MNP - Mobile Number Portability

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

vlada1970, prebacivanje sa post pejda na pri pejd je bilo moguce jos pre nekih 10tak godina. To nije stvar MNP-a nego volje (citaj - interesa) operatera. A sto se MNP-a tice, pa realno je za ocekivati da ce kako post tako i pri pejd brojevi moci da se setaju jer poenta cele ove price je da si ti kao pojedinac, fizicko lice, vlasnik svog broja a ne obrnuto, kao do sada sto je bilo. I upravo zbog toga mozes da se setas od jednog do drugog operatera.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ok, thanks Azimuth. Znam da nije vezano za MNP, nego sam mislio da li bi uz omogucavanje prebacivanja brojeva od operatera do operatera, mozda i ovu opciju bilo realno ocekivati uskoro. Razumem da je volja njihova u pitanju, nego razmisljam da bi to fantasticno kad bi bilo moguce. Jer kad se ima MNP, i ako bude stvarno moguce da se bira hoces li ici na pre paid ili post paid, onda je fakticki to to.

Ako mi verujes, pre 12 godina - 1997.e sam uzeo prvi broj kod Mobtela i koristio ga par godina i pojma nisam imao da je bilo moguce prebacivanje sa post paida na pre paid. Jer znam da kad sam uzimao taj broj, nije ni bilo pre paid-ova. Moguce da su to kasnije uveli, kad su ubacili prve pre paid brojeve. Da sam to znao, najverovatnije bih i dalje imao taj broj, jer sam ga bio iskljucio zbog prevelikih racuna od kojih me je bolela glava, i bili su mi se mobilni smucili.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Pa da, Mobtel je imao tu opciju posle prvog placenog racuna da predjes na pri pejd. Posle toga si mogao jos samo da se vratis na post pejd i tu je bio kraj.
U principu, ako bi gledali siru definiciju MNP-a, onda bi to znacilo da je moguce i ova vrsta setanja brojeva. Videcemo uskoro sta ce reci da pod ovim podrazumevaju. jos mesec i nesto sitno je ostalo :wink:

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Azimuth, da prijatelju, jos 2 meseca je ostalo dok ne donesu "Akcioni plan",a to i dalje nista ne znachi. Onda operateri imaju 3 meseca da se prilagode Akcionom planu. A sve se bojim da ce oni previse azurno ovo da rade. Nazalost mislim da ce intenzivno da odugovlache sve u cilju maltretiranja nas krajnjih korisnika. Na kraju krajeva, ukoliko su iskustva svuda u svetu takva da je manje od 1% ljudi iskoristilo ovo svoje pravo, mislim da nema sta da se boje. A i toliko smo neuki, neobrazovani i neinformisani da je to zapravo zastrasujuce (osim nas forumasha, ali nas ima <0.002% sto je manje od statisticke greske). I jos bojim se uslova za prebacivanje koji ce da budu, da ne bude da te prebacivanje prvo izadje ko svetog Petra kajgana, ili da bude ono tipa sad si se prebacio, sledecih 6 meseci nema. Ako sam ja vlasnik svog broja, valjda imam prava da za svoje novce izaberem najbolju uslugu.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

I ja mislim da ce to biti "tresla se gora, rodio se mis". Ko zna kad ce to da pocne da se sprovodi, a garant ce biti nekih procedura, tipa da mora da se ide u poslovnice, prvo kod jednih, pa kod drugih, pa da se potpise jedno 20-ak dokumenata... tako da ce na kraju i od tih 0.002%, sto je miodrage spomenuo, 70% odustati od promene...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Nego da vas pitam ja...
Da li u Evropi postoji sledece- kada ti, kao dugogodisnji korisnik, dodjes u poslovnicu i zatrazis da promenis operatera, oni te umesto "ubedjivanja" pitaju sta biste zeleli da vam daju da biste ostali kod njih. Ti onda kazes, oni razmotre, i eventualno prihvate.
Recimo: hocu da potpisem ugovor na dve godine, ali da mi pretplata bude 25% manja, ili da mi udvostrucite poruke, a ja cu potpisati ugovor na 2 god. Nezvanicno-zvanicno.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

naravno da postoji... čak ti sami nude upgrade i pre nego što ti istekne ugovor... to postoji i kod nas, doduše, samo su uslovi lošiji... telenor to radi... mene, a i mnoge druge, su zvali i ponudili da mi daju flat u telenor mreži i 1200 minuta van mreže ali sam odbio jer mi nisu ponudili protok za net ili popust na roming a to mi je najveća stavka na računu... :wink:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

A ti nisi imao mogucnost da sam predlozis protok za net? .
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

predložio sam ili to ili popust na roming, rekla je javiće se jer to ne zavisi od nje i sutra se javila da kaže da nažalost je to trenutno nemoguće ali da su zabeležili i da će me zvati ako bude moguće...


i odmah, da ne bude zabune, ovo itekako ima veze sa mnpom jer da se to ne krčka uskoro ne bi oni nudili ovakve uslove... jer prvo vide da imam broj ovaj od pamtiveka, drugo da redovno imam velike račune i da sam u principu zadovoljan uslugom, što su me par puta i anketirali, pa nemam razloga da prelazim na drugu mrežu... i onda dodje mnp, neko ponudi malo bolje uslove i eto mene brzo kod drugog operatera jer ne gubim ništa... ovako, oni to preduprede sa ugovorom i kada dodje mnp a trebalo bi uskoro mirni su... ;)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

Što se tiče prelaska sa post paid na pre paid, ako je verovati teti iz MTSove poslovnice, ipak nije moguć. Tako je bar na MTSu.:) Jel neko proveravao to za Telenor i Vip? Ja sam gotovo sigurna da to ipak nije moguće ni kod jednog našeg operatera:)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Moguće je to kod telenora, znam za par slučajeva gde je na insistiranje korisnika to omogućeno... za vip nemam info... :wink:
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ja sam citao na elitesecurity-ju da su ljudi prelazili sa post paida na pre paid u Telenoru ( Mobtelu ), ali da su to uradili na nacin koji je malo cudan. Imali su broj dugo i redovno placali racune, koji slicno kao i kod Akki-ja nisu bili bas mali, i u jednom trenutku kad je njima odgovaralo podnosili su zahtev za ukidanje broja i ugovora, iz raznih razloga. I posle visednevnog cimanja operatera i nudjenja raznih opcija i raznih novih tarifa a posle njihovog odbijanja, ponudjeno im je bilo prebacivanje na pre paid, samo da ne bi gasili broj i da bi ostali korisnici. A isto pise i da su mnogi pitali na salterima da se prebace na pre paid, i da su ovek dobijali negativan odgovor. I onda covek moze da zakljuci, da je prebacivanje fakticki i tehnicki moguce, i da popustaju samo u slucaju kad hoce. Tj, kad procene da bi izgubili vrednog korisnika, koji bi mozda u buducnosti pravio i dalje prilican promet.

Mada, mene muci jedno pitanje. Zar je jedini problem prelaska na pre paid sa post paida i zadrzavanja istog broja, samovolja operatera? Znaci, moze im se i tacka?

Zar to nije najnormalnija pojava u inostranstvu?

I na kraju, verujem da bi Ratel uz MNP, mogao i ovo da nam isposluje, samo kad bi hteo.

Sto se tice prebacivanja broja kod drugog operatera, a ako je isti nemoguce prebaciti na tarifu po volji, onda mene MNP apsolutno ne zanima. 8)
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

vlada1970, pa napisao sam gore, ja sam, kad sam uzeo prvi mobilni i prvu karticu, bio na post pejdu kod Mobtela ali posto sam bio ucenik, maturant, nije mi to nikako odgovaralo i ljudi su mi lepo rekli da mogu da se prebacim na pri pejd ali pod uslovom da isplatim prvi racun. Tada nisi ni mogao da kupis pri pejd karticu, ovo je bio jedini nacin da budes nesto, sto prakticno u to vreme, nije ni postojalo. Danas se sve to malo promenilo i eto, vidis i sam kako sve funkcionise.
Sto se samovolje operatera tice, da, jeste, a razlog za to je sto su oni vlasnici brojeva a ti si samo korisnik istog pa im se moze. Ali MNP nije samo puko prebacivanje brojeva od operatera do operatera ili sa jedne na drugu tarifu. Sustina cele price je da smo mi vlasnici nasih brojeva.
Da rezimiramo, kad sve ovo profunkcionise, ti od danasnjeg operatera i tarife na kojoj si mozes da predjes kod drugog operatera i na drugu tarifu ili da samo promenis tarifu a da ostanes kod istog operatera. Prakticno sta god pozelis sa brojem to i radis. Naravno, logicno je da ukoliko se ugovornom obavezom vezes za neki paket da na njemu i ostajes, samo je pitanje da li ce biti kao sto je i do sada na MT:S-u i Telenoru ili ce pak uraditi nesto kao sto VIP radi, to ostaje da vidimo.
Bice mnogo promena u odnosu na danasnje stanje u svakom slucaju. :wink:

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Azimuth napisao:Sustina cele price je da smo mi vlasnici nasih brojeva.
.....................Prakticno sta god pozelis sa brojem to i radis.
Thanks Azimuth. Pazi kad ovo nisam uopste ukapirao. :oops: Ovo mi se svidja skroz, i ovo pojednostavljuje stvari u buduce bas dosta. Ako bude tolika sloboda, onda ce korisnici biti bas na dobitku.

Operateri ce fakticki samo dobrim tarifama, poslovanjem i usluznoscu, zadrzavati korisnike.

U principu, prebacivanje sa post paida na pre paid, kao neka zasebna kategorija, nece ni morati da profunkcionise, jer to sa ovakvim MNP-om dobijamo. "Dve musice sa jednim udarcem". :D
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

mis
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 154
Pridružio se: Pon, 07. Mar 2005. 14:18

Post od mis »

evo da kazem i ja koju o ovome...
koristio sam obilaou MNP u Italiji i odsta se isetkao medju operaterima dok se nisam skrasio na windu...
u principu jedno vrijeme je trajao oravi rat operatera oko korisnika,povoljnosti koje su ti davali da ostanes na maticnoj mrezi u slucaju da si zatrazio kod drugog operatera da predjes kod njega do povoljnosti koji ti je novi operater davao...neki su bili i lukavi pa prihvatili povoljnosti da ipak ne promjene mrezu i posto bi iste istekle otisli bi kod novog operatera i koirstili na kraju i jedne i druge povoljnosti...
e sada ne znam kako ce se kod nas to primiti,trebalo bi raditi kampanje da ljudi znaju da to postoji i da im s eobjansi sta je to...jer vidim da mnogima kojima sam pricao da sma prelaizo sa jednog operatera na drugo,prvo sto me pitaju je:kako ti s enie promjenio broj ako si promjenio operator?i onda dok im obajsnim i ubjedim da je moguce promjeniti operatera i zadrzati siti broj sa prefiksom izbgubim 10 minuta....
u svakom slucaju odlcina opcija,nadam se da ce je uvesti i kod nas i sigurno ce dovesti do snizenja cijena...
zaboravih da dodam i negativno iskustvo u cg....isao sam da registrujem prepaid broj,da ga osiguram u slucaju gubitka i operaterka u filijali promontea me greskom prebacila na postpaid,tj kaze da me nije me dobro razumijela:("mada ne znam kako zelim da registrujem prepaid broj" moze na bilo koji naicn da zvuci slicno sa"zelim da predjem sa prepaida na postpaid"...problem je bio sto sam za taj broj bio sentimentalno vezan,sto sma ga imao 6-7 godina,svi su ga znali i sto je bio jedan od onih brojeva za koje svi kazu:kako super broj...u cg vec dugo boravim samo ljeti tako d aopcija d aplacam postpaid nije dolazila u obzir iako sma u pocetku placoa racune nadajuci se da ce se nesto promjeniti...i najgore od svega isti taj broj sam uspio da nabavim i u srbiji kada je telenor uveo 069 sto me je jako dugo cinilo srecnim,jer sam u srbiji vise vremena tokom godine em sto sam uspio da uparim 2 ista broja u 2 razlicite drzave...na kraju sam se svadjao sa njima ne znam koliko,ubjedjivvao,slucaj je dosao do ministrstva telekomunikacija ali nisu htjeli d ame prebace na prepaid,p'ravdajuci svoju odluku tehnickim nemogucnostima...na kraju sam bacio karticu,pun gorcine...telenor i promonte me vjerovatno vise nece gledati kao korisnika za moga zivota...u cg sam uzeo t-mobile u sriji mts...srpsku 069 karticu dao sestri...

Spojio:gameforce:Zabranjeno uzastopno postovanje.Koristi opciju "Izmeni" Sledeci put brisanje bez upozorenja!
Poslednja izmena od mis u Pet, 13. Nov 2009. 16:54, izmenjeno 1 put ukupno.
Stephen:And Africa is where it's at. Recently Joanne and I spent little time down in Afrique sur-mer.
Del :Fabrique belgique.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

mis, druze, izgubio sam 20 minuta dok sam rastumacio sta si zeleo da kazes. Ti ovde zapravo pricas o svom nezadovoljstvu sa nekim operaterom a samo si par reci u pocetku rekao o MNP-u. Drugo, zamolio bih te da nekako, ako je ikako moguce, citkije pises, koristis znake interpuncije i da gledas da makar malo manje brkas slova. Ovo su samo sugestije, a ti ako hoces uvazi ih a ako neces...jbg.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Danas napisao: Promena operatora tek od 2011?
27. novembar 2009. | 00:51 | Izvor: Danas
Beograd -- Građani Srbije mogućnost da pređu kod drugog operatora mobilne telefonije, a da zadrže potpuno isti broj, moraće da čekaju još barem godinu dana.


Republička agencija za telekomunikacije završila je izradu pravilnika koji reguliše prelazak kod novog operatora, a predviđeno je da građane taj postupak košta 200 dinara i da traje najviše četiri dana.

Ipak, u RATEL-u kažu da je operaterima potrebno vreme da se pripreme za novu uslugu i da su i sami operatori tražili da se početak primene pravilnika odgodi na godinu dana.

U RATEL-u podsećaju da je takav zahtev ispostavljen i zato što je operatorima potrebno oko deset miliona evra da bi nabavili i instalirali svu neophodnu opremu za pružanju nove usluge, a i RATEL-u je potreban novac za formiranje centralne baze.

Inače, prema saznanjima Danasa, operatori nisu bili voljni da RATEL kontroliše centralnu bazu jer to može da obavlja i neka privatna firma ili udruženje koje bi formirala tri operatora u Srbiji. U RATEL-u kažu da su operatori ipak pristali da Agencija kontroliše centralnu bazu.

Kako je predviđeno pravilnikom, operatora mogu da promene i pripejd i postpejd korisnici. Postupak prelaska počinje podnošenjem zahteva kod operatora kod kojeg korisnik hoće da pređe. To je ujedno i zahtev za raskid ugovora sa starim operatorom.

Korisnik potpisuje i izjavu da će izmiriti sve obaveze prema starom operatoru, kao i da prihvata da mu, u slučaju da nije izmirio dugovanja, operator kod kojeg prelazi suspenduje pozive na rok ne duži od 30 dana i čak da ga isključi na zahtev starog operatora. Kada korisnik pređe u novu mrežu, pa se predomisli iz nekog razloga, moraće da čeka tri meseca da bi opet promenio operatora.

Najviše interesovanja za uvođenje ove usluge, koja predstavlja jedan od instrumenata za jačanje konkurencije pokazao je Vip mobajl koji na taj način želi da preuzme deo korisnika MTS-a i Telenor, koji imaju znatno veće učešće na tržištu. Ipak, u Vip mobajlu nisu zadovoljni pravilnikom jer smatraju da predviđa isuviše dug i komplikovan proces prenosa broja. Oni tvrde i da bi trebalo što pre početi sa primenom usluge, a ne tek od januara 2011. godine.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Telenor i mts su trazili koliko vidim a vipovci se bune....
Pa ni 2011 nije daleko (dobro da nije 2012, smak sveta pa onda i nece biti bitno na kojoj sam mrezi :lol: ) taman mi tad istice ugovor sam telenorom :D
and justice for all...

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Hvala Lobachewsky, sad je mnogo jasnije. Sto kaze Dream Weaver, nije ni 2011. daleko. Taman moze da se planira. Nego da ne bude kao po obicaju kod nas Srba, da ono sto kazemo da je 2011. bude 2015. :lol:

Jer iz dana u dan nas zivot tera da ne verujemo vise nikome.Ni kad kaze, "sutra ti vracam pare,majke mi." Ni majka vise nije sveta. :( Dok ne vidim nesto da je uradjeno, ne verujem DA CE uraditi. Prezivecemo mi do te 2011. ali da bude BAS 2011.
Lobachewsky napisao:....a predviđeno je da građane taj postupak košta 200 dinara i da traje najviše četiri dana.
I ovo je dobro. Ocekivao sam mnogo komplikovanije da bude. Vip se, po meni, bez veze buni u vezi komplikovane procedure. Samo ako bude ovako kako su napisali.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Trebalo je da bude sredinom sledece, 2010te, godine... Znaci razvlace ga dokle god mogu, pa dok ne pukne...
I za to i za drugog fiksnog. Ali narod nesto zabole zbole toga...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Odgovori