Frekvencija nasih mreza

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Frekvencija nasih mreza

Post od stefank »

Na kojoj frekvenciji/kojim frekvencijama rade ove nase mreze, posto procitah da za D500 ako se ugasi neka frekvencija da se manje trosi baterija?

valdevit
Banned
Postovi: 283
Pridružio se: Pon, 25. Apr 2005. 09:33

Post od valdevit »

900 i 1800,koliko ja znam... :?
tako barem pishe u chasopisu mobilni... :)

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Blah u tim casopisima daju 3/4 netacnih informacija... O cijenama mobilnih da ne pricham... Mada se popravljaju ponesto... A jel tacno da se manje trosi baterija ako se iskljuci neka frekvencija?

Kuzman
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 282
Pridružio se: Pon, 22. Nov 2004. 22:16
Lokacija: Beograd

Post od Kuzman »

Koliko ja shvatam onda ti u nekim podrucijima(tjelijama) fon ne bi radio....Ja to tako shvatam....... :) :) :)

pozzz
Black Sabbath!!!

valdevit
Banned
Postovi: 283
Pridružio se: Pon, 25. Apr 2005. 09:33

Post od valdevit »

to shto se tiche frekvencije,mislim da nema nikakve veze sa baterijom,mada u ovom svetu je sve moguce :P

mi2scg
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 177
Pridružio se: Čet, 16. Sep 2004. 23:11
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od mi2scg »

Pa, trebalo bi da se telefon automatski prebacuje izmedju frekfencija. Znam da UMTS i uopste 3G mreze traze baterije veceg kapaciteta. Za GSM ne znam.
Pozdrav svima!

Marko MI2
Stop the madness!

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Nase mreze rade,naravno,na 900Mhz :dry:

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Hajdemo redom. Na ETF-u su me naucili tri stvari (mislim naucili su oni mene vishe ali ove tri su bitne za temu).
1. GSM poseduje 4 radna opsega (900, 1800, 1900, 400). Za nas su znacajna (poshto kod nas rade) prva dva:
GSM 900 :890-915Mhz Uplink (Telefon-Bazna stanica) 935-960MHz Downlink (Bazna stanica-Telefon)
GSM 1800 :1710-1785Mhz Uplink, 1805-1880MHz Downlink.
GSM1900 i GSM400 nisu znacajni za nas u poshto se koriste u SAD-u i Indiji (respektivno). Tamo su pri alokaciji spektra ti opsezi bili slobodni -> u tim opsezima je realizovan GSM.
2. Telefon koji ima mogucnost da radi u GSM 1800 se automatski prebacuje na tu mrezu cime se oslobadjaju kanali za mobilne aparate koji tu beneficiju nemaju (a i u tom opsegu ima vishe kanala za upotrebu). Telefoni ne troshe vishe (tj. manje) baterije samo zbog toga shto rade u jednom od ovih opsega.
3. 3G tj. UMTS generalno troshi manje baterije (u "radio" delu) poshto funkcionishe (predaje i prima) sa minimumom snage (dok GSM "zakuca" snagu na maksimum pa je tek naknadno "obara" ako BS uoci da neki aparat unosi preveliku interferenciju). Nazalost servisi koje 3G pruza (video streaming, conferencing itd.) troshe bateriju, ali ne u primo-predaji nego u "aplikacijam" (video, stereo zvuk itd.)

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

3G je proradio :), ali samo u formi test mreze (10-15 NOD-B podstanica) sa kojima se "igraju" moji profesori na ETF-u :cry: . Nazalost problemi su veliki. Kako ovde nema mesta za puno objashnjenje koga zanimaju detalji nek se javi. gslavic@gmail.com U postojecim 3G mrezama se reshavaju MBS-om (metodom brutalne sile) tj. ugradi se vishak stanica i sve je OK. Kod nas je to malo teze ...
Kada me oslobode ovih junsko-julskih-pred-post rokova zapocecu temu samo o 3G-u

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Da, sad mi je jasnije, mada znam da je mobtel odavno najavljivao uvodjenje 3g pa sam mislila da je mozda vec pusten u rad, ili bar u neki probni. Da li mozda znas da li ovde moze da se koristi bilo koji telefon koji je proizveden u Japanu, s'obzirom na rezlike u mrezi i da je njihova tehnologija daleko naprednija od evropske, a nasu ni da ne spominjem...

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

E vidish Zoko tu greshish. Japan nema tako naprednu tehnologiju (specijalno shto se tica mob. telefona) ali ima populaciju koja je neuporedivo tehnoloshki opismenjenija nego ostatak sveta. Zato je lako Japancima da uvode 3G kada znaju da ce ga ljudi masovno upotrebljavati chime ce se svi troshkovi (zakupi / kupovine frekvencija, bazne stanice, MSC-ovi itd.) vratiti u rekordnom roku. U Evropi je stanje drugacije. U Italiji je sam TIM priznao da je loshe "izbazdario" mrezu poshto je kao probni uzorak uzeo saobracaj u 3G kada su servisi bili free.
P.S. Mobtel je uveo GPRS i EDGE koje nazivaju 2+ ili 2.5 G(generacijom) i onda objavio da je to 3G mreza :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Marketinshki odlicno ali malko netacno

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Negde sam pročitao da kod Mobtela trenutno radi i prava 3g mreža, ali, pošto je još uvek u eksperimentalnoj fazi, trenutno je koriste samo zaposleni u Mobtelu...

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Radi 3G, na tih 15-20 Nod-B stanica y Beogradu. I nisu u pitanju samo zaposleni u Mobtelu nego i izvesni profesori ETF-a. Josh samo da saznamo gde drze pristupne USIM kartice nocu..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Odgovori