Sta su tacno 3G telefoni?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
lizard
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Pon, 20. Dec 2004. 19:33

Sta su tacno 3G telefoni?

Post od lizard »

Neka mi neko objasni ili napise tacnu definiciju 3g telefona. Da li se oni razlikuju od telefona 2 generacije po tome sto imaju mogucnost video razgovora ili je nesto drugo u pitanju?
Unapred hvala!

`Dr. Nick Riviera`
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1159
Pridružio se: Sre, 21. Jul 2004. 21:59
Lokacija: Digital Underground

Post od `Dr. Nick Riviera` »

Da, video razgovor im je glavna karakteristika, a pored toga, za tu generaciju su karakteristichni EDGE, UMTS protokoli... :wink:
¨°o.O Nokia N70! O.o°¨

bobpp
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 120
Pridružio se: Čet, 23. Dec 2004. 04:21
Lokacija: Novi Sad

Post od bobpp »

Uglavnom je stvar u brzem protoku pa dozvoljava operaterima da ponude vise usluga kao sto je video call ili sl.Medjutim i GPRS dopusta slanje MMS poruka pa i to kod nas jedva radi,odnosno izmedju dve mreze bas i ne radi :D .Zavisi zanima li te sta 3G telefoni i mreza uopste dopusta ili sta ce od svega toga nasi podrzati-a upravo je to problem ovde.

lizard
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Pon, 20. Dec 2004. 19:33

Post od lizard »

Pa zanimaju me sve mogucnosti kao i sta je od toga svega dostupno da se koristi kod nas. Koliko ja ja sada znam jedino je Mobtel pustio u probni rad neke mogucnosti 3g telefona. Video sam na nekoj nasoj reklami nokiu 6630 na cijem displeju tece neki tv kanal. Zanima me da li je to uopste moguce i kako to radi?

bobpp
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 120
Pridružio se: Čet, 23. Dec 2004. 04:21
Lokacija: Novi Sad

Post od bobpp »

Ma sve je moguce ali pitanje je ko ce to da plati :D Ni operaterima se ne isplati da uvode neke usluge ako ocekuju mali odziv korisnika,njih oprema kosta isto koristilo je 500 ili 500.000 korisnika.A ako cena prenosa podataka bude ista kao sa GPRS tesko da ce neko to koristiti intenzivno.Sa ekonomske tacke 3G kod nas znaci samo da imas mogucnost da za minut potrosis recimo 5-6 puta vise para nego sa GPRS :wink: I ko ce onda da gleda TV?Jedino ako bude bio neki dogovor (a to u drugim zemljama postoji) pa da se odredjene stanice pustaju po nekoj povlascenoj ceni-recimo na 063 da bude BKTV i to ne preko interneta vec kao usluga operatera...A i ovaj nas 3G postoji samo negde u BG i to je (mozda) pusteno samo u neki probni rad.Ukratko-3G telefon sam ne radi nista-on ima mogucnost da iskoristi servise koje operater pruza.A operater uvodi servise za koje smatra da ce mu doneti neku ekonomsku korist-a ti vidi koji servisi mogu da zazive u drzavi sa ~200e prosecnom platom.

lizard
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Pon, 20. Dec 2004. 19:33

Post od lizard »

Cena gprs-a kod telekoma jeste 5 para po kilobajtu a ako cena usluga bude 5-6 puta skuplja za koriscenje mogucnosti 3g telefona ne vidim da je to nesto ultra skuplje. Sada zavisi koliko se kb prenosi ako se gleda neki tv kanal, sto ja ne znam, pa ako tu kb samo lete onda i moze da izadje na skupo. Mene vise interesuje koliko bi iznosilo placanje video razgovora.

bobpp
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 120
Pridružio se: Čet, 23. Dec 2004. 04:21
Lokacija: Novi Sad

Post od bobpp »

Nisam mislio da ce kb biti 5-6 puta skuplji vec ces u istoj jedinici vremena "skinuti" 5-6 puta vise podataka...Cena je ista ali ljudi se tesko kontrolisu pa racun moze biti pozamasan :D A cenu video razgovora tesko je proceniti.Pretpostavljam da to ipak kad zazivi nece biti preskupo jer ce je operater pruziti kao uslugu.Ali ipak je pitanje sta je za nas ovde jeftino.

Evo jednostavno je to opisao Apocalypso:
" UMTS kao takav bas i nije neka usluga koja nudi ne znam sto. Radi se o brzini prijenosa/tehnologiji/standardu, nazovi to kako hoces. Dakle, imas mogucnost spajanja na net, da li preko GSM (9,6 kbps), GPRS (80 kbps) ili UMTS (384 kbps), a sto ces ti na netu raditi, tvoja stvar."

faraon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 8
Pridružio se: Ned, 30. Jan 2005. 22:13
Lokacija: makedonija
Kontakt:

Post od faraon »

Zdravo ja sam iz Makedonije pre neki mesec jedan rodjak poslao mi je nokiju 6630 kupljen je iz ducana iz Austrije al problem mi je sto je ne dekodiran pa bih vas zamolio kako da ga dekodiram al sa ovom novom verzijom.Bio bih Vam prezahfalan pozdrav iz Makedonije!

Ludak
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 870
Pridružio se: Sub, 07. Avg 2004. 17:15
Lokacija: Zemlja telefona

Post od Ludak »

Pozdrava za Makedonca/Albanca ili jednog, ili oba u jednom... Moraćeš da odeš do nekog servisa i da tražiš da ti dekodiraju telefon. Sam to ne možeš da radiš ako nemš budžet od 250 evra... a u servisu će da te košta nekih 15ak.

P.S. Što su telefoni kod vas toliko skupi, skoro duplo nego bilo gde drugde u Evropi?
U susret novim izazovima...

faraon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 8
Pridružio se: Ned, 30. Jan 2005. 22:13
Lokacija: makedonija
Kontakt:

Post od faraon »

Hvala na odgovoru,kod nas u Makedoniji taj nokija kosta 420 evra sada,a kad su mi ga meni poslali kostao je oko 700 evra.Ovde u Makedoniji serviseri kazu da modu da ga dekodiraju al kad im ga odnesem mislim u Skoplju jer ja sam iz Kiceva onda se bune kao bozem namaju novu verziju da pricekam kad im stigne i tako,pa sam hteo da Vas pitam jel ima neko u Srbiji ko moze to da uradi za pare nije vazno jel aparat mi je poslan kao poklon, pa ne ide sve dzaba treba i ja nesto da platim jel da? ha ha ha,.U medjuvremenu koristim isti takav(Nok.6630) aparat je izvanredan,prije toga imao sam nok.6600 al ovaj je zakon od telefona samo ima jedna mala mana,memorijska kartica je mala.Pozdrav svima u forumu iz Makedonije,VOZDRA!!!

Odgovori