "zašto neko nema", a naročito ne u ovoj zemlji. To je drsko i jako ružno. Ako ti imaš 5000 dinara za postpaid račun i to ti ne predstavlja nikakav problem, ćuti i živi svoj život i poštuj druge koji nisu tako srećni kao ti.

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

Aleksaboy, Nije bilo pitanje toga da li neko uplacuje 200 ili 2000, moj post se jasno odnosio na to da ne razumem ljude koji svaki dan uplacuju po 100din kredita i pricaju pricu ma znas kao bolje tako nego na postpaidu, kad za te pare na postpaidu dobiju 10x vise. To je bila diskusija sa kojom sam poceo. A onda su me napali kako ne uplacuje svako po 100din kr dnevno. Ja sam samo rekao da NE RAZUMEM i nikad necu shvatiti ljude koji uplacuju po 100din kr dnevno a mnogo vise bi za te pare dobili na postpaidu, ili isto za manje pare.

A ona racunica je bio cisto primer za moj paket koji imam. Vidim takodje da ovde ima i dosta starijih ljudi, koji su u braku i koji imaju decu vec, ali kao sto sam rekao potrosnja kredita najvise zavisi od zivitnog doba. I moj cale ima paket prenesi 150 i placa 580din mesecno, keva isto tako nesto u Vipu, ali ipak mislim da ne mogu ja sa 20 godina da se poredim sa ljudima od 40 ili vise godina. Mozda ne bi bilo lose, nigde nisam primetio temu, za predstavljanje clanova, pa ne bi bilo lose da se otvori u kaficu :)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Sad ste se vec bas mnogo udaljili od teme.. Ovakvoj diskusiji ovde nije mesto a i ovo sto ste vec pisali je previse..
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

Ninolina, Ti si me prva napala da sam prozivao ljude koji su na prepaidu :) A onda su pricu nastavili u drugom smeru i sa tendencijom da meni stave do znanja i da mene ubede da ja imam mnogo vise nego drugi i kako ja ne razumem da neko nema 1758din mesecno za racun. Ja zaista nisam potencirao na to da kazem kako svi treba da daju za racun 1758din, samo sam rekao da je apsolutno apsurdno trositi po 100-150 din dnevno na prepaid kredit. Cak je i 50 apsurdno.
Evo jos jedan primer. Neka moja daleka rodbina iz Va koja onako reklo bi se prezivljava i slusaj situaciju. Njihova cerka trosi mesecno od 500-1000 din na kr, kaze u zavisnosti koliko para imaju, ali sta rade konstantno, uzimaju kad nemaju kr i zovu sa fixnog na fixni na mobilni kako stignu i mesecno im fixni stize po 2000. Ajde Nina meni ti sad reci pa da li je to normalno? Ja sedim objasnjavam im kako za 980 din mesecno mogu uz paket prenesi + 500mb da dobiju 150 min i 500 poruka a oni i dalje teraju po svom? Oces reci da je ok to sto oni rade jer oni nemaju?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

MikiBre, a sto ti toliko potenciras taj Telenor? Ako vec ljudi nemaju, jeftiniji im je Telekom, sa tarifom MIX750, gde za 884 din dobiju 250 min i poruka. A to je jos uvek 100 din jeftinije od tvog sto si naveo. Na kraju, svako ima prava da radi sta hoce, a suludo je da im ti ili bilo ko drugi diktira sta ce i kako ce da rade.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

miodrage, Ja nikom ne diktiram, ja mogu da predlozim, pa ako jos uz predlog i dokazem da sam u pravu i neko i dalje prica istu pricu onda ne znam sta da kazem. Zasto Telenor, to sam naveo u temi o operaterima :) I apsolutno nemam nista od toga sto potenciram Telenor. Zar je tesko reci u pravu si?

Da ja npr svaki dan kupujem po pljeskavicu za 200 din, i da ti dodjes i kazes mi, e pa nemoj kupovati u FastFood-u, imas pola kg mesa za te pare da kupis i ja ti kazem a ne ne ne ovako je to bolje sta bi mi ti rekao? Rekao bi ok ja sam ti lepo rekao, a u sebi bi pomislio vidi koja budala zar ne? :)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa sad malo vec zamenjujes teze, tj. koristis se sofizmima :D Elem, ja nisam rekao da tvoj predlog ne valja, rekao sam da za manje pare ima vise da se dobije kod drugog operatera. To je moj stav licno da cu uvek da odem tamo gde za najmanje novaca dobijem najvise. Ako neko ima para na bacanje pa da placa vise za istu ili cak i losiju uslugu - mene se to ne dotice.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

MikiBre, čekaj ti stvarno misliš da mi ne znamo sve to? Mislim da je sad većna sa ovog foruma na postpaidu zato što znaju prednosti, a i ušlo se u životno doba kad sebi može da se dozvoli fixni ili varijabilni mesečni račun, umesto razmišljanja "da li imam kredita za 2 poziva po minut ili 1poziv i 6 poruka", kao i "gde mi je sad trafika kad mi najviše treba".
Kad već navodimo primere iz porodice, stanje kod mene iz 2001ve kad sam uzeo Mobtelov studentski broj (neki se jošuvek toga sećaju) - ćale, keva, burazer i ja, svi na prepaidu. Uzeh katicu koja je mogla posle 2 meseca da se prebaci na prepaid, a uplaćeni kredit je bio avans za mesečni račun, i pitanje: jesi ti lud, pa kako misliš da plaćaš to svakog meseca sad........ (pričam o pshologiji, stavu da je to obaveza a posla nema......). Situacija od 2006 do danas, jedino je ćale na prepaidu, ali redovno koristi sve mt:sove promocije, kad god je neko dupliranje bilo čega. Tako da se svest ljudi, ali i odnos onoga što ovi paketi nude, primenio (nije postpaid pre bio baš toliko povoljan kao danas).
Zaključak: sve to što pričaš na temu toga da su minut razgovora i SMS jeftiniji na postpaidu nego na prepaidu, je tačno, ali to pričaj i ljudim iz okruženja koji to ne razumeju (nisu racionalni), kao što i mi ostali radimo, a manje ovde jer mi to znamo ;)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

miodrage, Ja nisam pravio pitanje da li treba birati Telenor ili mt:s ili vip, ja sam cisto primera radi naveo Telenor i to sam uradio iz ovog razloga viewtopic.php?t=22303&start=80 tj zato sto je meni odnos pruzalac usluga/korisnik za sad ok kod Telenora. Inace ne radim u Telenoru niti imam bilo sta od toga sto ih volim vise nego ostale, tj nisam promoter niti bilo sta :)

gargamel4, Slazem se da postpaid tamo neke 98 godine kad je cale uzeo nije bas bio ni malo povoljan, mesecno odrzavanje + porezi + pozivi (ne mnogo) cca 500+ din koji su tad bili 50DM ako ne i vise. Jedino su poruke u pocetku bile besplatne, ne znam do koje godine i prvi minut poziva se nije naplacivao :)

Odgovori