Postpaid vs. Prepaid

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori

Koristim:

Prepaid
32
16%
Prepaid ali razmišljam o postpaidu
18
9%
Postpaid
147
75%
 
Ukupno glasova: 197

Nebojsa92x
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 115
Pridružio se: Čet, 29. Jul 2010. 06:02

Post od Nebojsa92x »

Ja imam prepaid karticu u VIP-u, i vise mi je dosadilo da ostajem bez kredita, i da mi poruka ne ode u najgorem mogucem trenutku i planiram da predjem na postpaid... E sad pitanje... Jel je moguce uzeti u MTS-u, Telenor-u ili VIP-u samo postpaid karticu bez kupovine novog telefona?
Ili posto sam vec u VIP-u, mogu li broj da prebacim na postpaid?
Ako moze ono prvo(u sta sumnjam, ali vredi pitati) koji operater nudi najbolje i najisplativije pakete?
Hvala :)

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Pazi ako zelis na duze stae da koristis postpeid usluge a sto nebi uzeo i telefon kroz paket koji odaberes i telefon prodas i tim novcem mozes placati nekoliko meseci.
Tu karticu koju imas mozes prebaciti na postpeid vip.A paket odaberi prema svojim potrebama.

Nebojsa92x
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 115
Pridružio se: Čet, 29. Jul 2010. 06:02

Post od Nebojsa92x »

Ne treba mi novi telefon... Imam 5800XM koji mi je keva kupila za 18. Rodjendan, i koji ne nameravam da menjam narednih 2-3 godine... Znaci ne moze to prvo da se izvede?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Nebojsa92x, Nebojsa92x, naravno da mozes da predjes na postpaid bez kupovine telefona. Telefoni su tu pre svega da te privuku da sklopis ugovor na 12 ili 24 meseci. Ako ne kupis telefon mozes preci na postpaid bez vremenskog obavezivanja (medjutim, barem kod mts-a, nije moguce vracanje na prepaid na istom broju)
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Post od Zligor »

tako je i kod telenora, sigurno i vipa. videcemo sta ce da donese mnp (mozda ove godine) :lol: ako stvarno postanemo vlasnici brojeva treba da se omoguci i prelazak sa post na prepaid

Nebojsa92x
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 115
Pridružio se: Čet, 29. Jul 2010. 06:02

Post od Nebojsa92x »

A cene paketa su onda iste kao i cene kad se uzme telefon?
npr. u VIP-u paket 325 kosta 990din... Ta cena je ista i sa kupovinom telefona i bez kupovine?
Hvala vam na odgovorima :)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Nebojsa92x,ako potpises postpaid ugovor u VIP-u,i izaberes da potpises klauzulu da taj ugovor potpisujes na 24 meseca,ukoliko ne uzmes neki telefon iz njihove ponude dobices popust od 25% na mesecnu pretplatu u naredna 24 meseca.
Nisam siguran,mislim da ni Telekom,a ni Telenor nemaju ovakvu pogodnost... :roll:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Nebojsa92x
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 115
Pridružio se: Čet, 29. Jul 2010. 06:02

Post od Nebojsa92x »

Znaci VIP :D
Hvala vam svima :)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Nebojsa92x,a kako bi bilo da odes na site VIP-a i da pronadjes sve sto te interesuje? :roll:
Sve tamo lepo pise,glavna stvar je da ta "promocija" vazi do 15.01. pa ako mislis tu pogodnost da iskoristis - pozuri. 8)

P.S. Nemoj postovati uzastopno,koristi opciju "izmeni".
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Nebojsa92x, naravno da mozes da predjes sa svojom prepaid karticom na postpaid bez uzimanja telefona. Ljudi ti samo predlazu da uzmes neki telefon koji ces da platis dinar da bi mogao da ga prodas i zumes neku sitnu kintu. Jer racun ako ne prekoracis limit stize uvek isti. I da, za celu 2011. Vip je duplirao broj minuta prema svim mrezama u svim paketima. Sto ce da rekne - ako uzmes 325 - dobijas 650 min, 325 poruka i 325 MB mesecno za 990 din + PDV.
Takodje nakon potrosenih minuta, imas do 1000 minuta mesecno u Vip mrezi potpuno besplatno.
Moj savet i licno moje misljenje koje ne mora niko drugi da deli - idi u poslovnicu, predji na postpaid ali ne uzimaj telefon. Sacekaj april i da ako Bog da pocne taj famozni MNP, i onda dobro izaberes kod koga su najbolji uslovi i tamo uzmes neki od jeftinijih telefona uz zadrzavanje svog broja, koji tebe ionako nece nista kostati, prodas za male pare i imas neki extra dzeparac.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Nebojsa92x, slažem se sa miodrage, predji na potpejd ali nemoj da se vezuješ na neki ugovor, sačekaj da počne MNP pa onda vidi ko ti je najisplatljiviji od operatera
and justice for all...

Nebojsa92x
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 115
Pridružio se: Čet, 29. Jul 2010. 06:02

Post od Nebojsa92x »

"predji na potpejd ali nemoj da se vezuješ na neki ugovor"
Znaci mogu da predjem u VIP-u na postpeid bez vezivanja ugovora?

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Nebojsa92x, možeš to kod svih. Ti potpisuješ ugovor, ali nemaš obavezu da budeš neko određeno vreme na postpejdu, već koliko ti želiš. Mada, kod Vipa, mislim da ne možeš da raskineš ugovor pre trećeg meseca.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ni kod Telekoma ne moze bez da plati treci mesecni racun. Tek nakon toga dozvoljavaju prestanak saradnje.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Jel neko možda čitao ugovor koji se potpisuje? Da li stoji u ugovoru da ne može da se raskine ako ne prodju 3 meseca? 8)
and justice for all...

mp3mp3
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 664
Pridružio se: Sre, 25. Jun 2008. 17:16

Post od mp3mp3 »

Ovo je deo teksta sa vipa ali deo koji se odnosi na šire od vip smart tarife.
http://vipmobile.rs/vip-ukratko/press-c ... ekstId=208




Prof. dr Srđan Bogosavljević, direktor agencije „Ipsos Strategic Marketing“ predstavio je kvalitativne i kvantitativne analize koje ova agencija sprovodi za Vip u cilju detaljnog upoznavanja kompanije sa ponašanjem i očekivanjem svih korisnika mobilne telefonije u Srbiji.

Relevantna istraživanja i studije navode da mobilna SIM penetracija na srpskom tržištu u 2010. godini iznosi 130%, što znači da svaki građanin u proseku ima barem 1 mobilni telefon. Savremeni stilovi života čine mobilnu komunikaciju sve potrebnijom, tako da ne treba da čudi procena da je obuhvat korisnika ovih usluga u ukupnoj populaciji u januaru ove godine premašio 68%. Mobilne aparate 99% populacije koristi za razgovore, a 85% za slanje SMS poruka. Mobilni telefoni sve više zamenjuju sat jer služe da saznamo tačno vreme ili za buđenje, odnosno kao fotoaparati, kamere ili nosači muzike. Istraživači ističu da tržište telekomunikacija u Srbiji nije homogeno, već ga čini skup potrošača čije se potrebe i navike u komunikaciji međusobno razlikuju. Studije pokazuju da 21,8% korisnika na internet i društvene mreže izlazi posredstvom mobilnih aparata. Čak 29% mlade populacije ističe da se primarno informiše koristeći svoje pametne telefone za pristup elektronskim izdanjima glasila.

Na tržištu i dalje, sa 66% dominiraju pripejd korisnici, ali je u poslednje 3 godine primetno pomeranje ka postpejdu za više od 6% godišnje. Kao tri glavna razloga zbog kojih bi prešli na postpejd, korisnici ističu povoljnije cene, mogućnost da komuniciraju bez ograničenja i mogućnost da pod povoljnijim uslovima dođu do željenog telefona. Na pitanje zašto se još nisu odlučili da pređu na postpejd, ispitanici najčešće navode da u pripejdu imaju bolju kontrolu troškova, da ne mogu da nađu paket koji bi im odgovarao, odnosno da nemaju stalni izvor prihoda.

Dodatni razlog zbog čega korisnici ne prelaze u većem broju sa pripejda na postpejd je nemogućnost zadržavanja broja mobilnog telefona. Istraživanja jasno pokazuju da su korisnici veoma vezani za svoj mobilni broj i da bi njih 26% najverovatnije promenilo mobilnog operatera ukoliko bi mogli da zadrže svoj broj. Zato se veće migracije korisnika na srpskom tržištu mobilne telefonije mogu očekivati tek sa primenom usluge prenosa broja prilikom promene operatera, koja bi, posle probijanja zakonskih rokova, trebalo da zaživi ovog proleća.

Kako bi svojim korisnicima ponudio odgovarajuće proizvode i usluge, Vip vrši vrlo detaljnu segmentaciju tržišta i analizu korisničke baze. Prilikom segmentacije tržišta uočavaju se razlike u ponašanju korisnika i na tim razlikama kreiraju se specifična ponuda i marketing strategija za svaki segment tržišta posebno.

Kroz fokus grupe koje su rađene krajem prošle godine, uočeno je da mali broj postpejd korisnika iskoristi sve sadržaje koji im se nude u mesečnom paketu. Najčešće iskoriste minute za razgovor, dok im preostane jedan broj SMS poruka. Takođe, zbog povećanog korišćenja mobilnog interneta i korisnici nižih postpejd tarifa žele da im se u paketu omogući besplatan prenos određene količine podataka.

To je Vipove stručnjake stavilo pred izazov kako da korisnicima sa različitim potrebama i navikama omoguće maksimalnu fleksibilnost u korišćenju baš onih mobilnih sadržaja koji su im u tom trenutku najpotrebaniji. Kao odgovor, Vip je ponudio inovativan postpejd koncept sa konkurentnim „pametnim“ tarifama koje korisnik prilagođava svojim potrebama.

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Post od Kamiondzija »

Ovako neÅ¡to sam ja priželjkivao godinama! Iskreno, nisam se nadao da će Vip prvi da uvede ovakve tarife, ali svaka Ä
iPhone 4 16GB SIM Free

MikiBre
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 38
Pridružio se: Pon, 28. Feb 2011. 03:00

Post od MikiBre »

Prosto i jednostavno Postpaid :) Batalimo se fazona jao ja ne volim da se obavezujem itd, ja samo uplacujem po 100-150din kr dnevno, i to je 3000-4500 mesecno, ali bolje tako nego da sam ja obavezan da platim mesecni racun itd. Postoje ljudi koji misle ovako, a nazalost ja im moram reci da su mnogo glupi i da pojma nemaju o zivotu. Ja sam sad na Prenesi + 1Gb, inace bio sam na Prenesi + 2Gb, istekao mi ugovor, ja otisao tamo da produzim i uzmem C7, kad oni mi kazu e dobijas i 5000bonus dinara da koristis 12 meseci a za 190din mesecno mozes da dobijes jos 1000 poruka, ja reko u super daj onda prenesi + 1Gb jer je taj dan inace C7 poskupeo 3 soma na prenesi + 2GB a pojeftinio na Prenesi +1Gb za 2 soma :) Moj mesecni racun je 1758 din na 31 dan to iznosi 56 dinara dnevno :) Dragi prepaid korisnici, sta vi imate za 56 din dnevno? :) Recimo da ste na paketu poruke poruka je 2,24 din, znaci vi imate tacno 25 poruka za 56 din kredita dnevno :) Ja imam 33 poruke za 56 din + imam 10min dnevno (koji bi kod vas u jednom pozivu kostali 6,9 + 10x8,85=95din) imam 33Mb podataka koji bi kod vas kostali preko 1500din ako je 1Kb=0,05 din :)
Da ne pricam o bonusu koji sam dobio i sa kojim mogu za 12 meseci sve to da dupliram :)

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

MikiBre, cemu takva prozivanja ljudi koji koriste Pre Paid? Pa ne treba svakom gomila poruka i minuta, a ni mb-ta.. Prednost Pri paida je najvise u tome sto ako nemas stalna primanja na ovaj nacin mozes da se kontrolises.. Kad imas para ti uplatis, kad nemas onda nista.. Na zalost, sve je vise ljudi koji su u takvoj situaciji.. Mali off topic.. Dnevno, u Srbiji, 500 ljudi ostane bez posla.. I to bez tendencije da se to uskoro smanji..'-(
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ninolina, moram da se nadovezem na tvoj offtopic - nazalost, procenjeno je da jos oko 40000 ljudi MORA da ostane bez posla u drzavnim institucijama, kako bi se na neki nacin smanjili javni rashodi. A inace u Srbiji ne radi skoro milion ljudi, od cega je 1/3 njih mladjih od 30 god.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori