MNP - Mobile Number Portability

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od miodrage »

Aleksaboy, znas onu narodnu, ko se o mleko opece, posle i u jogurt duva?
E pa upravo to se desilo Vipu, kad su poceli da rade, krenuli telefoni ovakvi onakvi, bla bla... Narod pokupio, ispreprodavao, i onda nema odakle da placa... Nikakve tuzbe i ostalo nisu pomagale, tako da su Vip-ovci ostali kratki za podosta para. I od onda, vrlo stroge provere u vezi svega.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Deksi »

Aleksaboy, odkad pa to. Moj brat je letos postao njihov korisnik, broj nije prebacivao. Platio je samo telefon a pretplatu si placa mesecno, nista unapred nije dao.
Sto napisa miodrag mnogi su ih prevarili, sva tri operatera. Licno znam neke od njih i nikakve tuzbe im nisu dolazile. Znam jednog koji je prvo u mtsu uzeo telefon i cao a sad je uzeo telefon i u vipu. Neverujem da ce placati pretplatu i 6 meseci.
Telenor kad je dosao kod nas 2006 u redu za telefon se cekalo i 4 sata. Posle samo dva tri meseca su uveli one provere zaduzenosti buducih korisnika. Znaci i njih su ojadili.
I zbog takvih .............. posten covek nemoze normalno da zavrsi poso.

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Aleksaboy »

Deksi, kao što sam rekao, bio sam baš zatečen. Zvao sam posle toga i korisnički servis da proverim, jer sam posumnjao da su se radnici u poslovnici nešto zbunili. Ali nisu... Dobio sam obrazloženje da će se od novih korisnika tražiti plaćanje unapred za 3, odnosno 6 meseci, u zavisnosti od izveštaja iz kreditnog biroa i tarife i telefona koji se uzimaju. Obzirom da prvi put koristim vip, ne bih mogao da kažem da li je ovo pravilo novo ili ne. Ali tako to sada ide.
Međutim, znam kako stvari stoje kod Telenora i Telekoma jer sam ta dva operatera koristio do sada. Kod mt:s-a mi nisu tražili izveštaj iz kreditnog biroa, niti pretplate unapred, ali su mi roaming uključili posle tri uredno plaćena računa. Kod Telenora su mi tražili izveštaj iz kreditnog biroa i tri pretplate unapred ako uzmem telefon. Ali, ukoliko koristim Telenor postpaid 6 meseci i više i uredno plaćam račune, onda nije potrebna nikakva provera i plaćanje unapred. Telenor uključuje roaming posle prvog plaćenog računa.
To su neka moja iskustva do sada... Ne mora značiti da je to još uvek tako jer se pravila vremenom menjaju. A miodrage je u pravu kada kaže da su ljudi sami krivi za sve. O svim tim prevarama se naširoko pisalo i po novinama, a broj tužbi je neverovatnih 3 000 000. Evo pa pročitajte: http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=495930

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od miodrage »

Aleksaboy, najveci broj tih tuzbi ide na racun Telekoma. Ostala 2 operatora imaju manje bas iz razloga ovih provera. A na kraju krajeva, zasto bi ljudi poslovali sa gubitkom? Dodje neki koga nema zasta kuce da ujede, uzme telefon, i ti nemas odakle da mu naplatis potrazivanja. A svesni smo da je toga bilo koliko hoces.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Aleksaboy »

Slažem se, opravdani razlozi za ovakvo poslovanje postoje i operateri generalno imaju prava da se zaštite. Samo me čudi što su mene registrovali kao potencijalno rizičnog i naplatili mi 6 mesečnih pretplata unapred, što je maksimum. Račun u banci mi je okay, nikakvih kredita nisam uzimao. A broj koji prenosim je moj prvi broj koji sam kupio u životu. Koristim ga od 2002. godine. Bio je dugo prepaid, onda mts postpaid dve godine, onda godinu dana Telenor postpaid i sada vip postpaid. Sve račune sam uvek plaćao na vreme i novi operater to uvek može da proveri kod starih operatera i/ili RATEL-a. Svi su oni elektronski povezani. Zašto onda prave problem?

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Azimuth »

Aleksaboy, u vezi izvestaja iz kreditnog biroa, fora je upravo u tome sto nemas. I meni je bilo sve to interesantno pa sam se malo raspitivao i dobio manje vise isti odgovor od svih, sto su ti veca zaduzenja bila a ti ih redovno izmirivao, proporcijalno ti raste i "rejting" tj nekakva ocena iz kreditnog. Eto jedne pozitivne stvari kredita :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od miodrage »

Aleksaboy, prelaskom u novu mrezu, ti si novi korisnik, i vodis se kao da si tek juce prvi put u zivotu potpisao ugovor, da ne kazem prvi put u zivotu dosao do mobilne telefonije.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lela
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 333
Pridružio se: Sre, 19. Jan 2011. 18:45
:: HTC Desire X

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Lela »

to je u VIP-u normalna, ''stara'' stvar - ja sam htela da uzmem neku najobicniju Nokiu pre 2 godine i kako nisam bila ni zaposlena, znaci nisam imala stalna primanja, ''tekuci'' racun, morali smo telefon da uzmemo preko ugovora mog muza B-)

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Aleksaboy »

miodrage, ne mogu se složiti sa tvojom tvrdnjom. Mene sistem ne može da tretira kao novog korisnika, nekog ko prvi put u životu koristi mobilnu mrežu i iza koga ne postoji nikakva istorija potpisivanja ugovora. Jer, da je to tako, onda ja ne bih morao da platim zaostala dugovanja prema Telenoru, a to je račun za mesec novembar i račun za prvih 10 dana decembra - do kada je broj bio u njihovoj mreži. Međutim, ja to moram da platim jer istorija mog korišćenja mobilnih usluga postoji u sistemu, te informacije dele operateri, i vip bi me odmah isključio ako ne platim dugovanja starom operateru. Ova pravila stoje na sajtu vip-a, Telenora, mt:s-a, kao i na sajtu RATEL-a. Dakle, centralna baza sadrži sve podatke i oni se ne brišu kako ne bi došlo do kasnije zloupotrebe. I baš zbog toga što imaju uvid u to kakav sam korisnik bio, baš zbog te činjenice, ja sam bio neprijatno izenađen kada su me tretirali kao "nepouzdanog" korisnika i naplatili mi punih 6 mesečnih pretplata unapred. Toliko...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od miodrage »

Aleksaboy, ja ti kazem koja im je politika, a ti ne moras da se slozis sa time, ali to je sve sto ces moci, jer ce te oni tretirati kao potpuno novog i nepouzdanog korisnika. Ja ti kazem kakva je situacija.
Ja kada budem obnavljao ugovor u avgustu, ja necu biti novi korisnik, niti nepouzdan, pa cu moci da zanovetam i trazim uslove :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od Aleksaboy »

Mene su zvali iz Telenora, nakon što sam podneo zahtev za prenos broja, i ponudili su mi popust od 50% na mesečnu pretplatu u naredne dve godine ako ostanem njihov korisnik. Naravno, uz obavezan ugovor na dve godine. Ili opcija da uzmem neki telefon uz popust od 5000 din. (kopija ekomotivacije samo bez reciklaže).
Eh, da nije bilo zahteva za prenos oni bi ćutali, ja bih plaćao punu cenu, i to bi tako išlo ko zna dokle... Ma prosto čovek treba da podnese zahtev za prenos broja čim istekne ugovor. U inat, da se razbude i ponude nešto... Jer ovako sigurno neće.

kuzobrat
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 322
Pridružio se: Pet, 06. Maj 2011. 19:17
:: Lumia 520

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od kuzobrat »

ccccc....... ne mogu da nateram devojku da podnese zahtev za prenos broja...inace ovako ne daju..nikako.... bas nikakav popust..
a uz koji paket su ti dali taj popust od 5000?

frace
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 56
Pridružio se: Pon, 09. Jan 2012. 22:39
:: Sony Xperia miro
:: S3 I9305

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od frace »

Po drugi put je odbijen moj zahtev za prenos broja iz vipa u mts i to opet iz razloga jer mi broj nije registrovan. :angry: :x 26. decembra sam bio u vip poslovnicu da registrujem br i br jos uvek nije registrovan. Stvarno mi nije jasno koliko vremena je potrebno za registraciju jednog pripaid broja? Zvao sam i mts jer sam cuo da postoji mogucnost prenosa broja i bez registracije medjutim oni su mi rekli da moram biti registrovan.

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od IDzO »

frace, da li ti imaš PUK i PIN kodove?
Ako si sačuvao plastiku sa koje si otkinuo SIM karticu onda ne bi trebao imati problema.

Utrči ti posle prazika u poslovnicu i malo digni glas na šalterušu i traži nekog na višim pozicijama i sve će biti rešeno.

frace
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 56
Pridružio se: Pon, 09. Jan 2012. 22:39
:: Sony Xperia miro
:: S3 I9305

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od frace »

IDzO, Imam, samo mi kazi u ciju poslovnicu da utrcim :oops:

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od IDzO »

Tamo gde ti prave problem tj. u VIP, jer neće da ti odrade registraciju.
Ukoliko nisi vezan za taj br. lepo odeš u MTS poslovnicu i umeš neki lep 066 broj za 500 RSD i budeš miran i uživaš u trošenju minuta, poruka...

frace
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 56
Pridružio se: Pon, 09. Jan 2012. 22:39
:: Sony Xperia miro
:: S3 I9305

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od frace »

Sacekacu da prodju praznici pa ako mi do tada ne odrade registaciju uzimam 066. Kazi mi samo da li je svaki broj 500 din. ili ima neka fora kao u telenoru (zlatni, srebrni brojevi)?

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od IDzO »

frace, 500, 2.000-3.000 i 10.000 RSD. To su tri grupe brojeva.
U ovoj za 500 RSD ima jako lepih brojeva koji su lako pamtljivi i 6-cifreni su.

frace
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 56
Pridružio se: Pon, 09. Jan 2012. 22:39
:: Sony Xperia miro
:: S3 I9305

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od frace »

Napokon! :D VIP-u je potrebno 20 dana da registruje jadan pripaid broj! Strasno! :angry:

Odmah podnosim zahtev za prelazak u MTS :)

varicak
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 173
Pridružio se: Uto, 23. Mar 2010. 17:18

Re: MNP - Mobile Number Portability

Post od varicak »

Ja bih da malo prodrmam Telenor, jako su se uspavali :uhuh: Hoću da podnesem zahtev za prelezak u Telekom jer imaju on-line zahtev i da sačekam da me zovu iz Telenora, ne bi li mi ponudili nešto, a zapravo nemam želju da pređem. Do kada mogu da odustanem od zahteva za prenos broja? U pravilniku RATEL-a stoji "Postupak odustajanja od prenosa broja je ograničen vremenskim rokom i može se desiti samo u periodu od početka postupka prenosa do odgovora operatora davaoca broja na zahtev. Korisnik može zahtevati obustavu postupka prenosa broja od operatora primaoca broja." ali kako da znam kada je to? Da li neko ima iskustva sa tim i koliko brzo zovu iz odlazećeg operatora?

Odgovori